Sprang-Capelle Gemeenteraad Sprang-Capelle c KAATSHEUVEL Zeven garages aan de Pres. Kennedystraat Oud gebouw aan Gasthuisstraat gaat verdwijnen Modern bejaardenhuis van drie verdiepingen in Kaatsheuvel 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 29 MAART 1965 Sprang Vrijli.-CapelBe Capelle Naeuwkuijk i 1.1-JSr^JTSSlL1 de Harmonie "Apollo", gevestigd te Kaatsheuvel. 12. Rondvraag. PREADVIEZEN Voorstel tot het verstrekken van 'n onderhandse geldlening aan de Har monie "Apollo", gevestigd te Kaats heuvel. Het bestuur van de Harmonie "Apollo", gevestigd te Kaatsheuvel, heeft verzocht, haar een onderhandse geldlening te verstrekken tot een be drag van f 5000. De uit deze geld lening te verkrijgen middelen zijn be stemd voor het vernieuwen van de uniformen van de drumband, alsmede voor het uitbreiden van het bestaande instrumentarium. De vernieuwing van de uniformen, waarmede een bedrag van f 4.250 is gemoeid, houdt mede verband met de viering van het 80-jarig bestaans- feest, dat "Apollo" over enkele maanden hoopt te vieren. De uitbrei ding van het instrumentarium vraagt nog een uitgaaf van f 750.-. Blijkens een door genoemd bestuur overgelegde exploitatie-rekening zal de contractuele verplichting wegens aflossing kunnen worden nagekomen. B. en W. stellen de raad daarom voor de gevraagde geldlening van f 5000 te verstrekken met een loop tijd van 10 jaren. Aangezien bij gedeputeerde staten overwegende bezwaren bestaan tegen een renteloze lening, wordt een ren tevergoeding van 5V2 bedongen. Ter compensatie van deze rentelast zal het subsidie, dat jaarlijks ten be hoeve-van bovengenoemd korps be schikbaar wordt gesteld, met een be drag gelijk aan de verschuldigde ren te worden verhoogd. Voorstel tot aankoop van een boer derij met gronden van H. Roeten te Kaatsheuvel. Ter verdere realisering van het uit breidingsplan is het nodig dat de ge meente de beschikking krijgt over de percelen kadastraal bekend gemeente Loonopzand, sectie H nrs. 3010 en 1922, groot resp. 0.21.15 en 0.48.50 ha en 'n gedeelte van 't perceel sec tie H nr. 3049, ter grootte van ongev. 0.32.02 ha, met de zich op deze per celen bevindende boerderij en andere opstallen. De eigenaar hiervan, H. Roeien te Kaatsheuvel, is bereid deze gronden met opstallen aan de gemeente in eigendom over te dragen tegen een prijs die redelijk is te achten. Voorstel tot ruiling van grond met J. A. de Kort te Kaatsheuvel. Ter realisering van 't uitbreidings plan is het nodig, dat de gemeente dc beschikking krijgt over de percelen kadastraal bekend gemeente Loonop zand, sectie M nrs 700 en 36, groot resp. 0.29.30 en 0.36.30 ha. De eigenaar hiervan, J. A. de Kort te Kaatsheuvel, is bereid deze perce len aan de gemeente in eigendom over te dragen in ruil voor een bij de ver kaveling van het in voorbereiding zijnde uitbreidingsplan "Oude Om- draaier" uit te geven bouwperceel. De gevraagde prijs is redelijk te ach ten en naar de mening van B. en W. bestaat er geen bezwaar tegen deze ruil. Voorstel tot aankoop van een per ceel en gedeelten van enige percelen grond van F. J. Kuijpers te L.o.Zand. Ter realisering van het uitbrei dingsplan is het nodig, dat de ge meente de beschikking krijgt over het perceel kadastraal bekend gemeente Loon op Zand sectie D, nr. 1797, groot 0.17.50 ha en gedeelten van de percelen sectie N nrs. 10 en 11, groot resp. pl.m. 0.01.22 en pl.m. 0.02.63 ha. De eigenaar van deze gronden, F. J. Kuijpers te Loon op Zand is bereid deze aan de gemeente in eigendom over te dragen tegen een prijs die re delijk is te achten. De gemeenteraad van Sprang-Ca pelle, die zich vrijdagavond in een bij zonder vlot tempo door de raadsagen- da werkte, besloot 140 vierkante m. grond te verkopen aan de Woning- bouwstichting "Sprang-Capelle" voor de bouw van zeven garages. Deze ko men ter completering van 't complex woningwetwoningen in het uitbrei dingsplan "Capelle II" aan de Pres. Kennedystraat. De heer de Vos vond de prijs van f 38.50 per m2 wel erg hoog. Naar zijn oordeel was een dergelijke prijs nog niet eerder voorgekomen. De Burgemeester verduidelijkte, dat deze prijs zo hoog was, omdat men de kosten van bouwrijpmaken voor dit perceel grond, alleen op de garages wilde laten drukken en niet op het gehele complex. Deel men dit wel, dan zou de prijs van de woning wetwoningen ongunstig worden beïn vloed. De garages zullen volgens de ex- ploitatieopzet minder dan f 5 huur per week doen. De heer de Raat stond daar een beetje sceptisch tegenover en sprak de hoop uit, dat het inderdaad beneden vijf gulden zou blijven. De bouw van het zwembad wordt duurder dan aanvankelijk was veron dersteld: de raad besloot een aanvul lend krediet ter beschikking te stel len om de meerkosten te dekken. 10.000 gulden voor Harmonie en Drumband "Marijke". Het bestuur van de Harmonie en Drumband "Marijke" had zich tot de gemeente gewend met het verzoek te bevorderen, dat aan deze vereniging financiële hulp wordt geboden in verband met de noodzakelijke aan koop van nieuwe muziekinstrumen ten. De muziekvereniging "Marijke" verkeert momenteel in een moeilijke situatie. Het huidige instrumentarium is 18 jaar geleden tweedehands aan gekocht en thans begrijpelijkerwijs - geheel aan vernieuwing toe. Uiteraard zijn de verschillende in strumenten herhaaldelijk gerepareerd. Hierdoor is het in sommige gevallen niet meer mogelijk, de verschillende instrumenten op elkaar af te stem men. Om de vereniging voor de on dergang te behoeden, zullen dus zo spoedig mogelijk afdoende maatrege len moeten worden genomen. De aanschaffingskosten van de nieuwe instrumenten worden ge raamd op f 16.000. Door het voeren van diverse acties hoopt het vereni gingsbestuur f 6.000 bijeen te kun nen brengen, zodat voor het restant ad f 10.000 een beroep op de ge meente wordt gedaan. Het behoeft nauwelijks tbetoog, al dus burgemeester van Prooijen, dat het voor een gemeente van groot be lang is te beschikken over goede mu ziekverenigingen. Niet alleen bij of ficiële gelegenheden en feestelijkhe den bewijzen deze verenigingen hun nut, maar ook vervullen zij een be langrijke functie in het culturele le ven van een gemeenschap. Het is van groot belang, dat aan de jeugd in het algemeen verantwoorde vormen van vrijetijdsbesteding worden geboden. De muziekverenigingen hebben op dit punt een taak. De muziekvereniging Marijke telt momenteel 26 werkende leden,, terwijl er nog 13 gevorderde jonge leden en 39 nieuwe jonge leden zijn. In verband met de perspectieven die deze vereniging biedt, zijn B. en W. van oordeel, dat dezerzijds al het mogelijke dient te worden gedaan om het voortbestaan van de vereniging te verzekeren. B. en W. hebben overwogen, welke vorm van financiële hulpverlening zowel voor de gemeente als voor de vereniging de meest aanvaardbare is. Daarbij is de gedachte uitgegaan, naar de verstrekking van een rente dragend voorschot groot f 10.000, af te lossen in 20 gelijke jaarlijkse termijnen, zulks omdat het verstrek ken van een renteloos voorschot, naar werd medegedeeld, bezwaar bij Ged. Staten dezer provincie zal ontmoete:; Om de lasten van de vereniging niet te zeer te verzwaren, komt een rente van 3 per jaar B. en W. noodzake lijk en redelijk voor. De heer de Raat vond het een goed voorstel van B. en W., maar verwon derde zich er over, dat een rente van 3 werd gevraagd, als "Marijke" toch al zo in moeilijkheden zat. Voorzitter van Prooijen kon mede delen, dat B. en W. zulks ook over wogen hadden, maar dat G.S. geen toestemming zouden geven voor een renteloze lening. De heer de Vos vond het in dat ge val logisch de subsidie te verhogen met een bedrag dat gelijk stond met de rente. In dat verband wees de voorzitter op de verhoging van de subsidies. De raad besloot tot de le ning zonder hoofdelijke stemming. SUBSIDIES OMHOOG. Het subsidiepeil van muziek- en zangverenigingen is in de Sprang- Capelle omringende gemeenten hoger dan in Sprang-Capelle. Dat is, zo deelde Burgemeester van Prooijen in de raad mede, gebleken, bij een inge steld onderzoek. De meeste gemeen- 'ten houden de normen van de lande lijke Federaties van Muziekvereni gingen. Omdat de verenigingen ook in Sprang-Capelle met toenemende prijsstijgingen te kampen hebben, stelden B. en W. voor om ook de subsidienormen te verhogen tot het STUDIOTOCHT N.C.R.V. Een gezelschap van 50 leden van de Ned. Chr. Radio Vereniging maakte j.l. zater dag per autobus een tocht naar Hilversum, ter bezichtiging van de N.C.R.V.-studio. Het gezelschap, dat de hele dag de gast van de NCRV was, arriveerde te ca. 11 uur in Hilversum en werd door de propa gandaleider de heer van Maanen in de Karseboom ontvangen, met een gezelschap uit Westcrborg en een 100-tal verpleegsters uit Rotterdam. Nadat in de Karseboom koffie was aan geboden werden de bezoeksters en bezoe kers in twee groepen gesplitst, om bij af wisseling de studio te bezichtigen en daar een prachtige serie kleurendia's te bewon deren over het werk van de NCRV en in de Karseboom een filmvertoning bij te wo nen, waarbij werden vertoond ,,En de zee was niet meer", een racefilm en de jubi leumfilm van het 40-jarig bestaan van de NCRV. Na de thee kwam het hele gezel schap bijeen in de grote studiozaal, om te genwoordig te zijn bij de opname van de steravond, die a.s. donderdag zal worden uitgezonden. Medewerking hierbij werd verleend door het Studio-steravond-orkest o.i.v. Ger Daalhuizen, Kapitein D. Strijbos van L. Smit Co's Intern. Sleepdienst te Maassluis, de zangeres Shirley, de trom pettist George Scholtz, de in Engeland wo nende Nederlandse zanger-gitarist Wout Steenhuis en de familie Blaauw te Den Haag, die het spel "Als de kat van huis is..." meespeelde. Van een en ander, on der leiding van de heer Joh. Bodegraven, werd door het gezelschap bijzonder geno ten. Vervolgens ging het weer naar de Kar seboom, waar door de N.C.R.V. een uit stekend diner werd aangeboden, dat het meer dan 200 personen tellende gezelschap zich goed deed smaken en waarvoor de heer Schouten uit Rotterdam, namens allen, de N.C.R.V. en speciaal de heer van Maa nen hartelijk dankte. Om 9 uur werd in Hilversum weer vertrokken en om half 11 kwam het gezelschap zeer voldaan weer in Sprang-Capelle aan. ANTI-REVOLUTIONAIRE KIESVER ENIGING SPRANG-CAPELLE. De A.R. Kiesvereniging Sprang-Capelle komt op vrijdag 2 april a.s.. des avonds om 8 uur in de zaal van de Chr. Volksbond te Sprang in vergadering bijeen, o.m. ter ver kiezing van een bestuur.. Na afhandeling van de huishoudelijke za ken zal door de E.A. heer Burgemeester M. van Prooijen gesproken worden over „De ontwikkeling der gemeente en de gemeente begroting 1965". TONEELUITVOERING "GEZELLIGHEID". Voor een geheel bezette zaal gaf de to neelvereniging Gezelligheid j.l. zaterdag avond in de zaal van de Chr. Volksbond haar laatste seizoenuitvoering. Het stuk "Mensen in nood", spel van de Zee, in 3 bedrijven, werd door deze vereniging op uit stekende wijze opgevoerd. Opvallend was dat de vele jeugdige toeschouwers die de zaal bezette, met zeer veel aandacht dit boeiende toneelspel hebben gevolgd. De hoofdfiguren in het spel wisten dan ook de niveau van de landelijke federaties. De raad besloot unaniem tot de volgende verhoging 2e, 3e en 4e afd. f 1000. - (vroeger f 500.-) Ie afdeling f 1250.- (vroeger f 700.-) Afd. uitmuntendheid f 1500. - (vroeger f 800.-) Ere-afdeling f 2000. - (vroeger f 900. - Superieure afd. f 2500. - (vroeger f 1000. - De heer de Vries wilde ook de zangverenigingen bij de verhoging be trekken. Die zitten naar zijn gevoelen met dezelfde moeilijkheden. Burgemeester van Prooijen zei, dat B. en W. die verhoging voor zangver enigingen wel hadden overwogen, maar dat ze toch liever even wilde wachten. In het najaar van 1963 zijn die subsidies laatstelijk opgetrokken. Uit de voorliggende subsidie-aanvra gen is noodlijdendheid niet gebleken. De heer de Vries zei uit ervaring te spreken, wanneer hij zegt, dat de zangverenigingen erg krap zitten. Hij wees in dit verband op de vele olie bollenacties. De voorzitter zei dergelijke acties voor een goed functioneren van de vereniging erg op prijs te stellen ze zijn goed voor de saamhorigheid. Overigens waren B. en W. ook wel overtuigd dat de zangverenigingen niet bulken van de centen. Een ver hoging van de subsidies op dit mo ment was niet noodzakelijk. De heer Genuit onderstreepte nog eens het verschil tussen muziek- en zangverenigingen deze laatste heb ben niets te stellen met dure instru menten. REKENING 1963. De rekening van het dienstjaar '63 werd aangeboden en de raadsleden Genuit, de Vries en Rijkers werden belast met het onderzoek. Voorts werden de salarisverorde ning en de honorering van de vrij willige brandweer aangepast. De heffing van keurlonen werd op getrokken naar het niveau van de centrumgemeente van de kring, Waal wijk. handeling van dit stuk levend en gangbaar te maken, omdat het contact met de toe schouwers geen moment werd onderbroken.. Maarten Buijs, gespeeld door J. Haver- hals, was wel de centrale figuur in dit stuk. Deze speler typeerde deze zware rol op uitstekende wijze. Zijn tegenspeelster, mej. S. Wagemakers voerde de toon aan van het damesgezel schap en deed dit op een beheerste manier, omdat haar spel ook voor de volle 100 pet. voor het voetlicht werd gebracht. Dick Noordemeer (R. de Cloe) maakte van dit zeemanstype een geheel aparte fi guur. Hij speelde vlot en natuurlijk, zodat hij een groot aandeel in het succes van dc avond had. De Kreeft (dhr. Meijer) was nu niet bepaald de geziene man in dit stuk; dat hij echter deze ondankbare rol tot wer kelijkheid wist te brengen, strekt hem tot ere. Maarten Buijssemer (G. Bakx, bracht deze oude vissersfiguur tot een grote hoog te. Ook dokter Derksen (dhr. van Zuile- kom) en agent Voltman (dhr. v. d. Hoven) sloten zich op waardige wijze bij het geheel aan. Van de kleinere rollen trad vooral het kind sterk op de voorgrond. Deze rol werd gespeeld door Haverhals-jr. Mevr. Versteeg-Herman, S. Versteeg en mej. v. d. Mast mochten er ook wezen; deze kleine rollen kwamen vrij behoorlijk uit de verf. Decor, ontworpen door de heren de Jong en Hulst, en dc grime door J. de Goey, wa ren tot in de puntjes verzorgd. Gezelligheid kan met deze slotuitvoering van het toneelseizoen dik tevreden zijn, en met belangstelling zien wij de verdere ont wikkeling van deze vereniging tegemoet. COÖPERATIE "ONS BELANG". Jaarvergadering van de Coöperatie „Ons Belang" op dinsdag 30 maart 1965, des avonds om 8 uur in de zaal van de heer H. van Veen. Agenda Opening; Notulen; Jaarversla gen secretaris, penningmeester en verslag controle-commissie; Verkiezing bestuurslid wegens aftreding van dhr. A. van Campen; Verkiezing commissarissen wegens aftreding van dhrn. J. Groen en D. van Pelt; Rond vraag en Sluiting. PLATTELANDSVROUWEN BIJEEN. J.l. donderdagavond kwam de plattelands vrouwen der afd. Sprang-Capelle in verga dering bijeen in de streekhuishoudschool. De presidente mevr. Winkelman verwelkomde allen en in het bijzonder de afgevaardigden van het Ned. Zuivelbureau, die de dames een uiteenzetting zouden geven van al dat gene wat samenhangt met melk en melk producten. Mevr. Winkelman sprak er haar voldoening over uit, dat zovelen gehoor hadden gegeven aan de oproep om deze avond bij te wonen. Na het zingen van het bondslied las mevr. Waverijn de notulen van de vorige vergadering, waarna mej. Rijken enkele mededelingen deed inzake de te hou den cursussen, n.l. dat, hoewel mevr. van Zevenbergen, consulente bij de huish. voor lichting, thans weg is, er toch nog cursus sen gegeven zullen worden bij voldoende deelname. Deze cursussen zullen dan geleid worden door leraressen van dc streekhuis houdschool. Hierna was het woord aan de voorlich ters van het Zuivelbureau. Een uiteenzetting werd gegeven inzake de vele bouwstoffen die het lichaam heeft en waar deze alle te vinden zijn. Bepleit werd meer melk te ge bruiken, waar men dan alle caloriën, die nodig zijn voor de groei en instandhouding van het lichaam, binnen krijgt. Een leuk filmpje gaf daar een goed inzicht in. Na de pauze werd een film vertoond over de bereiding van melkproducten en werd de dames een vla-flip aangeboden, hetwelk mogelijk was gemaakt door dhr., en mevr. v. d. Heide. De boekjes over de vla-flips en kaasrecepten alsmede melkdranken wer den gretig aangenomen. Alhoewel natuur lijk niet alles van wat verteld werd nieuws was voor de dames, toch stak men nog veel op van de causerie. Nadat mevr. Winkel man de vertegenwoordigers van het Zui velbureau een aandenken had aangeboden, sloot zij deze zeer geslaagde avond. Het straatbeeld van Kaatsheuvel, in dit geval de Gasthuisstraat, zal binnen afzienbare tijd een geheel ander en fraaier gezicht krijgen. De beslissing is gevallen: het oude ge bouw - namelijk het klooster van de zusters Franciscanessen, de oude kapel en een gedeelte van de vroe gere Maria-meisjesschool - gaat ver dwijnen en daarvoor in de plaats komt een riant bejaardencentrum, dat aan de eisen van deze tijd zal voldoen, dat aan meer mensen een onderdak zal bieden en dat de zus ters een menswaardiger leefruimte zal verschaffen. De rijksgoedkeu ring voor deze belangrijke nieuw bouw van drie verdiepingen met 34 eenpersoonskamers is verleend op 19 maart j.l. en ruim 70 bejaarden zullen in het gehele complex een comfortabel onderdak krijgen. Vol gende maand wordt met de afbraak van het oude gebouw begonnen en daarna wil men onmiddellijk met de nieuwbouw beginnen. Zowel ZILVEREN JUBILARIS BIJ M. J. VESTERS SCHOEN FABRIEKEN Vrijdag was de heer J. N. Snoe ren uit Kaatsheuvel 25 jaar werk zaam bij M. J. Vesters Schoenfa brieken N.V. te Kaatsheuvel. De jubilaris en zijn gezin werden in de bedrijfscantine verwelkomd door de directie, waarbij mevrouw Snoeren bloemen werden aangebo den. Tijdens de huldiging wees di recteur M. Vesters vooral op de werkwijze van de heer Snoeren en de prettige samenwerking met het personeel. „Niet alleen de directie stelt vertrouwen in u, ook uw col lega's doen dat", aldus de heer Vesters, die hier doelde op de be noeming van de heer Snoeren an derhalf jaar geleden tot lid van de ondernemingsraad. Nadat de heer Vesters de zilve ren jubilaris een geschenk onder couvert had aangeboden, werd de heer Snoeren door zijn collega's van de afdeling stikkerij gehuldigd waarbij de heer J. Wartenberg ook een geschenk onder couvert off reerde. De leden van de onderne mingsraad bedachten hun medelid met een kistje sigaren. Nadat alle personeelsleden de jubilaris hadden gefeliciteerd, volgde in de directie kamer nog een uurtje van gezellig samenzijn om een toast op de jubi laris en zijn gezin uit te brengen. KUNST NAAR KRACHT BRACHT „CUPIDO" IN EEN SPEELSE BUI Er is moed voor nodig gezien de afnemende belangstelling door o.a. de beeldbuis voor het amateurto neel, om met deze vorm van cultu rele ontspanning door te gaan als of er niets aan de hand is. Alleen rasechte toneelliefhebbers weten dit nog op te brengen. Het kleine groepje van de KAB toneelvereni ging Kunst naar Kracht behoort tot deze doorzetters, die voorlopig nog niet van ophouden willen weten en dat trouw tweemaal in het kader van het winterontspanningspro- gramma van de KAB voor het voet licht komt. Vrijdagavond kwamen van den Assem c.s. in de Gildenbond op de proppen met een blijspel van Han de Beuckelaere „Cupido in 'n speel se bui", een ongecompliceerd en vermakelijk gegeven, dat zich af speelt in een onbewoonde villa, waarin een zwerver buiten mede weten van de eigenaar de winters doorbrengt. Als deze plotseling ge zelschap krijgt van enkele jongelui waaronder de dochter van de eige naar, die dit voorlopig geheim houdt, ontstaan de meest komische situaties. Zij is in feite de centrale figuur in dit spel, en voor de wijze waarop Diny v. d. Velden deze niet gemakkelijke rol op de planken bracht, hebben wij alle waardering. Vermoedelijk dat haar nog prille toneelervaring oorzaak was, dat de plotselinge confrontatie met haar vader niet tot een van de koste lijkste scènes kon uitgroeien. Een rake typering gaf Gerrit Sins van de eerlijke zwerver Gerrit de Bottelier, evenals Louis van Laar hoven van de privé-secretaris Ma nuel Mooiweer. De overige mede werkenden, Kees Wartenberg, Jos v. d. Assem, Corry v. d. Velden, Anny v. Luxemburg en Jeanne Din- gemans, kwamen eveneens tot een alleszins aanvaardbare uitbeelding van de andere figuren, mede dank zij de grime van de fa. Wijngaard uit Tilbuife. Ondanks de korte en dikwijls moeilijke voorbereiding, duidelijk merkbaar aan het soms wat haperende tempo als gevolg van onvoldoende tekstkennis, kun nen regisseur Jos v. d. Assem en zijn medewerkers(sters) met vol doening op hun werk terugzien. BENOEMD Bij het Kath. Instituut voor Maat schappelijk werk in de gemeente Loon op Zand is per 1 april a.s. aangesteld als maatschappelijk' werker, belast met het algemeen individueel maatschappelijk werk, de heer P. A. Duijn, afkomstig uit Amsterdam. Nadere bijzonderheden over tijd en plaats van spreekuren volgen later. GESLAAGD Donderdag j.l. slaagde te Utrecht voor het bedienden-diploma dames- kappen de heer Jac. Didden te Kaatsheuvel. TUSSEN FRAISMACHINE. Tijdens werkzaamheden in dc timmerwin- kel van de fa. de Bont alhier, is de heer Luijben uit Drunen met zijn hand tussen dc fraismachine gekomen. Hij werd direct overgebracht naar het ziekenhuis in Waal wijk waar twee vingers van zijn linkerhand werden geamputeerd. - Mr. Cals is per regeringsvlieg tuig naar Lech (Oostenrijk) vertrok ken, om H. M. de Koningin verslag uit te brengen over de stand van de kabinetscrisis. - Een team van de K.R.O. is na een gevangenhouding van pl.m. 12 uur in Madrid, uit Spanje uitgewe zen en in Schiphol aangekomen. - De stoet der negers en blanken van Selma naar Alabama, heeft grote belangstelling getrokken. Men heeft een petitie aan gouverneur Walace overhandigd. Onderweg is een 39-ja- rige blanke vrouw, die negers in haar auto vervoerde, doodgeschoten. Vier personen zijn gearresteerd. voor vijfentwintig zusters als voor de ongeveer vijftig bejaarden, die nu in het in 1935 gebouwde pen sion zijn ondergebracht, zal een vreugdevoller tijdperk aanbreken. De oude toestanden, zoals voor een deel van de bejaarden slechts slaapzalen met vrij weinig com fort, zullen ophouden tet bestaan. Het oude gebouwencomplex js ongeveer tachtig jaar oud, terwijl het pension „Bethlehem" van 1935 dateert. Het geheel was eigendom van het kerkbestuur der parochie St. Jan, waarvan vooral pastoor P. van de Spijker de huisvesting der zusters minderwaardig en schrij nend vond. Reeds in 1957 liet deze reeds de mogelijkheden van nieuw bouw en modernisering onderzoeken door Huub Prins, architect BNA in Kaatsheuvel, die vele uren aan het onderzoeken hiervan heeft gespen deerd. Natuurlijk zou dit grote fi nanciële consequenties met zich brengen. Intussen werd er om streeks 1960 van de zijde van het Bossche bisdom bij het kerkbestuur op aangedrongen voor de exploita tie van het complex een stichting in het leven te roepen, en pastoor Van de Spijker nam daartoe con tact op met enkele parochianen. De ze ondehandelingen hadden tot ge volg, dat op 19 mei 1961 een stich ting bejaardenzorg huize „Bethle hem" kon worden opgericht. Het bestuur werd gevormd door de heer J. Reijnen, voorzitter, mevr. A. Wennekes-Nass, vice-voorzitster, en de heren J. Verschuren, secretaris, A. Pooters, penningmeester en W. van Nieuwstadt, lid. Tengevolge van het vertrek van de heer Reijnen we gens zijn benoeming tot burge meester, werd de heer Pooters kort geleden als voorzitter aangewezen en de heer B. Wijsman als pen ningmeester aan het bestuur toe gevoegd. De nieuwe stichting, die zich met een zware taak belast zag, startte met een vast omlijnd werkschema: de explotiatie van het bejaarden tehuis, een betere huisvesting van de zusters, uitbreiding van het be staande pension, dat in 1934-1935 werd gebouwd, en opheffing van 't zgn. zalensysteem. Een niet onaan zienlijke opgave, maar de stichting pakte de zaken meteen energiek aan en heeft haar plannen aanmer kelijk vlugger rond gekregen dan redelijkerwijze verwacht mocht worden. Op 26 november 1962 kon den de officieuze plannen in een definitief schetsplan van architect Huub Prins worden omgezet. Hier na volgde in januari van het vorig jaar de verkoop van het gehele complex door het kerkbestuur aan de stichting, die daarmee dus de exploitatie van het complex over nam. In oktober 1964 gingen de stukken voor het verkrijgen van de rijksgoedkeuring naar het ministe rie van Volkshuisvesting en Weder opbouw, dat bij beschikking van 19 maart 1965 hieraan haar goedkeu ring verleende. Niet onvermeld mag blijven dat deze snelle afwikkeling voor een belangrijk deel te danken is aan het stimulerende werk van het gemeentebestuur. Intussen werd begonnen om het gedeelte van de Mariaschool dat nog gedeeltelijk heeft dienst ge daan als kleuterschool en huishoud school, in te richten tot zijn toe gedachte bestemming en wanneer men ziet wat hier met de nodige vindingrijkheid is gerealiseerd in de diverse interieurs, valt men van de ene verbazing in de andere. Een tweetal klaslokalen is omgetoverd in een comfortabele keuken van 16 bij 7 meter, bevattende alle moder ne benodigdheden inclusief een lift die naar de provisiekelder leidt. Vroeger moesten de zusters het doen met een keukentje van 4 bij 5 meter. Geen wonder dat men hier thans niets dan opgewekt bezig zijnde zusters aantreft. Een van de twee spreekkamers, de grootste, bevat een praktisch bankstel en in een kast een wasge legenheid, zodat een assisterende pater deze ruimte als slaapgelegen-

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 6