wAAlwijkse en UncstPAAtse couRAnt De gulle hand van de aarde Gouden huwelijksfeest Th. v. Balkom-v. Wanrooy OGEN BRILLEN STASSAR Uitgaan in het weekend Lido Romantica Luxor GELUKKIG MET GAS, MAAR HOEVEEL??? GOEDE GEBRUIKTE AUTO Musis Sacrum Zeer druk bezochte receptie Zoekt U een - VRIJDAG 22 JANUARI 1965 86e JAARGANG No. 6 De rcho v^n het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Oit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwjjk Tel. 04160-2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel Abonnement: p. week (0.24+ 1 ct. inc.k.) 10.28 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) J8 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO (UI). De reusachtige gasbel van Slochte- ren is de kroon geweest op jarenlang moeizaam aftasten van de Nederland se bodem. De vondst van de eerste olie - in de twintiger jaren - was een goede aanwijzing voor de moge lijkheid, dat er heel wat meer in de schoot van de aarde verborgen kon zijn. De zee, die zich een honderd miljoen jaren geleden over dit deel van Europa uitstrekte, kon wel eens voor meer verrassingen hebben ge zorgd. Vooral na de oorlog is er veel werk verricht om de mogelijkheden hiervan na te gaan. Gemakkelijk is 't zoeken naar olie en gas niet. De la gen, waarin zij zijn gevormd, zijn in de loop der eeuwen door aardver schuivingen en bewegingen in het aardoppervlak van plaats veranderd. Delen braken af en verplaatsten zich naar boven, verscholen zich tussen andere lagen en maakten het werk van de geologen tot een minutieus napluizen van een gigantische zoek plaat. Nederland is nu van Groningen tot Maastricht nageplozen. De voor naamste hulpwerktuigen hierbij wa ren het seismologisch en het gravime- trisch onderzoek. Bij het seismolo gisch onderzoek vergelijkt men de tijd, die het geluid van een onder grondse ontploffing nodig heeft om door bepaalde steenlagen te dringen. Bij het gravimetrisch onderzoek speurt men naar minieme verschillen in de zwaartekracht, welke worden veroorzaakt door afwijkende situaties in de gesteentelagen. Dergelijke on derzoekingen kosten duizenden gul dens per kilometer. Daar komt dan als laatste hulpmiddel de boring bij. Voor elke boring kan men rustig een paar miljoen uittrekken. Het onderzoek wees uit, dat voor al in het Noorden rond Groningen, in het Noord-Oosten in de buurt van de concessie Schoonebeek, en in het Westen de omstandigheden heel gun stig waren. In 1951 vond men de eer ste sporen van gas in Groningen. Het was nog niet om direct over te gaan juichen, maar voldoende om de boringen met enig enthousiasme voort te zetten. Zo langzamerhand zijn wij nu in Nederland in het stadium ge komen van het gekibbel over wat er nu eigenlijk aanwezig is. De NAM is heel voorzichtig met 'haar schattingen (waarbij zij overigens niet afwijkt van hetgeen bij de andere grote maat schappijen gebruikelijk is). Voor Gro ningen is officieel 1100 miljard ku bieke meter gas opgegeven. Daarmee is dit nog altijd het grootste gasveld van Europa en misschien zelfs van de wereld. Overigens moet, dit tussen haak jes, wel even worden verteld, dat het aardgas van Slochteren toch weer een andere herkomst heeft dan de olie, die in Nederland wordt aangeboord. Het gas is namelijk gevonden in la gen, welke zo'n 250 miljoen jaren oud zijn. Nederland is gelukkig met het gas. Het heeft een enorme economische betekenis. Het is welhaast onvermij delijk, dat er dus prompt ruzie over ontstaat. Over de opgegeven hoeveel heid in de bel van Slochteren kan men het maar niet eens worden. In de loop van de afgelopen jaren lijkt er ook wel aardig mee te zijn gespeeld. Eerst was het "Och er zitten een paar miljard kubieke meters". Toen werden het enkele tientallen miljar den" en nu is men uiteindelijk terecht gekomen bij meer dan duizend mil jard. Geen wonder, dat men maar al te gemakkelijk zegt "Het zal wel meer worden." Die mogelijkheid is overigens ook best aanwezig. Directeur Brongaers van de NAM sluit dat ook helemaal niet uit. Maar, zo zegt hij, het zal echt niet zo sensationeel kunnen zijn. Hij heeft er een aannemelijke verkla ring voor. Bij het bepalen van de hoeveel heid gas moet men gebruik maken van een groot aantal gegevens, zoals druk, temperatuur, poreusheid en om vang in en van de laag, waarin het gas voorkomt. De "bel van Slochte ren" is een wat misleidende naam. Er is geen sprake van, dat daar, op drie kilometer onder de oppervlakte, een enorme gasbel voorkomt. Het gas is opgeborgen in de uiterst kleinne po- rieën tussen de gesteentelagen. Wie zo'n steenmonster ziet, dat bij Sloch teren naar boven is gekomen, kan vrijwel niet geloven, dat in dat brok "marmer", dat hem wordt voorgehou den, nog ruimte voor gas zou zijn. Het lijkt een stevig stuk, samenge perst steen. Toch zitten in deze ge steenten lagen met gas, olie en water in deze van boven af geziene volg orde. Een van de belangrijkste gegevens voor de "reserve-ingenieurs" van de NAM (of welke maatschappij dan ook) is de plaats van het water. Het water volgt direct onder het gas en/of de olie. Het is, heel simplistisch ge zien, als met een litervat, dat men vult met olie en water. De olie drijft boven. Heeft men eenmaal aan de stand van het water ontdekt hoe dik die laag olie is, dan weet men ook wel hoeveel olie er in het blik zit. Die waterlaag ontdekte men pas anderhalf jaar geleden bij een boring in het Groningse Bierum. Na de daarop vol gende herziene berekeningen volgde het getal van elfhonderd miljard. Zeg niet, dat de NAM er geen idee van had, dat het wel eens zoveel zou kunnen worden. Natuurlijk had men dat, maar het is niet bepaald zakelijk om zijn vermoedens de wijde wereld in te sturen. Afnemers vragen om be wijzen. Zij willen zeker weten, dat zij wat zij bestellen ook werkelijk zullen ontvangen. De olie- en gasindustrie werkt dan ook met "bewezen", "waar schijnlijke" en "mogelijke" reserves. De NAM maakt alleen de bewezen reserves bekend, de andere gegevens (met een statistische mogelijkheid, dat zij er ook werkelijk zijn van 50 tot 25 procent) zijn wel aan de regering ge geven, maar niet aan de openbaar heid prijs gegeven. In Duitsland wordt beweerd, dat de aardgasvoorraad bij Slochteren wel eens 4000 miljard kubieke meeer kan zijn, viermaal zoveel dus als officieel bekend gemaakt is. Het antwoord van de NAM (en van minister Andriessen van economische zaken) is "Onzin". (Wordt vervolgd) De heer A. de Negro overhandigt het geschenk van de buurtgemeen schap, onder een origineel couvert (een gouden kussentje) aan het echtpaar Van Balkom-Van Wanrooy. Dinsdag 19 januari herdacht het echtpaar Th. van Balkom-van Wan rooy, Putstraat 3 te Waalwijk, de dag waarop het 50 jaar geleden in het huwelijk trad. Reeds maanden tevo ren was een buurtcomité samenge steld, dat onder voorzitterschap van de heer A. H. de Negro, alle voorbe reidingen had getroffen om de sym pathieke oudjes een buitengewoon feest te bezorgen en het is daarin ten volle geslaagd. Het is een feest ge- worden dat klonk als een klok. De woning van het gouden paar was smaakvol versierd, 's Morgens werden het gouden paar en hun talrijke kin deren en kleinkinderen naar de kerk van St. Jan gebracht. De auto van 't bruidspaar werd symbolisch voortge trokken door een groot aantal bruid jes. Voorafgegaan door een minia tuur bruidspaartje, betrad het gouden paar de kerk, waar deken P. Maes- sen een plechtige H. Mis van dank baarheid opdroeg en na de H. Mis het echtnaar toesprak en hen felici- dan naar Automobielbedrijf „DE LANGSTRAAT" N.V. Grotestraat 349, Waalwijk Telefoon 04160 - 2113 - 2409 Inruil, Financiering, Verzekering mogelijk. teerde met dit zeldzame feest. Behalve door de familieleden werd de H. Mis door zeer vele buurtbewo ners en belangstellenden bijgewoond. Na de H. Mis vertrok men naar de feestzaal bij de heer Fr. van Helvoirt in de Putstraat, die keurig was ver sierd. Om 14 uur werd hier een receptie gehouden die overweldigend druk werd bezocht, zodat de zaal allengs in een bloementuin was herschapen. On- telbaren kwamen het gouden echt paar en hun familie feliciteren en ve len deden hun gelukwensen vergezeld gaan van bloemen en geschenken. Daar burgemeester Teijssen wegens 't bijwonen van een Kamervergadering verhinderd was, kwam loco-burge meester J. van Heeswijk in opdracht van burgemeester Teijssen, namens 't gemeentebestuur gelukwensen aan bieden. Van de geestelijkheid merkten we op kapelaan van Gastel. Bij monde van de voorzitter de heer de Negro bood het buurtcomité namens de buurtbewoners gelukwensen aan. De heer de Negro sprak als volgt Hooggeacht gouden paar. Een van de moeilijkste, maar meest blije mo menten in mijn leven is dit moment, waarop ik U namens onze buurt mag gelukwensen met uw gouden bruiloft. Geachte bruid en bruidegom, de ge hele buurt heeft zich al lang verheugd op deze grote dag, die voor u beiden een zeer grote mijlpaal in uw, doch ook in ons leven betekent. Groot is de vreugde alom, omdat vooral gij, bruidegom, steeds een van de grote werkers bent geweest voor de instandhouding van onze buurtge meenschap. Wij, die van nabij weten, hoe groot uw verdiensten zijn ge weest, zullen hier maar niet nader op ingaan, omdat hiervoor geen woor den zijn te vinden. Uw talrijke kinde ren en kleinkinderen mogen met recht trots zijn, zulk een ouderpaar te heb ben mogen bezitten. Immers een zorg vol maar goed besteed leven is een der grote parels die uw gouden kroon sieren. Als dank voor alles wat gij voor de gehele gemeenschap, maar speciaal voor de Putstraat bent ge weest en nog bent, biedt ik u beiden een attentie aan als herinnering aan vragen van Opticiën Stationsstraat Waalwijk deze grote dag. Aan deze attentie ('n geschenk onder couvert) is bijgedra gen, geheel vrijwillig, maar zeer spon taan, door allen die hiervoor werden aangezocht. Gouden paar, nog vele jaren moge God U hopelijk in ons midden laten, dit is ons aller vrome wens. Harte lijk gefeliciteerd en op naar de dia manten bruiloft! Het leuke was dat het bedrag werd aangeboden in een fraai daarvoor spe ciaal vervaardigd kussen. Hoe groot het bedrag was, dat werd aangebo den zal a.s. vrijdag, wanneer de buurt bewoners in een feestelijke slotverga dering bijeen komen, worden bekend gemaakt. Verder bemerkten wij ter receptie de directie van de lederfabriek Hol land (firma Vermeer en Beerens), al waar een zoon van het gouden echt paar werkzaam is en de heer Norb. van Loon, van Lederfabriek van Loon, waar de gouden bruidegom jarenlang is werkzaam geweest. De heer v. Loon benadrukte dat de gouden bruidegom dag en nacht heeft gewerkt met volle ambitie, zelfs na zijn pensionering kon hij het werken moeilijk laten. De heer van Loon wenste 't gouden paar en de hele familie van harte geluk en nog vele goede jaren. Hiema werd spontaan het "Zij leven lang" aange heven. De voorzitter van het jeugdcomité uit de Putstraat, de heer C. Wijkmans liet twee bruidjes, na een hartelijke gelukwens een fraai bloemstuk aan bieden. Kortom, het was een receptie waaruit duidelijk bleek, hoe groot de sympathie is, die het gouden echtpaar in brede kring geniet. Ook het vol tallige bestuur van de afd. Waalwijk van de Bond van Ouden van Dagen kwam feliciteren. 's Avonds bracht de harmonie St. Crispijn een serenade, waarbij door de voorzitter gelukwensen werden uit gebracht. Zo is 19 januari 1965 voor het gouden echtpaar van Balkom-v. Wan rooy en hun familie een onvergetelij ke dag geworden. Bij de vele geluk wensen, die zij in ontvangst mochten nemen, voegen wij ook gaarne de on ze. M ALAN DO KOMT. Het komend weekend zal Waal wijk in de ban vertoeven van de tan go- en rumbamuziek die Malando met zijn orkest ten gehore pleegt te bren gen. Zaterdagavond, zondagmiddag en zondagavond, dus driemaal, zal dit wereldbefaamde orkest in Lido op treden. De voorverkoop heeft ons wel geleerd dat de belangstelling enorm zal worden. Wat valt er te vertellen van Malando? Zefs in het Rumba- land bij uitstek, in Argentinië, wordt Malando tot een van de beste tango en rumba-komponisten ter wereld be schouwd. Niet alleen Argentinië erkent Ma lando als een groot musicus. Over de hele wereld is zijn naam bekend en enkele feiten die dit wel bewijzen zijn, dat in Japan 20 maal zoveel pla ten van hem verkocht zijn dan in ons eigen land, waar hij toch ook behoor lijke verkoopcijfers noteert. Een an der bewijzend feit is dat de vorig jaar overleden koning van Griekenland zijn "Ole Guapa" zo mooi vond, dat hij hem er persoonlijk een aanbeve lingsbrief over stuurde. Malando werd in Rotterdam gebo ren en hij kreeg de oer-Hollandse naam Arie mee. Arie Maasland bleek erg muzikaal te zijn en hij mocht dan ook pianolessen gaan nemen, hetgeen hem wel lag. Later toen hij op de HBS zat stichtte hij al een eigen or kestje. Nog later ging hij spelen bij de Jumping Jacks, het sextet waar later zijn grote Tango en Rumba or kest uit groeide, dat nu 13 leden telt. Vele bekende zangers en zangeressen heeft hij begeleid. Enkele van hen, zoals Josephine Baker, Vico Torini en Catharina Valente willen wij hier zeker met name noemen. Waalwijk mag zich gelukkig prij zen zo'n orkest, dat nog maar zelden in een plaats van dergelijke grootte is opgetreden, te mogen begroeten. ROB DE NIJS INPLAATS VAN BLUE DIAMONDS. Inplaats van het geplande optre den van de Blue Diamonds op zater dag 23 januari a.s. zal op die avond Rob de Nijs in Romantica optreden. Vanzelfsprekend komt Rob vergezeld van zijn Lords en over dit ensemble hoeft eigenlijk al even weinig gezegd te worden als van de zanger zelf. Een bijzonderheid is dat zij 's middags nog t.v.-opnamen hebben voor een van de zes shows die Rob de Nijs op zijn programma's heeft staan. Enkele shows van deze serie heeft de Am sterdammer al achter de rug en ze zijn een groot succes te noemen. Of schoon hij samen met zijn Lords door het brengen van rock and rollmuziek aan zijn roem is gekomen, is hij de laatste tijd wat bedeesder geworden. In die zin althans dat hij zich wat se- rieuzed muziek heeft aangemeten en dit blijkt een juiste stap in zijn car rière te zijn geweest, want nog steeds stijgt hij in aanzien bij het publiek. Als we dit allemaal in aanmerking nemen, kunnen we ervan verzekerd zijn dat ook zijn optreden bij Roman- ACCOORD OVER CAO SCHOEN INDUSTRIE 1965 De Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten en de bonden St. Willibrordus, Chr. Bedrijfsgroe pen Centrale en Algemene Bedrijfs groepen Centrale zijn het eens ge worden over een nieuwe CAO voor de Schoenindustrie voor 1965. De lonen worden verhoogd met 5 procent hetgeen voor de mannen neerkomt op een verhoging van de fuctielonen met 11 a 12 ct. of van de basisionen met 10 a 11 ct. De bepalingen omtrent het legali seren van niet rechtensgeldende lo nen bij wijze van ondernemingsge wijze differentiatie zullen in 1965 wat soepeler worden toegepast. De nieuwe CAO is aan de Stich ting van de Arbeid ter goedkeuring voorgelegd. In de schoenindustrie bestaat een Bedrijfschap. De CAO-onderhande- lingen worden gevoerd door de vrije organisaties, doch als deze het eens zijn geworden, treedt de Commis sie CAO van het Bedrijfschap op om leiding te geven aan de toepas sing en uitvoering van de CAO. DOUANESTAKING IN ITALIË LEGT NEDERLANDSE VEE EXPORT STIL Een op woensdag ingaande doua nestaking in Italië heeft de Neder landse export van vee en vlees naar Italië sedert maandag j.l. lamge legd. De handel in vette kalveren heeft in dit verband maandag op de grootste kalvermarkt in Nederland, Barneveld, grote fianciële verliezen geleden. De prijzen lagen gemid deld f 0.40 per kg. lager dan waar op de handel had gerekend. Ook de vee-exporteurs lijden verliezen om dat zij dieren die anders naar Italië op transport zouden gesteld zijn, nu op stal moeten houden. Er bestaat een mogelijkheid, dat de Italiaanse regering maatregelen zal treffen om de invoer doorgang te laten vinden. Het prijspeil van vee in Italië is dermate hoog dat al een jaar grote invoeren nodig zijn. Stopzetten van de invoer betekent hogere prijzen, hetgeen de Italiaa- se regering niet ewlkom is. tica een succes zal worden. De Blue Diamonds die plotseling verstek moesten laten gaan, hebben nu de verzekering gegeven dat ze in ieder geval op zateidag 30 jan. op zullen treden. MACISTE, GLADIATOR VAN ROME. Een van de vele wrede keizers, die het Romeinse rijk heeft gekend, moordt een hele koningsfamilie uit, met de bedoeling het koningshuis uit te roeien. Hij lijkt in zijn plan te zijn ge slaagd, maar de slaaf Maciste heeft kans gezien om het 4-jarig dochtertje uit de handen van de moordenaars te redden. Achttien jaar later, komen Maciste en de prinses, Nisa, weer in de pu bliciteit, want de op dat moment re gerende koning heeft er lucht van ge kregen dat de Prinses nog in leven moet zijn en hij probeert haar te vin den. Ook de keizer die het huis des tijds wilde uitroeien, komt dit ter ore en ook hij besluit om deze laatste telg van het geslacht onschadelijk te ma ken. Nu blijkt dit een moeilijker op dracht te zijn, dan hij gedacht heeft, want Maciste is nog steeds haar be schermer en omdat hij als gladiator in hoog aanzien staat, kan hij heel wat voor haar doen. Als zijn invloed niet meer geldt, dan besluit hij om zijn enorme kracht in het geding te brengen en dan breekt pas het grote sluitstuk van de film aan, waarin we diverse staaltjes van de ongelofelijke kracht van Maciste op het witte doek krijgen geprojecteerd. Tenslotte zegeviert ook hier weer het recht en worden de schurkachtige regeerders van Rome op de juiste wij ze gestraft. Donderdag, vrijdag en zondag. Toegang 14 jaar. DE DOODSKLOK LUIDT. In het Wilde Westen, waar het we melde van mannen die de strijd niet uit de weg gingen, schijnen ook nog lafaards geweest te zijn. Over een van deze minder moedige mensen handelt deze film. Een onderwijzer komt er namelijk in een klein plaatsje en begint er een school. De kinderen die zijn school bezoeken worden het slachtoffer van bandieten, die de on derwijzer door het ontvoeren van de kinderen wilden chanteren. De man trad niet op de juiste manier op en achtte zijn eigen leven hoger dan dat van onsohuldige kinderen. Dat hij na die geschiedenis natuurlijk niet erg hoog meer in aazien staat, spreekt vanzelf, maar op een of andere ma nier weet hij zich toch nog te rehabi literen. Zondagmiddag om 3 uur. Toegang 14 jaar. GEHEIM AGENT O.S.S. 117 O.S.S. 117 gaat onder de naam Hubert naar Corsica, om daar te trachten uit te vinden hoe zijn vroe gere collega om het leven is gekomen. Hij komt in kontakt met de duiker Renotte, die wel iets meer van de dood van zijn voorganger weet en alle twijfel bij Hubert valt weg als Re notte een dag later niet meer tot de levenden behoort. Via een knappe Zweedse komt hij een complot op 't spoor dat in de onderzeese grotten rond Corsica detectors wil plaatsen, maar door toedoen van onze O.S.S. 117 komt van dit plan maar bitter weinig uit. Zaterdag en maandag. Toegang 18 jaar. DE EENOGIGE INDIAAN Ieder die nog eens wil meeleven met een spannend western-verhaal zal deze film moeten bezoeken. De strijd van de pioniers tegen opstandige In dianenstammen wordt er ten voeten uit in naar voren gebracht. Vrijdag, zaterdag en zondag. Toegang 14 jaar. PASPOORT VOOR CHINA. Een Amerikaan raakt verzeild in de intriges die heersen in het myste rieuze leven van de onderwereld in Hong-Kong. Dat brengt naar hij merkt de nodige moeilijkheden met zich mee, maar gelukkig weet hij zich hieruit te redden. Maandag en dins dag. Toegang alle leeftijden.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 9