wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt Nieuwe woningwet treedt op 1 augustus 1965 in werking caballero Tijdens vakantie verongelukt Singapore verlaat Federatie Maleisië Jampe Water eist 4 doden anders andere KLEDING-VERHUUR Bossche kleding-service Damesmode Tilburg VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1965 86e JAARGANG No. 61 ti\ijL/rvvj 1*J nuuuuiwu UW uuc jrvru\.Vj/\lN*j i>l>. Dl De rcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.23 p. mnd. (100-f 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 -f 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post f 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04100-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO" Ingevolge Koninklijk besluit van 24 juli 1965 zal ook de nieuwe "Wo ningwet" op 1 augustus 1965 in wer king treden. De Woningwet beperkt zich tot de volkshuisvesting in engere zin; de zaken betreffende de ruim telijke ordening worden in een aparte wet geregeld. De gewijzigde Woningwet hand haaft de beginselen, die aan de wet van 1901 ten grondslag lagen; zij be vat evenwel een aantal nieuwe ele menten. Zo schrijft zij o.m. verbete ringen voor ten aanzien van de ge meentelijke bouwverordeningen. De belangrijkste verandering op dit punt is, dat de centrale overheid, mede met het oog op de toenemende seriefabri- cage van woningonderdelen, de be voegdheid krijgt om te voorkomen dat zich te grote onderlinge verschil len in de technische bepalingen van deze verordeningen voordoen. De wet bevat een regeling omtrent het van rijkswege houden van een al gemene woningtelling. Voorts kan aan een gemeentebestuur de verplich ting worden opgelegd een onderzoek naar de staat van de volkshuisvesting in te stellen. Daaronder kan ook het vormen van een woningkartotheek worden begrepen. De regeling inzake het verlenen van financiële steun door de overheid ter bevordering van het bouwen van woningen is enigszins uitgebreid. Enkele voorheen in de Wederop- bouwwet voorkomende bepalingen be treffende de subsidiëring van de par ticuliere woningbouw zijn thans in de Woningwet opgenomen. De nieuwe Woningwet bevat een uitvoerige regeling inzake de - gro tendeels reeds bestaande - ambtelij ke organen en diensten, die in het be lang van de volkshuisvesting werk zaam zijn. Op rijksniveau wordt een Raad voor de Volkshuisvesting ingesteld ter vervanging van de Voorlopige Raad. De voorschriften betreffende het staatstoezicht op de volkshuis vesting, die voorheen in de Gezond heidswet voorkwamen, zijn thans in de Woningwet opgenomen. foti1; .'-'.lip vaalv De wet bevat verder een regeling van het gemeentelijk bouw- en wo ningtoezicht. Daarbij wordt de ge meenteraad voorgeschreven een ad viesorgaan te scheppen met betrek king tot de voorschriften omtrent de welstand. Ook is verplicht gesteld 't vaststellen van een instructie voor de ambtenaren belast met het bouw- en woningtoezicht, waarin hun wordt verboden beloonde arbeid in 't bouw bedrijf te verrichten. Tegelijk met de wet worden drie algemene maatregelen van bestuur van kracht respectievelijk betreffen de de bouw van woonketen, de toe lating van instellingen, werkzaam in het belang van de volkshuisvesting en de organisatie van de volkshuisves ting. WOONKETENBESLUIT Het Woonketenbesluit behelst voorschriften omtrent het bouwen, 't gebruik en het onderhoud van woon keten. Het begrip woonkeet is in de Woningwet omschreven als een loods, keet of andere soortgelijke inrichting, bestemd om te voorzien in een tijde lijke behoefte aan woongelegenheid. De wet bepaalt, dat in een bouwver gunning voor een woonkeet een ter mijn van ten hoogste 5 jaar gesteld moet worden, na het verstrijken waarvan een dergelijk bouwwerk niet langer in stand mag worden gehou den. De voorschriften, waaraan bij het bouwen van een woonkeet moet wor den voldaan hebben betrekking op de constructie, de isolatie, het aantal vertrekken, de grootte en de hoogte der vertrekken, de bergruimte, de sanitaire voorzieningen, de ventilatie en de verlichting. Een woonkeet mag niet worden be woond door meer dan één gezin. Het aantal personen waardoor een woon keet mag worden bewoond of ge bruikt is gebonden aan een maximum, dat afhankelijk is van de gezamen lijke oppervlakte der slaapkamers. De eigenaar van een woonkeet is verplicht, telkens wanneer de woon keet in gebruik wordt gegeven, daar van mededeling te doen aan burge meester en wethouders. De bewoner is verplicht mededeling te doen van elke wijziging ten aanzien van de per sonen, wie de woonkeet tot huisves ting dient. Overtreding van dit voor schrift kan worden gestraft met hech tenis van ten hoogste vier maanden of geldboete van ten hoogste vierdui zend gulden. Voordat wordt beslist over het ver lenen van een bouwvergunning voor een woonkeet wordt nagegaan of het bouwwerk inderdaad is bestemd om te voorzien in een tijdelijke behoefte aan woongelegenheid. Gedurende de termijn, waarin zij in stand mag worden gehouden, moet een woonkeet blijven voldoen aan de bij de bouw vastgestelde eisen. TOELATINGSBESLUIT VOLKSHUISVESTING De Woningwet bepaalt, dat bij be sluit van de gemeenteraad aan "toe gelaten instellingen" geldelijke steun kan worden verleend ter tegemoetko ming in de door deze instellingen te maken kosten in het belang van de volkshuisvesting. De toelating van bedoelde instel lingen geschiedt door de Kroon. Voor toelating komen in aanmerking ver enigingen, vennootschappen en stich tingen, die uitsluitend of mede in het belang van de volkshuisvesting werk zaam zijn. Het "Toelatingsbesluit volkshuis vesting" geeft nadere voorschriften betreffende de toelating door de Kroon van instellingen, die uitslui tend in het belang van de volkshuis vesting werkzaam zijn. In het besluit zijn coöperatieve ver enigingen en vennootschappen van toelating uitgezonderd; het is alleen van toepassing op rechtspersoonlijk heid bezittende "gewone" verenigin gen en stichtingen. Blijkens de toe lichting op het "Toelatingsbesluit CON8TANTE KWAUTEiT - 26 STUK8 f UB EEN OP NEGEN NEDERLAN DERS HEEFT EEN AUTO In de eerste zes maanden van 1965 zijn in ons land 152.129 personen auto's verkocht, zo meldt de RAI- persdienst. Dit betekent ten opzichte van het eerste halfjaar van 1964 een stijging met 14,5 pet. Drie jaar gele den - in 1962 - werden in de loop van het hele jaar nog maar iets min der dan 145 duizend personen- en combinatie-auto's verkocht, wat wel duidelijk de snelle toeneming van het autobezit in ons land illustreert. Volkshuisvesting" ligt het in de be doeling van de Minister ook de moge lijkheid tot toelating van andersoor tige corporaties, waarbij in het bijzon der gedacht wordt aan coöperatieve verenigingen te bevorderen. Een verzoek om toelating dient door het bestuur van de instelling tot de Kroon te worden gericht. De Kroon hoort, alvorens te beslissen een door de Minister van Volkshuis vesting en Ruimtelijke Ordening in gestelde commissie. In die commissie hebben vertegenwoordigers van de landelijke federaties van woning bouwverenigingen zitting. Toegelaten instellingen staan on der toezicht van de Minister. Deze is bevoegd de instellingen aanwijzingen te geven ten aanzien van het door hen te voeren beheer en beleid. Intrekking van een toelating door de Kroon geschiedt niet alvorens Ge deputeerde Staten en het gemeente bestuur zijn gehoord. Voor reeds toegelaten verenigin gen, vennootschappen en stichtingen blijven de voor hen geldende voor schriften van kracht. De Kroon kan een termijn stellen waarbinnen niet-coöperatieve vereni gingen en stichtingen hun statuten of oprichtingsakte dienen aan te passen aan de desbetreffende bepalingen van het "Toelatingsbesluit Volkshuisves ting". Het besluit bevat een opsomming van de bepalingen, die in de statuten of de akte van oprichting opgenomen moeten zijn. ORGANISATIEBESLUIT VOLKSHUISVESTING Het Organisatiebsluit volkshuis vesting geeft o.m. nadere voorschrif ten met betrekking tot de diensten en organen voor de volkshuisvesting. RAAD VOOR DE VOLKSHUISVESTING Ten aanzien van de bij de Wet in gestelde Raad voor de Volkshuisves ting is in hoofdzaak de regeling ge volgd, die gold voor de reeds bestaan de Voorlopige Raad voor de Volks huisvesting. De Raad voor de Volkshuisvesting wordt gehoord bij de voorbereiding van wettelijke maatregelen inzake de volkshuisvesting en over andere maat regelen en besluiten, waarbij het al gemeen beleid op het gebied van de volkshuisvesting in belangrijke mate is betrokken. Evenals de Voorlopige Raad zal de Raad voor de Volkshuisvesting ver deeld zijn in drie vaste commissies; een voor de maatregelen op het ge bied van de volkshuisvesting in het algemeen; een voor de woningbouw en een voor de financiering van bouw en exploitatie van woningen. Voor het uitbrengen van advies over be paalde onderwerpen kunnen bijzon dere commissies worden gevormd. STAATSTOEZICHT OP DE VOLKSHUISVESTING De woningwet draagt het staatstoe zicht op de volkshuisvesting onder de bevelen van de Minister van Volks huisvesting op aan een inspecteur- generaal van de volkshuisvesting en de inspecteurs van de volkshuisves ting. Deze functionarissen worden door de Kroon benoemd. De Kroon wijst tevens het ambtsgebied van de inspecteurs aan. De inspecteur-generaal staat aan het hoofd van het staatstoezicht en heeft de leiding van de inspecteurs. Hij wordt bijgestaan door een of meer inspecteurs in algemene dienst. Daar naast is er een inspecteur voor elke provincie. De functie van inspecteur-generaal is gecombineerd met die van direc teur-generaal van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid, die van inspec teur met die van hoofdingenieur-di recteur van de volkshuisvesting en de bouwnijverheid in de provincies. OVERGANGSWET RUIMTELIJKE ORDENING EN VOLKSHUISVESTING Met ingang van 1 augustus 1965 zal eveneens in werking treden de Overgangswet ruimtelijke ordening en volkshuisvesting. Deze wet regelt de overgang van de oude op de nieu we wetgeving. De "oude" Woningwet van 1901 en de Voorlopige Wet op het Natio nale Plan worden bij deze wet, met uitzondering van enkele bepalingen, ingetrokken en een aantal artikelen van de Wederopbouwwet vervallen. Verder worden wijzigingen aange bracht in de Onteigeningswet, de Brandweerwet, de Wet Financiering Wederopbouw Publiekrechtelijke Li chamen, de Gemeentewet, de Gezond heidswet, de Kinderwet, de Wet op de Lijkbezorging, de Monumentenwet, de Pachtwet, de Registratiewet, de Ver keerswet en de Woonruimtewet. Blijkens een mededeling van radio Singapore maakt Singapore niet lan ger deel uit van de federatie Maleisië. De bekendmaking hiervan werd vol gens het radiostation gedaan in een gezamenlijke verklaring van de Malei sische premier, Toenkoe Abdoel Rachman, en de eerste minister van Singapore, Lee Koean Jew. De verhouding tussen de Toenkoe en premier Lee Koean Jew was al verscheidene maanden gespannen. Er waren godsdienstige en r&ssenge- schillen tussen Singapore en de rest van de federatie. Singapore werd in 1958 een zelf standige staat binnen het Britse ge menebest en trad in 1963 met Malak- ka, Serawak en Sabah toe tot de Ma leisische federatie. De uittreding van Singapore werd ook gepubliceerd in een bijzondere uitgave van de staatscourant. Zij werd van kracht een minuut na midder nacht plaatselijke tijd (17.01 Ned. tijd zondag). Het eiland Singapore ligt aan de uiterste zuidpunt van het Maleisische schiereiland, waarmee het wordt ver bonden door een dam waarop een verkeers- en een spoorweg zijn aan gelegd. Het meet 40 x 22 km en heeft een bevolking van naar schat ting 1.820.000 zielen. De federatie Maleisië ontstond op 16 september 1963. Zij werd ge vormd door de Maleise federatie, de staat Singapore en de koloniën BRUIDSJAPONNEN, BRUIDSMEISJESJAPONNEN, enz. en een ruime sortering gelegenheidskleding voor heren naar de laatste mode. Vugterstraat 205 - Tel. 34580 (na 19 uur 37491) 's-HERTOGENBOSCH Noord-Borneo (het latere Sabah) en Serdawak. Het verdrag tussen 't Ver enigd Koninkrijk en deze vier gebie den was op 9 juli '63 ondertekend. Engeland deed afstand van zijn soe vereiniteit over Singapore, Noord- Borneo en Serawak en breidde zijn in 1957 met Malakka gesloten defensie verdrag uit tot Maleisië. De federatie werd automatisch lid van het gemene best. De eerste minister van Singapore zei in zijn bekendmaking, dat met de Maleisische leiders was overeengeko men dat Singapore voortaan een on afhankelijke, soevereine staat zou zijn, los van een onafhankelijk Ma leisië. Door deze scheiding doet Maleisië afstand van zijn soevereiniteit en rechtsbevoegdheid ten aanzien van GILZENAAR DOOD IN LUXEMBURG Nabij de stad Luxemburg is de 19- jarige Ad Mommers uit Gilze, bij een verkeersongeluk om het leven geko men, terwijl zijn even oude verloofde, Marie Thérèse Wayers uit Tilburg zeer ernstig werd gewond. De ouders van genoemde juffrouw Wayers en twee andere dochters, benevens de echtgenoot van een van deze dochters, de 24-jarige heer F. v. d. Bemt uit Tilburg, liepen geen noemenswaardi ge verwondingen op. Het ongeluk had volgens nog niet geheel duidelijke berichten plaats, toen het Tilburgse gezelschap, dat in twee auto's op vakantiereis door Lu xemburg was, langs een weg nabij de hoofdstad Luxemburg in de berm zat te picknicken. Plotseling schijnt een Luxemburgse auto die uit een bocht vloog, op het gezelschap ingereden te zijn. De heer Mommers stierf ter plaatse. De anderen zijn allen opge nomen in het Sint-Theresiahospitaal te Luxemburg. - In Madrid is de 41-jarige me taalbewerker J. B. Schreurs uit Am sterdam waarschijnlijk als slachtoffer Singapore, aldus premier Lee Koean Jew, die vervolgens proclameerde dat Singapore voor goed een soevereine, democratische en onafhankelijke na tie zal zijn. De bekendmaking kwam na een weekeinde vol geruchten met betrek king tot Jews politieke toekomst. Hij zou maandag in Koeala Loempoer de openingszitting van het Maleisische parlement hebben bijgewoond, maar hij was maandagnacht nog in Singa pore, waar hij een persconferentie zou geven. Het verdrag tot uittreding werd za terdag j.l. gesloten. Het voorziet on dermeer in nieuwe maatregelen tot handhaving van orde en goed bestuur binnen de gebieden van de federatie. De Maleisische regering zal Singa pore in redelijke mate steun bij zijn verdediging verlenen. Er zal een ge zamenlijke defensieraad worden ge vormd. Singapore zal Maleisië het recht verlenen tot handhaving van de basis en andere militaire faciliteiten en zal Maleisië toestaan deze bases te ge bruiken wanneer zijn regering het nodig acht. Geen van beide partijen zal enig verdrag met een vreemde mogendheid aangaan dat nadelig kan zijn voor de onafhankelijkheid en de verdediging van het grondgebied van de andere partij. Singapore en Maleisië zullen sa menwerken op economisch gebied. Alzo weer een nieuwe puzzle in de wereld en een afbrokkeling van de Westerse invloed in 't Oosten. Tal van landen hebben Singapore al er kend en vooral Indonesië ziet met vreugde de afbrokkeling van Maleisië en hoopt dat ook de staten op Bomeo nu zullen volgen en het gelijk krijgt dat het Maleisië zou vernietigen. We zullen nu maar afwachten hoe dit nieuwe vraagstuk tussen Oost en West zich gaat ontwikkelen. Exclusieve collectief BADPAKKEN BLOUSES VESTEN ROKKEN KRAAGJES PANTALONS ITcavelstraat 14 Telefoon 26S92 Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. van de in Spanje heersende hittegolf om het leven gekomen. Zijn lichaam heeft na zijn overlijden drie uur lang op een trottoir in de binnenstad van Madrid gelegen, hoewel een passeren de arts de dood reeds geconstateerd had. Tenslotte heeft een lid van de Nederlandse ambassade, die gewaar schuwd werd, het ontzielde lichaam in zijn eigen auto naar een eerste- hulppost vlak in de buurt gebracht. - De 22-jarige P. J. Bax uit Ter- heijden is in de gemeente Retrache- ment verongelukt. Samen met twee vrienden uit Breda was hij op weg om een weekeinde op een camping in Re- trachement door te brengen. Bij een inhaalmanoeuvre raakte de chauffeur de macht over het stuur kwijt, waar door de auto van de weg raakte. Na enkele malen over de kop te zijn ge slagen, kwam de wagen totaal ver nield op een lager gelegen weiland terecht. De bestuurder en een derde inzittende zijn in een ziekenhuis op genomen. - In St. Jorioz bij Annecy in Frankrijk zijn twee jeugdige Neder landse vakantiegangers door een auto aangereden en gedood. Het Franse persbureau AFP geeft de namen van de 17-jarige slachtoffers als Adrienne Heins uit Zaandam en Johannes Krom uit Den Haag. Het tweetal kampeerde ter plaatse met hun ouders. De door een Fransman be stuurde auto reed hen aan bij een in haalmanoeuvre. In de Westerschelde nabij Hans- weert is maandagmorgen het 16-jari ge meisje F. A. Brinkman uit Mid- den-Beemster verdronken. Zij is uit gegleden op de glooiing van de dijk van de Westerschelde. Haar vader deed een vergeefse reddingspoging. Het slachtoffer logeerde met haar fa milie in Hansweert. - Bij De Koog op Texel zijn maan dagmiddag op het onbewaakte strand twee Duitse badgasten, de 49-jarige H. Menning uit Essen en de 56-jari- ge E. Touchert uit Hargesheim, ver dronken. Mevr. Touchert kon op het nippertje worden gered. - Maandagmiddag om half vijf is het tweejarige zoontje Frank van de familie Bruin uit Waarland in een sloot achter zijn huis verdronken. Het jongetje werd door de vader gevon den. Ruim twintig minuten heeft men mond-op-mond-beademing toegepast, maar dit had geen succes. De spoedig gealarmeerde huisarts kon slechts de dood constateren. DODE OP OVERWEG Bij een botsing op een spoorweg overgang in Den Helder is dinsdag een 24-jarige jongeman uit Den Helder om het leven gekomen. Hij reed ondanks het knipperlicht de overweg op met zijn bromfiets en kwam met de trein in botsing. Hij werd op slag gedood. ORDER VOOR FOKKER Zeer binnenkort, waarschijnlijk op 17 augustus wanneer Indonesië de twintigste verjaardag van zijn onaf hankelijkheid viert, zullen president Soekarno en een delegatie van Fok ker N.V. in Djakarta een contract te kenen, waarin het gaat over 100 Friendships, behalve de 20 eerder be stelde voor Indonesië. Maandagavond is de belangrijke overeenkomst al geparafeerd op de Indonesische ambassade in Den Haag. Een en ander is meegedeeld door de directie van Fokker. Engeland besloot geen motoren e.d. hiervoor aan Fokker te leveren.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1