Smldje Verholen en de rare alchimist 1 PULLES-HEESBEEN 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 29 DECEMBER 1964 10 Wim Soeterboek, Cor Soeterboek en „broer" van Alphen hebben daarmee een prachtige trofee toe gevoegd aan hun toch al rijk voor ziene prijzenkast. De huldiging op het gemeentehuis en in het club lokaal (bij Henny de Ruyter) bracht wel laat maar toch heel spontaan de waardering tot uiting voor deze prestatie. De „spoorwegdromen" van onze goede stad werden voor goed naar het rijk van de fabelen verwezen, begin juni de slopershamer het sta tion N.S. met de grond gelijk maakte. Van de verdwijning van het gebouw zelf zal wel niemand spijt hebben. Dinsdag 16 juni was voor talloze Waalwijkse bejaarden weer een hoog dag: zij maakten hun uitstapje naar het Gelderse Bemmel. Er is heel wat gébemmeld. Rob Heemskerk schrikte de Ne derlandse sportwereld op uit z'n slaap door in wedstrijden om de vriend schapsbeker in Berlijn de 100 meter te lopen in 10.4 seconde. Dat gaf even een Olympisch perspectief. De sympathieke atleet schakelde in de strijd om het kampioenschap van Ne derland echter alle eventualiteiten uit door zich te concentreren op de 200 meter. Dat bracht hem inderdaad de kampioenstitel. Mevrouw Schouwenaar-Fransen, Minister van Maatschappelijk Werk opende op donderdag 18 juni het be jaardencentrum Samarja. Het moet voor ds. Vink een prachtige dag ge weest zijn, deze 'bekroning van vele inspannende werkzaamheden. De Christelijk Gemengde Zangver eniging „Hallelujah" heeft op het op 24 juni in Hilversum gehouden zang concours een eerste prijs in de wacht gesleept met 301 punten. RIANTA'S BOEKTEN SUCCES De Rianta's vormen een succesvol zangtrio, dat verschilende keren voor radio en t.v. optrad. Het gaat zo zoetjesaan tot de dagelijkse zaken be horen. Een bijzondere prestatie had den de Rianta's op Tweede Paasdag dag geleverd toen zij in Oostende de grote finale wonnen van het V.W.- programma van Radio Luxemburg. Dat betekende 'n gloednieuwe Volks wagen 1500, die met veel vertoon werd overhandigd op zondag 28 juni. Diezelfde zondagmiddag werd de heer H. v. d. Mee koninklijk onder scheiden in verband met het feit, dat hij 50 jaar lid van de 'boogschutters- vereniging Eendracht Maakt Macht was, waarvan 35 jaar als beheerder van de penningen. Henny de Ruyter stelde dat week einde iets teleur door tijdens de we- redkampioenschappen Driebanden te Oostende niet verder te komen dan een zesde plaats. Maar je kunt ook niet alles hebben. Voor RKC begon de tweede helft van 1964 ook best: de A-jeugd keer de door een 2-1 zege op TOP terug naar de Hoofdklasse van de KNVB. Een en ander speelde zich af op za terdag 2 juli. Maandag 6 juli deed het dr. Mol- lercollege wat het bij het eigenlijke 12 Vè -jarige feest van rector Van Laarhoven niet gedaan had: deze be minnelijke man danken en hulde brengen voor z'n werk voor de school gemeenschap. Men had jubileum en afscheid samengebundeld en het werd een grootse manifestatie van waarde ring voor de man, die 13 schooljaren lang op de 'hem zo eigen wijze het be lang van de leerlingen boven dat van de leraren had gesteld. Geen wonder dus, dat weemoed bij dit afscheid overheerste. Een reis naar Yoego- Slavië was het loon voor het werk van dr. ir. H. van Laarhoven. Nog denken we met genoegen aan de magistrale rede van de heer J. A. Kouters. De kermisdrukte was nauwelijks geluwd of er kwam offciële bevesti ging van de geruchten, dat Pater Jansen, die als bedrijfsaalmoezenier werkzaam was, 'benoemd was tot godsdienstleraar aan het St. Janscol lege te Valkenswaard. Kapelaan L. v. Berkel werd zijn opvolger als kape laan van de parochie St. Jan en als bedrijfsaalmoezenier. De tot bouwpastoor te Drunen be noemde kapelaan Meeuwisse nam 16 juli afscheid van de LTS, waarvan hij moderator was. Een Russische handelsdelegatie was in die week op bezoek bij de Stahl Chemical. Er wordt gefluisterd, dat de heren ook geïntesseerd waren in 'n stevige borrel. De eindexamens, overgangsexa mens en wat dies meer zij heeft zo'n lawine van namen in de maand juli in ons blad veroorzaakt, dat wij ons thans ontslagen achten van de herin nering aan al die gelukkigen. Het jaarlijkse zJiekentriduum, waar van kapelaan Lempens de grote pro motor was, verliep in de derde week van juli weer uitstekend. Ruim veer tig zieken uit alle Waalwijkse paro chies hebben schone dagen meege maakt. De heer J. van Boxtel beleefde een wel zeer hachelijk avontuur tijdens zijn rij-examen: een onjuiste manoeuvre van iemand die zijn rijbe wijs al had, deed hem met zijn auto tegen een 'boom belanden. Broeder Edwin (Heyhuurs) van geboorte Waalwijker, werd eind juli benoemd tot Overste van het Waal wijkse broederklooster. De laatste donderdag van juli maak te het de Waalwijkse gemeenteraad erg laat; de vergadering duurde niet minder dan vijf uur. Een merkwaar dig verloop van de stemming over een der ingediende moties veroorzaakte uitstel van de grondverkoop aan Zwolsman's EMS voor 90 extra wo ningen. Later deelde men van de zijde van het EMS-concern mede de zaak voorlopig even te willen afwachten. Nog steeds 'heeft geen nieuwe behan deling plaatsgevonden. Misschien is van uitstel afstel gekomen. Vakantievreugd voor Waalwijks Jeugd heeft in de augustusmaand weer vele kinderen vakantiegenoe gens versohaft. De sluitingsbijeen komst bewees weer eens 'hoezeer dit werk bij de schoolgaande jeugd in de smaak valt. 20.000ste Terwijl de B.P. Grandprix vele kinderen bezighield op het Vredes- plein, werd in het gemeentehuis koortsachtig berekend, dat Huiber- tus van Strien de 20-000 inwoner van Waalwijk was. Dat verwekte een golf van enthousiasme in de stad. Een overgeukkige vader en moe der van Strien mochten in het zie kenhuis vele gelukwensen en ge schenken in ontvangst nemen. De vader van de 20.000ste werd op het gemeentehuis ontvangen. Burgemeester Teijssen overhandig de daar het geschenk van het ge meentebestuur: een spaarbankboek je van 200 gulden. Deze gebeurtenis markeerde de enorm snelle groei van de gemeente Waalwijk sinds de Tweede Wereld oorlog. Burgemeester Lambooy leg de daarvoor een grondslag en bur gemeester Teijssen gaf daaraan de beslissende stoot met zijn energiek optreden. De regionale dagbladen en „De ECHO" waren in een sportieve strijd gewikkeld wie de extra huis-aan-huis-nummers het eerst van de pers bij de mensen kreeg. De jeugd-grand-prix van de B.P. ging onder die enerverende bedrijven gewoon door en Martin Roos werd winnaar bij de jongens en Riet Aus- sems bij de meisjes. Het was enorm spannend geweest. Het Trio Remie trad het afgelopen jaar op zowel voor de t.v.-camera's als de radio-microfoons. Bijzonder succesvol was het Trio Remie in de NCRV-uitzending „Kom er maar eens voor": zjj behaalden daar een tweede plaats. Dinsdag 15 septem ber konden de drie zich zelf op de t.v. zien. Blanca Hoffmans fen Frans van Loon behaalden het zwemkampioen- schap van Waalwijk. 25 JAAR IN GEMEENTERAAD Op 5 september herdacht de heer P. Brouwer, dat hij 25 jaar geleden voor het eerst in de gemeenteraad was gekozen. De Waalwijkse raad be steedde daar op 3 september ruime aandacht aan en ook thuis is dat feit voor de heer Brouwer niet onopge merkt voorbijgegaan. De heer M. v. d. Mee was 8 sep tember 40 jaar in dienst bij de N.V. „Noord-Braband" en dat betekende natuurlijk een heel feest. Zondag 13 september openden de amateurs hun voetbalseizoen. Heel Waalwijk startte goed, zelfs de later teruggezakte elf van WSC. De kers verse eersteklasser RKC bevocht een gelijkspel tegen TOP, dat later de herfstkampioen bleek te worden. RWB liet geen twijfel bestaan aan de kampioensaspiraties, terwijl ook de Baardwijkers goed startten. KOPEREN BURGERVADER „Leve de burgemeester" waren de woorden die zaterdag 19 septem ber het vuurwerk besloten, dat aangeboden werd door de plaatse lijke handel en industrie aan bur gemeester Teijssen, die uitbundig gehuldigd werd in verband met het feit, dat hij 1214 jaar eerste burger van onze stad was. Zijn omvangrij ke werkzaamheden op velerlei ter reinen van het Waalwijkse leven maakten deze hulde zeer verdiend. Loco-vurgemeester van Heeswijk presenteerde 's morgens de feeste lijke raadsvergadering en Waal wijks Belang had de organiserende hand in het défilé van verenigngen en scholen. Als geschenk van de Waalwijkse bur gerij had de voorzitter van Waalwijks Belang, de heer J. A. F. de Kort in de raadszaal een Perzisch tapijt aan geboden. Er waren uiteraard talrijke andere geschenken voor de jubileren de eerste burger. De Dr. van Beurdenschool, die in li? Wethouder J. van Heeswijk, tijdens zijn toespraak, gericht tot Burgemeester J. L. P. M. Teijssen, t.g.v. diens 1214-jarig ambtsjubileum te Waalwijk. een grote behoefte voorziet op het gebied van het handelsonderwijs, her dacht op 2 oktober in intieme kring het 40-jarig bestaan. De heer v. Well was op die dag 30 jaar als leraar en 29 jaar als directeur aan de school verbonden. Zaterdag 3 oktober waren er twee 25-jarige jubilea, die in tegenstelling tot de overige, toch in dit overzicht worden opgenomen. Ds. Vink ondervond bij de stemmige viering van zijn ambtsjubileum hoe zeer hij door geheel Waalwijk wordt gewaardeerd. Tiny v. d. Heyden, 25 jaar hoofd van de Openbare Lagere School werd die zelfde dag gehulgid door de school gemeenschap en het gemeentebestuur. De Andreas Zijlmans Groep vierde zondag 11 oktober het 30-jarig [be staan op een grandioze wijze met een H. Mis en een receptie, nadat de za terdag tevoren al een jubileumspel was uitgevoerd en een taptoe op het Raadhuisplein was gehouden. Vrijdag 16 oktober was voor een kleine groep Waalwijkers een belang rijke dag: 's avonds werden in een zg. Charternight aan de leden van de kersverse Waalwijkse afdeling van de Lions International de Certificates of Membership uitgereikt. Voorzitter drs. Smit mocht uit handen van de gouverneur voor Nederland het Char ter in ontvangst nemen. De landelijke actie „Antwoord '64" kreeg ook hier grote weerklank: er werd meer dan 10.000 gulden verza meld. PASTOOR LEMPENS Woensdag 21 oktober nam drs. G. de Vries, die sinds de oprichting se cretaris van het schoolbestuur van de R.K. Huishoud- en Industrieschool is geweest, afscheid uit die functie. De heer P. de Kort volgde drs. De Vries op. Diezelfde woensdag kwam een be richt, dat, hoewel iedereen het ver wachtte, toch nog verrastte: kapelaan Lempens werd benoemd tot pastoor in Stiphout. De 20.000ste verliet Waalwijk ook op die dag, waarmee alle „mijlpalers" van het Waalwijkse toneel zijn ver dwenen. De 10.000ste stierf door 'n noodlottig ongeval, de 15.000ste woont in Doetinchem en Hubert van Strien volgde zijn vader naar Terhey- den. De oktobervergadering van de ge meenteraad leverde o.m. de volgende resultaten op: de eerste gelden (een half miljoen) werden uitgetrokken voor de omschakeling op aardgas en het werd zeker dat door de medewer king van de zijde van de gemeente het centrum verlicht zou worden. Door de grote activiteiten van het bestuur van de plaatselijke afdeling van de N.R.K.M. is in de decembermaand het centrum inderdaad zeer fraai ver licht geweest. De lijdensweg van de zg. Lang straatroute heeft de volgende statie bereikt. Op woensdag 28 oktober werd in alle stilte het traject Waal- wijk-Capelle voor het verkeer open gesteld. Het duurde echter niet lang of de Kamer van Koophandel richtte zich met een schrijven tot de instan ties, dat deze weg geen af- en oprit heeft in Waalwijk-centrum. Daarvan trök zich WSC niets aan. Trouwens ook niet van de degradatie- zorgen. De voetballoze zondag van 25 oktober (Nederland speelde suc cesvol tegen Albanië) werd benut om via de bierfeesten de kas voor het 60- jarig bestaansfeest, dat in 1966 voor de deur staat, te spekken. We maken ons overigens geen zorgen over een vereniging, die deze instelling heeft. Eind oktober was Waalwijk 20 jaar bevrijd van het Duitse juk. We heb ben ons kennelijk 'in die 20 jaar zo aan die vrijheid gewend, dat niemand er aanleiding in zag enige festiviteit te ontwikkelen. Vrijdag 30 oktober waren talloze stadgenoten naar Stiphout getrokken om pastoor Lempens uitgeleide te doen. Zij waren tevens getuige van de echt oud-Brabantse sfeer waarmee de kersverse pastoor werd ingehaald. EERSTE IN CITY-PLAN Die ochtend opende burgemeester Teijssen de eersteling in het Cityplan: het riante pand van de firma Speet. Drs. Schouten werd in deze da gen de tweede man uit Waalwijk in de Provinciale Staten. Begin november bereikten de werk zaamheden aan de sluis, die de ver binding tussen de nieuwe haven 'en de Bergse Maas wordt, het hoogste punt. De schoolgemeenschap van het dr. Mollercollege greep de verjaardag van drs. A. Beunes aan om het feit te herdenken, dat deze 30 jaar verbon den was aan het katholiek middelbaar onderwijs in Waalwijk. Diezelfde avond van de 20ste november werd de feestverlichting in het centrum ont stoken. Zuiver toevallig overigens. Zondag 22 november deed Sinter klaas zijn intocht in Waalwijk. De KJM had weer al het mogelijke ge daan de kinderen een onvergetelijke dag te bezorgen. De donderdag tevoren hees de ge neesheer-directeur van het St. N'ico- laasziekenhuis, dr Verhoeven, de vlag op de 25 meter hoge verpleegstersflat aan het Hertog Janpark. Vier weken eerder dan men had gedacht. Het Cecilia-feest van het kerkkoor van de St. Jans-parochie, dat op dins dag 24 november werd gevierd, had een bijzonder karakter. De heren H. van Oudheusden en F. Mahieu wer den gehuldigd in verband met het feit dat zij 50 jaar lang de gelederen van het 'koor hebben versterkt. En ze den ken nog niet aan ophouden. ANTON GEESINK GEHULDIGD Een huldiging in geheel andere sfeer onderging de Olympische kam pioen Anton Geesink in het Lido, waar Prins Jan den Irste 'hem de „Orde van Neptunus met de twee dubbele vergulde drietand" omhing. Geesink zei het „Brabantse schoon" dat in het Lido was verzameld best te kunnen waarderen. Op 3 december startte in de raads zaal de oecumenische caritas, de hulp dienst. Voorzitter A. de Waal zette zó goed uiteen wat noodzakelijk was i.v.m. de immateriële hulp aan men sen in nood ,'dat er een storm van aanmeldingen kwam van mensen, die bereid waren deze hulp te verlenen. Voetbalman no. 1 van Besoyen, de heer M. van Vugt, ontving zijn tweede zilveren bondsspeld van de KNVB, omdat hij om en nabij de 40 jaar de functie van consul heeft vervuld. De nacht van woensdag op donder dag 3 december hebben velen gedacht dat de wereld verging of dat er een atoombom viel of iets dergelijks. Zo erg was het nu ook weer niet, maar ook wij schrokken wakker van de donderslag die volgde op de bliksem inslag op de kerktoren van de St. Jan. Er bleek een mans groot gat in de to ren te zijn geslagen. In winterse koude werden woens dag 2 december de eerste wagens in geklaard in het Waalwijkse havenge bied. Het waren wagens van de dou ane-expediteur Appels, die daarmee tevens officieus de loods ingebruik- nam van de Appels In- en Uitklaring N.V. Woensdag 16 december gaven de Liedertafel Oefening en Vermaak en het Waalwijks Orkest een gezamen lijke uitvoering. De „Krönungsmesse" van Mozart was onbetwist het hoog tepunt van de geslaagde avond. Rini v. d. Leur had toen overigens geen tijd te gaan luisterenhij maak te zijn debuut in het Nederlands ama teurelftal. Jammer genoeg viel de Waalwijkse stopper uit. Ten behoeve van de in Waalwijk woonachtige Islamieten is op zaterdag 19 december in de Doelenstraat een BANKETBAKKERIJ wenst haar klanten vrienden en kennissen zalig nieuwjaar Islamitisch gebedshuis in gebruik ge nomen. Een 20-tal Ambonese gezin nen en de hier werkende Turken kun nen hier hun religieuze verplichtingen voldoen. Pastoor Oomens plukte de vruch ten van de bouw-ijver in het Plan Laageinde. 19 december kon hij, ge assisteerd door twee broers, zijn noodkerk voor de nieuwe Bernadette- parochie inzegenen. In de loop van het jaar hadden enkele originele ver koopacties hem f 8300.- opgeleverd. Het gemeentebestuur wilde daar voor kennelijk niet onderdoen en twee dagen later droegen de bouwers van de N.V. Hazenberg, participant van de aannemerscombinatie Cordam, de eerste in het Plan Laageinde gereed gekomen woningwetwoning over aan het gemeentebestuur. Dat geschiedde onder het waakzaam oog van Gede puteerde Van Lienden, die voor de toekomstige bouwpropecten in Waal wijk alle medewerking toezegde van het provinciale bestuur. Uw verslaggever vindt voor zichzelf de belangrijkste gebeurtenis van dit jaar, het huwelijk 'dat vandaag, 29 de cember wordt voltrokken, en waarbij hij zelf zo nauw betrokken is. En zo, geachte lezer, zijn we weer aan het einde gekomen van ons tra ditionele jaaroverzicht. Het behoort tot 'de traditie, dat wij daarin het een en ander vergaten te melden. Vergeef het ons. Drink liever een stevige bor rel dan U op te winden. En voor het geval U teveel Schiedams water zou drinken krijgt U het navolgende ver haal als toegift. Jan komt flink aangeschoten thuis. „Merie", zegt hij met dubbele tong tegen zijn gade, „kunde gij zwijgen?" „Natuurlijk, Jan, dé witte toch", is haar van nieuwsgierigheid brandend antwoord. „Dan moe te dé nou doen", redde Jan zich uit de netelige situatie. In ieder geval, waarde lezer; proost! De opening van Huize Samarja werd verricht door de minister van Maatschappelijk Werk, mevrouw Schouwenaar-Fransen. Hier worden haar door een van de bewoonsters van Samarja bloemen overhandigd. COPYRIGHT STUDIO AVAN 155. Zo kreeg de rare alchimist 't baantje van politiescheikundige en daar was hij erg blij mee. Hij ging meteen aan het werk om tegengif- pillen te maken en hij vertelde aan iedereen, die het maar horen wil de, hoe blij hij was, dat hij nu kon leven in een moderne stad met elec- trische trams, auto's, schouwburgen, bioscopen en ijssalons. Alleen de sprong van een zeventiende eeuws costuum naar een modern colbert- pak kon hij niet zo gauw maken. Daarom kleedde hij zich in een soort pak, dat wij alleen nog maar kennen van oude familiefoto's en vergeelde plaatjesalbums. Zijn ze ventiende eeuwse taaltje verwissel de hij ook snel voor de gewone taal, die wij dagelijks plegen te spreken. - Smidje Verholen, nu weer keurig gekleed in zijn eigen nette pak, kwam hem eens opzoeken in het po- litielaboratorium. „Ik wou toch nog eens wat vragen," zei hij. „De eer ste keer, dat ik het oude kasteel binnensloop, zag ik dat Vosmaer blikjes groenteconserven in de kast had. Hebt U die zelf nooit eer der gezien?" - „Welnee," zei de al chimist. „Ik mocht nooit van Vos maer in de keuken komen. Als kind al niet, want ik snoepte altijd uit de koekjestrommel, begrijp je." - „Nou breekt mijn klomp," riep in specteur Hommeles verbaasd. „U bent toch veel ouder dan Vosmaer! Hoe kunt U dan zeggen, dat U als kind al niet van Vosmaer in de keu ken mocht komen?" - „Grutjes, da's waar!" steunde de alchimist. „De oude Vosmaer heb ik al als bedien de gehad, toen ik nog een klein knaapje was! Ik zag hem weliswaar nooit ouder worden, maar ik wist niet beter of dat hoorde zo bij be diendes! Gompie! Waar zou de ech te Vosmaer dan zitten! Die trouwe bediende uit mijn kinderjaren?"- „Misschien horen we dat wel op de rechtszitting," veronderstelde Har ry Hommeles. „Maar wat me nu méér interesseert: ho estaat het er bij met de tegengifpilletjes?" - „Uit stekend," lachte de alchimist. „Kijk maar. In deze trommel heb ik er al minstens honderdduizend

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 10