wAAlwijkse en lanqstPAAtse couRAnt Somber Indonesisch perspectief Herziening ondernemingsrecht LANDIS <^Bogaertó Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS! is LANDIS 8. GYR Wegenbouw onbegrijpelijk buiten accoord van Wassenaar k Brillenspecialist Optica Grotestraat 220, Waalwijk MouUt Sogaorts voor ogon Telefoon 3560 b.g.g. 4140 LANDIS GYR biedt vrouwen en meisjes: een verantwoordelijke, aantrekkelijke interessante werkkring een prettige en collegiale sfeer in een moderne en frisse omgeving schoon en afwisselend werk in diverse beroepen, ijkster, wikkelaarster, monteuse een zeer behoorlijk arbeidsvoorwaarden en gunstige MENSEN DIE ER PRIJS OP STELLEN IN'N STEEDS GROEIEND EN MODERN INGERICHT BE DRIJF'N GOED BETAALDE BAAN TE VINDEN ZIJN ONZE TOEKOMSTIGE MEDEWERKERS Komt u, vrouwen zowel als mannen, meisjes zowel als jongens eens met ons praten en wij zullen u vertellen welke funktie in ons bedrijf voor u het meest geschikt is. Een bezoek verplicht U tot niets, maar 't geeft u wel de kans om het bedrijf eens te bezichtigen en u over het werk te laten voorlichten. Mocht U niet in staat zijn om tijdens onze werktijd te komen, dan stellen wij u graag in de gelegenheid om, na te voren gemaakte afspraak in de avonduren te komen. Telefoon 04160-3141, toestel 008. VRIJDAG 22 JANUARI 1965 86e JAARGANG No. 6 Oe tcho van het Zuióers Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0 23 p.mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) J V 08 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j jj.10 p. kwrt. p. post 3.35 by girobetaling Lby incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: De berichten over een ziekte van president Soekarno hebben grote ongerustheid teweeg gebracht on der vele Indonesiërs. Weliswaar is - van officiële zijde tegengesproken dat er iets ernstigs aan de hand zou zijn met de bewoner van het paleis in Bogor, maar toch houden de geruchten aan. of niet, dat beseffen Indo nesiërs: Soekarno is ook maar een sterfelijk mens. En men ging zich voorstellen hoe het zou zijn als hij er niet meer was. Van buiten af kunnen heel wat aanmerkingen ge maakt worden op zijn beleid, maar het lijdt geen twijfel dat de presi dent voor miljoenen Indonesiërs de verpersoonlijking is van hun idea len. Terwijl de president weg was werd een beweging opgericht van Soe- karnisten, die beoogt de idealen en ideeën van Soekarno voort te la ten leven als leidend staatsbeginsel. AIDIT WACHT AF Soekarno bleek na terugkeer wel ingenomen met de idee, die vooral ook door het leger - en zeker staf chef Nasoetion - werd gesteund. Naar verluidt wees hij een commu nistische eis om de beweging op te doeken van de hand, maar willigde hij dit verlangen later toch in na dat nog meer pressie op hem was uitgeoefend. Waarom hij dit deed is niet zo duidelijk, als waarom de communisten van Aidit de Soekar- nistische beweging wilde wegheb- ben. Ook Aidit denkt aan de tijd die eens zal komen zonder Soekarno. Als diens persoonlijke bindings kracht wegvalt, blijft alleen de strak georganiseerde communisti sche partij over als machtige orga nisatie. Een betere kans om van Indonesië een volksrepubliek te maken naar Chinees model kan Aidit zich niet wensen. Dan kan met kracht de teleur stelling uitgebuit worden die nu al aan het groeien is. En met reden: economisch is ook, nadat West-Irian vrijwel al is ingelijfd, de toestand verslechterd. De actie tegen Maleisië, de konfrontatie die het kwartet van vroegere Britse ge bieden moest verpletteren, is een fiasco aan het worden. De gewa pende mannen die er op af gestuurd worden, kapituleren al haast voor ze aan land zijn en er gaan zelfs geruchten dat Djakarta bemiddeling - bijvoorbeeld van Nederlandse zij de - zeer zou waarderen om van het akelige avontuur af te komen, waar voor het nu ook vrijwel nergens steun vindt, ook niet in de tradi tioneel bevriende landen die rustig Maleisië hebben erkend. QUO VADIS? Al zouden de omstandigheden dan gunstig zijn voor Aidits goedgedril- de organisatie er zou ook stevi ge tegenkanting komen. Bijvoor beeld van stafchef Nasoetion en een twee drie zou de overgang van van neutralistisch naar communis tisch kamp niet gaan. Wat de Soe- karnisten bovendien vrezen is dat ze het niet alleen tegen Aidit zul len moeten opnemen, maar ook te gen allerlei separatistische bewe gingen op Sumatra en Borneo (Ka- limanten), gebieden waar enige ja ren geleden al een opstand tegen Soekarno is gevoerd. En het is he lemaal niet ondenkbaar dat juist die twee eilanden zullen pogen zich aan te sluiten bij Maleisië, waarmee ze door taal en vooral door handel al sterk verbonden zijn. En waarom ze zich misschien wel verwanter voelen dan aan Ja va. En het is de vraag of de man nen die in het Soekarnisme een sa menbindende organisatie willen vormen, een dergelijke strijd op twee fronten aan zullen kunnen. Een versnippering van Indonesië, met een forse dosis burgeroorlog, hangt als een donkere wolk aan de horizon, vrezen vrij wat Indone siërs. Maar het ergste van alles is, dat Soekarno officieel het lidmaatschap van de UNO heeft opgezegd, alleen omdat deze Maleisië tot lid van de Veiligheidsraad heeft gekozen. Wat denkt hij hiermee te bereiken, een nieuwe vuurhaard te maken in Azië, daarbij aanleunend aan Pe- king-China dat ook geen lid is, of af te komen van overeenkomsten tegenover de Ver. Naties gesloten. (Nieuw Guinea) we weten het niet; maar het ziet er somber uit bij de ingang van 1965. BRABANTSE VOLKSHOGE SCHOOL GEOPEND. In aanwezigheid van de bisschop van Den Bosch, mgr. Bekkers, de vi carissen van Den Bosch en Breda en tal van prominenten op bestuurlijk, sociaal en cultureel gebied, heeft de commissaris der koningin, dr. C. Kortmann te Haaren maandagochtend de Brabantse Volkshogeschool ge opend, die voorlopig onderdak heeft gevonden in het groot seminarie van het bisdom. De voorzitter van de stichting, de heer J. Godwalt, sprak van een feest dag voor Brabant, de op een na laat ste provincie waar dit ontwikkelings werk voor jonge volwassenen van start gaat, „op de meest open wijze, in samenwerking met allen die op dit terrein werkzaam zijn, in het bijzon der met de werkers op dit gebied in België. Over de principiële basis merkte de heer Godwalt op, dat de Brabantse volkshogeschool zich zal aansluiten als het overleg tussen de Federatie van Volkshogescholen in Nederland en de Federatie v. Katholieke Volks- gesoholen tot een nieuwe federatie leidt. Tot zolang zal het bestuur uit katholieken en protestanten bes.taan en betracht de volkshogeschool verder de grootst mogelijke openheid. Commissaris Kormann releveerde aan een recente inleiding van de heer Lunshof, waarin deze Brabant nieuwe kansen voorspelde als cultureel cen trum in de Nederlanden. „Het gaat ons Brabanders van vandaag om de bewustwording van onze plaats in de lage landen, om te weten wat onze taak is als volk en erfgenamen van het oude Brabant. Ik geloof dat daar in de taak ligt van wat hier vandaag wordt begonnen". Mgr. Bekkers onderstreepte de woorden van dr. Kortmann en zei voorts o.a.: „Hoe sterker wij ons zelf vormen in onze eigen overtuiging, des te sterker zullen wij de verschillen er varen, des te dieper zal het verlangen zijn om deze te overwinnen en dus naar eenheid te streven, overeenkom- stik het gebed van de Heer zelf." De volkshogeschool, die onder lei ding staat van drs. E. Helmer, deelt de ruimte in het groot seminarie met het nieuwe pastoraal centrum. Te zij ner tijd hoopt men zijn intrek te kun nen nemen in het oude, nog te restau reren kasteel Nemelaer, sinds kort 'n bezit van de stichting Het Noord- Brabants Landschap. Gisteren gaf de minister van Ju stitie het langverwachte rapport van de commissie-Verdam over de her ziening van het ondernemingsrecht - een onderwerp, dat de laatste jaren sterk in discussie is - vrij ter pu- blikatie. De commissie nam in het verslag van haar studie voorontwer pen op voor wijzigingen van en aan vullingen op het Wetboek van Koop handel en de Wet op de Onderne mingsraden. Wat deze voorstellen betreft; zij komen in het algemeen neer op een pleidooi voor meer zeggenschap voor de werknemers in de onderneming en voor het scheppen van mogelijkhe den, dat alle bij het bedrijf betrokke nen, maar ook de buitenwacht, een duidelijker inzicht krijgen in de toe stand, waarin de onderneming zich bevindt. Over een vraagstuk, dat al enige jaren bijzonder populair is, namelijk over de vraag of in het bestuur van de onderneming ook vertegenwoordi gers als commissarissen dienen opge nomen te worden, bleven de leden van de commissie onderling van mening verschillen; negen leden zijn er voor en zeven er tegen. De voorstellen van de commissie- Verdam komen in hoofdzaak op het volgende neer Een nieuwe wettelijke regeling op de jaarrekening van ondernemingen, met het doel, voorschriften te geven voor de inrichting van de jaarstukken van nader omschreven ondernemin gen, met afdwingbaar maken door rechtelijk bevel van een in te stellen Ondernemingskamer verhoging van het bedrag aan toonderkapitaal met plicht tot openbaarmaking ook voor grote coöperaties; in een aantal ge vallen verplichte accountantscontrole; Vergemakkelijking van het enquête recht voor aandeelhouders en 't daar bij betrekken van erkende centrale organisaties van werknemers. De on dernemingskamer kan bepaalde voor zieningen treffen; wijzigingen in de positie van de aandeelhouders en voor betere be scherming van de certificaathouders wier positie wordt versterkt; grotere betekenis van het instiuut der Ondernemingsraden a. door mo gelijke instelling door de SER; b. in troductie in de wet van de centrale ondernemingsraad; c. uitbreiding van de onderwerpen van overleg en be voegdheid tot uitnodigen van deskun digen; nadere voorzieningen betreffende het commissariaat verschaffen van inspraak van het werknemersbestand bij de samenstelling van het college van commissarissen. Dit beoogt voor de open naamloze vennootschap ver plichtstelling van het commissariaat en het recht van werknemers, onder zekere waarborgen een der commissa rissen te kiezen (twee, zo er meer dan vijf commissarissen zijn). Over dit voorstel was de commissie sterk ver deeld. De commissie stond o.a. voor de vraag in hoeverre er op het gebied van de sociale verhoudingen binnen de onderneming een taak ligt voor de wetgever. Volgens de commissie vraagt de sterke en zelfstandige plaats van het bestuur ener onderneming een zo min mogelijke kans, dat het bestuur het vertrouwen beschaamt. Er moeten waarborgen zijn, o.a. in de openheid der betrekkingen tussen het bestuur en de kapitaalverschaffing enerzijds en tussen 't bestuur en de werknemers anderszijds. Een goede jaarverslaggeving treft de belangen van obligatiehouders en andere crediteuren, het beleggend pu bliek en de potentiële leveranciers en afnemers. Wat de voorgestelde uit breiding van het enquêterecht aan gaat, de commissie vindt dat ook van de zijde der werknemers in geval van een gegrond vermoeden van misstan den een onderzoek moet kunnen wor den uitgelokt De certificaathouders moeten de bevoegdheid krijgen, de al gemene vergadering bij te wonen en die zo nodig bijeen te roepen. Over de wijziging van de structuur der naamloze vennootschap liepen de meningen zeer uiteen. Negen leden der commissie menen, dat de werk nemer „als medewerker meer erken ning behoeft". Thans is van meedra gen van verantwoordelijkheid „nau welijks" sprake. De wet ruimt naast het bestuur, aan de aandeelhouders een beslissende plaats in bij de zeg genschap in de n.v. Daarbij hebben de werknemers generlei invloed. Bedoel de leden zeggen dat de leiding niet alleen het vertrouwen moet hebben van allen die haar hun belangen heb ben toevertrouwd „doch ook van de werknemers". Zodat „de verschaffers van het kapitaal" niet formeel boven de „inbrengers van arbeid" moeten staan. De leiding van de onderneming moet de middenfiguur zijn tussen de werknemer en de kapitaalverschaf fers. Daarom is hervorming van de structuur der vennootschap onmis baar. Het door werknemers doen ver kiezen van een of meer hunner in de raad van commissarissen brengt er kenning van de verantwoordelijkheid die de werknemer, gelijk ieder an der, mededraagt voor het maatschap pelijke doel van zijn werkleven. De andere zeven commissieleden opperen ernstige bezwaren tegen bo venstaand inzicht. Zij geloven niet dat opneming van werknemers-verte- een bedrijf, sedert 1949 in waalwijk gevestigd, dat een zeker bestaan biedt aan meer dan 200 mensen waaronder ca. 80 vrouwen en meisjes een dochterbedrijf van het grote Zwitserse concern LANDIS GYR dat in vele landen fabrieken heeft en loon VREDESPLEIN 4 - WAALWIJK genwoordigers in de raad van com missarissen gebrek aan vertrouwen wegneemt, maar wel, dat zij zich als belangenvertegenwoordigers zullen voelen, doelmatig en gezond in een politiek college, doch voor een krach tig bestuur van de onderneming „on doelmatig en zelfs gevaarlijk." Senator Teijssen „Het is onbegrijpelijk, dat de we- gebouw in hel accoord van Wassenaar niet alleen geen prioriteit heeft ge kregen, maar zelfs niet is genoemd". Dit zei de K.V.P.-woordvoerder J. H. P. M. Teijssen in de Eerste Kamer bij de behandeling van het Rijkswegen fonds. De wet werd aangenomen met 33 tegen 15 stemmen. De heer Teijssen was een van de zeven sprekers bij de behandeling van het voorstel van Minister Van Aartsen. De K.V.P.-woordvoerder was wel vóór het wegenfonds, maar vond, dat het dan een reële versnelling van de aanleg van rijkswegen mogelijk zou moeten maken. Zijn toon was een beetje sceptisch. Senator Teijssen vroeg zich af of de rijksoverheid, gezien de ruime be lastingopbrengsten, wel voldoende middelen ter beschikking stelt voor de aanleg van wegen. De 190 miljoen die er nu jaarlijks beschikbaar komen achtte de heer Teijssen bepaald onvoldoende. TWEE DOODGRAVERS STIER VEN TIJDENS HUN WERK Tijdens een plechtigheid op de al gemene begraafplaats in Den Haag kreeg maandagmiddag een 50-jarige doodgraver een hartverlamming, toen hij de kist in de groeve neerliet. Hij stierf ter plaatse. Een van zijn col lega's, die de taak van de overledene over wilde nemen, was zo geschrok ken, dat ook hij een hartaanval kreeg, tengevolge waarvan hij korte tijd la ter overleed in het ziekenhuis. JONGEN RUIM EEN UUR KLEM ONDER PAARD De 17-jarige Anton Aerts uit Riel is zondagmiddag met zijn paard op de Rechterheide in een valkuil van 2 Vé m diepte gevallen en heeft daar meer dan een uur onder het dier klem ge zeten. De jongen heeft het avontuur heelhuids overleefd, het paard ook. Anton had het geluk in de hoek van de door militairen gegraven kuil terecht te komen, zodat het paard niet precies op hem viel. Anton was met zijn drie broers met de paarden van hun vader, die landbouwer is, wat uit rijden gegaan. Toen een van de broers achterom keek en Anton niet meer zag, ging hij op onderzoek uit. Hij vond Anton en het paard in de kuil. Zo snel zij konden hebben de broers toen hulp gehaald. Vader Aerts trachtte met behulp van buren en al lerlei gereedschappen hulp te bieden, maar zij konden paard en ruiter niet bevrijden. Eerst met behulp van de brandweer en een takelwagen lukte 't de jongen en het paard uit de kuil te krijgen. Zelfs een ziekenwagen met verplegers en een geestelijke waren, aanwezig.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1