wAAlwukse en UnostPAAtse couRAnt De verhoogde wegenbelasting Persconferentie van President De Gaulle X Brief uit Tanzania Lokker... die zachte echte Virginia Lekker... die zachte echte Virginia Lekker... die zachte echte Virginia OOK MET FILTER OOK MET FILTER Minister van Aartsen gelast aanpak van weg Tilburg-Waalwijk-Gorcum Ogen vragen brillen van STASSAR OOK MET FILTER Voor jongeren Halve dagen werken MAANDAG 8 FEBRUARI 1965 86e JAARGANG No. 11 v J.I/WW UUC JAAlVVJAi^VJ i^U. 11 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waai wij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielec Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Oit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p. week (0.24+ let. lnc.k.) f0.2ü p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) J\ 01 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.1# p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tariaf Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „£CHO Winkel-vijfdaagse Reeds geruime tijd doen de vak bonden pogingen om de vijfdaagse werkweek ook ingevoerd te krijgen voor het personeel van winkelbe drijven. Maar dar komt men niet zo gemakkelijk uit, zodat de behan deling van een ontwerpverorde ning hiervoor in het hoofdbedrijf schap detailhandel derhalve is uit gesteld. Er is wel een compromis-rege- ✓^hKJNG:S=== ling tot stand gekomen met het grootwinkelbedrijf en de coöpera ties, waar de confessionele midden standsbonden zich echter niet bij hebben aangesloten. Voor de groot winkelbedrijven met hun meervou dige personeelsbezetting ligt deze zaak natuurlijk ook wel wat een voudiger dan voor de kleinere mid denstandszaken. Zij kunnen nog in zekere mate een rouleersysteem, toepassen, waarbij ze hun werkne mers (sters) vrijwel volledig een 5- daagse werkweek kunnen garande ren, als is hierbij niet iedere week de zaterdag las vrije dag inbegre pen. Voor vele middenstandszaken, met hun meestal veel kleiner aan tal werknemers en dus niet of veel minder de mogel,kheid tot instel ling van een rouleersysteem, ligt dit veel moeilijker. Temeer, omdat de zaterdag nog altijd als een van de beste koopdagen wordt erkend, terwijl men lang niet in alle plaatsen tot gezamenlijk sluiten op een andere dag kan komen. De aandrang, die de vakbonden desalniettemin uitoefenen, wekt in middenstandskringen vooral nogal irritatie op wegens het feit, dat slechts een gering aantal van het winkelpersoneel lid is van een vak bond. Deze ongeorganiseerden aanvaar den meest de konsekwentie van hun baan in de winkel; zij weten dat ze zeker op zaterdag niet gemist kun nen worden, zij stellen natuurlijk ook wel prijs op een vijfdaagse werkweek, maar willen de vrije dag ook wel op maandag of een van de andere werkdagen nemen of even tueel in twee halve dagen en daar is met de ondernemer altijd wel tot overeenstemming te komen. Maar de vakbonden blijven het als hun taak zien om voor het win kelpersoneel zo mogelijk een vrije zaterdag en anders minstens op 'n vrije maandag aan te dringen. Door deze aandrang is men er in enkele branches al toe overgegaan om dan te sluiten, maar in de eerste plaats houdt iedereen er zich niet aan en op maandag gezamenlijk de winkels in de tweede plaats liggen de om standigheden per plaats vaak ver schillend. En een verordening moet natuurlijk voor (h'et gehele janct gaan gelden. In de kringen van vooral de klei ne winkeliers bestaan tegen zo'n verordening natuurlijk grote be zwaren. Hun personeel bestaat vaak uit niet meer dan één of twee da mes, die juist op de zaterdag brood nodig zijn in de winkel. De instel ling van een vrije zaterdag voor hun bedrijf zou hen zeker in hun bestaan bedreigen. Een bestaan, dat juist ook ge bouwd is op het verlenen van ser vice, op een goede persoonlijke be handeling van de cliënt, zodat men deze op een drukke koopdag als de zaterdag niet té lang behoeft te la ten wachten. Zelfs wanneer deze winkelier zijn zaak op een andere werkdag de gehele dag gesloten zou houden, betekent dat voor hem een benadleing in jzijn verkoopmoge lijkheden. En dat alles terwijl het er in deze tijd voor de kleinere middenstandsbedrijven toch al niet gemakkelijker op wordt om zich .egenover de grootwinkelbedrijvt... en de warenhuizen te handhaven. Het aandringen van de vakbon den op een vrije zaterdag voor ho* winkelpersoneel vormt daarom een wezenlijke bedreiging voor het be staan van vele middenstandsbedrij ven. Helaas werkt het grootwinkel- kelbedrijf er in zekere mate toe mee, dat uiteindelijk zo'n verorde ning toch afgedwongen zal worden. Als een vijfdaagse werkweek voor de winkels onvermijdelijk is, dan zou men het compromis wellicht 't best kunnen vinden in een algehe le sluiting op maandag, al schikt dit ook weer niet met alle branches, zeker niet in de levensmiddelen sector. Maar een algehele sluiting op zaterdag wordt toch ook door vrijwel niemand als een goede op lossing gezien. Het is een uiterst moeilijk dilemma, waarvan men de oplossing eigenlijk het best aan de winkeliers zelf kan overlaten. Na het goedkeuren door de Eer ste Kamer, van het Rijks wegenfonds, op 19 januari jl., is per 1 februari de verhoging van de wegenbelasting in gegaan. Deze verhoging bedraagt voor alle categorieën motorrijtuigen 65 opcenten, welke worden geheven ten bate van een versnelde uitbouw van het wegennet in Nederland met 800 kilometer autosnelweg tot 1970. De verhoging met 65 procent op basis van het oude tarief mag in geen enkel geval een bedrag van f 75.- per jaar te boven gaan. De meeste automobilisten, motor- President de Gaulle heeft donder dag op zijn persconfeentie ver klaard dat de goudwisselstandaard niet langer overeenkomt met de werkelijkheid van vandaag. De na delen ervan nemen toe! Het is nu de tijd het vraagstuk nog eens kalm te bezien, zo verklaarde het Franse staatshoofd. De E.E.G. heeft thans even grote goudreserves als de Verenigde Sta ten en deze zouden nog groter zijn als de zes landen al hun dollars in goud hadden omgezet. „De alles overtrefende waarde van de dollar is verloren gegaan", zo zei de Gaul le. De dollar is volgens hem niet langer een onpartijdige internatio nale waardemeter, maar een be taalmiddel dat aan een land toe behoort. In een pleidooi voor de terugkeer naar de gouden standaard zei pre sident de Gaulle dat er een gouden regel in de internationale valuta- handel bestaat, namelijk het herstel van het evenwicht tussen het ene monetaire gebied en het andere door middel van het edele metaal. De situatie moet door de betrokken landen grondig worden onderzocht, zo meene hij. Het internationale monetaire fonds en de „club van Tien" indu strieel ontwikkelde landen bieden het gschikte forum voor zulke be sprekingen, zo zei de Franse Pre sident. Het tot nog toe gevolgde interna tionale monetaire systeem heeft in de praktijk lange tijd de veelvou dige hulp begunstigd welke Ameri ka aan vele landen heeft verleend en waarvan wijzelf in grote mate hebben geprofiteerd, aldus de Gaul le. Maar de omstandigheden zijn veranderd. Daarom wil Frankrijk het systeem veranderd zien. Op een vraag naar zijn gezond heid heeft de president de Gaulle op zijn persconfentie gezegd dat hij het niet slecht maakt. Maar troost U, eens zal ik beslist sterven". Er waren duizend journalisten naar het Elysée gekomen, in de feestzaal naar de president de pers te woord stond. Alle ministers wa ren er ook. De president begon niet met een toespraak maar vroeg da delijk vragen te stellen. De Gaulle sprak zich uit voor een confentie in Geneve van Amerika, Rusland, China en Frankrijk om te spreken over een herstel van het evenwicht in de organisatie van de Verenigde Naties. Er is Frankrijk veel aan gelegen, dat de VN blijft bestaan. De wereldorganisatie heeft volgens de Franse president haar eigen wetten overtreden, wat ge leid heeft tot prestigeverlies en de huidige crisis. In 1950 begon de VN zich het recht aan te meten geweld te gebruiken, wat tot meningsver schillen aanleiding heeft gegeven. Een wat voorzichtiger optreden en terugkeer tot het handvest kan de organisatie weer in evenwicht bren gen. Duitsland moet een zeker ele ment voor vrede en vooruitgang worden. Op die voorwaarde moet de hereniging van de twee landsde len worden bevorderd. De eenheid van Europa, aldus de Gaulle, eist de verzoening van Frankrijk en Duitsland en hun samenwerking. De buurlanden van Duitsland moe ten trachten overeenstemmig over het Duitse vraagstuk te bereiken. Ook wat betreft grenzen en bewa pening. De Economische Europese Zes moeten ook politiek en militair tot samenwerking komen in het belang van het evenwicht in Europa. Uit eindelijk moet de Europese samen werking zich uitstrekken van de Atlantische Oceaan tot de Oeral. Dan pas kan Europa, dat de moe der van de moderne beschaving is, samen met dochter „Amerika" de rol spelen die het toekomt bij de lotsverbetering van twee miljard mensen die daar beslist behoefte aan hebben." Het Duitse vraagstuk is alleen door Europa op te lossen. De Sow- jet-Unie dient daarbij te beseffen dat haar toekomst ligt in samen werking met de vrije volkeren en niet in een totalitair stelsel. Aan het slot van zijn persconfe rentie sneed de Franse president de besprekigen met Engeland aan, hoewel over dat onderwerp geen vragen waren gesteld. Hij zei vol daan te zijn over het gesprek dat hij met premier Wilson heeft ge had toen hij in Londen was voor de begrafenis van Churchill. „Wij hebben gezien dat er geen berg tussen Frankrijk en Engeland ligt, maar slechts een kanaal en als er eenmaal een tunnel is, zijn wij nog dichter bij elkaar". De president zei er zeker van te zijn, dat tijdens Wilsons bezoek aan Parijs de stantpunten in de voor naamste problemen kunnen worden verzoend. De persconfentie heeft vijf kwar tier geduurd. en scooterrijders verkeren echter mo menteel nog in het onzekere over de wijze waarop die verhoging zal wor den geeffectueerd. Welnu, iedere be- lastingkaart, welke werd uitgegeven voor een periode, beginnende vóór 1 februari en aflopende na 1 februari zal gewoon geldig blijven, zonder dat er ook maar enige verhoging zal wor den nagevorderd. Nemen we als voorbeeld 'n motor; de geldigheidsduur loopt van 1 juni 1964 tot en met 31 mei 1965. De houder daarvan zal over de periode 1 februari 1965 tot en met 31 mei 1965 géén belastingverhoging hoeven te betalen. Er zijn natuurlijk nog veel grotere „boffers". De man, die zijn kaart per 15 januari aansluitend liet verlengen, valt elf en een halve maand buiten de verhoging en gaat eerst op 15 ja nuari 1966 de 65 opcenten betalen. De grootste pech-vogels zijn zij, wier jaar-kaart op 1 februari afloopt. Zij gaan namelijk vanaf de eerste dag, dat de wet van kracht is geworden, meer wegenbelasting betalen. KINGS Er zijn nog al wat pientere wegge bruikers geweest, die een en ander hebben voorzien en die hun maatre gelen hebben genomen. Op het einde van het vorig jaar stapten zij van hun kwartaalkaarten af en betaalden met een voor een heel jaar. Voor zover er in die gevallen sprake is geweest van ononderbroken betaling zal de vlieger wel opgaan. Toch zijn er onder deze gevallen stelig vele, waar van een na vordering sprake zal zijn. Daarvan ontvangt men dan bericht van het be lastingkantoor. Navordering van alle verhogingen zijn wel overwogen, maar de admini stratieve beslommeringen die men daarmede zou hebben, zouden tot zeer veel overwerk nopen, terwijl de kosten de baten misschien zouden overtreffen. Het is voor de betrokken ambtenaren toch al moeilijker ge worden. Konden ze voorheen de op hele guldens afgeronde bedragen uit het hoofd noemen, nu komt er veel meer rekenwerk aan te pas en men zal ook met cent enmoeten gaan re kenen. Minister van Aartsen gaat mee werken aan een snellere aanleg van de belangrijke weg Tilburg-Waalwijk -Gorcum. In een brief aan het ge meentebestuur van Tilburg heeft hij medegedeeld, dat hij akkoord gaat met het voorstel van Tilburg om zelf het stuk weg aan te leggen vanaf de nieuwe brug over het kanaal in de Zeven Heuvelenweg tot Loon op Zand. Het Rijk neemt 2/3 van de kosten voor haar rekening; Het Rijk zelf en wel geheel voor eigen rekening zal zo mogelijk gelijk tijdig met het werk dat de gemeente Tilburg uitvoert, het aansluitende weggedeelte gaan maken, dat om Loon op Zand heen uitkomt op de weg naar Waalwijk - Gorcum. Hoewel de autoweg Tilburg Gor cum niet voorkomt op de lijst van we gen in het rijkswegenplan die in de periode '65-'70 gereel zullen komen, de minister wèl willen bevorderen, dat de, aanleg van deze weg binnen die periode gereed komt. Door de snelle aanleg van de twee wegvakken tot voorbij Loon op Zand zal het verkeer binnen korte tijd dus niet door de Heikant en door het dorp Loon op Zand zijn weg behoe ven te zoeken. De snelle verbinding voor de Midden-Brabantse industrie met Gorcum-Utrecht moet natuurlijk IN NIEUWE WIJKEN KLEINE KERKEN MET EENMANSBEDIENING Behalve bij de Heikant te Til burg zal op nog drie plaatsen in het bisdom Den Bosch een proef worden genomen met een aantal eenmans „parochies". Voor Tilburg is ook de nieuwe wijk „Het Wandelbos" aangewezen waarvoor een beroep is gedaan op de kruisheren (de andere wijk in Tilburg is toevertrouwd aan de Norbertijnen van Heeswijk). Een assumptionist zal een dergelijke zielzorg-eenheid gaan bedienen in de nieuwe wijk „Deuteren" te Den Bosch, een karmeliet krijgt in Oss de nieuwe wijk „De Ruwaard" on der zijn hoede. Tijdens de dekenale priesterbij eenkomsten, die afgelopen jaren enkele winterseizoenen in het Bos sche diocees gehouden zijn, werd herhaaldelijk de wens geuit om de nieuw op te richten parochies dras tisch te verkleinen. Een commissie onder voorzitterschap van mgr. M. Oomens bestudeerde de wensen en bracht rapport uit aan de bis schop. Aan het experiment ligt een dub bel beginsel ten grondslag: decen tralisatie in kleinere zielzorgeen heden (met een klein kerkje in een flat, in een kapel of iets dergelijks en één zielzorger) en centralisatie doordat een aantal van deze klei nere eenheden samen gebundeld wordt tot één groter geheel. Zo ligt het in de bedoeling om de zielzor gers van de kleine eenheden samen te laten wonen in een centraal ge legen pastorie, waar een pastoor de leiding heeft. Het experiment wordt in de prak tijk begeleid door het Pastoraal OriNntatie Centrum onder voor zitterschap van mgr. L. Rooyackers vicaris-generaal, en bijgestaan door het Instituut voor toegepast weten schappelijk sociologisch onderzoek te Nijmegen. 100.978 WONINGEN IN 1964 (CBS) Het definitieve aantal woningen, dat in het afgelopen jaar in Neder land is gereedgekomen, bedraagt 100.978, zo heeft het Centraal Bu reau voor de Statistiek vastgesteld. Dit is 21.455 woningen meer dan in 1963, toen 79.523 woningen gereed kwamen. Het jaargemiddelde van de perio de 1958 tot en met 1962, komt uit op 8350 gereedgekomen woningen. Sedert juni 1945 zijn nu in totaal 1 miljoen 194.605 nieuwe woningen gebouwd, waarvan er 27.929 wer den uitgevoerd in systeembouw. DUURZAME HUWELIJKEN In Nederland waren in 1960 2700 echtparen 60 jaar of langer ge trouwd. Volgens de thans door het CBS gepubliceerde gegevens over de huwelijken, hadden verder 45000 echtparen het 50-jarig huwelijks feest al achter de rug en waren er ruim 200.000 huwelijken die reeds 40 jaar of meer geleden waren ge sloten. wachten op de voltooiing van de ge hele weg. De nieuwe besluiten van de minis ter ten aanzien van de weg Tilburg- Gorcum zijn het resultaat van recht streeks overleg van 'het gemeentebe stuur van Tilburg met waterstaat, provincie en departement. (Nbl. v. h. Z.) Wij kunnen ons over deze beslis sing alleen maar in 't algemeen be lang verheugen. Ook dat kan mevrouw en het is de moeite waard om te in formeren wat u in die tijd bij Hollandia kunt verdienen. Uitnodiging afscheidswedstrijd Matthews ONDERHOUD HORN KNVB-BESTUUR Scheidsrechter Leo Horn, die door de KNVB tot 1 mei geen wedstrij den mag leiden, heeft het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond om een onderhoud verzocht. Dit onderhoud zal vanavond om 7 uur in „Terminus" in Utrecht plaatsvinden, waarbij voor de KN VB de heren Schroder, Coler, Van Dalen, Nijs en Brunt aanwezig zul len zijn. Sir Stanley Matthews, die op 28 april zijn actieve voetballoopbaan beëindigt in een wedstrijd in Lon den tussen een wereldelftal - waar in oun. zullen uitkomen: Pele, Jas- hin, Garrincha - en het Engelse elf tal, zal de arbiter uit Bentveld uit nodigen deze wedstrijd te komen leiden, aldus meldt men uit de Brit se hoofdstad. BURGEMEESTER TILBURG NAAR RIJNMOND? Tot voorzitter van het districts- bestuur van Rijnmond, het over koepelend orgaan van Rotterdam en de andere gemeenten in de Euro poort, zal een KVP-er worden be noemd. In Haagse politieke kringen noemt men als de meest in aanmerking komende kandidaat de burgemees ter van Tilburg, mr. C. J. G. Becht. De verkiezingen voor de Rijnmond- raad zullen waarschijnlijk op 2 juni worden gehouden. Bagamoyo, 21 dec. 1964 Beste medeparochianen van Kaatsheuvel, Vanuit Tanzania de nieuwe naam voor de Verenigde Republiek van Tanganyika en Zanzibar van harte een Zalig Kerstfeest. A.s. zaterdag draag ik weer de H. Mis op uit dankbaarheid voor alle steun die ik dit jaar van u mocht ontvangen, op geestelijk zowel als materieel gebied en dan zal ik God vragen of Hij u dit alles wil ver gelden, want wat kan ik zelf doen om mijn dankbaarheid te tonen? Natuurlijk ook de beste wensen voor het nieuwe jaar 1965. Moge 't in alle opzichten een gezegend jaar voor u allen worden. De interne moeilijkheden van hier, waarover ik u vorig jaar schreef, zijn helaas nog niet opgelost. Je kunt tenslotte ook niet verwachten dat zoiets één-twee-drie veranderen zal. Het moet geleidelijk aan weer groeien naar een goede en prettige geest en dat vraagt tijd. Ik geloof eigenlijk wel dat ik zeggen mag dat er iets, zij het dan heel weinig, ver betering is gekomen. Of zou ook hierin de wens de vader zijn van de gedachte.? In ieder geval ver zoek ik u dringend deze intentie in uw gebeden te blijven gedenken. Er zijn hier in Tanzania grote veranderingen aan het groeien wat betreft de schoolstructuur, wat ook zijn invloed heeft op het seminarie. Vroeger was de 12-jarige school- cyclus verdeeld in drie periodes van vier jaar:Primary School, Mid dle School en Secondary School. De Primary Scholen waren er in een groot aantal in alle kleine dorpjes. Schoolplicht bestond er niet, be staat nog niet trouwens, en de scho len die er waren, konden gemakke lijk het aantal kinderen dat door hun ouders naar school gestuurd werd, opvangen. Middle Scholen waren er veel minder en dit waren allemaal kostscholen, omdat ze de kinderen van ver af gelegen Pri mary Scholen moesten opvangen. Na de Middle School doorlopen te hebben, kon men al een behoorlijke baan krijgen. „In het land der blin den in éénoog koning". Daarom wa ren er maar weinig die nog verder studeerden. Er waren dan ook maar heel weinig Secondary Scholen in het hele land. De seminarie-opleiding begon na de Primary School. Het was dus 'n Middle School en Secondary School gecombineerd. Nu wil de regering echter de Pri mary Education de lagere school opleiding opwerken. Middle Scholen bestaan niet meer. Dat wil zeggen, ze hebben nu de naam van Upper Primary Schools gekregen. En de Primary Education bestaat nu in een acht-jarige cursus. Afge lopen jaar heeft de regering beslo ten dit terug te brengen tot zeven jaar. Bovendien zijn in heel veel plaatsen de Primary Scholen al uit gebreid en hebben ze daar al vijf, zes of zeven klassen inplaats van de oorspronkelijke vier. De Bisschoppelijke Raad heeft nu goed gevonden dat het seminarie, dat normaal is, alleen maar Secon dary Education gaat omvatten: Het komend schooljaar hebben we al geen 5e klas (lagere school) meer die tot nu toe de eerste klas van 't seminarie was. Het jaar daarop gaat de zesde klas eraf en dan de zeven de, zodat we dan studenten gaan aannemen alleen als ze de zeven jaar Primary Education ergens an ders hebben gehad. Het aantal studenten zal daar door wel teruglopen, maar we ho pen dat degenen die komen, zich 'n beetje meer bewust zijn van wat ze snijdt bij Hollandia het mes aan twee kanten. Een aan trekkelijk basisloon en boven dien een premiesysteem, waar zelfs volwassenen erg mee in genomen zijn. Een gesprek op de personeelsafdeling kan het begin zijn van een grote ver betering. willen en dat er daardoor minder afval is in de klassen, die we dan zullen hebben. Dat zou alvast een goed ding zijn. Als ik de eerste drie volle jaren dat ik hier was bekijk: 1956 26 studenten kwamen hier in de vijfde klas nog 2 zijn er nu van over; 1957 30 studenten nog 2 over; 1958 25 studenten nog 4 over. Dat is natuurlijk een veel te groot verval en dat komt vooral omdat ze nog veel te jong zijn als ze hier komen. Laten we hopen en bidden dat de toekomst een beetje rooskleuriger wordt. En hiervoor reken ik ook op uw steun. Nogmaals: prettige feestdagen en tot een volgende keer. p. W. DAM EN C.S.Sp., St Peter's Seminary, P.O. Box 10016, BAGAMOYO, via Dar es Salaam. TANZANIA. ZOMERVAKANTIES VERVROEGD In verband met de beslissing van de regering om ter wille van de vakantiespreiding te bevorderen dat de zomervakanties van de scholen tot 1 juli vervroegd worden, zullen deze vakanties voor de rijks HBS- en, middelbare scholen voor meis jes en kweekscholen in 1965 lopen van zaterdag 10 juli (eerste vakan tiedag) tot en met maandag 6 sep tember en in 1966 van vrijdag 1 ju li (eerste vakantiedag) tot en met maandag 22 augustus.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1