wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt De nieuwe belastingwetten: STERK GEWIJZIGDE 570 regeling Geweldige brand Belangrijke nieuwjaarsrede van de voorzitter Vaststelling uitbreidingsplannen Gemeenteraad Sprang-CapelSe Ogen vragen brillen van STASSAR -sms s- - n j* Voor de loonbelasting zal de nieuwe regeling in de nieuwe ta bellen voor de loonbelasting - welke vermoedelijk van 1 juli a.s. zullen gelden - worden ingebouwd. In feite Onder voorzitterschap van burge meester M. van Prooijen, kwam de gemeenteraad van Sprang-Capelle j.l. vrijdagavond in openbare vergadering bijeen. Afwezig waren de heren Kuijsten en Winkelman. Na opening der vergadering en ge bed, sprak burgemeester van Prooijen de gebruikelijke nieuwjaarsrede uit, waaraan wij het volgende ontlenen Als nestor van de raad dankte de heer de Raat de voorzitter namens de raadsleden voor de goede wensen voor 1965 en voor de goede samenwerking in het afgelopen jaar en sprak de hoop uit dat deze ook in 1965 be stendigd mag blijven. Al is de finan ciële Dositie der gemeente niet roos kleurig, sprak hij eveneens de hoop uit dat het jaar 1965 voor de ge meente een goed jaar mag worden. De voorzitter dankte de heer de Raat voor het gesprokene en beloof de alles te zullen doen om het voor- zieningspeil der gemeente te bevor deren. De notulen der vorige vergadering werden na kleine opmerkingen van de heren de Vos en Dekkers goedge keurd. Ingekomen stukken Bij de ingekomen stukken was o.m. een resolutie van het bestuur van de P.v.d.A. inzake de financiële positie der gemeenten. Op een vraag van de heer de Vries wat deze resolutie be helst, antwoordde de voorzitter dat deze hierop neerkomt, dat de P.v.d.A. meent dat de uitkeringen uit het Ge meentefonds te laag zijn en dat deze meer in overeenstemming met de be hoefte der gemeenten gebracht die nen te worden. De heer de Vries gaf daama breed voerig zijn mening weer over de be doeling van deze resolutie in verband met de behandeling van de financi ële verhouding rijk - gemeenten in de Tweede Kamer en stelde voor dat de raad zich achter deze resolutie zou plaatsen. De voorzitter meende dat de Raad van Financiën het geëigende orgaan is de regering in deze te adviseren, waartoe bedoelde raad ook onge vraagd kan overgaan. De heer Dekkers sprak als zijn me ning uit dat de regering poogt de spanningen op de arbeidsmarkt met haar financieel beleid af te remmen, opdat geen overbesteding plaats vindt en geen bestedingsbeperking behoeft te worden opgelegd, zoals toen de P.v.d.A. aan het bewind was; hij had geen behoefte de motie van de heer de Vries te steunen. De heer de Raat zei dat ons land MAANDAG 11 JANUARI 1965 86c JAARGANG No. 3 De tcho van het Zuióert Uitgever (Vaalwijksche Stoomdrukker^ Antoon Tieler HoofdredacteurJAN TEELJCN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement p. mnd. (1.00+ Oct. lnc.k.) ƒ1.00 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. week (0.24 1 ct. lnc.k.) 0.26 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetalin* (bij incasso p. postkwit. 30 ct. metra) Advertentieprijs: 11 cent P«r mm. Contractadvertenties: speciaal tariei Telegram-adres: „ECHO" De jaarovergang is uit belasting- kundig gezichtpunt steeds van groot belang. Immers na afloop van 31 december maken niet alleen wij de rekening op van de jaarresultaten, maar de vertegenwoordiger van de minister van financtiën rekent ook en hij doet dit niet voor niets. Toch betekent de jaarwisseling dit keer fiscaal meer. Wij stappen tevens over de drempel van een drietal nieuwe wetten voor de in komsten-, loon en vermogensbelas ting, die op menig punt een ver andering brengen in de bestaande regelinge. Alle belastingdeskundi gen zullen zich opnieuw moeten oriënteren, maar niet alleen zij, ook de belastingplichtigen dienen het een en ander te weten over hetgeen hen ten deze weldra boven 't hoofd hangt. Wij zullen trachten enkele punten uit de nieuwe wet aan een nadere beschouwing te onderwerpen en» richten daartoe eerst het oog op de welbekende 5%-regeling, die voor al voor werknemers van groot be hang is. VERBETERING VERWERVINGSKOSTEN - *-5*» HESE# Wij weten al dat thans werkne mers de werkelijke kosten, aan hun dienstbetrekking verbonden, mogen aftrekken met een minimum van f 100.-, waarbij reis- en verblijfkos ten buiten beschouwing blijven. Werkt de vrouw afzonderlijk dan mag ook zij f 100.- verwervingskos ten aftrekken. Zodra aangetoond kan worden dat deze kosten meer dan f IOC1.- bedragen mag men 5% van de totale inkomsten uit werk zaamheden aftrekken tot een maxi mum van f 600.-. Deze regeling wordt nogal ingrij pend gewijzigd, waarbij het voor deel aan de zijde van de belasting plichtige is. De minimale aftrek wordt op f 150.- gebracht en zij zal bijvoorbeeld gelden voor gepen sioneerden. Zij geldt eveneens voor man en vrouw afzonderlijk. Daarnaast krijgt de 5%-regeling een wettelijke basis. Zij zal voor ieder gelden die werkt, omdat hier in mede begrepen zullen worden de kosten voor vervoer naar en van het werk tot een afstand van 10 km. Men hoeft dus de 5%-rege ling niet meer aan te tonen, maar zij wordt aangenomen met een mi nimum van f 240.. en een maxi mum van f 240.- en een maximum van f 60G\- De regeling geldt voor man en vrouw afzonderlijk. VROUWEN 15% Een geheimzinnige brand, waar van de oorzaak onbekend is - voor lopig neemt men kortsluiting aan heeft donderdag een schade van miljoenen guldens aangericht in de golfkartonfabriek van de firma Van Meurs aan de provinciale weg op de grens van Bussum en Hilversum. Enkele maanden geleden kreeg de directie en anoniem telfoontje, waarin werd aangekondigd, dat de fabriek in as werd gelegd. De fa- brieksdirectie wilde donderdag morgen nog niet aannemen dat er verband bestaat tussen dit telefoon tje en de fatale brand. Wel ver klaarde men, dat het zeer vreemd is dat de brand is ontstaan in een bedrijfsafdeling, waar géén machi nes staan (die vonken zouden kun nen geven) en waar niet gewerkt wordt. De politie deelde mee, dat het onderzoek naar de oorzaak ui termate moeilijk zal worden. Het anoniem telefoontje heeft men indertijd niet voorbij laten gaan. De Bussumse recherche en de be drijfsbrandweer hebben enkele nachten bij de fabriek gepost, maar toen er niets' gebeurde, meend^ men dat het dreigement kwajon- genswerk was geweest. De door de brand aangerichte schade kon nog niet bij benadering worden vastge steld, maar zij moet zeker enige miljoenen guldens bedragen. In to taal 2600 ton papier en een gom- machine gingen verloren. betaalt men dan tot f 12.000,- be lasting over 95% van het loon. Bij de werkende vrouw zal de Joonbelasting worden berekend naar een vast percentage van 15% nadat op haar jaarloon een korting is toegepast van f 500.- voor het mi nimum belastingvrije loon en f 240.- voor de minimale 5%-regeling. Voor de inkomstenbelasting ligt de ze regeling iets gemakkelijker, om dat voor de loonbelastingplichtigen immers tot f 12.000.- (voor het echt paar samen) geen aanslag in de inkomstenbelasting wordt opgelegd. Naast genoemde 5%-regeling geldt voor degenen, die van 10 tot 40 km. van hun werk wonen, nog een extra tegemoetkoming in de reiskosten, te stellen op de kosten van openbaar vervoer. Tot heden konden belastingplichtigen de wer kelijke kosten in rekening brengen, dus ook voor de auto, maar daar wordt een einde aan gemaakt. Daar valt niet met de fiscus over te pra ten. Voor de afstand boven 40 km. kan men aangaande de kosten ook in de toekomst rustig met de inspec teur gaan keuvelen. VERBLIJFKOSTEN Buiten da 5%-regeling tot f 600.- blijven uiteraard de verbl ij f kosten aftrekbaar tot het werkelijk bedrag. Er zullen hiervoor ook wel richtlij nen komen. En zelfs daarmee is de koek niet op. Voor mensen die meer dan f 600.- verwervingskosten kunnen aanto nen, zal een bedrag van f 1000.- zijn, zonder dat zij die f 1000.- tot op de laatste cent aantonen maar wel moeten zij bewijzen dat zij de 600 gulden overschrijden. Ook verwer vingskosten boven f 1000.- zijn ge heel aftrekbaar, maar zij moeten tot op de laatste cent worden aan getoond. Aan de sterk gewijzigde 5% rege ling is reeds duidelijk te zien dat er op bepaalde punten voelbare* veranderingen in de wetgeving zijn gekomen. Wij zouden bijvoorbeeld een uitgebreide beschouwing kun nen wijden aan de veranderingen met betrekking tot de buitegewone lasten maar wij hopen daar ader op terug te komen. DE AUTO Vermelden wij ditmaal nog een enkele verandering. Wij waren al aan het reizen op kosten van onze belastingrekening. Meestal zal dat niet per auto gaan, maar voor tal lozen zal dit vervoermiddel toch wel op de fiscale aangifte terecht komen. Wij weten hierover dat alle in specteurs er van uitgaan dat per jaar 10% van de cataloguswaarde van de auto voor privé-gebruik wordt gerekend. Dit is een fictief bedrag maar het is zelfs versterkt gehandhaafd. Tot heden moest alleen een on dernemer aantonen dat hij voor minder privé reed dan deze 10%. Wie in loondienst is, kon tot op heden een nader bewijs aan de inspecteur overlaten. Straks moet iedereen, die deze 10% aanvalt, dat bewijzen. 2e IIANDS WAGENS Er is echter een meevallertje ge komen voor kopers van tweede hands auto's. Worden zij (aantoon baar bij kwitantie), later aange schaft dan drie jaar nadat zij in gebruik zijn genomen, dan wordt voortaan het privé-gebruik gesteld op 6% van de catalogusprijs. De fic tie van 10% voor zeer dure wagens, die later voor een apel en een ei naar een nieuwe eigenaar gaan, vond men wel wat te gortig. Behalve de opgesomde verande ringen zijn er nogal wat te vinden in de sfeer van de persoonlijke ver- pi ichtigen, de buitengewone lasten, de herkapitalisatie, de rentespaar- brieven en verzekeringen, de af trekbare giften enz. Wij hopen de ze nog te bespreken. De uitputloze wijzigingen kunnen een vingerwijziging zijn om van de nieuwe wetgeving (enige) studie te maken. Gaarne wens ik U allen een voorspoedig en gezegend 1965 toe, zowel voor per soonlijk als voor Uw gezin en Uw werk, terwijl ik U hartelijk dank zeg voor de goe de wensen, die ik van U mocht ontvangen. Ook de ingezetenen dank ik, mede na mens mijn vrouw, voor de vele nieuwjaars wensen, welke ik mocht ontvangen. Weder kerig wens ik hen veel voorspoed en zegen toe. Moge het alle inwoners wel gaan in '65. De jaarwisseling, het moment waarop we afscheid nemen van het oude jaar en we een nieuwe tijdsperiode binnentreden, is bij uit stek het aangrijpingspunt om nog een ogen blik om te zien, maar ook om vooruit te blikken en de lijnen uit te stippelen, waar langs we onze doelstellingen in de toekomst hopen te bereiken. Allereerst mag ik vaststellen, dat in het algemeen gesproken het afgelopen jaar 1964 voor onze gemeente een zeer vruchtbaar en voorspoedig jaar is geweest. Een jaar, waar in belangrijke werken gereed kwamen, waar in de vereiste goedkeuringen voor objecten, welke voor onze gemeente van het grootste belang zijn, werden verkregen, en waarin de grondslag voor het bereiken van nieuwe noodzakelijke voorzieningen werd gelegd. Dit zult U ongetwijfeld met mij instemmen als ik alleen reeds noem de ruimere wo ningbouw, de verwezenlijking van belang rijke openbare werken, en de brandweer garage, het dorpshuis en het zwembad, waarvan de realisering een aanvang kon LOOP DER BEVOLKING. Aantal inwoners per 1 jan. 1964 M. V. Totaal 3210 3186 6396 Vermeerdert door geboorte 115 vestiging 220 174 161 335 Totaal 3384 3347 6731 Vermindering door overlijden 74 vertrek 223 140 157 297 Aantal inwoners per 1 jan. 1965 3244 3190 6434 Derhalve een vermeerdering van 38 zie len. De natuurlijke groei der bevolking ligt dan ook belangrijk achter bij die van de overige Langstraatse gemeenten en die van de provincie. Het aantal huwelijken in 1964 bedroeg 62 tegen 41 in 1963. BRANDWEER. Gelukkig kwamen in 1964 weinig grote branden voor. De brandweer trok 6 maal uit. Bij al deze gebeurtenissen was de brand weer paraat en toonde zij voor haar taak berekend te zijn. In het afgelopen jaar be haalden 21 leden van de vrijwillige brand weer een diploma voor brandwacht le of 2e klasse. Voor hun opoffering daarvoor en hun doeltreffend optraden spreek ik gaarne mijn dank en erkentelijkheid uit. Een verheugend feit was ook, dat met de bouw van de brandweergarage en een ga rage gemeentewerken in 1964 een aanvan', kon worden gemaakt. De bouw is tharli reeds ver gevorderd, zodat het nieuwe ge bouw hopelijk in mei a.s. in gebruik zal kunnen worden genomen. VERKEERSVEILIGHEID. Ook Sprang-Capelle betaalde in 1964 zijn tol aan het verkeer. Ter kennis van de Rijkspolitie alhier kwamen in het afgelopen jaar precies 100 verkeersongevallen, welke in onze gemeente plaats vonden, waarvan 1 met dodelijke afloop. Hiervan kwamen weer 11 ongevallen voor op de Waspiksedijk. Nog steeds heeft de provincie geen verbetering in dit wegdek aangebracht, ondanks her haalde verzoeken. Hoewel steeds gezegd wordt, dat de plannen Ln een gevorderd sta dium zijn, heeft de prov. Waterstaat even min nog een begin gemaakt met de aanleg van een rijwielpad aan de westzijde van de provinciale weg Waalwijk - Sprang - Kaat- heuvel, noch met de zo zeer noodzakelijke verbetering van het kruispunt Sprang in die provincale weg., hoewel elke dag meer dan 1500 leerlingen van middelbare en nijver heidsscholen, pendelaars e.a. uit Kaatsheu vel en Sprang-Capelle, zowel heen als terug, 3 maal deze zeer drukke verkeersweg moe ten oversteken. Het is dan ook dringend noodzakelijk, dat het provinciaal bestuur op korte termijn maatregelen treft. Ter zake van verkeersovertredingen heeft de ter plaatse gestationeerde Rijkspolitie in 620 gevallen proces-verbaal opgemaakt, waaronder 192 wegens overtreding van de maximum-snelheid. In dit opzicht dient dus nog wel het een en ander aan de verkeers- mentaliteit te worden gedaan. Verheugend is daarom, dat van de 214 schoolkinderen, die aan het verkeersexamen deelnamen, dat door de afd. Sprang-Capelle van het Ver bond voor Veilig Verkeer werd georgani seerd, aan 183 kinderen het diploma kon worden uitgereikt.. OPENBARE WERKEN. Verschillende werken kwamen in '64 ge reed. Ik noem daarvan de reconstructie en riolering van de Oudestraat en de sanering van het Kerkplein te Sprang, waardoor Sprang een ander gezicht kreeg. Bovendien kwamen gereed de Bur. Smit straat, de Oranjestraat, de Nassaustraat, de verlenging van de Margrietstraat en van de Christinestraat, alsmede de aanleg van de President Kennedystraat. Tevens werd een weg aangelegd ter ontsluiting van de uit breiding van het industrie-terrein aan de Dick Flemmingstraat. Ook werden in diver se straten trottoirs aangebracht. Voor de verfraaiing van de gemeente werd in 1964 weer veel plantmateriaal aan gekocht en ingeplant, terwijl het aantal groenstroken weer werd uitgebreid. De Hoge Akkerweg kreeg een prach tige openbare verlichting, die up to date is. De uitvoering van de eerste phase van het rioleringsplan, waartoe U besloot, wacht nog steeds op de beslissing van de Minister op Uw verzoek om verhoging van de alge mene uitkering uit het gemeenaefonds. Weliswaar beschikken we reeds over ruim 9 km riolering dn de straten in de uitbrei dingsplannen en in de gereconstrueerde stra ten, maar zonder zuiveringsinstallatie komt dit niet tot zijn recht. Bovendien liggen de ze 9 km riolering in stukken over de gehele gemeente verspreid. Een riolering door de hoofdstraten van oost naar west is een uiterst urgente zaak en gaat steeds meer klemmen. Met kracht zal dan ook naar realisering van Uw besluit tot uitvoering van de eerste beide uitbreidingsplannen bouwrijp gemaakt streefd. UITBREIDINGSPLANNEN. In 1961 werd begonnen met de realise ring van het nieuwe uitbreidingsplan Vrij hoeve, tussen de Loonsestraat en het Tram pad. üp 2 gevallen na zijn alle gronden aangekocht en verwacht moet worden, dat m deze 2 gevallen slechts d.m.v. onteigening de nodige gronden zullen kunnen worden verworven. Het nieuwe uitbreidingsplan Sprang-Zuid is eerste 1 jaar na de vast stelling, n.l. op 30 sept. 1964 door Ged. Staten goedgekeurd. Inmiddels zijn reeds gronden aangekocht en wordt met kracht er naar gestreefd de benodigde gronden zo spoedig mogelijk aan te kopen. In 1965 dienen de gronden in beinde uitbreidingsplannen boufrijp gemaakt te worden, opdat ten spoedigste aldaar kan worden gebouwd. Ook het bouwrijpmaken van het uitbreidingsplan Nieuwevaart zal in 1965 worden voltooid. In 1965 zullen verder plannen tot herziening van het plan in hoofdzaken en nieuwe uitbreidingsplan nen worden voorbereid. VOLKSHUISVESTING. De lijst van woningzoekenden telt mo menteel 178 ingeschrevenen. Met dank en waardering memoreer ik hier het vele werk, dat de woonruimte-commissie verricht. De gemeente staat nog voor de vervanging van enige honderden krotwoningen. In '64 kwam gereed: 39 woningwetwo ningen, 8 premiewoningen, 28 vrije-sector- woningen en 6 woningen voor eigenbouwers. In aanbouw zijn thans 32 premie- en wo ningwetwoningen van het contingent 1964, 31 woningwetwoningen van het extra-con tingent 1964, 4 premiewoningen en 4 wo ningen in de vrije sector. Met de realisering van het woningcontingent 1965, omvatten de in totaal 40 woningen, zal zo spoedig mogelijk een aanvang worden gemaakt. An derzijds werden in 1964 2 woningen onbe woonbaar verklaard, 8 woningen en 2 nood woningen gesloopt en 8 noodwoningen ont ruimd en uit de woningvoorraad genomen; 1 woning ging door brand verloren. ECONOMISCHE AANGELEGENHEDEN Afgezien van buurtwinkels, zoals een slager, een bakker en een kruidenier, zal m.i. de middenstand in Sprang-Capelle al leen dan haar mogelijkheden behouden .in dien een concentratie van de winkels zal plaats vinden. Het gemeentebestuur zal de mogelijkheid daartoe moeten scheppen. Van daar dat plannen tot het creëren van een winkel-centrum in een gevorderd stadium verkeren. Voor uitbreiding van de werkgelegenheid zal ook in 1965 verder moeten gewerkt aan het bouwrijpmaken van de industrie-terrei nen aan de haven te Capelle, die in 1964 weer geheel bevaarbaar werd gemaakt- De streekverbeteringscommissie werkte ook in 1964 door. Ongetwijfeld zal de in vloed, die hiervan uitgaat, velen in de toe komst ten goede komen. Door ruilverkaveling zal slechts aan de agrariërs in deze gemeente de gelegenheid geboden kunnen worden om te komen tot 'n economisch verantwoorde bedrijfsvoering op een bedrijf, waarvan de productieomstandig heden aan redelijke voorwaarden voldoen.. Dat betekent dat, na de watervrijmaking ve le boerenbedrijven, met steun van de over heid, naar de polders zullen kunnen, maar ook moeten worden overgebracht. Alleen dan zullen jonge boeren een toe komst op een gezond bedrijf kunnen op bouwen. Gaarne hoop ik, dat velen dit zullen inzien en van de gelegenheid gebruik zullen waken. Maar ook voor de tuinbouw is de ruilverkaveling van levensbelang, wil men in de toekomst een concurrerende positie kunnen handhaven. ONDERWIJS. Op 20 maart 1965 zal enigszins feestelijk worden herdacht, dat het schoolgebouw van de openbare lagere school te Capelle 50 jaar geleden in gcbiuik werd genomen. Gaarne hoop ik, dat dan Uw besluit tot het aan brengen van centrale verwarming en overige verbeteringen in dat gebouw, door Ged. S.aton zal zijn goedgekeurd, opdat de ge meente hiermee in dit jubileumjaar aan de school een waardig geschenk zal kunnen aanbieden. Ik verwacht, dat, nadat in 1963 de urgentie-verklaring werd ontvangen in 1965 de rijksgoedkeuuring voor de bouw van de bijzondere lagere school aan de Burg. Vermeuienstraat kan worden tegemoet ge zien en met de bouw zal kunnen worden aangevangen. Voor de vervanging van de bijzondere school te Sprang wordt nog steeds op een rijksgoedkcuring gewacht. MAATSCHAPPELIJKE ZORG. Gezegd zou kunnen worden, dat de jaars wisseling 1964-1965 in het teken staat van de Algemene Bijstandswet. Het verlenen van bijstand is geworden tot een rechtsplicht van de overheid, tegen wiens beslissingen te dezer zake beroep op hogere instanties openstaat. Gelet op de gestegen lonen en prijzen hebben B. en W. bereids de normen die als richtlijnen dienen voor het verlenen van bijstand verhoogd met ongeveer een ge- hjk bedrag als de verhoging van de uitke ringen ingevolge de AOW per 1 jan. 1965. De Gemeentelijke Instelling van Maat schappelijke Zorg is per 1 jan. opgeheven. Ik wil gaarne van deze gelegenheid gebruik maken om de leden van het bestuur dank te zeggen voor de wijze waarop zij in de afge lopen ajren hun taak hebben verricht. Ener zijds met wijsheid, maar anderzijds met mil de hand, met begrip en met sociale bewo genheid. Dat strekt hen tot eer en ons tot erkentelijkheid. ACTIEVE RECREATIE. Ten aanzien van dit punt heeft het jaar 1964 ons weer een belangrijke stap verder gebracht. In de eerste plaats kon de bouw van het dorpshuis worden gegund, maar niet minder belangrijk is, ook met de aanleg van een zwembad kon worden begonnen. Ook van belang is, dat in 1964 het sport terrein van de voetbalvereniging SSC, die naar de 2e klasse zaterdagvoetbal promo veerde, geheel werd gereconstrueerd en verbreed. Gezien de grote toeloop van nieu we en jonge leden zullen ook de terreinen te Capelle en te Sprang dienen te worden uitgebreid. Tevens hoop ik, dat dit jaar ook de rijksgoedkeuring voor de zo noodzakelijke vebouwing van het gebouw Nieuwevaart 1-3 tot sporthal, zal worden verkregen, opdat zowel voor de gymnastiek- en andere sport verenigingen, als voor het onderwijs in li chamelijke oefening aan de leerlingen der lagere schelen zaalruimte kan worden ge creëerd. VERKEERSVERBINDINGEN. Naar het gereedkomen van de voor de ontsluiting van de Langstraat en Midden- Brabant zo onontbeerlijke wegen, n.l. de provinciale weg 's-Bosch-G'berg en Rijks weg nr. 26 Gorkum-Tilburg zien ook wij in Sprang-Capelle verlangend uit. In 1964 kwam in de Langstraatweg het gedeelte Waalwijk-Capelle gereed, evenals de fraaie brug over de Capelse haven. Ook de toe- gansweg van de Hoofdstraat naar de nieu we prov. weg, waarvan de kosten voor re kening der gemeente komen, werd eind ok tober voor het verkeer opengesteld. STREEKRAAD VOOR MIDDEN-BRABANT. Een punt, dat ik hier nog even wil noe men is de noodzaak van een intensieve sa menwerking tussen de gemeenten. Er is over het gehele land van ouds een net van samen werkingregelingen op velerlei gebied. De samenwerking, die in onze tijd in 't centrum der belangstelling staat, is die welke be trekking heeft op de ruimtelijke ordening. Een van de belangrijkste doeleinden daar van is om de schaarse grond zo doelmatig mogelijk te verdelen. Dat is ook de bedoe ling van het streekraadrapport voor Mid den-Brabant. Wat onze gemeente betreft konden wij ons niet volledig hiermee ver enigen, omdat wij vreesden en nog vrezen, dat de eigen ontwikkeling onze gemeente daardoor in gevaar wordt gebracht. FINANTIELE SITUATIE DER GEMEENTE. Met leedwezen moet ik constateren, dat allerwegen de gemeenten met grote finan ciële moeilijkheden kampen om voor 1965 een sluitende begroting te krijgen. Sprang- Capelle maakt in dit opzicht geen uitzon dering. De gemeenten staan in deze tijd, waarin allerlei voorzieningen op het gebied van volkshuisvesting, maatschappelijke zorg, enderwijs, recreatie en volksgezondheid moe ten worden getroffen, voor steeds toenemen de uitgaven. De loonexplosie heeft de gemeenten niet onberoerd gelaten. Zij staan voor veel gro tere personeelsuitgaven en sociale lasten en ook de gestegen prijzen van goederen en diensten vragen veel grotere financiële of fers. Indien de uitkeringen uit het gemeen' tefonds niet verder worden verhoogd, moet gevreesd worden, dat het voorzieningsniveau van vele gemeenten, waaronder Sprang-Ca pelle, ernstig bedreigd wordt. De hoge ren tevoet op de kapitaalmarkt brengt ook weer hogere kapitaalslasten mee, terwijl toch noodzakelijke investeringen niet achterweg kunnen blijven. Ik geloof dan ook, dat via de Ver. van Ned. Gemeenten bepaalde de marches ten departement niet achterwege kunnen blijven. Al met al maakt deze slech te financiële situatie het doen van investe ringen in 1965 bijzonder onzeker. GEMEENTE IN PROVINCIAAL VERBAND. Wellicht is het interessant op te merken dat 1964 het jaar was, waarin het 150 jaar geleden was, dat de gemeente Sprang-Ca pelle, die tot dat tijdstip met de z.g. "6 Hol landse gemeenten" tot "de provincie van Holland" behoorde, overging naar "de pro vincie Braband". Bij Besluit van de Souvereine Vorst van 20 juli 1814, noi. 23, Stbl. 1814 no. 84, - maar een zodanig besluit was toen hetzelfde als een wetwerd o.m. bepaald, dat al het gebied bezuiden de Oude Maas aan "de provincie Braband" zou komen. De reden was, dat het voor het belang der ingezete nen en de geregeldheid van het bestuur schadelijk zou zijn, indien zij een gedeelte van "de provincie Holland" zouden uitma ken "en daarentegen derzelver ligging aller eigenaardigst medebrengt, dat zij met de provincie Braband en onder hetzelfde be stuur verenigd worden". Ik geloof te mogen zeggen, dat wij tevre den zijn met dit 150 jaar geleden genomen besluit en wij allen volbloed Brabander zijn en Brabants denken. GEMEENTEBESTUUR EN PERSONEEL Dit jaar 1964 bracht ook wijziging in het bestuur der gemeente en in het ambtelijk apparaat. Met leedwezen denken wij aan 't overlijden van het lid van Uw college de heer Chr. van Peer, die ons 9 jan. 1964 kwam te ontvallen. In zijn plaats deed de heer J. de Vries zijn intrede in Uw college. Om gezondheidsredenen en in verband met zijn hoge leeftijd nam ook de heer A. Ros ontslag als raadslid en kwam de heer C. van den Dool deze lege plaats innemen. In de plaats van de gemeente-architect P. W. 'loen, die 1 maart 1964 naar Zwolle- kerspcl vertrok, trad de heer P. Drop op 1 juni 1964 als gemeente-architect in func tie, van wie ik nu reeds mag zeggen, dat dit een zeer goede keuze is geweest. Hartelijk dank ik Uw raad en de wet houders voor de steun, die ik bij de vervul ling van de gemeenschappelijke taak van U mocht ondervinden en gaarne hoop ik, dat we in dezelfde goede sfeer en verstandhou ding met elkaar zullen mogen blijven sa menwerken. Niet minder dank ik de secre taris, de gemeente-architect, de ambtenaren en de werklieden voor de hulp, adviezen en bijstand, welke ik van hun mocht ontvangen en vooral voor de goede diensten, welke zij de gemeenschap Sprang-Capelle hebben be wezen. Daarom kunnen zij aanspraak ma ken op onze erkentelijkheid en waardering. Ook de pers zeg ik dank voor de wijze, waarop zij in het afgelopen jaar voorlich ting heeft gegeven over de publieke zaken onzer gemeente. Mijne heren, een welbesteed jaar ligt achter ons. Een nieuw jaar vraagt onze en ergie en werkkracht op. Moge God ons de kracht, het inzicht en de wijsheid geven om de belangen onzer ge meente naar recht en plicht te vervullen. Moge Zijn Zegen rusten op alle arbeid, die in het belang van de gemeente en van haar inwoners in het nieuwe jaar zal worden ver richt.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1