wAAlwijkse en LariQstRaatse couRant Stichting ten behoeve van oudere werkzoekenden boven de 40 eaballero KLM-leider Albarda bij vliegramp gedood Explnsie in Wales eist 31 deden Historisch van belang Jampz Leef mee - deel mee woensdag, 26 mei WERELDMISSIEDAG DER KINDEREN Achter de coulisssen van de welvaartsstaat Is 40 jaar „oud"? anders dan andere A. P. de Louw Als je een nieuw costuum zoekt, dan wi. je een grote collectie zien. Die heb ik gevonden bij Kalter. Engelse, Hollandse, Franse stijlmooie streepjes, aparte ruiten. En wat zo prettig is: die mensen "zien", wat je staat. De adviseur toonde me een costuum - en ik "herkende" het meteen. "Dat is het", dacht ik. "Wat kost het", vroeg ik. "Dat zal U meevallen", zei hij. En hij had gelijk ook! Ook u vindt bij Kalter precies wat u zoekt, voor een prijs, die u meevalt. GEKLEDE COSTUUMS Met of zonder vest. Eén-rij. Twee of drie-knoopssluiting van 135.- tot 259.- SPORTIEVE LICHTGEWICHTEN Uiterst soepel. Kreukherstellendvan 119.- tot 159.- Deze costuums zijn o.a. verkrijgbaar in gladde- of licht gefouleerde kamgarens en mattingweefsels. Dessins: naast de klassieke dessins vooral moderne, niet te strakke strepen en ruiten (krijt- en haar-strepen). Heuvelstraat 24 Tilburg W. de Louw Damesmode Tilburg VRIJDAG 21 MEI 1965 86e JAARGANG No. 38 tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Abonnement p. week (0.24 -f 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100 -f 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 -f 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO" „Ben je ook al veertig?'- Met deze vraag verwelkomde de pape gaai van de heer Van Eijsden ons in het kantoor van de „Stich ting Boven de veertig", waar de met paperassen bezaaide bureaus en de onafgebroken rinkelende telefoons de dynamische bedrijvig heid illustreren van deze instelling die in de afgelopen elf jaren vele duizenden Nederlanders boven de veertig jaar aan werk heeft geholpen. i De heer Van Eijsden, van huis uit reclame-consulent, oprichter en secretaris van deze stichting, vertelt dat er momenteel ongeveer 17.000 werkzoekenden staan ingeschreven bij deze instelling. „Da gelijks schrijven wij minstens 10 werkzoekenden bij ons in en het het aantal aanvragen is nog veel groter". In onze welvaartsstaat spelen zich achter de coulissen kleine drama's af, waarvan niemand weet heeft. Voor boekhouder Reinders begon dat ongeveer een half jaar geleden, toen hij bij de directie werd geroe pen. Hij ging zo maar even naar binnen, zoals hij zo vaak in 't klei ne privé-kantoor naar binnen was gegaan. De gezichten van zijn twee directeuren stonden somber en toen Reinders thuiskwam, was hij stiller dan anders en toen de kinderen naar bed waren, vertelde hij het zijn vrouw. De zaak was verkocht.... „Ach", zei zij. „Jij met je erva ring en diploma's hebt zo weer werk". Ex-boekhouder Reinders moet er nu een half jaar later om glimlachen, bitter glimlachen. Hij solliciteerde lang, maar vergeefs.. Reinders heeft geen fraude ge pleegd, heeft niet in de boeken ge knoeid, was niet brutaal tegen de directie, op zijn privé-leven was niets aan te merken, lichamelijke gebreken had hij niet. Reinders mankeerde niets, werkelijk niets. EÉN TELEFOONTJE Ja toch, Reinders had één ding, één vreselijk naar ding, dat je blijkbaar tegenwoordig slechts fluis terend zeggen magReinders was boven de veertig, zelfs twee jaar boven de veertig. Hij was te oud Het gezicht van de ambtenaar van het arbeidsbureau stond somber, toen hij zijn leeftijd vertelde. Maandenlang klopte Reinders ver geefs aan bij verschillende werk gevers, die liever een jongere kracht in dienst namen. Toen hoorde hij van een kennis, dat er in Amster dam een vereniging bestond, die zich speciaal belastte met het werk- zoeken van boven-de-veertigers. Reinders belde op, stuurde zijn gegevens in en een week later werd in het twee-wekelijkse orgaan van de Stichting boven de veertig een advertentie van hem opgenomen. Dit blad, dat een oplage heeft van 30.000, lag een paar dagen later op de tafel van talrijke Nederlandse werkgevers. Reinders kreeg er vier brieven op. Hij kon nog kiezen ook! Nu is hij sinds enkele weken boek houder bij een verkoopkantoor. UITEENLOPENDE BEROEPEN „Over het algemeen plaatsen wij de mensen binnen enkele weken" zegt de heer Van Eijsden. „Alleen topfunctionarissen moeten soms iets langer wachten. Wij hebben een goede naam bij de werkgevers en daarom nemen zij vaak mensen van ons". Maar zijn er in deze conjunctuur dan nog zoveel mensen, die zonder werk zitten? „Nou en of" reageert onze gastheer. „U moet niet verge- CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS f 1.25 ten dat talrijke bedrijven de laatste jaren zijn gelikwideerd en dat dit proces zich in de naaste toekomst vermoedelijk nog duidelijker zal manifesteren. Wij kregen vooral ook veel mensen uit het kleinbe drijf, de branche, die de concurren tie tegen de grote bedrijven vaak niet kan volhouden. Wij krijgen mensen met de meest uiteenlopende beroepen, ofschoon de administra tieve werkers domineren. Maar ook verpleegsters melden zich bij ons, winkelpersoneel, corveeërs en alle mogelijke handarbeiders". VIA STICHTINGSBLAD Maar het zijn niet alleen werk nemers die de telefoon in de be drijvige kantoorvertrekken aan de Alexander Boerstraat 11 in Am sterdam-Zuid doen rinkelen. Ook werkgevers bellen dagelijks op met het verzoek: „Hebt u nog iemand voor mij"? „Directe arbeidsbemiddeling mo gen wij echter niet verlenen", ver telt de heer Van Eijsden. „Heeft een werkgever iemand nodig, -dan plaatsen wij een personeelsadver tentie in ons blad, dat juist die kring van werkzoekenden bereikt, waaruit de werkgever iemand wil recruteren. Ons orgaan is dus het middel om werkgevers en werk zoekenden met elkaar in contact te brengen". Bladerende in dit lijvige, fraai ge- illustreerde en met tal van vooruit strevende artikelen getooide tijd schrift, komen we de meest uiteen lopende advertenties tegen. In een van de laatste afleveringen van het blad wordt bijvoorbeeld een chef arbeidsanalyse gevraagd, een secre taresse voor een hoogleraar, teke- naars-constducteurs, boekhouders, vertegenwoordigers, een ervaren bouwkundige, magazijnbedienden, een chef monstertafel, een archiva ris, huishoudelijke hulpen, een as sistent-accountant, een dieselmon teur,verkoopsters en een directie- VREDESVERDRAG MET ARABISCHE BUREN Premier Levi Eshkol van Israël heeft maandag de Arabische landen de vredeshand toegestoken en hen uitgenodigd eikaars territoriale in tegriteit en onafhankelijkheid te eerbiedigen. Eshkol sprak in het parlement, het Knesset. De premier stelde o.m. rechtstreekse onderhan delingen voor met de vier buurlan den, die in 1949 een wapenstilstand met Israël hebben gesloten, ten einde deze overeenkomst te ver vangen door vredesverdragen. De ze landen zijn: Jordanië, Syrië, Egypte en Saoedi-Arabië. Israël is bereid de Arabische buurlanden facilteiten te geven en zijn Middenlanse Zeehavens. Israël wil met alle Arabische lan den samenwerken op economisch gebied. Israël is bereid om „ter veraan genaming van het leven der be volking" te praten over kleine grenscorrecties. Israël wil financieel meewerken aan de oplossing van het probleem der Palanstij nse vluchtelingen. Maar deze moeten een nieuw be staan vinden in hun „natuurlijke omgeving", dat wil zeggen, in de Arabische landen. CELSTRAF EN RESTITUTIE Bij elkaar één en een kwart ton aan gemeenschapsgelden kon door slechte controle in de gemeente Chaam spoorloos verdwijnen en pas nu moeten de gemeenteontvan ger en zijn helper op vordering van de officier van justitie bij de Bre dase rechtbank gaan terugbetalen. Met( onder aftrek van voorarrest) vier jaar cel voor R. en twee en een half jaar met aftrek voor K., die allebei in hun laatste woord overi gens beloofden - hoe dan ook - alles te zullen terugbetalen. j assistent. Geen wonder, dat werk- zoekenden die de vier kruisjes ach ter zich hebben, zich gaarne abon neren op dit wijdverspreide blad en dat tegen een geringe contributie van 10.per jaar. Geen wonder ook, dat werkgevers, die regelma tig vacatures hebben, eveneens deze contributie gaarne betalen, al was het alleen omdat zij op de pagina „wij zoeken werkzaamheden" aspi rant-medewerkers hopen aan te treffen. VRIJWILLIGERS „De contributie van ons orgaan, de opbrengst van de advertenties en de talloze giften van particulieren zijn onze bronnen van inkomsten", zo vertelt de secretaris. „Wij zouden ons werk nooit efficiënt kunnen verrichten, wanneer wij niet zo'n prachtige medewerking kregen van talrijke vrijwilligers, die geheel be langeloos voor ons werken". Juist op dat moment komt een voormalige boekhandelaar binnen, 70 jaar oud, die enkele honderden adresbandjes inlevert, die hij in 't week-end heeft geschreven. Hij is ook een getrouwe gast op de weke lijkse „plakavond", wanneer een twintigtal medewerkers de adres bandjes op het stichtingsorgaan moet plakken. „Maar in het hele land hebben wij medewerkers" ver telt de heer Van Eijsden, „meestal oudere mensen". En somber voegt hij hieraan toe: „Bij de jongeren be hoef je daarvoor niet te komen. Het zijn de oudjes, waar de meeste pit in zit en die zich belangeloos voor ons inspannen". DE HAVER VERDIEND Een van hen is de heer Pietersen, die zelf al eens door de stichting aan werk is geholpen. Deze 78-jari- ge ex-magazijnbediende, die ook na zijn pensionering de drift tot wer ken in zich voelde, werd onlangs gehuldigd omdat hij tien jaar lang zijn vrijwillige medewerking aan 't zegenrijke werk van deze instelling had gegeven. „Zo'n man zou op ko ninginnedag een lintje hebben ver diend", meent de heer Van Eijsden. Dagelijks bezig achter de coulis sen van de welvaartsstaat, komt deze man tenslotte tot sombere be spiegelingen: „Wij besteden een hoop geld aan de onderontwikkelde gebieden, zonder dat we soms we ten wat er met dat geld gebeurt. Dat de mensen daar geholpen moe ten worden, wil ik graag beamen. Maar wij dreigen te vergeten dat er in ons land nog talrijke onder ontwikkelde gebieden zijn, dat bij ons nog talrijke mensen in de groot ste moeilijkheden zitten en dat daar vaak weinig of niets aan wordt ge daan". Dat laatste kan men echter van de „Stichting boven de veertig" niet zeggen. De president-directeur van de KLM, de 61-jarige mr. H. Albarda, zijn 44-jarige echtgenote mevrouw J. Ch. Albarda-Van Poelvoorde en twee Zwitserse vliegers zijn maan dag rond het middaguur met een Zwitsers particulier vliegtuig ver ongelukt. De Albarda's, die - zoals zij wel vaker deden - het weekend hadden doorgebracht te Sankt Ma ria in het Engadinda waar voor hen een villa in aanbouw is, waren met een tweemotorige Beachcraft Ba ronvliegtuig van Samedan vertrok ken met bestemming Zürich van waar zij maandagavond naar Schiphol zouden terugvliegen. Toen het toestel niet op tijd op het vliegveld van Zurich aankwam (het gold een reis van 40 minuten), organiseerde de Zwitserse lucht- reddingsdienst een zoek-actie, waaraan vliegtuigen van de Swiss air en de Zwitserse luchtmacht deelnamen. Tegen vijf uur ontdek te een helicopter-piloot van de luchtmacht het verongelukte toestel aan de voet van een steile rots wand bij de bergpas Flüela, 40 km van Sankt Moritz. „Geen overle venden", meldde de vlieger. Over de oorzaak van het vlieg ongeluk is hoegenaamd nog niets bekend. De politie in het naburige Chur meent, dat het slechte weer de oorzaak moet zijn: er is slecht zicht, terwijl de wind tussen de berghellingen het vliegen zeer ris kant maakte. De Beachcraft Baron werd gevlogen door de Zwitsers Max Stumpfli en Weber Schmid, twee ervaren piloten. De machine was eigendom van directeur Max Schmidheiny van Swissair. De vliegers waren in dienst van het staalbedrijf Thyssen-Bornemitza, aandeelhoudster van de Bank voor Handel en Scheepvaart te Rotter dam, waarvan mr. Albarda commis saris was. De nabestaanden van het echt paar Albarda hebben gisteravond beslist dat de stoffelijke resten van de president-directeur van de KLM en zijn echtgnote in Neder land ter aarde moeten worden be steld. De KLM-directie deelde dit dinsdagavond telefonisch mee aan haar vertegenwoordigers in Sama- den, waar de verongelukten zijn opgebaard. De kisten zullen met een auto naar Zürich en vandaar met een KLM-vliegtuig naar Am sterdam worden gebracht. Op wel ke dag en waar de begrafenis zal zijn kon niet worden medegedeeld. Op het hoofdbureau van de KLM in Den Haag zijn gisteren de hele dag telegrammen binnengekomen van relaties uit alle delen van de wereld, waarin deze hun deelne ming betuigen met het plotse ling overlijden van de president directeur. De plaatsvervangend-di- recteur, dr. G. v. d. Wal, herdacht de overledene dinsdagmorgen in 'n bijeenkomst van de bedrijfsdirectie. Gistermiddag hield hij een herden kingstoespraak tijdens de verga dering van de KLM-ondernemings- raad Bij een ontploffing in een kolen mijn bij het dorpje Cambrian Col liery in Zuid-Wales zijn 31 mijn werkers om het leven gekomen. 13 raakten gewond, van wie vijf zeer ernstig. Maandagavond verklaarde de directie van de mijn er zeker van te zijn, dat er geen kans was, dat er nog overlevenden in de mijn zaten opgesloten. Meer dan 150 arbeiders namen deel aan reddingswerkzaamheden. Zij moesten zich door puin en mod der heen graven. Meerdere gangen waren geheel versperd. De omgeko men mijnwerkers, zo neemt men aan, zijn vrijwel meteen na de ont ploffing gestorven. Veel lichamen waren zo verminkt, dat de slacht offers alleen geïdentificeerd kon den worden door het nummer van •♦♦♦♦♦♦•♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦••f VERWARMINGS- EN i INSTALLATIEBUREAU Laageinde 50 WAALWIJK Telefoon 04160 - 2434 hun mijnlamp. Omstreeks midder nacht waren alle slachtoffers via drie kilometer lange gangen naar boven gebracht. De arbeiders werkten 240 meter diep. De explosie vond 's middags plaats, toen 80 mijnwerkers onder de grond werkten. Een groep van 36 laadde kolen in de gang, waar, na een enorme knal het plafond en de muren omlaag vielen. De oor zaak van de ontploffing is nog niet bekend. Enkele seconden later werd alarm geslagen. Honderden inwoners van het naargeestige dorpje, waar het gras zelfs zwart is, renden naar de mijn. Uren ston den vrouwen in de regen en huive rend van kou te wachten, bang dat zij hun mannen of zonen nooit meer terug zouden zien. Een gered de mijnwerker, wiens gezicht zwaar verminkt was, zei: „Mijn helm werd afgeslagen en toen was alles donker. Ik stikt bijna van de rook, tenslotte wist ik mezelf in veilig heid te stellen." WEGENWACHT VERONGELUKT Bij het oversteken van de weg Tilburg-Eindhoven ter hoogte van de gemeente Oirschot, is gister avond om negen uur de 22-jarige wegenwacht H. J. P. Evers uit Dies- sen (N.B.) door een bus aangere den en op slag gedood. GEZOCHT GEVONDEN BU KALTER kalter Heren- en iongenskleding Koningin Elisabeth van Groot- Brittanië die met haar echtgenoot, Prins Philip, een officieel bezoek van elf dagen aan de bondsrepubliek brengt, heeft op de eerste dag veel belangstelling en eerbetoon onder vonden van het Duitse publiek, dat haar bij verscheidene gelegenhe den hartelijk toejuichte en er een nat pak voor over had om de Brit se vorstin te kunnen zien. Koningin Elisabeths bezoek wordt zowel in Engeland als in West- Duitsland als een historische ge beurtenis van belang beschouwd; 't is 56 jaar geleden, dat een Britse monarch in Duitsland was. Dat was in 1909, toen de toemalige Britse Koning Edward de zevende in Duitsland was om Keizer Willem II te bezoeken. De dag begon met een van de schitterendste naoorlogse ontvangst ceremoniën op het vliegveld van Bonn en eindigde met een banket op het slot Augustusburg in Brühl, nabij Bonn. Na de protocollaire ont vangst op het vliegveld en een kort verblijf in het Hotel Peters- berg in Bonn, dat ter gelegenheid van het bezoek als „Residentie Pe- tersberg" wordt aangeduid, reden de Koningin en haar man naar de villa Hammerschmidt, waar zij door president Lübke werden ontvangen. Daarbij weren geschenken uitgewis seld en de koningin hing de bonds president de keten en het groot kruis van de Bath-orde om, dezelf de onderscheiding die president Heuss in 1958 tijdens zijn officiële bezoek aan Engeland kreeg. Oud-bondskanselier Adenauer, die ziek is, stuurde de Britse vor stin vijftig rode baccaratrozen. Vol gens zegslieden is Adenauer teleur gesteld dat de Koningin na zijn be- .wind van 14 jaar erin heeft toe gestemd de bondsrepubliek te be zoeken. Hij moet van zijn huisarts deze week thuisblijven. De Britse vorstin liet dinsdag op twee verschillende plaatsen kransen leggen. In Stuttgart werd namens haar een krans gelegd op het graf van ex-president Theodor Heuss. Te Hannover werd een krans ge legd op het graf van George I, de prins van Hannover, die in 1714 koning van Engeland werd. Elisa beth is een directe afstammeling van hem. Op een ontvangst voor de inter nationale pers in de Residentie Pe- tersberg schudde de koningin onge. zullen haar op haar reis door de veer 270 journalisten de hand. Zij bondsrepubliek en West-Berlijn volgen. Het door president Lübke aan geboden banket voor 98 gasten in het Slot Augustusburg in Brühl be gon iets later doordat vele duizen- de,n mensen die zich langs de route hadden opgesteld, het koninklijk paar uitbundig toejuichten en de vorstin haar auto langzaam liet rijden. In haar tafelrede sprak Koningin Elisabeth onder meer over het „na tuurlijke" Duitse verlangen naar hereniging in vrede. President Lüb ke dankte de Koningin dat zij „onze hoofdstad Berlijn" in haar bezoekprogram had opgenomen. De avond werd besloten met een taptoe van het West-Duitse leger. v. Berckenrodelaan 110 WAALWIJK, tel. 2147 Alle Verzekeringen HANOI NEGEERT WASHINGTONS VREDESGEBAAR De Verenigde Staten hebben vol gens informele kringen inderdaad met de pauze in de bombardemen ten, Noord Vietnam de gelegenheid willen geven in te gaan op de on derhandelingen zonder voorwaar-» den vooraf. Noord-Vietnam heeft op geen enkele wijze gereageerd op het Amerikaans gebaar, zeer tot spijt van Washington. Dinsdag wer den - na een pauze van zes dagen - de bombardementen op Noord-Viet nam hervat. Exclusieve collecties Heuvelstraat 14 - Telefoon 26S82 BLOUSES VESTEN ROKKEN SHAWLS PANTALONS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1