wAAlwijkse en LAnqstRAAtse courmu j'ÏL iiaïilii EUROPESE KAMPIOENEN De tcho vAn het Zuiöen Uitgever ff aalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 DINSDAG 29 DECEMBER 1964 85e JAARGANG No 102 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenastraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: p. week (0.24+ let. inc.k.) f 0.23 p. mnd. (1.00+ 5ct. inc.k.) V00 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt, p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO Voor Waalwijk was de begroeting van de 20.000ste het hoogtepunt van 1964 Ja, geachte lezer, we hebben ons weer gestort in de archieven en gaan U derhalve weer het traditionele jaaroverzicht voorschotelen. Zware kost zal worden gevolgd door gemakkelijker te verteren berichtjes. We hopen, dat U zelf wat goede wijn heeft om de zaak wat door te spoelen. Die wijn kan U dan ook weer de nodige helderheid geven om dit overzicht in gedachten aan te vullen, waar het tekort schiet. Een afspraak vooraf: die kat in Waalwijk-zuid („Antonius" klinkt toch nog beter), die moeder werd van 15 jongen was natuurlijk ook belang rijk, maar deze en dergelijke gebeurtenissen moet U zeker niet in ons overzicht verwachten. We beperken ons tot het voornaamste en moch ten we wat vergeten: uw goede voornemen van Kerstmis zal ons wel licht uw toorn besparen. Voor Waalwijk was 1964 een zeer belangrijk jaar, omdat de ontwik keling van de gemeente en de groei naar de volwassenheid gemarkeerd werd door de feestelijke begroeting van de 20.000ste. Dat was zo'n onbetwistbaar hoogtepunt, dat U straks nog eens in het overzicht zult tegenkomen. We gaan er echter geen hutspot van maken en volgen de gebeurtenissen in onze dierbare gemeente op de voet De Waalwijkse oriëntatie op het water werd duidelijker en duidelijker. Niet alleen in de voorafgang van de werkzaamheden voor de nieuwe ha ven, maar ook in de installatie van de afdeling „Wilde Vaart" van de An dreas Zijlmansgroep. Dat gebeurde al op 5 januari. Op 11 januari werd het 40-jarig be staan van de Harmonie St. Jan op enthousiaste wijze in intieme kring gevierd. Negen jubilarissen werden in de bloemetjes gezet. Deze viering kreeg op 28 april een staartje, toer. de heren E. van Lier, N. van Dalen en E. van Huiten, de eremedalje, ver bonden aan de Orde van Oranje Nas sau ontvingen, uit handen van burge meester Teijssen. Diezelfde 11e janu ari hield de directie van Garage Van Mossel een druk bezochte receptie vanwege de uitbreiding van het be drijf met 400 m2. DEKEN VAN DEN HURK f Waalwijk vooral de St. Janspa rochie - verwachtte al enige tijd slecht nieuws: Pastoor Deken Dr. van den Hurk was ernstig ziek. De 14e januari maakte de dood een einde aan een betrekkelijk jong priesterleven. Toen op 18 januari de uitvaart plaats vond waren het velen met Mgr. Bek kers eens, die in zijn lijkrede zei: „Bernhard, hartelijk dank voor wat ge gedaan hebt en voor wat ge ge weest bent." De onvermoeibare A. Kerkhof, be drijfsleider van de Drukkerij Antoon Tielen, waar uw lijfblad „De Echo gedrukt wordt, was 17 januari het middelpunt van een groote huldiging ter gelegenheid van het feit, dat hij 50 jaar in het bedrijf werkzaam was. De jeugdsportraad had dezelfde avond ook prettig werk: 13 mensen ontvingen het diploma „jeugdleider' waarvoor de NKS een cursus had ge organiseerd. DEKEN MAESSEN In de derde week van januari kwam het bericht, dat Pastoor P. A. C. Th. Maessen (bouwpastoor te Vught) be noemd was tot pastoor-deken van de parochie St. Jan te Waalwijk. De in stallatie geschiedde op 2 februari. Intussen had de Hervormde Ge meente in Baardwijk 'n nieuw jeugd centrum gekregenBurgemeester Teijssen verrichtte de opening van de verbouwde pastorie in de Loeffstraat. MUURTJES OMTREKKEN Carnaval wierp op 28 januari al zijn vreugdevolle schaduwen vooruit: Biervorst Cambrinus uit Breda kreeg daar geen kans afscheid te nemen, 1 omdat Prins Carnaval er de scepter al zwaaide. Cees de Lange en Kees Schilperoort hadden daarom hun uit zending „Draaien Maar" verplaatst naar Waalwijk. In „De Gecroonde Leersse" was het die dinsdagmiddag onder en na de radio-uitzending een dolle boel. Carnaval zelf werd leutig en als vanouds verdeeld gevierd. Eenheid in de viering bestond er slechts onder de Waalwijkse jeugd. Onder de inspire rende begeleiding van Peer van den Muggenheuvel heeft Prins Sjef den Irste de jeugd aan de ouderen ten voorbeeld gesteld: de muurtjes moe ten omgetrokken worden. Alcohol kan daarbij inspirerend werken. In de Actie Bouworde liet Waal wijk zich niet van zijn beste zijde zien. Ondanks de enthousiaste inzet van 'n aantal vrijwilligers bracht de actie maar 2600 gulden op. De schrijver van „Rooien Bart", de heer J. W. van Heesbeen, werd op maandag 3 februari 70 jaar. Zijn geesteskind zal ongetwijfeld tot de onsterfelijken gaan behoren. Zolang er bij de N.V. Timtur tenminste jubi larissen gehuldigd worden. De Contactgroep voor Handel en Industrie gaf in diezelfde februari- maand de geest. PHILIPSVESTIGING 18 februari kwam de Waalwijkse gemeenteraad in een bijzondere ver gadering bijeen om te beslissen over een vestiging van de N.V. Philips in deze gemeente. Na veel vieren en vij ven viel de historische beslissing om „ja" te zeggen tegen „de fabriek van elektronische apparaten in het Zui den des lands". Deze startte - in af wachting van ruimte in het industrie terrein - in de voormalige cantine van Timtur. Het was niet de bedoeling om het 45-jarig bestaan van de Gymnastiek vereniging „Kunst en Kracht uit bundig te vieren. De ouders dachten er evenwel anders over dan het be stuur en op 21 februari verraste men op de ouderavond het bestuur en vooral voorzitter Jac. van Mierlo met een grootse huldiging, omdat hij 40 jaar voorzitter en 45 jaar bestuurslid was geweest van K. ten K. Hij ontving daarvoor ook de gouden bondsspeld van de N.K.S. Het ging goed met de vele Waal wijkse zanggroepen in 1964. Het Linda's Trio versoheen 28 februari op de beelbuis in het programma van Rita Corita. In de loop van dit jaar overzicht zullen de Rianta's en het Trio Remie ook nog aan hun trekken komen. Er zijn nog meer vogeltjes die zin gen: de vogelvereniging Voggellust behaalde voor de derde achtereenvol gende keer 't bondskampioensohap Wildzang tijdens de tentoonstelling in de Ahoy-hallen te Rotterdam. Dat was op de le maart en het was Jac. ;V KW. i«:ï De gelukkige vader van de 20.000 ste inwoner van Waalwijk, de heer van Strien, wordt door burgemeester Teijssen gelukgewenst. Treffers - of liever zijn vink - die deze prijs mee naar Waalwijk bracht. De vrijdagavond daarvoor had de gemeenteraad van Waalwijk met trots geconstateerd, dat Tilburg en Waal wijk door de Streekraad Midden- Brabant als industriële centra waren aangewezen. Dat was misschien de aanleiding voor een aantal grotere industrieën de „Industriële Club Waalwijk" op te ridhten. En terwijl in het weekend van zon dag 8 maart de Harmonie St. Jan in het Gemeenschapshuis te Baardwijk het fancy-fair „Bahatsja" organi seerde om de jubileum-kas te spek ken, zweette een afvaardiging van de Waalwijkse Krachtsportvereniging in Den Haag om de nodige gewichten omhoog te drukken. Herman Slaats kwam tot 'n totaalgewicht van 337 Vi kilo en werd daarmee kampioen van Nederland in de middengewichtklas. W ONINGBOU W- ACTIVITEITEN De woningnood in Waalwijk is nog steeds erg groot: het gemeentebestuur kan echter niet verweten worden dat niet al het mogelijke wordt gedaan daaraan een einde te maken. Een ex tra-vergadering op 10 maart besliste over een uitbreiding van de woning bouwplannen in het uitbreidingsplan Laageinde tot 350 woningen. Na de bouwvak vakantie begon de bouw pas, maar op 21 december werd de eerste gereedgekomen woning aan de gemeente Waalwijk overgedragen In maart heeft de afdeling Waal wijk van het Nederlandse Roode Kruis vier medaljes uitgereikt, die vervaardigd waren ter gelegenheic van het 100-jarig bestaan van deze organisatie. Achtereenvolgens ontvin gen deze legpenning: mevrouw Van Rooij, dr. ir. H. van Laarhoven, me vrouw Van der Hoeven en de heer Kampman. De 50-jarige biljartvereniging „Ons Genoegen", gevestigd in café Passier, had in 1963 met een klinkende orga nisatie van het Nederlandse kampi oenschap Driebanden al laten zien waartoe het in staat was. Op 20 maart recipieerde deze vereniging i.v.m. het gouden jubileum. Er werd bovendien druk feest gevierd. En dat konden de mensen van O.G. óók. Eind maart was de lente duidelijk in zicht: zeker voor Mia Verkerk, die het eerste kievietsei van 1964 in de Langstraat bloot legde. Tweede Paasdag waren ruim 800 jongelui in het Willem van Oranje- college aanwezig voor de jongerendag van het Christelijk Jongeren Verbond. Begin april was er nog een groep jongeren binnen de stadsmuren: en kele honderden eind-examinandi van het Brabantse V.H.M.O. deden onze stad aan in het kader van de Pax- Christi-voettoeht. Het was rond dezelfde tijd, dat iedereen getroffen werd door het be richt, dat Broeder Liberius, Overste van het klooster van de Broeders van de Onbevlekte Ontvangenis, overge plaatst was naar het klooster West einde in Den Haag. JUBILEUM-UITVOERING KUNSTKRING Vrijdag 10 april verzorgde Het Brabants Orkest o.l.v. Hein Jordans himself de 250ste Kunstkringuitvoe ring. De Kunstkring heeft met eeuwigdurende moeilijkheden te kam pen gebrekkige zaalruimte en (daar door te weinig bezoekers. Geen wonder, dat voorzitter, dr. P. Lenglet, van de jubileumvoorstelling gebruik maakte om de secretaris, de heer M. van Eijl en diens echtgenote hartelijk te huldigen voor de niet aflatende ijver, waarmee hij het werk van de Kunstkring op peil tracht te houden. 50 jaar is de heer J. W. Genuit werkzaam bij de Drukkerij van uw lijfblad, geachte lezer. Op 14 april werd dat - uiteraard passend - ge vierd. Intussen bleek, dat Waalwijk een sportstad bij uitstek is: de zoveelste kampioen diende zich aan: de B.V. Van den Brandt veroverde het kam pioenschap van Nederland Drieban den voor clubteams. Henny de Ruy- ter, Wim en Cor Soeterboek en Broer van Alphen toonden op 8 april met een 8-0 zege over de B.V. Calland uit Rotterdam dat zij Nederlands sterksten waren. Het moet rond deze tijd geweest zijn, dat een zorgzame echtgenote te gen haar man zei: „Jan ,ik geloof dat ons Jantje mijn verstand heeft." De zorgzame vader moet toen geant woord hebben: „Dat kan kloppen, Merie, want ik heb het mijne nog. In alle stilte vierde dr. ir. H. van Laarhoven op 16 april het feit, dat hij 12 Vê jaar rector was van het dr. Mollercollege. Jan van Helvoirt liet zien, dat hij óók wist wat biljarten is: hij werd kampioen van Nederland in de le klasse Driebanden. Ook dat liep na tuurlijk op een huldiging uit. Het jeugdwerk, dat zijn „home" heeft in „De Terp" weet van aanpak ken. In het verleden werden we al vaak getracteerd op goede acties. De „Terpidrome" was van 30 april tot en met 3 mei omgebouwd tot een „Tolhuis" waar veel te beleven viel. De actie bracht bruto 9000 gulden in het laatje. De leerlingen van de Mater Ama- bilisscholen hebben in de laatste week de r.k. kerk te Besoyen het Requiem van Gabriel Fauré uitgevoerd. Zondag 10 mei werd ds. W. Bar- kema bevestigd als predikant van de Gereformeerde Kerk van Waalwijk. Daarmede werd een vacature opge vuld, die vier maanden tevoren was ontstaan door het vertrek van ds. W. B. v. d. Meulen. De zaterdag tevoren had de gym nastiekvereniging O.W.S. eens laten zien hoe zij het werk waardeerde van penningmeester (en actief lid G. Schoemans. De Diocesane Bond ver leende de man, die al 40 jaar in het bestuur van O.W.S. zitting heeft, de speld van verdienste. Later ontving de heer Schoemans op het gemeente huis een koninklijke onderscheiding. De vroegere KAJ-drumband pre senteerde zich zondag 10 mei voor t eerst als „Jachthoornkorps Cornu Copiae" op het concours te Tilburg. Het jachthoornkorps deed het ineens maar goed ook: een eerste prijs in de afdeling uitmuntendheid, de meeste punten en de mededeling, dat er echt geen betere tambour-maitre is dan Th. Burmanje, bewees dat. R.K.C. KAMPIOEN Het rommelde al enige tijd in onze maandagse sportcourant, maar zondag 17 mei barstte dan toch de bom. In Waalwijk kan men vanuit Schijndel het enthousiasme van de RKC-ers horen, toen A. Duques- noy na 34 minuten spelen voor RKC het kampioensdoelpunt scoorde, dat tevens de promotie bracht. Na de wedstrijd kwam het enthousiasme in Waalwijkse richting. Toen de spe lers eenmaal clublokaal Passier be- De R.K.C.-formatie, die het kampioenschap in de tweede klas behaalde en als eerste Waalwijkse voetbalclub naar de eerste klas promoveerde. Het viertal van de B.V. van den Brandt, dat dit jaar beslag legde op het Europees kampioenschap driebanden voor teams te Kiel (Did.). van april vele bejaarden en invaliden laten genieten van hun sohw ,,'t staat in de krant". Burgemeester Teijssen maakte van de gelegenheid gebruik mej. M. Hoffmans in de bloemetjes te zetten, omdat ze 12 Vh jaar de lei ding had van de M.A.S. Donderdag 23 april vierde de Bo- renleenbank Waalwijk het 60-jarig bestaansfeest. De heer W. v. d. Mee, oud-kassier en thans President van de Raad van Toezicht, stond centraal in de feestviering omdat hij 40 jaar aan de bank verbonden was. Op Koninginnedag toog het gilde St. Ambrosius, samen met 1800 gil- debroeders uit Brabant naar Paleis Soestdijk om Hare Majesteit geluk te wensen met haar verjaardag. Zaterdag 2 mei concerteerde het kerkkoor van de Nederlands Her vormde Kerk in de kerk aan de Ha ven. Medewerking werd verleend door de sopraan Nel v. d. Hammen en de bas Kees van Loosdrecht. Jean ne van Heijst begeleidde de beide so listen op het orgel. Het geheel stond onder leiding van de heer H. Nieuw koop. De Antoniusparochie kreeg de zon dag daarop het elektro-statisch orgel te horen. Bij wijze van proef. Het ging zo goed, dat besloten werd tot vervanging van het overjarige harmo nium, waarmee men het tot dusverre moest doen. Sober en sfeervol werden op 4 mei de gevallenen van de Tweede Wereld oorlog herdacht. Na een „stille tocht" naar het Raedeker-monument werd in reikt hadden was daar de stemming ook op een hoogtepunt gekomen. Het feest werd uitbundig gevierd. Dat heeft begrijpelijkerwijs een paar dagen geduurd. Lagere hoogte punten waren de ontvangst op het gemeentehuis en de meer dan gran dioze receptie, die duidelijk maakte, dat vriend en - sportieve - vijand RKC het kampioenschap en de pro motie echt gunde. Zondag 24 mei deelde de toneel vereniging 40 jaar Ons Onderling Genoegen met een grote schare be wonderaars, die op de receptie ver schenen. De heer C. Dekkers, die 40 jaar lid van de toneelvereniging was, is daarvoor later in het jaar nog vele keren uitbundig gevierd en regisseur M. v. d. Heyden, die het spel al 25 jaar in de juiste banen geleid heeft, werd door de leden op 13 juni in het zonnetje gezet. Kapelaan Lempens stond zondag 31 mei in het centrum van de belang- steling. Toen vierde deze geziene Met de dreiging van het afscheid in priester zijn zilveren priesterfeest, zicht (iedereen verwachtte toen al de later inderdaad gekomen benoeming tot pastoor) heeft men in Waalwijk zijn waardering voor het vele werk van kapelaan Lempens niet onder stoelen of banken gestoken. De meisjesulo „Maria Koningin" had 5 juni feest: de school bestond 25 jaar. In Kiel (West-Duitsland) behaal de de biljardvereniging Van Den Brandt het kampioenschap van Eu ropa voor clubs. Henny de Ruyter,

Echo van het Zuiden | 1964 | | pagina 9