wAAlwijkse en UnqstPAAtse couraiu Buitengewone lasten In 1965 Aft/ reeds schatten voor loonbelasting Soms is inkomstenbelasting voordeliger! Muziekschool na 1 september in gebouw kleuterschool Wilhelminastr. Jampe Gemeenteraad Waalwijk Raad benoemt 3 leden voor Stadsgewestelijke Commissie Voorlopig nog informele samenwerking van 7 gemeenten Ogen vraqen brillen van STASSAR Internationale Schoenenbeurs Nederland Vooruitverkoop wordt onmogelijk Export steeg in februari 10% Wallace houdt vol Damesmode Tilburg MAANDAG 29 MAART 1965 85e JAARGANG No. 25 De rcho vah het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 ^ureauj^Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Een lezer stelde de vraag of hij onder de nieuwe regeling wel in aanmerking kan komen voor aftrek buitengewone last. De geschatte cijfers geven een mooi voorbeeld door belanghebbenden die nog niet weten, welke normen worden aan gelegd volgens de nieuwe wetten inkomstenbelasting en loonbelas ting. A boekt over 1965 bedrijfswinst f 16.000. salaris, na aftrek kosten f 2.000. opbr. onr. goed netto f 800. rente en div. en eff, net. f 1.200. Onzuiverinkomen f 20.000. Persoonlijke verplichtingen Premie aow, betaald en ingehouden f 1000. Lijfrenteprem. f 600. Betaalde rente van schuld f 400. f 2.000.— resteert „overig inkomen" f 18.000.— Voorts heeft A in 1965 de volgende uitgaven te doen: 1. Ondersteuning behoef, ouders f 400. 2. niet-vergoede ziektekosten f 300. 3. niet vergoede kosten (bevalling f 400. 4. kosten van eigen studie voor beroep f 200. f 1.300.— De onder 2 en 3 genoemde kosten gelden slechts als buitengewone last voor zover hun totaal (f 700.-) een bedrag ad 2% van f 18.000.-, doch maximaal f 500.-, te boven gaat. Als buitengewone last geldt hiervan dus slechts f 700- minus f 450.-, ofwel f 250.-. bedragen dan deze f 250.- plus f 400.- en f 200.- (van de uitgaven onder 1 en 4) ofwel f 850.-. Heeft A geen kinderen dan be draagt voor hem het voor aftrek vereiste minimum 4% van f 18.000,- ofwel f 720.-. Heeft hij 4 kinderen, dan gaat daar voor het derde en het vierde kinde ieder Vz% af en be- De komende schoenenbeurs wel ke dit jaar op 5, 6 en 7 april te Utrecht in de Irenehal (Croeselaan- terrein) wordt gehouden zal een omvangrijke internationale deelna me omvatten. Zo zullen er 12 firma's uit Bel gië, 10 uit West-Duitsland, 10 uit Frankrijk, 2 uit Zwitserland en 22 firma's uit Iitalië aanwezig zijn. Italië heeft dit jaar een kolos sale collectieve stand ingericht van 400 m2, waarop 21 Italiaanse fir ma's hun producten zullen tonen, vnl. damesschoenen, maar ook san dalen en muiltjes, kinderschoenen, heren- en jongensschoenen, balle rina's, après-skischoenen en sport schoenen. Het aantal Nederlandse deelne mers wijkt weinig af van het vo rige jaar en bedraagt wederom een honderd firma's. Door deze aanzienlijk gestegen buitenlandse belangstelling is de beurs in omvang toegenomen met ruim 25%; de netto standruimte be draagt thans ruim 5500 m2. De beurs wordt dagelijks gehou den van 9-5 uur met de traditionele avondopening op de tweede dag. Zij is alleen toegankelijk voor vakmen sen. De Uitverkoop wet 1964 treedt op 1 april in werking. De nieuwe wet verbiedt uitdrukkelijk de praktijk om op de seizoenopruiming voor uit te lopen. Het zal verboden wor den om gedurende zes weken voor de seizoensopruiming een verkoop aan te knodigen zoals gebruikelijk bij seizoensopruimingen bijvoor beeld door het onordelijk uitstallen van artikelen, het doorschrappen van de oude prijzen enz. Bovendien zal het verboden zijn gedurende zes werkdagen voor het begin van de seizoensopruiming bij zondere aanbiedingen te doen. Ver der wordt verplicht gesteld op de aankondiging van de seizoensop ruiming het begin en het einde van deze periode opvallend te vermel den. draagt het vereiste minimum 3% van f 18.000.-, ofwel f 540.-. In bei de gevallen krijgt hij dus aftrek en wel voor het volle bedrag der bui tengewone lasten ad f 850.-. Zijn belastbaar inkomen wordt dan j f 18.000.- minus f 850.- ofwel i f 17.150.-. Had hij geen studieboeken gehad, dan hadden de buitengewone las ten in totaal f 650.- bedragen. Dan had hij zonder kinderen geen af trek verkregen omdat het vereiste minimum niet was bereikt. HOE VERKRIJGT MEN AFTREK? Voor wie in de inkomstenbelas ting valt is het eenvoudig: hij kan de aftrek op het aangiftebiljet ver-'! zoeken. Voor de loonbelasting moet men aftrek vragen bij de inspectie waar onder men ressorteert. Daar zal men dan een beschikking krijgen waarop het bedrag, dat per week of maand aftrekbaar is, wordt ver meld. Die beschikking moet men dan aan de werkgever overleggen, waarna deze het loon met het vast gestelde bedrag verlaagt alvorens de in te houden premie aow en i loonbelasting te berekenen. Daar het verzoek uiteraard van te voren moet worden gedaan, dient men een schatting te maken van alle buitengewone lasten (het gaat immers om het totaal!) welke zich in het komende jaar vermoedelijk voor zullen doen. Het verzoek wordt slechts ingewilligd voor zo ver aannemelijk is, dat bij afwij zing meer loonbelasting zou wor den geheven dan het bedrag aan inkomstenbelasting verschuldigd zou zijn, zo een aanslag in die belasting zou worden opgelegd. ONVOORZIEN Vanzelfsprekend kan zich ook het geval voordoen, dat in de loop van het jaar buitengewone lasten ont staan welke niet te voorzien wa ren. Ook dan kan men alsnog met een een beschikking vragen. Boven dien kan men (en dat is weer nieuw en geldt dus met ingang van 1965) ingeval men overigens niet in de inkomstenbelasting valt, tóch een aanslag vragen indien men, door de verrekening van de ingehouden loonbelasting en/of andere heffin gen, 5% van de verschuldigde in komstenbelasting, doch minstens f 25- terug zou krijgen. Uiteraard zal de inspecteur dat voor u moeten berekenen en het schaadt niet, ook al zou het niet baten. Indien u in dat geval in de inkomstenbelasting „valt", dan „valt" u in elk geval zachtkens Volgens de door het CBS samen gestelde voorlopige gegevens be droeg de waarde van de invoer in februari 1965 f 2.042 min (v.m. f 2.005 min.), terwijl voor een waarde van f 1770 min. (v.m. f 1728 min.) werd uitgevoerd. De uitvoer bedroeg 87 pet. van de in voer (v.m. 86 pet.). De waarde van de invoer is in februari ten op zichte van de overeenkomende maand van 1964 gedaald met f 17 min. of 1 pet., de uitvoer daarente gen gestegen met f 156 min. of 10 pet. De voornaamste goederengroepen die bij de invoer zijn gedaald wa ren: \granen, steenkool, tin, erts, suiker en vliegtuigen. Daartegen over stonden stijgingen bij: ruwe ten en kleding. De voornaamste aardolie, oliehoudende zaden, groen- geëxporteerde goederen waren: electrische machines en apparaten, melk en zuivelproducten, granen, plastische stoffen, schepen, tin en niet-electrische machines. De stij ging van de uitvoer werd geremd door de daling van de export van o.a. minerale brandstoffen. Het invoersaldo bedroeg sedert het begin van het jaar f 549 min en was daarmee bijna f 400 min lager dan in januari-februari 1964. BUDDEMEYER chemisch reiiii&e.n groteetraat 95 waalwijk Betogers voor gelijke burgerrech ten hebben getracht gouverneur G. Wallace op het Capitool in Mont- gommery een petitie aan te bieden, waarin geprotesteerd wordt tegen de discriminatie tegen negerkies gerechtigden in Alabama. Wallace weigerde de delegatie te ontvangen. Abonnement p. week (0.24 -f 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertentiesspeciaal tarief Telegram-adres „ECHO" De oprichting van een gemeente lijke Stichting, genaamd „Stichting Waalwijkse Muziekschool" was een van de agendapunten van de raads vergadering van vorige week don derdag. Vorige maand had de raad f '15.000.- subsidie verleend voor de stichting en instandhouding van een muziekschool. Gedeputeerde Staten hebben aan deze subsidie verlening hun fiat nog wel niet ge geven, maar de voorzitter was in dit opzicht niet pessimistisch. Het zal een gemeentelijke stich ting worden, geheel overeenkom stig de zienswijze van de provin ciale consulent voor het muziek onderwijs. Deze rechtsvorm is o.m. gekozen vanwege de pensioenge- rechtelijke consequenties voor het personeel van de school. De heer van Engelen had graag gezien, dat de benoeming van de bestuursleden zou geschieden door de raad. Als het een gemeentelijke school zou zijn geweest, had de raad wel het recht tot het benoemen van bestuursleden, aldus de voorzitter, maar de thans gekozen rechtsvorm is veel aantrekkelijker, o.m. omdat deze niet gemakkelijk zal verzan den in ambtelijkheid. In het des betreffende pre-advies zeggen B. en W., dat zij voornemens zijn tot lid van het bestuur te benoemen de leden van het initiatiefcomité, te weten mevr. Timmermans-van der Hoff, A. P. M. van Loon, L. J. Ver- cammen, Dr. F. E. M. Vercauteren en Dr. A. L. de Vetten. Binnenkort zal aan het bestuur een zodanige uitbreiding |worden gegeveni, dat de verschillende maatschappelijke groeperingen daarin een represen tatie zullen kunnen vinden. Dit laatste, aldus de voorzitter naar aanleiding van een vraag van de heer Van Engelen, om op de school meer de stempel van een volksmu ziekschool te drukken. De financiële administratie zal worden ondergebracht bij de cen trale administratie van de gemeen tebedrijven en .aan de raad zal jaarlijks een jaarverslag worden overgelegd. SUBSIDIEVERHOGING ORANJEVERENIGINGEN De 4 oranjeverenigingen, Oranje- Huis, Oranje Boven, Trouw aan Oranje en Koninginnedag krijgen 50% meer subsidie; op voorstel van B. en W. verhoogde de raad 't sub sidiebedrag van f 400.- tot f 600.-. De heer van Loon vroeg de voor zitter waarom het college nog steeds geen gehoor heeft gegeven aan zijn reeds twee maal gedane verzoek, om de Oranjeverenigingen te sub sidiëren overeenkomstig het aan tal kinderen dat onder deze vereni gingen ressorteert. Daar zijn nogal practische bezwaren aan verbon den, aldus de voorzitter. Er vinden jaarlijks nogal grote verschuivingen plaats. De heer van Engelen zag toch een volgende keer ook graag een verdeling, zoals de heer van Loon die voorstelde. GEMEENTEWONINGEN ALS RUILOBJECT Het voorstel tot ruil van onroe rend goed met L. van Helvoirt, was voor de heer van Engelen aanlei ding om te vragen, door wie de woningen Putstraat 3 en 5, die de gemeente wil overdragen, bewoond worden, of de huidige bewoners deze woningen niet wilden kopen. Ze zijn destijds gekocht om als ruilobject te dienen, zei wethouder Van Hees wijk, en de bewoners hebben de gemeente niet gevraagd, of ze ze konden kopen. De heer Van Engelen vond het geen juist beleid, deze woningen „onder de bewoners uit" te verkopen. Ver moedelijk zullen de bewoners van deze huizen binnen drie jaar bij de gemeente aankloppen om een wo ning. De heer van Mosselveld zei te weten, dat de verschillende be woners van de destijds als ruilob ject aangekochte woningen graag de door hen bewoonde woningen hadden willen kopen. Wethouder van Heeswijk zei be grip te hebben voor de ideële mo tieven van de heren v. Engelen en van Mosselveld, maar dat zakelijke overwegingen hier moesten preva leren. De heer van Engelen wenste stemming over het voorstel. Het werd met 15 tegen 2 stemmen aan genomen. De heren Van Engelen en Van Moselveld stemden tegen. RAAD GAF FIAT AAN TAL VAN GRONDTRANSACTIES Het meerendeel van de voorstel len van B. en W. die tijdens de raadsvergadering van afgelopen donderdag aan de orde kwamen, werden zgn. hamerstukken. Daar was op de eerste plaats de goedkeuring van de rekening 1963 van de stichting „Het Oude Man nenhuis van Baardwijk". De reke ning sloot met 'n batig saldo van f 924,46. Voor een bedrag van f 1295.- zal de St. Theresiaschool een schrob- machine en een vierladige archief kast aanschaffen, f 885.- voteerde de raad aan de R.K. Meisjes-Ulo „Maria Koingin" voor de aanschaf van nieuwe leer- en examenboeken voor de vakken geografie en boek houden. De Oranjeschool moet 70 nieuwe leersets hebben, de kosten daarvan bedragen f 4270.-. De R.K. b.l.o.-school heeft een berging no dig voor speelmateriaal, een afras tering rondom de speelplaats, een tegelplateau rondom de zandbank, twee zitbanken, en een aantal kast jes of rekken voor het opbergen van schooltassen. De raad stelde een crediet van f 11.300.. daarvoor beschikbaar. Aan de R.K. Huishoud- en Indu strieschool werd een noodzakelijk heidsverklaring afgegeven voor de uitbreiding van het leerplan van de school met een zgn. I.N.O.M.-op- leiding, dit is „Individueel Nijver heidsonderwijs Meisjes". Zwak-begaafde leerlingen, waar van op grond van de resultaten bij het lager onderwijs kan worden verwacht, dat zij de normale pri maire opleiding aan de huishoud school moeilijk zullen kunnen vol gen. kunnen van deze opleiding pro fiteren. De openbare verlichting aan de Burgemeester Smeelelaan behoeft verbetering; de kosten daarvan be dragen f 14.605.-. Ten behoeve van de aanleg van de haven zal de gemeente moeten beschikken over een perceel grond, eigendom van de N.V. Noord-Bra- band, Maatschappij van Verzeke ring op het Leven te Waalwijk. Er is overeenstemming bereikt over de aankoop van het perceel. De raad ging accoord met het voorstel tot aankoop van grond gelegen ten zui den van het Laageinde, van C. J. Klerkx en M. C. van Brunschot. Grond in de Buitenpolder van Heuvelstraat 14 Telefoon 26SS2 Exclusieve collecties BLOUSES VESTEN ROKKEN SHAWLS PANTALONS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. Een nota betreffende de inter gemeentelijke samenwerking van gemeenten in Midden-Brabant en een voorstel tot het aanwijzen van vertegenwoordigers in een te vor men stadsgewestelijke kommissie hebben donderdagavond aanleiding gegeven tot uitvoerige discussies in de openbare raadsvergadering, die resulteerden in de benoeming van een drietal vertegenwoordigers, t.w. de heren Van den Hoven, van Eijl en Duyvelaar. In ,ons blad van vorige Week maandag hebben wij uitvoerig aan dacht besteed aan bovengenoemde stukken. Kernpunt daarvan was dat de Streekraad Midden-Brabant volgens het directorium van deze Streekraad tot de vaststelling was gekomen, dat deze Raad in zijn hui dige vorm te onhanteerbaar is. In tergemeentelijke samenwerking in het verband van twee stadsgewes ten, nl. Tilburg en Waalwijk, zou het meest wenselijk zijn. Er zullen twee stadsgewestelijke commissies worden gevormd, die tot 1 juli 1966 zuiver informeel zullen werken. ALLE RAADSFRACTIES ACCOORD De discussie werd geopend door de heer Van Eijl, die zei te spreken namens de gehele fractie van de Kath. Unie. Uit de op- en aanmer kingen die hij maakte, moest niet worden geconcludeerd, dat zijn fraktie het niet eens was met de nota en het voorstel van B. en W.. Het feit, dat de Kath. Unie het in- terimverslag omtrent de stand van de werkzaamheden van de Streek raad Midden-Brabant met betrek king tot de opstelling van een struc tuurplan had gezien als een tussen tijds Overzicht en niet als een eindrapport, reden waarom men destijds het rapport niet uitputtend had bestudeerd was voor de heer van Eijl aanleiding te vragen naar nauwkeuriger omschrijving van verschillende onderdelen van de nota, die B. en W. de raad had den aangeboden. Het inter imverslag was destijds aanvaard als gentlemans agree ment; het blijkt nu 'n basis te zijn, een eindverslag. Sprekend over de politieke nuancering van de in te stellen stadsgewestelijke commissies merkte hij op, dat het beter zou zijn, te kijken naar bekwaamheden in plaats van naar politieke kleur. Met de geografische spreiding kon zijn fractie zich wel verenigen, Baardwijk zal de gemeente kopen van P.W. van den Hoven, en van G. Keetels grond ten noorden en ten zuiden van de Drunenseweg. Ten noorden van de Drunenseweg ligt ook een stuk grond van A. Schilders en consorten, dat gemeen te kan kopen. In de vergadering van 30 januari 1964 besloot de raad aan te kopen van de erven J. den Teuling de twee winkelwoningen Grotestraat 269 en 271 en de woningen Hooi- steeg 3, 5, 7, 9, 9a, 11, 13, 15, 17, en 19. Bij arrest van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch is gerechtelijk vastgesteld, dat de huurster van het pand Grotestraat 271, mevr. Nijman-de Jong, voorkeursrecht van koop heeft. De gemeente zal van de aankoop van dit pand moe ten afzien. De gemeente zal ruil van grond aangaan met A. P. de Louw en L. A. Pullens. Aan L. J. M. Roesten- berg en W. Blom zal industrieter rein ten zuiden van de Elzenweg worden verkocht. De volgende personen zullen de door hen bewoonde gemeentewo ningen kopen: C. Th. Adriaanse, St. Antoniusstraat 101, A. van Delft, Putstraat 44, Gez. Ch. J. E. en E. Ch. Henkelman, St. Antoniusstraat 77, A. G. Herman, St. Crispijnstraat 18, L. P. van Mier, Beatrixstraat 24; A. J. van Schaik, St. Crispijn straat 20, en mej. G. Ch. Smolders, St. Antoniusstraat 97. Een electrische schrijfmachine en een tweetal archiefkasten voor de kamer van de gemeente secretaris kosten samen f 2784.-. De raad stelde dit bedrag beschik baar. Het plan Groenewoud heeft straat namen. Een commissie, belast met het voorbereiden van straatnaamge- ving, heeft 21 namen voorgesteld, die door de (raadsleden geschikt werden gevonden. Met L. H. van Heesbeen zal de gemeente ook een perceel grond ruilen, en van mej. M. C. van Hui ten en A. (Pullens en consorten zal de gemeente grond kopen, resp. ten zuiden van de Drunenseweg en ten zuiden van het Laageinde. maar hij vroeg zich af, welke de bevoegdheden zouden zijn van de gemeenten, die wel ressorteren on der de streekraad Midden-Brabant, maar niet zullen worden opgeno men in een stadsgewest. Hij noem de in dit verband de gemeenten Geertruidenberg en Raamsdonk. Deze gemeenten zouden in de Streekraad geen rol moeten spelen. Hij vroeg de voorzitter, waarom B. en W. niet geheel de suggesties van de Commissie voor Bestuursproble- men hadden aanvaard. De heer Dercksen verklaarde, dat het voorstel tal van gelukkige sug gesties bevatte, gelukkig vooral, omdat het element van groei zo dui delijk aanwijsbaar is. Hij beschouw de het interimverslag wel als een eindrapport, maar een eindrapport van de eerste fase. Hij zag wel graag evenredige vertegenwoordi ging in de te formeren commissies en raden. De voorzitter verklaarde daarna, dat het interimverslag uitsluitend bedoeld was als een overzicht van de stand van zaken. De opdracht tot het geven van een duidelijke oriëntatie met betrekking tot de be- stuursproblemen had de Commissie voor Bestuurszaken snel en zorg vuldig uitgewerkt. Tussen de in zichten van de Commissie voor Be- stuursproblemen en die van de Streekraad was geen grote afstand. Het verschilpunt was uitsluitend de vraag, of aan de stadsgewestelijke commissies en raden meteen of in de nabije toekomst een officieel sta tuut moest worden gegeven. Om de redenen, die in de nota zijn ge noemd, hebben B. en W. voorge steld tot 1 juli 1966 op informele basis te werken. Na deze datum zullen de stadsgewestelijke commis sies vervangen worden door stads gewestraden. De mogelijkheid om de commissies c.q. raden een meer uitgebreidere samenstelling te ge ven, opdat dan de minderheidsgroe pen een grotere vertegenwoordi ging zullen hebben, zal zeker een punt van bespreking uitmaken voor de te vormen commissies. De taak van de commissies is als volgt om schreven: de voorbereiding van een streekplan bevorderen en daarbij aandacht schenken aan het vraag stuk van de vaststelling en aanpas sing daarop van gemeentelijke structuurplannen en bestemmings plannen, en de commissies zullen er ernstig naar streven voor 1 juli 1966 voorstellen te doen met betrekking tot de concrete definitieve vorm voor een inhoud van de samenwer king van de gemeenten in haar ge bied waarin begrepen de eventuele overdracht van bestuursbevoegdhe den, waartoe naar het oordeel van de commissies besloten zou dienen te worden. De voorzitter kon het niet eens zijn met de zienswijze van de heer van Eijl, dat gemeenten, die geen deel uitmaken van een van de twee stadsgewesten, eigenlijk geen deel behoeven uit te maken van de Streekraad. Er bestaat geen enkele hiërarchieke verhouding tussen de Streekraad en stadsgewesten, en bovendien kan het wel eens van belang zijn, dat een zo groot moge lijke groep burgemeesters gezamen lijk bepaalde activiteiten ontplooi en. In dit verband noemde hij het busverkeer en de activering van de bouw van wegen. Op verzoek van de heer Dercksen zei de voorzitter bereid te zijn een informatieve bij- eenkomst te beleggen, waarin alle zaken met betrekking tot het stads gewest duidelijk kunnen worden uiteengezet. Nadat de heren van Seters en Brouwer nog hadden verklaard vol ledig accoord te kunnen gaan met het voorstel van B. en W. candi- deerde de heer van Engelen namens de fractie van de Kath. Unie de he ren Van den Hoven, Van Eijl en Duyvelaar. Deze heren werden door de raadsleden benoemd als leden van de stadsgewestelijke commissie Waalwijk. Voorzitter van deze commissie is de burgemeester van Waalwijk, terwijl er ook zitting in hebben de burgemeesters van de betrokken gemeenten, t.w. Drunen, 's-Gravenmoer, Heusden, Loon op Zand, Sprang-Capelle en Waspik, voorts twee leden van de raad van elk der deelnemende gemeenten met een inwonertal van meer dan 10.000 en een lid van de raad van elk der overige deelnemende ge meenten.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1