wAALwijkse en lAnqstPAAtse couRAnt K.V.P.-kamerleden maakten kennis met kader Een nieuw vrijwilligersplan Waalwijk ging over DR. MOLLERCOLLEGE 684 LEERLINGEN Gemeenteraad Sprang-Capelle Waardige viering 5 mei If indje verkouden Nederlands Katholiek Vakverbond Plaatselijke Centrale Waalwijk GARAGE VAN MOSSEL VERHUUR VAN m dan net als bij |%A liDA Vader en Moeder 12#* BVB w* V ■niui VRIJDAG 26 FEBRUARI 1965 86e JAARGANG No. 16 uuc jnrvivuniiu 1>U. iu De rcho van het Zuióers Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Abonnement: p. week (0.24 -f 1 ct. inc.k.) f 0.20 p. mnd. (1.00-f 6 ct. inc.k.) p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Telegram-adres: „ECHO De Brabantse KV P-kamerleden, C. van Beek uit Reusel, B. van Buel uit Oss, dr M. van Helvoirt uit Boxtel, mr dr N. v. d. Heuvel uit Den Bosch en ir P. Lardinois uit Eindhoven, hebben maandagavond hun tournee door de rijkskieskring Den Bosch afgesloten met een bij eenkomst in café-restaurant Lido te Waalwijk. De heren Van Thiel en Van Eupen, die ook tot de Oost-Brabantse kamerleden behoren, waren verhinderd de bijeenkomst bij te wonen. De vergadering stond onder leiding van de heer J. Kop, voorzitter van de statenkring Heusden van de K.V.P. Hij sprak bij de aanvang van de vergadering zijn vreugde uit over het feit, dat zovele kaderleden aanwezig waren. Het was hoog tijd, aldus de voorzitter, dat er ivat gedaan werd een contact tussen gekozenen en het partijkader. aan AFNEMENDE BELANGSTELLING BIJ DE KIEZERS. De heer Van Beek borduurde op dit gegeven verder en constateerde 'n afnemende belangstelling van de kie zers voor het Parlement. In zijn inleiding trachtte hij de hoofdoorzaken voor dit gebrek aan interesse te achterhalen. Hij noemde daarbij het feit, dat er geen politieke strijdpunten zijn van zeer groot be lang, zoals in het verleden de katho lieke emancipatie en de schoolstrijd. Daar komt nog bij, dat de oplossing van veel vraagstukken buiten het par lement gezocht en gevonden wordt, aldus de heer Van Beek, waarschijn lijk doelend op het euvel van de pressiegroepen. Het partijkader heeft volgens de heer Van Beek een belangrijke taak om de kiezer weer bij de politiek te betrekken door naar hem te luisteren en zijn wensen aan de gekozenen door te geven. DUMPPRIJZEN Na de inleiding van de heer Van Beek vormden de aanwezige kamer leden een forum, dat een reeks van interessante en verrassende vragen te verwerken kreeg. De heer J. A. F. de Kort, lid van het afdelingsbestuur Waalwijk, gaf uitdrukking aan de verontrustheid van fabrikanten van verbruiksgoederen over de lage prij zen ("dumpprijzen", aldus de heer De Kort) van de landen achter het ijze ren gordijn en de toenemende con currentie vanuit Hongkong, dat bij zonder lage lonen heeft. WAALWIJK TEL. 04160 3678 m PERSONENWAGENS KAMPEERWAGENS 8 PERSONEN BUSJES VONDELING NOEMT EINDELIJK NAMEN In de VAR A-televisierubriek Ach ter het Nieuws, heeft dr Vondeling, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, gisteravond de na men genoemd van de vier ministers die naar zijn mening de technische bekwaamheid missen om nog langer deel uit te maken van de regering. Als eerste noemde de heer Vonde ling de minister van Verkeer en Wa terstaat, mr Van Aartsen, die, aldus de leider van de oppositie, ook reeds in het vorige kabinet, toen hij het de partement van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid leidde, onder de maat was. Te licht, niet te vergelijken met zijn voorganger mr Cals, zo kwalificeer de dr Vondeling de huidige minister van O. K. en W., mr. Bot. De minister van Maatschappelijk Werk, mevrouw Schouwenaar-Frans- sen, noemde hij een enorme terugval, vergeleken met haar voorgangster, dr Klompé. Tenslotte noemde de heer Vonde ling miniser-president Marijnen, die, zo zei hij, de lijn en de visie mist, die een Tegering in deze tijd nodig heeft. Alhoewel de heer Marijnen zijn dekking bijzonder goed verzorgt, geeft hij niet de leiding die noodza kelijk is, aldus de heer Vondeling. De Burgemeester van Vlijmen, mr Schweitser, stelde de financiële nood situatie van de gemeenten aan de or de en sprak over het gebrek aan gym zalen. Samen met de heer A. Kamp uit Drunen trok de Vlijmense eerste burger van leer tegen wansituaties bij ruilverkavelingen. De heer Kamp wees in het bijzon der op de moeilijkheden, die ontstaan bij het "doorschuiven" van boerenbe drijven naar de IJsselmeerpolders. ("Een openbaring", noemde ir P. Lardinois de door de heer Kamp ge signaleerde moeilijkheden rond ver koop aan de overfieid in geval de grond verkregen is uit een boedel scheiding). De heer A. Meijs (afdelingsbestuur Waalwijk) tekende een fel protest aan tegen de steeds groter wordende las ten waarmee de middenstand te kam pen krijgt en het beleid van Minister Bogaers, dat zovele kleine aannemers in moeilijkheden dreigt te brengen. DANK Het forum had de monden vol met deze problemen, maar kweet zich be kwaam - en wanneer het voor dat moment onoplosbare problemen kwam te staan ook eerlijk van zijn taak. Voorzitter Kop kon aan het einde van de bijeenkomst dan ook zijn te vredenheid uitspreken over de uiter mate geslaagde avond. Bijeenkomsten als deze moeten er bepaald meer wor den gehouden zo was zijn conclusie. Als geschenk overhandigde hij aan de aanwezigene kamerleden een ty pisch product van de streek aan een leren portefeuille. SORAYA GAAT TROUWEN Ex-keizerin Soraya gaat trou wen en nog wel met een Spanjaard. Dit op het eerste gezicht onwaar schijnlijke nieuws vormt het onder werp van gesprek van de hoge ade- lijke kringen in Spanje. Intieme vrienden van de ex-keizerin en haar toekomstige echtgenoot hebben het geheim niet langer kunnen bewaren. De uitverkorene is de 44-jarige José Luis Villalonga y Cabeza de Vasa, de oudste zoon van een Barcelonese adellijke familie. De Staatssecretaris voor de land macht, de heer J. C. E. Hoex heeft zaterdag in een forum van de C.H.U. in Delft, een belangrijke onthulling gedaan van de plannen die er bestaan om in de a.s. herfst een aantal vrijwil ligers aan te trekken, omdat 't steeds moeilijker wordt om voor de bedie ning van het steeds gecompliceerder materiaal in 't leger gewone dienst plichtigen te gebruiken. De hier bedoelde vrijwilligers krij gen een dienstverband van 4 jaar en met speciale taken worden belast, waarvoor een dikwijls vrij kostbare opleiding nodig is en daarnaast op kosten van het rijk een vak mogen le ren. Als ideale leeftijd voor de „vrij willigers nieuwe stijl" wordt die van 17 - 18 tot 21 - 22 jaar gezien. Indien de opzet van het nieuwe plan slaagt zullen voor de ca. 15.000 vrijwilligers, die men nodig heeft, on geveer 45.000 dienstplichtigen vrij stelling van militaire dienst kunnen krijgen. Bij „defensie" wordt hard gewerkt aan een plan om op een groot aantal „sleutelfuncties" vrijwilligers te plaatsen. Dat zullen dan niet de vrij willigers zijn, zoals we die nu kennen, want met de werving voor het huidige vrijwilligers-systeem, hebben we nooit meer dan 2000 man kunnen aan trekken." De staatssecretaris verwees daarop naar de uitspraak van minister De Jong in de Tweede Kamer, die daar gezegd had, dat men wat het perso neel betreft in een overgangsstadium verkeert van dienstplichtigen naar „wat anders". Met werkgevers- en werknemers organisaties was reeds overleg ge voerd en men stond daar zeer gunstig tegenover de plannen. Vanuit zeer betrouwbare bron wer den deze forum-uitspraken van de staatssecretaris bevestigd en aange vuld. Men zal trachten tot een coördine rend orgaan te komen, waarin defen sie, werkgevers, werknemers en zo mogelijk ook de middenstandsbonden zitting zullen nemen. Dit overleg vindt reeds sinds enkele maanden plaats. Defensie wil de „vrijwilligers nieu we stijl' een dienstverband van vier jaar aanbieden. Zij worden dan opge leid voor speciale functies. Vooral chauffeurs zijn nodig als „vaste men sen" op de nieuwe gespecialiseerde voertuigen die tweehonderdduizend tot een miljoen gulden per stuk kos ten. Er zijn ook veel vrijwilligers no dig voor onderhoudsfuncties. Het gebruik van vrijwilligers in langer verband en op vaste plaatsen opent bij defensie mogelijkheden voor enorme besparingen. Dat de schade gevallen bij het gebruik van de kost bare voertuigen terug zullen lopen is zonder meer duidelijk. Ook de slijtage van die voertuigen zal minder wor den. Een belangrijke miljoenen-bespa ring, die naar twee kanten zal wer ken, is de besparing aan man-kracht. Voor elke „vrijwilliger nieuwe stijl" zullen drie dienstplichtigen vrijgesteld kunnen worden. Dit betekent dus dat de dikwijls vrij kostbare opleiding van bijna 45.000 man achterwege kan blij ven. En ook de accomodatie, soldij, Per 31 december 1964 telde het dr Mollercollege te Waalwijk 684 leerlingen. Dat betekent een toename met 23 leerlingen ten opzichte van het vorige jaar. Van deze leerlingen waren er 425 op het Lyceum) (Gym nasium, HBS-A en BHS-B) en 159 op de M.M.S. De toename van het leerlingenaan tal is niet spectaculair te noemen, misschien wel de mobiliteitscijfers, die dit bewerkstelligden. Het Lyceum telde op 1 januari 403 leerlingen, tussentijds werden er 4 toegelaten en bij de aanvang van het nieuwe schooljaar 115. Deze ver meerdering werd grotendeels teniet gedaan door het tussentijdse vertrek van niet minder dan 60 leerlingen en - gelukkiger verschijnsel - 37 ge slaagden. Van de 425 (403) leerlingen waren 199 (180) uit Waalwijk en 226 (223) uit andere gemeenten afkomstig, als volgt verdeeld Drunen 51 (45), Dussen 1 (0), Eindhoven 1 (0), Elshout 7 (11), Geertruidenberg 6 (6), Haarsteeg 3 (3), Heesbeen 1 (0), Helvoirt 1 (1, Herpt 2 (0), 's-Hertogenbosch 3 (5), Heusden 9 (13), Kaatsheuvel 69 (63), Loon op Zand 3 (5), Made 1 (1), Nieuwkuijk 16 (14), Raamsdonk 2 (2), Sprang-Capelle 3 (3), Tilburg 2 (5), Vlijmen 20 (20), Vught 0 (1), Waspik 24 (24), Zevenbergen 1 (1). De M.M.S. gaf slechts een groei met één leerlinge te zien in het afge lopen jaar. Op 1 januari waren er 58 meisjes, die de school bezochten, 'ussentijds kwamen er 2 bij en in sep- ember 36. Met het diploma op zak vertrokken 14 meisjes en tussentijds verdwenen er 24 van de school. voeding, kleding, etc. voor deze 45 duizend man. Bovendien komen deze 45.000 man vrij voor de arbeidsmarkt, waardoor dus op de arbeidsmarkt een bepaalde ontspanning zal kunnen intreden. En in overleg met de organisaties van werkgevers en werknemers wordt voor de 15000 „vrijwilligers nieuwe stijl" een mogelijkheid geschapen om hen (geheel op kosten van het rijk) een vak te laten leren. Gedacht wordt c.a. aan bedrijfsscholen van grote particuliere bedrijven. Daardoor zou men een zodanige binding met die be drijven kunnen krijgen, dat de vrij willigers na afloop van hun vier-jaren verbandacte zo maar zouden kunnen „overstappen". De plannen zijn op dit moment nog niet helemaal „rond", maar men heeft goede hoop, dat in de herfst met de nieuwe opzet een begin ge- gin gemaakt zal kunnen worden. De gemeenteraad van Sprang-Ca pelle komt vrijdag in een openbare vergadering bijeen voor de behande ling van een korte agenda. Een van de meest uitspringende punten is het voorstel van B. en W. om voor een waardige viering van de 20ste verjaardag van de bevrijding 35 cent per inwoner ter beschikking van een daartoe opgericht comité te stellen. Het komt neer op een bedrag van f 2275. - Het plaatselijk comité bestaat uit de besturen van de Oranjeverenigin gen, vertegenwoordigers van andere verenigingen en de hoofden der scho len. De Stichting Volkshogeschool in Noord-Brabant krijgt als de raad het voorstel van B. en W. volgt een sub sidie van 2 cent per inwoner van de gemeente. De doelstelling van de Volkshoge school is "het bijeenbrengen van mensen uit verscheidene beroepen en van verschillende overtuigingen in 'n tijdelijke leefgemeenschap, waar het gesprek de basis gaat vormen voor een beter wederzijds begrip en onder linge samenwerking". B. en W. vinden het werk van de Volkshogeschool, die er is "voor al len, zonder onderscheid van gods dienst en andere overtuiging" der mate belangrijk, dat zij vinden, dat de gemeente het voorbeeld van Rijk en Provincie moet volgen en de volks hogeschool moet subsidiëren. Verdere voorstellen van B. en W. behelzen de verkoop van een indu strieterrein aan de N.V. Aussems- Schaapsmeerders, die voor uitbrei ding van het bedrijf aan de Dick Flemmingstraat nog twee kavels no dig heeft. De uitbreiding omvat 2211 vierkante meter, die B. en W. voor f 7 per m2 wil verkopen. Ook de leerververij van de fa. H. J. Kop aan de Dick Flemmingstraat moet worden uitgebreid. Het betreft een oppervlakte van 1760 m2, die ook voor f 7 verkocht zal worden. Enkele grondruilen worden gewij zigd en ingetrokken, terwijl B. en W. aan de haven in Capelle enige verbe teringen wil aanbrengen. Deze voor zieningen behelzen 'n vergroting van het wateroppervlak, dat vooral de het ten oosten van de haven gelegen in dustrieterrein ten goede zal komen. De kosten worden geraamd op f 8000, - terwijl het vrijkomende zand, dat elders gebruikt kan worden ongeveer 3000 gulden op zal bren gen. Van de 159 (158) leerlingen waren 84 (80) uit Waalwijk en 75 (78) uit andere gemeenten afkomstig, als volgt verdeeld Drunen 24 (24), Elshout 2 (2), Geertruidenberg 4 (3), Haarsteeg 1 (1), 's-Hertogenbosch 3 (3), Heusden 2 (2), Kaatsheuvel 30 (29), Loon op Zand 1 (2), Nieuwkuijk 4 (5), Raamsdonk 1 (1), Tilburg 0 (1), Vlij men 3 (5). (cijfers tussen haakjes 1963). EXAMENS GUNSTIG VERLOPEN De eindexamens op het dr Moller college zijn op het einde van het schooljaar 1963/64 bijzonder gun stig verlopen. Van de 53 examencandidaten be haalden er 51 het diploma; slechts bij het eindexamen HBS-A werden twee leerlingen afgewezen, 12 behaalden het diploma. Bij de overige examens brachten alle candidaten het er goed af HBS-B 13, Gymnasium 12 (waarvan 3 b) erf MMS 14. Het jaarverslag van het dr Moller college, waaraan deze gegevens zijn ontleend, vermeldt, dat er momenteel 46 leraren aan het College verbonden zijn. TWEE KINDEREN VERBRAND Bij een felle brand in een woon huis aan de Schootsestraat te Eindho ven, bewoond door het gezin Ch. van de Boogaard, zijn in de nacht van zondag op maandag twee kinderen, een meisje van 9 jaar en een jonge tje van 7 jaar, om het leven gekomen. De vader is met zware brandwon den aan een arm en aan het gezicht in het Binnenziekenhuis opgenomen, evenals de moeder, die een zenuw schok kreeg. Verder werden een kind je van anderhalf jaar met snijwonden aan een arm en een meisje van 5 jaar met lichte brandwonden naar het zie kenhuis gebracht. De brand, die om ongeveer half 3 werd ontdekt, is in de achterkamer van het oude huis ontstaan, vermoe delijk als gevolg van een defect aan de schoorsteen. Toen het echtpaar, dat met de drie kinderen in de voorkamer sliep, wak ker werd, stond de achterkamer al ge heel in brand. Op het hulpgeroep snelden buren en een passerende po litieman toe. In verband met de overgang naar de nieuwe NKV structuur in het NKV had maandagavond in zaal „De Lindenboom" een bijeenkomst plaats van de afdeling Waalwijk van de KAB. Vertegenwoordigers van de ver schillende vakafdelingen waren hierbij vertegenwoordigd. Voorzitter, de heer C. van Mos selveld opende de vergadering met een woord van welkom tot de af gevaardigden en hield vervolgens een korte inleiding, waarna hij voorstelde, gezien de opheffing van de plaatselijke KAB afdeling, di rect over te gaan tot overdracht van kasgelden en bezittingen aan de plaatselijke NKV-afdeling. Door de penningmeester, de heer J. v. Huiten, werd het voorlopig kassaldo zijnde f 568,28 overge dragen aan de NKV-afdeling (over de maanden januari en februari was nog geen contributie ontvan gen). Tijdens de pauze werd afscheid genomen van de heren Nic. v. Gor- kum en B. Berkelmans als bestuurs lid. De KAB voorzitter bracht beide heren hartelijk dank voor het vele werk dat zij voor de KAB hebben gedaan, speciaal de heer Nic v. Gorkum werd dank gebracht voor de vele verdiensten ook in de moei lijke jaren van de afdeling Waal wijk van de KAB. De voorzitter bood beiden een kist sigaren aan en hoopte dat zij nog jaren getui gen zullen zijn van de groeiende bloei van het NKV. Mede namens de heer Brekel- n.ans dankte de hoer v. Gorkum voor het steeds in hu.i gestelde ver trouwen, doch gaf de verzekering dat hij zijn werk voor de KAB steeds met veel plezier heeft ge daan.' Hierna werd de vergadering voort gezet als NKV Centrale en had de bestuursverkiezing plaats. Door de vakafdelingen waren candidaat gesteld als bestuurslid: de heren J. van Vliet en J. van Esch door de bouwvarbeiderhs. A. v. Seters en J. van Huiten door de werknemers en Indusriële be drijven; P. Elings en C. Dielissen door de Werkmeesters; N. Verschuren en N. v. Daelen door de KABO; H. Didden en M. G. de Ruyter door de metaalindustrie; H. L. Verschuren door het KBV- vervoerspersoneel C. A. v. Mosselveld door de han delsvertegenwoordigers; E. M. Bergmans door de typogra fen; J. H. Corber door de Bank- en Ver zekeringsbedrijven: C. Hamers door Kletex. Verder waren door de leden can didaat gesteld: de heren A. Hamers, J. v. Helvoirt en J. Kelder. Uit de vergadering werd door de heer P. Elings naar voren gebracht dat volgens het modelreglement van het NKV geen bestuursleden uit de algemene vergadering mo gen worden gekozen, waarop de voorzitter antwoordde dat volgens art. 5 van het plaatselijk reglement door de algemene vergadering die leden moeten worden gekozen. Op verzoek van de heer Elings ll\l V I zal dit punt op de agenda van de volgende vergadering worden ge plaatst en een punt van bespreking uitmaken. Hierna werden alle naar voren gebrachte candidaten als bestuurs lid gekozen. Voordat de vergadering overging tot het kiezen van een voorzitter nam de hr v. Seters de leiding over om een woord van dank, waarde ring en erkentelijkheid te richten tot de voorzitter van de KAB-afde- ling de heer C. v. Mosselveld. Hoe wel ik persoonlijk blij ben met de nieuwe structuur, aldus de heer v. Seters, gevoel ik mij gedrongen, om namens het oudé bestuur van de plaatselijke KAB, voorzitter v. Mosselveld te danken voor de wij ze waarop zovele jaren het voorzit terschap heeft bekleedt. Hij was een man die steeds in ons geloofde en die grote belangstelling had voor de arbeidsbeweging en voor elk der leden in het bijzonder. Hij was de juiste man op de juiste plaats. Bij de hierna volgende verkie zing van een voorzitter van de plaatselijke Centrale verkreeg de heer v. Mosselveld 41 stemmen, de heer Elings 5, de heer Didden 4, de heer v. Seters 2 en de heer v. Dae len 1, (een stem was blanco), zo dat de heer van Mosselveld met grote meerderheid was gekozen. Er werden 52 stemmen uitge bracht. De nieuw gekozen voorzitter dankte voor het in hem gestelde vertrouwen en gaf allen de verze kering dat hij in de toekomst steeds zijn beste krachten aan de plaatse lijke afdeling zal blijven geven. Hij dankte de heer v. Seters voor de waarderende woorden tot hem ge richt en bracht een speciaal woord van dank aan de secretaris en de penningmeester resp. de heren v. Seters en J. van Huiten voor hun zeer verdienstelijk werk in de af deling van de KAB. Tijdens de vegadering werd ook nog het woord gevoerd door aal moezenier van Berkel, die zei blij te zijn dat de nieuwe structuur kan worden ingevoerd, waardoor een tijd is gekomen dat wij meer aan dacht kunnen schenken aan de mens Het gaat in het leven, aldus aalmoezenier van Berkel niet al leen om de lieve centen, doch er zijn veel belangrijkere dingen. Op deze materie ging de aalmoezenier dieper in. De voorzitter dankte de aalmoezenier voor het gesprokene. Vervolgens wenst aalmoezenier van Berkel de voorzitter van harte geluk met zijn benoeming als mede de nieuw gekozen bestuursleden van het NKV^ Ook door de heren Elings en van Seters werd voorzitter van Mossel veld hartelijk geluk gewenst. Bij de rondvraag nam de heer J. Kelder die gelegenheid te baat, om de heer J. van Huiten als pen ningmeester aan te bevelen in het nieuwe bestuur. Van de rondvraag maakte ook de voorzitter gebruik om afscheid te nemen van de heer Westenburger als bestuurslid en om hem te dan ken voor het vele wat hij in het voormalige KAB-bestuur heeft ge daan. Hierna volgde sluiting door de voorzitter van deze zeer belang rijke vergadering.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1