wAALwijkse en LanqstRMtse couraiu Sombere uitlatingen wegens ontbreken van dekkings- en financieringsmiddelen MoaË Purol Het Sunil was-team overtuigde haar GEMEENTERAAD LOON OP ZAND KAPITAALSUITGAVEN ONMOGELIJK met de "CANDY" wasautomaat bruining PiGmaderm f2.95 EIGEN SERVICEDIENST dient heel de huid Uw eigen was thuis kost U slechts Een Sunil was-team deed de was yoor mevrouw D. Bosselaar, Voor straat 13, Colijnsplaat. Mevrouw Bosselaar stelt altijd hoge eisen aan haar was. Toch zag zij duidelijk dat wassen met Sunil een wittere was betekent. Probeer zelf ook Sunil en u zult zien: ook uw was wordt witter. VRIJDAG 21 MEI 1965 86e JAARGANG No. 38 ow «ixmivu/inu llü, O O De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 -f 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO' In de maandag gehouden verga dering van de gemeenteraad van Loon op Zand hebben zowel burge meester van Erp als de raadsleden J. van Nieuwstadt en J. van Noije sombere uitlatingen laten horen als gevolg van het ontbreken van dekkings- en financieringsmidde len. Volgens de burgemeester was de slechts financiële toestand mede veroorzaakt door de loonexplosie in 1964, welke niet op tijd voorzien was en waarvan de gevolgen juist dit jaar duidelijk merkbaar waren. De voornaamste gevolgen van de tekorten op de begroting waren vol gens hem o.a. het uitblijven van de bouw van een nieuw raadhuis, gym lokalen, marktsanering en riolering. „Het verdriet ons allemaal, dat we deze meest brandende kwesties niet waar hebben kunnen maken. We hebben ons allemaal in de hele materie verdiept, maar we zien geen oplossing. Bezuiniging zoals in een algemene beschouwing werd gesuggereerd is echt onmogelijk. We kunnen geen auto's of materi aal verkopen en ambtenaren ont slaan. Dan functioneert ons appa raat niet meer zoals het behoort," aldus de burgemeester. De bouw van een raadhuis noemde hij een éénmalige zaak, die ineens goed moet gebeuren, zodat een goedko per raadhuisplan niet te verwezen lijken is. In zijn inleiding bij de algemene beschouwingen bracht de heer Van Nieuwstadt eerst dank aan de he ren ambtenaren, die in een bijzon der prettige sfeer op alle mogelijke manieren van dienst waren geweest bij de begrotingsbehandeling in de commissievergaderingen. Afgezien van het feit dat de begrotingsbehan deling veel te laat plaats vond, zou volgens hem toch eigenlijk ook de manier van behandelen veranderd moeten worden, in welk verband hij suggesties deed „Als ik dan 'ns enkele m.i. belangrijke punten na der onder de loupe mag nemen", al dus de heer v. Nieuwstadt, "zou ik willen beginnen met de verkeers situatie. Hoewel Kaatsheuvel zeer zeker de verkeersproblemen van de grote steden nog niet kent, wor den we toch van jaar tot jaar meer door de toenemende verkeersinten siteit met bepaalde problemen ge confronteerd. Dit laatste geldt dan natuurlijk vooral voor het centrum van Kaatsheuvel. Hoewel niet ge heel bevredigend, werd toch wel als een oplossing van het parkeer probleem gezien in het centrum 't voorstel dat ons vorig jaar bereikte om een crediet beschikbaar te stel len van f 42.000,. voor uitbreiding van parkeervoorzieningen in de Hoofdstraat. Helaas moesten we la ter weer vernemen dat er door Ged. Staten bezwaren tegen dit plan zijn gemaakt. Niet geheel be vredigend was m.i. dit plan, omdat de zgn. bottel-neck voor het ver keer. n.l. het stukje vanaf de par keerhaven voor patronaat en pas torie tot de Peperstraat er niet of niet noemenswaard door ontlast zou worden, zolang voor dit gedeelte geen wachtverbod en tenminste een parkeerverbod wordt ingesteld zo als het hoofd van Openbare Werken destijds reeds adviseerde. Het is te hopen dat het nieuwe plan dat nu gemaakt zal moeten worden spoedig zal worden goedgekeurd, waardoor dan tevens de onmoge lijke situatie rond de St. Janskerk zal zijn verdwenen, hetgeen het straatbeeld in ons Centrum slechts ten goed zal komen. Tenslotte zou ik wat de verkeersituatie betreft het volgend uw college in overwe ging willen geven: 1. van de Vaarstraat, Roestenberg straat, Hoofdstraat en Antoniusstr. voorrangsweg te maken, zoals we J'orig jaar ook gedaan hebben met van Hees wijkstraat en Gasthuisstr. 2 Een betere verlichting aan te brengen op het kruispunt Provin ciale weg-van Hees wijkstraat en op het kruispunt provinciale weg- Vaartstraat-van Haestrechtstraat. Vooral dit laatste kruispunt is veel te schaars verlicht. Vier lichtmas ten in plaats van één, zoals nu het geval is, was hier werkelijk geen overbodige luxe. 3 Extra beveiliging met knipper licht van het levensgevaarlijke kruispunt Huygenstraat-Hilsestraat- Akkerstraat. 5 Ook in de Roestenbergstraat en Gasthuisstraat parkeerhavens aan te leggen. Wat de bouwactiviteiten en sport- accomodaties betreft stemt het na tuurlijk tot grote voldoening, dat er in 1964 niet minder dan 64 wo ningen meer gereed zijn gekomen dan in 1963, al moeten we helaas ook constateren dat het totaal aan tal woningen in aanbouw op 31 december 1964 104 stuks minder was dan op 3 december 1963. Het continuplan Pannenhoef, waar 134 woningen zullen worden gebouwd, zal een gedeeltelijke oplossing van onze woningnood kunnen brengen. Wel dringt zich de vraag op, of er op dit gebied niet te veel ge ïmproviseerd wordt en of er wel voldoende studie aan de uitbrei dingsplannen ten grondslag ligt. 't Uitbreidingsplan „Pannenhoef" is, geloof ik, zo'n beetje als het ware uit de grond gestampt en wellicht is dit de reden dat de goedkeuring van dit plan nog steeds niet is ont vangen. Eigenlijk zou alles toch minstens enkele jaren van te voren vast moeten staan. Ook de zorg voor voldoede differentiatie in de bouw bij uitbreidingsplannen mag niet uit het oog worden verloren. De bouw van het nieuwe raad huis, waarvan we allen zo vurig hadden gehoopt dat er in 1965 een aanvang mee zou worden gemaakt, zeker na optimistische berichten die de gemeenteraadsleden in het prille voorjaar van 1964 mochten ontvangen, is helaas voorlopig weer van de baan, omdat, zoals U in uw nieuwjaarsrede hebt gezegd de nodige financierings- en dek kingsmiddelen niet konden worden gevonden. En toch zal er een nieuw raadhuis moeten worden ge bouwd en de nodige dekkingsmid delen zullen toch op een of andere manier gevonden moeten worden. Als we zien dat Openbare Werken een bedrag van ongeveer f 225.000.- meer vraagt dan vorig jaar en dat de totale begroting van deze dienst een bedrag omvat van ongeveer f 1.207.000.- op een totaal budget van de gewone dienst van ongeveer vier miljoen gulden, dat is dus ruim 25 procent van de totale be groting, dan moeten we toch wel afvragen of hier niet bezuinigd kan worden of met name het perso neelsbeleid niet aan een kritisch onderzoek moet worden onderwor pen. Ook zullen we ons moeten af vragen of bepaalde taken die tot nu te door de dienst zelf werden uitgevoerd niet beter, of liever ge zegd voordeliger, afgestoten zouden kunnen worden. Ondanks de hoge bedragen die Openbare werken no dig heeft, laat het aanzien van onze plaats toch nog al te wensen over. Verschillende zaken maken 'n slor dige en onverzorgde indruk. Het bedrag dat op de- begroting van Openbare Werken is uitgetrokken voor de plantsoendienst is liefst f 82.000.- hoger dan vorig jaar. Of dit bedrag te hoog is, is hier niet zonder meer uit te maken. Als we dan echter zien dat de Kaatsheu- velse jeugd enkele van die plant soenen gaat gebruiken als voetbal veld en hockyveld, dan is er toch iets mis. Als er dan zo'n behoefte is aan speelruimte voor de jeugd, laten we die dan ergens gaan maken, of laten de jeugd desnoods haar gang gaan op deze plantsoe nen, maar dan is het niet nodig dat Openbare Werken hier zulke hoge bedragen aan besteed. Nu is het zo, dat de Kaatsheuvelse jeugd een accomodatie tot haar beschikking heeft, die veel duurder is dan wel ke accomodatie van welke sport vereniging dan ook. Ik dacht zo dat er hiervoor uw college een wellicht niet gemakkelijke maar wel mooie en dankbare taak ligt om ervoor te zorgen dat er spoe dig mogelijk de dekkingsmiddelen zullen worden gevonden om tot de bouw van een nieuw raadhuis te komen, waarna ook eindelijk eens begonnen zou kunnen worden aan de zo nodige sanering van de markt. Wat de sporthal annex schoolin- structiebad betreft, zou ik nogmaals willen wijzen op de mogelijkheden die er zijn van subsidie en rente loze leningen van de Nederlandse sportfederatie, mits de bouw aan "bepaalde voorwaarden voldoet. Ook het feit dat we nu f 2,25 per leer ling moeten betalen voor het school zwemmen op de Efteling cn dat dus zou komen te vervallen als we over een eigen instructiebad zou- en bescherming den beschikken, is in dit verband wel belangrijk. Graag zou ik van U vernemen, mijnheer de voorzit ter, hoever we eigenlijk met dit plan gevorderd zijn, dat reeds een jaar of vier geleden door de raad is goedgekeurd. De situatie met betrekking tot de gymnastieklokalen is in onze plaats sinds vorig jaar weinig of niets veranderd. Gelukkig zullen we binnenkort de rijksgoedkeuring mogen verwachten van de uitbrei ding en verbouwing van de be staande gymnastiekzaal van de St. Jansschool en van de bouw van een nieuw gymnastieklokaal bij de St. Leonardusschool. Typerend voor de situatie op dit gebied in ons land is wel, wat de voorzitter van de vereniging van leraren en onder wijzers in de lichamelijke opvoeding hie,rover zei, namelijk dat er op 1 september 1963 in ons welvaren de Nederland één gymnastieklokaal was op de 577 leerlingen van de lagere school; cijfers die voor zich zelf spreken. Wat U in uw nieuwjaarsrede hierover hebt gezegd kunnen we dan ook volledig onderschrijven. Erg benieuwd zijn we natuurlijk hoe straks de nieuwe accomodatie zal zijn als de voetbalclub Desk, dat pas met zoveel luister de pro motie naar de eerste klas heeft ge vierd, de nieuwe velden op „De Ef teling" in gebruik gaat nemen. We vertrouwen er op, dat er straks door een goede samenwerking tus sen gemeentebestuur, Efteling en Desk een accomodatie zal zijn, een eerste klasser waardig en dat er 'n juiste verhouding zal zijn tussen enerzijds wat er aan accomodatie geboden wordt en anderzijds wel ke hiervoor betaald moet worden. Wordt het aanleggen van de toe gangswegen van de nieuwe velden een taak voor de Efteling of voor de gemeente? Nu we wat de voetbalsport be treft zo'n succesvol seizoen achter mo het goede voorbeeld van Desk de rug hebben, omdat ook Uno Ani- heeft gevolgd, en het eèn zware opgave zal worden bereikte suc cessen te consolideren, mag de op richting van een gemeentelijke sportraad misschien nog wel eens in de aandacht van uw college wor den aanbevolen. Wat de financiële situatie betreft wees ik reeds op de stijging van uitgaven van openbare werken, 'n Andere „slokop" kunnen we vinden onder hoofdstuk maatschappelijke steun en voorzorg, waar naast de sliiging van salarissen de toename van uitkeringen in verband met de Algemene Bijstandswet en de sterke stijging van verpleegprijzen als voornaamste oorzaken van de grote uitgaven zijn aan te wijzen. Het is m.i. overbodig hier nog 'ns uitvoerig in te gaan op de oorza ken van de financiële positie, niet Dagelijks demonstratie van 9 tot 12 uur. U bent welkom maar neem dan Uw was mee. Volautomatische wasmachines reeds v.a. f 698,— specialist in wasautomaten BREDA, GINNEKENSTRAAT 61, TEL. 34860 BREDA, LANGE BRUGSTRAAT 14, TEL 35227 WAALWIJK, GROTESTRAAT 281, TEL 3062 BERGEN OP ZOOM, KREMERSTRAAT TEL 3086 alleen van de onze, maar van de meeste gemeenten van ons land zo uitermate moeilijk maken. Jammer genoeg is er geen verbe tering op korte termijn te ver wachten; in tegendeel, als, te begin nen met het volgende jaar, de ga rantieuitkering uit het gemeente fonds geleidelijk minder zal gaan worden, zal het nog moeilijker worden. Een lichtpuntje is wellicht het feit dat onze nieuwe regering blijkbaar oog heeft voor deze moei lijkheden en reeds heeft bekendge maakt een bedrag van 50 miljoen extra beschikbaar te stellen. Is er al iets van bekend hoe deze 50 miljoen over de verschillende ge meenten zullen worden verdeeld? Wat het subsidiebeleid betreft ge loof ik dat we mogen zeggen dat we thans doen wat in het raam van onze financiële positie mogelijk is. De muziekgezelschappen ontvangen de subsidie zoals deze destijds door de besturen van dè muziekfedera- ties zijn gevraagd; jeugdverenigin gen, die leden hebben onder de 18 jaar, komen in aanmerking voor 'n bedrag van f 5.- per lid en in het algemeen kan aanspraak gemaakt worden op subsidie in de kosten van het huren van terreinen en ge bouwen. In deze laatste regeling zit natuurlijk enig gevaar, omdat eigenaren van gebouwen en terrei nen, die verhuren aan verenigingen, welke gemeentesubsidie ontvangen, over de gevraagde huur geen an dere motivering behoeven te ver strekken en bij het vaststellen van de huur al de gedachte kunnen heb ben: „wat let ons eigenlijk om een hoge huur te vragen, de gemeente gaat straks de huur toch in vorm van subsidie terug betalen?" En er zijn altijd nog optimisten, die den ken dat de gemeente over ruime financiële middelen beschikt." De heer J. van Noije maakte en kele opmerkingen ten aanzien van het kerkdorp Loon op Zand, waar bij hij op de eerste plaats z'n vol doening uitsprak over de komende bouw van een nipuwe kleuterschool en het betreurde dat voor een gym nastieklokaal nog geen enkel uit zicht bestond ondanks de grote ur gentie. „In dit verband", vervolg de spreker," zou ik ook het Cultu rele Centrum ter sprake willen brengen, daar het toch in de be doeling ligt een gymzaal hieraan te verbinden, waardoor het geheel meer bruikbaar zou worden en be ter rendabel te maken zou zijn. Heb ik het vorig jaar als mijn me ning te kennen gegeven, dat met de totstandkoming van het Cen trum in een grote behoefte werd voorzien, blijkt dit thans toch niet helemaal het geval te zijn. Althans wij zijn hierover minder enthousi ast. Ofschoon hier een goede sa menwerking door alle lagen der bevolking uitkomst zou kunnen brengen, heeft het ons in grote ma te verwonderd dat juist op de openingsavond van het Centrum door de voorzitter van Loon op Zands Belang de bestuursfuncties van deze vereniging ter beschik king werden gesteld van het ge meentebestuur. Wij kunnen deze houding allerminst begrijpen en zouden hierover zo mogelijk gaar ne nader worden ingelicht. Verder hebben wij met voldoe ning kunnen constateren, dat met de schoolbesturen wordt onderhan deld over het gereedmaken van de openbare speeltuin tot een school sportterrein. Wanneer dit hopelijk tot goede resultaten leidt, zal het toch zo moeten zijn, dat deze ter reinen niet meer kunnen worden gebruikt zoals thans het geval is. Thans is het parkeerterrein voor auto's, crossterrein voor bromfiet sers en voetbalveld voor grotere jeugd. De klachten van omwonende zijn legio o.a. dat hun aangrenzende tuinen worden vernield, dat de kleinere kinderen, voor wie deze zeer korte termijn een bevredigen de hoop uitsprekendat hierin op verjaagd enz. Gaarne willen wij terreinen waren bedoeld, worden de oplossing wordt gevonden. Wat het woningbedrijf betreft, heb ik reeds eerder doen blij ken dat er bij dit bedrijf iets niet in orde is. De vele klachten, welke ons als lid van degemeenteraad bereiken, wil ik hier verder onbe sproken laten. Wij weten dat men hier met velerlei moeilijkheden te kampen heeft. Toch durven wij hier een paar vragen opwerpen, of 1 er ten aanzien van het onderhoud niet efficiënter kan worden ge- 1 werkt, en of er bij de bouw van i nieuwe woningwetwoningen wel voldoende toezicht is tijdens de bouw hiervan, gezien de gebreken die er zijn aan pas gebouwde wo ningen. Gezien het feit, dat meer dere opzichters van tijd tot tijd klachten en gebreken komen op nemen, welke tot nog toe niet zijn verholpen, is voor mij bewijs ge noeg dat hier iets niet in orde is. Wij zouden een onderzoek bij deze dienst willen aanbevelen. Vervolgens zou ik nog iets willen zeggen over de toewijzingen van woningen en woningruimten. Ten aanzien hiervan hebt U, mijnheer de voorzitter, in vorige vergade ringen gesteld dat er rekening moet worden gehouden met de wo ningzoekenden, die de hoge huur van een nieuwe woning niet of zeer moeilijk kunnen betalen. Dat ouders hun kinderen niet te gemakkelijk thuis moeten laten introuwen, omdat bij het optreden van ruimtegebrek het gemeentebe stuur niet zou kunnen helpen. Dat jonge trouwlustigen zich moesten beheersen, omdat het gemeentebe stuur geen uitkomst kon geven. Deze beleidslijnen konden wij volkomen onderschrijven, omdat de werkelijke situatie dit noodzakelijk maakte. Uitgaande van deze be leidslijnen konden wij als advies commissie voor Loon op Zand tot voor een half jaar terug rustig en weloverwogen onze adviezen uit brengen. Dit is echter anders ge worden. Op alle punten wordt thans naar onze mening een tegenover gesteld beleid gevoerd. Uiteraard hebben wij als raadsleden van Loon op Zand deze zaken bespro ken en zijn daarbij tot deze slot vraag gekomen: of het, gezien het feit dat er van de zes in aanbouw zijnde woningen aan de van Rijcke- vorselstraat er reeds vier een be stemming hebben, waarbij de com missie slechts ternauwernood bij betrokken is geweest, dat er van de zeven woningen, welke er aan de Willibrordusstraat gebouwd gaan worden er reeds vier een bestem ming hebben voor het aantrekken van buitenpersoneel ten behoeve van die firma welke de bouwgron den onder deze voorwaarden wil verkopen, voeg daarbij het recente gebeuren wat voor mij aanleiding is geworden de woningcommissie te verlaten, of het nog wel zin heeft voor Loon op Zand een advies commissie nog langer te handhaven. Uiteraard komt dit straks in sep tember of oktober aan de orde en wij zullen er nu ook niet verder op ingaan. Wel behouden wij ons het recht voor hier straks nader op te rug te komen," aldus besloot de hr v. Noije zijn beschouwing. In zijn antwoord stelde burge meester v. Erp voorop, dat de huir dige behandeling van de begroting niet helemaal juist was, omdat hij in zijn antwoord op de algemene beschouwingen persoonlijke ant woorden moest geven wegens het gebrek aan overleg. Hij moest de heer v. Nieuwstadt toegeven dat de verkeersproblemen inderdaad groot waren, maar inzake de ver betering aan de Hoofdstraat zijn G.S. het niet eens met B. en W. en er zal gepoogd moeten worden om het provinciaal bestuur tot andere gedachten te brengen. In andere zaken houden B. en W. zich aan de adviezen van de Rijkspolitie en de ANWB. Pas wanneer er o.a. par keerhavens in de Hoofdstraat zijn zou nog eens bekeken kunnen wor den, of deze straat een voorrangs weg kan worden. De burgemeester was het er mee eens, dat er veel plantsoenen vernield worden, maar dat is een kwestie van gebrek aan toezicht en goed toezicht was niet mogelijk door al jaren durende on derbezetting van het politiecorps. Hij kon echter aankondigen dat er een wachtmeester-extra boven de huidige bezetting was toegezegd. De aangesneden zaken zoals de bouw van sporthal annex instructiebad noemde hij punten, die pas in de toekomst geregeld zoudén kunnen ren geen kans is op rijksgoedkeu- worden, omdat er in de eerste ja- ring voor zo'n inrichting. In goede samenwerking met het Eftelingbe- stuur wordt gezocht naar een ge schikte accomodatie voor Desk. Dat de post voor de Sociale Dienst zo sterk gestegen is was niet te verwonderen, aldus de burge meester, omdat de normen, die het Rijk in deze heeft bepaald, duide lijk zijn opgesteld vóór de loonex plosie, die o.a. een enorme stijging van de verpleegprijzen van allerlei instituten heeft veroorzaakt. De opmerkingen van de heer v. Noije beantwoordde burgemeester Van Erp als volgt: De exploitatie van het Cutureel Centrum was al leen goed mogelijk, wanneer daar aan een gymnastieklokaal zou wor den verbonden, en die is er nu een maal nog niet. Bepaalde moeilijk heden in de gemeenschap hebben de ontplooiing van het Centrum ook niet te goede beïnvloed, maar hij meende dat de grootste proble men wel zijn opgelost. Voor kleinere jeugd vooral moet ook in Loon op Zand meer speel- gelegenheid komen. Als alle wo ningplannen zijn uitgevoerd blijft er practisch geen speelveldje meer over. Voor wat de klachten over nieuw bouw betreft: de minister heeft het bedrag bepaald, dat jaarlijks mag worden uitgegeven voor onder houd. Dan is het ook nog zó, dat men voor de uiteindelijke opleve ring der huizen nog eens een klach tenlijstje kan indienen. Daarbij is men vaak onredelijk. „Men kan niet voor een dubbeltje op de eer ste rij .zitten", aldus de burgemees ter. Ten aanzien van de kritiek op de woningtoewijzing merkte hij op, dat zeven woningen konden wor den gebouwd dank zij de medewer king van 'n bepaald bedrijf. Als dat bedrijf nu daarvan vier woningen krijgt voor het aan te trekken per soneel, dan vond de burgemeester dat een redelijke zaak. Dat B. en W. niet altijd de adviezen van de woonruimte-commissie volgen be hoefde volgens hem nog geen re den te zijn om die commissie op te doeken. Nadat de begroting nog eens ar- tikelgewijs was doorlopen, werd zij tenslotte goedgekeurd. Een voortvloeisel uit de begro tingaangelegenheden was het voor stel tot het doen van een verzoek om een extra uitkering voor het sluitend maken van de begroting 1965. Verder waren op de agenda nog een aantal begrotingswijzigin gen voor de Algemene Dienst en het gasbedrijf, die werden goedge keurd. Na de vergadering gaf de stedebouwkundige Ir. C. Geenen uit Eindhoven een toelichting op de in voorbereiding zijnde stede- bouwkundge plannen.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5