wAAlwijkse en UnqstRAAtse coupant z\ Reeds in 1918 CAO v. 1Ê K Bedroevende opkomst St. Willibrord Purol Zij deden mijn was waar ik bij stond... mm van-donderdag tot-donderdag Snuif en wrijf VAN MIL HAZELNOOTCAKE dient heel de huid l-Til BANKETBAKKERIJ VRIJDAG 22 JANUARI 1965 86e JAARGANG No. 6 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Wa-al wij ksche Stoomdrukkerij An toon Tieler Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Abonnement p. mnd. (1.00 4- öct. inc.k.) 1.00 p. kwrt. (3.00 -f 10 ct. inc.k.) 3.10 p. v/eek (0.24 let. inc.k.) ƒ0.20 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariel Telegram-adres: „ECfib" op de voet Nieuwe tehuis vuor Schoenindustrie Het Bureau Van Spaendonck" in Tilburg is voor vele industrieën een begrip. Ook de schoenindustrie heeft niet minder dan elf organisaties ondergebracht bij dit bureau. De geschiedenis van het bureau gaal terug tot 1919, toen mr B. J. M. van Spaendonck secretaris werd van de Katholieke Werkgeversvereni ging in het diocees Den Bosch en van de katholieke werkgevers in de textielindustrie. Spoedig daarna werd de heer Van Spaendonck ook secretaris van de Tilburgse Vereniging van Wollenstoff en fabrikanten en in 1922 werd hij secretaris van de Kamer van Koophandel. In de daarop volgende jaren werd het Bureau van Spaendonck meer en meer een begrip, doordat de heer Van Spaendonck werd belast met het secretariaat van tal van verenigingen en instellingen, werkzaam ten be hoeve van de industrie en het onderwijs. In die jaren werden ook de organisaties van de schoenindustrie bij het bureau ondergebracht. EUROMARKT In deze tijd vestigde het bureau zich in het pand Willem Il-straat 47- 49, in de volksmond bekend als "de Kamer van Koophandel". Het zwaartepunt van de uitbrei dingen van 't Bureau in de jaren der tig, werd voornamelijk gevonden in de ontwikkelingen in het sociale vlak (pensioenfondsen en bedrijfsvereni gingen). Ook in de economische sector wa ren reeds vele verenigingen en rege lingen ontstaan, waaronder de Al gemene Schoenen Conventie, doch de grootste economische activiteit ont stond na de Tweede Wereldoorlog, toen vooral de Europese markt het bedrijfsleven noopte tot een bundeling van krachten. De stichting van Researchvereni- gingen voor de schoenindustrie was hiervan een noodzakelijk gevolg. Ook waren in de loop der jaren ac tiviteiten ontplooid om de industrieën te verzekeren van nieuw en deskundig jong bloed. De Vakopleiding Schoenindustrie was er o.m. het gevolg van. NIEUW GEBOUW 23000 ra». Wanneer we de groei van het aan tal personeelsleden van het bureau in aanmerking nemen (van 25 personen in 1925 via 85 in 1950 tot 200 nu) is het begrijpelijk, dat de ruimte in de Willem II-straat niet voldoende kans gaf om al deze zaken zo effeciënt mo gelijk te "runnen". Daarom heeft het Bureau zich ge worpen op de mogelijkheden van de stichting van een nieuw gebouwen complex, waarvoor een ontwerp van 't Architectenbureau Van den Broek en Bakema werd gekozen. Het gebouw - van drie verdiepin gen - zal worden gerealiseerd op de noordwesthoek van 't kruispunt Ring baan West - Prof. Cobbenhagenlaan. Voor de financiering en exploita tie zal een nieuwe N.V. worden op gericht. Met de investering is vijf miljoen gulden gemoeid. Het gebouw zal een inhoud hebben van 23.000 kubieke meter en de bru to vloeroppervlakte zal 6000 vierkan te meter bedragen. Op de twee bovenste verdiepingen is vergaderruimte voorzien. Er komt een zaal voor 200 personen en enkele kleinere zaaltjes. Op die manier hoopt men het hoofd te kunnen bie den aan het toenemend gebrek aan vergaderruimte in de stad Tilburg. Het gebouw zal worden uitgevoerd in een gewapende betonconstructie en Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met bestaat uit sousarrein, begane grond, le laag, 2e laag en dakverdieping. De gevels worden uitgevoerd met aluminium ramen en borstweringen van "prefab" gepolijste kunststeen platen. In het gebouw komen twee liften en de afwerking zal uitermate prac- tisch zijn. De navolgende organisaties uit de schoenindustrie zijn bij het bureau Van Spaendonck "thuis". Federatie v. Nederlandse Schoen fabrikanten Uitvoerend Bureau der A.S.C. (Al gemene Schoenen Conventie) Vereniging voor Technische Rese arch en informatie in de Schoenindu strie Bedrijfschap voor de Schoenindu strie Stichting Vakopleiding Schoenin dustrie Algemeen Pensioenfonds voor de Schoen- en Lederwarenindustrie Bedrijfsvereniging voor de Leder en Lederverwerkende Industrie Bedrijfsvereniging voor de Leder en Lederverwerkende Industrie; Be drijfsafdeling Schoenindustrie Bedrijfsvereniging voor de Leder en Lederverwerkende Industrie; Be drijfsafdeling Lederwarenindustrie Pensioenfonds voor de Beambten in de Schoenindustrie Vereniging van Schoenfabrikanten Valkenswaard e.o. In de schoenindustrie bestond in 1918 reeds een collectieve arbeids overeenkomst, afgesloten tussen de R.K. Bond van Schoenfabrikanten te Kaatsheuvel en de R.K. Bond van Lederbewerkers. In deze c.a.o. was reeds een kin derbijslagregeling op collectieve basis opgenomen. De bijslagen bedroegen 75 ct. per week per kind beneden de leeftijd van 14 jaar, te beginnen met het 4e kind, en werden betaald uit een fonds, waaraan de fabrikanten naar rato van het uitbetaalde loon premie betaalden. (De wettelijke kin- derbijslagregeling, gebasseerd op het zelfde principe, dateert van 1939). In 1919 kwam de eerste landelijke c.a.o. tot stand, waarbij ook het kin dertoeslagfonds een landelijke wer king kreeg. In 1921 werd in het kader van Grotestraat 234, Tel. 2312 Waalwijk geniet méér van ons gebak breng het op kamertemperatuur I iedereen houdt er van deze c.a.o ook reeds een wachtgeldre geling ingevoerd; de uitkeringen be droegen voor ongehuwde niet kost winners 60 voor gehuwden en kostwinners 70 van de lonen. (Zie de Wettelijke Wachtgeld en Werk loosheidsverzekering ingevoerd in 1952). De Wet op de Verbindendverkla ring van collectieve arbeidsovereen komsten vond haar eerste toepassing in de schoenindustrie, en wel in 1937. In 1936 werd een Bedrijfsraad voor de Schoenindustrie in het leven ge roepen, op grond van de Bedrijfsra- denwet 1933. De Bedrijfsraad sticht te o.a. een Loonbureau, dat toezag op de naleving van de c.a.o., in het bij zonder van de minimum loonbepalin- gen. De eerste verordening van de S. E. R. tot uitvoering van de Ondeme- mingsradenwet had betrekking op de schoenindustrie. In 1956 is als een van de eerste en tot dusverre ook een van de weinige toepassingen van de Wet op de Be drijfsorganisatie in de industrie een Bedrijfschap voor de Schoenindustrie in het leven geroepen. Het ontwerp van het architecten-bureau van den Broek en Bakema, dat ge kozen werd voor de bouwvan bureau van Spaendonck In de zaal "De Lindeboom" in de St. Antoniusstraat had maandag avond een vergadering plaats voor de leden van de r.k. bond van Werkne mers in de industriële bedrijven in de schoen-, leder- en lederwarenindu strie St. Willibrordes". Deze leden vergadering vond plaats in het kader van een reeks vergaderingen die het hoofdbestuur van St. Willibrordus belegd met het doel de leden op de hoogte te stellen over de gehouden BUDDEMEYËR chemisch reinigen grotestraat 95 waalwijk besprekingen met de werkgeversver enigingen over de inhoud van de CAO 1965. De hoofdbestuurder de heer J. Geurts was hiervoor speciaal naar Waalwijk gekomen. De heer J. v. Seters, die de verga dering met een kort woord opende en allen, speciaal de heer Geurts, welkom heette, sprak zijn teleurstelling uit over het geringe bezoek aan deze be langrijke vergadering. Ook de heer Geurts, die hierna het woord verkreeg vond het bedroevend belangstelling. Er waren zegge en dat zo weinig leden blijk gaven van schrijven 18 leden aanwezig. Dit hadden er 1800 kunnen zijn, zo be toogde de heer Geurts. Spreker begon met te zeggen dat de orderpositie voor de Schoenindu strie niet al te rooskleurig is. In 1964 werd er een productievermeerdering geconstateerd van ongeveer 8 pet. Daarna steeg het verbruik met ca. 4 procent. Dit betekent dat er iets scheef zit. De goede tijden, aldus de heer Geurts, zouden wel eens kunnen veranderen. Het hoofdbestuur heeft daarom voorlichtingsavonden belegd, om de leden van St. Willibrordus op de hoogte te stellen van de bespre kingen met werkgeversverenigingen in verschillende plaatsen, terwijl hij ervan overtuigd is, dat nog meer aan vragen zullen binnen komen. Hij vond het daarom bedroevend dat zo weinig leden aanwezig waren, want, aldus de heer Geurts, de bond heeft meer bereikt dan alleen de 5 pet. loonsver hoging. Inhakend op de CAO voor de schoenindustrie, wees hij op en kele belangrijke verbeteringen. Wij hebben 'bij de besprekingen met de werkgeversverenigingen onderhan deld op basis van de toekomst, aldus de heer Geurts. De zwarte lonen zijn b.v. verder teruggedrongen, zonder dat de werknemer er op achteruit gaat. Verder is bereikt dat het recht op vacantietoeslag bij verandering van werkgever niet kan worden aan getast. Hiermee heeft men in het ver leden vaak moeilijkheden ondervon den. Wanneer er dan niet veel meer aan de lonen veranderd kan worden, zo betoogde de heer Geurts, zoekt de bond in overleg naar verbetering in een aantal regelingen. Verder is er weer een nieuw accoord bereikt over het weduwen- en wezenpensioen. Na overlijden van de werknemer zal nog gedurende 4 weken het volle loon worden uitbetaald. Dit los van de normale rechten. In de CAO is verder een regeling opgenomen, dat werknemers, die lan ge tijd in de schoenindustrie werk zaam zijn geweest en die nu zij een dagje ouder zijn geworden niet meer zo veel kunnen presteren en daar door van functie moeten veranderen, hiervan geen financiële gevolgen zul len ondervinden. Hierna sprak hij enkele woorden over de winstdeling, die zeer verhel derend waren. Wat de CAO's in de leder- en de lederwarenindustrie betreft, deze zijn praktisch inhaerent gebleven aan die van de schoenindustrie. In het kader van de nieuwe struc tuur van het N.K.V., werd voor Waal wijk de volgende actiegroep gekozen: Als afgevaardigden voor de schoen industrie A. van Seters te Waalwijk en H. Couwenberg uit Drunen; als afgevaardigde voor de lederindustrie C. Kuijten uit Waspik, en tenslotte als afgevaardigde voor de lederwaren industrie A. IJpelaar uit Waspik. Het hoofdbestuur van St. Willibror dus zal in de komende tijd voorlich tingsavonden beleggen o.a. in Den Bosch, Tilburg, Kaatsheuvel, Rijen en Oosterhout. De heer van Seters dankte de heer Geurts voor zijn heldere uiteenzetting over de gevoerde bespreking en sloot op de gebruikelijke wijze de vergade ring. ELF KOEIEN GESNEUVELD Een defect in de elektriciteitslei ding was er oorzaak van dat nage noeg de hele koeienstapel van land bouwer Toon Heiligers uit het As- tense kerkdorp Lommei werd gedood. Elf van de 12 koeien vielen binnen vijf minuten dood neer voor de ogen van de verbijsterde eigenaar, die de dieren juist wilde gaan melken. Slechts één koe ontsnapte aan de dood, doordat zij - dit in tegenstel ling tot haar zusters - 'niet met een ketting vaszat aan een ijzeren paal, maar aan een haak in de muur. Doordat de isolatie rond een van de krachtstroomdraden was verteerd, kwam er spanning te staan op de buis waarin die draden zitten. De buis stond via een kettinkje in contact met een van de palen, waaraan de koeien me een doorlopende ketting waren be vestigd, waarop een spanning van 120 Volt kwam te staan. Dit dodde de 11 koeien. CADEAU VOOR PRINSES IRENE De Beverwijkse kweekschooldirec- teur dr. J. Gribling, voorzitter van de Stichting „Het Nederlands Comité Huwelijksgeschenk Prinses Irene", de Rotterdamse reder Ph. van 't Hoff jr, voorzitter van de uit personen be staande cadeaucommissie van deze stichting en mevr. M. Swane-De Vlam uit Utrecht zijn gistermiddag per KLM-lijnvliegtuig van Schiphol naar Madrid gevlogen om daar vandaag of morgen in de flat van don Carlos symbolisch het huwelijkscadeau van het Nederlandse volk te overhandigen aan prinses Irene. DE ZAAK ANITA VAN DELFT Het staat nu wel vast, dat de eige naar van de drie honden, die de 3-ja- rige Anita van Delft in Tilburg eni ge tijd geleden hebben aangevallen, zich voor de rechtbank te Breda zal hebben te verantwoorden. Het voor onderzoek in deze zaak is thans prak- tisech afgesloten. De Officier van Justitie zal de heer Van H., wiens honden hij bij een jachtopziener in Riel heeft ondergebracht, ten laste leggen,dat van H. zeer roekeloos heeft gehandeld door er niet voor te zorgen, dat het terrein, waarop de honden vrij rondliepen, voldoende was afgescheiden. De politiemannen in West-Ber- lijn stonden maandag in de rij om hun vingerafdrukken te laten ne men. Men zoekt namelijk een au todief en er zijn aanwijzingen dat hij tot de politie behoort. Een 30-jarige opperwachtmeester v. politie werd als autodief ontmas kerd. Toen hij op het punt stond te worden aangehouden schoot hij zich een kogel door het hoofd. Le vensgevaarlijk gewond is hij in 'n ziekenhuis opgenomen. Een middelbare scholier van 15 jaar, Virgil Graham, heeft te Rich mond in de Amerikaanse staat Mis souri bekend met een 16-jarige vriend zijn achtjarig zusje te heb ben doodgeschoten, omdat zij hem hinderde. Virgil zei dat hij ook zijn zeven-jarig broertje had willen do den, maar dat hij zich op het laat ste ogenblik had bedacht. Uit het tot historisch museum ingerichte kasteel Ramezay in Mon treal is een collectie oude munten ter waarde van 100.000 dollar (360 duizend gulden) gestolen. De Hamburgse politie heeft ze ven kinderen aangehouden, die on der leiding van een dertienjarige jongen izich schuldig hebben ge maakt aan 52 gelddiefstallen in badinrichtingen en aan zeventien inbraken in huizen en kantoren. In Decatur in de Amerikaanse staat Georgia heeft een man die van het duiken naar verzonken schatten zijn beroep maakt, don derdag meegedeeld dat hij enkele weken geleden bij de Bahama-ei- landen het wrak heeft ontdekt van een Spaans schip dat omstreeks 1600 moet zijn vergaan. Naar zijn zeggen moet zich aan boord voor ongeveer vier miljoen dollar aan goudstukken bevinden. De 54-jarige Ray Meyers uit Lancaster in Pennsylvanie, die zon der armen werd geboren en 29 jaar heeft autogereden, is nu bij een herexamen met behulp van een elektronisch apparaat gezakt. Mey ers stuurt met de rechtervoet en geeft gas of remt met de linker voet. Hij heeft 3.200.000 kilometer afgelegd zonder zelf ongelukken te hebben veroorzaakt. Meyers heeft een advocaat in de arm genomen om de beslissing van het apparaat ongedaan te maken. Een 65-jarige Londenaar, die in een hctel in Venetië over de tele visie het nieuws van de ziekte van churchil vernam, is ter plaatse overleden. Een groot wild zwijn is dezer dagen als gevolg van een zware sneeuwstorm verdwaald en in het Noord-Italiaanse provincie lUdine terecht gekomen. Op zoek naar voedsel en beschutting stootte het dier een deur open en belandde in een lokaal, waar de plaatselijke jachtclub bijeen was. Toen de ja gers van hun verrassing bekomen waren, was het dier al verdwenen. Onlangs deed een Sunil was-team de was voor mevrouw M. Vroegh, Taanderstraat 104c. Rotterdam. "Ik sta paf.de Sunilwas is witter", zei mevrouw Vroegh. "Nu begrijp ik wat ze bedoelen als ze zeggen: Sunil geeft het hoogste wit".

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5