KAATSHEUVEL Smidje Verholen en de rare alchimist m DE SPIN Uit do Lncig&traat Jaaroverzicht 1964 van de Andreas Zijlmansgroep te Waalwijk 6 DE ECHO 6 aantal leden jan. 1962 jan. 1963 jan. 1964 jan. 1965 rins; Vlijmen Nieuwkuijk 'g Ö2rtruidenberg Waspik Raamsdonk 000 1h VROUWENBEWEGING VAN HET N.K.V. Op Driekoningen vierde de Vrou wenbeweging van het N.K.V., aid. Waalwijk, haar kerstfeest. Begonnen werd met een H. Mis, waarna bij eenkomst in de zaal van de heer Fr v Helvoirt, waar de feestelijk versierde tafels wachtten. De vele kaarsen werden ontstoken. De voorzitster opende met gebed, heette allen welkom en wenste de leden met hun gezinnen een geluk kig en zalig nieuwjaar Vervolgens werd koffie met worstebroodjes ge serveerd. Mej. Stokwielder wenste eveneens zalig nieuwjaar, mede na mens ere-voorzitster mevr. Hamers- Leijsten. Ze vertoonde kleuren-dxa s van haar uit Lourdes en van by haar thuis, zodat ze in de geest toch bij allen aanwezig was. Nog ruim een uur wist de voorzitster de aan wezigen bezig te houden door te spreken over Oost-, en West-Bcrlijn, met daarbij het vertonen van kleu- ren-dia's. Onder de pauze kreeg men koffie met gebak. Na de pauze sprak de nieuwe ad viseur, de zeereerw. heer v. Berkel, over de vernieuwingen in en om de kerk. Het geloof is niet veranderd, zei hij, maar wel de vorm waarin het gebracht wordt. De huizen wor den niet meer gebouwd zoals vroe ger, maar wel voor hetzelfde doel gebruikt; de kleding is veranderd alles verandert. Zo is het ook met de kerk. De vernieuwingen die gaan komen, hebben hetzelfde doel als vroeger, maar wij moeten proberen ze in de nieuwe vorm te beleven. Ik kan hier nog lang over praten, aldus spreker, maar kom er liever nog eens op terug. De voorzitster dankte de zeereer- waarde heer v. Berkel en mej. Stok wielder hartelijk. Door 't aandach tig gehoor hebt u kunnen merken dat de leden er van genoten heb- ben. Hierna sloot de voorzitster met de christelijke groet. GEVONDEN EN VERLOREN Gevonden: Jongensfiets, leren portemonnee, 8 vellen kunstleer, diverse hand schoenen, imitatieparelsnoer, gou den damesring, kinderstep. Verloren: Kinderportemonnee, medaJjqjn met foto, paraplu, regenbroek, div. portemonnee's met inhoud, airdale terrier, grijs kinderjasje, reserve wiel Vespa, briefje f 25.-, paar mo torwanten, chroom benzinedop, boe kentas met inhoud, damesbeurs, muts, rode vilt. AGENDA Woensdag 8 uur: repetitie dameskoor in „De Twee Kolommen". Zondag 12 uur: repetitie mannenkoor in „De Twee kolommen" Uit het jaaroverzicht van de Andreas Zijlmansgroep te Waalwijk ont- lenen we de volgende voornaamste gegevens: staf wildevaart "troep horde 1 15 8 30 24 5 10 23 24 15 11 24 24 ,an 16 12 29 18 Honie^l^vail1Ak^l^Vk^nans^horde^6^10^^11 Akela Schoemans. Voor het eerst telt de groep een welpenstaf van 7 leidsters. horde 2 20 14 19 24 totaal 97 86 93 99 Activiteiten - overzicht. 4-11-18-25 jan. en 2 februari speelde voor de eerste maal „de Weermantoto". Netto-opbrengst 1275.—; 5 jan. Installatie van de Rowans tot Wilde vaartmatrozen. Dit was de officiële start van het zeeverkennen in onze groep.; 18 jan. De gehele groep brengt een eresaluut aan het graf van Deken Dr B. van den Hurk, die op die dag begraven is; 2 februari. De groep neemt deel aan de installatie van Deken Maessen; 21 maart. De lente zet voor de groep goed in. Ans van der Lee wordt die dag officieel opgenomen in de wel penstaf; 7 maart. Het wintert nog even in de groep. De woensdaghorde moet we gens leidstersgebrek overgezet wor den naar de zaterdag. Verschillende jongens verlaten hierdoor deze af deling en Akela houdt nog 15 wel pen over; 21 maart. De matrozen van de wil- devaartafdeling krijgen hun 2e zeil- vlet; DE S.E.R.-VOORZITTER AAN 'T WOORD. De jaren 1964 en 1965 worden volgens oud-minister drs. J. W. de Pous, voorzitter van de Sociaal-Eco nomische Raad getypeerd door een verhoging van het loonniveau met vijfenwintig a dertig procent en een stijging van het prijsniveau met tien a twaalf procent. Het is zijns inziens duidelijk, dat de te verwachten ver hoging van het loonniveau in 1965 ten opzichte van 1964 de loonkosten met in ieder geval acht a negen pro cent zal doen stijgen. (Dat is één tot twee procent meer dan direct hoort te volgen uit het loonakkoord van vijf procent). Drs. De Pous meent, dat het voeren van een verantwoorde loonpolitiek door het bedrijfsleven onder de huidige omstandigheden „welhaast een onmogelijke opgave" is. 23 april. St. Jorisdag. Deze dag wordt sober gevierd met een H. Mis en kampvuur. De jongens hebben school die dag, waardoor op 25 april het grote spel kan worden gespeeld met heel het district; 30 april—3 mei „Tolhuis". Samen met de terp heeft de groep n geld- actie, die netto f 565Ó,- opbrengt, 23 mei. Nat. sportweek-end voor Rowans. Onze matrozen leggen be slag op een beker en 2 medailles. Ook de Waal wij kse verkenners spre ken hierdoor mee op nationaal ter rein; 9io mei. Districtspatrouillewed- strijden; 2324 mei. Rowans en wildevaart- weekend van het district te Neder- hemert; 31 mei. Huldiging van Aalmoezenier Lempens; 25 jaar priester; 3031 mei. De winnende A.Z.G. pa trouille op de districtswedstrijden gaat naar de diocesane wedstrijden. Helaas geen groot resultaat; 67 juni. De troep houdt 'n sport week-end voor de junioren verken ners uit het district. Alle troepen namen deel; 2021 juni. Voor de vierde maal 't vaderweek-end. Nu in Bergeijk; 18 juli. Installatie Akela Schoemans en Jan v. Wees tot vaandrig; 22 juli. Installatie tot welpenleid ster van José Schoemans; 2530 juli. De hordes bivakeren m Bergeijk. Het was een zonnig kamp; 2022 juli. Wederom helpen de verkenners bij het ziekentriduum; 115 aug. Zeilkamp wildevaart-afd. op het Brielsemeer; 1724 aug. Troep houdt zomerkamp te Dingden-Lankern in Duisland; 10—11 okt. 30 jaar A.Z.G., een groot feest voor district en jeugd van Waalwijk, met een reünie op 24 ok tober; 30 okt. Na 14 jaar de A.Z.G. te heb ben gediend, gaat Aalmoezenier Lempens weg, wegens benoeming tot pastoor in Stiphout; 28—29 nov. A.Z.G. Sinterklaashuis- bezoekactie, opbrengst 120. tevens in de groep St. Nicolaasvie- 19 dec. Kerst vier mg van de diverse afdelingen. FEUILLETON van „DE ECHO VAN HET ZUIDEN" door JOHNSTON McCULLEY Vertaling Herman Antonsen 31) Zijn taak was echter nog niet af gelopen. Hij moest de enveloppe nog uit die bloembak halen. Natuurlijk kon hij wel een paar dagen wachten en haar dan eens komen halen, maar de Spin wilde hem die nacht nog heb ben en Warwik wilde de kans niet lopen, het ding misschien toch nog kwijt te raken. Morgenochtend zou hij naar zijn dokter rijden met zijn ge sloten wagen en daarna naar de Ame rican Boulevard. En dan ging hij een paar weken rust nemen om zijn ge zicht te laten genezen. Hij borstelde zijn haren en het meisje waste het bloed van het over hemd af. Hij trok zijn jas aan, be dankte het meisje en ging naar bene den. Alle gasten zaten in de zitkamer over het gebeurde te praten. Warwik daalde langzaam de trap af en liep door de gang naar de bibliotheek toe. Er was niemand. Ook niet in de serre. Er brandde slechts één lamp je. Hij sloop naar binnen, bleef even staan kijken naar de heersende ver warring en liep vlug naar de bloem bak toe. Nogmaals gluurde hij rond, voordat hij de kunstbloemen eruit haalde. Hij stak daarop zijn hand in de bak, haalde de enveloppe er uit en wilde die in zijn zak steken. Hij hoorde een vrouw kuchen. Warwik wendde zich met een ruk om. Alice Norton stond op de drempel. Aan haar gelaat was te zien, dat ze hem de enveloppe uit de bloembak had zien halen. Warwiks hart stond bijna stil. Die jaloerse vrouw had hem in haar macht. Hij dacht, dat ze ogen blikkelijk Berklan zou roepen en hem verzwijgen om de macht te hebben hem te dwingen tot het bewijzen van attenties. Er was nog slechts één uitweg. Hij kon zeggen, dat hij de echte envelop pe daar verstopt had, om door een nagemaakt pakje Brown en zijn man nen te misleiden, met het doel de echte later aan Berklan terug te ge ven. Dat zou zijn reputatie redden en verdenkingen voorkomen... maar dan was hij de enveloppe ook kwijt en had de opdracht van de Spin niet vervuld. Deze éne maal kon Warwik zich niet volkomen beheersen. Alice Nor ton 'lachte eigenaardig en kwam het vertrek een paar passen binnen. DAMVERENIGING D.V.S. De Vlijmense Damvereniging DVS is nu met haar clubcompettie zover gevorderd, dat de helft er op zit. De heer J. v. d. Lee, kampioen van Groot Vlijmen staat met 2 p: verschil op zijn gevaarlijke concurrent lh. van Overdijk aan de kop. De heren H. Brok en van Krugten, die ook een woordje gaan meespreken, zullen het de kampioen in de 2e helft danig lastig maken. Heden start de 2e helft. KNOTVVILGENDAM. Vrijdag 8 januari kwamen Prins Carnaval met gevolg. Raad van Elf, Hofkapel en groepsleiders, in Hotel Prinsen bijeen, voor besprekingen van de Carnavalsoptocht op zondag en de groepswedstrijden op maan dag en dinsdag. De opkomst was groot en er waren weer enkele oude groepen, die di' jaar weer uit zullen komen, zodat carnaval 1965 er weer gunstig voor staat. „BIETENDAGEN". Deze maand worden in het ruilverkave- lingsgebied Heusden-Vlijmen twee „bie- tendagen" gehouden. Het is de bedoeling in de oostelijke Langstraat interesse te kwe ken voor de moderne teeltwijze van bieten. Donderdag 14 jan. heeft er een bieten teeltvoorlichting plaats in café-restaurant gez. Elshout te Drunen (voor agrariërs uit Drunen, Elshout, Waalwijk en Nieuwkuijk), op donderdag 21 januari in café J. van Oyen te Haarsteeg (voor personen uit Haarsteeg, Vlijmen, Herpt, Oudheusden, Engelen, Bok hoven en Hedikhuizen). De heren Bastiaansen en Mulders zullen beide middagen spreken over resp. de me chanisatie en de onkruidbestrijding bij de bietenteelt. Dit jaar zullen enkele percelen als voorbeeldobjecten voor de bietenteelt dienst gaan doen. GEZAMENLIJK CONCERT. De gemengde zangvereniging Oefening baart Kunst en de harmonie De Eendracht gaven zondag in café H. van Baardwijk een gezamenlijk concert. Er was een goede be langstelling en het publiek heeft van de mu ziek- en zangnummers, die prachtig werden uitgevoerd, volop genoten. PRIESTERKOOR VERANDERT. Door de pastoor der parochie werd vanaf de kansel bekend gemaakt, dat het hoofd altaar in de kerk zal worden verplaatst. De zijbanken aan weerszijden van het priester koor zullen een weinig worden omgebogen, om zodoende meer uitzicht op het altaar te verkrijgen. Deze verbetering zal door de gelovigen zeer zeker worden toegejuicht. I BEROEP. Ds. P. J. Bos, predikant bij de Ned. Herv. Kerk, ontving een beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Huizen. PATATWAGEN UITGEBRAND J.l. wcenslagavond pl.m. 6 uur werd de brandweer gcallarmeerd vor een ontstane brand in een patates friteswagen staande naa3t de woning van de heer P. v. d. Mei. Hoewel de brandweer het vuur spoedig had gébiu bleef er van het inwendige van de wagen tiet veel meer over. GEMEENTERAAD. Openbare vergadering van de raad der gemeente Geertruidenberg op woensdag 13 januari 1965 te half 8 in "het Weeshuis". Agenda 1. Nieuwjaarsrede burgemeester. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelingen. 4. Restitutie door de Brabantse Bandijk van ten onrechte betaalde Hoogheemraads- lasten. 5. Krediet groot f 3.815 ten behoeve van rente en aflossing van de bijdrage aan het Economisch Technologisch Instituut over de jaren 1965 t.m. 1969. 6. Aankoop boerderij en gronden in uit breidingsplan West van Chr. Dirven. 7. Vaststelling en wijziging straatnamen in uitbreidingsplan West. 8. Verordening tot le wijziging van de verordening op de heffing en invordering van reinigingsrechten in G'ber. 9. Aanbieding ontwerp-begroting 1965 van de alg. dienst en van het grondbedrijf. 10. Goedkeuring begroting 1965 van de Stedelijke Godshuizen. 11Rondvraag. DUBBELE WINST VOOR ATAK. In de studentensporthal te Tilburg kwa men twee teams van de volleybalclub Atak te winst. Atak I won met 2-0 van Minenco en even gemakkelijk, eveneens in 2 sets, ver sloeg het 3e team het 2e van Smash. FILMKUNST. Voor de Waspikse Volksuniversiteit hield de heer B. Bertina uit Amstelveen in de zaal van het Gemeenschapshuis in de Kerk straat een inleiding over het onderwerp "Film als kunst en als communicatiemid del". Met een 6-tal fragmenten omlijstte de filmcriticus zijn boeiende causerie. JAARVERGADERING R.K.J.B. Op vrijdag 15 jan. zal de jaarvergadering van de Jonge Boerenstand worden gehouden, De bijeenkomst zal beginnen om 7 uur met een H. Mis, die door de geestelijk adviseur pater Norbertus zal worden opgedragen. Daarna koffietafel in café H. Versohure. Een van de voornaamste agendapunten bestaat uit het kiezen van een nieuwe voor zitter, wegens aftreding van dhr. Schoen makers.. Verder verslagen van penning meester en secretaris. MISSIONARIS OP VAKANTIE. Acht jaar geleden, 11 oktober 1956, ver trok onze dorpsgenoot pater Dr. Gonzalvus, Kapucijn (Huub Snijders) naar de missie van Medan op Sumatra. Aanvankelijk was hij daar werkzaam aan het klein seminarie Menengah in Pematangsiantar. De laatste jaren was hij directeur van het groot semi narie in Parapat. Ook was hij de laatste tijd coadjutor. In maart 1964 vertrok zijn broer Piet, Pater Adelbertus, ook naar de missie en voegde zich bij hem in Parapat. Hij zal daar nu zijn broer vervangen, die op 16 jan. vanuit Djakarta vertrekt voor een vakantie van 7 maanden, die hij hier bij zijn familie hoopt door te brengen. Op 18 jan. hoopt hij op Schiphol te arriveren. LOOP DER BEVOLKING De bevolking der gemeente Loon- op-Zand bestond op 31 december '63 uit 8230 mannen en 7708 brouwen, totaal 15938 inwoners. Er werden in 1964 binnen de ge meente en tot de bevolking behorend geboren 120 jongens en 151 meisjes en buiten de gemeente, tot de bevol king behorend, 31 jongens en 32 meisjes, totaal 151 jongens en 183 meisjes, dus 334 kinderen. Over '63 bedroegen deze cijfers 185 en 155, totaal 340. Binnen de gemeente en tot de be volking behorend overleden 48 man nen en 25 vrouwen, en buiten de ge meente 26 mannen en 19 vrouwen, tezamen dus 74 mannen en 44 vrou wen, totaal 118 personen. In 1963 waren deze cijfers 57 m en 47 vr, to taal 104 personen, Er vestigden zich 383 mannen en 275 vrouwen, totaal 658 personen. In 1963 waren deze cijfers 258 m en 232 vr, totaal 490. Er vertrokken 428 mannen en 267 vrouwen, totaal 695 personen. Over 1963 was dit 256 m en 262 vr, totaal 518. De bevolking nam in totaal toe met 32 mannelijke en 147 vrouwelijke personen, totaal 179, en bedroeg op 31 december 1964: 8262 mannen en 7855 vrouwen, totaal 16117 inwo ners. Opgemerkt wordt dat in januari 1964 150 studenten en paters van het missiehuis St. Antonius te Kaats heuvel werden afgevoerd naar Vught in verband met de verplaatsing van 't klein seminarie dezer congregatie naar die gemeente. Hiervoor in de plaats is thans in het missiehuis het groot seminarie gevestigd, waarin 50 studenten en paters werden opgeno men. Alleen tengevolge van deze mu tatie had de gemeente derhalve een vertrek overschot van 100. BOTSING. Vermoedelijk omdat hem tengevol ge van de regen het uitzicht wat werd ontnomen, reed zaterdagavond de heer K. uit Sprang-Capelle met z'n bromfiets in de Nieuweweg tussen Rechtvaart en Hoge Zandschel op 'n daar kerende personenwagen. De bromfietser liep daarbij een gebroken pink en schaafwonden aan z'n hoofd op, welke in het ziekenhuis te Waal wijk werden verzorgd. Z'n rijwiel werd flink beschadigd, terwijl de auto slechts lichte averij opliep. ^VOLKSUNIVERSITEIT. Op dinsdag 12 januari a.s. komt de heer Jan Glissenaar naar de Volks universiteit te Kaatsheuvel. Hij is een van die avontuurlijke mannen, die in 1950 als in Indonesië gedemobili seerde militairen met een jeep de we reld rondgingen. "Wie verre reizen doet, kan veel verhalen". Dat geldt dan wel zeker voor Jan Glissenaar. Hij vertoont bij al zijn lezingen ook lichtbeelden. Na "het avontuur" in 1950 en de reizen daarna heeft Jan Glissenaar zich tot taak gesteld zijn ervaringen door te geven in onze West-Europese omge ving. Hij doet dit o.a. door veel pu blicaties in kranten en tijdschriften- De titel van Glissenaar's lezing luidt: "De problematiek van de ontwikke lingslanden". Ze wordt zoals gewoon lijk gegeven in de levensschool en be gint om acht uur. COPYRIGHT STUC-O AVAN 159. „En wat gebeurde er verder?" wilde de rechter weten. - ..Op een kwade dag kwam ik terug naar m'n geboortehuis," vertelde Nosco met gesmoorde stem. „Nog juiste op tijd om mijn oude vader de ogen te kun nen toedrukken. Dat deed mij veel verdriet. Doch toen wist ik ook wat mij te doen stond. Ik nam de be- diendenrol van mijn vader over en besloot vreselijk wraak te nemen. Ik liet de oude alchimist Balderik in de waan, dat de tachtigjarige oorlog nog steeds woedde en ging in en om het Knekelwoud voor Kludde spelen. Verder maakte ik listig gebruik van alle vindingen op scheikundig gebied, die de al chimist had gedaan. Dat was dus om mij te wreken„Hoort ge het nu," sprak toen de slimme ad- vokaat en hij barstte uit in een klagelijk geween, waar de aandoe ning dik van afdroop. „Wilt gij, me neer de rechter, deze gekwelde man brandmerken als misdadiger en veroordelen? Denkt U eens in, hij mocht niet met kleine Balderikje spelen, omdat men van hem zeide, dat hij vieze woordekens sprak en in het neusje peuterde. Zo'n af schuwelijke jeugdbelevenis legt een stempel op hem„En ik leg twintig jaar op hem," interrumpeer de de rechter bars. „Hij wou zich wreken. Jaja! maar inplaats van de kasteelbewoners nam hij de ste delingen en de museumdirecteuren te pakken! Nee, meneer de straf pleiter! Daar trap ik niet in! Gij zijt een mooiprater en anders niks! Hij krijgt dus twintig jaar en twin tigduizend gulden boete en het oude kasteel wijs ik weer toe aan Balde rik van Biebelebop! Eenmaal, an- deremaal, verkocht!" - En met dit wijze woord was de rechtszitting afgelopen en even later werd Nosco naar de gevangenis afgevoerd. - Smidje Verholen ging er vandoor in gezelschap van Frans Bulle en deze sprak: „Jonge, jonge, Verho len, dat is het beste en meest span nende verhaal, dat ik in jaren in de krant heb gehad! Moet je toch eens kijken. De mensen verslinden het blad gewoon! Hartelijk bedankt, Verholen! Hier heb je een zak met vijfduizend gloednieuwe guldens! Die kom je wel toe!" „Jöhn... je bent... je bent bang voor me", zei ze beschuldigend. „Wat ben je van plan te doen?" vroeg hij zakelijk. Ze glimlachte weer. „Wat zou je denken, John?" vroeg ze, en stak haar hand uit... om het teken van de Spin te maken. „Jij... jij ook al?" „Ja John. Ik werk voor hem van het ogenblik af, dat hij in de stad is. Ik ben heus niet jaloers, want ik weet, waarom je zoveel attenties aan dat meisje bewijst. Ik plaagde je al leen maar. Wees nu voortaan een goeie jongen en ook een beetje aar dig tegen wij." En daarop begon ze te lachen, kwam naar hem toe en greep hem bij zijn arm. „Heb je het ding?" fluisterde ze. „Ja". „Maar die kerels...?" „Ik had een ander pakje gemaakt, dat hebben ze meegenomen 1" Een uur later liep John Warwik op zijn eigen kamers heen en weer, schopte de kleedjes opzij, gromde en schudde zijn vuist tegen het plafond. Bij zijn terugkomst had hij Togo niet thuis getroffen en daarna de meege brachte enveloppe bekeken. John Warwik had een vreselijke vergissing begaan. In de haast had hij de echte enveloppe in zijn jaszak ge stopt en de nagemaakte in de bloem bak. Brown had de echte meegeno men! „Stommeling! Ik ben een sufferd een ezelsveulen, een..." Hij had Alice Norton thuisge bracht en van haar gehoord, dat zij zich bij de Spin had aangesloten uit zucht naar avontuur. Ze had gehoopt met Warwik te trouwen, maar zij zou den alleen goede vrienden blijven. „Stommeling!" bromde Warwik nogmaals. „En misschien denkt hij nog, dat ik me heb laten omkopen!" De deur werd geopend en Togo trad binnen. Togo's gezicht zag er al even ge havend uit als dat van Warwik en zijn kleren hingen in flarden. Een van zijn mouwen hing er los bij. Zijn boord en das zaten vol bloed. „Maar Togo, waar heb je in vre desnaam gezeten? En waarom heb je zo gevochten? „Togo naar huis van Berklan ge weest, mijnheer, net toen u tegen de grond viel door harde slagen. De ge vangenen hier ontsnapt, nadat drie man me overvallen hadden. Ik dacht, iets bij Berklan niet in orde, omdat ik geen antwoord op mijn telefoon kreeg. Daarom ik daarheen gaan." „En..." „Ik zag mijnheer Brown een en veloppe uit uw jas halen, mijnheer en kon hp wel een paar dagen wachten klommen. Hij reed naar een café. Een poosje later Togo ook naar binnen gegaan en heeft enveloppe van mijn heer Brown weggenomen." „Wat?" riep Warwik verbluft uit. „Het ging lastig mijnheer, maar het is gebeurd. Togo heeft veel huid ver loren, maar mijnheer Brown nog veel meer. Ik kon niet gauw thuiskomen, mijnheer, omdat ik me moeten ver bergen om niet herkend te worden. Hier is de enveloppe, mijnheer." Warwik sprong verheugd in de lucht. Hij zag op slag, dat dit de ech te was. „Togo, je bent een juweel!" riep hij uit. „Dank u, meneer." „Verbind eerst je gezicht. En dan blijven we vannacht op om dit ding te bewaken. Ik zal me niet op mijn gemak voelen, voordat ik het ding aan zeker iemand overhandigd heb." „Jawel, vereerde meester", zei To go, moeizaam glimlachend. XXII. DE AMATEUR INBREKER Weer ratelde de donder, flitste de bliksem, huilde de wind en kletterde de regen tegen de grond en de huizen, huizen. Een man hield zich tussen de strui ken schuil tot 't donker genoeg was en snelde toen naar het huis. Hij hoopte een raam aan de achterzijde open te vinden. Hij probeerde het met een stuk of drie, maar ze zatên alle stevig vast. Hij was nog niet lang in het vak en bezat geen instrumentje om de knippen van het raam los te ma ken. Bovendien was hij dodelijk bang. Hij hurkte tegen de muur en wachtte op een volgende bliksemstraal, in de hoop nog een raam te ontdekken. Zijn mond en keel waren kurkdroog; hij moest onophoudelijk slikken. Het was een jonge man van nau welijks 24 jaar. Zijn versleten schoe nen hielden het regenwater niet meer tegen. Zijn kleren waren sjofel en vervuild. Een goedkope hoed zat diep in zijn ogen. Maar zijn gezicht was niet dat van een boef; hij had iets beschaafds en verfijnds over zich. Hij ontdekte een ander venster en snelde daarheen, zodra het donker was na de bliksem, 't Gaf mee en hij schoof het behoedzaam open, hoewel het schu ren in die storm toch door niemand gehoord kon worden. Toen hij zijn armzalige woning die avond verliet, had hij geen bepaald huis op het oog. (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 6