wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu a a a a a a a a a a a a „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" VAN MIL IIli i I, Kaatsheuvel Het volgende nummer van ons blad verschijnt a.s. MAANDAG GELUKKIG NIEUWJAAR sszsazazzsH m BANKETBAKKERIJ Loon op Zand DINSDAG 29 DECEMBER 1964 85e JAARGANG No 102 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) f 0.28 p. mnd. (1.00+ 5ct. inc.k.) J V 08 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 -2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO Langstraat in het teken van de samenwerking Zelden zal de betekenis van de schaalvergroting duidelijker zijn geweest dan voor die Langstraatse gemeenten, die in hun gemeenteraden in het af gelopen voorjaar 't interim-rapport voor Midden-Brabant hebben behan deld. Eens of oneens met de inhoud van het rapport moet toch iedereen toegeven, dat alleen in grotere eenheden, die meer omvatten dan de eigen gemeente, plannen voor de toekomst kunnen worden gemaakt. Het streekrapport heeft een goede basis gegeven voor activiteiten van de gemeentebesturendie daardoor meer en beter op elkaar kunnen worden afgestemd in afwachting van de schepping van bovengemeentelijke be stuursorganen. Dat laatste zal echter wel enige tijd op zich laten wachten. Samenwerking bereikten ook verschillende gemeenten op het gebied van de bouwactiviteiten: het is door het stimulerende beleid van Minister Bo- gaers mogelijk geworden juist daardoor aan extra woningen te komen. Zo begon Vlijmen aan een project in samenwerking met de gemeente Vught en kwam Kaatsheuvel tot overeenstemming met de gemeenten Drunen en Heusden. Op één punt hebben vele Langstraatse gemeenten een gelijk lopend resul taat geboekt: het verkeer leverde namelijk een trieste balans op. De Langstraatweg blijft steeds een ergernis van de velen, die op deze weg zitten te wachten. Het traject Waalwijk-Capelle kwam gereed en aan het gedeelte tussen Capelle en Waspik wordt hard gewerkt. Maar niemand weet hoe daarna de voortgang van de werkzaamheden zal zijn. De ontslui ting van Midden-Brabant, waaronder ook een aantal Langstraatse ge meenten vallen, eist steeds meer de aanleg van de Rijksweg van Tilburg over Waalwijk naar Gorinchem. Niettemin bleef de minister Oost-Indisch doof voor een pleidooi van de betrokken gemeenten. Niettemin gebeurde er in de Langstraatse gemeenten voldoende om terug te kunnen zien op een goed 1964. Burgemeester mr. L. J. M. van Erp begon het nieuwe jaar officieel op maandag 6 januari met de opening van het nieuwe gebouw van de Han del Chemie Futura. De plechtigheid vond plaats in het gebouw aan de Sdhotsestraat in het nieuwe Kaatheu- velse industrieterrein. Het was tevens de eerste officiële daad van burge meester Van Erp in zijn nieuwe ge meente. Onder het motto „dit songfestijn vermindert onze pijn" 'heeft de jeugd een goed geslaagd songfestval gehou den, waarvan de opbrengst bestemd was voor pater Sjef van de Louw, die in zijn Braziliaanse missie best wat geld kan gebruiken. 24 januari vergaderde de gemeen teraad van Loon op Zand-Kaatsheu- CARNAVALESKE BRUILOFT Het echtpaar 'H. van Heesch-Rey- nen vierde zijn gouden bruiloft op carnavaleske wijze. Dat kon ook niet anders op dinsdag 11 februari. Voor het overige heeft Kaatsheu vel nog steeds geen heuse Prins of Raad van Elf mogen begroeten. De jongens van de Levensschool toonden, dat zij van aanpakken weten. Leraar Van Balen verloor zijn auto door joyriding van enkele Vughtse jongelui. Tien dagen later werd hem reeds een tweedehands Volkswagen aangeboden. Onder het motto „werkt allemaal mee en helpt Van Balen uit de puree" hebben leerlingen en oud- leerlingen voor de vervanging van de vernielde wagen gezorgd. Ook Kaatsheuvel was een pleister plaats van de 250 routiers van de Pax Dc heer J. v. <1. Heuvel, de eerste ere-burger van Loon op Zand, wordt hier door burgemeester van Erp gelukgewenst, in het kader van de Sophia's eeuwfeestviering. vel. De raad herdacht toen de plotse ling overleden loco-burgemeester drs. A. J. M. van Rooij. Er werd tevens afscheid genomen van de heer G. Grootswagers, die om gezondheidsre denen zijn functie als raadslid neer legde. In de nieuwjaarsrede maakte burgemeester van Erp duidelijk, dat hij zich op verbluffend snelle wijze had ingewerkt in de problematiek van Kaatsheuvel. De nieuwe burgemees ter wees vooral op de mogelijkheden voor de woningbouw door samen met andere gemeenten te gaan bouwen. We werden maandag 3 februari opgeschrikt door een diep-tragisch verkeersongeval. Mevrouw van Wan- rooy-de Vries was in die nacht van zondag op maandag door een auto dodelijk aangereden. 29 maart, Eerste Paasdag, droeg pater Jan van Broekhoven zijn eerste H. Mis op in de parochiekerk van de H. Johannes de Doper. Christi-voettocht. Kaatsheuvelse jon geren brachten op 2 april hun leef tijdgenoten vanuit de Gildenbond mee naar huis. Kapelaan van Stappers'hoef mocht op 7, 11 en 13 maart ook al niet kla gen over de belangstelling van de jeugd. Niet minder dan 360 van de 1000 uitgenodigde jongeren namen deel aan de door hem georganiseerde gespreksbijeenkomsten. Dinsdag 17 maart overleed de oud ste directeur van de N.V. Pehave- sohoenfabrieken, de heer C. P. Vloe mans. De heer Vloemans had zich in de 81 jaar van zijn leven op velerlei terreinen in het belang van de Kaats heuvelse gemeenschap bewogen. Woensdag 25 maart zorgde het raadslid Els'hout voor de (on)nodige beroering door aan het slot van de raadsvergadering de verkiezing van wethouder J. Smulders in echt dorps politieke sfeer een rel te veroorzaken, die door burgemeester Van Erp reso luut werd onderbroken toen het echt te gortig werd. 15 april sprak de raad met 10 tegen 5 stemmen een afkeu ring aan het adres van de heer Els- hout uit. Welletjes vond het ook mej, Joh. Stokkermans, die 10 april niet minder dan 50 jaar werkzaam was geweest bij de N.V. Stocko. Zij maakte van de viering van dit jubileum tevens haar afscheid. Burgemeester Van Erp speldde mej. Stokkermans de versier selen op van de ere-medalje in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. 11 mei was heel Rosagaerde op de been om het gouden echtpaar J. Ko renmans-van Bleek te fêteren. Dat ge beurde in „De Steenbakker". 18 mei vierde het echtpaar J. v. d. Linden-v. d. Broek zijn gouden huwe lijksfeest. „Oe Toch" moet zuster Anastatia (Damen uit de Leo XlII-straat ge dacht hebben toen na de actie „Oe Toch '64" in en rond de Kinkenpol der de respectabele opbrengst van f 5093,88 geteld werd. Zij kreeg 'n Dagelijks verse GEBRADEN HANEN Ook aan huis bezorgd. CAFÉ-REST. P. VAN DUN Kaatsheuvel deel van dit bedrag voor haar missie- uitzet. De rest ging naar het jeugd werk van de St. Jozef-parochie. De „zusters van Berndijk" vierden in juni het feit, dat zij 50 jaar in Berndijk gevestigd waren. Dat ge schiedde uiteraard op gepaste wijze, maar de waardering voor het vele en goede werk van de zusters kwam echt wel uit de verf. Mgr. Bekkers was op 5 juli voor een belangrijke plechtigheid in de pa rochiekerk van de H. Johannes de Doper, waar hij vijf fraters van de Sociëteit van de Witte Paters van La- vigerie tot priester wijdde. Diezelfde St. Jans kerk was de week daarop getuige van de sfeervolle vie ring van de eerste H. Mis van pater Rini v. d. Oord. De gebroeders Brekelmans uit de Marktstraat beleefden die zondag 'n hachelijk avontuur. Tijdens hun uit stapje redden zij vijf Irakezen, die met hun auto tussen Nijmegen en Arnhem te water waren geraakt. In de nacht van 16 op 17 juli over leed geheel onverwacht de heer Jan Kemmeren, die nog maar kort tevoren afscheid 'had genomen van de Peha- vé-schoenfabrieken, waar hij hoofd vertegenwoordiger was. Ook in het gemeenschapsleven van onze gemeen te nam hij een vooraanstaande plaats in. Het klein-seminarie van de paters van de H. Familie heeft aan het be gin van het afgelopen jaar het „Mis siehuis" verlaten. Met ingang van het nieuwe schooljaar is het groot-semi narie van de paters in Kaatsheuvel gevestigd. Voor miljoenen mensen is De Ef- teling in de jaren van zijn bestaan als gastvrouwe opgetreden. Het natuur park heeft als zodanig een naam hoog te houden. Het laatste weekend van september liet Kaatsheuvel er geen twijfel over bestaan, dat gastvrijheid een van zijn grootste deugden is en dat er in ruime mate organisatietalent aanwezig is. Het internationaal folk loristisch festival werd smetteloos ge organiseerd. De maandag tevoren - 20 sep tember - hadden 200 ouden van da gen een uitstapje gemaakt naar het westen van ons land. Op de terug tocht werd aangelegd bij De Kanon nier in Oosterhout. Het was een prachtfeest, alleen het comité bleef met de financiële problemen zitten. De heer P. Smeulders ontving dins dag 21 september koninklijk zilver uit handen van burgemeester Van Erp. De heer Smeulders was die dag 40 jaar werkzaam bij het gemeente lijk gasbedrijf. Woensdag 31 augustus was voor burgemeester Van Erp een gelukkige dag. De door hem in zijn Nieuwjaars rede al aangekondigde samenwerking met andere gemeenten om te komen tot een arbeidsbesparende bouw werd geëffectueerd door een besluit van de gemeenteraad om samen te werken met Heusden en Drunen. De contin genten van de jaren '64, '65 en '66 werden daartoe samengevoegd. Op die manier kon worden begonnen met de bouw van 134 woningwetwonin gen in een continubouwplan. 11 oktober vierde het echtpaar Zwart'Hooijmaijers zijn gouden brui loft. De gemeenteraad besloot op woens dag 28 oktober een weekmarkt in te stellen. Die zal dan starten op 1 april van 1965. Nee, het wordt echt geen grapje. Dinslag 24 november blies de 62 jaar oude najaarsmarkt de laatste adem uit. Wij danken voor het vertrouwen, door adverteerders in 1964 in ons blad gesteld. Wij menen te mogen vaststellen, dat ook zij daarmee succes hebben gehad in het afgelopen jaar. Adverteren betekent: BEKEND BLIJVEN WAALWIJKSE EN LANGSTRAATSE COURANT Hoofdkantoor: Grotestraat 205, Waalwijk Grotestraal 234, Tel. 2312 2SSSZ1 ESS X5S252S 25=5 25 'n Vreugde toast op het nieuwe jaar! Zoutjes met amandelen Kaassoufflé's Gember-zoutjes Gevulde kaaskoekjes- -soesjes Hamhoorntjes Wij wensen U een voorspoedig 1965 C52 SSL JSZ S I2Ü5Z5ÜÜ25 De heer J. Reijnen, die onlangs tot burge meester van Wervershoof werd benoemd. De prettigste Sinterklaasverrassing was voor de heer J. A. M. Reijnen, die op 2 december de mededeling kreeg benoemd te zijn tot burgemees ter van Wervershoof. Op 19 december werd burgemeester Reijnen geïnstalleerd. De week tevo ren had de nieuw benoemde burge meester afscheid genomen van Kaats heuvel, waar hij in tal van verenigin gen en organisaties actief was en waar hij in tal van verenigingen en organisaties actief was en waar hij zich vele vrienden had verworven. De voetbalvereniging Desk sloot de eerste helft van de competitie goed af: onze mannen voeren fier de lijst aan. VOOR LOONOPZAND WAS 1964 EEN JAAR VOL MUZIEK Blikken we even terug op het voor bije jaar, dan zal het voor iedereen wel duidelijk zijn dat 1964 een jaar is geweest met veel muziek. De klan ken klinken nog na. Op velerlei ge bied, vooral voor de verenigingen en op cultureel terrein is er een en ander te melden geweest. In de maand januari keerde pater van Deutekom voor de tweede keer terug naar zijn oude moeder. In juli vertrok hij opnieuw naar Borneo. Op het laatst van januari nam drs. A. v. Rooij afscheid. Hij stierf na een kor te ziekte plotseling. De gemeenschap heeft in hem veel verloren, als loco- burgemeester, verenigingsmens en in talrijke functies. Café De Nieuwe Finantie, dat afge brand was werd in februari herbouwd. Een der oudste inwoners, Kees Maas, 94 jaar, overleed op 17 februari. De Bijenhoudersbond St. Ambrosius bracht wat feestelijke sfeer bij het 25- jarig bestaan. In deze maand namen de plannen voor Het Culturele Cen trum een vastere vorm aan. Juist voor de verbouwing van het oude parochie huis tot Cultureel Centrum werd de tentoonstelling gehouden van de pré historie in Brabant. Verblijdend was de aanschaf van het t.v.-toestel voor de schooltelevisie. Hieraan heeft de jeugd met Fr. Ar- noud een groot aandeel gehad, in de maand maart. Als gemeenteraadslid werd benoemd de heer Jo Moonen in de plaats van drs. van Rooij. Voor het eerst vierde de jeugdharmonie van Sophia haar statiedag. Verheu gend was de eerste H. Mis van pater Harrie Vermeulen en het zilveren feest van mej. Toos van Veldhoven als onderwijzeres. Aan de plaatselijke vrijwillige brandweer werd een com binatiewagen toegevoegd. Frater Constatinus vierde in april in het klooster zijn gouden professie- feest. De Eeuwfeestviering van So phia werd ingeluid ten op 30 april namen de gezamenlijke Loonse gilden deel aan het prachtige défilé voor H.M. de Koningin te Soestdijk. op Zand op grond van zijn vele socia le- en culturele activiteiten. Inmiddels vertrok hij naar Eindhoven. Kapelaan van Zijl volgde kapelaan Smulders op. Het Nederlandse Roode Kruis plaatste lectuurkastjes. De volksconcerten welke in de ge meente in augustus werden gehouden in Kaatsheuvel en Loon op Zand wa ren geen succes. Jammer voor de gro te inspanningen van leden en bestuur var. de harmonieën. In deze maand kwam koninklijk zilver voor Bernard van der Sanden. Een minder goed ge luid was het vertrek van frater Ar- noud naar Tilburg. Frater Hyacin- thus volgde hem op als hoofd der jongensschool. De ponyclub R.O.S. gaf een bondsconcours. In september vormde kapelaan van Zijl de gespreksgroepen. Een ander feestelijke tint was de opening van het Folkloristisch Congres dat in Loon op Zand plaats vond in het zo pas ge reed gekomen Culturele Centrum. Het was een prachtige manifestatie, hier op internationaal gebied. Willem Coomans viel koninklijk zilver ten deel evenals eerder Jos Dankers en Nelis v. d. Nieuwenhui- zen. Het Cultureel Centrum werd be gin oktober officieel geopend op een sublieme wijze. De wens daaraan ver bonden wasde beleving en bevorde ring van het culturele leven in het dorp op peil te houden en uit te dra gen. Loon op Zands Belang werd juist op deze dag opgeheven De pastoor voerde de nieuwe liturgie in. De maand november was weer feestelijk. Het is de EHBO-vereni- ging St. Rafael, die haar zilveren ju bileum vierde. Goud en zilver van de In Loon op Zand jubileerde de plaatselijke afdeling van de EHBO, en met haar de voorzitter, de heer J. Toorians, die 25 jaar deze functie vervulde. Hij ontving de gou den speld van de Kath. Bond van EHBO. In mei werd het grandioos muziek feest van Sophia gehouden. Voor Concordia's drumband was dit ook 'n goede maand. Te Heeze behaalde 'het een eerste prijs. Tegelijk gingen de plannen voor de restauratie van de kerktoren van start. De toren kwam in de steigers. Op het einde van de maand hield Concordia een mooi so listenconcours met de wens dit meer dere keren te doen. Om in de oecumenische gedachte te leven, werd in juni in de parochie kerk een Byzantijnse H. Mis opge dragen. Op kerkelijk terrein was er nog meer, want pater M. Coomans promoveerde aan de Universiteit te Nijmegen „cum laude" en moeder overste te Loon op Zand vierde in het Gerlachusklooster haar gouden feest. Weer feest en wel voor het dia manten paar Akkermans-van Bleek, in de maand juli. Toen werd ook Dr. ten Hom 80 jaar, doch hij overleed op 31 oktober. Sophia's drumband behaalde een eerste prijs en de heer Jan van den Heuvel nam afsdheid van Loon op Zand en van zijn harmo nie. Hij is 'benoemd geworden als eer ste ereburger van de gemeente Loon Kath. Bond was voor voorzitter en instructeur. Pater Coomans vertrok naar de missie in Borneo. Harmonie Sophia wist zich, evenals harmonie Concordia in oktober zich te handha ven in de hoogste regionen van de muziekwereld. Beide behaalden de eerste prijs in de ,top'. Loon op Zand is weer zeker gesteld! Ook de hoogste punten waren voor hen. Deze maand begon ook weer de Volksuniversiteit te Kaatsheuvel, waarbij dit keer ook drie avonden in Loon op Zand werden gepland; een vooruitgang dus. Op cultureel gebied is er een en ander geschied. We zijn er wel van overtuigd. Vermeldingswaard is nog de durf om een jeugdtoto uit te schrij ven voor de handbalclub. Het is ge lukt en de jeugd vaart er wel bij. We zien vooral St. Hubertus veel in de annalen voorkomen; het is goed uit de as herrezen. De Boerinnenbond vierde in dec. haar zilveren feest. Pa ter Marius Brands cssp heeft zijn mis siestatie in Cameroun in Afrika op woensdag 30 december betrokken. Al bij al kunnen we gerust op het voorbije jaar terugzien. Veel ups en

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 17