Gemeenteraad Waspik assistente voor de boekhouding 'n mannelijk kantoor employé Smid je Verholen en de strijd tegen Mars 1 zoekt 8 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 29 MAART 1965 8 DAF GAAT FABRIEK IN BELGIË VESTIGEN De Belgische minister van Econo mische Zaken heeft zijn goedkeuring gehecht van de vestiging van een pro- duktiebedrijf van DAF in Geel-Oevel in het Zuider-Kempen in de provin cie Antwerpen. De fabriek zal ge bouwd worden aan de nieuwe auto weg Antwerpen-Luik bij de oprit van Geel. DAF heeft een terrein aangekocht van ruim 40 hectare. Zij zal zo spoe dig mogelijk met de bouw beginnen. Het eerste gebouw zal een oppervlak te krijgen van ongeveer 12000 vier kante meter. Men hoopt reeds over een jaar in productie te zijn met circa 500 arbeidskrachten. Verwacht wordt dat begin 1968 ongeveer 1000 man te werk gesteld kunnen worden. Dit aantal zal in de volgende jaren tot enkele duizenden oplopen. Van de 6500 arbeidskrachten van DAF Nederland vormen de Belgische werknemers in Eindhoven reeds een groep van meer dan 1000 man. Voor een uitbreiding van de productie-ca paciteit kan DAF in Eindhoven en omgeving niet voldoende personen aantrekken. Voor uitbreiding van de productiecapaciteit heeft men nu in België zelf gezocht. DAF koos hiervoor een gebied dat bijzonder gunstig gesitueerd is, zowel ten op zichte van het moederbedrijf in Eind hoven als van DAF-verkoop en ser vicecentrum in Aartselaar bij Ant werpen. Bovendien was een belang rijk punt bij de keuze van de plaats van vestiging dat in dit gebied een goede arbeidsmarkt aanwezig is. De nieuwe fabriek is geen assem- blagebedrijf, maar een produktiebe- drijf met goede vooruitzichten voor arbeidsintensieve produktie. In de eerste plaats zullen hier de cabines van de bedrijfsauto's worden gefabri ceerd. Cornells Jacobus Adrianus van de Ven extra voordelige lesabonnementen (Lesuur GRATIS) Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Te koop aangeboden: z.g.a.n. bezigheden een kalfvaars Cornelis Jacobus Adrianus van de Ven N.V. Koninklijke Chroomlederfabriek „DE AMSTEL" v/h L. S. GOMPEN te WAALWIJK Twee van onze medewerksters op kantoor gaan ons binnenkort verlaten wegens hun aanstaand huwelijk. In verband daarmee zoeken wij voor spoedige indienst treding: een bij voorkeur met MULO-diploma; redelijke kennis van de moderne talen is een vereiste. Een eveneens bij voorkeur met MULO-diploma. Beide functies bieden een aantrekkelijke en gevarieerd werkkring. Wij zoeken bovendien die zich zal bezighouden met de huiden-administratie en wat daarmee samenhangt. Voor deze functie is Mulo, of gelijkwaardige opleiding vereist. Wij nodigen U uit Uw sollicitatie te richten aan F. Houtgraaf, kantooradres: Putstraat 14 a, Waalwijk. HET GEHEIM VAN EEN NACHT door A. ARNEFELT „Daar was ook licht aan. De ge tuige, die zich niet goed voelde, was gaan zitten op de stenen bank bij het inrijhek van de tuin. En toen zag hij toevallig de verlichte ramen in het poortgebouw. Hij verklaart uitdrukkelijk, dat er drie ramen geweest zijn, twee rechts en een links van de ingang. Volgens de tekening van het huis moeten de twee rechtse ramen geweest zijn van uw woning, en het linkse dat van de chauffeur. Verlichte ramen op die tijd van de nacht zijn de ge tuige natuurlijk opgevallen." „De getuige moet dronken ge weest zijn, anders kan ik geen ver klaring bedenken voor die bewe ring." „Hij was niet dronken. En als er iemand op de stenen bank zit, kan hij de hele onderste helft van het huis goed zien. Ik heb dat vanmor gen vroeg laten onderzoeken." „Dan kan ik alleen nog maar veronderstellen, dat de maan in de ruiten geschenen heeft, waardoor de vergissing veroorzaakt werd." „Ook dat is onmogelijk, want de maan stond achter het huis en kon dus niet op de voorkant van het huis schijnen." Benedict haalde de schouders op. „We hebben geen licht aangehad die nacht, en van de avond tot de morgen geslapen." „Dus u blijft bij uw verklaring, die door feiten is weerlegd?" „Ja, ik kan ter wille van een on bekende getuige niet toegeven, wat niet waar is." „Goed. Laten we dan dit punt 1 voor wat het is. U zult nog gelegen heid krijgen uw verklaringen onder ede te herhalen. Ik hoop, dat U zich dan nog eens bedenken zult. Maar vertelt U mij nu eens, hoe het mo gelijk is geweest, dat U niet als eerste het lijk ontdekt hebt. U bent er toch ook tuinman bij en u werkt elke dag al om half zes in de tuin. Dan moet U het lijk toch gezien hebben. Zo groot is de tuin niet." Weer verschoot de huisbewaar der van kleur. „Ik heb op die mor gen niet in de tuin gewerkt," zei hij knorrig. „Waarom niet?" „Ik voelde me niet goed. De voorbereidingen voor de bruiloft van de juffrouw hadden veel werk gegeven, en ik ben geen jonge man meer. Je neemt het dan wel een beetje gemakkelijker op." „Luistert u eens hier, mijnheer Benedict -" „Houdt u nu eens op met uitvluchten. U maakt zich steeds meer verdacht. U weet be slist meer over deze gebeurtenis van betreffende nacht dan u wilt doen geloven. Waarom spreekt u de waarheid niet? Want van alles wat u gezegd hebt, geloof ik geen woord." „Zoals u wilt, mijnheer. Maar ik kan niets anders zeggen. Het is de waarheid." „Hm-", Dr Regius speelde met zijn potlood-" „Hoe lang werkt u eigenlijk al bij de heer Waldstaet- ten?" „Achttien jaar." „Dus precies even lang als de verdwenen Schwegl?" „Ja, we zijn op dezelfde dag in dienst gekomen." „En hebt u er werkelijk geen idee van, waarom hij is weggegaan en waar hij naar toe is." „De heer Waldstaetten is zeker wel een geschikte patroon voor u?" „Ja, voor my en voor iedereen, die bij hem werkt. U hoeft daar al leen maar de eerste beste arbeider naar te vragen. Ze gaan allemaal voor hem door het vuur." „En de juffrouw?" Ik bedoel zijn dochter?". „Ze is een lief ding. Altijd het zonnetje in huis. Totdat „Hoezo totdatWaarom spreekt u niet verder?". „Totdat ze ging trouwen", wilde ik zeggen. Toen werd ze natuurlijk ernstiger. Dat spreekt dan ook van zelf als je gaat trouwen en een nieuw leven begint." „Ze moet erg veel van dr. Burg- hauser gehouden hebben, en de hu welijkstoestemming letterlijk afge dwongen hebben Mijnheer Wald staetten was zeker niet met het huwelijk ingenomen?" „Daar weet ik niets van", ant woordde de huisbewaarder, wiens gezicht meteen weer een gesloten uitdrukking aannam. „Zoiets wordt toch opgemerkt?" „Ik heb me nooit gepermitteerd me te bemoeien met de zaken van de familie." „Weet u, dat het wapen, waarmee dr. Burghauser gedood werd het eigendom was van mijnheer Wald staetten? En dat het vlak voor de moord nog in zijn kamer hing?" Benedict schoot overeind. Zijn ogen fonkelde plotseling, maar een ogenblik later trok hij weer zijn ge wone knorrige gezicht. „Wat wilt u daarmee beweren, mijnheer?" „Niets, ik zeg het maar zo." „O juist. Kan ik nu gaan mijn heer of wilt u nog iets weten?" „Nee, want u zegt me toch de waarheid niet." Benedict maakte een buiging en verliet de kamer. Dr. Regius keek op zijn aantekeningblok. „Emil Flach", vroeg hij de par ketwachter. „Is die er al?" „Ja, mijnheer". Even later stond een bleke jonge man kennelijk een arbeider, voor de rechter van instructie, die hem ongemerkt opnam. „U heeft zich bij de politie gemeld, omdat u een verklaring wilt afleggen over de zaak Burghauser. Waarom meldt u zich zonder opgeroepen te zijn aan? „Ik heb in de krant gelezen, dat de heer Waldstaetten beweert, dat hij de hele nacht geslapen heeft, maar dat is niet waar, want ik ben hem om twee uur 's nachts tegen gekomen. Dat heeft me niet met rust gelaten. Ik geloof, dat ik ver plicht ben dit aan te geven." „Natuurlijk. Waar en wanneer heeft u mijnheer Waldstaetten toen gezien?" Ik kwam terug van een feestje in het dorp Grabenbach. Ik had mijnheer Waldstaetten op de aan gegeven tijd de landweg van de stad zien afkomen. Hij droeg de kraag van zijn overjas opgeslagen en zijn zwarte vilten hoed had hij diep over de ogen getrokken. Ook verder gaf hij zich moeite zich niet te laten zien, want hij keek eerst rechts en links om te zien of de weg vrij was." „Pas toen hij bijna bij het kruis punt van de landweg met de straat was gekomen, waar ik hem tege moet liep. Meteen toen hij mij zag trok hij zich terug in de schaduw van een struik, die langs de weg „Heeft hij u daarbij niet gezien?" stond en bovendien knielde hij neer, alsof hij zijn schoenveter vastmaakte. Daarbij keerde hij me de rug toe, en wachtte zolang tot ik voorbij was". „Bent u er wel zeker van, dat u mijnheer Waldstaetten gezien hebt? „Volstrekt zeker, ik ken hem immers goed, want ik heb drie jaar bij hem in de spinnerij ge werkt?" „U bent machinist, nietwaar?" „Ja. Op het ogenblik bij Spalke und Kluge." (w:rdt vervolgd) G. OP DE WEEGH VERTEGENWOOR DIGT WASPIK IN STREEKRRAD. In haar openbare vergadering van vrij dag 1.1. besloot de raad der gemeente Was pik deel te blijven nemen aan de interge meentelijke samenwerking zoals deze door de Streekraad Middenbrabant in het leven is geroepen. In dit orgaan dat zich zal be raden over de mogelijkheden van voortgang en intensivering van de onderlinge samen werking der gemeente in de streek zal Was pik ressorteren onder Stadsgewest Waal wijk. De raad kon zich met B. en W. ge heel verenigen met de nota welke de streek raad deed uitgaan en koos als vertegen woordiger uit de raad met grote meerder heid van stemmen de heer G. Op de Weegh. Het college van B. en W. wilde op geen enkele wijze de stemming beïnvloeden door het doen van een voordracht, waarop de heer Savelkouls de candidatuur van de heer G. Op de Weegh naar voren bracht, waar op de raad op haar beurt inhaakte. Narigheid bij grondaankoop. Zoals uit de toelichting van burgemeester Welling bleek is de gemeente door de heer I., van Diem gedagvaard n.a.v. een trans actie waarbij de heer van Diem bij de stich ting van een eigen woning 1000 m2 grond voor f 3.000 overdroeg aan de gemeente. Na opmeting door het kadaster kwam er een overmaat van 445 m2 aan het licht, dit tengevolge van een zeer grillige perceels- grens langs een wiel ter plaatse. Deze over maat nu wil het gemeentebestuur niet ko pen, terwijl de heer van Diem dit perceels gedeelte niet wil terugnemen. De juridische adviseur van de gemeente achtte niet alleen verweer mogelijk, maar ook een ongedaan maken van de koop krachtens het burger lijk wetboek en wilde zelfs een tegenvorde- ring op de 'heer van Diem instellen. Tegen dit laatste kantte zich de heer Op de Weegh, waarop de raad haar standpunt als volgt bepaalde: de gemeente koopt de genoemde 1000 m2 voor f 3000 óf de hele koop wordt ongedaan gemaakt. Uitdrukke lijk stelde burgemeester Welling het zeer te betreuren dat een dergelijke procedure moet worden gevolgd, maar we staan toch in ons recht als we ons in deze onverkwik kelijke zaak verweren. Bij de ingekomen stukken was o.a. een schrijven van de gemeente 's-Gravenmoer waarin deze gemeente positief reageerde op het verzoek om met de gemeenten Waspik en Sprang-Capelle te komen tot oprichting van een stichting Tuinbouwcentrum. Mede in verband met het doel van deze samen werking prees de gemeente zich gelukkig een perceel grasland en tuinbouwgrond van de heer Joh. van Dongen en gelegen aan 't Vaartje aan te kunnen kopen om dit te kunnen reserveren voor het inbrengen in ruilverkavelingsverband als het tuinbouw centrum straks werkelijkheid wordt. Woningbouw. De agenda bevatte nog enkele interessante aanvullingen m.b.t. de woningbouw. Zo verkocht de gemeente bouwpercelen aan de vereniging Volksbelang te Waspik voor de realisering van het con tingent 1964, zijnde 8 woningwetwoningen, te stichten in uitbreidingsplan "Kom". Zij zullen straks de fraaie entree moeten vor men voor uitbreidingsplan Waspik-Dorp. Vervolgens mocht de raad nog een crediet beschikbaar stellen voor de bouw van 10 woningen van het contingent 1965. Door 'n vlotte afwerking en realisering van dit con tingent hoopte burgemeester Welling voor 1965 nog een extra toewijzing in de wacht te slepen. Vervolgens verkocht de raad nog 2 bouwpercelen aan de Schoolstraat aan bouwmaatschappij Drechtstad, waarbij de voorzitter stelde "Ik hoop dat de bouw van deze woningen naar volle tevredenheid van alle partijen zal gebeuren". De gemeenterekening 1962 en die van 't G.I.M.Z. over hetzelfde jaar werden voor een nader onderzoek in handen gegeven van een commissie, bestaande uit de heren A. v. d. Broek, A. Kamp, A. Kools en W. Sa velkouls. Omdat het huidige industrieter rein aan de Veerstraat bijna in zijn geheel is uitgegeven, besloot de raad tot verwer ving van nieuwe terreinen over te gaan en stelde daartoe een herziening van het uit breidingsplan in hoofdzaken vast. De ver eniging Nederland en Oranje kreeg een extra subsidie buiten de normale post om voor de organisatie der festiviteiten op 5 mei. Aan de lagere scholen en de kleuter scholen werden voorschotten verleend in de exploitatiekosten over 1965, voor de lagere scholen gebaseerd op f 55 per leerling en voor de kleuterscholen voorlopig berekend op de cijfers van 1963, zijnde f 955 per lokaal en f 14.90 per kleuter. Benedenkerkstraat. De ergerlijke toestand door het storten van vuil langs de Beneden kerkstraat werd door de heer Savelkouls in de rondvraag ter sprake gebracht. Ook de voorzitter noemde deze situatie een ver schrikking en een doorn in het oog en vond het onbegrijpelijk dat de bevolking zelf een dergelijke toestand wilde scheppen. Om ri goureus in te kunnen grijpen achtte hij het wenselijk met de oplossing van deze kwes tie even te wachten, nl binnen niet al te lan ge tijd de bochtverbetering ter plaatse ter hand zal kunnen worden genomen. DIEFSTAL IN BARTHOLOMEUSKERK Zondag tussen 12 u. en half 10 's avonds heeft men uit de Bartholomeuskerk de gro te bus gestolen waarin de parochianen hun bijdragen offerden in de vastenactie. De da- der(s) zien hun moeite echter wel zeer po ver beloond, want na de Hoogmis was de bus nog gelicht, waarna er geen kerkdienst meer is geweest. Mocht de bus een inhoud hebben gehad, wat zeer onwaarschijnlijk is, dan zal het in elk geval een zeer miniem bedrag zijn geweest. De politie heeft de zaak in onderzoek. De dader heeft zich toe gang tot de kerk verschaft via de garage van de pastorie. VOLKSUNIVERSITEIT. Op uitnodiging van de Volksuniversiteit houdt dr. D. Deden s.c.j., professor te Nij megen, maandag 29 maart in het gemeen schapshuis een inleiding over Het Lijdens drama van Christus. Voor enige jaren heeft de spreker van deze avond Palmzondag, Witte donderdag, Goede vrijdag en Paasza- terdag mogen meevieren op de plaatsen in het H. Land waar Christus Zijn lijden heeft doorgemaakt. Aan de hand van toen ge maakte kleurenopnamen en de gegevens uit het Evangelie zal dr. Deden het lijdensver haal schetsen. Aanvang 20 uur. VERGADERING HARMONIE. Dinsdagavond zullen bestuur en werkende leden van de Kon. Harmonie Volksvlijt en Volksvermaak in de zaal van hotel v. Lies hout vergaderen. O.m. zal 't programma voor het komende jaar worden besproken, waarin deelname aan concoursen door har monie en drumband hoogtepunten zijn. I Met diepe droefheid geven wij U kennis van het plotseling overlijden, tengevolge van een noodlottig ongeval, van onze innig geliefde echtgenoot, vader, zoon, schoonzoon, broer, zwager en oom de Heer echtgenoot van Mevrouw MARLENE HENTENAAR in de leeftijd van 26 jaar. M. VAN DE VEN-HENTENAAR MINOUTJE FAMILIE VAN DE VEN FAMILIE HENTENAAR Kaatsheuvel, 28 maart 1965 Willem de Zwijgerlaan 60 De plechtige uitvaart zal plaatshebben op woensdag 31 maart a.s. om 10 uur in de parochiekerk van de H. Johannes de Doper waarna de begrafenis zal plaats hebben op het R.K. kerkhof aldaar. Bijeenkomst 9.30 uur in Huize Bethlehem, Gasthuis straat 11, Kaatsheuvel. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in Ho tel Euphonia, Hoofdstraat 47, Kaatsheuvel. Avondmis dinsdag 19.15 uur in de parochiekerk. AUTORIJ- EN VERKEERSSCHOOL „BRABANT' t.n.v. A. J. T. Janssen Daalen, Liefrinckstraat 12, Waalwijk, TEL. 4179 „HOENSON "-OLIEKACHEL met luxe tank WASMACHINE MET WRINGER (snelwasser) „ALLADIN" OLIEKACHEL Ganzerikstraat 11, Waalwijk. MEISJE 18 jaar voor zaterdag, liefst in winkel. Adres: Gerlachusstraat 10, Loon op Zand. TE KOOP bij A. Verboven, Dreefseweg 19, Kaatsheuvel, aan telling 14 nov., TBC en A.B.-vrij. Met diep leedwezen geven wij kennis van het plot seling overlijden, tengevolge van een noodlottig on geval, van onze hooggeachte directeur en onze oudste zoon en naaste medewerker de Heer echtgenoot van Mevrouw MARLENE HENTENAAR in de leeftijd van 26 jaar. Confectie-atelier „Kema" N.V. i.o., Werkendam Confectiefabriek „Cowa" N.V., Waalwijk A. J. van de Ven, directeur. Kaatsheuvel, 28 maart 1965 Willem de Zwijgerlaan 60 De plechtige uitvaart zal plaatshebben op woensdag 31 maart a.s. om 10 uur in de parochiekerk van de H. Johannes de Doper waarna de begrafenis zal plaats hebben op het R.K. kerkhof aldaar. Bijeenkomst 9.30 uur in Huize Bethlehem, Gasthuis straat 11, Kaatsheuvel. Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in Ho tel Euphonia, Hoofdstraat 47, Kaatsheuvel. Avondmis dinsdag 19.15 uur in de parochiekerk. COPTSKXT STUWO AVAN 16. Over de daken van de stad Larsak heen had smidje Verholen een schitterend uitzicht op de stad en omgeving. De keuze van verver singen liet hij rustig over de goede Grurantrog zelf, die zich in de on begrijpelijke Marstaai met het dien stertje onderhield. "Brigog trilagar iesros ag endastriel. Vraldor raglog drinalflag haiden," zei Grurantrog. "Dras brigog giga .'"antwoordde het dienstertje en ze was al weer weg ook. "Ik heb een soort thee met ge bak besteld", richtte Grurantrog zich nu tot de smid. "Dat zal U wel smaken, denk ik. Ik heb tegelijk een verrekijker te leen gevraagd, want die heb ik nodig voor de rest van mijn verhaal. O, daar komt het dienstertje alweer aan met het be stelde, zie ik." Dat was ook zo. Daar kwam het dienstertje al aan en uit de manier waarop de jongedame omsprong met de schalen en bladen, bleek wel duidelijk, dat het speciaal in dit vak zeer prettig moet zijn om over vier handen te beschikken. „Kom eens bij de balustrade staan," zei Grurantrog, die de verrekijker ter hand genomen had. Smidje Ver holen volgde hem en Grurantrog wees naar 'n bergachtig landschap dat zich in de verte boven de da ken van de huizen vertoonde. "Ziet ge dat landschap daar? "vroeg hij met sombere stem. „Komt 't u niet griezelig en onheilspellend voor?" "Ja.dat is waar.zei de smid nadenkend. "Het hoort hier eigen lijk niet. Alles is hier zo vredig, zo zonnig en lieflijk. Hoe komt 't dan, dat dit landschap er zo akelig uit ziet en dat er zulke sombere luch ten boven hangen "Nog maar kort geleden was dat landschap een lieflijk paradijs van bloemrijke weiden en klaterende beekjes.zei Grurantrog aange daan. "Nu het echter een akelige gebied, waarin kille moerrassen, sombere wouden, vergiftigde plan ten en verscheurende dieren aan vallen doen op de argeloze wande laar. En kijkt U nu maar eens door de verrekijker FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" „Nee."

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 8