wAAlwijkse en UnGstRAAtse coupant De burgerrechten der negers R ZDogaertó Jampe Een brief uit Australië De crisis Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST NIETS H.C. Timm (tweede violist Brabants Orkest) directeur K.L.M. gaat vooruit Brillenspecialist Optica Grotestraat 220, Waalwijk Houdt Bogaorts voor ogen Telefoon 3560 b.g.g. 4140 Doodgevonden man werd aangereden Damesmode Tilburg Indonesische mark ten terug naar Amsterdam VRIJDAG 19 MAART 1965 xaoo g6e JAARGANG No. 22 De tcho van het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 -Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8. tel. 04167 - Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 P- mnd. (100 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 P- kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief 2002 MUZIEKSCHOOL na Paasvacantie van start De Waalwijkse Muziekschool zal na de Paasvakantie starten met het muziekonderwijs. Dank zij de medewerking van het gemeentebestuur heeft de muziekschool de beschikking gekregen over de vroegere BL;.O.schooI (Grotestraat 242). Deze spoedige start is erg belangrijk: „Wij zijn van mening, dat er de laatste jaren een steeds grotere be hoefte bestaat aan zinvolle vrijetijdsbesteding onder steeds bredere lagen van ons volk. De actieve beoefening van de muziek moet in dit verband als zeer belangrijk beschouwd worden. Zij vormt een goed tegenwicht tegen de meer passieve tijdspasseringen als luisteren naar de radio, kijken naar de televisie en het draaien van plaatjes" aldus dr. A. de Vetten, voorzitter van de Waalwijkse Muziekschool bij de introductie van deze school voor de pers. De heer de Vetten toonde zich zeer verheugd, dat het initiatief, dat mevrouw Timmermans-van den Hof genomen heeft zo vlug tot resul taten heeft geleid. Het initiatiefcomité, naast mevrouw Timmermans en dr. De Vetten bestaande uit drs C. Blockiandt, de heer L. Vercam- men, dr. F. E. M. Vercauteren en de heer A. van Loon, heeft zich spoedig tot bestuur kruinen formeren. Voorzitter dr. de Vetten wordt daarbij geassisteerd door drs. Blocklandt als secretaris en de heer Ver- cammen als penningmeester. LOF VOOR DE GEMEENTE Voorzitter De Vetten is een en al lof over de medewerking, die het schoolbestuur van de gemeente mocht ontvangen. Met het College van B. en W. zijn uitermate prettige besprekingen gevoerd, die eerst hebben geleid tot een voorstel aan de raad om de startende muziek school een subsidie van f 15.000.- toe te kennen. De raad ging zonder hoofdelijke stemming met dit voor stel accoord. B. en W. verleende alle mogelijke medewerking om 'n geschikt schoollokaal te vinden. Hoewel het onderdak slechts tijde lijk van aard is (men schat nog 2 a 3 jaar in het pand Grotestraat 242 te kunnen blijven), is het be stuur toch wel gelukkig met de be schikbare ruimte. Het gemeentebestuur heeft op de ze wijze getoond oog te hebben voor de grote waarde van het muziekon derwijs. Met verantwoord muziekonder wijs is de esthetische vorming ge diend, het culturele peil van een groot deel van de jeugd kan erdoor omhoog worden gestuwd. Behalve voor de verrijking van het persoon lijke leven kan de muziekschool op den duur ook een belangrijke in vloed op het plaatselijke muziekle ven uitoefenen. Verwacht kan wor den, dat er een beter concertbezoek uit voortkomt. Velen hebben im mers „drempelvrees", wanneer het gaat om een concert van b.v. Het Brabants Orkest. Als de ouders nu eerst eraan gewend raken uitvoe ringen van hun iknderen bij te wo nen, zullen zij ongetwijfeld ook ge makkelijker een dergelijk concert gaan bezoeken. Ook het amateurisme hoopt de vruchten te plukken van de mu ziekschool, harmonieën en fanfare orkesten met name verwachten er nogal wat van, terwijl ook 't Waal wij ks Orkest op den duur verster king hoopt te krijgen. DIRECTEUR MET RIJKE ERVARING Wellicht, dat zelfs vakmusici „af geleverd" zullen worden voor het conservatorium, die dan hun weg weer vinden naar beroepsgezel schappen als het Brabants Orkest. Uit dit Brabants Orkest komt de nieuwe directeur van de Waalwijk se Muziekschool voort. Het is de heer H. C. Timm, die thans tweede violist is van dit orkest. De leiding zag hem ongaarne gaan (over enige jaren zal de functie van directeur van half-time in full-time over gaan), maar hoopte dat het ver trek van de heer Timm over 15 jaar zijn rendament zou opleveren. De heer Timm genoot zijn oplei ding aan het Stedelijk Muziekly- ceum in Zwolle en aan het Konink lijk Conservatorium voor Muziek te Den Haag en zette zijn vioolstu die voort te Muenchen, bij profes sor Kurt Stiehler. Hij is als leraar viool verbonden geweest aan enke le muziekscholen en heeft ver scheidene studie- en concertreizen naar het buitenland gemaakt. De heer Timm is 30 jaar oud, gehuwd en heeft één kind. Hij woont met zijn gezin in Den Bosch. I GEMEENTELIJKE STICHTING De Waalwijkse Muziekschool krijgt - zoals ook burgemeester Teijssen in de laatst gehouden ren - de juridische vorm van een raadsvergadering liet doorscheme- „gemeentelijke stichting". Andere mogelijkheden waren geweest een zuiver particuliere school of een zuiver gemeentelijke school. Deze laatste vorm heeft in zich het ge vaar van verambtelijking. De lei ding moet nl. over veel souplesse en aanpassingsvermogen beschik ken. De eerste is financieel niet erg gunstig. De tussenvorm, die „gemeentelijke stichting" heeft ge- combineert de voordelen van beide. Met name de rechtspositie van de leraren wordt geregeld op de wijze die voor ambtenaren geldt. Het be stuur, dat particulier en zelfstandig blijft kan naara eigen inzichten be leidsbeslissingen nemen, die zijn af gestemd op de zich voordoende om standigheden. Het gemeentebestuur benoemt in de gekozen juridische vorm de di recteur op voordracht van 't school bestuur, dat echter wel zelf de le raren benoemt. Bij de keuze van de leraren zal het bestuur primair de muziekle raren benaderen, die thas in Waal wijk werkzaam zijn. INSTRUMENTALE LESSEN Het tweede onderdeel, dat op de muziekschool wordt gedoceerd, zal gevormd worden door instrumen tale lessen. Daarbij wordt gedacht aan piano, orgel, viool, cello, blok fluit, dwarsfluit, andere houten en koperen blaasinstrumenten, guitaar, accordeon etc. De opleiding van spelers voor harmonie en fanfarekorpsen zal op deze wijze in de school worden ge ïntegreerd. Er bestaat voorts een mogelijk heid tot het vormen van blokfluit klassen, guitaarclubjes, accordeon clubs, zangklassen, een jeugdorkest e.d. Naar alle waarschijnlijkheid zijn ook individuele zanglessen moge lijk. De lessen zijn niet duur. De lesgelden zulen in drie termijnen kunnen worden voldaan en het schoolbestuur gaat ervan uit, dat financiële mogelijkheden geen be lemmering mogen zijn voor jonge lui met talent. De volwassenen, die van de in strumentale lessen ook gebruik I kunnen maken, zullen uiteraard meer lesgeld betalen dan de jeugd. De subsidienormen gelden nl. al leen voor de jeugdige deelnemers. OPGAVEN Zeer binnenkort zullen alle leer lingen, die in Waalwijk een school bezoeken (ook die van de Levens school en Mater Amabilisschool) 'n folder ontvangen, die bestemd is voor de ouders en waarin alle ge gevens over de muziekschool te vinden zijn. Ook de tarieven zijn daarin opgenomen. «Er is tevens een aanmeldingsformulier bij, dat dan voor 1 april zal moeten wor den ingevuld en ingeleverd bij de leiding van de eigen school. Zij die geen school meer bezoe ken kunnen zich op 31 maart a.s. van 2-3 uur en van 7-8 uur opge ven aan de muziekschool (Grote straat 242), waar dan tevens de folder nog verkrijgbaar is. V.S. GOOIEN DEPOT BIJ HANOI PLAT Amerikaanse vliegtuigen hebben gisteren opnieuw een hevig bom bardement uitgevoerd op een Nrd- Vietnamese stelling. Binnen enkele minuten werd de zeer belangrijke plaats Foe Kwi, vanwaar vrijwel al het oorlogsmaterieel, wapens en munitie naar de Vietkong in Zuid- Vietnam wordt getransporteerd, platgegooid. Er deden zich nog ont ploffingen voor, toen de Ameri kaanse vliegtuigen al bijna op hun basis in Zuid-Vietnam waren te ruggekeerd. Foe Kwi ligt ongeveer 150 km. van Hanoi. Het is de eer ste keer dat de Amerikanen zo diep Noord-Vietnam zijn binnengedron gen. Telegram-adres „ECHO' ALGEMENE VORMING MUZIKALE Het onderwijs aan de muziek school is tweeledig: Eerst wordt de zogenaamde Algemene Muzikale Vorming gegeven. Deze wordt klas- segewijs gegeven. In principe ko men daarvoor kinderen van de 2e en 3e klasse van lagere scholen in aanmerking. Voor de eerste jaren komen ook leerlingen van de ho gere klassen in aanmerking, omdat het niet verstandig is, die thans van de geboden mogelijkheden uit te sluiten. De algemene muzikale vorming wordt geheel in de spelsfeer gege ven. De kinderen wordt een aantal muzikal begrippen bijgebracht, die voor het voortgezet onderwijs nood zakelijk zijn. Wil men later (ongeveer vanaf de derde klas der lagere school) in strumentale lessen volgen, dan is het gewenst, dat men Algemene Muzikale Vorming als ondergrond heeft. Het is de bedoeling het AMV voor zoveel mogelijk kinderen toe gankelijk te maken door het les geld laag te houden. Het bestuur heeft het lesgeld gesteld op f 12.- per jaar voor een uur AMV-les per week. In deze periode kan het onder wijzend personeel in overleg met de directeur beoordelen voor welk instrument een leerling geschikt is. Het is nl. zeer wel mogelijk, dat een kind geschikt is voor viool of fluit maar niet voor piano of om gekeerd. De afstand van de verschillende wijken naar het centrale schoolge bouw is voor de kleinere kinderen geen bezwaar: de Algemene Muzi kale Vorming wordt nl. gedecentra liseerd gegeven: na school in de eigen school van het kind of in een nabijgelegen school. President Johnson heeft zelf voor het Amerikaanse Congres het wets voorstel, dat het kiesrecht van de negers moet verzekeren, toegelicht. Het wetsvoorstel heeft de volledige steun van de Democratische en Re publikeinse fractie-leiders in het congres. Het besluit van de presi dent werd bekendgemaakt, nadat ongeveer 15000 mensen in het park voor het Witte Huis hadden gede monstreerd tegen de rassenonge- lijkheid in Alabama. Het nieuwe wetsvoorstel voor ziet in een vereenvoudiging van de registratie van de kiezers, de be noeming van de federale ambtena ren als plaatselijke functionarissen weigeren negers in te schrijven en een ongeldig verklaren van alle verkiezingen, waarbij negers het stemrecht wordt onthouden. In Selma heerste verwarring, toen plotseling alle politiemannen in de buurt van het negerkerkje, waar de strijders voor gelijke bur ger rechten hun hoofdkwartier had den opgeslagen, vertrokken. Voor hun vertrek verwijderde zij eerst Het verlies van 15,1 (vorig jaar 55,3) miljoen gulden, dat de KLM in het afgelopen jaar heeft geleden is bijna geheel het gevolg van re organisatiekosten. Dit blijkt uit de gepubliceerde tussentijdse resulta ten. Het verlies betekent dat het vermogen van de maatschappij op 15 miljoen gulden na verloren is gegaan. In de nog resterende maan den van het lopende boekjaar zal de KLM nog verder verlies lijden. De directie (bij monde van presi dent-directeur mr. H. Albarda) verwacht dat het onmiskenbare herstel van 1964 zich dit jaar ver der zal voortzetten, doordat de vraag naar luchtvervoer nog steeds in een scherp opgaande lijn be weegt. de houten barricades rond het kerk je. Sommige negers wilden van de gelegenheid gebruik maken onmid dellijk een mars naar het gerechts hof te organiseren. Een van de lei ders, dominee Homer Jack, trachtte hen te kalmeren. „Wij staan op de drempel van de overwinning. La ten we rustig blijven". De districtsrecherche van de rijkspolitie in Tilburg heeft maan dag een uitgebreid onderzoek in gesteld naar de dood van de 34-ja- rige werkloze bouwvakarbeider M. van Lent uit Tilburg. Een inwoner van de Belgische grensplaats Pop- pel vond maandagmorgen rond half zeven het stoffelijk overschot van Van Lent in de berm van de weg Poppel-Goirle. Enkele verdachte omstandigheden gaven politie en justitie het vermoeden dat Van Lent, die door bloedverlies is ge storven, de schedel was ingelagen. Een sectie van dr. Zeldenrust heeft later op de dag aannemelijk gemaakt dat Van Lent, lopend op weg naar huis, door een achterop- rijdende personen- of vrachtauto is gegrepen of even is geraakt. De chauffeur van de wagen, die mis schien niets van het ongeval heeft gemerkt is doorgereden. Heuvelstraat 14 Telefoon 26SS2 Exclusieve collecties BLOUSES VESTEN ROKKEN SHAWLS PANTALONS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. Norlane, 7 maart 1965 Na 6 maanden in Holland ge zworven te hebben, was ik eind februari weer terug in Australië. De kou in Schiphol zat diep in m'n botten, maar verdween in de 33° in Sydney. Beladen met koffer en tassen, moest ik de overjas wel aan trekken en liep dan ook aardig voor schut. Dit heeft toch wel zijn voordelen, heb ik gemerkt. De dou ane liet me zonder controle passe ren, waardoor de schatkist 'n strop opliep van ettelijke ponden aan in voerrechten, terwijl de Australische Luchtvaart Mij „Anpset" ANA, m'n veel te zware bagage zonder toe slag meenam, alles dank zij die overjas. Je kan er natuurlijk niet mee blijven doorgaan, want dan sturen ze je naar Vught. Die dikke overjas ontlokte een jongedame, naast wie ik in de hal was neergestreken, de vraag: „Wasn't it cold in Holland?" Gelukkig vroeg ze niet hoe de tulips er bij stonden, of waar m'n klompen waren. „Nou zus, heb ik gezegd, die kou daar, is beter te verdragen, dan de hitte hier." Ze zag er niet kwaad uit, maar tegen de frisse koude gezichten in Holland moest haar uitgedroogde huid het wel afleggen. In Melbourne las ik, in een in Australië verschijnend Nederlands weekblad dat de Limburgse Kan garoo Karnavalsclub de volgende dag - vrijdag 26 februari - haar jaar lijkse Prins Carnavalsbal zou vie ren. Je moet toch wel lef hebben zoiets aan te durven. Maar zelfs een Limburger brengt dat niet op, een echte carnavals-sfeer bij 35° hitte. Zo'n thuiskomst is aardig. ALLEREERST THUIS Ze bestormen je met vragen, de kinderen blijven thuis, al is het zaterdagavond, sloven zich uit om het je comfortabel te maken, sleu ren bier aan, maar na 2 dagen zit je weer alleen en het bier blijft ook weg. DE HOLLANDERS IN DE BUURT De meeste zeggen, vol triomf: Heb ik 't je niet gezegd? Ik wist dat je terug zou komen. Ik probeer er onderuit te komen, zeker als er een beweert dat we destijds gewed hebben. Ja, ik ben wel hier, maar eigenlijk op vacan tia en binnen enkele maanden ga ik weer terug naar Holland. Zoals wij in ons vorige nummer nog konden vermelden gaat mr. J. Cals, de 50-jarige KVP-er, die in vier kabinetten-Drees heeft „ge diend" als onder-minister en mi nister van Onderwijs, proberen de samenwerking van de katholieke en protestantse partijen met de socialisten te herstellen. Hij kreeg van koningin Juliana, vlak voor dat zij naar Oostenrijk op win ter vakantie ging, de formatie-op dracht. Het was voor de heer Cals op de dag af vijftien jaar geleden, dat hij door de vorstin als begin nend politicus beëdigd werd als staatssecretaris van Onderwijs. Mr. Cals moest voor de formatie opdracht hals over kop uit Rome komen. Hij zei dat de benoeming een volkomen verrassing voor hem was. Het kabinet van de Koningin deelde mee, dat de vorstin eerst, zoals algemeen verwacht, drs. Schmelzer had gevraagd een kabi net te vormen. Dat gebeurde zater dagavond. De heer Schmelzer ech ter weigerde. Na de heer Schmelzer heeft de vorstin geen adviseurs meer ontvangen. De conclusie ligt voor de hand, dat de heer Schmel zer zelf zijn fractiegenoot Cals, die zich ook bij de formatie van 1963 een voorstander van samenwerking met de PvdA toonde, heeft aanbe volen. De heer Cals ging al aan de slag. Eerst een persconferentie, een no vum in de historie van de kabinets formaties. Vervolgens, bij hem thuis, een gesprek met drs. Schmel zer. Mr. Cals zei op zijn persconfe rentie: „Ik hoef niet te regeren" en „in de meeste gevallen wordt een formateur geen minister-president". Zijn gezondheid, zei hij, laat niets te wensen over, maar men moet niet te lang achtereen in het kabi net zitten. (Behalve in de kabinet ten Drees, werkte mr. Cals in een kabinet Beel en een kabinet De Quay. Hij werd weer kamerlid in 1963). Men moet ook werken aan zijn eigen onderwijs, kunsten en wetenschappen, zei mr. Cals. Die overweging is nog van kracht, on geacht de gezondheid voegde hij er aan toe. WINST PHILIPS IN 1964: 405 MILJOEN Het Philips-concern heeft in het boekjaar 1964 een omzet behaald van 7002 miljoen gulden, hetgeen ten opzichte van 1963 (6224 miljoen gulden) een stijging van 12% pro cent betekent. Het bedrijfsresul taat bedraagt 935 miljoen gulden, een stijging van 13 procent ten op zichte van 1963 )826 miljoen gul den). De nettowinst is met elf pro cent gestegen van 366 miljoen tot 405 miljoen gulden. Van de nettowinst wordt 206 mil joen gulden of 51 procent in het bedrijf gehouden, terwijl de alge mene vergadering van aandeelhou ders die op 29 april gehouden wordt voorgeseld zal worden om over het boekjaar 1964 een dividend uit te keren van 8 procent op de cumula tief preferente winstdelende aan delen en 16 procent op de gewone aandelen. Ze schudden het hoofd en het vage vermoeden met een gek te doen te hebben, wordt zekerheid. DE AUSTRALIËRS Op straat komen ze met een big smil.e grijnzend op je af, „glad to see ye" en „stond je niet te sprin gen om terug te komen naar Au stralië?" „Ja, Bill, als een kangaroo stond jk te springen." En blijf je voor goed? Ja, wees gerust hoor, misschien nog wel eens op vakantie, maar overigens geen gekke dingen meer. Ja, Peter, Autralia is toch maar 'n wonderfull country. Nou en of, Bill. Mijn buurman vraagt me binnen te komen, verzekert me wel tien maal Peter. I'm glad ye-re back again. Zijn vrouw kust me klap pend op de kaken, ook al blij na tuurlijk en dikt 't nog wat aan met te zeggen, dat wij „the most res pectable family in the world" zijn. Zo, daar kunt U 't dan ook weer mee doen. Na deze plichtpleging, vraagt de buurman - Les - mee naar de keu ken te gaan. Zijn vrouw Muriel kijkt wel spijtig, maar hij is on verbiddelijk. Er moeten nu spijkers met koppen worden geslagen en dan duit hij geen vrouwelijke in menging. Muriel mag met mijn vrouw over de dure aardappelen gaan praten, er is nu mannenwerk te doen. Met de hitte lopen we er tame lijk zomers bij, maar Les is nog méér van plan, want eenmaal in de keuken, trekt hij zijn shirt ook nog uit. De frigidaire (fridge) gaat open en daar komen een half dozijn bekende bruine broeders te voor schijn. Het bier klokt, we proosten en Les kijkt me, met de tong klakkend hoopvol en vragend aan. Wat is nu beter, jullie bier of het onze? Ik hoef niet beleefd te doen, om het gewenste antwoord te geven, want ze kunnen het hier wel brou wen. Ik wou nog zeggen, dat de jonge Claerijn ook lang niet kwaad is, maar die is hier toch niet te krij gen, dus waarom onrust zaaien? „Did you see the Queen? wilde een Engels buurmeisje weten. Ja, op T.V. op Prinsjesdag. sniriev keek wat teleurgesteld, want dat kon Queen Elisabeth niet zijn. Om de pil wat te verzachten heb ik nog verteld over de charmante Fabiola, die zo intens meeleefde tijdens de Congo-gruwelen. Het lukte niet helemaal. Een jonge Hollander vroeg: hoe hard rijden nou eigenlijk die Daf jes?" Moet dat uitgerekend mij, die n:ks van auto's afweet, overkomen! Maar je houd je groot, dus, mis schien overdreef ik: „Man, ze rijden zeker 120 km. maar, wat je met geen enkele au to kan, je draait aan een sleuteltje en meteen schieten ze weg." 9 9 9" „Ja, toch heb ik het meermalen zien doen." Of het ook de bedoeling is van Huub van Doome? Als de redactie het goed vindt tot volgende week. Van Loon. Er bestaat een goede kans dat de Indonesische tabak- en koffie- markt binnenkort naar Amsterdam terugkeren. Dit heeft ir. Sudjarwo- ko Danusastro van het Indonesische ministerie van Landbouw, die mo menteel zijn regering vertegen woordigt in de Indonesische voor lichtingsstand op de voorjaarsbeurs in Utrecht, gezegd. Volgende maand wordt in Amsterdam weer een con sulaat van Indonesië gevestigd. De heer Fred Pesik, die thans is ver bonden aan de Indonsische ambas sade in Den Haag, gaat als consul optreden. Zijn taak zal o.m. bestaan uit het voorbereiden van de terug keer van de koffie- en tabaksmarkt naar Amsterdam.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1