waaLwij kse en LAnQStRAAtse couRAnt WAALWIJK: Schoolvoorbeeld van sociale woningbouw 613 WONINGEN Plan Groenewoud in Waalwijk zuid 31 van-donderdag- tot-donderdag - f Gedeputeerde van Lienden: fS I Pp WOENSDAG 23 DECEMBER 1964 85e JAARGANG No. 101 De tcho van het Zui6en Uitgever (Vaalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167-2002 „Dit is een prachtig voorbeeld van sociale woningbouw. De gehele woning is verwarmd. De bewoners hebben op deze wijze het optimale genot van hun woningwetwoning. Bovendien wordt men op deze wijze eraan gewend meer te betalen voor het woongenot". Aldus het lid van Gedeputeerde Staten, de heer Van Lienden, tijdens de korte plechtigheid in de eerste gereedgekomen woning van de 350 die de aannemerscombinatie de N.V. Cordam in het Plan Laageinde bouwt- Maandagmiddag waren in de huiskamer van deze woning niet min der dan 33 personen samengepakt en in de kleine achterkamer nog eens tien. Zij waren getuigen van de overdracht van de eerst gereed gekomen woning door de bouwers, de N.V. Hazenberg te Vught, aan de gemeente Waalwijk. Deze is de opdrachtgever voor 230 eensge zinswoningen in de woningwetsector. Deze maken deel uit van een totaal project, waarin bovendien begrepen zijn 78 flatwoningen in de premiesector en 42 eensgezinswoningen in de vrije sector. De flatwo ningen zullen door de N.V. Cordam, een associatie van bouwonderne mingen, aan een beleggingsmaatschappij worden doorverkocht, ter wijl de 42 vrije sectorwoningen rechtstreeks aan de bewoners zullen worden verkocht. Het gehele project zal worden aangesloten op de wijkverwarming, waartoe de gemeenteraad van Waalwijk onlangs heeft besloten. SLECHTS 2/3 VAN DE CAPACITEIT De heer Van Lienden zei met veel genoegen kennis te hebben genomen van de resultaten van deze bouw- stroom. Deze korte bouwmethode heeft de provincie Noord-Brabant hard nodig, omdat daarop extra con tingenten worden verschaft door het Ministerie. De 10.600 woningen, die Noord-Brabant toegewezen heeft ge kregen vertegenwoordigen niet meer dan 2/3 van de bouwcapaciteit van Noord-Brabant. Inzoverre het pro vinciaal bestuur, aldus de heer Van Lienden, het tempo en de bouwwijze van de N.V. Cordam bekijkt is het zeer tevreden. Niet tevreden is het over de mogelijkheden die er zijn, de strijd tegen de woningnood en de toe nemende verkrotting te voeren. Door een produktiviteit als hier in Waalwijk (en Boxtel, waar een soort gelijk project wordt uitgevoerd) kan de kritiek op de produktiviteit in de bouwwereld worden overwonnen. „WAALWIJK DOET VEEL" Gedeputeerde Van Lienden was erg complimenteus aan het adres van het Waalwijkse gemeentebestuur, dat „veel doet" om de woningnood aan te pakken. Het provinciaal bestuur WAT IS DE N.V. CORDAM? In de Associatie van Bouwonder nemingen "Cordam" N.V., opgericht op 22 maart 1963, vinden vier van ouds bestaande aannemings- resp. bouwbedrijven samenwerking, te we ten N.V. Bouwbedrijf Van Eijkelen- burg te Rosmalen H. Hazenberg en Zn. Aanne mingsbedrijf N.V. te Vught N.V. Aannemingsmaatschappij voorheen firma Jos. Heerkens-van Bavel te Tilburg en Aannemersbedrijf J. P. van der Linden Zonen N.V. te Sint Mi chielsgestel. Het doel van de associatie is vol gens de statuten der vennootschap het volgende a. Een coördinatie tot stand to brengen en te onderhouden tussen de bedrijven van de oprichtsters, zoals het samenvoegen van bepaalde werk zaamheden, het verlenen van be middeling bij inkoop en andere diensten op het gebied van het aan nemingsbedrijf in de ruimste zin. 't Gezamenlijk exploiteren van duurza me productiemiddelen, het ter hand nemen van nieuwe gezamenlijke ta ken en het treffen van collectieve personeelsvoorzieningen. b. De uitoefening van het aan nemings- en bouwbedrijf, het behe ren, exploiteren, kopen en verkopen van onroerende goederen en fabrica ge van- en handel in bouwmateria len en aanverwante artikelen, alles in de ruimste zin. Een en ander overigens met be houd van zelfstandigheid van de vier deelnemende bedrijven. Voor het behoud van de zelfstan digheid van de deelnemende bedrij ven werd met name gekozen om de in deze bedrijven afzonderlijk be staande ondememersprikkel te be houden. Wij menen dat het zoveel mogelijk samenwerken met daarnaast het ge bruik maken van de specifieke, meer in het persoonlijke vlak liggende, kwaliteiten van de afzonderlijke be drijven, buiten de andere voor de hand liggende voordelen daarvan op het gebied van de uitvoering van de uitvoering van bouwwerken leiden tot arbeidsbesparing en dit zonder dat daartoe grote investeringen noodzakelijk zijn waardoor tegen de zogenaamde curveprijs kan worden gebouwd en waardoor de vrije archi tectuur niet wordt aangetast. zou volgaarne medewerken aan de proeven, die in het plan Groenewoud worden ondernomen met de bouw van een veertigtal montagebungalows van de N.V. Fort uit Woudriehem. Tot slot feliciteerde de heer Van Lienden het gemeentebestuur, het aannemingsbedrijf en de toekomstige bewoners met deze ideale woningwet- bouw. WONINGTYPE ZEER GEWAARDEERD Burgemeester Teijssen, die de om vangrijke gemeentelijke delegatie tij dens deze plechtigheid aanvoerde (deze bestond uit het College van B. en W., de meeste raadsleden en me dewerkers van de Dienst Gemeente werken) dankte de heer Van Lienden voor de complimenteuze woorden. Hij wees erop, dat de produktie- stroom in het Plan Laageinde niet de eerste in Waalwijk was: 'het continu - bouwplan Brabant II ging vooraf. Maar de tegenwoordige minister van Volkshuisvesting heeft volgens Burgemeester Teijssen een nieuwe di mensie aan het beleid toegevoegd: de wijze van aanpak is anders geworden, fris en geheel nieuw. Ook met betrekking tot de woning- wetbouw. Met de woningen waarvan nu de eer ste wordt opgeleverd is het gemeente bestuur erg gelukkig: het type-wo ning is zeer gewaardeerd en wordt dientengevolge zeer begeerd door de woningzoekenden. Dat is uit de prak tijk gebleken. Door de arbeidsbespa rende bouw, die mede bereikt wordt door de repetitie van 'het gekozen ty pe-woningen, kunnen waarschijnlijk extra-contingenten worden verwor ven. Burgemeester Teijssen wenste de aannemers geluk met het feit, dat men 20 procent beneden het manuren- schema was gebleven. Dank bracht hij aan het provinciale bestuur, dat zo'n hoge prioriteit aan de woningbouw geeft en steeds op nieuw probeert de contingenten voor de provincie Noord-Brabant op te voeren. In dit verband wees de heer Teijssen op het feit, dat van de ,,pro- duktie-stromen nieuwe stijl" er niet minder dan 34 in Brabant worden ge realiseerd. Dat is evenveel als in ove rig Nederland tezamen, meende hij te weten. 40 FORT-BUNGALOWS Burgemeester Teijssen bracht dank aan de Hoofd-Ingenieur-Directeur van de Provinciale Directie Volks huisvesting, de heer Gerritse, die hij prees om zijn grote visie en zijn af keer van details en zijn voortreffelij ke samenwerking met de staf van het provinciale bestuur en de gemeente besturen. Het plan voor de 40 Fort-monta ge-bungalows in 't Plan Groenewoud zal dezer dagen de raad bereiken, zo beloofde de burgemeester, een beetje f f- Er werd voortvarend gebouwd door de N.V.Hagenbcrg: enkele weken geleden, zo lijkt het, gingen de eerste woningen onder de kap. verrast door de uitlating terzake van de heer Van Lienden. „We hebben nu een continuïteit in deze bouwstroom bereikt", zo besloot burgemeester Teijssen zijn toespraak, „we houden ons, Mijnheer Van Lien den, gaarne aanbevolen voor een con- tingents-continuïteit." Flierna werd het glas geheven en bezichtigde men het huis, dat zeer ge rieflijk is ingedeeld en beneden een hal, toilet, keuken, een grote en een kleine kamer bevat en boven drie slaapkamers, waarvan twee grote. Er is een ruime vliering, die via 'n Vliezo trap bereikbaar is. Voorts is er boven een ruime badcel, waarin douche en wasbak aanwezig zijn. Vóór augustus 1965 hoopt het aannemingsbedrijf Hazenberg 120 woningwetwoningen gereed te heb ben. Het merendeel van deze wonin gen heeft reeds een bestemming ge vonden. Het gemeentelijke beleid is erop gericht zoveel mogelijk wonin gen te bestemmen voor gezinnen, die reeds beschikken over een woning, zodat door een „doorschuif-systeem" een dubbel aantal woningzoekenden geholpen zal kunnen worden. De firma Kramer en Van Merwe raakt zoetjesaan uitgebouwd in het plan Bloemenoord. Dat betekent, dat er in Waalwijk-Zuid naast de reeds bestaande voornemens om in het „Uitbreidingsplan Bungalow- en Villapark Meerdijk" 759 woon eenheden te bouwen, opnieuw ruim te voor woningbouw gecreëerd moet worden. Immers tussen nu en 1972 zijn er tenminste 3750 woningen in Waal wijk nodig om de te verwachten be volkingsgroei op te kunnen vangen. In het plan Laageinde zijn 710 laagbouwwoningen en 306 flats ge pland. Naar het zich laat aanzien zal er hier een verschuiving optre den naar de laagbouw-woningen. Immers de E.M.S. deed reeds een poging 90 laagbouw-woningen ex tra in dit plan te realiseren, terwijl bovendien te verwachten is, dat op grond van de resultaten van het „Cordam-projecf' nog een extra contingent te verwachten is in het plan Laageinde. Uit een en ander blijkt, dat het gemeentebestuur van Waalwijk bereid is de Laag bouw voorrang te geven boven de bouw van flat-woningen. In de jaren tussen 1966 en 1968 zullen in het plan Laageinde zo'n 6 a 700& mensen wonen. In Waalwijk-Zuid gaat de ge- .meenteraad van Waalwijk een Een voorbeeld van de z.g. Fort-bungalows nieuw uitbreidingsplan vaststellen voor het gebied tussen „Bloemen oord" en de Akkerlaan enerzijds en tussen de Coubertinstraat en de Groenewoudstraat anderzijds. Het bureau voor ruimtelijke or dening en architectuur Kuiper, de Ranitz, van der Ree en van Tol te Rotterdam, heeft thans voor ge noemd gedeelte een uitbreidings plan in onderdelen, genaamd „Groe newoud" ontworpen, welk plan moet worden gezien als de eerst volgende stedebouwkundige fase, na de realisering van de partiële plannen „Bloemenoord" en „Laag einde", die hun voltooïng naderen. Het plan „Groenewoud", dat met het uitbreidingsplan Bloemenoord één geheel vormt en van gelijke structuur is, heeft een capaciteit van 613 woningen van verschillende - L rn mm f ,.yy i -- v i ï*i. I - v vU 'O 'v^aoasssssas; lösf-to TL,- Abonnement p. mnd. (1.00+ Bet. Inc.k.) i 1.0B p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) f 3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.23 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel De 14-jarige dochter van een boerenknecht in een dorpje in Hes sen had aan een groot blad geschre ven dat haar vader te weinig ver dient om zijn kinderen en zijn zie ke vrouw met kerstmis een cadeau tje te geven. De gevolgen zijn niet uitgebleven. De woning bleek te klein om alle paketten te bevatten. Er waren er zondag 1500 binnen en de stroom duurt nog voort. De va der heeft de posterijen verzocht om de pakjes die nu nog komen maar meteen onder andere behoeftigen te verdelen. Alleen al met het uit pakken zal het gezin nog dagen lang zoet zijn. De 22-jarige Francesco Soster in Vicenza heeft na een operatie van drie uur zijn tong teruggekre gen. De jongeman was twee dagen geleden bij een auto-ongeluk ern stig gewond. In het ziekenhuis werd ontdekt dat zijn tong was af gesneden. In allerijl begaven zich twee assistenten naar de plaats van het ongeluk, waar de tong werd te ruggevonden. Na een speciale be handeling werd deze een dag later weer aangezet. Het zal een week duren voor dat men weet of Fran cesco weer kan spreken. 9 De fors gebouwde Mickey Har- gitay, ex-echtgenoot van de Ameri kaanse filmster Jayne Mansfield, speelde zondagnacht in Parijs een heldenrol maar niet op het witte doek. Hij sprong zonder zich te be denken 'n meisje na dat hij in de Seine had zien springen en haalde haar uit het water. 9 De oude uit 1927 daterende brandweerauto „spuit elf" die een belangrijke rol speelt in de nieuw ste Nederlandse film met deze naam is vandaag overgedragen aan het nationaal brandweer museum in Den Haag. 9 Een kogel, die de eigenaar van een besloten club in Atlanta (Geor gia) zich in zijn dij had geschoten, is vorige week - twee weken na het ongeluk - verwijderd uit de longen van de man. De huisarts van de 35- jarige Herbert Fowler had na rönt- genologisch onderzoek vastgesteld dat de kogel niet verwijderd be hoefde te worden. Twee weken la ter klaagde de man over pijn in de borst en e>en tweede onderzoek wees uit dat de kogel naar zijn lon gen „was gereisd". 9 Vorige week heeft zich tijdens de gemeenteraadsvergadering van de gemeente Hoensbroek een incident voorgedaan. Een van de raadsleden, de heer L. Grein, die de vrije ar beiderspartij vertegenwoordigt, werd door burgemeester J. H. Mar tin tot orde geroepen toen hij een discussie wilde beginnen over een zaak die buiten de agenda viel. Het raadslid verwijderde zich hierop uit de raadszaal, nadat hij zich had ge tooid met een muilkorf. 9 De weduwe van de heer Oli- slagers, die in de nacht van maan dag op dinsdag, toen hij met zijn buurman op de konijnenjacht was, dodelijk werd getroffen door een schot uit het pistool van een hoofd agent, overweegt een civielrechte lijke procedure te voeren, teneinde schadevergoeding te verkrijgen. Zij heeft hiertoe een advocaat, mr. C. M. van Leeuwen in Den Bosch, in de arm genomen, die in eerste in stantie de gemeente Boxtel aanspra kelijk wil stellen. Waarschijnlijk zal hij echter afwachten, of er een 1 strafvervolging tegen de hoofd agent, die het schot heeft afgevuurd, zal worden gevoerd. Inmiddels deelde de Officier van Justitie uit Den Bosch, mr. J. Bruigom, die de leiding van het onderzoek heeft, mede, dat de hoofdagent reeds ver scheidene malen is gehoord, maar dat de zaak nog steeds een legpuz zel is, die nog lang niet in elkaar kan passen. Het Onderzoek zal nog minstens tot dinsdag a.s. duren en mr. Bruigom zal er ook het week einde voor benutten. De patroon huls waarnaar men zoekt blijft on vindbaar. Dit voorwerp en vooral de plaats waar het is terecht geko men, is onmisbaar voor de recon structie van het noodlottige inci dent. soort, van 204 autoboxen, van 472 parkeerplaatsen, van 5 openbare of bijzondere gebouwen, van 8 win kels en van 4 dagwinkels. Voorts zijn in dit plan terreinen i opgenomen, waarop praktijk- en j kantoorruimten kunnen worden ge- bouwd, en zijn er nog in opgeno men een aantal waterpartijen, open- baar groen, en een openbaar speel- I terrein voor de jeugd. Blijkens mededelingen van Gede puteerde Van Lienden en Burge- i meester Teijssen bij de overdracht van de eerste woning in het Plan Laageinde, zullen in dit plan een veertigtal Fort-montage-bungalows worden gebouwd. Reeds eerder maakten wij daar van in „De Echo" melding.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9