wAAlwijkse en lAnqstPAAtse coupant Welke mogelijkheden opent Alg. Bijstandswet GUNSTIG JAAR VOOR VLIJMEN De guiie hand van de aarde (id MAANDAG 18 JANUARI 1965 86e JAARGANG No. 5 Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Oit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24+ 1 ct. inc.k.) f 0.28 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) Asïi p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 4.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobeUling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenastraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „SCHO Duizenden Nederlandse bejaarden brengen de avond van hun leven door in een van de vele honderden bejaardentehuizen, die ons land telt. Opneming in een bejaardentehuis gaat echter dikwijls met aan zienlijke kosten gepaard, die vooral ouden van dagen, die rond moe ten komen van het A.O.W., haast niet te betalen zijn. Dan zal de gemeente moeten bijspringen. Nu op één januari 1965 de Alge mene Bijstandswet is ingevoerd, zal het verlenen van bijstand bij verblijf in een bejaardentehuis worden bezien in het licht van in deze tijd juist geachte opvattingen, zoals deze tot uiting zijn geko men in deze nieuwe wet. WIE BETAALT BEJAARDENTEHUIS? Artikel 1 der Algemene Bijstands wet legt aan de gemeente de rechts plicht op aan iedere Nederlander, die niet over de middelen beschikt om in de noodzakelijke kosten van het be staan te voorzien, de daartoe nodige bijstand te verlenen. Dit brengt mede, dat de gemeente allereerst te beoor delen heeft, of het verblijf in een be jaardentehuis noodzakelijk is ter voorziening in het bestaan. Wordt aan de dienst van sociale zaken een verzoek ingediend tot bij stand ten behoeve van een bejaarde, die in een bejaardentehuis wenst te worden opgenomen, dan zullen amb tenaren van deze dienst eerst onder zoeken of die opname inderdaad noodzakelijk is. Naast de omstandig heden van de bejaarden zelf zullen ook de plaatselijke mogelijkheden van dienstverlening in allerlei vormen be palend kunnen zijn voor het al of niet aanwezig achten van voldoende indi catie tot opneming. Het tweede lid van het eerste arti kel bepaalt, dat de bijstand afgestemd moet worden op de omstandigheden en mogelijkheden van persoon of ge zin, alsmede op het betoonde besef van verantwoordelijkheid voor de voorziening in het bestaan. Dit artikel is er op gericht de persoon zo moge lijk in staat te stellen zelfstandig in zijn bestaan te voorzien. ZELFSTANDIG REGELEN Het is geheel in de geest van deze wet, dat de bijstand ook bij een nood zakelijk verblijf in een bejaardente huis zo mogelijk aan de bejaarde zelf wordt uitbetaald teneinde hem in staat te stellen zelfstandig en vrij zijn zaken te regelen, zowel tegenover de gemeente als tegenover het bejaarden tehuis. Het is echter een publiek geheim, dat de directies van de meeste bejaar dentehuizen dit een stekelige doom in het oog is. Verschillende bejaardente huizen willen de bijstand rechtstreeks van de gemeente ontvangen en hier mee wordt aan de bejaarden elke persoonlijke verantwoordelijkheid ontnomen. Dat is echter van 1 jan. af in strijd met de geest van de nieuwe wet, tenzij POSTTARIEVEN PER 1 JUNI De nieuwe tarieven voor het bin nenlandse postverkeer, die 1 juni zul len ingaan, zijn (tussen haakjes de nu geldende prijzen): brieven 0 - 20 gr. 18 ct 15) drukwerk 0 - 50 gr. 8 ct 7) pakjes 500- 1000 gr. 75 ct 75) 1000-2000 gr. 125 ct. (100) 2000-3000 gr. 175 ct. (125) postpakketten 0- 1 kg 100 ct (100) 1 - 2 kg 140 ct (125) 2- 3 kg 180 ct (150) 3 - 5 kg 250 ct (200) 5 - 7 kg 325 ct (275) 7 - 10 kg 425 ct (350) aantekenen (ook internationaal) 45 ct (35) postwissels t.m. f 25 50 ct. (35) boven f 25 75 ct (60) kwitanties zonder zicht 40 ct (40) met zicht max. 2 aan biedingen 60 ct. (60) recht per borderel 75 ct (75) (kortingsregeling voor grootver bruikers vervalt) girokwitanties 80 ct (70) Postpakketten voor het buitenland zullen met ingang van 1 juli iets duurder worden als gevolg van inter nationale afspraken. De posttarieven gaan in op 1 juni, de overige op 1 febr. a.s. de fysieke of psychische toestand van de betrokkene de gemeente noodzaakt de bijstand wel rechtstreeks aan het tehuis over te maken. Het is bijzonder verheugend dat de bijstandswet de ouden van dagen meer ruimte laat om zelf te handelen. Vooral in psychologisch opzicht kan dit bijzonder belangrijk zijn, want wanneer voelt een mens zich pas oud? Als alles buiten hem om geregeld wordt! BIJZONDERE BEPALINGEN Met het oog op de omvang van de nodige bijstand bij verblijf in een be jaardentehuis verdient ook een aantal algemene bepalingen van de Algeme ne Bijstandswet nadere aandacht. Bij algemene maatregel van bestuur wordt bepaald tot welk bedrag ten minste moet zijn voorzien in bepaalde noodzakelijke kosten van het bestaan (art. 1, lid 3). Dit impliceert, dat voor bepaalde elementen als voeding, ver warming en kleding een landelijk mi nimum-bedrag wordt vastgesteld. Maar van de vaststelling in het al gemeen van een volledig bijstandsmi nimum kan geen sprake zijn. De verpleegprijzen der bejaarden tehuizen zijn verschillend. Voorts ver meldt de bijstandswet allerlei bepalin gen, die eveneens de grootte van het bijstandsbedrag kunnen beïnvloeden. Zo bepaalt art. 9, een der bijzondere bepalingen betreffende verblijf in in richtingen, dat bij het vaststellen van de bijstand binnen redelijke grenzen rekening wordt gehouden met kosten die een uitvloeisel zijn van voorkeur voor een bepaalde inrichting op gods dienstige of andere te eerbiedigen gronden. PERSOONLIJKE UITGAVEN Welke persoonlijke uitgaven blijven de bejaarde over nadat hij aan het te huis de verpleegprijs heeft betaald? Het is moeilijk hier een algemene re geling te stellen. Een gelijke regeling komt neer op het over één kam sche ren van bejaarden, die - vóórdat de opneming in een bejaardentehuis noodzakelijk werd - in geheel ver schillende omstandigheden verkeerd kunnen hebben. Bovendien zullen die ouden van dagen, die in een tehuis verpleegd worden, over geheel ver schillende middelen kunnen beschik ken om zelf allereerst in de daaruit voortvloeiende kosten te voorzien. Hoewel het niet in de bedoeling ligt om de overheid de rol van Sinter klaas te laten spelen, is het nochtans te hopen dat de plaatselijke overheids- autoriteiten de formule "noodzake lijke kosten van 'het bestaan" ruim zullen interpreteren. Blijkens de memorie van toelich ting is dit ook de bedoeling van de wetgever geweest. Zo kan een radio- of televisietoestel voor een bejaarde die moeilijk lopen kan en dreigt te vereenzamen, een uitkomst zijn en in zo'n geval is een daartoe strekkende bijstand stellig op zijn plaats. AFTREK VAN UITKERINGEN Ten aanzien van bejaarden dient in dit verband ook nog opgemerkt te worden, dat bij noodzaak tot opne ming van man of vrouw in een be jaardentehuis meestal geen scheiding behoeft plaats te vinden, maar het be jaarde gezin in zijn geheel in het te huis wordt opgenomen, ook met fi nanciële bijstand van de overheid, in dien deze daartoe nodig mocht zijn. Een belangrijk punt bij de opne ming in het tehuis is de mogelijkheid tot aftrek van charitatieve uitkerin gen van kerkelijke of particuliere in stellingen. Krachtens art. 7 der Al gemene Bijstandswet mogen binnen bepaalde grenzen dergelijke uitkerin gen niet in aanmerking te worden ge nomen bij de bepaling van de bij stand. Krijgt een bejaarde van de diaconie bijvoorbeeld f 100. - voor aanschaf van een grammofoon, dan kan de overheid niet zeggen "nu korten wij uw bijstand". Krijgt hij van zijn kin deren een bedrag, dat niet buiten sporig hoog is, dan is dit evenmin af trekbaar. Beschikt hij over een be scheiden vermogen, dat geen bestem ming heeft, dan zal dit krachtens art. 1 evenmin door de overheid in aan merking mogen worden genomen bij de bepaling der bijstand. De grenzen worden overschreden indien het uit oogpunt van verlening van bijstand onaanvaardbaar zou zijn deze uitkeringen buiten beschouwing te laten. Bij meningsverschil is het wenselijk om eerst met het bijstand- verlenend orgaan tot een aanvaard bare regeling te komen. OLIE DUURDER Vandaag worden verschillende olie soorten in prijs verhoogd. Petroleum voor verlichting en verwarming wor den een halve cent per liter duurder. Voor zone I wordt de prijs 19 ct. per liter, voor zone II 19% ct. per liter en zone III 20% ct. per liter. Autogasolie (dieselolie) uit pompen gaat met 0,8 cent per liter omhoog tot 16 V2 cent per liter. Huisbrandolie 1 en II en zogenaamde dunne stook olie worden tachtig cent per honderd liter omhoog gebracht. De prijsstij ging is het gevolg van een verhoging van de wereldmarktprijzen voor aard olieproducten en gestegen zeevracht- tarieven. MAN WILDE ZIJN VROUW VERGASSEN De 44-jarige Haagse los-werkman A. J. R. heeft geprobeerd zijn 8 jaar oudere vrouw te vergassen „omdat ze toch wel vermoord zou worden". In zijn gestoord brein had zich de ge dachte vastgezet, dat zijn vriend zijn vrouw ging doden. De vriend had dat gezegd. Nadat de poging mislukt was, gaf de los-werkman zich enkele dagen later aan bij de politie. „Ik zal het nooit meer doen", huilde hij op het politiebureau. „1964 is in het algemeen gespro ken voor de gemeente een vrij gun stig jaar geweest. De werkgelegenheid was zeer goed en de toenemende ma teriële welvaart werd duidelijk gede monstreerd in een sterke toename van televisietoestellen en auto's. Helaas was echter de huisvesting voor een niet onaanzienlijk deel der bevolking nog steeds verre van ideaal", aldus Burgemeester Schweitzer van Vlij men in zijn nieuws jaarsrede, die hij donderdag uitsprak tegenover de ge meenteraad. Hij vervolgde Wat Uw raad betreft moge ik al lereerst memoreren het verlies dat ons trof door het overlijden van ons me delid de heer Jan Wilgers. In hem verloren wij een oud-wethouder en zeer actief raadslid. VOORBEREIDING Terugblikkend op het afgelopen jaar wil ik voor de gemeente als alge meen karakteristiek zeggen, dat 1964 in hoofdzaak een voorbereidingsjaar is geweest, waarin plannen zijn ge maakt en de eerste voorbereidingen Boren, boren, almaar weer boren. Even ten noorden van het nijvere Groningen jaagt de wind ijskoud door de polders. Het land is hier vlak. Een enkele boerderij, wat tanende bo men en de slingerende linten van de wegen brengen afwisseling in 't land schap. Tot plotseling het oog blijft haken bij een vreemd staketsel van stalen binten dat robuust omhoog wijst naar de jagende wolken. Aan de voet van de toren is op een terrein van nauwelijks honderd bij honderd meter een wirwar van glim mende buizen en tal van bizarre con structies samengedrongen. Hier, bij het tot voor kort nog volkomen onbe kende Slochteren, is de mens tot bij na drie kilometer diep in de schoot van de aarde doorgedrongen. Op zoek naar mogelijkheden, zijn steeds stij gende behoefte aan energiemogelijk heden te bevredigen. 'Het is gelukt. Hier is een van de grootste aardgasvoorraden van de westelijke wereld ontdekt. Onder het rustieke polderlandschap schuilen enorme schatten. Het zijn nuchtere mensen, die hier de rijkdommen van de aarde ontfutselen. Zij werken met tabellen en formules, met con structietekeningen en hard staal. Maar wie hiermee als leek plotse ling wordt geconfronteerd, proeft de romantiek van deze harde, avontuur lijke arbeid. Hij mag, bewapend met een witte plastic helm, die in verge lijking met het zware staal dat hem omringt, niet meer lijkt dan een hoed van krantenpapier, de boortoren be klimmen. Beschut tegen de ijzige stormwind door platen van golfme- taal waant hij zich in een andere we reld. Een ploeg van vier, in door de modder verkleurde overalls geklede mannen werkt koortsachtig, maar met zekere, door de routine aangeleerde handelingen om het boorschema vol te houden. Steeds weer verdwijnen buizen van twintig, dertig meter leng te en slechts een paar decimeter dia meter in het gat, waaruit modder (van het spoelwater) opborrelt. Hier, in de Groningse bodem, is een diepte van 'bijna drieduizend me ter bereikt. Een honderdtal meters van de boortoren af staan, zwaar be schermd door stevig metaalgaas, zes constructies van boomdikke buizen. Hier stroomt het gas al vanuit de diepte beneden naar de zuiverings installatie op het terrein. Het aardgas van Slochteren vindt zijn weg al naar de Nederlandse huiskamers. Er moest heel wat gebeuren voor het zover is kunnen komen. Wat nu met een zeer grote kans op succes op de boortoren hier in het Groningse veld wordt ge daan, is de laatste jaren honderden malen in Nederland verricht. Met kansen die heel wat minder gunstig waren. In totaal zijn in Nederland door de BPM en de NAM tot nu toe 805 boringen geslagen. Meer dan de helft hiervan (437) had plaats in de noord-oosthoek van ons land, 228 in het westen, rondom de lijn Den Haag - Rotterdam en 140 in de rest van Nederland. In bijna vierhonderd gevallen is tot nu toe de boorbeitel met succes door de ondergrondse steenlagen doorge drongen. Dat is een redelijk cijfer. Maar het is onjuist te zeggen, dat (dus) de kans op succes bij een boring in Nederland 1 op 2 is. Want het al lergrootste deel van de boringen werd gedaan in de onmiddellijke omgeving van de plaats waar een voorafgaande poging olie of gas had opgeleverd en op een plek waarvan de geologen met vrij grote zekerheid konden voorspel len, dat het olie- of gasveld zich tot daar zou uitstrekken. Waarom heeft het zo lang geduurd voordat men in Nederland wist, dat wij onze eigen, nog onaangeroerde voorraden aan olie en gas hadden? Was het ongeloof? Onbekend met de mogelijkheden? Waarschijnlijk een combinatie van beide. Het onderzoek naar de geologische omstandigheden in ons land kwam pas na 1945 op gang. Waarin men vooral belang stel de, was de "structuur van de ge- plooinde ondergrond", 'n wat wereld vreemde term, die echter duidelijker wordt als men weet hoe olie of aard gas wordt gevonden. De geleerden zijn het er nog niet precies over eens hoe olie en gas ont staan, maar men neemt aan, dat in ieder geval de microscopisch kleine eencellige wezentjes, die de zee be volken, het beginstadium vormen van het proces. Na hun dood zinken deze piepkleine organismen naar de bo dem. Meestal worden zij daar door de in het water aanwezige zuurstof en bacteriën "afgebroken". Soms echter heeft de zee plaatselijk een zuurstof gehalte, dat lager is dan normaal, in ieder geval te laag om de resten van de organismen "op te ruimen". Deze vermengen zich nu met het slib dat door rivieren wordt aangevoerd. Laag op laag stapelt zich zo op de zeebo dem op. De onderste lagen krijgen het daarbij steeds zwaarder te verdu ren. Zij komen dieper te liggen, wor den samengeperst, hun temperatuur stijgt. Als de temperatuur voldoende hoog is, worden de organische resten langzaam omgezet in het ons bekende olie en gas. Het is vanzelfsprekend geen kwes tie van een paar weken. De olie, die in Nederland nu wordt aangeboord, is gevormd in het Krijt, de geologi sche naam voor een tijdperk, dat rond honderd miljoen jaren achter ons ligt. Met 't plankton, dat in die tijd rond- zweefde in de zee, die toen een groot deel van het huidige Europa bedekte, stoken wij nu in onze oliekachel. (Wordt vervolgd). zijn getroffen voor een tweemaal zo groot en sterker dan thans gecoördi neerd Vlijmen van 1980. Het nieuwe centrumplan,, bijgenaamd "hartplan", het structuurplan en wat daarmee sa menhangt, beginnen uit de verf te ko men. Het sociografisch rapport over Vlijmen komt zeer binnenkort gereed, terwijl ook het nieuwe komplan Vlij men binnen enkele maanden aan U zal worden voorgelegd. Met de zo gewenste uitbreiding der industrialisatie werd in 1964 een be gin gemaakt. De eerste resultaten zul len naar onze verwachting in de loop van 1965 zichtbaar worden. 1965 zal het bouwrijpmaken te zien geven van het uitbreidingsplan Vliedberg II, waarin pl.m. 500 woningen kunnen worden gebouwd, alsook o.m. van het industrieterrein achter Zaalberg, waarop dit jaar de eerste industrie hallen zullen verrijzen. Het continu-woningbouwplan dat wij in 1964, in samenwerking met Vught, in uitvoering hebben kunnen nemen, betekent, dat de woningvoor raad in 1965 een gelukkige stijging zal kunnen vertonen. BEJAARDENCENTRUM Ook vertrouwen wij, dat dit jaar o.m. gestart zal kunnen worden met het dringend nodige nieuwe bejaar dencentrum en met een complex van centrale verwarming voorziene be jaardenwoningen. Voorts zullen dit jaar nieuwe plan nen op het gebied van woningbouw alsook op dat van de recreatie aan U worden voorgelegd. Op cultureel gebied hopen wij te kunnen starten met de in voorberei ding zijnde Openbare Bibliotheek en leeszaal, terwijl ook de enkele maan den geleden opnieuw opgerichte Cul turele Kring in 1965 met zijn activi teiten hoopt te beginnen. UITVOERING Behalve voorbereiding is er echter in 1964 ook uitvoering geweest. Ons mooie, voorlopig 9 ha groot, sport park "De Hoge Heide" kon op 9 aug. 1964 officieel worden geopend, ter wijl onze eerste tennisbanen reeds in mei 1964 in gebruik konden worden genomen. Het onderwijsprobleem in de Vliedberg werd in 1964 voor een aanzienlijk deel opgelost door de ge reedkoming van de nieuwe permanen te 12-klassige school. In 't zuid-wes telijk deel van Nieuwkuijk werd een bescheiden uitbreidingsplan gereali seerd, waarin de eerste Bogaerswo- ningen thans bijna gereed zijn. ONVOLDOENDE COMPENSATIE Alvorens nu over te gaan tot het gebruikelijk overzicht van de stand van zaken in diverse sectoren van het gemeentelijk 'leven, moge ik nog even Uw bijzondere aandacht vragen voor het probleem der gemeentelijke fi nanciën. U krijgt straks de begroting 1965 aangeboden. Het verheugt mij U alvast te kunnen mededelen, dat deze sluitend is. Wij hebben dit kun nen doen ondanks het feit, dat de fi nanciering van het cultureel centrum, de instelling die onze gemeente, naar onze mening op dit moment het meest dringend nodig heeft, daarin is ver disconteerd. Daar echter vrijwel op alle uitgavenposten doorwerkende sa larisverhogingen van de zijde van het Rijk onvoldoende gecompenseerd worden, terwijl ons anderzijds niet genoeg mogelijkheden tot verhoging der inkomsten zijn gelaten, zijn wij gedwongen ons overig investerings programma te beperken, alsook nood zakelijke personeelsuitbreiding bij de bedrijven te temporiseren. Indien het beleid van de rijksoverheid ten aan zien van de gemeentefinanciën niet zeer spoedig wordt herzien, moet verwacht worden, dat het volgend jaar ook onze gemeente een niet-slui- tende begroting zal hebben met alle ongewenste gevolgen van dien. Nu de gebruikelijke cijfers met hier en daar commentaar. Allereerst de bevolking BEVOLKINGSSTATISTIEK Aantal inwoners op 1 januari: I960 9568; 1961 9781; 1962 10157; 1963 10426; 1964 10917; 1965 11122. Bevolkingsgroei in 1964 205. Geboorteoverschot en vestigings overschot resp: 1959 190 - 69; 1960 171-44; 1961 184- 172; 1962 235- 263; 1963 289-65; 1964 204-1. Voor de minder sterke bevolkings groei in 1964 is als duidelijke oor zaak aan te wijzen het lage cijfer van het aantal gereedgekomen woningen, gecombineerd met de in 1964 door gevoerde afbraak en ontruiming van een niet onaanzienlijk aantal krot- en noodwoningen, waardoor de vesti gingsmogelijkheden zeer werden be perkt. Het gemeentebestuur verwacht voor 1965 weer een aanzienlijk ho ger vestigingsoverschot als de wo ningproductie tenminste naar wens verloopt. WONINGBOUW In cijfers verliep de woningbouw de laatste 5 jaren als volgt gereedgekomen woningen resp. woningwet, premie, vrije sector en totaal 1960 24 85 17 186 1961 11 72 69 152 1962 22 9 125 156 1963 24 19 48 91 1964 18 25 46 89 Het uitvoeringsniveau in de wo ningbouw is, dank zij 't continuplan, in 1964 aanzienlijk verbeterd. Waren op 1 jan. 1964 slechts 75 woningen in aanbouw (welke allemaal klaar kwamen in 1964), op 1 jan. 1965 was dit aantal 188, gesplitst als volgt: woningwet 93, premie 29, vrije sector 44, totaal 188. Als de uitvoering geschiedt over eenkomstig de planning zullen al de ze woningen in de loop van 1965 be trokken kunnen worden. OPENBARE WERKEN EN GRONDBEDRIJF In 1964 werd een crediet van ruim f 479.000 goedgekeurd voor het bouwrijpmaken, reconstructie en rio lering van de Ekelaarlaan en omge ving. Met dit werk zal, naar verwach ting, in het voorjaar kunnen worden begonnen. Het aantal nieuwe rioolaansluitin gen bedroeg in 1964 99, tegen 154 in 1963 en 160 in 1962. Het sportpark "De Hoge Heide" De tcho vAn het Zuióen Bijstand voor bejaarden 1964

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1