wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Nieuw gebouw voor LeveusscW geprojecteerd aao de grens van het industrieterrein Zanddonk Jampe Ongevallenwetten Uitkeringen 60/g hoger opsporing verzocht! beioning caballero kkk WERKELIJKE CENTRUMFUNCTIE Snuif en wrijf Damesmode VRIJDAG 12 MAART 1965 86e JAARGANG No. 20 40% meer gediplomeerden Boeder en kind in vangzeil Zaterdag 29 mei de hengel uit De Jaarbeurs geopend Tilburg ft Bezoek van Wilson aan Berlijn Gezocht: 200 ruwe, levensge vaarlijke centrifuges, die wasgoed* vermoorden en stroom vreten. Rammelenderoestige misdadi gers, die vrouwen-noch kinder handen sparen. Misschien hebt er een in huis? ruil 'm nü bij ons in... en u ontvangt f 25.-! Weg met uw oude centrifuge. Profiteer nü! Slechts 200 mensen kunnen wij gelukkig maken met een inruilprijs van wel f25.-. Ruil nü uw oude centrifug.e in voor een prachtige, ultramoderne snèl-centrifuge (2800 toeren die uw was goed en veilig droogt.198,- Deze aanbieding geldt slechts TIJDELIJK! anders dan andere Man mishandelt vrouw en doodt zichzelf West-Duitsland en de Arabische Staten De ïeho van het Zuióen Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2 x per week Abonnement: p.week (0.24+ let. inc.k.) /0.20 p.mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) 1 00 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) j 3.10 p. kwrt. p. post 3.33 bij girobetaling (bij incasso p. po3tkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertentiesspeciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160 - 2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensst-aat 8 Tel. 04167 - 2002 Telegram-adres: „ECHO L.T.S. Waalwijk1089 leerli De Nijverheidsschool voor Waal wijk en Omstreken telde op het ein de van 1964 niet minder dan 1089 leerlingen. Hiervan waren er 745 op de dag school, 55 op de part-time cursussen op de dagschool en 47 leerlingen op de OBAO-cursus. De dagschool kreeg niet minder dan 344 nieuwe aanmeldingen bij het begin van het schooljaar. Dat betekende, dat de dagschool met 2 eerste-jaars klassen moest worden uitgebreid, alsmede met een tim- merklas. Desondanks moest wegens plaatsgebrek nog een twintigtal leerlingen worden afgewezen. De 745 leerlingen van de dag school waren als volgt over de ver schillende afdelingen verspreid: Algemeen le jaars (12 klassen) 301 Electrotechniek 46 Metaalbewerken 153 Metselen 38 Schilderen 44 Schoenmaken 34 Timmeren 129 Totaal 745 Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met Aan het einde van het schooljaar kon aan 175 leerlingen een getuig schrift worden uitgereikt, t.w. aan electriciëns 26, metaalbewerkers 59, metselaars 19, schilders 15, schoen makers 16 en timmerlieden 40. Het voorgaande jaar waren er nog maar 125 gediplomeerden, zodat er een verheugende vooruitgang van 40% kon worden geconstateerd. Niet alleen het toenemende aan tal leerlingen was hiervan de oor zaak, ook het mindere verloop in de hoogste klassen was hieraan de bet. Er vertrokken 82 leerlingen, zon der diploma dus. Een viertal hier van ging over naar een andere L.T.S. voor het volgen van oplei dingen voor vakken, die op de Waalwijkse L.T.S. niet worden ge geven. RUIMTEGEBREK Het aantal leerlingen nam sterk toe, zodat naar huisvestiging voor de bovenbouw moest worden ge zocht, alsmede voor lessen in licha melijke oefeningen. Dit probleem is al ouder, maar een oplossing werd ook in 1964 nog niet verkre gen, terwijl toch voor augustus 1965 een en ander geregeld dient te zijn. Een afdeling autotechniek kon er in 1964 nog niet worden gereali seerd, ofschoon reeds sedert 1946 hierop regelmatig is aangedrongen. Over deze aangelegenheden wer den enkele besprekingen gevoerd te Breda tussen Inspecteur, het Da gelijks Bestuur en de Directeur. Voor de lessen in natuurkunde en mechanica moet een apart lokaal worden ingericht en een, zij het be perkt, instrumentarium aangeschaft. De in 1963 ingevoerde „A-stroom" werd in 1964 uitgebreid met een 2e leerjaar. Ofschoon een gefundeerd oordeel hierover nog niet kan worden ge geven, blijkt nu al reeds dat er nogal moeilijkheden van paedago- gische, didactische en organisato rische aard door ontstaan. Vooraf werd, met de ouders van de daartoe geschikt geachte leerlingen, over leg gepleegd omtrent plaatsing van bedoelde jongens in de „A-stroom". Ook dit jaar werden ouderavonden georganiseerd waarop de ouders de gelegenheid kregen met de lararen in contact te komen en zich uitvoe rig door hen te laten inlichten om trent het gedrag, vorderingen en vooruitzichten van hun kinderen. In groepsverband en onder leiding van leraren werden diverse excur sies georganiseerd. MINDER BELANGSTELLING PART-TIME ONDERWIJS Het aantal leerlingen, dat part time onderwijs volgde, liep in het jaar1 1964 terug van 81 tot 55. Deze belangrijke teruggang is eens deels te wijten aan de omstandig heid, dat er voor de zg. A-opleiding geen leerlingen meer worden aan genomen, anderzijds vanwege de verminderde belangstelling voor de ze opleiding. Het aantal leerlingen was als volgt verdeeld: 37 schoenmakers, 18 metaalbewerkers t.b.v. de scheeps bouw. De afdeling schoenmaken was on dergebracht in de V.A.S. (Stichting Vakopleiding Schoenindustrie). 9 leerlingen van de driejarige A- cursus schoenmaken werden gedi plomeerd en 8 leerlingen van de tweejarige B-cursus. Van de cursus aan de metaalbewerkers werden 4 leerlingen van de A-cursus en 5 leerlingen van de B-cursus gediplo meerd. Deze leerlingen waren on dergebracht in de „Stichting Beme- tel". AVONDSCHOOL: TE WEINIG SUBSIDIE De avondschool toonde een klei ne teruggang in het leerlingental. Begin 1964 waren er 251 leerlingen op het eind van vorig jaar was dat teruggelopen tot 242, verdeeld over de volgende vakken: Electrotechniek 35, Metaalbewerken 58, Metselen 28, Schilderen 20, Schilderen 20, Schoenmaken 14, Schoenherstellen 11, Timmeren 76. In mei werden de cursussen be ëindigd en ontvingen 29 leerlingen het A-diploma en 56 leerlingen het B-diploma. Het onderwijs zou verbeterd kun nen worden als er meer geld was. 2.. per leerling per jaar voor boe ken is waarlijk niet te veel. LEERLINGENSTELSEL In de periode januari-mei waren er 162 avondschoolleerlingen inge schreven in het leerlingenstelsel en in het 4e kwartaal (het eerste van het nieuwe jaar) 163. De cursus O.B.A.O. (Opleiding Bewijs Algemene Ontwikkeling) liep ook iets terug (van 53 tot 47). In het eerste leerjaar zijn er 26 en in het tweede leerjaar 21 leerlin gen. Uit de plaatsen van herkomst van de leerlingen is het duidelijk, dat dc gemeente Waalwijk ook voor de L.T.S. een centrumfunctie vervult. Van de 1089 was de herkomst als volgt: Drunen 138, Eethen 57, Heusden 33, Loon op Zand 213, Sprang-Capelle 132, Vlijmen 60, Waalwijk 286, Was pik 52, Wijk en Aalburg 34, overige plaatsen 84. De gegevens voor dit artikel ont leenden wij aan het onlangs gereed gekomen jaarverslag van de Nij verheidsschool voor Waalwijk en Omstreken. Een baby van zeven maanden, gewikkeld in een deken, is maan dagmorgen door haar moeder en grootmoeder van de derde etage van een huis aan de Grote Katten burgerstraat te Amsterdam in een vangzeil gegooid, dat brandweerlie den hadden gespannen. Daarna sprongen de vrouwen, de 22-jarige Ria Tibbe en de 48-jarige werkster Anna Weyermars, in het vangzeil; ze zagen de weg door het trappen huis door vlammen en rook ver sperd. De moeder van het kind werd licht gewond en moest in 't Wees- perplein-ziekenhuis worden behan deld. Een Sint Bernardhond redde het leven van de 5-jarige zoon van de 24-jarige grondwerker J. Olijve, die in het benedenhuis woonde. Het benedenhuis veranderde in een ruï ne; de eerste etage liep zware brand- en waterschade op en ook op de overige verdiepingen was de schade aanzienlijk. De 5-jarige zoon van de grond werker was alleen thuis. Hij sliep, maar werd wakker door het geblaf van de grote hond. De jongen liep de straat op, in de armen van zijn moeder, die juist thuiskwam. De bewoners van de eerste etage, de 27-jarige havenarbeider F. Tib be, zijn vrouw en twee kinderen, klommen aan de achterzijde van hun woning op een platje en brach ten zich via het huis van de buren in veiligheid. De bewoners van de tweede etage, de 23-jarige losarbei- 1 der W. C. Vega, diens vrouw en 2 kinderen, kwamen via de branden de en met rook gevulde trap op j straat. „We werden gelukkig bij tijds wakker", vertelde de heer Ve ga. HERDENKING VAN MASSA MOORD WOESTE HOEVE Bij het eenvoudige houten kruis op de weg tussen Apeldoorn en Arnhem bij de Woeste Hoeve, waar twintig jaar geleden als repressaille voor de aanslag op Rauter 117 Ne derlanders werden vermoord, werd maandagmiddag de eerste tienjaar lijkse herdenking gehouden van deze afschuwelijke moordpartij. Het aanstaande visseizoen zal dit jaar niet, als gebruikelijk, op 1 juni worden geopend, maar al op zater dag 29 mei. De minister van Land bouw en Visserij heeft aldus beslo ten. Hengelaars en andere vissers, die het weekeinde van 29 mei willen gaan vissen, zullen de visakten en overige papieren moeten hebben, die gelden voor het oude seizoen. De documenten van het nieuwe sei zoen zijn dus pas op 1 juni geldig. Minister Andriessen heeft maan dag 1.1. de Jaarbeurs te Utrecht ge opend, de grootste tot dusver ge houden, niet minder dan 103.000 m2 tentoonstellingsoppervlakte. Drie tentoonstellingsgebouwen van vijf etages, twee hallen van twee eta ges, vijf hallen en twee grote bui tenterreinen zijn door 3800 firma's uit 30 landen gevuld, met artikelen. In de honderden stands en pavil joenen tonen 1681 firma's Neder landse en 2.119 exposanten buiten landse produkten. De vakbeurzen voor bouw, intern transport en ver warming nemen de grootste ruimte in beslag: 65.000 vierkante meter. De op de voorjaarsbeurs vertegen woordigende landen zijn Australië, België, Canada, Denemarken, Oost en West-Duitsland, Finland, Groot- Brittannië, Hongarije, Ierland, In dia, Indonesië, Italië, Japan, Zuid- Slavië, Liechtenstein, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Polen, Portugal, Rusland, Spanje, Tsjecho-Slowakije, de Verenigde Staten, Zuid-Afrika, Zweden en Zwitserland. Een van de vurigste wensen van het bestuur en de staf van de Le vensschool, zo staat vermeld in liet deze week verschenen jaarverslag is natuurlijk een nieuw schoolge bouw. Dat gebouw moet aangepast zijn aan de jongens die er zich thuis moeten voelen en moet worden aangepast aan het werk dat er ge daan wordt. Het verslag vermeldt verder de voordelen van een nieuw gebouw: de ouders zouden enkele keren pér jaar uitgenodigd kunnen worden en ook de belangstellenden uit de bedrijven. De tegenwoordige behuizing (in 't voormalige belastingkantoor aan de Mr. van Coothstraat) roept ten on rechte nog ideeën op van: 'n knut selclub je, een ouderwets patronaat. De huidige bewoning belemmert eveneens een gezonde groei van 't vormingswerk in Waalwijk. Vooral de omzetting van halve dag-cursus sen in hele dag cursussen komt in de knel. Zonder voorzieningen is het onmogelijk alle leerlingen voor een hele dag te ontvangen. Het jaarverslag is echter optimis tisch gestemd: met ieders mede werking zo heet het zullen deze wensen in de naaste toekomst in vervulling gaan. Van welingelichte zijde berichtte men ons desgevraagd, dat de nieuw bouw voor de Levensschool gepland is op een strook grond ten oosten Heuvelstraat 14 - Telefoon 26SS2 Exclusieve collecties BLOUSES VESTEN ROKKEN SHAWLS PANTALONS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. van het sportpark Elzenhoven. Het betreft hier een groenstrook tussen het industrieterrein en de woon wijk Zanddonk, waar volgens G.S. geen fabrieken mogen worden ge bouwd. Be Levensschool, die vol doet aan de eis van G.S.: bunga lowachtige laagbouw, kan hier wel worden gebouwd. GOED GESLAAGD JAAR In een voorwoord op het jaarver slag van de Levensschool consta teert de voorzitter van het school bestuur, de heer J. A. F. de Kort, dat het schooljaar 1963-1964 „weer uitstekend geslaagd is". Het bestuur was naast de voor zitter als volgt geformeerd: secretaris-penningmeester J. A. Swart, leden: mej. M. A. Stokwiel- der, 'de heren P. van Heesbeen, J. P. van Huiten, A. C. Meijs, C. van Mosselveld, F. C. Smolders, J. A. de Waal. Deken P. Maessen was bis schoppelijk commissaris. Reeds eerder gaven wij een over zicht van het verloop van het leer lingental in de afgelopen zeven ja ren. We volstaan daarom nu met de vermelding, dat dit in 't school jaar 1963-1964 136 bedroeg. Deze kwamen uit 39 verschillende be drijven, voor het merendeel uit de schoen- en lederindustrie: nl. 97. Het totaal aantal leerlingen, dat de school vervroegd verliet bedroeg 29. De leiding heeft nauwgezet nage gaan wat de redenen waren, dat deze jongens wegbleven. De sfeer op de school, de werkwij ze en het programma van de school zouden oorzaak kunnen zijn dat er jongens weggingen. Omdat alle jongens vrijwillig ko men en ook zonder verplichting de school kunnen verlaten, is hun ver vroegd weggaan een toetssteen voor de staf. Er waren 51 jongens van buiten Waalwijk. Dit brengt mee dat deze jongens, zo gauw zij in eigen woonplaats of daar nabij werk vinden, buiten het Waalwijks ver zorgingsgebied vallen. Dit waren dit jaar 17 deelnemers. Deze om standigheid, is van grote invloed op het verloop. De jongens die binnen het verzorgingsgebied van de school van bedrijf veranderden, mochten Bij de Tweede Kamer is een wets ontwerp ingediend waarin wordt voorgesteld de renten en uitkerin gen van de ongevallenwetten, be rekend naar een percentage arbeids ongeschiktheid van meer dan 25 procent, en de op die renten ver strekte bijslagen te verhogen met 6 procent. In dit percentage is een verhoging van 1,5 procent begrepen wegens de loonstijging sedert de laatste ver hoging per 1 juli 1964, 1,5 procent ter compensatie van de premiever hoging voor de A.O.W. en A.W.W. per 1 januari 1965 en 3 procent voor de verdere loonstijging in '65. Voor zover tevens bijslag wordt genoten ingevolge de interimwet invaliditeitsrentetrekkers, zal de nieuwe verhoging alleen worden toegekend, indien en voor zover deze leidt tot een hogere uitkering van de interimbijslag. In een opmerkelijk vriendelijke sfeer zijn de besprekingen tussen de Britse premier Wilson en bonds kanselier Erhard in Bonn verlopen. Erhard zou zich tijdens een persoon lijk onderhoud van vijf uur met Wilson bereid hebben verklaard meer opdrachten bij de Britse in dustrie te plaatsen als tegemoetko ming in de Britse onderhoudskosten van het 55.000 man sterke Rijnleger. Het Rijnleger kost Engeland jaar lijks 850 miljoen gulden. De Duit sers hebben nu aangeboden in de komende twee jaar hun aankopen in Engeland tot 900 miljoen gulden te verhogen als compensatie voor de onderhoudskosten van het Brit se Rijnleger. 36 in hun nieuwe betrekking, op een heel enkele uitzondering na, de Le vensschool blijven bezoeken. Drie deelnemers verlieten hun werk gever en gingen overdag weer naar school (Nijverheidsschool of Rijks- werkplaats). Twee deelnemers moesten van hun ouders de school verlaten. De redenen waarom, verschillen totaal. Een moeder vond dat haar zoon niet op de Levens school thuishoorde qua milieu en stand, en in het andere geval was de contributie en de bijdrage voor de handenarbeid een onoverkome lijk bezwaar. Drie deelnemers gin gen uit eigen beweging van de school. Zij konden zich moeilijk aanpassen aan de groep, of konden onvoldoende belangstelling opbren gen voor het schoolprogramma. Een jongen verliet de school op verzoek van de leiding. METHODIEK GROOTSTE ZORG De grootste zorg van de staf van de Levensschool is niet welke on derwerpen in de theorieles moeten worden besproken, maar wel hóe deze onderwerpen gebracht moe ten worden. Tal van vraagstukken interesseren de jeugd helemaal niet. Zo hebben b.v. de onderwerpen rond de arbeid maar matige be langstelling. Toch mag hier de Levensschool, niet zonder meer aan voorbijgaan. Onderwerpen als „de zin van het werken", „de verantwoordelijkheid van de werknemer en de werkge ver", of „het loonbeleid" moeten op de Levensschool aan de orde wor den gesteld, wil tenminste de school aan haar doel beantwoorden. Al enkele jaren probeert de lei ding op steeds meer verschillende manieren ook deze minder boeien de onderwerpen onder hun aan dacht te brengen. Daarbij moest vooral gebruik gemaakt worden van visiuele hulpmiddelen zoals flanel bord, muurkrant en film. Het meeste materiaal moet door de do centen zelf gemaakt of verzameld worden. Ook de bandrecorder biedt tal van mogelijkheden om als hulp middel gebruikt te worden in de theorielessen. f5.000: RAKONA BREDA, GINNEKENSTRAAT 61, TEL. 34850 BREDA, LANGE BRUGSTRAAT 14, TEL. 35227 WAALWIJK, GROTESTRAAT 281, TEL. 3062 BERGEN OP ZOOM, KREMERSTR.4.TEL. 3068 CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS f 1.25 Zondagavond tegen middernacht heeft de 37-jarige Griek Anestis S., die in Koersel in de Belgische grensstreek woont, toen hij dron ken thuis kwam zijn 1 jaar jonge re echtgenote mishandeld. Daarna sloeg hij de hand aan zichzelf. S. had na-carnaval gevierd in het naburige Beringen. Hij was nauwe lijks thuis of hij begon zijn vrouw met een pook te slaan. De kinde ren (11 en 12 jaar oud) renden naar buiten om hulp te halen. In tussen sloeg S. z'n vrouw nog meer dere malen met het hoofd tegen de muur. Hij greep vervolgens een scheermes en trachtte daarmee zich zelf dodelijk te verwonden. Toen dit niet snel genoeg lukte, liep hij de slaapkamer binnen en dreef zich daar een ijzeren priem in 't hoofd. De man overleed enige uren later in het ziekenhuis. Zijn vrouw is er met een bijna totaal verbrijzelde schedel opgenomen. S. woonde pas sinds april 1964 in België. Zijn echt genote had zich enige maanden la ter met de kinderen bij hem ge voegd. Het besluit van kanselier Erhard diplomatieke betrekkingen aan te knopen met Israël heeft in de Ara bische landen van het Nabije Oos ten een verontwaardigde opschud ding ontketend. In hun eerste op welling dreigen de Arabieren hun diplomatieke betrekkingen met Bonn te verbreken. De premiers van de 13 landen van de Arabische Liga zijn met spoed naar Cairo ont boden. Irak heeft zijn ambassadeur Omar, uit Bonn teruggeroepen naar Bagdad voor overleg. Koning Has san van Marokko heeft zijn bezoek aan West-Duitsland afgezegd. Ko ning Hoessein van Jordanië heeft een lang onderhoud gehad met de Westduitse ambassadeur Von Spreti en hem een brief meegegeven voor kanselier Erhard met de mondelin ge verzekering, dat Jordanië aan de kant van Egypte staat in deze di plomatieke kwestie. - De bekende musicus Dr. Anton van der Horst is op 65-jarige leeftijd overleden. - De Amerikanen hebben op nieuw 3500 mariniers naar Vietnam gezonden. - De Nederlanders hebben op het ogenblik een grotere invloed in Euro pa, dan zij sinds 250 jaar genoten. Voor een belangrijk deel is dit succes te verklaren uit de bereidheid van de Nederlanders zich opofferingen te ge troosten als dit economisch noodza kelijk is. Het Britse blad „The Eco nomist", die dit oordeel uitspreekt, voegt er aan toe, dat de sociale be hoeften in Nederland na de oorlog zonder twijfel niet op de eerste plaats staan. - Een buit van 12.000 gulden was het loon voor de arbeid die tot dusverre onbekende inbrekers hebben moeten verrichten om een brandkast van een garagebedrijf in de Zomer straat in Tilburg zaterdagnacht te kraken.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1