waalwrj kse en LanqstRaatse coupant I Jampe Buitenlands Jaaroverzicht 1964 Liefde aan de debetzijde altijd voordelig saldo J. TAUSCH Tilburg tel. 2971 Damesmode DINSDAG 29 DECEMBER 1964 85e JAARGANG No 102 De Fcho van het Zuiöen Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. mnd. (1.00+ Oct. inc.k.) 1.00 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) ƒ3.10 p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.20 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO" Spanningen in het Westen en in het Oosten Wie zich nog de statische jaren van de koude oorlog herinnert, beseft temeer de grote veranderingen in het politieke beeld van de wereld, welke zich al wel enkele jaren manifesteren, maar dit jaar des te dui delijk aan het licht zijn getreden, De spanning tussen Oost en West uit vroeger jaren heeft plaats gemaakt voor spanningen in het Oosten en het Westen, zodat men zich wel eens afvraagt of het nog wel juist is van de befaamde blokken te spreken. Over het algemeen gesproken kan dat nog wel, al kunnen de kleinere eenheden in de blokken zich nu grotere vrijheden veroorloven. Een uitzondering moet men evenwel maken wanneer men de verhou ding Moskou/Peking beziet. De spanning tussen beide communistische reuzen dateert al uit vorige jaren, maar dit jaar zijn zij weer geïnten siveerd. Chroestsjov stuurde aan op een communistische wereldconfe rentie, waarvan hij veroordeling zo niet uitstoting van China wenste. Chroestjov's val in oktober leek een vermindering van de spanning te brengen, maar veel nader zijn Peking en Moskou elkaar daarna toch niet gekomen. In de Westelijke wereld, waarin vorig jaar op het allerlaatst nog een crisis in de E.E.G. kon worden afgewend, is 'n nieuwe crisis gegroeid, welke in ernst de vorigen in de schaduw stelt: in het Atlantische bondgenootschap dreigt een breuk tussen Frankrijk en de anderen naar aanleiding van de MLF, de multilaterale kernmacht van de Navo. Door dit projeit komen de Gaule's conceptie van een van Amerika onafhankelijk Europa met een eigen kernmacht en de conceptie van de anderen, gericht op ook militair nauwe banden met de Verenigde Staten, met elkaar in botsing. Franse dreigementen zijn niet van de lucht. ■kozen als pij november; 1' V. herdacht op -jarig bestaan; -illon reist van renigde staten side de bei' EUROPESE ZAKEN Bij de zogenaamde marathon van eind vorig jaar konden enkele be langrijke stappen naar een gemeen schappelijk landbouwbeleid in de E.E.G. worden gedaan, al waren de Duitsers niet te bewegen in te stem men met een gemeenschappelijke graanprijs, die een verlaging van de Duitse prijs en een verhoging van de Franse zou inhouden, maar Duitse toezeggingen waren toch voor de Fransen voldoende om zich bereid te verklaren in zee te gaan met de besprekingen over de Ken- nedyronde. Er wordt namelijk nog steeds onderhandeld over het voor stel van wijlen president Kennedy om de invoerrechten over de gehe le wereld met 50 pet. te verlagen. Bij deze onderhandelingen nemen de Zes van de E.E.G. een gemeen schappelijk standpunt in. De Fran sen staan hierbij op het standpunt, dat er pas over landbouw kan wor den gepraat wanneer er een ge meenschappelijk landbouwbeleid van de zes is, terwijl het ook duide lijk is, dat zij hun instemming als ruilobject voor de Duitse instem ming met een gemeenschappelijke graanprijs zien. DE M.L.F. De Westduitse regering zal geen stap terug willen doen in verband met de M.L.F., die voor De Gaulle de voornaamste steen des aanstoots is. Dit project voor de vorming van een kernmacht van de NAVO, be staande uit oppervlakteschepen met bemanningen van gemengde natio naliteiten, is voor het eerst opgeko men onder president Eisenhower. Het doel ervan is vooral West-Duits- land, maar ook andere Europese partners van de NAVO een zekere zeggenschap te geven over kernwa pens, opdat kan worden vermeden, dat deze landen zelf naar het onaf hankelijk bezit ervan zouden stre ven. In dit opzicht is de MLF be doeld als een tegenhanger van het Franse onafhankelijkelijke kern wapen, waarvan men op de duur een aantrekkingskracht op Duits land vreesde. Eisenhower ging uit van het Atlantisch begrip van on derlinge afhankelijkheid, terwijl De Gaulle volstrekte nationale on afhankelijkheid tot basis van zijn politiek maakte. Met de MLF werd dus niet alleen de spreiding van zijn politiek tegengegaan, maar werd er tevens de Franse politiek gedwarsboomd. President Kennedy heeft het plan overgenomen. Hij zag twee jaren geleden zelfs kans Engeland te bin den aan een overeenkomst, waarbij Engeland zich verplichtte zijn kern wapens onder te brengen onder 'n NAVO-bevel, waartoe ook de nieu we kernmacht zou behoren. Later bleek, dat de Engelse conservatie ven er weinig voor voelden het on afhankelijke Engelse kernwapen op te geven en zij treuzelde sterk met de onderhandelingen over de MLF.. Evenals de Nederlanders en de Bel gen trouwens. Voornamelijk Duits land toonde zijn geestdrift, daar het meende, zonder zelf kernwapens te bezitten, toch een grotere zeggen schap in de atoomstrategie te ver krijgen. JOHNSON HERKOZEN Verkiezingen in de Verenigde Staten hebben de democratische kandidaat president Lyndon B. Johnson, een overweldigende meer derheid bezorgd. Was vier jaren ge leden de voorsprong van Kennedy op de republikein Nixon uiterst ge ring, ditmaal won zijn opvolger met. 61,2 pet. Het Huis van afgevaardig den heeft een verstevigde democra tische meerderheid gekregen en ziet er vooruitstrevender uit dan zijn voorganger. Merkwaardig is de ver deling van de meerderheid van de kandidaten over de staten. Goldwa- ter wist in maar zes staten de meer derheid van de kandidaten te ver werven en dat waren, behalve zijn eigen staat Arizona, allemaal sta ten in het z.g. diepe Zuiden, die door de geschiedenis heen demo cratisch hebben gestemd. Daaren tegen heeft Johnson enkele staten weten te veroveren, die altijd of meestal republikeins hadden ge stemd. VIETNAM Het buitenland gaf de ernstigste zorgen, ook al doordat Johnson druk haast te maken met de MLF de bot sing met de Gaulle bijna onvermij delijk deed worden. Verder is voor al Zuid-Vietnam dit jaar herhaal delijk in het nieuws geweest en iedere maal slecht nieuws was weer een tegenslag voor de Amerikanen, die al ongeveer 20.0&0 „adviseurs" in het land hebben voor de strijd tegen de communistische guerilla- strijders van de Vietcong. In no vember van het vorig jaar maakte een staatsgreep een einde aan het bewind van Ngo Dinh Diem. Na enig geharrewar trad generaal Nguyen Khanh als de sterke man naar voren. De Amerikanen stelden hun hoop op hem en even had het er de schijn van, dat een verhoog de activiteit van het Vietnamese le ger succes zou gaan krijgen, maar dat was slechts schijn. Bovendien was het regiem van Khanh niet in staat veel sympathie te wekken bij de bevolking, die het liefst met rust gelaten wilde worden. Zij heeft ge noeg van oorlog. Er kwam oppositie tegen het sterke persoonlijke be wind van Khanh, die in augustus onder de druk van de boeddhisti sche leiders en de studenten naar de achtergrond werd geschoven, 'n Regering van ambtenaren en tech nici leidt nu het land onder het wa kend ook van de boeddihistische lei ders, die een geduchte macht op de achtergrond zijn gaan vormen. Er varen waarnemers zien een ont wikkeling in de richting van onder handelingen zich al heel vaagjes aftekenen. SOEKARNO's CONFRONTATIE Een andere bron van onrust in Oost-Azië is Indonesië, dat een ver beten „confrontatiepolitiek" voert tegen Maleisië. Dat confronteren houdt in, dat Soekarno niet alleen langs diplomatieke en politieke weg zijn ontevredenheid over het be staan van Maleisië te kennen geeft, maar dat hij ook guerillastrijders in Malakka - een "van de deelstatep. van Maleisië - aan wal zet. Zijn be zwaren zijn gebaseerd op het feit, dat Maleisië een verdrag met En geland heeft gesloten; dat het in fei te een door Engeland gesteunde ge dachte was om Malakka, Singapore en Noord-Borneo tot een geheel te verenigen. Dit doorkruiste Soekar- no's plannen, misschien niet alleen ten opzichte van Noord-Borneo, maar op langere termijn ook ten opzichte van Malakka (hij heeft' wel gedroomd van een Groot-Ma- leisië met Indonesië als centraal ge deelte). Maleisië is nu, zo zegt hij, een product van het imperialisme en kolonialisme, maar bij de neu tralen, die in begin oktober een topconferentie in Kaïro hebben be legd, heeft hij met zijn felle woor den maar weinig steun gevonden. CHINESE BOM Door de ondermijning van Malei sië werkt Soekarno de Chinese com munisten in de hand, die in de ve le Chinezen in Singapore en ook in Malakka, al een basis hebben voor uitbreiding van hun invloed. Niet weinig zal het gezag van Chinezen bijdragen het feit, dat zij half ok tober een kernbom tot ontploffing hebben gebracht. Het zal vele Azia ten een grote voldoening hebben gegeven, dat zij zonder veel hulp van buiten in staat zijn gebleken tot een dergelijke prestatie. Militair bezien heeft de Chinese bom nog maar weinig te betekenen, vooral omdat men aanneemt, dat het China nog aan transportmiddelen, zoals raketten ontbreekt. Maar niets garandeert ons, dat China deze niet over enkele jaren zal hebben ont wikkeld. Het feit, dat Chroestsjov enkele jaren geleden zijn hulp bij het Chi nese kernonderzoek heeft stopgezet, is van geringe invloed gebleken en dat zal het bewustzijn van de Chi nezen in hun grote strijd met Rus land op politiek en ideologisch ge bied niet hebben verzwakt. HET RODE SCHISMA Al een aantal jaren kunnen wij schrijven, dat Rusland en China ruzie hebben, maar het is nog niet voorgekomen, dat de totale breuk zo dichtbij leek en dat er zoveel achtergronden over de ruzie naar voren zijn gekomen in de vinnige documentatiewisseling. China was hierbij duidelijk in de aanval. Het verweet Chroestjov niet alleen een halfzachte houding tegenover de kapitalisten en met name tegenover Amerika, waartoe hij te sterk toe nadering zocht, het verweet hem niet alleen verraad aan het begin sel van de noodzakelijke revolutio naire oorlogen, niet alleen een fa lend inzicht in de behandeling van de Hongaarse kwestie in 1956, maar ook een territoriale gulzigheid na de tweede wereldoorlog. De Chine zen wezen er nu in het openbaar op, nadat zij dat onder vier ogen al een paar jaren hadden gedaan, dat Rusland door verschuiving van zijn grenzen in Europa wel wat veel grondgebied had ingepikt, o.a. van Polen, Romenië en ook van het neutrale Finland. In het oosten be zette Rusland ook nog veel gebied, waarop China aanspraken doet gel den, en dat werd met veel nadruk dit jaar weer naar voren gebracht. De opmerkingen over het Europe se gebied waren er duidelijk op ge richt ontevredenheid onder de satel lieten op te roepen met de bedoe ling het Rusland, als leider van een communistisch blok, zo moeilijk mogelijk te maken. CHROESTSJOVS VAL Als een volkomen verrassing is midden oktober het ontslag van Chroestsjov gekomen. De eerste aankondiging luidde, dat hij we gens gezondheidsredenen en hoge leeftijd ontslag heeft genomen uit alle regerings- en partijfuncties. Maar het was wat verdacht, dat er geen dank af kon voor de schei deed premier en partijsecretaris. Geleidelijk kwamen de berichten aan het licht over de factoren wel ke tot Chroestsjovs val hebben bij gedragen. De eerste reactie was, dat zijn politiek ten opzichte van China had geleid tot zijn val. Bij de her denking van de revolutie, begin no vember, is een sterke Chinese dele gatie, onder leiding van premier Tsjoe En-Lai, poolshoogte komen nemen, maar men krijgt niet de in druk, dat een en ander een verbe tering in de toestand tot gevolg heeft gehad. Vaststelling van de BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk Wie van de nieuwe machthebbers Brezjnew, Kosigin, Podgorni, Sjel- epin, tenslotte als de sterke man uit de bus zal komen, is nog een raadsel. Opmerkelijk is nog slechts, dat Mikojan tot nu toe alle wisse lingen sinds de revolutie heeft over leefd en ook deze keer weer, zij het dan, dat hij voorlopig op de erepost van president zit. Dat bijna alle communistische partijen, vooral van Oost en West- Europa, nadere inlichtingen zijn gaan vragen over de gang van za ken in Moskou en daarbij hun sym pathie voor Croestsjov niet onder stoelen of banken staken, duidt al op een sterke mate van vrijheid en onafhankelijkheid in het onder Stalin zo hechte en monolithische bouwsel. CYPRUS Het gehele jaar door heeft op Cyprus een crisistoestand geheerst, die zijn nare weerslag had op de verhouding tussen de beide NAVO- leden Griekenland en Turkije. Onmiddelijk na het begin van de onrust staken de grote mogendhe den in het Westen de koppen bij elkaar. Aangezien zowel Grieken- Wij wensen U een voorspoedig 1965 WAALWIJK Uurwerken - Goud - Zilver Optiek - Keltum pleet wederzijdse standpunten is met evenveel kracht herhaald. Dit kon dus niet de doorslag hebben gege ven bij Chroestsjovs ontslag. Op punten van binnenlands be leid is er van de opvolgers van Chroestsjov evenmin verandering te verwachten. Er zijn geen teke nen die wij zen op een terugdraaien van de liberalisatie. Zowel premier Brezjnjew als secretaris Kosigin, heeft begrip voor de noodzaak van een consumptieverhoging en men kan zelfs vaststellen, dat de zware industrie de belangrijkste plaats blijft innemen en dat er meer aan de defensie moet worden besteed. Organisatorisch verandert er wel iets, doordat de door Chroestsjov bepleitte decentralisatie van het economische apparaat ongedaan is gemaakt. land als Turkije, de landen, die het nauwst bij de zaak waren betrok ken, lid van de NAVO zijn, meen de men het beste te kunnen komen tot een regeling in NAVO-verband. Dat had het voordeel, alle neutra lisme en zelfs communistische neu zen buiten de kwestie te houden. JEMEN In september was vooral van be lang het overleg over Jemen tussen Nasser en Feisal, de kroonprins en premier van Saoedi-Arabië, die in november zijn broer, Koning Saoed, zou afzetten. Hier steunt Nasser nu al twee jaren met ongeveer 35.000 man het republikeinse bewind van Salal, terwijl Arabië de Imam zijn hulp nodig heeft. Een wapenstil stand is afgekondigd en beide par tijen in de burgeroorlog zijn aan de tafel gaan zitten. Algemeen ziet men dit wel als een nederlaag voor Nasser, die er niet in is geslaagd vaste voet te krijgen op het Arabi sche schiereiland. NEHROE OVERLEDEN Eind mei is Jawaharlal Nehroe overleden, die vanaf het begin van de onafhankelijkheid van India in 1947 minister-president is geweest en zijn stempel heeft gedrukt op de ontwikkeling van het land in so cialistische en neutralistische rich ting, al dwong de Chinese aanval van twee jaren geleden hem ten slotte tot een realistischer houding. Als leider, door allen aanvaard, heeft hij een belangrijke rol ge speeld bij de vestiging van een In diase staatsgedachte. Hij is opge volgd door Sjastri, in wie velen weinig meer zien dan een over gangsfiguur. Men kan ook merken, dat de belangrijke figuren in India nu meer uit zuidelijke staten dan uit het Noorden komen, hetgeen wellicht van invloed kan zijn op de houding van Kasjmir, dat in het zuiden minder als een brandende kwestie wordt gevoeld dan in het Noorden. Maar binnenslands heeft Sjastri vooral te kampen met de economische situatie, die onbevre digend is, en met een hongersnood in grote delen van het land. DE KONGO Uit Afrika zijn voornamelijk ge- isoleerde ontwikkelingen te melden. In de Kongo is Tsjombe, de vroeger zo fel omstreden separatist van Ka- tanga (aan wens lot een ende ge komen leek door het optreden van de Verenigde Naties, onder wiens druk Katanga weer bij Kongo werd gevoegd), na het groeien van de chaos en het uitbreken van diverse opstandelngen, de voornamelijk hoofd is gekomen van de regering in Leopoldstad. Een moeizame en niet zo succesvolle strijd tegen de opstandelingen, die voornamelijk in het oosten van het land actief zijn, heeft zich ontsponnen. De op standelingen hebben hun voornaam ste basis in Stanleystad en gebruik makend van de slechte naam Tsjom be in de Afrikaanse wereld hebben zij in diverse landen sympathie ge wekt. Hiervan wordt gebruik ge- Er ligt weer een jaar achter ons. Voor de een bracht het vreugde, voor de ander leed. Voor de meesten echter beide, want een dosering van het een met het ander is voor de meesten van ons weggelegd. De wereld toonde nog steeds een beeld van verdeeldheid. De ont spanning tussen de vrije wereld en het oostblok werd weliswaar be stendigd, maar elders in deze wereld namen de tegenstellingen schrikbarende vormen aan. De machtsstrijd, die woedt in Kongo, is daarvan een duidelijk voor beeld. Vele mannen en vrouwen, die hun leven in dienst stelden van de ontwikkeling van de jonge ontluikende volkeren, waartoe Kongo behoort, hebben daarvoor de prijs van hun leven betaald. Een noodzakelijke ingreep van de Belgische en Amerikaanse rege ring, om althans zoveel mogelijk mensenlevens te redden, wordt door diezelfde landen aan wie het Westen bereid is een ereschuld te del- gen, betiteld als agressie. En dat terwijl met name Communistisch China de grote massa's eenvoudige Kongolezen aanzet van hun land een complete anarchie te maken. Helaas komt uit wat destijds Generaal Marshall zei: ,,De democratie toont soms dezelfde feilen als die welke zij bestrijdt. Hoe tragisch is het niet, dat de leidende natie van het vrije Westen, in eigen land worstelt met het rassenprobleem. Zeker, President Johnson boekte met de bekrachtiging van de Wet op de Burger rechten een enorm succes in de rassenstrijd van zijn land, maar de geest van velen in het donker zuiden van de V.S. is vertroebeld. De mensen zijn verblind van haat en dat had ook in het afgelopen jaar weer moord en doodslag tot gevolg. De ontspanning tussen Oost en West kon niet verhinderen, dat de „Muur" in Berlijn het vierde jaar van zijn schandelijke bestaan in ging. Kon ook niet verhinderen, dat Aartsbisschop Makarios haat zaaide op het eiland Cyprus. Vele onschuldigen waren daar, zoals zo vaak, het slachtoffer van. En dichter bij huis? In Nederland konden hartstochten weer op laaien, omdat een Oranje-prinses katholiek werd. Maar datzelfde Nederland maakte weer veel goed door Hare Majesteit Koningin Juliana spontaan duidelijk te maken hoe geliefd zij is. Als we straks het glas heffen op het nieuwe jaar, zullen wij het oude weer vergeten zijn. We zullen elkaar het beste wensen voor 1965. OP de toekomst zal onze blik gericht zijn. Gelukkig maar. Wanner die blik ook op God gericht is, zal het nieuwe jaar, ondanks alle mogelijkheden in de verkeerde richting, ons toch aantrekken. We kunnen er dan rustig aan beginnen. Want alle leed dat ons mogelijk wacht, ten spijt; wij mensen willen verder. Het is onze levenstaak. Als God ingecalculeerd is in onze begroting voor het nieuwe jaar, wanneer onze liefde tegenover de medemens - wie ook of waar ook - aan de debetzijde van die begroting staat, dan kan de credit zijde nooit voor een nadelig saldo zorgen. Dat - niet meer en niet minder voor het jaar 1965. wensen wij U, geachte lezer, toe maakt door het communistische blok welgezinde krachten. Toch weten de troepen van Tsjombe, aan welke Europese lei ding nu niet meer ontbreekt, de rebellen in het nauw te drijven. Dezen hebben toen om hun positie te redden ongeveer 2000 blanken in het door hen bezette gebied ge gijzeld. Onderhandelingen over 'n rdelijke oplossing van alle proble men waren in november onmoge lijk, zo, dat het wapengeweld wel de oplossing moest brengen. ZELFSTANDIG Tamelijk wat landen in Afrika hebben dit jaar hun zelfstandigheid gekregen, waarbij enkele van naam veranderden. Niassaland en Noord- Rodesië, beide afkomstig uit de op geheven centraal-Afrikaanse fede ratie, heten nu Malawi en Zam bia. Zuid-Rodesië, waar de blanke kolonisten sterk zijn en de politieke macht in handen hebben, zou ook wel onafhankelijkheid wensen, maar Engeland is niet bereid deze te verlenen als niet eerst een grond wet is aangenomen, die de negers MNMMM Exclusieve collecties VESTEN, BLOUSES, ROKKEN, SHAWLS en PANTALONS Onze coupeuses maken van uw stof elk gewenst model japon, pakje of rok Ateliers voor Plisseren, Borduren, Stofknopen, Rokken verkorten, enz. Heuvelstraat 14 Telefoon 26882 Tijdelijke aanbieding Z flessen Moesel voor 4.30 Z fl. Druivensap voor ƒ3.00 2 fl. Beaujolais voor 4.79 Gedistilleerd - Wijnhandel „DE LANGSTRAAT" Grotestraat 200 Waalwijk 8 De zaak met uitsluitend 8 kwaliteitsdranken en redelijke zeggenschap geeft. Premier Ian Smith heeft gedreigd niet het eenzijdig uitroepen van de onafhankelijkheid, maar daar is het nog bij gebleven. In Oost-Afrika hebben twee jon ge staten, Tanganjika en Zanzibar, wel Tanzan genaamd, zich verenigd. Vooral voor Tanganjika speelde hierbij de vrees een rol, dat da te communistisch gezinde figuren Zan zibar geheel in hun macht zouden krijgen. Overzien wij dit afgelopen jaar, dan overheerst de indruk van een wat in beweging geraken van ver starde groeperingen, zonder dat hier uit al veel wijzingen in de algeme ne situatie zijn voortgekomen. Het nieuwe jaar zal weer veel van de problemen zien, waarmee men in het oude te kampen heeft gehad, en er zullen nieuwe bijkomen, welke 't gevolg zijn van ontwikkelingen, die zich u aftekenen. Vooral in de At lantische wereld zal 't gaan span nen als De Gaulle zijn dreigemen ten gaat uitvoeren indien hij Euro pa zijn politiek niet kan opleggen. Het grote punt is nu of hij tot het uiterste gaat of alleen maar bluft. De 51-jarige hotelhouder Glynn Wolfe uit Las Vegas gaat voor de zeventiende maal trouwen. Hij zal in het huwelijk treden met zijn 19- jarige laatste vrouw, die drie weken geleden van hem scheidde. „Wij gaan het nog eens proberen", aldus Wolfe. „Al mijn vrouwen waren teenagers en die kunnen wel 'ns moeilijk zijn."

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 5