wa Al wij kse en UnqstRAAtse coimnt INCIDENT OP JAARBEURS LANDIS BYR Prinsessen trouwden met burgers montage- ateliers bakeliet- perserij fabrikage wikkelarij Het bedrijf waar U zich thuis voelt! Twee Eindhovense wethouders omgekomen Ogen vragen brillen van STASSAR Willem van Oranje college maakte schoolreis MAANDAG 15 MAART 1965 - 86e JAARGANG No. 21 MASSAMOORDENAAR IN BOSTON GEPAKT VADER EN ZOON VERDRONKEN IN LEEMPUT De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdensstraat 8, 04167 - 2002 Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 P. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contactadvertenties speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" VERLOVING VAN PRINSES MARGRIET In ons vorige nummer hebben we het verloop der bekendmaking van de verloving en de eerste ui tingen van vreugde om paleis Soestdijk kunnen vertellen, en het bezoek aan Den Haag kunnen aan kondigen. Uitbundiger en feestelijker dan op Prinsjesdag heeft Den Haag z'n hoge gasten bejubeld. Meer nog dan koningin Juliana en prins Bern- hard waren prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven het mid delpunt van deze dag van zon en blijdschap. Met ineengestrengelde omhooggeheven handen en kleuri ge confetti over hun kleren en ha ren reed het verloofde paar in de eerste open wagen tussen een jui chende menigte. Ook bij het Catshuis, waar het demissionaire kabinet met de kin deren van premier Marijnen „gast heren" waren, was het enthousias me zo groot, dat de politie alle moeite had om te verhinderen dat het „Witte Huis" bestormd werd. Prinses Margriet en haar verloof de hebben in de statige, pas geres taureerde koffiekamer van de se naat de gelukwensen in ontvangst genomen van de voorzitters en fractievoorzitters van de Eerste en Tweede Kamer. Eerste Kamervoorzitter mr. Jonk- man bracht met roze champagne 'n heildronk uit op prinses Margriet en de heer Van Vollenhoven. „On ze gelukwensen vergezellen U. Wij verheugen ons over deze vreugde in het huis van Oranje," zei hij. De senaatvoorzitter was nauwelijks uit gesproken of zijn collega van de Tweede Kamer mr. v. Thiel liep op het paar toe om als eerste de glazen aan te tikken. „Het mag wel niet, maar dan zal ik het ook maar doen," volgde mr. Jonkman. Hierna verliep de ontmoeting veel minder formeel dan was voor zien. Toen de stoet de rijtoer naar het paleis vervolgde was het bijna geen doorkomen aan en kon de politie de juichende menigte bijna niet in bedwang houden. In ons vorige nummer hebben wij het volle licht op de prinses laten vallen, hier volgen enige bijzonder heden over haar verloofde Pieter van Vollenhoven. De heer van Vollenhoven werd geboren op 30 april 1939 te Schie dam. Hij is zoon van de heer Pieter Van Vollenhoven en mevrouw Ja- coba Gijsberta van Vollenhoven, geboren De Lange. Naast Pieter telt het gezin Van Vollenhoven nog een oudere zoon Willem Jan van Vollenhoven ge boren 8 december 1934 en gehuwd met mejuffrouw L. van Ommeren. De heer van Vollenhoven Sr. is directeur van de N.V. Bingham en Co. te Schiedam. De N.V. Bingham is een bedrijf met een weinig voor komende specialisatie. Zij houdt zich in hoofdzaak bezig met de zeil makerij. De oudste zoon, W. J. van Vol lenhoven, is procuratiehouder in het bedrijf van zijn vader. Pieter van Vollenhoven jr. stu deert sinds 1959 rechten aan de universiteit van Leiden. Hij bezocht achtereenvolgens te Rotterdam de Rotterdamse Schoolverenignig (La gere school) en het Montessori Ly ceum (gymnasium beta). In 1959 slaagde hij voor zijn eindexamen. Hij studeert Nederlands recht, privaatrechtelijke richting, met als keuzevakken die tot onderwerp hebben: „de wenselijkheid van de Huwelijken van prinsessen met burgers zijn in de afgelopen vijf jaar zes maal in de West-Europese regerende vorstenhuizen voorgeko men. Deze prinsessen waren: In Noorwegen prinses Ragnhild, die op 15 april 1963 met de heer Erling Lorentzen trouwde en prinses As- trid, die op 12 januari 1961 met de heer Johan Martin Ferner in het huwelijk trad. In Zweden trouwde prinses Margaretha vorig jaar juni dhr. John Ambler en trad Desireé in het huwelijk met baron Niclas Silferschiold. In Groot-Britannië huwde prinses Margret de heer An thony Armstrong-Jones (daarna Lord Snowdon) op 6 mei 1960 en prinses Alexandra trouwde op 24 april 1963 met de heer Angus Og- ilvy. De Britse geschiedenis kent overigens meer van deze huwelij ken: In '19 trouwde prinses Patri cia van Connaught met admiraal Alexander Ramsay en in 1922 prin ses Mary met Viscount Lascelles (nu earl of Harewood). p.b.o. (publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie) in het bedrijfsleven" en als tweede „de Nederlandse politie organisatie". Met dit laatste is hij thans bezig. Het eerste deel van zijn doctoraal examen heeft hij de ze maand afgelegd. Na zijn aankomst in Leiden werd hij lid van het Leidse studenten corps. Vanzelfsprekend sloot hij zich verder aan bij het gezelschap „schiedamum". Ook hij werd lid van het gezelschap „Rotterdamum". Toen in 1960 de Leidse universiteit haar 77 ste lustrum vierde, werd hij lid van de technische commissie van het Leidse studentencorps. Na de brand van de studentensociëteit „Minerva" werd hij als lid van het comité „Herstel Minerva", dat geld inzamelde voor de bouw van een nieuwe sociëteit. In 1963 werd hij praeses van dit comité. In datzelfde jaar werd hij eveneens president van de Nederlandse Studenten sportstichting, een overkoepelend lichaam dat alle studenten omvat, die aangesloten zijn bij een sport vereniging van een universiteit of hogeschool hier te lande. Als president van deze organisa tie woonde hij in 1963 de zomerspe len de „Universiade" bij te Porto Alegre in Brazilië en in 1964 ook de winterspelen die in dat jaar in Tsjecho-Slowakije werden gehou den. De heer van Vollenhoven heeft tijdens zijn schooljaren veel aan tennis en hockey gedaan. In Leiden was het voornamelijk roeien en ju do. In deze laatste sport behaalde hij de groene band. Zijn favoriete sport echter is de rally-sport, die hij in zijn studententijd het meest heeft beoefend. Hij deed mee aan verschillende ritten van de KNAC en van de RAC (de regionale automobielclub). Tij dens deze ritten waarbij hij werd gesecondeerd door studentenvrien den als kaartlezers, behaalde hij verschillende prijzen o.a. in 1964 toen hij de eerste prijs won in de Scheveningen-Luxemburg-Scheve- ningen rally in de 1100 cc klasse sport, rijdend met een Volkswagen. De heer van Vollenhoven houdt evenals prinses Margriet van de wintersport. Tijdens zijn laatste wintersportvakantie in Leysin in 't Zwitserse kanton Vaud in februari van dit jaar brak de heer Van Vol lenhoven zijn enkel waardoor hij thans nog met zijn been in het gips loopt. Tot zijn liefhebberijen behoort o. a. het beoefenen van jazzmuziek. Hij speelt zelf piano. Tijdens zijn gymnasium tijd vormde hij een eigen orkestje „The Dixieland So ciety", dat in de AVRO-jazzcompe- titie in de Haagse Dierentuinzaal in maart 1955 een derde prijs behaal de. Hij heeft ook meegedaan aan de AVOR-jeugduitzendingen .Mignon'. Nadat hij zijn studie in Leiden was begonnen, is hij hiermee opgehou den. In maart 1961 slaagde hij voor zijn kandidaatsexamen. Hij loopt in dit jaar af te studeren. Na afloop van zijn studie zal hij zijn militaire dienst vervullen. Hij is ingedeeld bij de Koninklijke luchtmacht. Sedert enige tijd volgt de heer Van Vollenhoven een belijdenis-ca- tegesatie van de Nederlands Her vormde kerk. Hij hoopt in mei van dit jaar zijn belijdenis te doen. De heer Van Vollenhoven woont in Leiden in een studentenhuis. De verloofde van Prinses Margriet heeft veel belangstelling voor in ternationale politieke vraagstukken. Een vraag waarin hij zich vooral bij zijn studie heeft verdiept is de noodzaak van een internationale politiemacht. De eerste contacten van de jong. verloofden dateren vanaf de lus trumviering van het Wageningse studentencorps in 1963. Zij zien vooralsnog als het be langrijkste het beëindigen van hun studie. Zij hopen, dat hun daartoe de nodige rust zal worden gegeven, zoals zij dit tot nu toe in Leiden hebben gekend en waardoor het mogelijk was elkaar goed te leren kennen, hetgeen uiteindelijk heeft geleid tot hun verloving. Typisch is dat baron van Boetse- laar, die indertijd meer malen in verband met de prinses werd ver noemd haar naar Wageningen bege leidde, waar juist de eerste con tacten voor de verloving met Pieter van Vollenhoven werden gelegd, 't Algemene oordeel over de verlooi de is: strijdvaardig, dynamisch, met een weloverwogen oordeel, 'n vlot spreker, en een prima organisator. De directie van de Jaarbeurs en andere jaarbeurs-functionarissen verlieten donderdagmiddag demon stratief de cocktailparty in de Ire- nehal tijdens een toespraak van de minister van Handel, Middenstand en Verkeer van Noordrijn-Westfa- len, Gerhard Kienbaum. Deze deed in zijn rede 'n scherpe aanval op de handelspolitiek van de communistische landen. Dit on danks een verzoek van de Jaar beursdirectie om de politieke pas sages uit zijn rede te schrappen. Ruim een uur voor de cocktailpar ty had de directie namelijk inzage gekregen in de tekst van de rede voering. De cocktailparty was georgani seerd onder auspiciën van de West- duitse ambassadeur in Nederland Wegens aanmerkelijke uitbreiding van onze produktie, als gevolg van de steeds toenemende vraag naar onze kwaliteits- produkten, vragen mij voor spoedige indiensttreding in de af delingen Mannelijk en vrouwelijk personeel voor het monteren van elek triciteitsmeters en relais. Bakelietpersers, leeftijd 25 - 45 jaar. Bekendheid met het be dienen van bakelietpersen is niet vereist, aangezien wij voor een vakkundige opleiding zorgen. Na de inwerkperiode volgt een plaatsing in 2-ploegendienst. Metaalbewerkers, voor de fabricage van onderdelen van scha kel- en meetapparaten. De opleiding tot metaalbewerker ge schiedt geheel in eigen bedrijf. Wikkelaarsters. In deze voor onze omgeving nog weinig be kende afdeling worden spoelen gewikkeld en verder afgewerkt, om daarna in de montage-afdeling in de meetinstrumenten te worden ingebouwd. Een speciale opleiding is niet vereist, doch een bepaalde mate van handvaardigheid zal het werk wel vergemakkelijken. Zij, die hun toekomst willen verzekeren door een vaste werkkring in een nog steeds groei end bedrijf, waar het werk niet aan de lopende band geschiedt, kunnen zich voor het ver krijgen van inlichtingen omtrent lonen en arbeidsvoorwaarden, wenden tot de afdeling per soneelszaken, Vredesplein 4, Waalwijk. Telefoon 04160-3141, toestel 008. door de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel. De heer Kienbaum begon zijn re de met de Utrechtse jaarbeurs te prijzen als een zeer belangrijke factor in het handelsverkeer tussen vele landen. Daarna ging hij uit voerig in op de vrije handel in West-Europa. Deze staat volgens hem in scherpe tegenstelling tot de situatie in landen achter het IJze ren Gordijn, waar de staat de prij zen en de omvang van de productie vaststelt, zonder rekening te hou den met de belangen van de consu ment. Uit politieke overwegingen, zo zei hij, stelt men vaak export prijzen vast, die onder de kostprijs liggen en op die manier vormt de ze staatshandel een gevaar voor de handel in het Westen. Hij voegde hieraan toe, dat het beeld, dat men in Utrecht krijgt van Oost-Duitsland (dat op de Jaarbeurs met een grote collectieve stand acte de présence geeft) on juist is. Het zijn geen zelfstandige ondernemers of onafhankelijke kooplieden die naar het Wes ten komen, aldus de heer Kiebaum, maar „zendboden" van een totali tair regiem. Hij sprak de hoop uit, dat de beursbezoekers communisti sche propaganda zullen weten te onderscheiden en zei dat hij niet gelooft dat men in Utrecht een wil lig oor zal lenen aan de lokkende sirenen van de communistische agenten. De algemene directeur van de Jaarbeurs, drs. J. H. D. van der Kwast, heeft later verklaard het te betreuren, dat de minister politieke uitspraken heeft gedaan. Hij meent dat in een commerciële omgeving zoals die van de jaarbeurs geen po litiek bedreven dient te worden. Het onoplosbaar geachte myste rie rond de gevreesde massa-moor denaar van de Amerikaanse stad Boston schijnt toch te zijn ontraad seld. Volgens het blad de „Boston record American" heeft een patiënt uit een inrichting voor geesteszie ken tegenover de politie toegege ven, dat hij verantwoordelijk is ge weest voor de wurgmoorden op 13 vrouwen uit Boston en omstreken. Op het terrein van een kalk- steenfabriek te Ossendrecht zijn donderdagmiddag de 5-jarige Jac kie van Öefelen en zijn vader, de 37-jarige Petrus van Oefelen, ver dronken. De laatste bij een poging om zijn zoontje te redden uit een ruim vier meter diepe leemput. De heer P. van Oefelen was op het terrein van de fabriek rond 5 uur bezig met het laden van een vrachtauto. Zijn zoontje Jacky en diens 5-jarig vriendje Henkie Kloots mochten telkens met de ge laden vrachtauto meerijden. Op 'n gegeven moment klommen de kin deren op het talud rondom de leem put. Jacky gleed er af. Onmiddellijk liep Henkie naar Jackies vader. De vader Van Oefelen holde naar de leemput en dook erin, hoewel hij niet kon zwemmen. Deze reddings poging werd hem noodlottig. ALLEEN NORMALISATIE KAN ORDE BRENGEN IN BOUWCHAOS Alleen normalisatie kan orde brengen in het bouwvak, waar nu een ontstellende maatchaos heerst. Het dringende beroep van de maat schappij op de bouwnijverheid om tot grotere productie te komen, kan slechts door rationalisatie van ons bouwen worden verwezenlijkt, dat wil zeggen een volledige sa menwerking en coördinatie van de werkzaamheden van alle betrokke nen, overheid, stedebouwkundige architect, aannemer, adviserende instanties, toeleveringsbedrijven en handel. Nederland verkeert hierbij nog in een beginstadium. Een fun damenteel andere instelling van de betrokkenen is daarom vereist. Twee Eindhovense wethouders, Th. B. M. van Eupen (56) en mr. P. van 't Hof (46), zijn donderdag avond op slag gedood, toen hun auto bij de Bergijkse Barrière ach ter op een met heipalen geladen vrachtauto reed. Het ongeluk ge beurde om kwart over acht, 150 meter van de grens op Belgisch grondgebied. De vrachtauto stond geparkeerd op de verkeersweg, omdat er op de smalle parkeerstrook geen plaats meer was. De heipalen staken on geveer acht meter buiten de laad bak uit en waren verlicht met drie roden lampen. De auto waarin de twee wethouders zaten - de heer v. Eupen achter het stuur - werd vol ledig door de heipalen doorboord. De weg staat ter plaatste als zeer gevaarlijk bekend; hij heeft daar de laatste drie jaren al zes slacht:: offers geëist. Er is haast geen ver lichting; alleen boven de grensbo- men hangt een lamp. Een knipper licht waarschuwt het grensverkeer, maar dat is onzichtbaar zolang er een vrachtwagen stilstaat. NAZI BEKENTENIS IN DUITSLAND Dr. Franz Lucas, gerenommeerd vrouwenarts na de oorlog en voor dien SS-arts in Auschwitz, heeft gisteren tijdens 't proces in Frank fort een sensationele bekentenis afgelegd. Stotterend en met een opgeblazen gezicht zei de 53-jarige verdachte, dat hij in 1944 op de be ruchte „Rampe" van Auschwitz enkele malen had deelgenomen aan selecties. Op de „Rampe" - het pe- ron naast de gaskamers van het concentratiekamp - "werden de uit heel Europa komende transporten van Joden gesplitst in groepen, die dwangarbeid moesten verrichten en die voor de gaskamer bestemd wa ren. De meesten trof 't laatste lot. HAVEN-DIEFSTAL Volgens de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr. W. D. Meeter, hebben de 23 Rotterdammers, die tot op heden in de zaak van de Rotterdamse haven fraude - ook bekend als de Ostoaf- faire - zijn gearresteerd, verschillen de binnen- en buitenlandse scheep vaart- en expeditiebedrijven bena deeld voor een bedrag van onge veer één miljoen gulden, door zo genaamde inladingsmanifesten te vervalsen. Van 23 t/m 27 februari hielden de klassen 4-A en 4-M van het Willem van Oranje College op „De Witte Hei" te Huis Ter Heide hun jaarlijkse werkweek, die dit keer als thema had: „Inrustrie en Sa menleving". In een viertal lezingen en één excursie werden verschil lende aspecten van dit onderwerp op deskundige wijze belicht. Onder meer door vooraanstande mede werkers van de NS over: „De groei van het bedrijfsleven" en „De so ciale toestanden van vandaag in het bedrijf". Dankzij de medewerking van de afdeling voorlichting van de gemeente Utrecht werd men gecon fronteerd met: „De groei van de stad Utrecht", aan de hand waar van later 3 maquettes werden ver vaardigd van: „de ideale stad" qua indeling, ligging e.d. Typerend was dat in alle drie de gevallen, men het industrie- en het recreatiege bied geheel gescheiden wilden hou den. „Beeldvorming en Reclame" werd verzorgd door een docent van de Sociale akademie „Den Horst" te Driebergen, waarmee later naar aanleiding van de vraag Reclame- TV ja of nee, een interessante dis cussie tot stand kwam. Als afron ding was gekozen: „Werken, Be roep of Roeping", behandeld door de personeelschef van de N.V. v. d. Meiden te Amersfoort, die de meer persoonlijke kant van het geheel besprak, zoals de maatschappelijke toestand van de arbeiders e.d. en wiens betoog daarom misschien wel het meest in de smaak viel. On danks de vele lezingen, mogen de vierde-klassers toch terugzien op een werkweekend, dat dankzij ini tiatief van de leerlingen en uitste kende organisatie en leiding, tot een groot succes is geworden.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5