Zij zag het met eigen ogen I LOON OP ZAND Sm id je Verholen en de strijd tegen Mars Bijzondere reis van de Kon. Harmonie Sophia's Vereeniging met waarderende concerten in het Rijnland v.v. RAAMSDONK GAAT 25-JAR1G BESTAAN ONVERGETELIJK VIEREN o 3 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 13 AUGUSTUS 1965 3 8 mmBMÊ HET GEHEIM VAN EEN NACHT 36) Eflshout Waspik Het bestuur heeft in samenwerking met de Duitse Federatie van Harmonieën een pracht reis uitgestippeld door het Rijnland, welke tevens een uitstapje was en waarbij twee concerten werden gegeven. De vacantie van de Loonse muzikan ten is op een bijzondere wijze ingezet, waarop nog lang met genoegen kan wor den teruggezien. De muzikanten, maar ook het Duitse publiek hebben ervan genotenniet alleen van de wijn, maar van de muziek! In ruime bussen van de Musa expresse te Waalwijk vertrok het plm. 90 man sterke Sophia zaterdag naar Duitsland via de con trolepost Elmpt naar Keulen. Een grote eer viel het corps te Siegburg te beurt. Hier voegde de voorzitter de heer van Riel, van de Ned. Fed. van Muziekgezelschappen zich bij hen, met zijn secretaris, de heer Kip. De rit ging door het Westerwald en het Siebengebirge in de richting van Heidel- berg. In het kleine plaatsje Oberöwisheim bij Heidelberg kwamen zij om pl.m. 3 uur aan en werden daar bij de burgerij inge kwartierd. Na de kennismaking werd aan- stalte gemaakt voor een concert in de Turn- hall, dat onder leiding stond van de gast- dirigent de heer Chr. Kuijten uit Waspik. Hier werden de Sophia-mannen toegespro ken door de burgemeester van Oberöwis heim, de heer Kuhn, voorzitter van de Duit se Federatie en de heer van Riel. Vele vriendschappelijke woorden werden hier aan het corps gericht. Tevens sprak de heer M. van Esch, voorzitter van Sophia hen toe en dankte de sprekers. De zaal was te klein - er waren meer dan 1000 toehoorders - toen 't concert begon. Gespeeld werden de num mers: Banda Sucre, Petite Suite de Con cert, Die Verkaufte Braut en Gold und Sil- ber. Daar was het Sophia op zijn best, ge tuige het applaus dat zij daar kreeg. Tijdens de pauze bood de voorzitter van Sophia aan de gastheren een prachtige plaquette van Henk Potters aan als herinnering. Sophia kreeg het wapen van Oberöwisheim aange boden, met de nodige wijn voor een feest. De slotmars werd gedirigeerd door de di rigent van Oberöwisheim. Laat op de avond heeft ook nog het Sophia's Klein Orkest haar tonen laten klinken op de haar eigen wijze, die zo goed bij de Rijnlandse muziek aanpast. Zondag heeft de pastoor aldaar om 11 uur nog een extra kerkdienst gedaan voor de Sophia-muzikanten, als dank voor deze mooie verbroedering. Een serenade was daarna het gevolg. Hiema kregen ze 'n rondrit door Kraich- gau aangeboden met een diner te Wabb- stadt, waarna de reis werd voortgezet naar Ostringen. Ook daar kennismaken met de gastheren en om 8 uur hetzelfde concert voor meer dan 1500 toehoorders, waartoe vele burgemeesters en muziekliefhebbers uit de omliggende plaatsen behoorden. De Duit se Radio heeft hier opnamen gemaakt. Nimmer heeft een Duits dorp zulke goe de muziek gehoord, volgens de uitlatingen van het publiek, dat in de mening verkeer de dat Sophia een berocpskorps was. Het viel dan ook niet mee de toehoorders ervan te overtuigen dat Sophia een amateurskorps was, en dat toewijding en hard werken tot zulke resultaten kon leiden. Na het concert weer de nodige toespra ken; van hier ging de wijn mee naar huis. Die lusten de leden in Loonopzand daar ook nog wel. Tot laat in de nacht bleek ook hier het S.K.O. weer onuitblusbaar te zijn. De volgende morgen alles weer in bussen om naar Bingen verder te gaan. Daar lag de boot gereed om te genieten van het prachtige Rijnlandschap tot aan Boppard, waar in Hotel Zur Krone een diner werd gebruikt. Vermeld zij, dat bij het passeren van de Lorelei door zowel de Nederlanders als de Duitse muzikanten - met hun vrou wen - het Loreleilied werd gezongen. Vanuit Boppard ging de reis met de bus sen weer naar huis, doch niet al eer voor men zich in Horn nog aan een welvoorziene koffietafel had te goed gedaan. Rond 12 uur kwamen de muzikanten weer in Loonopzand aan in hun eigen zaal, waar zij eens rustig over de prachtige reis en de wederwaardigheden konden uitpraten. Kort om, de reis was buitengewoon goed en mooi, maar de ontvangst en de verbroedering was meer dan goed. Als we daarbij het enthou siasme van het publiek nemen bij de con certen, dan mag alles bijeen beslist grandi oos worden genoemd. Laat dit een aanspo ring zijn, om, op het peil dat Sophia hier heeft bereikt, te blijven staan. Zij is het waard- DOKTERSDIENST Het weekend zaterdag 14 en zondag 15 augustus a.s. zal de doktersdienst worden waargenomen door dr. A. de Vries, van Rijckevorselstraat 6, tel. 04166-250. Zes dagen van sportvreugde en feest vreugde gaat Raamsdonk vanaf zaterdag 14 augustus tot en met zondag 22 augustus be leven. De oorzaak van dit groots opgezette festijn is gelegen in het feit dat de v.v. Raamsdonk 25 jaar geleden werd opgericht. De direkte aanleiding tot het oprichten van een eigen voetbalvereniging in Raams donk werd een gesprek dat een drietal jon gelui, t.w. J. Snijders, Q. v. Loon en H. v. Amelsfoort al zonnebadend voerden in het toenmalige gemeentelijke zwembassin "Het Kanaaltje" Het bleef niet bij een eerste ge sprek; al spoedig volgde de eerste verga dering, waarop definitief tot oprichting werd besloten. De moeilijkheden bij de oprichting waren talrijk. Ofschoon verscheidene Raams- donkers reeds hadden gespeeld in het ont bonden WVR, bleken er geen ouderen be reid te zijn een taak in het bestuur op zich te nemen. Ten einde raad besloot men deze functies maar door de leden zelf te laten Verbaasd keek mevr.A. M. Frans sen, Haansberg 36, Brunssum naar haar was. Zij had altijd gedacht dat die niet witter kon. Maar nu zag zij met eigen ogen dat het Sunil- team haar was nog witter kreeg. "Hoe kan dat", vroeg zij,"het Sunil- team wast net als ik". Het antwoord op haar vraag is: Sunil. Alleen door Sunil werd haar was witter. En üw was? Gebruik de eerstvolgende keer Sunil. Uzult 't zien: Sunil met ultra- waswerking geejï het hoogste wit. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door A. ARNEFELT En toen dwong hij zich met geweld tot een rustige houding en trachtte juist zoals bij het vooronderzoek de rol te spelen van iemand die nergens iets van wist. Maar deze tactiek hielp hem niet, toen eerst de president en vervolgens Klaudy hem een kruisver hoor afnamen. Scapatelli verloor zijn zekerheid al gauw en raakte in tegen spraken verward. „Waarom hebt u bij de rechter van instructie verklaard, dat u Burghau- ser niet kent?" vroeg Klaudy hem; „het is bewezen, dat u hem zeer goed gekend hebt, want u maakte zijn zo genaamde verloofde het hof, en u moet daarover zelfs zeer jaloers ge weest zijn". Scapatelli beweerde nooit te hebben gezegd, dat hij Burghauser niet ge kend had. Dat moest een vergissing zijn. „Maar het staat toch opgeschreven in het procesverbaal, dat u zelf hebt ondertekend." „Zo, dan heb ik dat destijds in mijn verwarring over het hoofd gezien. Het is immers geen kleinigheid om als getuige te moeten optreden in een moordzaak." „Als u er niets mee te maken hebt, betekent dat niets. Maar u weet meer dan u zeggen wilt". „Wie beweert dat?" „Ik, en ik zal het u bewijzen ook. Vertelt u eens getuige, waarom hebt u uw woning bij Waldstaetten onder zulke zonderlinge omstandigheden verlaten?" „Ik wilde alleen maar een grapje uithalen". „U houdt er vreemde grapjes op na! Naderhand moet u toch in de kranten gelezen hebben, dat daarover allerlei nare verhalen ontstaan zijn en dat mijnheer Waldstaetten er om ver dacht werd?" „Ik lees nooit een krant". „Dat is gelogen. Toen u nog taal lessen gaf, bezocht u regelmatig de leeszaal en daar hebt u altijd de krant zitten lezen. U moet dus ook van de moord op Burghauser geweten heb ben, ofschoon u twee dagen later te genover de rechter van instructie ver klaard hebt van niet". Scapatelli zweeg verward. „Waarom hebt u de betrekking in 't rusthuis onder een valse naam aan genomen?" ging Klaudy verder; „was dat misschien ook een grapje?" vervullen. Te elfder ure werd echter toch nog een kandidaat gevonden voor het voor zitterschap. De heer J. M. Kuijsters werd in deze taak bijzonder goed gesecondeerd door de eerste secretaris-penn.m. de heer J Snijders. Nadat Victoria in Breda was gemeld als lid van de NBV, ging men in de eerste com petitie met 1 elftal (15 leden) van start. Als materaal gebruikte men goals, netten en ballen van 't vroegere WVR. Het spelen in competitieverband leidde al vrij spoedig tot goede resultaten. Dit had tot gevolg dat na verloop van 3 jaar het aantal elftalen was gekomen op 3 voor wat de senioren en 2 voor wat de junioren betreft. Vanuit sport- tief oogpunt ging het de BauwWitten-, die inmiddels in 1942 op advies van de NBV de naam Victoria hadden gewijzigd in v.v. Raamsdonk, steeds beter. Kort na de oorlog wist men de grote sprong te maken van de NBV naar de 4e klas van de KNVB. Tien tallen Raamsdonkers herinneren zich nog levendig hoe het modderfestijn tegen de naaste promotieconcurrent Orthen in een verdiende en beslissende 1-0 zege eindigde. In 1953 werd Raamsdonk echter weer ge wipt uit de 4e klas. Men ging toen een pe riode tegemoet waarin de vereniging in alle opzichten in een dieptepunt zat. Met in spanning van alle krachten is men deze pe riode echter geleidelijk aan weer teboven gekomen. Na het zeer geslaagde seizoen 1960- 1961 maakte men zijn rentree in de 4e kl. KNVB. Onder voorzitterschap van de heer J. van Oord werden de zaken energiek aangepakt. De vereniging telt thans 200 le den, die zijn ondergebracht in 4 senioren elftallen en 3 ujniorenelftallen. De speers weten zich verzekerd van de sympathie en daadwerkeijke steun van een tweetal sup porterclubs, die 150 leden tellen. Raams donk is in de laatste competities steeds in de bovenste regionen geëindigd en is tot op heden een gevreesde tegenstander voor elke kampioenspretendent. Ook voor het komen de seizoen worden de zaken weer flink aan gepakt. Onder de deskundige leiding van R. van Strien uit R'veer wordt er thans weer tweemaal in de week getraind om ook in 't komende seizoen weer een goed figuur te slaan. Evenals iedere andere vereniging heeft ook Raamsdonk in de voorbije 25 jaar haar ups en downs gekend. Alle tegenslag heeft de vereniging steeds weer weten op te van gen en te overwinnen. Het overwinnen van alle moeilijkheden in deze periode moet zonder meer worden toegeschreven aan de bijzondere geest van vriendschap en samen werking die er in de vereniging heerst. Be wijzen hiervan zijn op de allereerste plaats spelers als Henk Fens en Walther van der Westen, die de 40 reeds ang gepasseerd zijn en nog steeds door hun mentaliteit en spel inzicht de motoren zijn waarom het 3e en 4e elftal draaien. Een ander bewijs voor de goede geest is de verschijning van het uit stekende clubblad De Sportkoerier, waar van de jubileumuitgave o.a. artikelen ver- medt van de hand van Jan Cottaar en Her man Kuijphof, Lo Brunt en Cor Kieboom van Feijenoord. Raamsdonk is momenteel een bloeiende vereniging. Dit houdt echter niet in dat er bij bestuur en leden geen wensen zijn. De grootste zorg is op dit moment de sport- accomodatie. Reeds enige jaren op een rij hangt de goedkeuring van de KNVB om op het bestaande terrein de competitie te mo gen spelen aan een zijden draad. De gras mat voldoet niet meer aan de minimale eisen, de kleedgelegenheid is onvoldoende, toiletten zijn in het geheel niet aanwezig, terwijl ook de behoefte aan een goed oefen terrein steeds groter wordt. In het nieuwe uitbreidingsplan voor R'dorp dat binnenkort aan de raad ter goed keuring zal worden voorgelegd, is opgeno men dat het bestaande terrein definitief als sportpark voor de v.v. Raamsdonk zal wor den omgebouwd. In overleg met de KNVB zullen binnen afzienbare tijd alle nodige voorzieningen voor een voldoende accomo date worden getroffen. Onder voorzitterschap van P. van Strien heeft een actiecomité de taak op zich geno men het feestprogramma te verzorgen. Als uitgangspunt heeft men daarbij genomen, dat alle leden en oudleden zoveel mogelijk bij de gebeurtenissen zullen worden betrok ken. Wanneer de Raamsdonkse bevolking voldoende belangstelling toont en wanneer de weergoden gunstig gezind zijn, kan het niet anders of dit indrukwekkende program ma moet een succes worden. De samenstel ling is als volgt Zaterdag 14 aug.: 14 uur Raamsdonk 4 -Good Luck 2; 15.15 uur Raamsdonk 3- White Boys 2; 16.30 uur Supp.club Blauw- Wit - Supp.club Victoria; 18 uur: de ver rassing van de le feestdag: Veteranenwed- strijd; 20 uur koffietafel voor veteranen en genodigden, waarna gezellig samenzijn met muziek van het trio Ed Snijders. Zondag 15 aug. wordt de grote dag. Om 9 uur vindt er een H. Mis uit dankbaarheid plaats. Om 10.30 uur is er een koffiemaal tijd voor de werkende leden in het clubhuis bij dhr. H. Bouwens. Om 11.15 uur vindt de officiële feestvergadering plaats, waarna om 13 uur een receptie wordt gehouden. Om 14.30 uur volgt het sportieve hoogte punt van de jubileumviering: Veerse Boys 2c kl. KNVB tegen Unitas le kl KNVB uit Gorkum. 's Avonds om half 9 is er in zaal Bouwens een feestelijke bijeenkomst van de aktieve spelers, het dagelijks bestuur, het bestuur van de beide supporterclubs en het feestcomité. Woensdag 18 uur is er in zaal Bouwens een gezellige avond voor de ejugdspelers. Vrijdag 20 aug. wordt een aanvang ge maakt met het grote jeugdtoernooi. Om half 8 wordt er door het Show- en cabaretgezel schap T°n en Joop van Engelen een avond verzorgd voor de leden van de voetbalclub en van de supportersclubs en genodigden. Zondag 22 aug. wordt het feest besloten met om 13 uur: Raamsdonk 2-Middel- beers 1; om 15 uur Raamsdonk 1-Ons Vios en tot slot vindt om 18 uur een dansavond plaats. PAUSELIJKE ONDERSCHEIDING Werd mej. C. v. d. Lee twee weken ge leden verrrast toen Burgemeester Srieger haar de gouden medaille opspelde, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, op nieuw was haar verrassing groot, toen pas toor J. Oderkerk met de weleerw. heer ka pelaan Ramakers, het kerkbestuur en verte genwoordigers van het schoolbestuur als mede het personeel der R.K. gemengde school, afgevaardigden van de zelaticen en jeugdeidstes, ten hare huize verscheen om haar de pauselijke onderscheiding "Pro Ec clesia et Pontifice" met oorkonde aan te bieden. Pastoor Oderkerk maakte daarbij gewag van de vele verdiensten die mej. C. v. d. Lee heeft, niet alleen door ruim 45 ja ren met hart en ziel het onderwijs gediend te hebben, maar bovendien ook nog door haar werkzaamheden voor de vrouwelijke jeugdbeweging, waarvan bij de oprichtster is geweest, als hoofdzelatrice van de pau selijke missiegenootschappen, voor haar ijve ren voor de kerkelijke broederschappen en haar groot aandeel in de laatst gehouden kapelactie. Op al deze gronden kon aan haar het "gouden kruis voor kerk en paus" wor den uitgereikt. Tevens bekwam zij van Mgr. Oomens een schriftelijke felicitatie van de bisschop Mgr. Bekkers. Burgemeester Stie- ger was tot zijn spijt verhinderd de plech tigheid bij te wonen. Juffrouw v. d. Lee wist niet waarom ze zo gefêteerd moest worden en vond het alle maal wel overdreven, maar was toch erg blij met de hoge onderscheiding. JEUGDTOERNOOI A.s. zaterdag en zondag zal er op 't sport veld Elzenhage een groot voetbaltoernooi worden gehouden voor junioren. Zaterdag 14 aug. komen om 1.15 uur de volgende clubs voor de opening op Elzenhage bijeen: Waspik, White Boys, Raamsdonk, ONI, RWB, RKC, Good Luck en Desk. De oude re junioren die zondag een onderlinge strijd zullen uitvechten treden om 12 uur aan. Het zijn Vluks Dordrecht, De Schutters Stam persgat, RKC Waalwijk, Desk Kaatsheuvel, Waspik, de organisator, Wit Zwart Capelle, Baardwijk en Uno Animo Loonopzand. Bij de v.v. Waspik staan 80 junioren als lid ingeschreven. Naast de 3 (misschien 4) senioren-elftallen die in de komende com petitie worden ingezet, zullen er minstens 5 elftallen uit de jeugd worden geformeerd. Hiervan zijn 2 pupillenteams. Men voelde dan ook de noodzaak een speciale jeugd commissie in het leven te roepen, voorge zeten door de heer N. Smits. Secretaris is de heer W. Langermans, terwijl de overige vier leden speciaal belast zijn met de trai ning van de jeugd. Dit zijn Willy Vervoort, Kees Vervoort, Marinus Feyneman en Jos Smits. Deze jeugdcommissie heeft voor half augustus een groots jeugdtournooi in petto. MEDISCHE DIENST. Gedurende het a.s. weekeinde zal de dok terspraktijk worden waargenomen door dok ter Gerlach uit Capelle, tel. 350. KERKDIENSTEN Ned. Herv. Kerk, zondag 15 augustus: 9.30 uur ds. A. v. d. Smit uit Dordrecht; 14.30 uur ds. Rebel. P.V. WASPIK Voor de Waspikse duivenmelkers is de vlucht van Dax, 995 km, een ramp gewor den. Waspik nam met 16 duiven aan deze wedstrijd deel. Drie dagen nadat de dui ven in Dax waren gelost had alleen C. de Rooij nog maar één vogel op zijn platje. Wedvlucht Ghislain, 159 km, deelname 246 duiven. Voornaamste uitslagen: Th Gijs man 1, 22, 42, 46, 51, 59, 62; P de Graauw 2, 5, 6, 13, 14, 15, 25, 26, 30, 31, 35, 38, 39, 43, 54, 55, 61; A Smits 3, 4, 32, 36, 37; M Bax 7, 8, 16, 28; A v d Mosselaar 9, 21, 27; H Treffers 10, 11, 18, 29, 44, 45, 47, 48, 50, 57; A Faro 12; G Kuijten 17; W Donks 19, 33, 41, 53; F v Onzenoort 20; A v Tilborgh 23, 60; J Timmers 24; Oerle- mans 34, 58; Gommers 40, M Timmers 49. COPYRIGHT STUDIO AVAM In het radiostation van de stad Marsak zat op dat ogenblik 'n mar conist nauwlettend te wachten op eventuele boodschappen. Geen won der dus, dat de goede man opgewon den van zijn krukje sprong, toen daar plotseling een duidelijke stem uit de luidspreker klonk, die zei, dat hij Smid je Verholen was. „Hier radiostation Marsak, hier radiosta tion Marsak!" antwoordde de man zenuwachtig. „Wij kunnen U goed verstaan, smidje Verholen! Over!" „Dank U radiostation Marsak, dank U!" vervolgde toen de smid. „Luister goed en deel onverwijld mede aan de wijze Grurantrog, dat ik momenteel op het punt sta de kille burcht van de oorlogsdeamon binnen te dringen. Ik heb een van de wachtposten onschadelijk ge maakt en heb mij gekleed in zijn uniform. Omgekeerd heb ik hem van mijn Marsakse costuum voor zien. Zodra ik meer nieuws heb, zal ik het melden. Over!" „Alles begrepen, smidje Verho len, alles begrepen!" antwoordde de marconist. „Ik zal alles onmid dellijk overbrengen aan de wijze Grurantrog. Wij volgen U voort durend met onze teleprismoïdekij- „Ik wilde rust hebben en een nieuw leven beginnen". „Vanwaar die behoefte aan rust?" vroeg dr. Klaudy scherp. „Misschien naar aanleiding van de herinnering, die u had aan de tuin van Waldstaet ten? A^n de plek bij de struiken en aan de kalkkuil, die u daar voortdu rend onder ogen kreeg?" Het gezicht van Scapatelli kreeg 'n vale olijfgroene tint, zijn blik werd nog onzekerder. „Belachelijk", zei hij toen met gro te inspanning, „wat heb ik met die dingen te maken? Ik kreeg de betrek king in het rusthuis en omdat daar in woning bij inbegrepen was, verliet ik natuurlijk mijn kamer bij Waldstaet ten". „Dat had u dan toch wel tegen mijnheer Waldstaetten kunnen zeg gen?" „Waarom? Ik was niet met mijn heer Waldstaetten bevriend". „Dat weet ik. U had maar één vriend, namelijk Luigi Tomasoni. Met hem verbond u niet alleen de liefde, die u voor Angiolina voelde, maar ook de haat, die u koesterde tegen de twee mannen, die u in de weg kwamen." Dr. Klaudy had op een onverschil lige conversatietoon gesproken en de president wilde hem juist tot de orde roepen, toen de verdediger op scher pe toon vroeg „Was Tomasoni niet bij u in de nacht van de vijfde mei? Waarom is hij toen op zo'n ongewoon uur bij u aangekomen?" De vraag kwam zo ploseling en ver rassend, dat allen geschokt toeluister den. Scapatelli leek door een kogel getroffen. Hij kromp ineen en staarde Klaudy onthutst aan. Deze glimlach te. Het was een schot op goed geluk geweest bij zichzelf had hij verband gelegd tussen Tomasoni en de man, die tante Bertha uit het poortgebouw had zien komen en voor wie zij haar broer zich had zien verstoppen. Zijn vermoeden was juist geweest. Gebruik makend van zijn overwicht, ging hij snel verder „Waarom geeft u geen antwoord, mijnheer Scapatelli?" „Ik... ik weet nergens van", sta melde deze en streek zich met afwe zige blik over het voorhoofd. „Dan zal ik het u zeggen hij kwam u roepen, omdat hij alleen het lijk van Burghauser niet uit diens huis naar de tuin kon overbrengen". Scapatelli voelde een siddering over zijn lichaam gaan. Als een van alle kanten omsingeld dier, dat geen uitweg meer ziet, kromp hij ineen on der de blikken, die op hem gericht waren. kers en op dit radiostation is even eens voortdurend personeel aanwe zig, dat de opdracht heeft uitslui tend te luisteren naar de door U uitgezonden berichten. Wij wensen U veel geluk. Over en sluiten!" „Ziezo, dat is dat," mompelde de smid tevreden. „En nu op naar de burcht. Alleen ehlaat ik toch maar even die telefoon hier onklaar maken. Je kunt per slot van reke ning nóóit weten De slimme smid trok met 'n fikse ruk de leiding kapot en toen ging hij met zijn gevangene op pad. Nou jadat op pad gaan, dat was „Ik weet nergens van...", herhaal de hij zwakjes en afwezig. „Nu, we zullen eens zien of uw vriend Tomasoni een beter geheugen heeft.ik geloof dat hij daar al aan komt", viel Klaudy zichzelf in de re de. Iedereen keek nieuwsgierig naar de deur, waardoor Luigi Tomasoni juist binnenkwam. De politieman, die hem van zijn werk had gehaald, bracht kort verslag uit. „Hij is dus gewillig meegegaan?" vroeg de president. „Heeft hij onder weg opmerkingen gemaakt of vragen gesteld?" „Helemaal niet. Hij toonde zich onmiddellijk bereid mede te komen en grijnsde zelfs spottend over de dag vaarding". Tomasoni beantwoordde de tot hem gerichte vragen over naam, beroep en leeftijd in alle gemoedsrust. Zijn vriend Scapatelli, die hem aldoor bleef aanstaren, scheen hem niet te zien. Pas toen de president hem vroeg of hij iets wist over de moord, die in de nacht van de vijfde mei op Berg- hauser begaan was, gleed er een on heilspellend lachje over zijn gezicht; „Ik zou het wel denken". „Wat bedoelt u daarmee? Was u getuige van de daad? Of bent u er zelf medeplichtig aan geweest?" Tomasoni keek de president honend ook nog maar zo niet gebeurd. Sol daat Knekelbleker was intussen weer tamelijk bij zijn positieven ge komen, zie je, en nu deed hij er al les aan om de smid maar goed te laten merken, dat hij helemaal niet mee wilde. Hij wrong zich in aller lei gekke bochten en mummelde allerlei onverstaanbare dingen. Dat was zo gek niet, want als je een prop in je mond hebt, kun je niet erg duidelijk praten. Smidje Verho len trok zich echter van al dat ge zanik niets aan en lachte: „Vooruit nou, ome Kneek. Sta nou op en tip pel nou braaf voor me uit!" aan „Ik heb het helemaal alleen ge daan", zei hij in alle rust. Een storm van opwinding vloog door de zaal. Vergeefs trachtte de president de orde te herstellen. Pas toen hij dreigde de zaal te laten ont ruimen, werd het stiller en toen hij zich weer tot Tomasoni richtte zweeg iedereen. „Luigi Tomasoni, u bekent hier schuldig te zijn aan de moord op dr. Burghauser?" „Ja". „Waarom hebt u hem gedood?" „Omdat hij mijn zuster behekst heeft en ten gronde gericht. Ze was een lief, onschuldig meisje en hij heeft haar gedwongen om hem in elke slechtheid ter wille te zijn. Ze was weerloos tegenover hem. Eerst heeft hij haar geestelijk gedood, en toen naar het lichaam, want haar hart was niet bestand tegen de eeuwige strijd tussen niet-willen en toch-moeten. Zo moest het wel gaan, want de man had het boze oog. Ik kon mijn zuster niet meer redden, want daartegenover staat men machteloos. Maar ik kon haar wreken". „Had u daar ook voor de nacht van de vijfde mei al eens over gedacht?" (Wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 2