wAAiwijkse en lAnqstRAAtse couRAnt TRANSPORTSYSTEEM BELANGRIJK BIJ RATIONALISATIE 4 R.K, Bakkerspatroonsvereniging E.M.M. afd. Waalwijk hield jaarvergadering m t m. m Nieuwe auto voor Kaatsheuvelse brandweer i l Nic. v.d. Water ontving „Gouden Aar" fr. Huldiging en vele onderscheidingen voor brandweer en B.B. VRIJDAG 26 FEBRUARI 1965 ,ulJuau ljUlvunai 86e JAARGANG No. 16 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 - 2002 Abonnement: p. week (0.24+ 1 ct. inc.k.) 1 0.29 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) J\ 09 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post f 3.39 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO De schoenindustrie, met name de Nederlandse, 'heeft dringend behoefte aan rationalisering van het fabricage proces. Enerzijds is er een nijpend te kort aan arbeidskrachten, dat dwingt tot rationalisatie en anderzijds spelen de toenemende loonsverhogingen een rol. Tenslotte komt daar nog bij een noodzakelijke verhoging van de pro- duktie om de consumptieverhoging bij te houden. De laatste jaren zijn er in de schoenindustrie in toenemende mate arbeidsmethoden ontwikkeld, die het mogelijk maken "meer te produceren met minder mensen". Een van de zaken die daartoe ge leid hebben is de ver doorgevoerde specialisering per bedrijf en de ver mindering van het aantal typen schoe nen dat gemaakt wordt in één onder neming. Niettemin zijn er in een schoenfa briek - van zwikkerij tot finish en verzendafdeling - nog zoveel varia ties, dat het voor de bedrijfsleiders waarlijk niet meevalt een zo rationeel mogelijk fabricageproces tot stand te brengen. VELE VRAGEN Er is de laatste jaren een ontwik keling op gang gekomen, die daarbij de bedrijfsleiders een handje helpt. De machine-industrie heeft daaraan zijn steentje bijgedragen. Moderne zwikmachines garanderen in hoge mate de beste prestaties, er zijn er zelfs die per schoen nog maar twee bewerkingen noodzakelijk maken. Om deze goede resultaten van de zwikmachine gedurende het gehele produktieproces te behouden, moet men een goed transportsysteem heb ben. Dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. In een nieuw in te richten schoenfabriek is de moeilijkheid niet zo groot, daar kan tevoren 'n systeem worden afgestemd op de te fabrice ren typen schoenen en het aantal. In een bestaande fabriek een ver antwoord transportsysteem aanbren gen, is een andere zaak. Daarbij moe ten vele punten in overweging worden genomen. Hoeveel verschillende maakwijzen bepalen de produktie? Hoe groot is het produktiecijfer. Welke machines zijn beschikbaar? Hoe groot is de werkruimte? Zijn er verschillende va riaties in het onderwerk? Als op basis van deze concrete ge gevens een verantwoord produktie- plan is opgesteld - en dat geschiedt tegenwoordig op wetenschappelijke basis door de leveranciers van trans portsystemen - moet er natuurlijk gerekend worden. Wat kost het nieu we systeem aan investeringen en wel ke besparingen worden er door be reikt? De in het productieproces zo belangrijke conditioneringsmachine Weegt het een tegen het ander op? Daarbij moet natuurlijk ook rekening worden gehouden met het feit, dat het enige tijd zal duren voordat het nieuwe systeem geïnstalleerd is en he lemaal "op toeren" gekomen is. Het personeel 'zal zich er ook op moeten inspelen. ETAGE-SYSTEEM Er zijn in de transportsystemen twee hoofdgroepen het vlakke sy steem en het meerdere-etage-systeem. Bij het vlakke systeem lopen meestal twee banden naast elkaar in gelijke richting. Het is geschikt voor twee variabele maakwijzen. Naar gelang de verscheidenheid van productie kan men bij het etage systeem kiezen uit 3, 4 of meer eta ges. Wanneer er meerdere etages ge bruikt worden, kunnen deze partijge- v/ijs en volgens het type onderwerk worden bevoorraad. Men kan één eta ge als uitwijkmogelijkheid in reserve worden gehouden om dienst te doen in geval van machinestoring. Verschillen in arbeidstijd bij be paalde bewerkingen kunnen worden opgevangen door etageverwisseling. CONDITIONEREN Een bijzonder probleem bij de snel le fabricage-systemen is het conditio neren van de schachten vóór ze ge zwikt worden. Een automatische be vochtigingsinstallatie voor schachten maakt het mogelijk deze naar gelang de leersoort te bevochtigen. Het belangrijkste kenmerk van de ze installatie is, dat alleen de nerf kant van de schacht wordt bevochtigd en de vleeskant relatief droog blijft. Door het etagesysteem worden de be- vodhtigde schachten op de kortste weg naar de overhaalbewerking ge transporteerd. Vooral voor de vele leersoorten met plastic deklaag is dit van het aller grootste beang. Na het zwikken worden de wagens automatisch door een drogingsinstal latie geleid. Op deze wijze wordt aan twee be langrijke voorwaarden voldaan iedere schacht wordt op de juiste wijze bevochtigd en gedroogd. Het spreekt vanzelf, dat een vakkundig bevochtigde schacht zonder openbar sten van de nerf en aangepast aan de vorm van de leest gezwikt kan worden en door de gecontroleerde droging het zuivere model van de leest aan neemt. Later in het fabrikageproces - bij het lijmen b.v.komt weer de ge controleerde droging aan de orde. In de verschillende etages kan daarna het opzolen en het kanten- schrooien geschieden. Op hun eigen baan kunnen b.v. pre-finish zolen deze laatste bewerking overslaan. WETENSCHAPPELIJKE ANALYSE Iedere fabriek heeft zo zijn eigen problemen, wanneer men overschakelt op een transportsysteem. Zeker is het, dat iedere stap, die door wie dan ook in een fabriek gezet wordt voor de produktie, een stap teveel is en een stap is die geld kost. Door wetenschappelijke analyse in verschillende bedrijven en beleidsbe slissingen die daarop zijn afgestemd kan de Nederlandse schoenindustrie enkele van zijn nadelen bestrijden. Die nadelen - arbeidsintensief en steeds hogere lonen - maken de concurrentiepositie tegenover het bui tenland steeds zwakker. Het is een gelukkig verschijnsel, dat de voorzitter van de Kamer van Koophandel voor Noordelijk Noord- Brabant, de heer Jud. Timmermans, er in zijn nieuwjaarsrede op kon wij zen, dat vele schoenfabrieken de weg naar een rationele produktiemethode hebben gevonden. (Dit artikel werd geschreven op basis van gegevens van Ing. W. Rammel v. d. Pfalz- stahlblau GmbH te Pirmasens, die wij verkregen door bemid deling van de firma Vincent Weyers). NEDERLANDER VERMOORD De 47-jarige Nederlandse arts F. W. Thiel is dinsdag in de garage na bij zijn huis in Tanga (Tanzania) ver moord. Na zijn daad wachtte de moordenaar op mevrouw Thiel, die - - omdat haar man niet terugkwam - naar de garage ging. Toen zij de overvaller zag, slaagde zij er in te ontsnappen naar het huis van de buren. IN- EN UITVOER VEEL GUNSTIGER Nederland is zijn buitenlandse han delsactiviteiten dit jaar bijzonder goed begonnen. Vergeleken met januari 1964 is de invoer de. eerste maand van dit jaar aanmerkelijk gedaald en de export in gelijke mate gestegen. De invoer daalde in januari 1965 met zes percent tot 2005 miljoen gulden, terwijl de export eveneens met 6 per cent steeg tot 1728 miljoen gulden. Een voorbeeld van het z.gji. vlakke systeem bij transportbanden. Zoals we reeds in ons blad van maandag j.l. publiceerden, hield de R.K. Bakkerspatroonsver. „Een dracht maakt Macht", afd. Waalwijk, j.l. zondag in hotel De Twee Kolom men, haar jaarvergadering, die dit maal een extra feestelijk karakter kreeg vanwege de huldiging en tevens 't afscheid van de heer Nic. van de Water, die jarenlang het voorzitter schap van de afdeling Waalwijk heeft bekleed en korte tijk geleden als ere-voorzitter werd benoemd. De vergadering werd bijgewoond door de voorzitter van de Landelijke Bakkersbond de heer Hurkmans, die vergezeld was van zijn echtgenote. De huldiging van de heer van de Water is een wel bijzondere feestelij ke gebeurtenis geworden in een zeer oprechte sfeer. De pas benoemde voorzitter van de afdeling de heer André Verhoeven, huldigde zijn voorganger, roemde de leiding die hij steeds wist te geven, zijn verdiensten voor de bakkersver eniging, terwijl hij tevens wees op de grote plaats, die de heer v. d. Water als vriend in de bakkersgezinnen in neemt. Naast vele goede wensen bood de voorzitter hem een grote kist siga ren aan en sprak de hoop uit dat de heer v. d. Water nog lang als ere voorzitter het wel en wee van E.M.M. met belangstelling zal blijven volgen. De voorzitter van de plaatselijke middenstandsvereniging de heer A. Meijs, wees o.a. op de grote verdien sten van de heer v. d. Water, waar door het mogelijk werd dat de bak kersvereniging de beste afdeling van de plaatselijke middenstand kan wor den genoemd. De voorzitter van de Landelijke Bakkerspatroonsbond de heer Hurk mans, begon met een zeer helder be toog te houden over de resultaten, die te verwachten zijn ten gunste van de bakkerij. Dit is in niet geringe mate, zo betoogde de heer Hurkmans na drukkelijk, te danken aan het werk van de bestuurders van Uw organisa tie, zowel van de bakkers, als van de Middenstandsbond. Er is jarenlang hard gevochten met regeringsinstan ties, doch met een uiteindelijk goed resultaat. In de toekomst zal het zo komen, aldus de heer Hurkmans, dat een bakker evengoed een menselijk bestaan heeft als elk ander bedrijf en bovendien zal er dan nog winst ge maakt kunnen worden voor de nood zakelijke investeringen, die steeds no dig zullen blijven. De heer Hurkmans sprak in zijn betoog mede over de vacantierege- ling en de vijfdaagse werkweek. Na deze heldere uiteenzetting, die door het aandachtig gehoor op hoge prijs werd gesteld, richtte de heer Hurk mans zich tot de heer van de Water. De landelijke Middenstandsbond, waarvan ik de eer heb voorzitter te zijn, is blij met afdelingen, welke weer prima onderafdelingen hebben. Maandagavond heeft burgemees ter L. van Erp der gemeente Loon op Zand op het terrein voor het ge bouw van Openbare Werken te Kaatsheuvel een nieuwe brand weerwagen overgedragen. Onder 't belangstellend oog van alles wat bij de brandweer en de plaatselijke zelfbescherming betrokken is, druk te de heer van Erp een knop in, die de sirene in werking 'stelde en waarmee de overdracht 'n feit was. Deze prachtig aanwinst is bestemd voor cie vrijwillige brandweer te Kaatsheuvel. Vervolgens gaven een aantal ironivoeiuers een Korte spuuae- monstratie met het nieuwe materi aal, welke gevolgd werd door een reddingsdemonstratie door de B.B. Aansluitend hierop vond in hotel Smit een bijeenkomst plaats, wel ke geopend werd door commandant G. op den Kamp, die allereerst het afscheid aankondigde van een vier tal trouwe leden en steunpilaren van het brandweerkorps te Kaats heuvel, te weten de heren M. van Tilborgh, J. Kusten, L. Kemmeren en J. Brouwers, die resp. 25, 27, 30 en 35 jaren hieraan verbonden wa ren. De heer Op den Kamp merkte op, dat deze leden alles gedaan had den wat van een goed brandweer man verwacht kan worden. Door hun grote ervaring zullen zij niet zo maar door nieuwe leden te ver vangen zijn. Hij dankte hen harte lijk voor het vele werk dat zij ge daan hadden en betrok daarin ook hun echtgenoten, terwijl hij de hoop uitsprak dat zij zich bij toe komstige bijeenkomsten van het korps niet afzijdig zouden houden, want de brandweer beschouwt hen als hun ere-leden. Tenslotte felici teerde de commandant de leden, die vandaag hun 25- of 12%-jarig jubileum vierden. Burgemeester Van Erp was bij zonder verheugd weer eens tussen de brandweermensen te zijn, want dit bracht hem meteen weer de ple zierige reis van vorig jaar met het korps naar Dodenau in Duitsland in herinnering. Persoonlijk had hij nog weinig ervaring op het terrein van de brandweer, in tegenstelling met zijn voorganger, die hiervoor een groot respect en waardering had, omdat deze mensen zich bereid hebben verklaard en altijd gereed staan om bij te springen wanneer er gevaar dreigt. Hij had geconsta- Dat geeft ons steun om verder te wer ken, aldus de heer Hurkmans. Hij bracht hulde aan de heer Nic. v. d. Water, die 17 jaar lang als voorzitter heeft gefungeerd bij de bakkersafdeling. Met zijn ruim 25- jarig bestuurslidmaatschap was er aanleiding voor het hoofdbestuur om de heer Nic. v. d. Water de gouden aar toe te kennen. Een eerbewijs dat slechts weinigen ten deel valt. Dat 't hoofdbestuur de heer Nic. van de teerd dat er een goede geest heer ste in het korps, waarvan hij de le den met de meeste dienstjaren de plechtankers noemde. Op de eerste plaats korl de burge meester de vier scheidenden verras sen met een gratificatie namens 't gemeentebestuur; verder kreeg de heer Van Tilborgh de onderschei ding voor 25-jarig verband en last but not least de heer Brouwers voor z'n 35-jarig dienstverband. Dit laatste vond de burgemeester een speciaal compliment waard, omdat betrokkene in het vrije bedrijf v/erkzaam was, terwijl hij de heer Brouwers nog eens extra dankte voor zijn doortastend optreden bij precaire gevallen. Hun echtgenoten werden met bloemen in de hulde betrokken. Komend op het afscheid van ge noemd viertal, merkte de burge meester op dat er iets van de „club" verleden tijd wordt door het ver trek van oude leden. Hoewel in het onderhavige geval geen der betrok kenen nu direct als oud kon wor den aangemerkt, meende hij dat het plaats maken voor jonge leden de brandweer alleen maar sterk kon houden. Daarna waren de heren A. Dek kers, plaatsvervangend comman dant, en A. Broeders, brandweer te de Moer, aan de beurt voor een onderscheiding als 25-jarig jubila ris, gevolgd door een aantal 12%- jarige jubilarissen. Ten slotte werd hotelhouder W. Smit gefêteerd om dat hij 25 jaren de alarmsirene zo punctueel bediend had en zich ver der altijd een uitstekend hospes voor de brandweermannen had ge toond. Burgemeester Van Erp had het zeer op prijs gesteld namens de vereniging van brandweercomman danten deze onderscheidingen te hebben mogen uitreiken. Overigens was zijn taak op deze bijeenkomst daarmee nog niet ten einde. Er lagen namelijk nog maar liefst 24 koninklijke onderscheidingen in de vorm van een vrijwilligersme- raille met oorkonde wegens tienja- rng dienstverband bij de B.B. te wachten, welke de burgemeester kon uitreiken aan: Ch. Bergmans, KI. Schraafstra, J. Steenbergen, A. v. Tilburg te Kaatsheuvel (gemeen telijke zelfbescherming), J. Corne- lissen, P. v. Eulem, P. in 't Groen, J. Gubbens, P. de Kort, J. Kusten, C Pheninckx, C. Sips, M. v. Til borgh, brandweer te Kaatsheuvel, J. Broeders, W. Dielen, A. v. d. Vel den (hrandweer Loon op Zand), N. de Bie, A. Brabers, A. Broeders, P. Cleijn, A. Kennekens, A. de Kort, J. v. d. Nieuwenhuizen, en S. Vrienten, brandweer de Moer. Ver der ontvingen wegens 5-jarig dienstverband: mevr. v. Zon, L. Broeders, B. Dingemans, S. Hof man, E. Kemmeren, J. Leemans en J. Snoeren te Kaatsheuvel. De heer Bijvoet te Tilburg, plaats vervangend hoofd van de B.B. wees op het waardevolle van deze ko ninklijke onderscheiding, aangezien de B.B. eerst pas tien jaar bestaat. Blijkens de op deze avond overge dragen brandweerwagen wees hij er op dat het materiaal nog steeds Water heeft waardig geacht de gou den aar te dragen, is van grote bete- kenis voor hem zelf, èn voor de selijke afdeling. Ik stelde het daarom op prijs hierbij zelf tegenwoordig te zijn, aldus de voorzitter van 't hoofd bestuur. Eigenlijk, aldus de heer Hurkmans, doe ik dit nooit. Er is eenvoudig geen gevolg te geven aan alle verzoeken die het hoofdbestuur bereiken, om o.a. vergaderingen bij te wonen- en spreekbeurten te hou den, enz., op zondag. Ik heb, aldus de heer Hurkmans, ook recht op een huiselijk leven. Doch nu Waalwijk dit verzoek deed, heb ik het graag gedaan. Heb ben hier geheime krachten gewerkt? Tot slot sprak de eerw. adviseur kapelaan Dekkers nog een woordje tot de „gouden aar"-man. De dochter van de heer v. d. Wa ter kreeg nog een prachtig boeket bloemen aangeboden en als dank voor haar aanwezigheid ontving mevrouw Hurkmans een fijne doos bonbons. Hiema ging men aan tafel voor 'n prima uitgezocht diner en bleef men al etend en pratend nog een paar uurtjes gezellig bijeen. De maaltijd werd alle eer aangedaan. Hulde hier voor aan de kok en de bedienden van „De Twee Kolommen", die hiervoor zo voortreffelijk hadden gezorgd. Aan deze feestelijke dag, die voor de bakkers van Waalwijk zo prima is verlopen, zal nog dikwijls worden ge dacht, niet alleen door de heer Nic. v. d. Water en het bestuur van de af deling Waalwijk, doch door allen die deze dag mochten meemaken. iiciteerde tenslotte de betrokkenen met hun onderscheiding. De heer Coopmans, hoofd van de plaatselijke B.B. wees op het unieke feit: B.B.-brandweer-onderscheiding op één avond en bood eveneens zijn gelukwensen aan. De heer Artz, sprekend namens de brandweerverenigingen, schetste de scheidende leden als goede en trouwe leden van de brandweer en onderstreepte zijn dank door na mens de korpsen van Kaatsheuvel Loon op Zand en de Moer een ta felaansteker te offreren. Hij besloot met de spreuk: „ook de brandweer man die gaat, blijft erelid van pa raat. Commandant Dekkers sprak een dankwoord namens de onderschei denen en greep nog eens terug in de hystorie, waarin een slangenwa gentje door de manschappen moest worden voortgetrokken, om de gro te tegenstelling met thans te illu streren. Hij dankte het gemeente bestuur van het materiaal en hoop te dat de oderscheidingen met ere zouden worden gedragen. De heer v. Tilborgh was de tolk van de scheidende leden om de bur gemeester te danken voor diens woorden en de ontvangen gratifi catie, waarna commandant Op den Kamp het officiële gedeelte besloot met een toast uit te brengen op B.B. en brandweer. Muziek en gezellig samenzijn waren daarna de belangrijkste ele menten van deze avond, waarbij tussen de bedrijven door nog een quiz gehouden werd tussen een brandweer- zelfbeschermingsteam, en een der aanwezigen de nodige lachsalvo's ontlokte met een pak kende rijm, waarin o.a. de beleve nissen van de laatste reis naar de Dodeau in Duitsland werden geme moreerd.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5