WAAlwijkse en UnqsTPAAtse couRAnt Van vissersjongen tot directeur schoenfabriek iè. v. Uitgaan in het weekend Luxor Si slagroomsoezen U» met aardbeien Musis Sacrum De heer J.W. van Heesbeen nam afscheid van Schoenenmuseum Lekker... die zachte echte Virginia VAN MIL Lekker... die zachte echte Virginia Lekker... die zachte echte Virginia BANKETBAKKERIJ ZOMERFRIS VRIJDAG 18 JUNI 1965 86e JAARGANG No. 46 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1669687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100-f 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 op de voet De heer de Graaf, bij zijn geliefde Timtur-collectie en de succesrijke Hush-Puppies. „In 1938, ik was toen 14 jaar, wilde ik verder gaan studeren. Voor on derwijzer. Mijn vader vond, dat er al genoeg werkloze onderwijzers waren en stuurde me met de Bun- schoter vissersvloot het water op. Dat betekende werken van 's mor gens drie tot 's avonds zeven uur- Voor drie kwartjes per week. Nu ben ik blij, dat ik ook dat heb mee gemaakt." Dat zijn de woorden van de nieuwe mede-directeur van Timtur de heer G. de Graaf, die in Bun schoten eens vissersplaats aan de Zuiderzee geboren en geto gen is. De Zuiderzeewerken maak ten een einde aan Bunschoten als vissersplaats. De vloot, die eens bij na 100 schepen omvatte, slonk tot een drietal schepen. De N.V. Knoek en Ros, die zich vanuit Den Haag in Bunschoten vestigde, betekende er nieuwe werkgelegenheid voor de brodeloze vissers. Deze N.V. was begonnen als gros- sierderij, waarbij de vertegenwoor diging van de Schoenfabriek Van den Berg, destijds de grootste in 't land, het hoofdbestanddeel uit maakte. Niettemin importeerden de heren Knoek en Ros veel schoenen. In 1924 werd die import getroffen door allerlei beperkende bepalin gen en zo begon men een eigen pro- duktie. Eerst in Den Haag. In 1937 in Bunschoten. De heer de Graaf verwisselde het vissersbestaan voor dat in de schoenfabriek van Knoek en Ros. In 1938 nog ging hij wer ken in het magazijn. Voor f 2.25 per week. SNELLE CARRIERE Hij was erg leergierig en in zijn vrije tijd studeerde hij boekhouden en talen. In het bedrijf kwam zijn werklust en zijn ambitie hem goed van pas. Hij doorliep alle afdelin gen van de schoenfabriek, werd chef van de snijderij, runde gelijk tijdig het gehele magazijn en fun geerde als planner. Toen na de oorlog de heer Knoek jr. in het bedrijf stapte, introdu ceerde deze zijn buitenlandse erva ringen ook in het Bunschoter be drijf. Voor de heer de Graaf bete kende dat een omschakeling van zijn wijze van plannen op een we tenschappelijke methode. Hij paste zich daar wonderwel bij aan en volgde een cursus van het N.I.V.E. voor hoger leidinggevend personeel. De inzet van de heer de Graaf voor het bedrijf werd in 1959 door de directie van de N.V. Knoek en Ros gehonoreerd met zijn benoeming tot procuratiehouder. In 1961 volg de een benoeming tot chef van het bedrijfsbureau. Hij was nu direct onder de directie de man die de productieplanning regelde voor 't Pantoluxbedrijf in Bunschoten en de nevenbedrijven in Meerveldho- ven (Parade), Oisterwijk (Venus) en Dongen (Arino). In januari 1963 werd de heer de Graaf be noemd tot adjunct-directeur. DE BEKWAAMSTE OP ZIJN PLAATS Deze snelle opmars van de be kwame en ambitieuze man was in belangrijke mate mede te danken aan het beleid van de directie van Knoek en Ros. Het motto was (en is) „de be kwaamste man op zijn plaats". De heer de Graaf heeft zijn plaats bij Timtur gevonden, waar hij dit jaar tot directeur werd benoemd. Naar aanleiding van die benoeming heb ben wij een praatje met hem ge maakt in het directiekantoor van Timtur. Daarbij vertelt hij vlot over zijn ervaringen als schippers- jongen en zijn eerste stappen in het schoenfabriek. Even vlot en reso luut spreekt hij over de sanering, die door de directie van Knoek en Ros werd doorgevoerd na de over name van Timtur. „Dat heeft inderdaad voor vele vroegere werknemers narigheid met zich meegebracht. Maar zo'n sane ring is in het belang van de onder neming en dus in het belang van het personeel, dat in het bedrijf blijft." Met minder mensen heeft Timtur sinds die tijd veel meer ge produceerd. De heer de Graaf voert een effi cient personeelsbeleid. De onderne mingsraad wordt regelmatig op de hoogte gehouden van de resultaten, niet alleen van Timtur zelf, maar van het hele Unischoen concern. Een ander voorbeeld van goed personeelsbeleid is de uitlating van de heer de Graaf: „men mag gerust ruzie maken met de directie". Hij bedoelt daarmee, dat men de di rectie gerust kan vertellen hoe men over een en ander denkt. Men zal er niet lelijk op aangekeken wor den. Daar werken nu bijna 750 man: 256 bij Pantolux in Bunschoten, 100 bij Venus in Oisterwijk, 75 bij Pa rade in Meerveldhoven en 300 bij Timtur. Hoewel de heer de Graaf uit het Bunschoter bedrijf komt, heeft hij een grote liefde voor Timtur. Al zijn aktiviteiten zijn erop gericht het merk in aanzien te doen stij gen. Met veel genoegen duikt de directeur in de rijke Timtur histo rie. HUSH PUPPIES Het kan niet anders of een ge sprek met de nieuw benoemde di recteur komt ook op het succes van de Hush Puppies. Hij verklaart dat succes uit het feit, dat de Woolve- rine uit Rockford, werkelijk iets nieuws gelanceerd heeft. De var kenshuiden worden speciaal gelooid en het materiaal is waterafstotend en vuilwerend. Niet waterdicht, maar de karaktereigenschap van waterafstotend maakt dat de schoen zich bijzonder snel herstelt na een regenbui of het lopen in een plas. Het is een suèdeschoen die mooi blijft. Bovendien is het bij uitstek een vrijetijds schoen. De mode voor vrijetijdskleding is in Amerika ge start en krijgt in Europa nu meer en meer vaste voet. De Hush Pup pies voorzien hier dus echt in een behoefte. Tenslotte verklaart de heer de Graaf het succes van de Hush Puppies uit het feit dat het artikel gesteund wordt door mo derne Amerikaanse propaganda methoden. Bovendien het personeel „gelooft" in het artikel. De heer de Graaf wil nergens misverstand over laten bestaan. „U moet niet denken, dat we niets anders meer dan Hush Puppies ma ken. Ruim 60% van de produktie bestaat nog uit het oude Timtur- produkt, mode- en gemakschoenen", zegt hij. TOEKOMST SCHOENINDUSTRIE Sprekende over de toekomst van de schoenindustrie zegt de heer de Graaf, dat deze traditionele Lang- straatse industrie zich in de Euro- markt best zal kunnen handhaven. Natuurlijk zal men zich aan moe ten passen. De directeur ziet de ontwikkeling zo, dat de schoenwin keliers steeds minder voorraden zul len aanleggen, maar dat de schoen fabrieken uit voorraad zullen gaan leveren. Er zullen standaardartike len door de fabrieken op voorraad moeten worden gemaakt, terwijl daarnaast mode-artikelen op order zullen worden geleverd. De fabrie ken, die dan voor de nalevering kunnen zorgen, krijgen de beste kansen. We hebben in dit gesprek kennis gemaakt met een moderne self made-man, die dank zij een grote persoonlijke inzet en de zakelijke leiding van de Uni-schoen-directie een van de „captains of industry" is geworden. Het was een prettige kennismaking met een man, die weet wat hij wil en bij wie de lei ding over de Timtur-schoenfabriek in goede handen is. Grotestraat 234, Tel. 2312 Waalwijk KOOI DER LIEFDE Deze film, die gebaseerd is op Day Keene's novelle „Joy House", schotelt ons het verhaal voor van een 26-jarige jongeman, die connec ties aanknoopt met de vrouw van de gangsterkoning Mac Keen uit New York en daarvan de gevolgen ondervindt in de vorm van een grootscheepse achtervolging door de helpers van deze gangsterkoning. De jongeman wordt dan ontvoerd, maar slaagt er toch in weer te ont snappen en zoekt een schuilplaats bij een rijke weduwe, die hem als chauffeur engageert. Door toedoen van deze vrouw en haar nicht Me- linda volgen er dan een serie ge beurtenissen die uitlopen op een aantal moorden, chantages, enz. en op een voor de jongeman minder plezierige afloop van dit avontuur. In de hoofdrollen Jane Fonda, De heer J. W. van Heesbeen, ze ventien jaar geleden de grondlegger voor het Nationale Museum voor Schoenen en Leder, heeft maandag avond tijdens een besloten vergade ring van het bestuur, afscheid geno men als voorzitter van het Museum bestuur. De heer Van Heesbeen heeft af scheid genomen, omdat naar zijn ge voelen het Museum voor een andere aanpak staat. Met name de public re lations zullen het meer en meer in de belangstelling moeten brengen. De scheidende voorzitter vindt het be langrijk, dat jongere mensen deze nieuwe fase in het bestaan van het Museum overnemen. Die taak zal te moeilijker zijn, omdat de heer Hen- KINGS driks zo gemist wordt. Er zal een gewijzigde taakverde ling tussen bestuursleden en nieuw te benoemen directeur tot stand moeten komen. Op de bestuursvergadering van j.l. maandagavond heeft de vice-voorzit- ter de heer Jac. Bergmans in een kor te toespraak de grote verdiensten van de heer Van Heesbeen voor het Mu seum geschilderd. Hij bood de heer Van Heesbeen een fraai op perkament gekalligra feerde oorkonde aan, die vermeldde, dat de scheidende voorzitter benoemd was tot ere-bestuurslid. De oorkonde, waarbij een fraaie leren koker, was "gezegeld" met een rood-wit-blauw lint met een gouden tientje eraan. SCHRIJVER VAN ROOIEN BART De heer Van Heesbeen kent het le ven van de Waalwijkse schoenmaker- uit-vroeger-dagen als geen ander. Hij heeft dat leven beschreven in het boek "Rooien Bart", dat niet voor niets zoveel gelezen wordt. Het ontstaan van "Rooien Bart" heeft misschien wel iets te maken ge had met dat van het Museum, zo ver telde hij ons deze week tijdens een gesprek, dat we met hem in het Mu seum hadden. Van de tentoonstelling "Waalwijk '48", waarvan hij voorzitter was, bleef geld over. Precies f 1300. - De heer J. W. van Heesbeen bij een van de fraaie uitstalkasten in het Nationale Museum voor Schoenen, Leder en Lederwaren. Hij is toen met het idee gekomen om een oude werkkamer in te richten. Een werkkamer van het type, waarin de schoenmakers vroeger hun hele le ven doorbrachten. Die werkkamer werd toen inge richt in een van de oude huisjes aan de voet van de St. Janskerk. Daarbij wilde hij in een folder het schoenma kersleven beschrijven. Een folder zou echter een onvolledig beeld geven. Vandaar, dat de heer Van Heesbeen zijn veelgelezen "Rooien Bart" heeft geschreven. Daaruit is later het Nationale Mu seum voor Schoenen, Leder en Le derwaren gegroeid. Ondanks de be perkte financiële mogelijkheden heeft het Museumbestuur in de loop der ja ren een interessante en kostbare col lectie schoenen en lederprodukten op gebouwd. De heer Van Heesbeen heeft wat dat betreft grote waarde ring voor de werkzaamheden van de helaas zo vroeg overleden directeur van het museum, de heer H. Hen driks. Met dankbaarheid memoreert hij ook de steun van de schoen- en leder industrie aan het museum. Toen het pand aan de Grotestraat, waar thans het museum gevestigd is, werd be trokken, heeft de industrie daar veel aan bijgedragen. De oude werkkamer, waarmee het museum begonnen is, heeft ook zijn plaats in het tegen woordige museum. De heer Van Heesbeen vertelt graag over de situatie in Waalwijk rond de eeuwwisseling. Niet dat die situatie zo rooskleurig was. De schoenmakersbaas had het toen niet veel beter dan zijn werknemers. Im mers, schoenen werden alleen ge kocht met Pasen en Pinksteren. Dat betekende, dat er in de wintermaan den schoenen werden gemaakt voor de voorraadzolders. Maandenlang was er dan geen geld. De grote aan passingsmoeilijkheden kwamen met de mechanische produktiemethoden. Zo kan de scheidende voorzitter, die zijn overige maatschappelijke ver diensten bekroond zag met de onder scheidingen "Officier Oranje Nas sau" en "Pro Ecclecia et Pontifice", vele uren vertellen. Hij deed dat met ons in 't museum waarvan hij niet lan ger meer voorzitter is, maar dat hem zal blijven eren als zijn oprichter. Alain Delon en Lola Albright. Donderdag, vrijdag en zondag. Toegang 18 jaar. DE GROENE HEL In het oerwoud van Brazilië is de geleerde, professor Körner, spoorloos verdwenen. Zijn dochter Susanne vertrekt uit Duitsland naar Brazilië om haar vader op te spo ren. Zij wordt ontvangen door een planter en een kennis van hem, die in het bezit is van een boot waar mee hij regelmatig de Amazone be vaart met vrachten rubber en zeld zame orchideeën. Susanne weet Pe dro, de eigenaar van de boot, er toe te bewegen haar mee te nemen, maar onderweg op de Amazone rivier worden ze overvallen door een bende, die het te doen is om de kostbare lading rubber. Pedro weet te ontsnappen, maar Susanne wordt door de bendeleider meege nomen naar diens schuilplaats. Daar ontdekt zij dat haar vader door de leider van de bende is ver moord. In het geheim komt Pedro dan naar de schuilplaats om haar te redden, maar voordat alles weer in kannen en kruiken is, moeten ze eerst de bendeleider en zijn man nen en de vele gevaren van de rimboe overwinnen. Hoe dat allemaal in zijn werk gaat, kunt U zaterdag en maandag a.s. zien. Toegang 14 jaar. TARZAN EN DE AAPMENS Zondag om 3 uur kunt U naar deze film gaan kijken, waarin Den ny Miller, als de aapmens Tarzan, weer voor de nodige avonturen en acties zal zorgen en waarin U kunt zien hoe Tarzan e.a. de gevaren overwinnen van het legendarische olifantenkerkhof, de vuurgod der Pygmeeën, enz. GOLIATH EN DE GEMASKERDE RIDDER Een verhaal over de sterke zi geuner Goliath, die in allerlei ge daantes en op zijn eigen manier, er toe bijdraagt dat de orde en de vrede in het Spanje van de 17e eeuw blijft gehandhaafd. Vrijdag t.m. zondag. Toegang 14 jaar. FRANCASSE, DE ONVER- WINNELIJKE MUSKETIER Deze kleurenfilm toont de ro mantische en stoutmoedige avontu ren van de onverschrokken en ge vaarlijkste degen vechter van Pa rijs. In de hoofdrollen Jean Marais en Geneviève Grad. Maandag en dinsdag. Toegang 14 jaar. PIET HACK PLOTSELING OVERLEDEN Piet Hack (38), KRO-sportredac- teur en oud-sportredacteur van het dagblad „De Stem" is woensdag plotseling overleden tijdens een persbijeenkomst in „De Zwaan" te Etten, waar „Televizier" de wieler ploeg voor de Ronde van Frankrijk voorstelde. De heer Hack voelde zich plotseling onwel worden en overleed even daarna. De versla genheid onder zijn collega's, de aanwezige renners en andere ge nodigden was bijzonder groot. KING'S

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5