wAAlwijkse en UnostRAAtse couRAnt De gulle hand van de aarde Wat doen de gediplomeerden van de middelbare scholen voor meisjes met haar einddiploma? CHURCHILL versloeg WILSON in zijn laatste levensstrijd l l Deelneming overlijden Churchill BOREN, MAAR WIE? Ifindj ie verkouden DAMPO Baby-Paradijs Kinder-Paradijs m dan net als bij Vader en Moeder TILBURG wwawwiwmwMwiottftAiw*» GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN kampeerwagens VRIJDAG 29 JANUARI 1965 86e JAARGANG No. 8 uuc jiT.rviv\jrrviNVJ i>u. o De tcho vv\n het Zuióert Uitgever Waal wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 10.2Ö p. mnd. (1.00-f 5 ct. inc.k.) j y)fl p. kwrt (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO (IV) De run op het aardgas is in Ne derland nog lang niet ten einde. Iedere voorspelling over de uitein delijke hoeveelheid gas, welke in Ne derland zou kunnen worden gewon nen, is op dit moment even betekenis rijk als de schatting hoeveel vogels over tien jaar in Nederland een ei zullen leggen. Het is eenvoudig niet te berekenen. Vooral niet doordat tot Nederland ook moet worden gere kend dat deel van het continentaal plat, dat volgens de conventie van Genève aan Nederland behoort. Het continentaal plat is dat deel van de Noordzee (in feite vrijwel de gehele zee tussen Engeland, Noorwegen, De nemarken, Duitsland en Nederland), dat niet dieper is dan honderd meter. Nederland heeft er een stuk van ge kregen van liefst ruim 62 duizend vierkante kilometer. De verwachtingen zijn, dat op dit continentaal plat - en vooral op het Nederlandse gedeelte - nog aan zienlijke gasreserves zullen worden aangeboord. Op olie rekent men vrij wel niet. De geologen gaan hierbij uit van de gasvelden in het Westen en in het Noorden, die zich echt niet hou den aan de aan de oppervlakte ge trokken grenslijn tussen land en wa ter. Het is heel waarschijnlijk, dat de ze velden zich voortzetten tot onder de Noordzeebodem. De grote vraag is wanneer kan worden begonnen met het gigantische werk, de bodem van de Noordzee te onderzoeken. Er is in de afgelopen jaren al een viertal proefboringen ge weest vlak voor de kust van Zuid- Holland. De boringen zijn nu echter stopgezet doordat inmiddels de Mijn wet Continentaal Plat op komst is en geen enkele maatschappij op deze re geling vooruit kan lopen. Deze wet, die voor een gedeelte de oude mijn wet, welke nog door Napoleon is in gevoerd, moet vervangen, zal aanwij zingen moeten geven wie uiteindelijk op het Nederlandse deel van het Plat naar gas en olie zal mogen zoeken. Achter de schermen wordt hierom al hard gevochten. De NAM, een combinatie van de Bataafse Petro leum Maatschappij, die weer een deel is van de Koninklijke Shell-groep, en de Standaard Oil Company (New Yersey), is een belangrijke candidaat. Het is tenslotte de NAM geweest, die de belangrijkste aardgasvondsten in Nederland heeft gedaan en die ook direct betrokken is bij de maatschap pij, die het gas over Nederland moet verdelen, een organisatie, waarin ove rigens ook de staat een flink aande lenpakket heeft. Op de Noordzee dreigt een ware HANDEL TUSSEN NEDER LAND EN INDONESIË De oude handelsbanden tussen Dja karta en Amsterdam worden binnen kort hersteld. Indonesië heeft vast omlijnde plannen om Amsterdam op nieuw tot handelscentrum te kiezen voor de afzet van zijn produkten in Europa. Over enkele dagen komt de eerste partij thee al per schip in Am sterdam aan. Dit nieuws konden de leden van de Amsterdamse delegatie, die onder leiding van wethouder dr. P. J. Koets, een tiendaagse goodwil- bezoek aan Indonesië hebben ge bracht, meedelen bij hun thuiskomst op Schiphol. Het herstel van de theehandel zal de eerste fase zijn in de nieuwe be trekkingen, die Amsterdam met Indo nesië gaat onderhouden. Tot nu toe werd Indonesische thee verhandeld via Londen, Hamburg en Antwerpen. Het staat al vast, dat de Indonesische handelsondernemingen die in deze steden voor doorvoer van de thee zorgdragen, hun kantoren naar Am sterdam verplaa tsen .Later volgen dan andere handelscentra, die zich bezig zullen houden met de handel in tabak, palmolie, rubber, hars, koffie, hout soorten en specerijen. gasrush te ontstaan. Vooral de vondst van zo veel gas bij Slochteren heeft de belangstelling doen toenemen. Nu is een zevental maatschappijen be zig met onderzoekingen op de Wad den. Men wil echter verder. Liefst zo snel mogelijk. De maatschappijen zijn dan ook nogal wat verontwaardigd, dat de Nederlandse regering zo lang heeft geaarzeld met het geven van re gels voor het continentaal plat. En geland is Nederland al ver voor. Al flinke delen van het Britse zeegebied zijn verdeeld. Rond 25 maatschappij en, waarvan een flink aantal elk een vijftal andere olietrusts vertegen woordigt, hebben al concessiegebie den gekregen. Deze maatschappijen hebben hun concessie gekregen op voorwaarde, dat zij in de komende zes jaren min stens twee en een half miljoen gulden per 250 vierkante kilometer uitgeven aan het zoeken naar gas en olie. Vol doen zij niet aan deze verplichting dan verliezen zij elk recht op verdere exploratie en eventuele winning. Door deze regeling zal de komende zes jaren rond 800 miljoen gulden 27 NIEUWE KARDINALEN Paus Paulus VI heeft de namen van 27 nieuwe kardinalen bekend ge maakt. Slechts zes van hen zijn Itali anen, de overigen komen uit alle hoeken der aarde. Er is geen Ne derlander, wel een Belg mgr. Jo seph Cardijn, de stichter van de K.A.J. en als zodanig in Nederland algemeen bekend. De paus zal de zal de nieuwe kardinalen tot het hei lige purper verheffen, zoals de ge ijkte term luidt, tijdens een op 22 fe bruari te houden consistorie. Dit zal het eerste zijn, sinds Paulus VI de troon van Petrus heeft bestegen. Tot nu toe heeft hij geen consistorie kun nen houden wegens overdrukke werk zaamheden, hoofdzakelijk in verband met het concilie. worden uitgegeven aan het zoeken naar energievoorkomens op het En gelse deel van het plat. Men vreest nu, dat Nederland bij deze activiteiten ver achter zal blij ven. De NAM rekent er op, dat ook dergelijke voorwaarden zullen wor den gesteld voor 't Nederlandse deel van het continentaal plat. Bij een der gelijke manier van werken is men er zeker van, dat werkelijk krachtige be drijven op zoek gaan naar het gas. Hierdoor voorkomt men, dat vluch tig wordt gezocht in de hoop op een snel (financieel) succes. Bij eenzelfde systeem als nu door Engeland is ge volgd zou men zeker stellen, dat in Nederland in zes jaren rond zeshon derd miljoen gulden wordt besteed voor het speuren naar gas op de Noordzee. De bedragen geven wel aan hoeveel geld er nodig zal zijn om de Noordzeebodem op verantwoorde manier af te zoeken. Volgens de NAM zal een eenvoudige campagne al zeker tweehonderd tot driehonderd miljoen gulden kosten. Een enkel booreiland kost al 30 miljoen gulden. Volgens de NAM is dit al een af doende aanwijzing, dat exploratie door de staat niet mogelijk is. Waar zou het rijk zoveel geld vandaan moe ten halen? PAK KOFFIE GOEDKOPER Vanaf dinsdag is het kopje koffie thuis weer goedkoper. Al naar gelang van de soort worden de prijzen van 4 tot 16 cent per pakje van 250 gram verlaagd. Naar wij uit vakkringen hebben vernomen is deze verlaging van de consumentenprijs mogelijk geworden wegens de daling van de wereld marktprijzen. De eerste middelbare school voor meisjes werd door de gemeente Haar lem opgericht in 1867. Spoedig werd dit voorbeeld door enige andere ge meenten gevolgd. Het aantal scholen bleef echter gering. Dit begon pas beter te worden, nadat in 1948 voor deze scholen een wettelijke regeling tot stand kwam d.w.z. zij werden op gelijke wijze als de overige scholen voor middelbaar onderwijs in de wet opgenomen, waardoor het ook moge lijk werd aan deze scholen op dezelf de voet als voor de hogere burger scholen een bijdrage uit 's Rijks kas te verlenen. Dan komt ook voor dit schooltype de grote uitbreiding! In 1962 - 1963 bedroeg het aantal zelf standige scholen voor meisjes 41 met in totaal 12.129 leerlingen en 136 Hoe sterk de invloed van Churchill in Engeland zelf na zijn uittreden uit de politiek nog was, bleek het sterkst uit de onverwachte stembusuitslagen in Leyton en Nuneaton. Door de langdurige doodsstrijd van de grootste Britse staatsman uit onze geschie denis werd het kiezersvolk zich weer zó bewust van al hetgeen het aan zijn aanvoerder uit twee wereldoorlogen en de held uit de Boerenoorlog te danken had, dat de sentimenten de doorslag gaven en een ongekend aan tal stemmen in deze rode bolwerken terugvloeiden naar de conservatieven. Zeer waarschijnlijk zal Churchills dood ook in enkele komende tussen tijdse verkiezingen nog een aanwijs bare invloed doen gelden, hetgeen dan het einde van Wilsons wankele over wicht kan betekenen. Speciaal de nederlaag van Patrick Gordon Walker, waardoor deze zeer bekwame medewerker van labourpre- mier Wilson zijn ministercarrière zag afgebroken, is een klap voor de Britse socialisten. Maar het feit dat Labour in Leyton - en in de ande re bijverkiezing van Nueaton - zo terugliep is nog geen aanwijzing dat de Engelsen nu al spijt hebben de socialisten aan de macht te hebben gebracht. Andere punten. In Leyton heeft zeker ook fnui kend gewerkt dat dit kiesdistrict een zeer groot aantal bejaarden telt, die niet alleen bij het slechte weer de eersten waren om liever thuis te blij ven, maar bovendien door het uitstel in de verbetering van hun pensioenen bepaald niet waren gesterkt in de lief de voor de socialisten. Bovendien kunnen relletjes over rassenkwesties het hunne hebben bijgedragen tot Gordon Walkers falen. Maar wel zeker is dat Wilsons be gin zeker ook niet van dien aard is geweest dat de positie van Labour in het land er door is versterkt. En nu zijn meerderheid in het Lagerhuis bij na geheel is weggeschrompeld, zal 't hem nog moeilijker vallen dan tevo ren om zijn socialistisch programma te verwezenlijken. De kleine liberale fractie zit nu volkomen op de wip iets ondernemen wat de liberalen niet zint, is voor Wilson te riskant ge worden en dat betekent onder meer dat hij de nationalisatie van de staal industrie niet kan doorzetten. Ommekeer. De beurs reageerde daarop meteen door een stijging van de staalaande- len. Het probleem voor Wilson is, dat hij daarmee die socialisten teleurstelt die hem in het zadel hesen omdat zij een socialistisch regeringsprogramma uitgevoerd wensten te zien. Dit gevoegd bij Churchills per soonsverheerlijking na diens dood, waar Wilson zelf het zijne toe moest bijdragen, verhoogt voor hem de aan trekkelijkheid om op korte termijn 'n verkiezing uit te schrijven, niet. Nu zijn daarvoor ook de andere partijen niet gereed. Zelfs de conservatieven zitten nog te tobben. Daar is een strijd om de leiding aan de gang die Sir Alec Douglas-Home wel eens zijn ze tel kan kosten. Maar de verwachting dat dit labourkabinet met deze parle mentaire basis erg oud zal worden, is nu bijna nergens meer te vinden. Voor Engeland in het algemeen is het te hopen, dat er spoedig weer een kabinet komt van sterke structuur, op dat het tot de ingrijpende maatrege len komt die het land nodig heeft on der meer om uit zijn economische mi sère te geraken. afdelingen middelbare school voor meisjes verbonden aan gymnasia, ho gere burgerscholen of lycea met 14.749 leerlingen, in totaal dus 26.878 leerlingen. Het openbaar on derwijs omvatte hiervan 6.260 leer lingen, dus 24 het bijzonder on derwijs 20.618 leerlingen, dus 76 Het programma van de middelbare scholen voor meisjes legt vooral de nadruk op de kunstzinnige vorming. Zo wordt onderwijs gegeven in kunst geschiedenis, muziek, tekenen, naald vakken. Bij de talen wordt grote aan dacht geschonken aan de letterkunde en aan het actieve taalgebruik. Voorts bestaat er nogal vrijheid in de leerplannen, zodat de ene school wel eens andere vakken kan onder wijzen dan de andere scholen. Nu heeft dit feit bij enkelen de foutieve mening doen postvatten alsof dit een soort "luxe" school zou zijn. In de vergaderingen van de Ver eniging van Directrices (Directeuren) van Scholen voor M. en V.H.O. is de wenselijkheid naar voren gebracht om na te gaan wat de oudleerlingen na haar eindexamen ondernemen ten einde ook het hier genoemde mis verstand weg te nemen. Dit onderzoek heeft intussen plaats gevonden en een rapport is uitge bracht. Van de eindexamenjaren 1956 - '57 - '58 - '59 en '60 werden de namen der geslaagden candidaten opgevraagd. Omdat het ondoenlijk zou zijn van alle geslaagden gege vens te vragen en te verwerken, werd van iedere 20 candidaten telkens één aangewezen en deze oudleerlingen ontvingen via de bezochte school een enquêteformulier ter invulling. De ingezamelde formulieren, 493 in to taal, (derhalve uit een aantal klaar- gekomenen van bijna 10.000) werden doorgestuurd het het Instituut voor Praeventieve Geneeskunde te Leiden ter bewerking. Van deze 493 diplomabezitsters waren toen 408 ongehuwd, 77 ge huwd, terwijl 8 deze vraag niet be antwoord hadden. We kunnen dus voor het totale aantal van bijna 10 duizend deze getallen globaal met 20 vermenikvuldigen. Van de 77 ge huwden waren er 35 zonder werk en zonder verdere opleiding, 15 had den een beroep, 7 hadden wel een opleiding gevolgd en 20 hadden een opleiding gevolgd en hadden ook een beroep. Eerst was gevraagd naar de eerste opleiding, die na het eindexamen ge volgd was. Het blijkt, dat van de 493 er 19 zijn, die geen opleiding gevolgd hebben. Van de anderen hebben 73 deze opleiding afgebroken, 101 zet ten deze opleiding nog voort, terwijl 287 deze opleiding met succes heb ben voltooid. Het zou zeer saai wor den alle getallen te geven, maar toch moet opgemerkt worden, dat van deze 287 geslaagden er 116 bij het onder wijs waren, 94 in administratieve be roepen en 25 in verplegende beroe pen. Van de 116 geslaagden in de on derwijssector waren er 10 voor bui tenlandse opleiding in talen 8 voor m.o.-akten, terwijl 2 nog een tweede m.o.-akte haalden, 7 voor nijver heidsakten, terwijl 1 nog een tweede haalde, 35 voor de akte onderwijze res, terwijl 21 nog een volgende akte haalden; 3 slaagden voor akte kleu terleidster; 13 slaagden voor biblio theek- en leeszaalassistente; 6 slaag den voor gymnasium A of h.b.s. A; tenslotte slaagden 8 voor de vor mingsklas. Van de 94 geslaagden in admi nistratieve beroepen waren er 59 voor secretaresse, 20 voor steno-ty piste, 1 voor kantoorbediende; drie voor handelscorrespondentie en 1 voor archiefverzorgster. Van de 25 geslaagden in verple gende beroepen zijn er 18 geslaagd voor verpleegster; 4 voor maatschap pelijk werkster; 4 voor logopediste 1 voor Mensendiecklerares; 2 voor heil- gymnastiek-masseuse; 1 voor Jeugd groepleidster en 3 voor arbeidsthe- rapeute. Voor degenen, die willen opmerken, dat de rekening niet klopt moet ik antwoorden, dat meerderen twee diploma's hebben behaald. Verschillende gediplomeerden van het eindexamen hebben na het afbre ken van de eerste opleiding of ook na het behalen van een diploma nog een tweede opleiding gevolgd. Van de 493 hebben 220 zo een tweede op leiding gevolgd. Hiervan hebben 105 een diploma behaald, terwijl van 98 deze opleiding nog voortduurt. Van de 105 geslaagden zijn er 39 in de onderwijssector, 42 in de ad ministratieve sector en 8 in de ver plegende beroepen. Van de 39 in de onderwijssector zijn er 16 voor buitenl. opleiding in talen, 2 voor M.O.-akten, 3 voor N. O.-akten, 5 voor l.o.-akten en 2 voor een volgende l.o.-akte; 4 voor bibl. en leeszaalass.; 6 voor vormingsklas en 1 voor talenonderwijs. Van de 42 in administratieve be roepen zijn er geslaagd 9 voor secre taresse, 11 voor steno-typiste, 11 voor typiste en 11 voor handelscor respondentie. Tenslotte willen we nog weergeven welke beroepen in januari 1963 door de ondervraagden werden uitgeoe fend, voor zover ze althans nog niet in opleiding waren. Van de 493 wa ren er 324 in een beroep werkzaam, hiervan waren er 29 in bijzondere diensten (analiste, apothekersass., enz.); 10 in handel en reklame (in- koopass., verkoopster); 17 in 't ver keer (informatrice, stewardes, enz.) 15 in de communicatie (journaliste, telefoniste, enz.); 85 in 't onderwijs; 105 in adm. beroepen; 1 in kunst; 46 in hulpverl. beroepen, 3 in agrar. ber. 12 in lich. en pers. verzor ging (receptioniste, huishoudkundige, enz.); 1 pianolerares. Van de 85 in het onderwijs werk zame meisjes zijn er 9 bij het M.O.; 8 bij het N.O.; 46 bij het L.O.; 4 bij het kleuteronderw. en 19 bibl. en leeszaalass. Van de 105 in admin. beroepen zijn 72 secretaressen; 5 steno-typis tes; 1 typisteen 27 kantoorbedienden. Van de 46 in hulpverl. beroepen zijn er 23 verpleegster; 4 maatsch. werkster; 5 logopediste; 2 Mensen diecklerares; 4 Heilgymn. Masseuse; 2 Jeugd-Groepleidsters; 4 Arbeids- therapeute 1 Vormingsleidster. Uit al deze cijfers is wel duidelijk Heuvelstraat 85, Telef. 21625 Jul. v. Stolbergstraat 10 speciaal wiegen en Telefoon 32909 baby-uitzetten speciaal kinderwagens WAALWIJK TEL. 04160 3678 PERSONENWAGENS 8 PERSONEN BUSJES gebleken, dat de voorkeur van de oud- leerlingen der middelbare scholen voor meisjes uitgaat naar de hoofd groepen onderwijs, administratie en hulpverlening. Uit de cijfers valt ook af te lei den, dat de opleiding voor een tweede beroep voorkomt naast het uitoefe nen van een eerste beroep. Het is uit deze cijfers wel geble ken, dat de gediplomeerden der m.m. s. zich een plaats in de maatschappij weten te verwerven. Afgezien hiervan kan echter ge steld worden, dat de m.m.s. aan haar leerlingen een waardevolle algemene ontwikkeling weet te geven, waarvan zij in haar gehele leven haar voordeel mee zal kunnen doen en haar genoe gen aan zal kunnen beleven. Heeft dit onderzoek betrekking ge had op die meisjes, die het einddiplo ma weten te verwerven, de ervaring leert, dat ook die meisjes, die bevor derd worden naar klas vier gelegen heid vinden verder te studeren voor kleuterleidster, onderwijzeres of wel een vormingsklas volgen en dan in 't nijverheidsonderwijs haar weg vin den. Ook gaat er hier een weg naar de verplegende behroepen. Ook uit dit misschien wat saaie artikel moge het nut van de middel bare school voor meisjes gebleken zijn. BUDDEMEYER chemisch reinigen grotoBtraat 95 waftJWljk Koningin Juliana en prins Bern- hard zonden koningin Elisabeth het volgende telegram van deelneming met het overlijden van Sir Winston Churchill „Voor altijd zullen wij ons met dankbaarheid Churchill's onsterfelij ke naam herinneren, verbonden als deze is met onze vrijheid. Nederland deelt met diepe ontroering en mede leven de gevoelens van de Britse na tie in dit, zijn laatste uur. Elk Ne derlands huis en hart eert Churchill bij zijn overgang naar de uiteindelijke onsterfelijkheid." De Koningin en de Prins hebben eveneens een telegram van rouwbe klag aan Lady Churchill gezonden. Ook prinses Christina zond als pete kind van Sir Winston een telegram aan Lady Churchill. De Nederlandse regering zegt in een verklaring, uitgegeven in ver band met het overlijden van Chur chill „Het Nederlandse volk herdenkt in het bijzonder in hem de man die in de donkerste dagen v. d. Tweede Wereldoorlog een baken van hoop en volharding was en wiens moed en vastberadenheid van beslissende be tekenis zijn geweest voor de bevrij ding van ons land. Als leider van wereldformaat wees hij reeds vroegtijdig de weg naar At lantische en Europese eenheid. Wij herdenken Sir Winston Chur chill met eerbied en diepe dankbaar heid." BRABANTIA WIL TELEVISIE UIT HILVARENBEEK Het televisie- en radiodirectorium van de stichting "Brabantia Nostra" zal begin februari een gesprek heb ben met de voorzitter van de N.T.S., de heer E. A. Schuttenhelm, over de verzorging van regionale televisie vanuit Brabant.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1