i 'M iii'iii iiiii "inn hmm i i| mmm ipum in pin i im 11 ihm KAATSHEUVEL De volkswagenstad „WOLFSBURG" VERS VAN DE PERS 18 OE ECHO VAN HET ZUiDEN VAN VRIJDAG 9 JULI 1965 18 Waalwijk RUBBERAFVAL VEROORZAAKTE FELLE BRAND Maandagavond omstreeks half 7 werd de brandweer gealameerd voor een korte maar felle brand, welke ontstaan was in een partij rubber- en lederafval, welke was opgeslagen achter het stanzerij be drijf „Leerotan" van de heer H. Leijtens aan de Antoniusstraat. De enorme rookontwikkeling lokte 'n groot aantal nieuwsgierigen naai de betreffende plaats, waar de brandweer maar juist op tijd arri veerde om te voorkomen dat het vuur oversloeg op een houten aan bouwsel van de fabriek, waarin zeer brandbaar materiaal was opgesla gen. Nadat men het vuur had be dwongen, had de brandweer nog enkele uren werk met het uit el kaar halen van de stinkende re stanten en de nablussing. In het begin van de namiddag had het personeel van het bedrijf eveneens ter plaatse een .begin van brand moeten blussen. Omtrent de oorzaak was niets bekend, doch de gedachten gaan naar in de buurt spelende kinderen. Dagelijks verse GEBRADEN HANEN Ook aan huis bezorgd. CAFÉ-REST. P. VAN DUN Kaatsheuvel SUCCESVOL DEBUUT JEUGDHARMONIE ST. JAN Het matinee, dat de harmonie St. Jan zondag j.l. in verband met de kermis in zaal P. van Dun organi seerde, is een groot succes gewor den. Daar was namelijk naast het orkest „De Wylona's" met als leider en conferencier „De dikke Leo", die de volle zaal urenlang wist te boeien, het eerste openbare optre den van de jeugdharinonie St. Jan onder leiding van de heer P. van Gulik. De jeugdige muzikanten verrasten alle aanwezigen door het enthousiasme en de muzikaliteit, waarmede de diverse nummers ten gehore werden gebracht. De opgetogen voorzitter van St. Jan dankte na afloop de diverse instructeurs en speciaal de jeugd zelf voor hetgeen zij in nauwelijks een jaar tijd gepresteerd hadden. Het optreden van de jeugdharmo- nie op deze kermismiddag en het succesvolle optreden van de jeugd drumband op het festival van de harmonie Musis Sacrum in Dongen op 20 juni j. 1. belooft alle goeds voor de toekomst van St. Jan. Gouden ringen Stationsstraat 34 'Et*04160 408 Let op het nieuwe adres (Tijdens verbouwing gaat verkoop normaal door) GESLAAGD Aan de Rijksuniversiteit in Utrecht slaagde voor het examen apotheker de heer A. H. M. de Jong uit Kaats heuvel. Aan de R.K. universiteit te Nij megen slaagde voor het candidaats- examen Nederlandse taal en letter en de heer Michel van Nieuwstadt te Kaatsheuvel. Aan de eerste Ned. slagersvak school te Utrecht slaagde de heer A. Stello te Kaatsheuvel. DOKTERSDIENST Komend weekend zal de praktijk van de doktoren P. Wijtenburg te Kaatsheuvel en A. de Vries te Loon op Zand worden waargenomen door dokter R. Raaymakers, Hoofdstraat 68a, Kaatsheuvel, tel. 0 4167-2050. Zaterdag na twaalf uur en zon dag zal de praktijk van dokter H. Winkelman te Sprang worden waar genomen door collega K. van Tuijn, Vossenbergselaan 21, Kaatsheuvel, tel. 0 4167-2006. AGENDA Apollotheaterzaterdag 20.CO uur en zondag 20.30 uur Haar, hem en de harem. 18 jaar. Zondag 18.00 uur Apachen in de aanval. 14 jaar. AFSCHEID BROEDERS VAN LIEFDE In afwijking van het concept-pro gramma is thans bepaald, dat de plechtige H. Mis op zaterdag 17 juli a.s. niet om half 10, maar om 10 uur zal aanvangen. Na de H. Mis zal de Broeders een koffietafel worden aangeboden en om 1 uur zal een onzer muziekkorpsen een aubade brengen bij de zaal van de heer P. van Dun. Om 3 uur na de middag vangt in de Gildenbond de officiële receptie aan, om 4 uur direkt gevolgd door de gelegenheid voor de gehele bevolking om afscheid te nemen. 's Avonds heeft er tot slot nog een reünie plaats van de Broeders met verschillende broeders, die gedurende de afgelopen 35 jaar in Kaatsheuvel gewerkt hebben, in de zaal van Eu- phonia. WILLEM VAN ORANJE COLLEGE - WAALWIJK Afd. H.B.S. - B. Op 25 juni j.l. slaagden voor het eindexamen de volgende candidaten A. Aanen Wijk en Aalburg; P. J. D. Baas 's-Bosch; T. J. M. van Berge Henegouwen Heusden; E. Brander horst Eethen; H. A. Dercksen Waal wijk; J. W. van Herwijnen Waalwijk; W. Hordijk 's-Bosch; W. F. van der Houwen Geertruidenberg; J. Keur 's-Bosch; J. L. v. d. Linde Sprang- Capelle; H. W. Morelissen Veen; A. Plaisier Waalwijk; P. J. Reuvers Waalwijk; J. de Rooy Waalwijk; J. Rijken Sprang-Capelle; P. H. Stam 's-Gravenmoer; C. Timmermans Sprang-Capelle; J. Treffers Sprang- Capelle; H. J. A. M. Vorstenbosch Vlijmen; L. van Wijlen Sprang-Ca pelle. Afgewezen 4 candidaten. DE TOESTAND IN DE MIDDENSTAND Het aantal vestigingen in het mid den- en kleinbedrijf is sinds 1950 met 19.000 teruggelopen, in de vier sectoren ambachten, detailhandel, ho reca en vervoer. Spectaculair was de teruggang in de levensmiddelensector. Het marktaandeel van het midden- en kleinbedrijf is intussen vrij belangrijk gebleven. Het bedroeg in de vier sec toren in 1963 30,8 miljard gulden. Interessant is ook dat de omzetten van het midden- en kleinbedrijf in de detailhandel van 1950 tot 1963 met slechts een punt zijn gedaald. Daar uit blijkt, dat, ondanks de scherpe concurrentie van grootbedrijf en coö peratie, de totale marktpositie vrijwel gehandhaafd bleef. Dit heeft de heer M. Rademakers, algemeen voorzitter van het Ned. Ver bond van Middenstandsverenigingen, dinsdagmorgen medegedeeld in zijn jaarrede voor het congres van dit ver bond dat in „Royal" in Amhem wordt gehouden. Ook de heer Rademakers herin nerde er aan dat het er met de inko menspositie van 't midden- en klein en kleinbedrijf verre van gunstig voor staat. Eenendertig procent blijft met zijn inkomen beneden de grens van het sociale minimum, zesenzestig procent komt niet uit boven de weistandsgrens van de sociale verzekering. De vraag of de middenstand op gelijke wijze deelt in de gestegen welvaart, moet z.i. zeer beslist ontkennend worden beantwoord. EEN RUSSISCHE ONDERSCHEIDING VOOR EEN NEDERLANDSE BOER De familie Methorst, wonende langs de weg Aijeldoorn-Arnhem werd de zer dagen verrast, toen een der broers (de andere is naar Canada geëmi greerd) door de Russische gezant werd onderscheiden met een hoge Russische onderscheiding, in tegen woordigheid van Nederlandse burger en militaire autoriteiten, omdat zij in de oorlogsjaren een vluchteling uit 't Duitse kamp, die zwervende door tal van landen, tenslotte belandde bij de familie Methorst. Grigori kwam in 1941 in militaire dienst en werd na z'n africhting spoe dig gevangen genomen en wist te ontsnappen en kwam via Warschau, Berlijn, Hengelo in Arnhem terecht. In september 1944 belandde hij bij 't huis van Methorst, die eerst schrok toen plotseling een vreemde jonge man voor hem stond, maar hij begreep direct waar het om ging. Zij brachten hem naar een onderduikersplaats, waar hij een schuilplaats vond en ge regeld van eten werd voorzien. Hij bouwde een mansgat tussen de dennen, met een denneboom als dak, maar de Methorsten haalden hem hier uit en verpleegden hem op de zolder van de schaapssóhuur en in de lente kwam de bevrijding en kon de Rus huiswaarts keren en sindsdien hadden ze niets meer gehoord, tot ze dezer dagen een telegram van hem kregen, dat de boer een hoge onderscheiding had gekregen. Zijn liefste wens is nog eens naar Holland te kunnen komen. De ambassadeur wees er op dat de Nederlanders in de oorlog Russen hebben geholpen en was daar zeer dankbaar voor. ZWEMBAD IN SPRANG-CAPELLE ZATERDAG IN GEBRUIK. De zwemliefhebbers kunnen zater dag in Sprang-Capelle hun hartje ophalen dan wordt nl. om half elf het zo juist gereed gekomen zwem bad in gebruik gesteld. Belangstel lenden kunnen het bad gratis bezich tigen en eveneens gratis een duik in het frisse water nemen. Deze ingebruikstelling zal zonder veel officiéél vertoon geschieden, omdat Burgemeester van Prooijen dat wil bewaren tot de opening van het gehele complex, dat dan zal omvatten zwembad, dorpshuis, speeltuin, fiet sen- en autostalling. Hoewel het bad enige weken later in gebruik wordt genomen dan was gepland, kan de gemeente Sprang- Capelle terug zien op een zeer vlotte realisering van een gedurfd plan. Op 15 april is men nl. pas begonnen met de aanzet van het bassin. Vooral het grondwerk ondervond moeilijkheden door de hoge waterstand. Het bod heeft - zoals bekend - een wereldprimeur het is het eerste bad waarvan de ozobee-houten wan den zijn bekleed met gebitumineerde aluminium strips. Tot dusverre kan van een geslaagd experiment worden gesproken. Het bad ziet er bijzonder fraai en fris uit. De firma's, die aan de tot standko- ming hebben meegewerkt, zullen het bad zaterdag vóór de ingebruikstelling samen met Burgemeester van Prooijen bezichtigen. Ook de raadsleden zullen daarbij aanwezig zijn. DE BOEKENPLANK Door de Uitgeversmij. "West- Friesland" werd een serie nieuwe pockets uitgebracht in de "Witte Ra ven Detective Serie". We zullen hier uit een greep doen. Ab Visser De samenzwering. Ook in deze thriller vindt men, evenals in zijn overige werk, weer de neerslag terug van de reizen die de veelzijdige auteur Visser voor en na Wereldoorlog II maakte door een groot deel van Europa en Noord- Af ri ka. Op knappe wijze beschrijft de au teur de innerlijke strijd van een ze kere Hugo Das, die gebukt gaat on der een schuldcomplex en de zwij gende verachting van zijn vrouw, sinds hij zijn vriend en zwager in oorlogstijd aan de Gestapo verraad de. Wanneer Das voor de Nederland se wijnfirma, waar hij als vertegen woordiger werkt, naar Zuid-Europa wordt gezonden, meent hij de kans te krijgen een nieuw leven óp te bou wen. Hij raakt verwikkeld in een com plot tegen een dictator en maakt ken nis met een betoverende, maar voor hem fatale vrouw. In een boeiende schrijftrant ver haalt Visser dan van de gebeurtenis sen, welke uiteindelijk zullen leiden tot het drama dat het noodlot voor Das in petto houdt. Frances en Richard Lockridge Schimmen in een leeg huis. Het verhaal speelt zich voorname lijk af in een groot landhuis, dat sinds lang heeft leeg gestaan. Althans men denkt dat. Maar ver scheidene dingen wijzen al gauw an ders uit: licht gaat aan in een lege kamer en in de nacht klinkt een zwakke kreet. Dit alles en een verdachte buurman brengen Constance Dale, de erfgena me van het huis, op het spoor van een misdaad en in groot gevaar, met alle gevolgen van dien. Een pittig, vlot geschreven boek, dat de lezer van het begin tot het ein de in spanning houdt. Dorothy B. Hughes Verdenking met voorbedachte rade. Door een samenloop van omstan digheden is een jonge arts onmiddel lijk de volmaakte verdachte van de politie, als het lijk van een meisje wordt gevonden. Dit heeft tot gevolg dat er een race ontstaat tussen hem en de politie, niet alleen om de moorde naar te vinden, maar ook om zijn naam uit de krant te houden. Anders was zijn medische carrière al gestrand voor ze was begonnen.... Een op 'n verrassende wijze "ge componeerde" thriller, van een der beste Amerikaanse misdaad-autrices. Bij Het Wereldvenster - Baarn - verscheen de 2e druk van Brian Gard ner's Het verspeelde uur, een der ori gineelste "oorlogsboeken", waarin Gardner zijn nauwgezet verzamelde bewijzen, die onmiskenbaar duidelijk maken wat er allemaal in de 2e We reldoorlog verloren ging, op briljante wijze toelicht, zodanig dat er een even belangwekkend als onthullend boek werk ontstond, dat als eerste een sa menhangend beeld geeft van de "wer kelijkheid" van de 2e Wereldoorlog, Europa en de wereld van die dagen. Geb. f 14.90. Richard Condon Spiegelbeelden, - uitgave Hollandia, Baarn. i Diploma-uitreiking op de R.K. Huishoudschool door de heer P. de Kort Een documentaire roman, waarin de schrijver aantoont hoe de geeste lijke verwording die van Nazi-Duits- land uitging, steeds verder om zich heen greep en alles wat er mee in aan raking kwam dreigde te corrumperen; een boek waarin de auteur tegelijker tijd "op het persoonlijke vlak" het tragische verhaal geeft van twee men sen, wier liefde voor elkaar door de funeste invloed van buitenaf ver wordt tot een onoplosbare verwijde ring. Scherpe analysering en een boeien de schrijftrant zijn kenmerkende eigenschappen van de auteur Con don. - Gëb. f 14.90. (Slot) De geschiedenis. Het is bekend, dat na de eerste we reldoorlog, Duitsland geteisterd werd door de inflatiegolven en werkeloos heid. Hitier en zijn trawanten benut ten de geboden kansen en kwamen aan de macht. Een van de middelen om de werkeloosheid op te heffen, die voor ongeveer 9 miljoen mensen bestond, was het aanleggen van de bekende „autobanen". Het was in ieder geval voor vele mensen een meer lukratieve bezigheid als het stempelen. In die tijd zal Hitier wel op 'het idee gekomen zijn, zijn „edele" volk, misschien met het voorbeeld van Henry Ford voor ogen, te motorise ren. De Duitse autoindustrie werd daar op aangesproken, maar geen der be kende merken voelde iets voor een Volkswagen-idee, ook al omdat de in dustriële capaciteit ontoereikend en de verdiensten, een volkswagen zou slechts RM 1000.- mogen kosten, te gering waren. Dus werd besloten een geheel nieu we fabriek op te richten, waarbij te vens een nieuwe stad naar Nazi-idee- en moest worden gesticht, een stad zonder kerken, een stad zonder naam. Een bekend fabeltje vertelt, dat de Reichsplanner van dit idee, met een vliegtuigje zolang over Duitsland vloog, om een geschikte plaats voor de nieuwe autostad vast te stellen, dat, toen zijn representatiekosten te hoog opliepen, maar op het eerstvol gende gehucht wees, dat Wolfsburg bleek te zijn. Enerzijds lijkt het er op, dat de keus niet zo gegaan is, want in die tijd lag Wolfsburg nog precies centraal in Duitsland, tussen de kolenmijnen in Sleziën en de staalindustrie van het Roergebied, terwijl het Mittelkanaal een uitstekende aanvoerweg voor grondstoffen betekende. Anderzijds bleek de grond van het fabriekster rein moerassig en stond het grond water er zo hoog, dat er nergens een kelder kon worden aangelegd. Ook nu nog bezit het Volkswagen-werk vrijwel geen kelder. De produktie vindt plaats op de le verdieping. De parterre wordt benut als magazijn en opslagplaats van grondstoffen. Een indeling die later veel navolging vond, omdat men geen moeilijkheden met de aanvoer van grondstoffen en de af voer van afval heeft, terwijl slechts één keer een hoogteverschil overwon nen behoeft te worden. Maar terug tot pl.m. 1935, de ar chitecten waren volop aan het teke nen. De fabriek krijgt een strakke uitgestrekte voorgevel, de stad, al thans de huizen, zien er uit als ka zernes, gecompleteerd door partijge bouwen, terwijl het centrum een neo klassiek forum in pompeuze stijl zou moeten vormen, die de stad over heerst. De bouw van de fabriek ver loopt volgens een opgevoerd schema, de huizenbouw echter in een ver traagd tempo. In het geheel zijn er van 1938 - 1945 3000 woningen ge bouwd, zodat het grootste deel der arbeidskrachten, in de oorlog pl.m. 5000 duitsers en 12.000 buitenlan ders, in barakken waren gehuisvest. Onder deze tewerk gestelden bevon den zich ook talrijke Nederlanders. In de eerste jaren bouwde men er nog Volkswagens, maar spoedig kwam ook hier de nadruk te liggen op de oorlogsindustrie, gelukkig nogal on schuldige, men produceerde er Kur- belwagens, een soort jeep en een am- phibi-uitgave ervan. Engelse bommenwerpers vernielen 80 van de fabriek, de stad wordt niet getroffen. Toen met de verovering van Berlijn de tweede wereldoorlog ten einde was, lag Wolfsburg in niemandsland tussen de Amerikanen en de Russen. De Russische tewerkgestelden terrori seerden nu op hun 'beurt de Duitse bevolking, totdat enkele Duitsers de Amerikaanse linies wisten te berei ken, met de smeekbede, maar snel Wolfsburg te bezetten om erger te voorkomen. Daarbij bleek dat Wolfs burg nog op geen enkele Amerikaan se stafkaart voorkwam. De Volkswagen. In het huidige verkeersbeeld heeft de Volkswagen haar eigen aspect. Men is volkomen vertrouwd met de kevervorm van deze auto. Hoeveel mensen realiseren zich, dat deze auto, met zijn kevervorm een ontwerp is van de renwagen-constructeur Ferdi nand Porsche, een genie op autotech- nisoh gebied. Hij schiep met zijn zelfstandig constructiebureau, deze kevervorm in grondconseptie. De wagen is verre van volmaakt, maar eenvoudig van constructie en houdbaar tot het onverslijtbare toe. Dat komt door zijn laag toerental, zijn eenvoudige motor en zijn onafhanke lijke torsiestaafvering. Dit laatste is een revolutionaire uitvinding van Porsche. Aan dit ontwerp heeft nu Wolfs burg haar bloei te danken. Er is dan ook geen stad van deze grote catego rie die zoveel inkomsten heeft. Het is niet verwonderlijk dat de sociale voorzieningen in Wolfsburg afsteken tegen de andere Duitse steden. Sociale voorzieningen. Nederland en Zweden zijn de eni ge landen ter wereld, waar de sociale voorzieningen ziëh uitstrekken van de wieg tot het graf. Ouderdomspensi oen is overal bekend, maar een in stelling als A.O.W. wordt in Duits land eenvoudig niet geloofd. De Ne derlanders, die eens in Wolfsburg wa ren, hebben echter op hun beurt ver wonderd gestaan over de huizen bouw. Krijgt men een woning, meestal 'n flat toegewezen en dat duurt niet zo lang, hoogstens 2 jaar, dan heeft de ze woning zeker een compleet inge richte badkamer. Op alle Vloeren ligt linoleum, de woningen zijn in pastel kleuren geschilderd of volledig be hangen. Naast een kelder, hoort tot een normale woning, automatisch een aanrecht, keukenkast en opbergkast, die wel niet zo bijzonder zijn, maar ook een 3-pits keukenhaard met oven. Verwarming, wastafel, toilet, bal kon, gordijnstangenbevestiging en keukenboiler. Daarbij is het normaal, dat er in ieder huis met meer dan 4 verdie pingen, een lift en vuilnisstorter zijn, terwijl in iedere flat en bijna alle wo ningen zijn dat, de gemeente, in de kelder een vol-automatische wasma chine, centrifuge en mangels neerzet, waar de bewoners tegen een kleine vergoeding, als in een wasserette kunnen wassen. Met dat ver- schi, dat de huisvrouw hier ge woon met haar werk door kan gaan. Nu misschien het belangrijkste. Hoe veel betaalt men aan huur voor zo'n ideale woning. In Wolfburg en heel Duitsland rekent men naar m2 de huur uit. De verschillen komen door het bouwjaar van het huis tot stand van f 1 tot f 2.70 per m2. De woningen liggen in blokken zo geschakeerd dat er 'n kring of vier kant gevormd wordt, dat door geen autoweg wordt bedreigd. In het mid den ervan heeft de stad, voor de tal rijke kinderen, Wolfsburg is de kin derrijkste stad van Duitsland, zand bakken, voetbalvelden, schommels e.d. aangelegd, waar zelfs de klein sten veilig kunnen spelen. Het hoort zich wonderlijk aan, maar er is nog meer. Een Volkshogeschool, waar iedere inwoner boven 16 jaar allerlei lessen en cursussen, meestal gratis, of tegen een kleine vergoeding kan volgen. Een kleine opsomming van de mogelijkheden. Talen: Frans, Engels, Zweeds, Russisch, Italiaans en Duits (voor buitenlanders), wel sprekendheid, fotografie, beeldhou wen etc. Dat het een rijke stad is, blijkt ook uit de volgende opsomming. Er zijn in Wolfsburg 2 (binnenkort 3) grote openlucht zwembaden, er is een over dekt met een sauna, een reuze grote sporthal, eri er komt een schouwburg. Eén op de drie bewoners bezit een eigen auto (in Nederland een op 11). Er is een bibliotheek (met 60.000 boeken), die aircondition heeft. Men kan er gratis boeken halen, zoveel als men dragen kan. Misschien is het verwonderlijkste, dat er zo weinig standsverschil be staat. Men kan het nauwelijks bemer ken. De arbeiders vertrekken, na zich in een van de vele douchelokalen van het werk te hebben gewassen, keurig aangekleed in precies dezelfde volks wagen als alle bureau-mensen en hun chefs. Men kent geen goede of sleoh- te wijken in Wolfsburg. Deze sumiere opsomming geeft het beeld van een moderne industriestad, waar de mensen noodgedwongen mee leven met het wel en wee van de volkswagen, omdat er zelfs geen an dere industrie in de naaste omgeving is. Waar men zich bewust is van het feit, dat de 5000 auto's die dagelijks geproduceerd worden, ook verkocht moeten worden, waar de mens euro pees denken moet, omdat zij ervan af hankelijk is. Misschien lijkt zo'n stad ideaal, maar ergens verlangd men toch naar die geheimzinnige sloppen, kleine winkeltjes, die voelbare tradi tie, die een oude stad heeft. SCHOUWBURG TILBURG Tot directeur van de stadsschouw burg te Tilburg heeft het stichtings bestuur benoemd de heer Leo N. de Brabander, thans administrateur en sedert 14 april j.l. tevens waarnemend directeur.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 18