wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt steeds meer noodzaak EEG-verdrag leidt tot ware landverhuizing Jampe Haarmode uit Parijs - New York Lokker... die zachte echte Virginia Lekker... die zachte echte Virginia Lekker... die zachte echte Virginia OOK MET FILTER OOK MET FILTER MAANDAG 8 MAART 1965 86e JAARGANG No. 19 Leiders Sovjet vakbeweging willen contact met Nederland Wegen in Brabant Stap óók over op Hollandia» Uitbreiding van jaarbeurscapaciteit 8k kan 't niet, Voor 50 mille geroofd uit geparkeerde auto's Tilburgse fabriek staakt productie Damesmode Tilburg Moordenaar Schotse wasvrouw: 15 jaar Weduwen- en wezenpensioen voor overheidspersoneel Ligne s.s. „France" De rcho v^n het Zuióen Uitgever Waalwij ksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167 -2002 Abonnement: p. week (0.24+ 1 ct. inc.k.) 0.2» p. mnd. (1.00+ 5ct. inc.k.) A £8 p. kwrt. (3.00 10 ct inc.k.) j «.10 p. kwrt. p. post 3.39 bij girobeUling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO' ECONOMISCHE VOORLICHTING Vooral in de kringen van midden- en kleinbedrijf worden veel klach ten vernomen over pnvoldoende bedij f sresultaten. Deze klachten komen grotendeels voort uit een onvoldoende besef voor de snelle veranderingen, die zich in de eco nomische structuur voltrekken.' Denken wij alleen maar eens aan de snelle stijging van de arbeids kosten, die zich de laatste jaren 4. heeft geopenbaard. Ook de grote bedrijven worstelen daar wel mee. Hun financiële ach tergrond is echter sterker, zij be schikken over specialisten die de in gang gezette wijzigingen signaleren en zij komen er gemakkelijker toe om zich door een fusie aan een dreigende ondergang te onttrekken. In de grote ondernemingen is het ondernemersschap veel onpersoon lijker en bestaat in de praktijk toch meestal uit enige vorm van deel- leiding. Het valt dus niet moeilijk de leiding zo nodig met nog enke len te delen in groter verband. De ondernemer in midden- en klein bedrijf wil in de eerste plaats baas in eigen huis blijven. Het sterke karakter en de individualistische instelling van velen onder hen ma ken het daarnaast moeilijk om te erkennen dat er iets niet goed gaat of op een ondergang uitloopt. Daar om blijft men lang voortsukkelen, veelal tot het te laat is. VAN TWEE KANTEN Tot elke prijs moet de economi sche voorlichting aan de kleine- en middenondernemer worden ver beterd. Hierbij moet de liefde van twee kanten komen. De midden stander moet er meer oog en oor voor hebben. De organisaties, de overheid en de voorlichtingscentra moeten hun aandacht op dit gebied concentreren. Dit is van het hoog ste belang om enkele redenen. Ten eerste beseffen de onderne mers dikwijls niet welke economi sche blunders zij slaan. Daarnaast weten zij in veel gevallen niet wel ke voor hen economische depressies er over hun hoofd trekken. In de derde plaats kunnen zij lang niet altijd tijdig onderkennen dat de economische structuur zich wijzigt. Dat is soms een gevolg van het ge brek aan inzicht en ontwikkeling. Het komt ook wel door de ingewik keldheid van het moderne econo mische leven. Bestaat er aldus een aantal fac toren, die van buiten af op een on derneming inwerken, zoals wijzi gingen in de welvaart, verplaatsing van de bevolking en veroudering van de vestingsplaats, er zijn ook economische ziekten in het bedrijf zelf aanwezig. Die kunnen door de ondernemer zelf of door een des kundige worden opgezocht. De leider van de delegatie van de vakbeweging in de Sovjet-Unie, de heer W. G. Siloejanov, heeft gis teren op een persconferentie in de Sovjet-ambassade in Den Haag ge zegd dat de vertegenwoordigers van Nederlandse vakbonden hun prin cipiële instemming hebben betuigd met het aanknopen van contacten met de Sovjet-vakbonden. Wat de concrete vorm en de aard van de contacten betreft, werd afgespro ken dat hierover in de naaste toe komst zal worden beslist. De Russische delegatie heeft tij dens het bezoek van vier dagen aan ons land onder meer ontmoetin gen gehad met de 3 grote vakcen trales, NW, NKV en CNV, en een aantal bedrijven, vakantiehuizen en vakbondscholen. VERSPILLING De ondernemer heeft zelf dikwijls weinig tijd voor het speuren naar verspilling. Ook is hij nogal eens bedrijfsblind, waarmee gezegd wil zijn dat de ondernemer zo gewend is aan bepaalde uitgaven, dat hij er overheen kijkt, alhoewel hij ze zou kunnen schrappen. Irt de kringen van veel organisa ties heeft men het hier dreigende kwaad onderkend en er maatrege len tegen getroffen. Het verrichten van bedrijfeconomisch onderzoe kingswerk moet echter door specia listen gebeuren en dat vinden velen nogal kostbaar. Hier heeft de rege ring de helpende hand toegestoken en zich bereid verklaard dit advies werk vanaf 1 januari 1965 met 50% te subsidiëren wanneer het gemid deld inkomen van de ondernemer over de laatste drie jaren niet hoger is geweest dan f 20.000.-. Er zijn talloze zakenmensen, die eigenlijk niet weten hoe het er met hun bedrijf voorstaat. Sommigen constateren .stijgende omzet met meer of minder hogere winst. Vra gen zij zich af hoe dat komt, dan moeten zij dikwijls het antwoord schuldig blijven. NIET AANGEPAST Dit betekent in feite dat zij hun bedrijf niet aanpassen aan de gun stige wind die er blijkbaar voor hen waait. Door de snelle uitbreiding sluipen er meer dan eens ontoelaat bare verspillingen "binnen die niet worden opgemerkt Anderen willen van de veranderde koopgewoonten profiteren, maar zij weten eigenlijk niet hoe en op welke wijze ze de welvaartskoe bij de horens zullen pakken. En dit gaat dan nog alleen maar over bedrijven waarvan de zaken goed gaan. Het aantal zakenmensen dat in zorgen zit omtrent de toekomst, is helaas niet gering. Voor hen is het zaak om zo spoedig mogelijk te we ten waar ze aan toe zijn. Zij hebben behoefte aan onpartijdig advies van een deskundige, die zij kunnen ver trouwen en die hen helpt een goe de raad in de daad om te zetten. Een van de grote fouten uit het verleden ligt hier dat meil èn finan cieel èn administratief èn m welke andere economische sector van het bedrijfsleven ook dikwijls de hulp heeft ingeroepen van mensen die of volkomen onbekwaam waren, of er op uit waren in de eerste plaats de eigen zak te spekken. Hun dien sten waren duur, maar nog verve lender is wanneer men bij het uit voeren van adviezen geen begelei ding heeft, zodat er in de praktijk geen steek van terecht komt. GOEDE STAP Aan deze kwalijke zijde van het probleem is nu een einde gemaakt. Door de subsidie is de bedrijfseco nomische advisering tegen een re delijk tarief verkrijgbaar. Daar naast zijn er deskundigen aange- trokken, die hun sporen in advies- en organisatiewerk hebben ver diend. In de derde plaats zal de sub sidie ook gelden voor het werk dat in verband met de uitvoering van de adviezen wordt gedaan. Een nieuwe stap is gezet op de weg naar economische versterking van het midden- en kleinbedrijf, hij zal nog door andere moeten worden gevolgd, waarbij centrale- en vak organisaties veel diensten kunnen bewijzen. Het is in dit verband prijzenswaardig dat de Koninklijke Nederl. Middenstandsbond (aan de Pomstationweg 5) te Den Haag be reid is de diensten van een parti culier organisatiebureau (met een rijkssubsidie) ter beschikking te stellen van elke ondernemer, die zijn bedrijf wil laten doorlichten of die een ander bedrijfseconomisch advies wenst. Dit geldt dus voor leden en niet-leden van deze orga nisatie. Uit het verslag van het overleg tussen de vaste commissie van ver keer en waterstaat uit de Tweede Kamer en minister Van Aartsen blijkt: liet traject Antwerpen-Breda in Europaweg 10 zal in samenwerking met België voor de zomer van 1970 vernieuwd zijn. Eenzelfde regeling is getroffen voor de weg Antwerpen-Eindhoven, dus ook vernieuwd voor de zomer van 1970. Het eerste gedeelte van de Zoom- weg n.l. het gedeelte tussen Rotter dam en rijksweg 56 (Breda-Bergen op Zoom) zal uiterlijk in 1970 open gesteld worden. Ten oosten van Hedel (nl. bij Em- pel) zal een nieuwe Maasbrug ko men, die samen met de rondweg om Den Bosch in 1970 klaar moet zijn. Zoals wij reeds eerder berichtten had de minister reeds toegezegd, dat de „dodenweg" (Tilburg-Bre- da) voor 1970 vervangen zal wor den en dat (eveneens voor 1970) 'n aanvang gemaakt zal worden met de verbetering van de verbinding Tilburg-Waalwijk-Gorinchem. Luxemburg en Brussel zullen binnen afzienbare tijd omvangrijke verhuizingen in EEG-verband be leven; ongeveer 1100 ambtenaren van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zullen Luxem burg verlaten en naar Brussel gaan, maar de Belgische hoofdstad ver liest ongeveer 975 ambtenaren van andere diensten (statistiek, publi caties, vertaaldiensten en finan ciën), die in Luxemburg zullen gaan wonen. Een en ander is het gevolg van de dezer dagen in de ministerraad van de zes EEG-landen genomen besluit, de drie uitvoerende Europe se organen (de EGKS) samen te Niet alleen de grootste schoen fabriek van Nederland, maar ook het bedrijf waar het pret tig werken is. doen smelten en in Brussel te ves tigen. De maatregel zal echter pas op 1 januari 1967 van kracht wor den. Het voorstel tot samensmelting van de drie uitvoerende organen is in 1961 door minister Luns inge diend. Aanvankelijk was Frankrijk er de grootste tegenstander van. Daarna wilde Luxemburg er niet aan; er was berekend, dat 't groot hertogdom 1200 Europese ambtena ren aan Brussel zou verliezen en Luxemburg eiste hiervoor niet al leen materiële maar ook „politieke compensatie". Frankrijk weigerde, een deel van de zitting van het Europese parle ment van Straatsburg naar Luxem burg te laten overhevelen. Na eni ge jaren touwtrekken is dan dins dagavond laat een compensatie ge vonden. Ondermeer kon Luxem burg tevreden worden gesteld met de toezegging, dat het Europese hof van justitie en het secretariaat van het Europese parlement in Luxem burg blijven en dat daar nog de Europese Investeringsbank bij zal komen. Tevens zullen jaarlijks drie vergaderingen van de Europese mi nisterraad niet in Brussel maar in Luxemburg gehouden worden. Het verdrag moet nog door de par lementen van de zes deelnemende landen geratificeerd worden. j m De Kon. Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht kampt met ruimtege brek. Dat is de reden, dat in de loop van dit jaar een beslissende stap gezet zal worden naar een ver dere ruimtelijke ontwikkeling, zo deelde de algemeen directeur van de Jaarbeurs drs. J. H. D. van der Kwast tijdens een persconferentie mee. Een deel van het Vredenburg- complex - de Beatrixhal - zal plaats moeten maken voor de aanleg van een voetgangerstraverse in de Ut rechtse binnenstad. Daarvoor in de plaats zal het nieuwe complex aan de Croeselaan worden uitgebreid met een nieuw Jaarbeursgebouw. Het Jaarbeurscomplex aan de Vre- deburg zal vervolgens aan de ge meente Utrecht worden overgedra gen. De huidige expositiecapaciteit aan de Vredeburg van 17.700 m2 kan aldus worden vergroot tot ruim 30.000 m2 aan de Croeselaan. Hier mee zal een investering van ca. 30 miljoen gulden gemoeid zijn. Bovendien overweegt het Jaar- beursbestuur nog het Veemarktter rein bij haar complex te trekken; zulks om tot een definitieve oplos sing te komen van het ruimtepro bleem. Men hoopt de plannen in 197C' verwezenlijkt te hebben. is geen reden om niet naar Hollandia te gaan. Als u zelf maar wilt, wordt 't u geleerd door bedreven mensen. Stap óók over op Hollandia. De Tilburgse recherche heeft in samenwerking met de rijkspolitie van Oisterwijk een groot aantal diefstallen van bont, textiel, siga retten, speelgoed en andere spullen uit geparkeerde auto's tot klaarheid gebracht. De zaak kwam aan het rollen toen de Tilburgse recherche een tip kreeg, dat bontjassen tegen vrij lage prijzen te koop werden aangeboden. De politie, die nog precies wist hoe ruim een half jaar geleden voor bijna 14000 gulden bontjassen uit een geparkeerde auto in Til burg werd gestolen, sloeg onmid- delijk toe. Bij een inval in de wo ning van de gebroeders Van G. in Tilburg, die inmiddels achter slot en grendel zijn gezet, werd een vrachtwagenlading gestolen goede ren gevonden. Het laatste jaar is in verschillen de gemeenten in Midden-Brabant, vooral in Tilburg, Moergestel, Ois terwijk en omgeving voor 40 tot 50 duizend gulden aan goederen uit wagens gestolen. De wagens waren meestal eigendom van zakenlieden of vertegenwoordigers, die 's nachts op zakenreis ergens moesten over nachten. In de meeste gevallen wa ren het wagens, waarin bontjassen, textiel, speelgoed, sigaretten en an dere artikelen hoog lagen opgesta peld. In het holst van de nacht wer den de portierraampjes ingeslagen en de goederen overgeladen in de wagen van de dieven. De buit werd op een centraal adres in Tilburg opgeslagen. Verwacht wordt dat de Tilburgse politie nog enkele helers op de korrel zal nemen, die zaken met de autokrakers hebben gedaan. De directie van de N.V. Wollen- stoffenfabriek W. Schoenmakers en Zonen in Tilburg, heeft besloten op een nader te bepalen datum de productie te beëindigen. Voor het honderd man tellende personeel wordt een oplossing gezocht. In de Tilburgse wollenstoffenindustrie is nog altijd vraag naar arbeidskrach ten, zodat geen moeilijkheden wor den verwacht. De directie van dit oude, tot voor kort florerende be drijf heeft geen toelichting gegeven op haar besluit. Men veronderstelt echter dat de toenemende concur rentie van het z.g. „pratoweefsel", dat vanuit Italië wordt ingevoerd, de hoofdreden van haar besluit is. De N.V. Schoenmakers beschikte over een spinnerij en weverij, waarin uitsluitend strijkgaren en damesstoffen werden vervaardigd. De lage prijs van Italiaanse strijk- garenweefsels, die voornamelijk in huisarbeid worden gefabriceerd, maakt ook vele andere bedrijven in West-Europa het bestaan moeilijk. HcnvcJstrant 14 - Telefoon 269S2 Exclusieve collecties BLOUSES VESTEN ROKKEN SHAWLS PANTALONS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. De 29-jarige Rotterdamse zeeman H. W. P. is gisteren door de Rotter damse rechtbank wegens doodslag veroordeeld tot de hoogst mogelij ke straf: 15 jaar gevangenisstraf. P werd schuldig bevonden aan de dood van een 35-jarige Schotse wasvrouw Jessie Gibon, die vorig jaar op 16 april in het plaatsje Grangemouth op weerzinwekkende wijze werd vermoord. Twee weken geleden eiste de officier van justi tie primair terugwijzing van de zaak voor het uitbrengen van een psychiatrisch rapport en subsidiair tien jaar gevangenisstraf. Bij de Tweede Kamer is een ont werp ingediend voor een nieuwe pensioenwet voor het burgerlijk overheids- en semioverheidsperso- neel. Een van de hoofdpunten van het ontwerp is een belangrijke verbete ring van de berekening van het we duwen - en wezenpensioen, aldus de toelichting die is ondertekend door de minister Toxopeus (binnen landse zaken), Witteveen (finan ciën), de Jong (defentie) en Bot (onderwijs, kunsten en wetenschap pen). Het voorziet ook in een „we duwnaarspensioen". Veel aandacht is ook besteed aan de invaliditeitspensioenen in welk verband ook aan revalidatiemaatre gelen en aan herplaatsing de no dige ruimte is gegeven. BOUW HUIZEN IN PLAATS VAN AUTO'S TE KOPEN De algemeen-directeur van de ko ninklijke Nederlandse Jaarbeurs in Utrecht, drs. J. H. D. v. d. Kwast, is van mening dat de opheffing van de woningnood niet een zuiver- technische, een nationaal-politieke en een economische aangelegenheid is, maar vooral een psychologische. Op de jaarlijkse persconferentie ter gelegenheid van de voorjaars- beurs, die maandag door minister Andriessen wordt geopend, ver klaarde de heer v. d. Kwast don derdag, dat het belangrijker is in de komende jaren de schaarste aan woningen op te heffen dan 't aan tal auto's te verdubbelen. Geschat wordt dat er in 1970 twee a twee en een half miljoen auto's zullen zijn. Dat zijn er anderhalf miljoen meer, waarmee een bedrag gemoeid is van negen miljard gul den. Telt men daarbij het bedrag aan belastingen, benzine en derge lijke, dan komt over de tien mil jard. Daarvoor kunnen 500.000 wo ningen worden gebouwd. De wo ningnood is dan opgelost en de we gen zullen niet met auto's zijn ver stopt, zo voorspelde de heer v. d. Kwast. Hij vindt, dat de Nederlander weinig voor zijn woning over heeft. Wij zijn een „huiselijk volk" en hebben voor woninginrichting mis schien nog wel wat geld over, maar op het gebied van aankoop van on roerend goed moeten wij een zeke re drempelvrees overwinnen, zo meent de jaarbeursdirecteur. Er zijn nu méér dan een miljoen auto's en ons volk heeft vorig jaar voor miljoenen aan vakantie-genoe gens besteed, maar als het een klein percentage van zijn inkomen meer aan de verhoudingsgewijze nog la gere huren moeten betalen, komt het in opstand. „SUCCES NIET DENKBAAR" Mr. Geertsema, voorzitter van de VVD-fractie in de Tweede Kamer, heeft via de radio een verklaring afgelegd, die het WD-standpunt in scherpe bewoordingen omschreef. Tijdens een openbare vergadering van de ARP in Leiden, werd dit VVD-standpunt door het ARP-Ka- merlid Schakel in eveneens scher pe bewoordingen veroordeeld. De heer Schakel zei in dit verband on der meer, dat succes voor de heer Schmelzer bijna niet denkbaar is. De ARP-voorzitter Berghuis heeft in het partijblad „Nederlandse ge dachten" geschreven, een compro mis onmogelijk te achten; hetzelfde deed dr. Bruins Slot, hoofdredacteur van het dagblad „Trouw". Dit alles, terwijl de informateur, dhr. Schmel zer, zijn best schijnt te doen een compromis tot stand te brengen. AARDGASPIJP IN V.S. ONTPLOFT: 17 doden In de plaats Natchitoches, in de Amerikaanse stad Louisiana, zijn ten minste 17 mensen om het leven gekomen als gevolg van een ont ploffing van een hoge drukpijplei- ding voor aardgas. Er zijn nog enige vermisten en gevreesd wordt dat 't dodencijfer tot 20 zal stijgen. De ontploffing scheurde de pijp leiding, die een doorsnede van acht decimeter heeft, over een afstand van tweehonderd meter open, daar waar de leiding een gaspompstation bereikte. Een aantal huizen in de nabijheid raakten in brand. Zes hui zen werden volkomen vernield voor het voorjaar en zomer 1965 Gelanceerd door het Syndicat de la Haute Coiffure Frangaise et Coiffure Création, aan boord van het s.s. „FRANCE" in de haven van NEW-YORK, op 5 maart j.l. Deze nieuwe modelijn breekt volkomen met de voorgaande haarmode, luchtig krullend en golvend, met een coupe die het volume behoudt en met een zeer soepele Perma nent-Wave (Modeling) kan men een na tuurlijke coiffure hebben, die zich zeer goed in vorm laat houden door de haren eenvou dig te borstelen, zonder crepage of tegen- kammen. Karakteristieke eigenschappen van deze nieuwe haarmodelijn zijn het omhoog wer ken van het haar met soepele bouclé's, naar voren vallend en meestal met niet te zware ponny of franje op het voorhoofd. Het haar wordt kort tot zeer kort geknipt. Het geheel is een zeer charmante en houdbare coiffure die zijn naam alle eer aandoet. De modehaartinten zijn Vison Sauvage, Savane, Chatain Nacrée en de allernieuwste kleurennuances Irisées, reflecterende matte tint, genaamd Pampre Irisé, Amande Irisé, Lotus Irisé etc. De leden van het Syndicat de la Haute Coiffure Frangaise et Coiffure Créati on, zijn herken baar aan neven staand embleem, zij zijn het eerste bekend met de nieuwe Franse haarmode. Ten gerieve van onze lezeressen doen wij u hieronder het adres toekomen van het lid van het Syndicat de la Haute Coif fure Frangaise et Coiffure Création in uw woonplaats. WAALWIJK Cor van der Wiel, Grotestraat 174, tel. 2663

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1