wAAlwukse en UncsTPAAtse coupAnt Rendement voor schoenindustrie door inspiratie Sfeervolle huldiging bij „La Reine" Voorjaar Io Tllburgse stadsschouwburg n Bfonchï letten U li li VAN MIL NOUGATEIEREN G. Zwart 50 jaar in dienst bij de fa. Kerst Oerlemans VRIJDAG 12 MAART 1965 vl "tin 86e JAARGANG No. 20 Uitgever Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1C69687 Üit blad verschijnt 2 x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tei. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8 Tel. 04167-2092 Abonnement: p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 10.28 p. mnd. (1.00+ 5 ct. inc.k.) „'Wfl p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 8.10 p. kwrt. p. post f 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres: „ECHO PRIJSVRAAG ONDER SCHOLIEREN "De resultaten van deze prijsvraag leveren ongetwijfeld hun rendement op voor de schoenindustrie, door haar te inspireren, en zij kan dit ren dement weer terugspelen op de consument." Aldus de heer F. I. M. Mannaerts, voorzitter van doe Nederlandse Fe deratie van Schoenfabrikanten bij de prijsuitreiking van de schoenont werpprijsvraag maandagmiddag in Hotel Verwiel te Waalwijk. De prijsvraag werd onder auspiciën van de Federatie uitgeschreven door het Modecentrum voor de Schoen- en Lederindustrie. Nu eens niet voor de vakmensen, maar voor studerenden aan scholen, waar on derricht wordt gegeven in kunst, kunstnijverheid, mode en industriële vormgeving. De heer Mannaerts wees erop, dat het de bedoeling van de organisato ren was geweest zich een idee te verwerven hoe jonge, moderne men sen zich schoenen voorstellen die vandaag de dag gedragen kunnen worden op straat, school, kantoor, vrije tijd en op reis. Het merendeel van de inzenders was leek op het gebied van ontwerpen van schoenen, maar dit is volgens de voorzitter van de Federatie geen bezwaar ge bleken, omdat er geen eisen werden gesteld aan de afwerking van het ontwerp, doch enkel en alleen aan het idee voor de vormgeving en de practische bruikbaarheid van de ontworpen schoen. 421 ONTWERPEN Het gevolg is geweest, aldus de heer Mannaerts, dat 225 leerlingen van 25 instituten en scholen tezamen 421 ontwerpen inzonden. Oorspronkelijk hadden zich 40 scholen gemeld, maar 15 hadden klaarblijkelijk de opgave toch te moei lijk gevonden. Kennelijk heeft men de voorkeur gegeven aan het ontwerpen van een damesschoen, gezien 't feit dat daar voor 360 ontwerpen binnenkwamen. De heer Mannaerts veronderstelde, dat de dames-schoen zich ook het beste leent voor het uitleven van de fantasie. De jury bestond uit twee vertegen woordigers van de instituten en scho len waarvan leerlingen deelnamen en drie vertegenwoordigers van resp. het Modecentrum, de schoendetailhan- delsorganisaties en de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten. De ze jury was van mening, dat het alge mene peil van de inzendingen niet beantwoordde aan de verwachtingen. Dat werd gecompenseerd door de grote zorg, die aan de meeste ontwer pen werd besteed. Er is klaarblijkelijk een grote stimulans uitgegaan van de leiding van de scholen. De Industrieschool voor vrouwelij ke jeugd in Amsterdam had met vijf tig deelneemsters met ieder minstens één ontwerp het record. Die school won dan ook vijf van de negen prijzen. EXPOSITIE IN SCHOENENMUSEUM Al met al noemde de heer Man naerts de prijsvraag geslaagd. Ruim 200 jonge mensen hebben zich de moeite gegeven enkele dagen bezig te zijn met 'het ontwerpen van een schoen en hun visie te geven op wat de consument van vandaag zou wen sen te dragen. De een slaagt daar nu eenmaal beter in dan de ander. Voordat de heer Mannaerts de uit slag bekend maakte, dankte hij de or ganisatoren van het Modecentrum en de juryleden, die zich belangeloos beschikbaar stelden. Dank bracht de voorzitter ook aan de directeur, van 't Nationale Schoenenmuseum, de heer Hendriks, die gedurende drie weken de ingezonden ontwerpen zal expose ren. De toegang tot deze expositie is gratis. PRIJZEN Bij de prijsuitreiking (drie prijzen in elk der categorieën damesschoenen, herenschoenen en kinderschoenen) las de heer Mannaerts het juryrapport voor. De eerste prijs bij de damesschoe nen was voor Jeany Altmann uit Am sterdam voor een schoen, "die zowel voor school als voor kantoor, als voor het dansen kan worden gebezigd. De originaliteit van deze schoen is gele gen zowel in het flatteuze karakter ervan, als in de kleur, welke beide de De heer A. Knapen uit Rijen, inzender van 't winnende ontwerp bij de herenschoenen, in gesprek met de derde prijswinnaar bij de damesschoenen, Charles Bergmans uit Waalwijk Deze is de zoon van Jacq. Bergmans ("of Holland") en behaalde zijn derde prijs voor een geklede damesschoen uit één stuk grijs suède. Dit feit en de uitsparin gen in 't leer zelf gaven 't model een bijzonder modisch aspect, waardoor bruikbaarheid en originaliteit hand in hand gaan, volgens het juryrapport. jury zodanig troffen, dat aanmerking als de beste inzending in deze catego rie niet kon uitblijven." Mej. Altman, die het bekroonde schoentje inzond is 16 jaar. De le prijs in de afdeling heren schoenen was voor de 20-jarige A. Knapen uit Rijen met een model in zwart leer en bedoeld als ontwerp voor een vrijetijdsschoen. Het model kwam de jury een beetje traditioneel voor, maar in de uitwerking zat een grote mate van originaliteit. Gelet op de details kwam dit model in menig opzicht de bestemming die er aan is gegeven het dichtst nabij. De 21-jarige Anneke Koopman uit Amsterdam won de eerste prijs in de afdeling kinderschoenen. De jury was eenparig van mening, dat zowel vorm geving als kleur van dit model uit staken boven de andere inzendingen. In het bijzonder het feit, dat met de grootste eenvoud en ongekunsteldheid een bijzonder effect is bereikt, had de jury, blijkens het door de heer Man naerts voorgelezen rapport getroffen. De prijzen prijzen bestonden uit resp. f 300, - f 200, - en f 100,- voor de eerste, tweede en derde prijs in ieder der drie categorieën. De overige prijswinnaars waren damesschoenen 2. Lod. Wildenburg uit Den Haag, 3. Charles Bergmans uit Waalwijk. herenschoenen 2. Alb. Puts .Oisterwijk, 3. Frédérique Leibovici, Amsterdam. kinderschoenen 2. Ellen Meijer, Amsterdam, 3. Leonarda v. d. Horst, Heemstede. De prijsuitreiking werd bijgewoond door deputaties van het bestuur van de Federatie v. Nederlandse Schoen fabrikanten, leden van het Modecen trum, de heer J. de Kort namens de Waalwijkse Schoenfabrikanten en ouders van de prijswinnaars. Ook de heer Hendriks, directeur van het Schoenenmuseum was aan wezig en leidde de gasten na afloop van de prijsuitreiking rond in het schoenenmuseum Mevrouw Van Veldhoven-Knip- pels zou vorige week woensdag het feit herdenken, dat zij gedurende 12 V2 jaar werkzaam was bij de firma De Kort-Wingels, die men gemakke lijker associeert met schoenfabriek "La Reine". Door familie-omstandigheden werd de huldiging een week uitgesteld en droeg deze ook woensdagmorgen een intiem, sober, maar niettemin erg ge zellig karakter. Om tien uur kwamen de heer en mevrouw van Veldhoven-Knippels op het directiekantoor, waar zij werden opgewacht door de heren C. de Kort, Chr. de Kort en H. de Kort. Deze laatste overhandigde mevrouw Van Veldhoven-Knippels bloemen. Namens de directie sprak de heer C. de Kort mevrouw Nolly v. Veld- BUDDEMEYEE chemisch reinigen hoven-Knippels toe. De periode van 12 V2 jaar is wel geen bijzonder lange periode, maar bij medewerksters wel degelijk het herdenken waard. Zeker in dit geval, want de heer de Kort kon de ware liefde voor het bedrijf en de grote zorg voor het werk memoreren van de jubilaresse. Medewerksters als mevrouw van Veldhoven, zei de heer de Kort helaas steeds minder aan te treffen. Onbe grijpelijk overigens, volgens spreker, omdat het werk op een stik-atelier van een schoenfabriek toch zeker niet technisch is en nog minder eentonig, omdat de mode steeds op de voet wordt gevolgd. Mevrouw van Veldhoven stond steeds klaar bij extra drukte of hape ringen in de produktiestroom, terwijl zij uitstekend met haar collegae kon samenwerken. Namens de directie dankte de heer De Kort Nolly v. Veldhoven-Knip pels daarvoor en overhandigde haar achtereenvolgens een gouden arm band met inscriptie en een geschenk onder couvert. De heer Van Veldhoven, zelf ook al gedurende negen jaar werkzaam bij de firma De Kort-Wingels, sprak me de namens zijn echtgenote een woord van dank aan het adres van de direc tie. Een bedrijf zonder voortdurende leiding is als een huis zonder funda menten. Hij prees de heren De Kort voor de uitstekende leiding in het be drijf ("een rots in de branding") en bracht dank voor de steun, die zij in die 12V2 jaar van de directie had mo gen ondervinden. Na deze woorden werd een dronk uitgebracht op de feestelinge en bleef men nog voor een gezellig onderonsje bijeen. Om vijf uur 's middags kregen de meisjes van de stikkerij de gelegen heid hun jubilerende collega geluk te wensen. Niets wees erop, dat donderdag middag de lente al werd aangekon digd in de Stadsschouwburg te Til burg. Althans niet buiten, waar de winter de naderende lente verdrongen had. Maar de in de grote foyer van de Stadsschouwburg boekte de lente de eerste overwinning op Koning win ter in de mode. Zowel 's middags als 's avonds werd daar de modeshow gehouden, die is ingeburgerd onder de naam l'Heure des dames et messieurs", waaraan medewerking werd verleend door Modehuis Teulings voor de con- ture, Maison Moderne voor de heren mode, de firma van Eysden voor par fumerieën en schoonheidspreparaten, Libelle voor de dameshoeden, Mesco- Excuis voor de schoenen en Wassing voor de vacantiebesteding. Parijs Wat modehuis Teulings bood was afgestemd op de nieuwste nieuwtjes uit Parijs. Vooral de tailleurs en de jasjes. De kleuren beige en roze wa ren bij deze onontbeerlijke onderdelen van de damesgarderobe favoriet. De rokken waren iets ruimer, ter wijl de jasjes iets langer uitvielen dan voorgaande jaren. Dit voorjaar toon de het modehuis Teulings weer veel blauw, een kleur die jong en oud goed staat. Ook voor de grotere maat voldoet blauw erg goed. Bij de mantels (getailleerd en met ingezette mouwen) waren de Chanel- stoffen favoriet, verder deden het gabardine en gratiné goed. De kleu ren roze, beige en blauw troffen we het meest aan. Ook de japonnen vielen duidelijk goed in de smaak bij de dames die de show bezochten. Het modehuis Teulings had ook veel succes met de exclusieve bijoux en koffermodel-tasjes, die de manne quins droegen. BANKETBAKKERIJ Tijdens de feestavond voor de me dewerkers van de bekende schoenfa briek "Rembrandt", Kerst Oerle mans, werd de heer G. Zwart gehul digd in verband met het feit, dat hij 50 jaar in dienst was bij genoemde firma. Een der firmanten, de heer Mr J. W. Maris, sprak voor de aanvang van deze feestavond een kort huldi gingswoord. Spr. deelde mede, dat aan deze feestavond ook een officiéél tintje was verbonden, zulks in ver band met het 50-jarig dienstverband van de heer G. Zwart. Wij hebben al heel wat jubilea gehad en zijn dus op dit gebied wel wat gewend. Spr. bewonderde in de heer Zwart diens grote mate van trouw aan het bedrijf. Heel zijn leven heeft hij hard gewerkt voor het bedrijf. Dit is wel het zwaar tepunt, aldus spr., van dit jubileum. Er zijn moeilijke jaren geweest en spr. denkt dan aan de oorlogsjaren 1940 - 1945. Spr. betrok in zijn hul digingswoord ook mevr. Zwart. Zij toch heeft haar man steeds trouw ter zijde gestaan en dit mag toch ook wel even vermeld worden. Graag, aldus spr., hadden wij nog een officiëler tintje aan deze huldiging gegeven, nl. in de vorm van een onderscheiding. Doch aangezien betrokkene reeds bij zijn 40-jarig jubileum een koninklijke onderscheiding was verleend, kon dit thans niet. Wij hebben alle moeite daarvoor gedaan, doch zijn daarin niet geslaagd. Op dit gebied zijn wij enigszins teleurgesteld. Bij een 60- jarig dienstverband zou zulks wel mo gelijk geweest zijn. Wij zijn echter niet met lege handen gekomen. Na mens de directie bood spr. de heer Zwart een T.V.-toestel aan, en aan mevr. Zwart een pracht bouquet bloe men. Namens het personeel sprak dhr. A. Rosenbrand enkele woorden van felicitatie. Toen wij vernamen, aldus spr., dat U uw 50-jarig dienstverband bij onze firma zou vieren, hebben wij de koppen bij elkaar gestoken en gel den ingezameld voor een waardig ge- schen. Hij sprak de hoop uit, dat dit cadeau zeer tot genoegen van de jubilaris zou zijn. Het komt wel van dezelfde firma, aldus spr., maar het is toch iets anders. Hierna overhan digde de heer Rosenbrand de jubila ris een pracht electrisch scheerappa- raat en ook hij bood mevr. Zwart bloemen aan. De heer Zwart toonde zich zeer in genomen met deze fraaie geschenken. Namens de jubilaris sprak de heer Rosenbrand tenslotte woorden van dank tot de directie. Herenmode Maison Moderne verzorgde de he renkleding en had er rekening mee gehouden, dat de meeste heren wel netjes gekleed willen gaan, maar niet graag al te opvallend. De getoonde kostuums waren rustig van kleur en van dessin klassieke ruiten, haar- strepen en effen. De meeste modellen hadden twee en drie knopen, de pan talons slank en zonder omslagen. Combinaties zijn voor mannen he lemaal "in". Blazers en sportcolberts werden er vele en goede getoond. Zwarte blazers waren in de meer derheid, maar ook marine, groen en camel werden getoond. De overhem den waren meer gevarieerd en ook de dassen waren niet effen (een streep je of een dessin). Hoge hak In tegenstelling tot de toonaange vende modekringen toonde Mesco Exquis nog schoenen met hoge hak ken en spitse punten. Misschien een kleine aanduiding, dat de ronde neus en brede hak door de Nederlandse vrouw iets moeilijker wordt geaccep teerd. Ter geruststelling moge dienen, Mesco-Exquis 'n keurcollectie schoe nen van het nieuwe mode type heeft er derhalve ook de modebewuste vrouw van dienst kan zijn. Voor tie ners is de combohak helemaal "in". Zwart is de grote kleur, beige werd ook veel vertoond. De hoeden van Libelle waren - ook wat kleur betreft - volkomen in harmonie met de couture. Veelal lich te materialen werden gebruikt. De firma van Eysden verzorgde de make-up van de mannequins en bracht een fleurige nieuwe collectie badtas sen. Reisbureau Wassing gaf gelegen heid mede te dingen naar een reis naar Duitsland. Hoestdrank in tablefvorm.95ct KONINGIN VAN ZWEDEN OVERLEDEN. Koningin Louise van Zweden is zondag in de ouderdom van 75 jaar overleden. Vier dagen lang heeft een team chirurgen onder leiding van de wereldberoemde Zweedse hartspecia list Clarence Crafoord gevochten voor het leven van de koningin, nadat zij donderdagmorgen vroeg na een hartaanval in allerijl van het paleis Drottningholm naar het St. Goeran ziekenhuis was overgebracht. TP"' fl"' fl - Zaterdagmiddag omstreeks drie uur is op de rijksweg Amsterdam - Hoevelaken, ter hoogte van Hoog land, een verkeersongeval gebeurd, waarbij twee personen om het leven zijn gekomen. Zeven anderen werden min of meer ernstig gewond. De fa milie van Ingen uit Diemen, die in 'n personenauto op de rijksweg reed, werd aangereden door 'n andere per sonenauto met vier chauffeurs van de firma Malestein uit Bunschoten, die uit een zijweg kwam. Oe tcho van het Zuiöen op de voet *- rt v v'. c /Ttv-f»* r« ip* rji oto.ltf aj.1 05 v'u.ilv/ijk Grotestraat 234, Tel. 2312 Waalwijk 'n verrukkelijke combinatie van knapperige nougat met slagroom. Roomboter-Hazelnootgebak 'n specialiteit gA

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5