wAAlwijkse en UngstRAAtse cour Ant BINNENLANDS JAAROVERZICHT Internationale belangstelling voor Nederland Sjoukje Dijkstra spande de kroon blad - DINSDAG 29 DECEMBER 1964 85e JAARGANG No 102 E. Braspen. j 'r> 7 A. Vos, I De tcho vAn het Zuióen in bewonde- zo'n prima van de hele iffer van de Uitgever age duif de Waalwij ksche Stoomdrukkerij g. De voor- Antoon Tielen ;en overhan- Hoofdredacteur JAN TIELEN voor as een zeer Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.28 p. mnd. (1.00+ 5ct. inc.k.) V 05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenastraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO' msen wij U Druni In het jaar 1964 heeft Nederland herhaaldelijk in het brandpunt van de internationale belangstelling gestaan. Daarbij denken we niet in de eerste j plaats aan de prachtige zomer, die weer vele toeristen naar ons land lok te. Ook de sportverrichtingen van een Anton Geesink en Sjoukje Dijkstra en 1 onze wielrijders, die ons bij de Olym pische Spelen gouden medailles be zorgden, komen eigenlijk pas op de tweede plaats. De meeste belangstel ling trok ons land ongetwijfeld door de huwelijksverwikkelingen rond prinses Irene. Haar geloofsovergang - zo is achteraf gebleken - reeds lang door de familie Bourbon-Parma voorbereid. Maar voor geheel de we reld was het een gebeurtenis toen zij door een persfotograaf in 'n r.k. kerk in Spanje werd opgemerkt. Het was 'n wereldsensatie: een protestantse prinses, die uit overtuiging en be langstelling voor de oecumenische beweging, naar het rooms-katholieke geloof was overgegaan, zoals ze zelf mededeelde. CARLISME De pretenties van het Huis Bour bon Parma hebben voor het Ne derlandse 'hof veel van de vreugde weggenomen, welke anders het huwe lijk van prinses Irene zou hebben op gewekt. Zij leidden tot zulk een ver wijdering tussen ons koninklijk paar en de familie De Bourbon, dat konin gin en prins zelfs niet het huwelijk van hun tweede dochter in Rome kon den bijwonen. Weliswaar werd er in Nederland een huldigingscomité ge vormd, dat er van uitging, dat de ge loofsovergang de oorzaak van alle moeilijkheden vormde, doch het pres tige van dit comité werd aldra aange tast door interne ruzies 'en door het feit, dat politiek-niet-onverdachte personen er steun aan gaven. Spon taan was daarentegen de warme ge negenheid uit alle kringen der bevol king, welke op de verjaardag der ko ningin uit de grote belangstelling rond Paleis Soestdijk sprak. Het ko ninklijk paar had t.g.v. een technische storing zelfs niet de gehele huwelijks plechtigheid (geleid door kardinaal Giobbe, die vroeger het Vaticaan in Den Haag vertegenwoordigd had) kunnen gadeslaan. Het duurde tot de verjaardag van prins Bernhard voor dat prinses Irene weer thuis kwam. Pas later kwam ook haar echtgenoot, die inmiddels verscheidene politieke teleurstellingen in zijn land had moe ten boeken, ons land weer eens bezoe ken. Had Franco hem zelfs niet, vlak na zijn huwelijk, belet de jaarlijkse hoogtijdag der Carlisten bij te wo nen? Zelfs betwistte de Spaanse re gering, dat hij de Spaanse nationali teit zou bezitten. N.A.V.O. Er waren gelukkig ook andere ge beurtenissen, die de belangstelling van het buitenland voor Nederland op wekten. De Noorse koning kwam hier een staatsiebezoek brengen en prins Reinier van Monaco kwam een jacht kopen, dat hij overigens, na enkele vaarten, weer spoedig van de hand deed. Belangrijk - in politiek opzicht - was de conferentie van de Noord-Atlantische Verdragsorganisa tie in Den Haag. De ministers van Buitenlandse Za ken van alle aangesloten landen Dean Rusk uit de Verenigde Staten, Butler uit Engeland, Couve de Mur- ville uit Frankrijk, Schroder uit Duitsland e.a. kwamen hier confere ren, Dit inspireerde een Internatio naal vrouwencomité om, met bloemen gewapend, in Den Haag tegen de kernbewapening te komen demon streren. Op deze conferentie stond echter niet de defensie voorop. Poli tieke vraagstukken, de tegenstellingen tussen twee Navo-bondgenoten (Griekenland en Turkije) over Cyprus eisten veel aandacht op. De aftre dende secretaris-generaal, Stikker, kreeg tot taak bemiddelend op te tre den. POLITIEKE UNIE Voor en na die tijd had minister Luns nog andere hoge gasten te ver welkomen. Bondskanselier Erhard kwam in de nieuwe ambtswoning van minister-president Marijnen - het Catshuis - de medewerking van de Nederlandse regering vragen voor plannen om een Europese Politieke Unie op te richten. Tot realisering daarvan kwam het dit jaar niet, al was het alleen maar doordat in diver se landen - V.S., Engeland en Ita lië verkiezingen moesten worden ge houden. Ongeveer tezelfder tijd kwam de vrouwelijke Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Golda Mair, de stem van Nederland vragen om de betrekkingen tussen haar land en de Europese Economische Gemeen schap te verstevigen. RUSLAND Minister Luns begaf zich echter ook herhaaldelijk op reis. Zo reisde hij naar Moskou voor een eerste - en tevens laatste - bezoek aan pre mier Chroetsjov in Moskou. De toen malige Russische regeringsleider waarschuwde hem met klem tegen toetreding tot een multilaterale kern macht; van zijn kant poogde minister Luns duidelijk te maken, dat de Na- vo slechts defensieve bedoelingen koesterde. Ook aan zijn oude tegenstander, de Indonesische president Soekarno, bracht onze minister van Buitenland se Zaken een bezoek. Sinds de Nw.- Guinea-kwestie is afgedaan, is het contact tussen Nederland en Indone sië zo geleidelijk aan weer genorma liseerd. Tegen het eind van het jaar werden wederzijds ambassadeurs aan gesteld. Voorts verstrekte Den Haag aan Djakarta credietgaranties tot een bedrag van 100 miljoen gulden. Zo zouden nog veel meer interna tionale activiteiten van Nederland kunnen worden opgesomd zoals het leidend aandeel van Nederlandse ge leerden bij de oprichting van een Eu ropese sterrenwacht in Chili; het feit, dat, bijna de Nederlander Kapteyn tot voorzitter van het Europees Par lement was gekozen. Hij moest ech ter op het laatste ogenblik het veld ruimen voor de Belg Duvieusart. Dit verhinderde niet, dat de verhouding binnen de Benelux over het algemeen goed was te noemen. Zo verklaarde Nederland zich bereid om de diplo matieke betrekkingen van Luxemburg te verzorgen in landen, waar dit Groothertogdom geen eigen vertegen woordigers bezit. En vele Belgische artsen, die uit protest tegen de inmen ging van de regering in hun practij- ken, in staking waren gegaan, kwa men in Valkenburg vacantie houden. Van meer feestelijke aard was echter de zege, welke Nederlandse zangeres jes (Willeke Alberti e.a.) behaalden op het televisie Festival te Knocke. Rudi Carel behaalde trouwens ook 'n mooi internationaal succes. TELEVISIE Het was overigens opvallend, hoe vaak de televisie de gemoederen in Nederland in beweging bracht. De te levisie heeft ons land in deze jaren wèl in de ban gekregen. Maar toen de Vara-televisie daarmee in het pro gramma "Zo is het toevallig ook nog eens een keer" openlijk de spot dreef, door te beweren dat het een af gods dienst was geworden, voelden velen zich in hun religieuze gevoelens ge kwetst. De medewerkers maakten moeilijke dagen door; de fractielei ders van de regeringspartijen protes teerden in de Tweede Kamer; ten slotte nam minister Bot eohter genoe gen met de belofte van het Vara-be- stuur, dat er voortaan beter op gelet zou worden, dat ook andersdenkenden het programma zien, hoewél het niet veel heeft geholpen. Deining veroorzaakte voorts het optreden van T.V.-Noordzee. Al bij voorbaat kondigde minister Scholten aan, dat de regering niet zou gedo gen, dat er op ons gedeelte van het z.g. continentale plat een juridisch vacuüm - een luchtledig - zou be staan. De ingreep bleek bij de voor bereiding in de Tweede Kamer zoveel juridische vragen over de volkenrech telijke theorie van "de vrijheid van de zee" op te roepen, dat de wet niet meer - zoals in het voornemen had gelegen - vóór het zomerreces in behandeling kon komen. Van die ge legenheid maakte de Rem gebruik om alvast reclame-uitzendingen te gaan verzorgen en een ledenwerfcam pagne te beginnen, voordat de anti- remwet eindelijk in december in de Eerste Kamer in behandeling kwam. Zoals békend is intussen de Remwet aangenomen en zijn de uitzendingen verboden. Ook dit gebeuren geen eenheid teweeg bracht echter binnen de z.g. Pacificatie Commissie, die bij het ak koord van Wassenaar was ingesteld om de tegenstellingen - vóór de om roepverenigingen of vóór een natio nale omroep - op te heffen. Zelfs werd de Commissie het niet eens over de vraag of in de overgangstijd re clame in de aether kon worden toe gestaan. In tegenstelling tot voor heen hadden de omroepverenigingen hier wel oren naar; hun financiële positie was dusdanig, dat de regering zelfs een verhoging van de luisterbij drage van f 12. tot f 18.- had voorgesteld. Ondanks die financiële zorgen kon in de loop van het jaar met uitzendingen op het tweede tele visienet worden begonnen. PRIJZENSLAG Maar ook op economisch gebied heersten er spanningen. Als gevolg van de grote loonoperatie van vorig jaar liep geleidelijk aan het prijsni veau op. Minister Andriessen zette er alles op om ongemotiveerde verho gingen tegen te gaan ten einde het in flatiegevaar, waarvoor de Europese Commissie waarschuwde, te bezwe ren. Hij verkreeg de wettelijke be voegdheid om tegen individuele prijs- overtreders op te treden. Voordien kon dit eigenlijk alleen maar tegen branches, die zich niet aan de prijs afspraken met de regering hielden. De eerste maal, dat de bewindsman van die bevoegdheid gébruik maakte, betrof de Pier in Scheveningen. De E.M.S. van de groot-onderne mer Zwolsman verhoogde de toe gangsprijs op één dag van f 0.50 tot f 1- De minister dwong een prijs van f 0.55 af, maar de rechter stelde hem aanvankelijk op formele gronden in het ongelijk. In cassatie maakte de Hoge Raad uit dat die formele be zwaren niet waren gegrond. Dit had echter op de prijsvaststelling geen in vloed; de strijd kon opnieuw begin nen. Hoe hoog zal de Pierprijs in het volgend seizoen zijn? De prijspolitiek werd door de vak beweging met argus-ogen gevólgd. Zij wilde voorkomen dat prijsverhogin gen de recente loonsverhoging onge daan zouden maken. De welvaart was weliswaar niet gering; het autobezit nam snel toe. Doch de macht der vak beweging werd door de krapte op de arbeidsmarkt versterkt. Regering en ondernemers namen echter stelling toen de vakbonden het eind van 1964 verantwoord vonden, voor 't vólgend jaar een loonsverhoging van maxi mum 7 te vragen. De vakbeweging beschouwde die eis eéhter als matig. Zij wees trou wens ook andere middelen tot wel vaartsverhoging der werknemers aan vermogensaanwasdeling en herzie ning van het ondernemingsrecht. Hoe 'hard de leiding der vakbeweging werkt, blijkt uit de snelle slijtage van haar voorzitters voorzitter Middel huis van het N.K.V. trad wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd af, maar C.N.V.-voorzitter Van Mas- trigt en oud-N.V.V.-voorzitter Van Wingerden moesten om gezondheids redenen terug treden. Zij mochten echter het genoegen smaken, dat hun voormalige tegen stander,, de communistische E.V.C., werd ontbonden. DoCh daar zat ook taktiek achter de communisten pro beren hun oude positie te heroveren door in de bonafide vakbeweging te infiltreren. En ook door tijdens de controverse Peking - Moskou een nationale koers te propageren. Wegens "pro-Russische activiteiten" werd bestuurder Baruch zélfs aan de kant gezet. Op het gebied van de sociale wetge ving werd dank zij het voortvarende beleid van minister Veldkamp, veel werk verricht. De A.'O.W. werd aan gepast aan het indexcijfer en wordt per 1 januari 1965 fors opgetrokken tot een sociaal minimum. O pdie da tum treedt eveneens de Algemene Bij standswet in werking. Minister Bogaers gaf een nieuwe dimensie aan het bouwbeleid. Dat be tekende, dat er waarschijnlijk meer woningen dan ooit gereed zijn geko men in het afgelopen jaar. FUSIES Over het algemeen was 't een goed jaar voor de Nederlandse economie, met Rotterdam als de grootste haven ter wereld. Het bedrijfsleven bereid de zich door fusie - van de groot banken e.a. - op de nieuwe verhou dingen binnen de E.E.G. voor. Dat ging niet altijd zonder problemen ge paard. De K.L.M. wist zich met haar nieuwe directie en commissarissen o.l.v. prof. De Quay slechts langzaam te herstellen. En ook de scheepvaart zag zich - tot leedwezen der rege ring - genoodzaakt enkele trotse passagiersschepen af te stoten. DoCh zo is het menselijk leven. Voorspoed en verdriet omringen elk jaar. Wie met goede 'herinneringen van 1964 afscheid neemt, mag in de oudejaarsnacht bedenken hoevelen er mee zijn heergegaan. Allen te noe men is onmogelijk. Maar enkele pro minente namen dringen zich als van zelf naar voren zoals die van de musicus Willem Andriessen, van de schrijvers Henri v. Boven, Marja en Havank, van de actrices Mari Hamel, de schilders Piet Groen en Anton v. d. Vet, de hoogleraren Bavinck, Dri- on, Edelman, Linschoten, de militair Buurman van Vrede, de luchtvaart pionier Henri Wijnmaalen en de po litici Van Eysden, Comelissen, De Vos van Steen wijk én Westerveld. Met het oude jaar gingen zij de eeuwige rust in, jongere generaties achterlatend met de plicht aan de toekomst van 1964 en later, te wer ken. Dat die toekomst heel anders zal zijn dan het verleden, staat vast voor wie let op de geweldige ontwik keling, welke er bijv. op het terrein van de techniek, maar vooral ook op kerkelijk gebied plaats heeft. DE SPORT IN 1964 In het sportoverzidht over het jaar 1964 springt één naam boven alle uit: die van de kunstrijdster Sjoukje Dijk stra (22). Wat de AmstelveenSe dit jaar presteerde, was wel van bijzon der gehalte. Na de Europese titel te hebben veroverd zag zij een wonder mooie droom verwezenlijkt Olym pisch kunstrijkampioene in Inns- brück. Daarop werd zij wereldkam pioene in Dortmund, hetgeen plaats had onder grote bijval van de vele honderden Nederlandse supporters. Dat de koninklijke familie bij al deze zegepralen blijk gaf van haar belang stelling moet de sympathieke Amstel- veense bijzonder veel plezier hebben gedaan. Sjoukje was in feite zonder concurrentie en won dus op stijlvolle wijze drie titels binnen één jaar tijds. Dat zij met "één been" en passant Nederlands kampioene werd, wekte natuurlijk geen verbazing. In april jl. werd mej. Dijkstra, die op 25 mei 'n contract ondertekende bij de Ameri kaanse ijsshow Holliday on Ice en volgens zeggen daarmee jaarlijks f 200.000, - verdient, tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau be noemd. In de komende Europese- en we reldkampioenschappen kunstrijden zullen wij het dus zonder ons aller Sjoukje moeten stellen. Er is voor lopig nog geen tweede Sjoukje in Ne derland op komst, waardoor we een attractie missen. Waarschijnlijk wordt Regine Heitzer uit Oostenrijk, die ja renlang in de schaduw van Sjoukje Dijkstra leefde, nu Europees- en we reldkampioene. ZILVER VOOR CEES VERKERK We blijven nog even op het ijs en werpen een terugblik op de Olympi sche Winterspelen Schaatsenrijden. De voor ons het meest in het oog lo pende figuur was zonder twijfel Cees Verkerk uit Puttershoek, die een zil veren medaille veroverde op de 1.500 m (tijd 2.10,6) achter de snelle Rus Antsson (2.10,3). Op de 5000 meter werd de Noorse veteraan Johannesén Olympisch kampioen met Liebreohts als 8e en op de 10.000 m de slanke Zweed Johnny Nilsson met Rudie Liébrechts als vierde. In de Europese kampioenschappen was Liebreohts de beste Nederlander met zijn 5e plaats. De wereldtitelstrijd in Helsinki bracht Nederland meer succes 'n 3e plaats voor Liebrechts, Schenk werd 7 e en Verkerk 11e. Johannesen veroverde de wereldtitel. En bij de Nederlandse schaatskampioenschappen won Lie breohts met Schenk als tweede. Stien Kaiser was de beste bij de Neder landse dames. SUCCESVOLLE RENNERS Ook in de wielersport kunnen we van goede Nederlandse successen ge wagen. Bij de wereldkampioenschap pen werd driemaal het Wilhelmus ge speeld. Jan Janssen uit Nootdorp, die in de Tour de France de groene trui veroverde, werd wereldkampioen op de weg te Sallanches. Tiemen Groen uit Friesland werd in Parijs wereld kampioen achtervolging bij de ama teurs en de derde wereldtitel kwam op naam van Jaap Oudkerk uit Am sterdam-Noord, die zich de sterkste bij de stayers (amateurs) toonde. Een grandioos wielerfestijn dus voor Oranje! De Tour de France leverde een vijfde overwinning op voor Jacq. Anquetil, met Janssen (groene trui) als 24e. De Nederlandse wegkampi- oenen waren Evert Dolman (ama teurs) en Jo de Roo (profs). NEDERLANDS ELFTAL KANSHEBBER Het Nederlands voetbalelftal heeft het dit jaar niet onverdienstelijk ge daan, hoewel de geringe schotvaar digheid van de ploeg toCh wel zorgen geeft. Het feit, dat, onder leiding van bondscoach Elek Schwartz, die intussen naar Benfica verhuisde en tijdelijk is opgevolgd door Dennis Neville, het 4-2-4-systeem werd in gevoerd, zal hieraan niet geheel vreemd zijn. Immers, het accént wordt nu sterk op de defensie gelegd en deze is hierdoor van bijzondere kracht geworden. In de wedstrijden tegen België (een 0-0 gelijk spel en een 1-0 nederlaag) bleek de impro ductiviteit van Oranje heel duidelijk. Trouwens óók in de interland tegen Oostenrijk thuis, ofschoon het 1-1 gelijke spel een knappe prestatie mag worden genoemd. Van Zweden werd met 1-0 verloren én ook toén was de aanvallende Oranjeploeg schotloos... In de voorronden van het Wereld kampioenschap mogen de prestaties van het Nederlands Elftal, dat een flinke kanshebber is voor een plaats in het eindtournooi te Londen, best worden gezien. Albanië werd twee maal met 2-0 verslagen. Als de wed strijden tegen Zwitserland en Noord- Ierland tot een goed einde worden gebracht, zal de (Oranje)-zon onge twijfeld weer schijnen. De jubileumwedstrijd tegen Enge land vormde een waardig besluit van 't interlandseizoen. Nederland speel de met 1-1 gelijk. In het Europabekertournooi be reikte PSV de kwartfinale. Helaas kwamen de goed-spelende Eindhove- naren niet verder. Weliswaar werd FC-Zürioh thuis met 1-0 verslagen, maar in de returnwedstrijd wonnen de Zwitsers met meer dan één doelpunt verschil, zodat PSV werd uitgescha keld. Internazionale uit Milaan won dit jaar de f el-begeerde Europabeker. Intussen heeft het Amsterdamse DWS, dat landskampioen werd via een 3-1 zege op GVAV, de kwartfi nale van het Europabekertournooi 1964-'65 bereikt door overwinningen op Fenerbahce en Lyn. Nu maar af wachten, wat de stoere DWS-ploeg tegen de volgende tegenstander, Va- sas Györ zal gaan doen. De KNVB werd dit jaar 75 jaar en de jubileumfeesten zijn, al U dit overzicht leest, nog steeds aan de gang. IN VOGELVLUCHT Bekijken we de sport verder in vo gelvlucht, dan valt o.m. op dat Henk Scholte in Bilbao Europees biljart- kampioen 47/2 werd, Anton Geesink twee Europese judotitels veroverde en Nederland op de tweede plaats bij de landenteams eindigde. Nederland werd andermaal Europees honkbal kampioen door een 3-1 zege op Ita lië in de finale. De TT-races te Assen leverden een drievoudige zege op voor Jim Redman uit Rhodesië. Bij de Europese roeikampioenschappen op de Bosbaan in Amsterdam grepen Veenemans-Blaisse de Europese titel in de twee zonder stuurman, Rob Groen werd tweede, terwijl er voorts een tweede plaats was voor Meike de Vlas en een derde plaats voor de Ne- reusploeg. De Nederlandse zwemsters boek ten weer prachtige prestaties o.a. een wereldrecord van Ada Kok en idem van de damesestafetteploeg in Black pool, een revanche en een recordre gen in Groningen van de Nederland se zwemploeg tegen Groot-Brittannië. Op Wimbledon, het tennis-mekka, vestigden Ton Okker en Trudy Groenman de aandacht op zich. OLYMPISCHE SPELEN In een artikel in October konden wij U uitbundig verslag doen van de Olympisohe Spelen in Tokio, waar liefst 28 Nederlanders een medaille veroverden. Nederland klasseerde zich bij de beste 20 naties. Het zou teveel ruimte vergen als wij al deze glanzende prestaties nog eens zouden moeten herhalen, terwijl bovendien de Spelen nog zo vers in 'het geheugen liggen. Anton Geesink was de ge vierde man door het veroveren van een gouden medaille, terwijl ook de wielerploeg, bstaande uit Zoet, Dol man, Karstens en Pieterse, een gou den plak won. Al met al het sport- jaartje wel voor Nederland, dat ge ducht van zich deed spreken in de internationale sportwedstrijden. Ho pelijk zullen ook in het nieuwe jaar de Oranjevertegenwoordigers(sters) ons vaderland weer veel sportieve vreugde bezorgen.

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 1