wAalwijkse en UnQstRAAtse couRAnt SPECULATIEBELASTING schaadt financiering Brief uit Australië Niet zoveel sympathie voor Nederlanders ~E>ogaertó Lekker... die zachte echte Virginia Het nijverheidsonderwijs voor meisjes in deze tijd (II) Indonesisch-Neder- landse besprekingen Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS!^ OOK MET FILTER Lekker...die zachte echte Virginia Lekker...die zachte echte Virginia VRIJDAG 14 MEI 1965 85e JAARGANG No. 36 iiill NOURY EN VAN DER LANDE FUSEERT MET ZWANENBERG-ORGANON BOERIN VAN VERVOLGING ONTSLAGEN Brillenspecialist Optica Houdt Bogaerts voor ogen A. P. de Louw tc h o vad het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0.24 -f 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100-f 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 -f 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO' Tal van reacties uit het bedrijfs leven hebben ons reeds duidelijk gemaakt dat de nieuwe regerings verklaring niet onverdeeld gunstig is ontvangen. Een sprekend bewijs is wel de flauwe stemming op de effectenbeurs, waar vanzelfspre kend de komende speculatiewinst belasting als een onweersbui voor de handel hangt. Wat men ook van speculatie moge denken, zij ver vult onmiskenbaar een nuttige functie in het commerciële leven omdat de handel er door gestimu leerd wordt. Het komt ons voor dat de specu latiewinstbelasting de rij zal ope nen van een reeks nieuwe heffin gen, die buiten de sfeer van de loon- en inkomstenbelasting liggen. Mocht het vorige kabinet nog de schijn ophouden alsof naar een ef fectieve en zeker een relatieve ver laging der staatsuitgaven zou wor den gestreefd, deze regering heeft dit ideaal van velen al bij voorbaat overboord geworpen. Wij komen hierop terug maar merken op dat aan de gedachte van stijgende investeringen in de over heidssfeer onvermijdelijk tot con sumptiebeperking moet leiden, al zal die consumptie langs een om weg worden afgeremd door indi recte heffingen en hoge rente op besparingen. WAT GEBEURT ER Jammer, dat in een dergelijk kli maat de overheid de bezitsvorming in de sector van effecten en on roerende goederen gaat afremmen met een belasting, die om econo mische reden reeds meer dan eens verworpen en zelfs afgeschaft is. Zij wordt nu om psychologische re denen opnieuw geïntroduceerd. De heer Vondeling en met hem velen willen een poging doen om speculaties in onroerende goederen als huizen, bedrijfspanden en grond tegen te gaan om daardoor prijsop drijving tegen te gaan. Het is wel zeker dat daar niets van terecht komt. Wanneer iemand grond of hui zen bezit, dan zal hij tegen marktwaarde bereid zijn die van de hand te doen. Moet er van de geldwinst, die mede door inflatie veroorzaakt wordt, betaald worden, dan zal de verkoopprijs van die goederen, vooral bij schaarste, met het bedrag van de te betalen be lasting worden verhoogd. REM Dit betekent een rem op de han del tot schade van het zgn. af- schuivingsprobleem in de woning- schaarste. Wanneer immers oudere mensen in een te groot huis wonen, dan moeten zij bij het verlaten van dit huis een hoog bedrag vragen om daarmee de hoge kosten van inkoop in een bejaardentehuis of van comfortabele nieuwbouw op vangen. Belasting betalen van een opbrengst remt de overstap. Wordt de prijs door belasting ho ger, dan wordt het ministerie van financiën ook nog partij in deze MEDISCHE FACULTEIT IN ROTTERDAM Rotterdam krijgt in 1966 een universiteit. Dit is gisteren geble ken uit een mededeling van de nieuwe minister van Onderwijs en wetenschappen, dr. Diepenhorst, die dit nieuws voor een persbijeen komst in het perscentrum „Nieuws poort" in Den Haag, had bewaard. De minister vertelde, dat in Rotter dam de zevende medische faculteit van ons land gesticht gaat worden. Dit houdt tevens in, dat de Maas stad zijn Economische Hogeschool zal kunnen ombouwen tot een uni versiteit. Voor de stichting van 'n universiteit zijn namelijk vier fa culteiten nodig. De Rotterdams^ Economische Hogeschool heeft mo menteel al een sociale, een econo mische en juridische richting. Met de medische faculteit wordt het wettelijk voorgeschreven viertal vol gemaakt. zogenaamde speculatie. Zo wil de wrange realiteit dat de heer Von deling straks nog mede-participant wordt in speculatiezaken. Daarnaast is het duidelijk dat op nieuw het gevaar wordt opgeroe pen van de zwarte prijzen. Terwijl onze regeringen al sinds de oorlog pogingen doen om de markten van zwarte lonen en prijzen te bestrij den wordt dit kabinet mogelijk nog de kampioen van een zwarte markt in onroerende goederen. Een onaan genaam luchtje aan deze ontwikke ling is nog dit, dat het beleid van 't kabinet Cals onder inflatoire vlag vaart. Het is deze inflatie, die de hoofdzaak is van speculaties in onroerende goederen. De regering wordt nu via een nieuwe belasting zelf belanghebbende bij een flinke inflatie. Bepaald geen frisse achter grond van deze ontwikkeling. BEGINNERS Er is meer. Speculatie op de beurs is een bezigheid, die vooral wordt beoefend door bezitters van kleine kapitaaltjes. Langs deze weg trach ten velen snel een vermogensaan- was te krijgen. Wie die vermogens basis eenmaal heeft, is behoudend. Het zijn dus de kwetsbare midden groepen, die het grootste bedrag van deze heffing op tafel zullen moeten brengen. Voorts zijn wij van mening dat de goede kansen van speculatie 'n aantal kleine bezitters naar de aan delenmarkt trekt, die nu worden weerhouden. Verruiming van het aantal deelnemers aan het Markt verkeer leidt tot goede prijzen voor de artikelen, in dit geval de effec ten. Met een speculatiewinstbelas ting wordt de markt uitgedund en tot een beperkt terrein van duur- j zame beleggers met flauwe koer- I sen, zoals die nu reeds merkbaar zijn. Moeten wij de weg op om het grote publiek nog meer af te schrikken van het deelnemen in het risicodragend vermogen van 't bedrijfsleven AFSTRAFFING Reeds bij het introduceren van het nieuwe kabinet heeft het be drijfsleven de eerste afstraffing ge kregen. Een belasting op investeren op korte termijn in aandelen en een stroom van aangekondigde over heidsinvesteringen, die voorlopig met leningen op lange termijn zul len worden gefinancierd. Als de overheid geld leent, komt dit niet ter beschikking van het bedrijfsle ven. Ook de industrie en handel zullen ter kapitaalmarkt blijven verschijnen. De grotere kapitaalvraag zal de rente doen stijgen, de investerin gen misschien iets afremmen, maar in ieder geval de koersen drukken. Slechts de beslist niet ongerecht vaardigde vrees voor nog meer in flatie zal mogelijk de vraag naar aandelen in evenwicht houden. In tussen zal die hoge rentevoet grote moeilijkheden met zich brengen voor de financiering van het eigen huis in de opmars ter bestrijding van de woningschaarste. Tenslotte vergeet men blijkbaar bij deze ombuiging in het financiële beleid dat een groot deel van het midden- en kleinbedrijf is aange wezen op het lenen van geld op lange termijn. De moeilijkheden voor de ondernemers in midden- en kleinbedrijf zullen zich ver scherpen. Hopenlijk kunt U zich nog her inneren dat in ons eerste artikel in het vorige nummer iets werd ver teld over het nieuwe doel van de moderne Huishoudschool. Wij ein digden met het behalen van het ge tuigschrift der Primaire opleiding of het getuigschrift van de Scha kelklas Assistenten-opleiding. Voor een aansluiting op verdere studierichtingen zijn er nu ver schillende mogelijkheden: 1. Wanneer het meisje goede resul taten heeft bereikt in de algemeen vormende vakken, kan zij naar een 3-jarige vooropleiding voor lerares. Na het voltooien hiervan gaat ze dus naar een school waar ze gaat studeren voor de akte van haar keuze. 2. Zij kan naar de Opleiding Assis tente-A. Die A betekent Algemene ontwikkeling. Deze vakken omvat ten bijna de helft van het werk- rooster. In de nieuwe wet op het voortgezet onderwijs wordt reke ning gehouden met de mogelijk heid om de leerlingen een halve dag in de week praktijk te laten doen. Een half jaar in een winkel, het tweede half jaar op een kan toor. Het zal echter nog wel even duren voor de wetgever ons toe staat dit plan uit te voeren. Wordt deze cursus met succes beëindigd dan kan de leerling een aansluiting vinden in de opleiding voor kinderverzorgster, vooropl. Verzorgende beroepen (V.V.B.) of Inrichtingsassistente (INAS). Wil len de Assistenten A geen dagon derwijs meer volgen, dan komen zij in aanmerking voor een kantoor functie, in het begin worden zij natuurlijk belast met eenvoudige administratieve werkzaamheden, of zij kiezen een winkelbetrekking. 3. Vervolgens de Assistenten-H opleiding. Hier ligt het accent op de huishoudelijke vorming. Ook dit getuigschrift biedt mogelijkheid van toelating tot de opleiding voor Kinderverzorgster, V.V.B. of INAS. Wanneer een meisje zonder ulo of MMS verpleegster wil worden, dan is een getuigschrift Assistente A of H onmisbaar. Zij zal dan meestal nog twee jaar moeten overbruggen voordat zij aan de verpleegstersop- NU BROOD UIT NEDERLAND VOOR ZWEDEN Maandag is een delegatie van 25 Nederlanders in Stockholm aange komen, die dinsdag j.l. aan premier Tage Erlander een symbolisch Zweeds wittebrood zal aanbieden met een bedrag van 50.000 Zweedse kronen. Alle leden van de delegatie heb ben te maken met de vervaardi ging van en handel in brood. De meesten van hen zijn bakkers en broodverkojers uit Den Haag, Utrecht, Amsterdam en Almelo. Het bedrag van 50.000 kronen is be stemd voor het Zweedse Rode Kruis. leiding kan beginnen. Dit kan zij o.a. doen door middel van de INAS- opleiding. Als toelatingseis voor de verpleegsteropleiding is INAS ge lijkgesteld met ulo. Willen ook zij echter gaan wer ken dan zullen de meesten een baan vinden in de grotere midden standszaken of het groot-winkelbe drijf of een verzorgend beroep (huishoudelijke richting). 4. De opleiding tot Assistente-N. Deze betekent naaldvakken. Een deel van deze leerlingen volgt de opleiding om zich verder te be kwamen in de naaldvakken tot voordeel van zichzelf, nu en later. De overigen volgen deze oplei ding tot kostuumnaaister en Cou peuse. Hierover in ons laatste artikel. De firma's Noury en Van der Lande en Zwanenberg-Organon hebben besloten hun belangen en activiteiten samen te voegen. Noury en van der Lande zal haar activi teiten op dezelfde wijze en onder dezelfde naam voortzetten. De aandelen van de houdster maatschappij, de N.V. Gemeen schappelijk Bezit van Aandelen Noury en van der Lande, 3 miljoen nominaal, zullen worden omgewis seld tegen 7,5 miljoen nominaal N. V. Kon. Zwanenberg-Organon. Door dit samengaan houdt de fir ma Noury en Van der Lande op een gesloten familie-vennootschap te zijn. Noury en Van der Lande bezit een aantal industriële en handels bedrijven in Nederland, Duitsland, Engeland, Frankrijk, Italië en De nemarken met te zamen ca. 2200 werknemers. De firma is van ouds her bekend als meel- en oliefabri- kante, maar bezit bovendien fabrie ken voor de vervaardiging van chemische, biochemische en farma ceutische producten. Indonesië heeft veel waardering voor de bedoelingen die spreken uit het gedeelte van de regeringsver klaring van minister Cals, dat be terekking heeft op Indonesië, al dus heeft de woordvoerder van 't Indonesische ministerie van Bui tenlandse Zaken, Ganis Harsono, gisteren bekend gemaakt. (Deze passage luidde: „dat de regering ten aanzien van Indonesië kan wor den voortgezet.) De heer Harsono, die tevens twee de plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken is, verklaarde in antwoord op vragen dat er vol gens zijn land geen beletselen zijn om de nauwe samenwerking tussen beide landen in beider belang te verstevigen. De Indonesische mi nister van Buitenlandse Handel, brigade-generaal A. Joesoef, en de minister voor Plantages, Frans Se- da, zijn gistermiddag met een vlieg tuig van de Gaboeda naar Neder land vertrokken. Zij brengen een bezoek aan Nederland in het kader van de versteviging van de handels betrekkingen tussen beide landen. Brigade Generaal Joesoef maakte voor zijn vertrek bekend, dat het in de bedoeling van de Indonesi sche regering ligt, de export van Indonesische producten voor Euro pa en zo mogelijk ook Amerika via Nederland te leiden. Geen moord maar doodslag heeft de rechtbank bewezen geacht in de zaak tegen de veertig-jarige Wil- helmina B. v. d. H. uit Loon op Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560 b.g.g. 4140 Zand, die tijdens een verjaardags feestje bij haar thuis de vijfjarige Adje B., een buurjongetje en neef je van haar had vergiftigd door 'n paar druppels parathion in zijn li monade te gooien. De rechtbank ontsloeg haar van rechtsvervolging wegens ziekte geestvermogen en stelde haar ter beschikking van de regering. De officier van justitie, mr. J. Peijnenburg, had moord wel bewe zen verklaard: zijn eis was negen jaar gevangenisstraf en terbeschik kingstelling. Norlane 19 april 1965 The Invisible man. Nu wonen wij toch al heel wat jaren in Australië, ruim 6 jaar in Geelong, we kennen heel wat men sen, maar een man met wie wij toch dagelijks in relatie staan, heb ben wij nog nooit gezien, n.l. de melkman. Wij noemen hem dan ook „the invisible man". Al ben je nog zo vroeg op, het rijtje flessen staat klaar. Afgelopen week was ik opgeble ven tot ongeveer 3 uur in de nacht en buiten aan het hek was er wat lawaai. Ik opende de deur, stak m'n hoofd naar buiten en vroeg wie er was. Did you call me, Peter?" Dat moest hem zijn, want hij kende mijn naam. „No, 'ts allright" riep ik maar, want je weet maar nooit. In het donker merkte ik alleen op dat het een lange kerel was en dat hij een kar commandeerde waarop veel flessen stonden te ram melen, maar daar is hij dan ook melkman voor. Waarom komt zo'n man in de nacht? Is hij zo gruwelijk lelijk, een 2e Quasimodo? Of heeft hij iets te verbergen. Onze melkman in Holland ver toonde zich steeds in vol daglicht, klom omhoog met zijn flessen, in specteerde de voorraad en vulde ze aan. „Morgen is je jongste zoon im mers jarig," attendeerde hij mijn vrouw," ik heb er maar een paar flesjes room bij gedaan." Dat was service. Had het zwaar gseneeuwd, dan was hij te laat. Daarvoor schaamde hij zich, al kon je hem het geploe ter en gebagger wel aanzien. In de zomer kwam hij, een beetje plechtig, afscheid nemen omdat hij met vrouw en kinderen op vakan tie ging. Het afscheid ging hem niet eens goed af en wel tien maal ver zekerde hij mijn vrouw, dat hij z'n opvolger goed op het hart gedrukt had, wat hij moest doen. Veertien dagen later was hij weer terug, nog bruiner dan eerst en hij schudde ons blij de hand. De plens buien hadden hem kennelijk toch wel goed gedaan. Hij beschikte over oratorisch ta lent. Naar mijn idee kwamen die het beste tot uiting, als zijn oogappel, een vereniging van jonge wielren ners, een course hielden. Ik geloof ook te kunnen zeggen, dat het gro te leiderscapaciteiten vraagt, om deze ongemakkelijke knapen de baas te blijven. Op de dag van de course, werd een tent opgeslagen vlakbij de startlijn. De jury troonde daar en ook onze vriend - laten we hem Jan noemen - zat daar achter de luidspreker. Hij kwam eerst goed op dreef als een renner die b.v. gedubbeld was en dus het veld moest verla ten, dit niet deed. Na de eerste aan kondiging: „wil no. 116 die gedub beld is, het veld verlaten", kwam een nog wel vriendelijke waarschu wing, maar dan was het afgelopen met de beleefdheden. In niet-mis- te-verstane termen deelde Jan mee, wat hij allemaal wel van plan was, als de renner niet onmiddellijk op hield met rennen. Dat hielp dan ook prompt en no. 16 rende weg als een geslagen hond. Als Jan mij in de gaten kreeg, groette hij altijd vriendelijk, per luidspreker helaas, zodat meteen alle toeschouwers wisten dat ik op het feestterrein was aangekomen. Niet dat ik een notabele was, maar hij sleet 8 flessen melk per dag aan ons en dat zijn er zo'n slorige 3000 per jaar. .Jullie zijn een top-klant", be- VERWARMINGS- EN INSTALLATIEBUREAU AAAAAAAAAAAA4AAAAAAAAAAA WWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWWW Laageinde 50 WAALWIJK Telefoon 04160 - 2434 weerde Jan," een koe kan op jullie draaien." Ik had Jan tijdens mijn vakantie graag de hand gedrukt. En die invisible Jan hier? Nou, al val ik er over.ik weet alleen dat hij melk brengt. Van Loon. KONINKLIJK PAAR NAAR ANTILLEN EN SURINAME H M. de Koningin en prins Bern- hard zullen op 24 september uit Ne derland vertrekken voor een bezoek aan de Nederlandse Antillen en aan Suriname. Omstreeks 15 oktober zul len zij weer naar Nederland terugke ren. I Eind vorig jaar was reeds bekend gemaakt dat het koninklijk paar het komende najaar een bezoek aan de rijksdelen overzee zal brengen. BUS IN MEXICO MAAKTE VAL VAN 150 METER Een bus met meer dan 30 Passa giers is bij het nemen van een bocht op een bergweg in een ruim 150 meter lager gelegen rivierbedding gestort. Na een reddingsactie die de gehele nadht duurde .spraken de autoritei- t enhet vermoeden uit dat zeker 25 pcrsonen om het leven zijn gekomen. Men vond echter slechts één over levende - Jose Luis Arzmendi, die zwaar gewond bleek te zijn. Zijn moe der was op een massa rotsen te plet ter gevallen. Dat de Nederlanders niet erg po pulair zijn bij de leerlingen van de hoogste klassen van de Antwerpse middelbare scholen blijkt uit een op maandag j.l. gepubliceerd verslag over een opinie-onerzoek. „Met wie gaat u het liefste om?", was één van de vragen, die de Bel gisch-Nederlandse vereniging had op genomen in de enquête ter gelegen heid van het 15-jarig bestaan. Slechts twaalf procent van de leerlingen be antwoordde deze vraag dat dit de Ne derlanders zijn, 42 procent zei de voorkeur te geven aan de Duitsers en 46 procent aan de omgang met Fran sen. Een derde van de ondervraagde leerlingen treedt de Nederlanders „oPenhartig" tegemoet, bijna de helft „voorzichtig" en ongeveer 20 pro cent „wantrouwig". Maar bijna 70 procent vindt, dat de banden tussen Noord en Zuid nauwer aangehaald moeten worden. Méér dan de helft is van mening dat de Nederlanders zich te weinig voor de Vlaamse vraag- stukken interesseren en 60 procent vindt Nederland een middelmatige Benelux-partner. Bijna een kwart van de leerlingen zei, dat de Nederlanders de Vlamin gen „laatdunkend" bejegent. De zui nigheid (41 procent) en de gierigheid (32 procent) worden de Nederlandse eigenschappen genoemd, die de basis vormen van de welstand van de door snee Nederlander. De Nederlander wordt tenslotte wel „vaderlandsbewust" geacht; 83 procent van de jongens en meisjes zeiden dat tenminste- BUDDEMEYER chemisch reinigen grotestraat 95 waajwijk NEDERLANDER AT IN 1964 MINDER VLEES Vorig jaar is er in ons land per hoofd van de bevolking 44 kg. vlees gegeten, dat betekent ten opzichte van het jaar daarvoor een daling van precies 3,5 kilo. Vooral de consump tie van rundvlees liep terug. In het zelfde jaar steeg de gemiddelde vlees- prijs met niet minder dan 20 Procent.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1