DE SPIN Gemeenteraad Raamsdonk 14 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 29 DECEMBER 1964 14 Ook sport W. de Louw Kunstkring SANERING ROND DE KERK AAN DE HAVEN Raamsdonk Sprang Capeüe trachten haar diverse idealen voor te houden en te doen nastreven. Op deze wijze krijgt de jeugdbeweging een opvoedend karakter. De wijze van opvoeding van het kind tot vol wassene nu is een zaak die de over heid niet onverschillig mag zijn. Immers, de eigenschappen welke bij het kind worden aangekweekt, zul len later hun stempel drukken op de toekomstige samenleving. De overheid zal er zich overigens toe kunnen bepalen aan de ontwikke ling van het werk van de jeugdor ganisaties de nodige steun te ver lenen. Vrijwel iedere jeugdorganisatie wordt in haar ontplooiing belem merd door het gemis van de nodige gelden. De oorzaak hiervan is mede, dat de jeugdverenigingen om aller lei redenen slechts tot de heffing van een matige contributie kunnen overgaan. Tegenover de geringe in komsten staan vaak grote uitgaven zoals die voor localiteiten, contri butie aan het nationaal hoofdkwar tier, kleding, cursusgelden, excur sies, kamperen enz. De overheid kan hier met een voor haar gering bedrag per jaar een belangrijke bijdrage leveren aan een zaak, welke haar aandacht ten volle waard is Hetgeen in 't vorenstaande werd opgemerkt over de sociale jeugd verenigingen, geldt voor een goed deel voor de jeugdsportverenigin- gen. Ook de kosten van jeugdsport- zullen in beginsel subsidiabel moe ten zijn, omdat ook de jeugdsport van waarde is voor de vorming van de daaraan deelnemende jeugd. Volgens een in 1954 door de „Lan delijke Contactraad voor de ge meentelijke bemoeiingen met de li chamelijke opvoeding en de sport" uitgebracht rapport, bepalen de vol gende punten het vormend karak ter der sport: a. De sport sluit kansen in zich, die haar kunnen maken tot een correctief op de onvolkomenhe den, welke de maatschappij van vandaag kenmerken; b. Sport, mits met inzicht bedre ven, kan dienstbaar worden ge maakt aan de lichamelijke vor ming; c. De sport kan ook dienstbaar worden gemaakt aan de geeste lijke vorming. Het gevoelsleven, het wilsleven, het incasserings vermogen, de aandachtsconcen tratie kunnen er door worden versterkt; d. Een verstandige sportbeoefening kan bijdragen tot de opbouw van de persoonlijkheid; e. Het opgenomen zijn in een be paald verband kan de ontwik keling van het sociaal bewust zijn bevorderen; f. Voor de jonge sportbeoefenaar vormen goed geleide en zich van haar taak bewuste jeugdafdelin gen het voor hem onmisbare en zegenrijke derde milieu, met al le opvoedende en vormende kracht en invloed, die daarvan kan uitgaan. De oorzaak van veel jeugdbalda- digheid moet voornamelijk worden gezocht in verveling. Een groot ge deelte van de lagere-schooljeugd is tijdens zijn vakantie aangewezen op het ouderlijk huis en de onmiddel lijke omgeving daarvan. Gepaste bezigheden zijn noodza kelijk voor de vorming van 't kind. Overheidsgelden besteed aan het jeugd vakantie werk zijn dus ook goed besteed. De gemeente heeft op het terrein van het culturele leven een positie ve taak. Vooral in een snel groeien de gemeente als Waalwijk, zal de gemeente er op bedacht moeten zijn dat de culturele ontwikkeling gelijke tred houdt met haar snelle vooruitgang anderszins. Waalwijk zal ten deze ook een belangrijke centrumfunctie moeten vervullen. De zorg voor een verantwoorde openbare feestviering is ook een zaak van de plaatselijke overheid. De viering van de nationale feest dagen, waardoor de saamhorigheid van het Nederlandse volk wordt bevorderd en onderstreept, is een zaak ciie ook de gemeente niet on verschillig mag zijn. Vandaar dat de oranjevereniging sedert jaar en dag een gemeentelijke subsidie ont vangen. VERHOGING HUIDIGE SUBSIDIES GEWENST. Het bevriezen van de subsidies, die door de gemeente worden ver leend aan de verenigingen en in stellingen over de subsidiëring waarvan deze nota handelt, zou 'n politiek zijn die op de duur niet te handhaven zou zijn. Een dergelijke politiek kan niet worden gevoerd zonder schade toe te brengen aan de daarbij betrokken belangen. Er zijn vele argumenten aan te voeren om de huidige subsidies te verhogen: De prijzen van welhaast alle ar tikelen zijn de laatste tijd erg gestegen; Vele verenigingen zitten con stant in de financiële moeilijk heden; Het werk groeit veelal en stelt steeds hogere eisen aan leiding en uitrusting; door al te veel improviseren bestaat de kans, dat het uiteindelijke doel wordt gemist; Door ruimere geldmiddelen zal men een grotere groep kunnen bereiken; Door het toenemen van 't aan tal verenigingen en instellingen, zal het aan bestaande verenigin gen en instellingen toe te ken nen bedrag steeds lager worden, bij het constant blijven van het totale subsidiebedrag; Kostenstijging mag niet leiden tot inkrimping van het werk. WAT KAN DE GEMEENTE BESCHIKBAAR STELLEN? Zoals gezegd, moet bij het bepa len van de hoogte van de door de overheid te verlenen subsidies een belangenafweging plaats vinden. Het resultaat van deze belangen afweging is, dat het college van B. en W. van mening is, dat de volgen de subsidieverhogingen kunnen worden toegepast. Het is hierbij mede uitgegaan van het standpunt, dat subsidieverhogingen, zo daartoe aanleiding is, voorshands eniger v. Berekenrodelaan 110 WAALWIJK, tel. 2147 Alle Verzekeringen mate dienen te worden getempori seerd, gezien de financiële moeilijk heden van de gemeente. Het subsidie voor de sociale jeugdverenigingen ware te brengen van 7.500,— op 15.000,—. Het subsidie voor de jeugdsport- verenigingen ware te brengen van 5.000,— op 10.000,—. Het subsidie voor het jeugdva- kantiewerk ware te brengen van 1.200,— op 2.000,—. De eerste twee subsidieverhogin gen zijn volgens B. en W. gemoti veerd, omdat ten aanzien van deze verenigingen vele van de argumen ten voor subsidieverhoging, ge noemd in de vorige paragraaf, van toepassing zijn. Door verhoging van deze subsi dies zal het zeker niet zo zijn, dat Waalwijk veel hogere subsidies zal geven, dan vele met haar vergelijk bare gemeenten gewoon zijn. Ten aanzien van de subsidiever hoging t.b.v. 't jeugd vakantiewerk kan het volgende worden opge merkt. In het verleden werd de norm aangehouden van 1,per aan het jeugdvakantiewerk deelnemend kind. Omdat in 1965 naar raming 2000 kinderen van dit werk zullen profiteren, werd dit subsidiebedrag gebracht op 2.000, NIET EN WEL. Het college is van mening, dat voorshands niet voldoende aanlei ding bestaat tot het verhogen van de subsidies aan de Stichting Vrien den Waalwijks Orkest, de Stichting Vrienden Brabants Orkest, de Lie dertafel „Oefening en Vermaak", de Christelijke Gemengde Zangver eniging „Halleluja", de plaatselijke toneelverenigingen en de plaatse lijke gilden. Wel zouden de subsidies aan de plaatselijke harmonieën en de FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door JOHNSTON McCULLEY Vertaling Herman Antonsen 27) „Ik... ik..., ja, misschien heb ik er wel wat van waarde in", zei Berk- Ian. „In de linker lade?" „Hé?? Wat bedoel je, John? Goeie genade!" „Kalmpjes aan, beste vriend. Naar mijn beste weten is er niets weggeno men. Maar toen ik hier binnenkwam, vond ik je butler met bijzondere be langstelling aan het morrelen aan die lade en toen ik kuchte en hij me zag, was hij, op z'n minst genomen, ver schrokken." Berklan werd angstig. Hij haalde een sleutelbos uit zijn zak, maakte de Iade open en loosde een zucht van verlichting, toen hij een grote gele enveloppe zag liggen. „Het zijn slechts enkele papieren", verklaarde hij tegen Warwik. „Maar er zijn enkele personen die er heel wat geld voor over zouden hebben. Denk je dat die nieuwe butler. „Natuurlijk, dat ligt voor de hand" zei Warwik. „Wél, dan zal ik die schurk aan de politie overleveren". „Hij heeft in werkelijkheid nog niets gedaan, denk daarom." „Dan zal ik hem wegjagen en op staande voet mijn huis uittrappen." „Och, kom nou! Stuif niet zo op", zei Warwik. „Laat die kereld van avond gewoon zijn werk doen. Waar om zou je al je gasten overstuur ma ken? Nu hij eenmaal verdacht is, kun je immers een oogje op hem houden en zorgen, dat hij die stomme papie ren niet weggapt? Misschien was het hem niet eens daarom te doen; mis schien zocht hij alleen naar geld of dingen van waarde. Dat pakje papier lijkt me niet zo aantrekkelijk." „Daarin heb je het nu juist mis, John," zei Berklan. „In die enveloppe zit een stel beëdigde verklaringen, die vier of vijf mensen van groot aanzien in de gevangenis zouden kunnen hel pen." „Waarom doe je die rotte dingen dan niet weg?" „Zaken. Ik héb ze nodig... voor een bepaald doel." „Stop het zaakje dan in een brand kast en laat geen boeven meer in je huis toe, die er naar komen zoeken". „Ik denk, dat ik morgenochtend je raad dadelijk opvolg. Maar vannacht Kunstkring moeten worden ver hoogd. De plaatselijke harmonieën heb ben een grote culturele waarde. B. en W. zijn hun voorts bijzonder er kentelijk voor hun medewerking aan plaatselijke festiviteiten. De vraag doet zich voor, naar welke norm de plaatselijke harmo nieën door de gemeente moeten worden gesubsidieerd. De commis sie van samenwerking van de vier Nederlandse Federaties van harmo nie- en fanfaregezelschappen heeft de gemeentebesturen bepaalde nor men van subsidiëring geadviseerd. Deze normen komen hierop neer, dat wordt gedifferentieerd naar de klassering van de verschillende ge zelschappen. Dit geeft de verschil lende corpsen de prikkel zich in te spannen voor hogere prestaties. De aan genoemd advies ten grondslag liggende principes vormen een goed uitgangspunt voor het op dit ter rein te voeren subsidiebeleid. De harmonie St. Crispijn is opge nomen in de vaandelafdeling. Aan de in deze afdeling opgenomen corpsen adviseert de genoemde commissie een subsidie te verlenen van 2.500,welk bedrag 't col lege van B. en W. voor 1965 zou willen aanhouden. (Op de ge meentebegroting 1964 is voor de harmonie St. Crispijn een subsidie uitgetrokken van 1.750,De harmonie St. Jan is opgenomen in de tweede afdeling. Voor corpsen opgenomen in déze afdeling, advi seert de genoemde commissie een subsidie van 1.000,Op de ge meentebegroting 1964 is voor de harmonie St. Jan een subsidie uit getrokken van 1.150,Om de harmonie St. Jan niet in een slech tere financiële positie te brengen, en omdat deze harmonie in de na bije toekomst een voortgaande groei zal meemaken in 't nabije verleden werd een nieuwe direc teur aangesteld en werd de leer lingenopleiding op een hoger plan gebracht waaraan vele kosten zullen zijn verbonden, achten B. en W. het verantwoord, de gemeente lijke subsidie aan deze harmonie te brengen op 1.400,Hierdoor wordt mede een zekere injectie ge geven voor een verdere voorspoe dige groei. De „K.A.J."-drumband, thans om gezet in het jachthoorncorps „Cornu Copiae", kreeg volgens de gemeen tebegroting 1964 een subsidie van 756,50. Wegens het behalen van een eerste prijs met lof van de jury op een in Tilburg gehouden con cours, wei;d het jachthoorncorps bij besluit van de raad van 28 mei '64, een extra subsidie toegekend van 500,— Het jachthoorncorps „Cornu Co piae" zit voor zware financiële las ten. Dit, en de hoogte van het in 't verleden aan dit corps verleende subsidie, maken het B. en W. rede lijk het subsidie voor dit corps vast te stellen op 1.000, De Kunstkring heeft reeds gedu rende een tiental jaren een belang rijke taak vervuld in het culturele leven van onze stad. De Kunstkring heeft er daadwerkelijk aan meege werkt, dat een stuk cultuur voor al le inwoners van Waalwijk bereik baar werd. De inkomsten van de Kunstkring zijn echter de laatste jaren sterk verminderd, terwijl daartegenover de uitkoopsommen van de beroepstoneelgezelschappen steeds hoger werden. Op de ge meentebegroting 1964 werd voor de Kunstkring een subsidie uitgetrok ken van 1250.daarnaast bleef de gemeente voor 750.garant. Dit laatste bedrag werd bij be sluit van 25 juni 1964 verhoogd tot 1250.Gezien het bovenstaande, en omdat door de activiteiten van de Kunstkring de landelijke be roepstoneelgezelschappen Waalwijk in hun programma's opgenomen blijven houden wat ook voor de toekomst van groot belang is vinden B. en W. het verantwoord de raad te advisereen het subsidie aan de Kunstkring te brengen op 2250.en daarbij het garantie bedrag op 1250.te handhaven. De subsidies aan de Oranjevereni gingen te verhogen, lijkt B. en W. niet zo nodig. JEUGDRAAD EN JEUGDSPORTRAAD Een jeugdraad en een jeugdsport- raad zijn te zien als bemiddelende organen tussen de gemeente ener zijds en de sportverenigingen an derzijds. Over een jeugdraad beschikt Waalwijk reeds sinds verschillende jaren. De plaatselijke overheid heeft vaak behoefte aan informaties en advies met betrekking tot haar taak ten aanzien van de jeugdverenigin gen. De plaatselijke jeugdraad heeft steeds geadviseerd hoe de subsidies bestemd voor de sociale jeugdorga nisaties zouden moeten worden ver deeld. De jeugdraad, waarin de plaatselijke sociale jeugdverenigin gen zijn vertegenwoordigd, heeft 't gemeentebestuur ook op andere terreinen meermalen van advies gediend. Ook in de toekomst zal zodanig met dejeugdraad kunnen worden samengewerkt, dat aan de eigen vertegenwoordiging van de sociale jeugdorganisaties een belangrijke taak kan worden overgelaten. De taak van een jeugdraad kan ons inziens als volgt worden gezien het bevorderen van onderling overleg en beraad tussen de sociale jeugdverenigingen; het verstrekken van adviezen, gevraagd en ongevraagd; het behartigen van gemeen schappelijke belangen van de sociale jeugdverenigingen; de aangesloten organisaties hulp te bieden en te stimule ren bij haar eigen werk de waarde van het jeugdwerk duidelijk te benadrukken tegen over de plaatselijke burgerij. De jeugdsportraad werd inge steld om van advies te dienen om trent zaken, de sport voor jeugdige personen betreffende. Niet alleen adviseren ter zake van de verdeling van de subsidie, bestemd voor de jeugdsport, werd als taak van de jeugdsportraad gezien. In een brief aan de jeugdsportraad van 1 juni 1955 werd de verdere taak als volgt door de raad benaderd: het gevraagd en ongevraagd uit brengen van adviezen; de bevordering van het sport- peil; het aandacht besteden aan de me dische sportkeuring; het in sommige gevallen bevorde ren van samenwerking tussen ver enigingen. Met de jeugdsportraad hebben wij altijd naar volle tevredenheid kun nen samenwerken. De vraag kan worden gesteld, of er aanleiding bestaat, er op aan te dringen, dat het gemeentebestuur vertegenwoordigd zal gaan worden in de jeugdraad en de jeugdsport raad, en of het niet wenselijk is voor die raden een ambtelijke se cretaris ter beschikking te stellen. Gedacht zou zelfs kunnen worden aan het omzetten van de jeugdraad en de jeugdsportraad in zogenaam de functionele raden, zoals de ge meentewet die na haar jongste wij ziging kent. De mogelijkheid be staat dan zelfs aan deze raden een gedeelte van de gemeentelijke be stuurstaak over te dragen. B. en W. vinden dat initiatieven van beide organisaties terzake pas een besluit rechtvaardigen. De gemeente Waalwijk is voor nemens de fraaie Gothische kerk aan de haven te ontmantelen. Er is een begin gemaakt met de verwer ving van de gronden door de aan koop van een 10-tal woningen van de Erven M. Hoogendoorn. Het betreft hier de woningen Grotestraat 113, 113a, 113b, 113c, 113d, 115 en 117 en Winterdijk 3, 4 en 5. De raad van Raamsdonk, weer onder voorzitterschap na herstel van ziekte, van burgemeester J. Prinssen, heeft de laatste vergade ring van het jaar zeker niet de lang ste doen zijn. Men was het eensge zind met elkaar eens. De wijziging op de winkelslui tingswet, die op de laatste vergade ring de tongen los deed komen, en aangehouden was, tot vanavond, had geen kritiek. In de verorde ning is nu bepaald dat alle bestaan de groente- en fruitzaken en bloe- menzaken in Raamsdonkv. op zon dag van 14 tot 15 uur en van 18.30 tot 19.30 uur geopend mogen zijn. Voor werkdagen voor aanpassing aan de bezoekuren der derde klas patiënten openstelling van 18.30 tot 19.30 uur. De heer J. van Bavel informeerde nog indien de tijden van bezoek in het ziekenhuis zouden worden ge wijzigd. De voorzitter achtte dit niet waars chij nlij k. ONDERHOUD WONINGEN Het voorstel tot het aanvragen van steun uit 'sRijks kas en een rijksvoorschot met het toekennen van een voorschot aan de woning bouwvereniging ten behoeve van verbetering van 50 woningen aan de Koningstraat, 25 woningen aan de Julianalaan en 8 woningen aan de Raadhuisstraat bracht nog even de tongen in beroering. De heer W. van Seters vond het gelukkig dat dit nu kon gebeuren, en de slechte woningen een beurt kregen. De heer J. van der Pluijm informeerde hoe het zat met de toegepaste huurverhoging, hij had vernomen dat degenen die op de lijst getekend hadden hun geld te rug gehad hebben, en anderen de huurverhoging hebben betaald. Hij wilde gelijke monniken, gelijke kap pen. De voorzitter antwoordde dat de gemeente hier niet direct mee te maken heeft, dit is het beleid van de woningbouwverenigingen. De heer Q Kamp wilde niet direct in het woningbouw-beleid treden, maar vond de situatie uitermate be droevend. Nu er crediet verleend is moet men bereid zijn de wonin gen op de juiste manier te onder houden. De gezinnen mogen niet de dupe worden van uitstel, of de ge zinnen die het meeste er aan ge daan hebben nu het minste er van krijgen. Hij drong aan op een straf fer beleid, vergeleken met 't zwem bad, de sportterreinen e.d. mogen de huizen zeker niet minder zijn. Hij gaf zijn volledige steun aan het crediet dat verleend werd. De heer van der Pluijm drong aan op snel werken, neem een aan nemer die voldoende werkkrachten heeft. De voorzitter had reeds be paalde gedachten hierover, er zijn wel aannemers die vlot afwerken. De heer J. van Bavel zag de moge lijkheid om in combinatie te wer ken, er is wel een aannemer ter plaatse die momenteel schaarste aan werk heeft. PARKEERVERBOD Om de toegang naar het zieken huis open te houden voor bestuur ders van ziekenauto's ging de raad accoord een wachverbod in te stel len voor beide zijden van de Grote Kerkstraat in de onmiddellijke na bijheid van het ziekenhuis. De Gemeentelijke Instelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon zal, in verband met de inwerkingtreding van de Algemene Bijstands-wet worden opgeheven. Tot leden van college van bij stand werden met algemene stem men benoemd: de heren: J. G. Meij er, C. J. Schellekens, G. J. van Erk, en J. A. M. van der Pluijm. De aankoop van grond i.v.m. het uitbreidingsplan „Nieuw Sandoel" en „Nieuwe Polder II", alsmede ont eigening van gronden in het nieuwe uitbreidingsplan gingen vlot onder de hamer door, eveneens verkoop van grond aan de Raadhuisstraat aan mej. A. P. Snijders voor wo ningbouw. GESLAAGDE KERSTZANGDIENST De traditionele K,erstzangdienst te Raamsdonk door de Gemengde zangvereniging en Jeugdkoor „Ex- elsior" deze keer in de Ned. Herv. Kerk te Raamsdonksveer gehouden wegens verwarmingsmoeilijkheden in de Dorpsekerk is zeer geslaagd te noemen. Al zal de accoustiek in de Dorpse kerk wellicht beter zijn, nu had men het voordeel dat dé kerk behoorlijk bezet was, ook uit de omliggende plaatsen. Na de opening door ds. C. Warner en sa menzang door de gemeente, bracht het gemengde koor enkele kerstlie deren ten gehore. Ds. Warner las hierna het Kerstevangelie voor. Het jeugdkoor bracht hierna een goed uitgevoerde Kerstcantate. Na de me ditatie over Lucas 2: 8 en 20 door Ds. Warner die zei ook blij te mo gen zijn na de Kerstdagen, zong het gemengd- en jeugdkoor gezamen lijk Psalm 8 Na samenzang door de gemeente werd op voortreffelijke wijze het Pools Kerstlied door het gemengd koor uitgevoerd. Met de „Engelen zang" en dankgebed werd deze zangdienst besloten. Het geheel van deze avond stond onder leiding van de heer Anton Faro en het orgel werd bespeeld door de heer J. van Erck. DOKTERSDIENST. Vanaf 31 dec. 's avonds 6 uur en vrijdag 1 jan. neemt dokter K. van Tuijn, Vossen- bergselaan 21, Kaatsheuvel, tel. 04167- 2006, de praktijk waar voor dokter H. Win kelman te Sprang. Zaterdag 2 jan. vanaf 12 uur en zondag 3 jan. neemt dr. Winkelman, tel. 04167 - 2350, de praktijk waar voor dr. van Tuyn. KERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk Oudejaarsavond: half 8 Ds. P. J. Bos. Nieuwjaarsmorgen half 10 Ds. Bos. Zondag 3 januari: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Bos. Geref. Kerk Oudejaarsavond: 8 uur Nieuwjaarsmorgen: 10 uur Ds. J. van Oostrum van De Meern. Zondag 3 januari: 9.30 uur en 3 uur Ds. C. W. Keur van Scheveningen. GROTE KLEURKANARIE SHOW Op 1 en 2 januari a.s. organiseert de ka narievereniging „De Vogelvriend" in haar clublokaal bij de heer van Tilborgh, aan de haven, de jaarlijkse kleurkanarie-show. Elke vogelliefhebber is ermee bekend, dat bij De Vogelvriend het beste van het beste op dit gebied is te zien en een bezoek is dan ook zeker waard. Er zijn ook verschil lende kampioenen te zien. Het bestuur ad viseert vooral 's morgens te komen kijken, omdat het 's middags steeds erg druk is. Op 1 januari is de show geopend van 10 uur v.m. tot 10 uur n.m., terwijl op zater dag 2 januari de show geopend is van 10 uur v.m. tot 9 uur n.m. DUIVENSHOW DE LUCHTVAART De P.V. De Luchtvaart, gevestigd in café De Witte Brug, hield op 2e Kerstdag de jaarlijkse duivenshow. Er waren een zeer groot aantal duiven tentoongesteld en de heer Knappers uit Roosendaal had dan ook een zeer moeilijke taak om de juist kam pioen aan te wijzen. De uitslag was: Oude doffers: 1 en 2 Jac. Rozenbrand; 3. A. Tactor, 4. J. Nieuwenhuizen, 5. Jac. eVr- duijn, 6. Jac. Rozenbrand, 7. R. v. Raams donk, 8. B. Pols, 9. R. v. Raamsdonk. Oude duivinnen: 1. R. v. Raamsdonk, 2. J. Nieuwenhuijzen, 3. H. de Jong, 4. H. Wer- ther, 5. H. Verduijn, 6. R. v. Raamsdonk, 7. R. v. Raamsdonk. Jarige doffers: 1. H. van 'Campen jr, 2. H. van Campen sr., 3. A. Klootwijk, 4. B. van Campen, 5. C. Blok, 6. H. van Campen, 7. A. Klootwijk. Jarige duivinnen: 1. C. Blok, 2. B. Pols, 3. H. van Campen jr., 4. J. Musters, 5. A. Klootwijk, 6. C. Blok, 7. J. Nieuwenhuijzen. Jarige doffers: 1. Jac. Rozenbrand, 2. C. Blok, 3. G. Ie Sage, 4. J. Nieuwenhuijzen, 5. J. IJpelaar, 6. A. Klootwijk, 7. J. Nieu wenhuijzen, 8. H. van Campen jr., 9. H. Werther. Late jonge: 1. R. v. Raamsdonk, 2. H. van Campen sr., 3. H. van Dam, 4. M. v. d. Galden. De mooiste doffer van de tentoon stelling bleek in het bezit te zijn van de heer J. Rozenbrand, die daarmee algemeen kampioen van de tentoonstelling werd. Hij ontving een fraaie beker. De maandvergadering van de P.V. Da Luchtvaart zal göhouden worden op zater dag 9 januari a.s. in het clubhuis café De Witte Brug. moet ik ze toch nog hier bewaren." „Verstop ze dan in een schoor steen of in een theepot", opperde Warwik. „Je moet er geen grapjes mee ma ken, John. Het is een heel ernstige zaak. Als je precies wist, wat er in die enve „Man, val me daarmee niet lastig! Ik zou er niet van kunnen slapen! Op m'n woord niet!" „John, jij bent een athleet en een stoere kerel. Als jij die enveloppe eens in je zak stak en voor me be waarde tot morgenochtend?" Warwik verloor ditmaal bijna zijn zelfbeheersing. Maar hij bedwong zich spoedig. „Meen je dat ernstig? En als iemand me dat ding nu eens rolde?" „Je bent mijn vriend, John, en ik vraag je dit als een gunst", zei Berk lan. Warwik had hem bijna e enklap in zijn gezicht gegeven, want hij wist, dat hij een valse vriend was, die hem van duizenden beroofd had. „Ik kan er niet aan beginnen, je te vertellen, hoe belangrijk die papie ren zijn", vervolgde Berklan. „Ik ver zoek je, die papieren bij je te steken en ten minste tot de avond voorbij is, voor me te bewaren. Mochten er lui zijn, die ze.eh.die ze willen ste len, dan zullen ze nooit op het idee komen, ze bij jou te zoeken. Deden z éhet, dan kun je hen wel van je lijf houden. Na wat je me van die butler vertéld hebt, durf ik ze niet goed meer in die lade te laten liggen. En ik weet geen andere plek, waar ik ze veilig zou kunnen 'bergen. Hier, John, help me nu maar!" Hij bood hem de enveloppe aan. „En als er nu eens iets gebeurt en ze ontstelen me dat ding toch, wat dan?" „Ik ben er van overtuigd, dat zo iets niet zal gebeuren. Maar.indien het gebeuren zou, dan weet ik, dat jij je best gedaan hebt, John, en zullen we ons er bij neerleggen." Warwik nam de enveloppe aan en stak hem in zijn 'binnenzak. Daarna stond hij op met de ver klaring, dat hij zich genoeg opge knapt gevoelde, om mee te gaan kaarten. „Je weet niet, hoe 'n opluchting het voor me is", zei Berklan. „En we zullen die butler in de gaten houden. Ik zou die vent graag aan de politie overleveren." Warwik kon een grijnslachje nau- welks bedwingen, toen hij zijn gast heer door de hal volgde. Het was ook zo interessant, ergens heen te gaan om iets te stelen en het dan van de eigenaar zelf aangeboden te krijgen! Ook de misdaad had wel eens zijn geestige zijden!" XVIII WARWIK IN HET NAUW1 Door de openstaande deur had de butler in de gang gezien, hoe Berklan de enveloppe aan Warwik overhan digde. Onmiddellijk beantwoordde hij een telefoontje en hoorde een stem met een beslist Japans accent vragen om met mijnheer Warwik te kunnen spreken. De butler was goed op de hoogte. Hij begreep, dat dit Togo was. En hij vertelde tegen Togo, dat mijnheer Warwik nog geen tien mi nuten geleden met een jonge dame in zijn roadstar weggereden was. Daar na ging de butler onverstoorbaar aan zijn bezigheden, maar hield Warwik zoveel mogelijk in het oog. Intussen liep Togo de kamers van Warwik op en neer, ontstemd omdat hij zijn meester niet kon te spreken krijgen om hem te vertellen van de ontsnapping der gevangenen. Hij hoopte dat Warwik zijn vijanden het spoor bijster had gemaakt. En ten slotte ging Togo in een hoekje zitten om over het geval na te denken. Een uur later, toén de gasten van huize Berklan zaten te kaarten, sloop de butler door de serre naar buiten, en kwam achter een bosje samen met een man, die hem daar gehurkt in 't donker zat op te wachten. Die man was James Brown. „Waarom hebben we geen signaal van je gekregen?" vroeg Brown. „Omdat ik die enveloppe niet heb, dat is de hele reden", antwoordde de butler. ,,'Hoe is die Warwik iedereen ontlopen en hier in huis kunnen ko men? Hij snapte me net öp 'het mo ment, dat ik de la wilde openmaken. En nu heeft hij die enveloppe." „Heb je dan toegelaten, dat hij die in handen kreeg, stommerik?" „Ik kon er niets aan doen. Berk lan heeft hem die vrijwillig gegeven.!' „Wat zeg je nou?" „Zo is het, Berklan gaf het ding aan Warwik in 'bewaring. Hij heeft het op het ogenblik in zijn binnenzak. Ik denk, dat je onze mensen 'bij elkaar zult moeten zoeken Cn een opstootje verwekken. Dat zal de enige mander zijn om het ding in handen te krij gen. We mogen niet de kans lopen, dat Warwik er mee vandoor gaat. „Ga maar aan je werk," zei Brown. „De lui zijn hier en daar verspreid op het ogenblik. Maar wees niet on gerust. die enveloppe krijgen we wel!" (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 14