wAAlwijkse en UnGsr.PAAtse coupAnt VERWACHTINGEN SCHOENFABRIKANTEN VOOR 1965 Succesvolle lenteshow van Modehuis v. Dijk ,Jeugdbelangen Sluisdeuren aangebracht Samenwerking parochies JtJan en jernadette Open doekjes voor hoeden mantel- stoffen tailleur- stoffen Stap óók over op Hollandia. Ik kan 't niet, De kabinetscrisis srarar EHSHHBEffiS VRIJDAG 19 MAART 1965 n m" 11,00 86e JAARGANG No. 22 De rcho van het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1669687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Buieaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 h^Yrt- P- P°st f 3.35 bij girobetaling (bjj incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Nu de totaalcijfers over geheel 1964 goeddeels bekend zijn, kan voor de schoenindustrie worden ge concludeerd, dat in het afgelopen jaar een productiewinst van 7% is behaald en een uitvoerstijging van 9% is geboekt; het verbruik van schoeisel, gemeten naar de geldomzetten in de detailhandel, ging met 8% omhoog. Al enkele jaren achtereen heeft de schoenindustrie uitstekende re sultaten behaald. Zal in de naaste toekomst dat zo blijven? Zijn er vormen van samenwerking, fusies of misschien liquidaties op komst? Hoe is in het algemeen de verwach ting voor de Nederlandse schoenin dustrie in de naaste toekomst? MENING FABRIKANTEN Di lezen wij in het maandbericht van de Federatie van Nederlandse Schoenfabrikanten. De Federatie heeft een aantal fabrikanten naar hun mening ge- Niet alleen de grootste schoen fabriek van Nederland, maar ook het bedrijf waar het pret tig werken is. vraagd en de resultaten daarvan laten wij hieronder volgen. De directie van een middelgrote fabriek van herenschoenen in het zuiden van het land vroeg zich af of voor de schoenindustrie de bo men tot de hemel zullen blijven groeien, hetgeen zij niettemin hoopt. Het feit dat de export niet evenredig stijgt met de import ver vulde de directie met enige zorg, ofschoon zij verwachtte dat op het gebied van de import binnen korte tijd een natuurlijk verzadigingspunt zal zijn bereikt en deze dus niet verder meer zal stijgen. Zij geloofde dat er bij de detail handel sprake moet zijn van een grotere voorraadvorming vanwege de nog steeds stijgende import ener zijds en de afgelopen milde winter anderzijds. De bakens zullen dus in zoverre moetenw orden verzet dat 't komende jaar meer aandacht aan de verkoop zal moeten worden besteed dan aan de productie. De ordeportefeuille van dit be drijf is zeer goed gevuld. De direc tie geloof niet aan een impasse voor de schoenindustrie in 1965. LOONRONDE EN CONCURRENTIE Een groot fabriek van dames- en herenschoenen en een dito fabriek van heren- en jongensschoenen, beide in midden-Nederland, maak ten gewag van het feit dat de 15%- loonronde, die Nederland in 1964 heef gekend de export heeft be moeilijkt en voor een aanzienlijk deel de concurrentiekracht voor de Nederlandse industrie, met name ook voor de schoenindustrie, heeft doen teruklopen, omdat in andere landen de loonsverhogingen belang rijk minder waren. De directies van deze bedrijven geloofden dan ook dat in 1965 de concurrentiestrijd zich danig kan toespitsen. Men zal zich meer moeten gaan richten op de „buyersmarket"; de verkooplei ders zullen het komende jaar onge twijfeld slechter slapen dan de be drijfsleiders en de personeelschefs. Men gelooft niet dat er veel fu sies zullen plaatsvinden in de schoenindustrie; wel verwacht men in toenemende mate samenwerking tussen de verschillende bedrijven. Het personeelsbestand zal niet ver der verminderen. In bedoelde bedrijven zijn zowel productie als verkoop in het afge lopen jaar tot volle tevredenheid van de directies toegenomen. De winstmarges van de schoen fabrikant zijn aanzienlijk verkleind door het feit dat de prijzen van schoenen ook na de loonronde na genoeg niet zijn verhoogd, r Een middelgroot bedrijf in het zuiden des lands deelde mede zijn productie van jaar tot jaar aanzien lijk te hebben kunnen uitbreiden; de directie verwacht ook voor 1965 zeker geen teruggang. Het bedrijf exporteert ongeveer 1/3 van de productie en heeft to taal geen last van Italië. Ondanks het feit dat er behoor lijke lonen worden betaald, is er nogal wat verloop onder het per soneel: de directie constateert dan ook enige aversie vooral bij de jon ge arbeider tegen het werken in de schoenindustrie. De ervaring van de directie is dat de import van dure schoenen op vallend minder is geworden. De orderportefeuille van bedoeld bedrijf is nog voor ruim vier maan den gevuld. NEGEN PROCENT HOGER De directie van een klein fabriek van kinder- en meisjesschoenen in Noord-Brabant kon mededelen dat haar orderportefeuille op 1 janu ari 1965 1/4 groter was dan op 1 januari 1964. In 1964 was de ver koop van het bedrijf 9% hoger dan in 1963. De Italiaanse kinderschoenen worden meer en meer losgelaten en van de import daarvan uit Ita lië (en ook uit Duitsland) onder vindt het bedrijf geen hinder meer. De directie meent dat de Neder landse kinderschoenproductie een verrassende wending heeft geno men. Het is de directie bekend dat ook collega-fabrikanten een belangrijke productiestijging hebben geboekt. Zij gelooft niet aan noemenswaar dige veranderingen binnen de schoenindustrie in het jaar 1965. 't Is mogelijk dat een enkel bedrijf het dit jaar niet zou halen vanwege de toegenomen concurrentiestrijd, maar de diverse vormen van sa menwerking die onder schoenfabri kanten bestaan en die stellig nog zullen worden uitgebreid, zijn evenzo vele bewijzen dat de schoen industrie zich weet aan te passen. ATTENT ZIJN Een groot fabriek in Brabant sig naleerde dat de verkoop van pan toffels in de afgelopen (te milde) winter in heel Europa heeft ge stagneerd. Voor een dergelijk arti kel is dit feit als seizoenverschijn sel echter niet abnormaal. De schoenindustrie is in het algemeen tot op zekere hoogte afhankelijk van de weersomstandigheden en wordt daarnaast sterk beinvloed door de mode. Door de directie was geconsta teerd dat de winkelier steeds selec tiever wordt (onder invloed van de toenemende mode), hetgeen wel vertraging bij de productie tenge volge heeft en daardoor ook invloed op het rendament van de bedrijven. Zij gelooft niet dat in 1965 bin nen de schoenindustrie bedrijven zullen verdwijnen; naar haar me ning zal echter vooral het middel grote bedrijf, dat meer is gespecia liseerd, attent moeten zijn. Tenslotte meent de directie dat 80% van de Nederlandse schoen-in dustrie zonder enig voorbehoud op timistisch staat ten opzichte van de naaste toekomst. CONCLUSIE De resultante van deze meningen mag toch wel zijn dat de Neder landse schoenindustrie 1965 met vertrouwen tegemoet kan zien. Het feit dat bepaalde knelpunten dui delijk worden onderkend en het feit dat velerlei vormen van samenwer king (exportcombinaties, bedrijf s- vergelijking e.d.) en reorganisatie van de verkoopsystemen worden toegepast bewijzen dat ook de be drijfstak schoenen zich wel weet aan te passen aan de veranderde economische omstandigheden. is geen reden om niet naar Hollandia te gaan. Als u zelf maar wilt, wordt 't u geleerd door bedreven mensen. Stap óók over op Hollandia. HEUVELSTRAAT 1A9-TILBURC Het laatste stukje van de Heuvelstraat parkeren voor de deur Kabinetsformateur Cals is nog be zig met een zo volledig mogelijke re geringsboekhouding. Het echte for matiestadium - het onderhandelen met de politieke partijen - zal nog wel even op zich laten wachten. De formateur werkt aan een overzicht van belangrijke zaken waarmee een toekomstige regering te maken kan krijgen. Hij beperkt zich hierbij niet tot het radio- en tv-beleid, maar ver zamelt gegevens over allerlei te ver wachten ontwikkelingen op sociaal- economisch en financieel gebied en over algemene problemen op het ter rein van de binnen- en buitenlandse politiek. Modehuis Van Dijk heeft maan dagavond, dinsdagmiddag en dins dagavond ruim 1200 bezoeksters ge had bij haar succesvolle modeshow. Zoals Maggy Sierenberg het zei: „Van Dijk komt 't allereerste met het allerlaatste". En het was niet eens overdreven. Zo werd in de collectie de zg. „knitted look" ge toond. Een beige pakje, multicolor pakjes, waarbij toch één pasteltint overheerste en mantels in één pas teltint of beige uitgevoerd vielen zeer in de smaak. Van Marc Bohan, die bij Dior de leiding heeft overgenomen van rves St. Laurent, waren veel cre aties in de collectie. Een mantel van deze Fransman in zwart kam- garen, uitgevoerd met een klein opstaand kraagje en dubbel (hoge) knoopstelling was zeer chique. Een plotselinge sprong naar En geland, waarvan een geblokte mo hair-mantel kwam, kon door de kijkende dames gemakkelijk geno men worden dank zij de soepele toelichting van Maggy Sierenberg, die haar aantekeningen alleen no dig had voor de prijzen. Het mate riaal de technische snufjes, van ie der der modellen kende zij voldoen de om direct mede te delen en od details te wijzen. VEEL ROSE Er was veel rose - ook in de man tels - en een Balmain-creatie kreeg uiteraard veel bewondering van de toeschouwsters. Ook hier weer de dubbele knoopstelling, die toch wel overheersend was. Heel aardig was een mantel waar de knoopstelling zeer hoog was en de knopen paars gewijs met lusjes waren bevestigd. Een applaus kreeg de creatie van Pierre Cardin, hier getoond in blauw, waarvan prinses Margriet 'n koïht~kleUrig exemPIaar heeft ge- De regenkleding is in de meeste garderobes het stiefkind. Niettemin is het mogelijk om er ook in regen kleding charmant uit te zien. Van Maggy Rouff werden twee creaties getoond, of liever één creatie in twee kleuren uitgevoerd: witte hoppen op blauw en of rood. Ook in regenkleding waren de pastelkleuren overheersend. Hier echter blue. Enkele regenjassen in beige vielen ook zeer in de smaak. De military look geeft een zeer sportieve indruk. COSTUUMS OVERHEERSEND De costuums beheersten de show. Zeer chique waren de zwarte pak jes die afgeronde jasjes hadden zoals de haute couture voorschrijft. Bij een Engels pakje liep het jas je nog recht af. Ook hier kwam soms een dubbele knoopstelling voor. De show werd gestolen door de vele jersey-costuums. Vooral de jersey van Saint Joseph uit Frank rijk oogstte veel bewondering. Zo ook de Weense jersey van Erica Rössler, waarvan een kash- mir dessin in pastelkleur zeer in de smaak viel. Ook in de costuums troffen we weer een ontwerp van Pierre Car din aan: blauwe strepen op licht grijs en op rood, met rokken, die de plooien voor hadden. Die bewegende rok-lijn is zeer vrouwelijk, kleedt tegen de ver wachting in toch slank af al zullen met Maggy Sierenberg vele - wat zwaardere dames - blij zijn, dat Balmain en Guy Laroche bij de strakke rokken gebleven zijn. Enkele ensembles uit de Jolo- couture vielen op door de frisse kleuren én door de prijs. Het waren dan ook complets van zuiver zijde, waarvan de schatkist via de weel debelasting ook een graantje wil meepikken. MARC BOHAN Deze Jolo-complets vormden de overgang inaar de japonnen, die zowel in de sector „gekleed" als in de sector „sportief" goed in de smaak vielen. Mare Bohan gaf ook hier de toon aan met zijn bewegende lijn. Zwart overheerste bij de chique japonnen, blue, rose en blauw vormden de overgang naar het sportieve genre, terwijl een lichte beige japonnetje met schotse ruit als boven-inzet een zeer jeugdig en sportief effect had. Opvallend was de prijs van Ita liaanse jersey-japonnetjes. De vrijetijdskleding gaat in mo deshows meer en meer op de voor grond treden. Modehuis Van Dijk toonde creaties, die geïnspireerd waren op de „battle dress". Blue overheerste weer en vooral een 4- delig ensemble van Courrèges viel op. Al met al 'n goede show met des kundig commentaar van Maggy Sierenberg en toepasselijke, be scheiden begeleiding op het ham mondorgel door John v. d Belt. Op het einde van de show waren er bloemen voor de mannequins. Bij al het getoonde had Maison van de Sanden uitstekend passende hoeden, waarvoor de bezoeksters op het eind van de show dankbaar ap- plaudiseerden. KROESJEF BESCHULDIGT ZICHZELF. „Ik heb mezelf grenzeloos over schat. Iedereen maakt fouten. Mijn grootste was, dat ik dacht, dat mijn kracht onbegrensd was en dat ik te gelijkertijd regeringsleider en eerste secretaris van de communistische par tij kon zijn. Dat betekende dat ik de lichamelijke en geestelijke mogelijk heden van een enkel mens heb over schreden." Aldus Nikita Kroesjef in een exclusief interview met het Duit se blad Revue. "Door de "fusie" met de Bernodetteparochie werken we niet voor een in aantal steeds slinkende en in leeftijd ouder wordende parochie, maar voor een steeds groeiende en jong. blijvende dubbel-parochie"al dus de heer J. A. de Waal, voorzitter van de Stichting Jeugdbelangen op de jaarvergadering, die dinsdag werd gehouden in "De Terp". Up deze jaarvergadering waren naast de adviesraad en het bestuur aanwezig de groepsleiders van de verkenners "Andr. Zijlmans Groep" en van de hobby-clubs. Bij zijn inleiding sprak de heer De Waal een woord van welkom aan het adres van Pater v. d. Broek, die als aalmoezenier de tot pastoor benoemde heer Lempens opvolgt Zeker nu het kerkbestuur nog altijd voor 40 financieel meedoet is een vertegenwoordiger van de heer Deken van harte welkom, aldus de voorzitter, die de hoop uitsprak, dat Pater van den Broek als priester vooral inbreng krijgt bij de leiders en leidsters. FINANCIËNGUNSTIG In verband met de fusie met de Bernadetteparochie was de heer De Waal er blij mee, dat Pastoor Oomens Geestelijk Adviseur blijft en sprak hij er zijn vreugde over uit, dat de heer C. van Gelder de Bernadetteparochie in het Stichtingsbestuur zal vertegen woordigen. Ook verheugde het de voorzitter, dat de heren H. Schilders en I'Marcellis de nieuwe parochie in de Adviesraad vertegenwoordigen. De opening kon in vele opzichten prettig klinken. Zo was voorziter De Waal er erg gelukkig mee, dat het rustig maar gedegen geklop op de poort van het gemeentehuis tot ge volg had gehad, dat de subsidie werd verdubbeld. Bovendien heeft de actie Terpidrome" een saldo van f 4.664.94 in de kas gebracht. Grote waardering bestond er voor het werk van de leiders en leidsters, waarvan er nog steeds niet voldoende zijn. Voorzitter de Waal deed een be roep op de jongeren tussen de 18 en 25 jaar om zich enkele jaren actief met het jeugdwerk bezig te houden. Het moderne streven is er op ge richt de jeugd een besteding van hun tijd buiten het gezin en buiten school te verschaffen, die in vrijheid kan geschieden. Daarvoor zijn begeleiders en begeleidsters nodig. Niemand van de volwassenen, al dus de heer De Waal, heeft ooit spijt gehad van de tijd, doorgebracht in de jeugdbeweging. Wanneer men tijd en capaciteiten voor dit werk heeft, is het voor de eigen persoonlijke vor ming van onschatbare waarde enkele jaren metterdaad belangstelling te hebben getoond voor de jeugd. De heer De Waal herdacht de on langs overleden heer Liebrechts, die zich vooral verdienstelijk had ge maakt voor de verjaardagsactie. Ook mejuffrouw Wagemakers en de overige medewerl werksters aan deze s dank aanvaarden vai JEUGDEXPO Verder werden op de vergadering de financiële jaarstukken vastgesteld en aandacht besteed aan het jeugd werk in moderne en attractieve zin. Op 27/28 maart wordt het 5e Jeugdweekend gehouden. Het heet deze keer Jeugdexpo, omdat er een beursidee aan gegeven is. Een plaats waar vooral de jeugd zelf kan ken nismaken met de jeugdbeweging in de beide parochies. Alle clubs en de Andreas Zijlmans- groep zetten als concurrenten hun beste beentje voor om belangstelling en nieuwe leden te trekken. Ook diegenen in beide parochies die iets voelen voor leider of leidster kunnen daar de sfeer proeven en daardoor misschien een duwtje krij gen in de goede richting. Als voorbereiding en als propa ganda voor deze Jeugdexpo zal vol gende week dinsdag een "bezinnings- avond" worden belegd, waarop Drs. Zaat een toespraak zal houden. In het kader van de bespreking over modern en attractief jeugdwerk zei de heer de Waal het volgende De jeugdbeweging is ontstaan rond 1900 1910. Deze georganiseerde jeugdbeweging vond men nodig om de jongelui te beschermen tegen de negatieve invloeden van de vrije tijd. Ledigheid was des duivels oorkus sen"! De volwassenen gingen zorgen voor de organisatie, voor de lokalen en de materialen. De volwassene trad bewust dit vrijetijdsmilieu binnen. De jongelui tolereerden de dualis tische functie van het jeugdwerk. Enerzijds vrijetijdsbesteding, ander zijds opvoeding, godsdienstige vor ming, beter maken, karakters vormen. In 'De Terp" vooral werd deze dualistische functie geheel losgela ten. Het werd een gelegenheid waar de jeugd elkaar in alle vrijheid kon ontmoeten. Het woord Terp werd ook daarom gekozen. Aldus voorzitter de Waal. ter Lenglet bracht namens de >raad dank aan het bestuur voor ;le werk, dat in het belang van de jeugd wordt verricht. orige week zijn de 4 grote en 6 kleine sluisdeuren op hun plaats aan gebracht in de sluis, die door de firma Verstoep in het kader van de Waalwijkse havenplannen wordt gebouwd. De kleinere deuren zijn 6.10 m bij 5.40 m en worden aangebracht als volgt:: vier aan het bin- nenhoofd (aan de zuidkant) en twee aan het buitenhoofd achter de vier grote deuren. De twee buitenste, die straks rechtstreeks contact krijgen met het water van de Bergse Maas, ziet men op bovenstaande foto. De deuren zijn 8.60 m bij 5.40 m en zijn 45 cm dik. Ze wegen elk 25 ton. De firma Verstoep is voornemens de komende weken een ver binding tot stand te brengen tussen het Zuiderafwateringskanaal en de nieuwe sluis. Bovenstaande foto werd genomen vanuit de graafput die deze verbinding tot stand moet brengen.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5