Orthopedisch schoenmaken op televisie INSTITUUT GRIJSBACH NOODT TEN DANS mnmi FORT Abonneert U op dit blad W J. Tausch Grotestraat 231 Waalwijk 10 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN VRIJDAG 3 SEPT. 1965 10 VOORBEELDEN FRAPPEERDEN .r PONTIAC HORLOGES Vakantie-dia's NU inramen! Drunen Sprang Vrijh.-Capelle CapeSIe ijzersterke jongens- en meisjes-schoenen Tilburg Breda J. v. Hoof. op de voet Dinsdagavond hebben we op de televisie kunnen genieten van een uitzending, die een veelal onbelichte kant van het schoenmakersvak in de schijnwerpers heeft gezet het orthopedische schoenmaken. Het was dr Van Swol, die zijn populaire serie Ziek zijn - beter wor den' ter beschikking had gesteld voor de vereniging van orthopedische schoenmakers "Servitium Dignum Dr. De Vetten, als orthopedisch chirurg verbonden aan het ziekenhuis te Waalwijk, is medisch adviseur van deze vereniging. Hij nam vorig jaar tijdens een succesvolle tentoonstelling van het orthopedisch schoen werk van de leden van de vereniging het initiatief om te komen tot een t.v. uitzending. Zoals hij dinsdag vóór de beeldbuis verklaarde, omdat "vele artsen onwetend zijn omtrent de mogelijkheden". vakman zijn 'die het in de vingers hebben", zei dr Van Swol), hersens jezitten en een goed inzicht, moeten zich op dit steeds belangrijker be roep gaan werpen. De opleiding, zo vertelt de heer deesters, is er helemaal op gericht om van de orthopedische schoenma ker de schakel tussen arts en patiënt te maken. Dit mooie beroep verdient alle waardering. Voor zover wij het hebben kunnen nagaan is door de televisie-uitzending van dinsdag veel goodwill gewonnen voor dit prachtige beroep. Wij hopen, dat deze - tot dusverre weinig be kende tak van de schoenindustrie - gegeven zal zijn veel te doen voor de mensen met voetgebreken in waar dige dienst van de patiënten. Het meisje Rudilinks met beugel en rechts met orthopedisch schoeisel, vervaardigd door de firma Duquesnoy uit Waalwijk. PRACHTIG VAK De heer P. J. J- Heesters, tech nisch adviseur van "Servitum Dig num", leraar aan de Vakschool te Waalwijk en een voorname rol spe lend in de t.v.-uitzending, drukt het als volgt uit "We hebben met de uit zending geen commerciële bedoelin gen gehad. We wilden slechts de aan dacht vragen voor een prachtig vak en de vele mogelijkheden die dit biedt voor mensen, die problemen hebben met hun schoeisel. Ook de vakman moest hoognodig eens gepresenteerd worden. Velen hebben niet anders dan een karikatuur van een schoenmaker in gedachten de man met de pekdraad, werkend in bedompte ruimten en met aftands materiaal. Die karikatuur moet de wereld uit de orthopedisch schoenmaker is een vakman, die in nauwe samenwerking met de arts komt tot een moderne schoen, die meer is dan de bekleding van een afwijkende voetvorm. Die schoen is een belangrijk hulpmiddel tot herstel of verbetering van het functionele evenwicht in de voet. Dr De Vetten, zelf ook voor geen kleintje vervaard, geeft de heer Heesters alle eer als baanbreker te hebben gewerkt voor deze functionele opvatting over het orthopedisch schoenmaken. De goede vakman probeert de pro blemen en blijkens de t.v.-uitzen ding zijn ze velerlei (kinderverlam ming, klompvoeten, voetamputaties) - - op te vangen hij zorgt ervoor, dat de mensen weer op de voeten kunnen staan en weer kunnen lopen De voorbeelden in de televisie-uit- DE SCHOENENBEURS IN FLORENCE Met een aantal van 1500 exposan ten zal de komende schoenenbeurs in Florence - 4 tot 12 september - veel omvangrijker zijn dan de vorige. Er wordt gerekend op een groot aan tal bezoekers uit de gehele wereld en er is voor hen een groots programma van shows, recepties en gala-avonden opgezet, bedoeld om hun verblijf in Florence zowel nuttig als aangenaam te maken. Tegelijk zal in de stad een interna tionale bijeenkomst van luchtvaart maatschappijen worden gehouden om de-luchtvracht voor schoenen en le derwaren te bespreken. Maar de leder- en schoenmode vormen natuurlijk 't hoofdthema van de beurs in Florence. Geen wonder wanneer men weet dat Italië voor on geveer 750 miljoen gulden aan schoe nen, tassen en lederen kleding expor teert. zending hebben velen gefrappeerd het meisje, dat de beugel voor een door kinderverlamming uitgeschakeld been vervangen zag door een schoen; de kleuteronderwijzeres, die met beide voeten sukkelde; de man, die met klompvoet en beenverkorting, het veel van de voeten eisende vak van stik- meester had; grenzeloos was tenslot te de bewondering voor de vrouw, die beide voeten miste en zo werd gehol pen, dat zij kan dansen en dagelijks de trappen op- en afloopt naar haar flat-driehoog. 60 VAN DE MENSEN HEEFT VOETAFWIJKINGEN Dr de Vetten en de heer Heesters, die beiden veel tijd aan het orthope disch schoenmaken besteden, doen dat uit liefde voor de lijdende mens. "Dat is mijn roeping" zegt dr De Vet ten "en ik vind, dat de orthopedische schoenmaker veel lijden kan voorkó men". Niet minder dan 60 van de mensen heeft voetafwijkingen. Dat betekent niet dat de andere 401% nu met ideale voeten rondloopt, maar die kunnen er tenminste mee door. Dr de Vetten verrichtte enkele ja ren geleden met een collega een on derzoek naar de toestand van de voe ten bij volwassenen. Ook de heer Heesters was bij dat onderzoek be trokken. t De resultaten zijn neergelegd in 'n brochure "Geschoeide voeten" en het beeld dat daarin wordt geschilderd is niet zo fraai. Het is gebleken, dat voetklachten bij volwassenen en jonge volwassenen in dezelfde frequentie voorkomen. Bij volwassenen is de graad alleen erger. Dat heeft dr De Vetten de over tuiging gegeven, dat er eerst bij de jeugd wat moet gebeuren. Daartoe verricht hij momenteel een onderzoek met behulp van het TNO. Inmiddels heeft het paramedisch beroep van orthopedisch schoenma ken een belangrijke betekenis gekre- gen. Het zou jammer zijn als dit beroep door gebrek aan belangstelling uit zou sterven. Jonge mensen, die goed "ATOOMHOUT" WEERSTAAT NAALDHAKKEN Dank zij een nieuwe Amerikaanse vinding hoeven naaldhakken van da messchoenen in de naaste toekomst geen nachtmerrie meer te betekenen voor al diegenen die er nu hun kost bare vloeren door zien veranderen in maanlandschappen. In samenwerking met de Commissie voor Atoomenergie heeft de Lock heed-Georgia Company namelijk een nieuwe houtsoort ontwikkeld die even fraai als keihard is. Dit "atoomhout is namelijk met de hulp van kernener gie zo sterk verduurzaamd en ver edeld dat het vrijwel onverwoestbaar is geworden. Voor deze behandeling wordt het hout gedrenkt in een chemische vloei stof en daarna aan kernstraling bloot gesteld. Het hout wordt dan glanzend en keihard, zodat de beruchte naald hakken er geen enkel spoor in achter laten en een schroeivlek van een siga- rette-eind zo oppervlakkig is da hij gemakkelijk kan worden wegge schuurd. Door de chemische vloeistof te ver mengen met een kleurmiddel kan men dit veredelde hout, dat de handels naam Lockwood heeft gekregen, elke gewenste kleur geven. Deze kleur doortrekt dan het hout volledig en men kan zelfs een diepe brandvlek helemaal wegschuren zonder dat er een plek met een afwijkende kleur overblijft. De Amerikanen stellen zich voor om Lockwood te gaan gebruiken voor meubelen, vloeren van kegelbanen, golfsticks, speeldgoed en tal van an dere toepassingen. Het kan massief en als fineer worden verwerkt. Op t ógenblik worden praktische proeven genomen waaraan door meer dan vijf tig Amerikaanse bedrijven wordt mee gewerkt. De produktie zal te zijner tijd ter hand worden genomen in de afdeling Kernenergie van de Lock heed-Georgia Company. Onder grote belangstelling had woendagmiddag te Waalwijk de in zegening en officiële opening plaats van het dansinstituut Ed. Grijsbach. Onder de vele aanwezigen bemerk ten we o.m. de Edelachtbare heer burgemeester J. Teijssen van Waal wijk, vergezeld van Wethouder K. van Laack. Pastoor Oomens van de Berna- dette parochie. Notaris Peters, col- legaer van de directie van 't dans instituut en vele genodigden die allen door de heer Spaan werden welkom geheten. Zoals gewoonlijk, aldus de heer Spaans, is het nog maar luttele ogenblikken geleden, dat de wer kers van 't laatste uur de finishing touch aan dit gebouw hebben ver richt. Hij sprak dé hoop uit, dat de opening van onze nieuwe school, in een grote behoefte zal mogen voor zien ter ontspanning, lering en in houdsvolle vrijetijdsbesteding van de jeugd van Waalwijk en verre omgeving. Steunend op de ervaring en de goede reputatie welke de school alom geniet, meende de heer Spaan dan ook de toekomst hoopvol tege moet te mogen zien. De heer Spaan herdacht de stichter en grondleg ger van de school die zijn naam draagt, de heer Eduard Grijsbach. Hierna verrichtte Pastoor Oomens de inzegening waarna ZEerw. een korte toespraak hield. De mens moet, aldus pastoor Oomens, wer ken om te leven, doch ook om vrije tijd voor ons zelf te krijgen. Het leven van de mens moet gevormd worden door arbeid en door het be steden van de vrije tijd. Dansen onder goede leiding kan aldus pa stoor Oomens een verrijking zijn voor de mens en het is daarom dat ik graag bereid ben gevonden deze nieuwe fraaie dansschool in te ze genen in de hoop dat deze school de jonge mensen van Waalwijk en omgeving veel genoegen mag ver schaffen en dat de heer en mevr. Spaan-Grijsbach hieraan veel vol doening mogen beleven. Ik wens hun dan ook het meest denkbare succes. Burgemeester Teijssen wilde zich graag aansluiten bij de woorden van pastoor Oomens. Het gemeen tebestuur van Waalwijk heeft graag medewerking willen verlenen aan totstandkoming van dit gebouw ten dienste van de gemeenschap. Door de investeringen in dit dansinsti tuut namen de ondernemers een groot risico, doch gezien hun grote ervaringen op dit terrein en de be tekenis van dit instituut, dat te recht gezien moet worden als een gebouw voor recreatieve van de jeugd, zal succes voor de onderne mers niet uitblijven. Burgemeester Teijssen had het grootste respect voor het werk dat hier is tot stand gekomen en sprak tenslotte namens KOOPT EEN DIA-PROJECTOR Grote sortering, reeds vanaf 63.50 Vraagt demonstratie. het Waal wij kse gemeentebestuur zijn hartelijke gelukwensen uit. Hierna kregen allen de gelegen heid het echtpaar Spaan-Grijsbach te feliciteren met de totstandko ming van dit fraaie dansinstituut. Er waren veel bloemen en waar devolle geschenken w.o. een fraai tegeltableau. Het gebouw is tot stand gekomen, onder architectuur van de heer J. Spijkers uit Goirle, en gebouwd door Bouwbedrijf van Lier N.V. uit Tilburg. De fraaie beklede zetels zijn ge leverd door de firma Guston N.V. uit Reusel. De geluidsinstallatie is aange bracht door de firma Mascherien uit Oisterwijk. In het gebouw is een semi air- condition verwarming aangebracht, die de ruimte tot 12 graden kan verwarmen, de rest van de warme lucht wordt ingeblazen door een heteluchtcompressor. De zaal kan ieder moment op de juiste tempe ratuur worden gebracht. Al met al is Waalwijk een instituut rijker geworden waaraan speciaal de jeugd veel genoegen kan beleven en die naar we hopen de heer en mevr. Spaan-Grijsbach grote vol doening zal schenken. Met de bouw werd vorig jaar oktober begonnen en naar de heer Spaan ons mededeelde zal eind september met de lessen worden gestart. RONDE VAN DRUNEN Winnaar werd Gerard Vianen, Tini v. d. Lee derde. De zesde Ronde van Drunen, verreden op een fraai en bijna geheel overzichtelijk par cours, werd in de laatste ronde beslist, toen Gerard van Vianen en Hans Hans Hartog uit de kopgroep doken, op een zo snelle manier, dat het Tim v. d. Lee en A. Rus sens niet meer mogelijk was bij te blijven. Met een halve wiellengte versloeg Ge rard Vianen Hans Hartog ;Tini v. d. Lee werd no. 3, direct gevolgd door A. Russens. Gaby Minneboo en Bas Wijdenis werden resp. 5 en 6. Dit groepje van zes was het, dat zich half de koers losmaakte en een kopgroep vormde, 't welk zich de gehele ronde wist te handhaven. De verdere uitslag was 7 G. Hairwasser, 8 W. Neeskens, 9 G. v. Lith, 10 M. Bertou, n v. Veen, 12 H. v. Andel, 13 A. v. d. Aa, 14 B. v. Son, 15 A.v. d. Berg, 16 H. v. Vught, 17 A. v. Veenendaal, 18 F. Lach- terap, 19 C. Korvers, 20 J. de Wit. Bij de nieuwelingen was de uitslag: 1 P. Wegen, 2 H. Kok, 3 J. Spetgens, 4 J. van Uden, 5 N. Toussaint, 6 M. Heesbeen, 7 M. Jongkind, 8 H. Stolle, 9 J. Smulders, 10 P. Top. Er waren pl.m. 3000 toeschou wers. ZONDAGDIENST Vanaf zaterdagmiddag 1 uur tot maan dagmorgen 8 uur, uitsluitend voor spoed gevallen Dienst Dr. Verhaak. DOKTERSDIENST Zaterdagmiddag en zondag zal de dok- tersdienst worden waargenomen door dokter van Tuijn te Kaatsheuvel, Vossenbergselaan 21, tel. 04167-2006. KERKDIENSTEN ZONDAG 5 SEPTEMBER Ned. Herv. Kerk 9.30 uur en 2.30 uur Ds. P. J. Bos. Geref. Kerk 9.30 uur en 4.30 uur Ds. W. R. Barkema. N. E. O. Dinteloord - Sprang A.s. zaterdag begint de competitie weer te draaien, met voor de NEO-lui wel een zeer moeilijke tegenstander om e beginnen en wel naar Dinteloord, tegen de club van die naam. Een zeer moeilijke opgaaf dus, maar als men er met elf man hard voor gaat werken, dan zit er toch wel succes in voor de ploeg van NEO. Dus, heren, drib bel niet te lang en probeer niet onnodig een tegenstander te passeren; geef de bal snel af en dan hopen we dat jullie met een over winning thuis komen, want je weet het, de eerste klap is een daalder waard, dus veel succes. Vertrek vanaf de viersprong om half drie. BEDANKT Candidaat P. Torenbeek van Dordrecht heeft voor het beroep van de Geref. Kerk van Vrijhoeve-'s-Grevelduin-Capelle be dankt. S. S. c. A.s. zaterdag zal het competitierad dan weer gaan draaien, echter nog niet voor SSC. Toch zal er gevoetbald worden en wel in Dongen tegen de club van die naam. Dit kan weer een aantrekkelijk partijtje worden daar Dongen over een zeer goede p'oeg be schikt met zelfs zeer goede spelers. Als er gespeeld wordt zoals tegen Baardwijk en vooral toen in de eerste helft, dan is succes niet uitgesloten, maar winnen is hier bijzaak, voornamer is echter samenspel en snelheid. Supporters, ga deze laatste oefenwedstrijd ook zien. Aanvang 4 uur. DOKTERSDIENST De doktersdicnst zal het a.s. weekeinde worden waargenomen door dokter Wijffels Benedenkerkstr. 70 Waspik, tel. 04168-250. ECHTE OORLOG IN KASJMIR Tussen Pakistaanse troepen en In diase eenheden zijn zware gevechten aan de gang in Kasjmir. De Pakista- nen dreigen een grote verbindingsweg af te snijden, waardoor de 140.000 Indiase soldaten in Kasjmir van hun achterland geïsoleerd zullen geraken. President Mohammed Ajoeb Khan van Pakistan heeft tot de 115 mil joen Pakistanen over de radio ge zegd „Ik spreek tot u, terwijl de dreiging van een oorlog ons boven 't hoofd hangt. Pakistaanse troepen zijn de inheemse vrijheidsstrijders van Kasjmir te hulp gekomen". In New Delhi riep premier Sjastri een speciale ministerraad bijeen. Aan de zitting namen ook de opperbevel hebber van leger en luchtmacht, de generaals Sjoedhoeri en Singh deel. „De regering ziet de toestand somber in. De situatie kan niet ernstiger zijn", zo deelde de minister van bin nenlandse zaken, Nanda, na de ver gadering mee. Pastoor Oomens zegende de nieuwe dansschool in Heuvelring 61 - Tel. 26430 Juliana v. Stolberstraat 10 Telefoon 30106 Brabantplein 10 Telefoon 43602 uw mm WAAROM!? Generaliseren is de weg die niet wordt gemaakt maar genomen. Een boek dat niet waarachtig is wordt ter zijde geschoven. Waarom? Omdat mijn geest hunkert naar het diepste wezen in mijzelf. Ik zoek een waar heid, een weergave van het bestaan waarin ik kan geloven. De bewust wording van onze beperktheid leidt tot de grens die wij allen zullen moe ten overgaan. Het is als een steen die tegen een berg óp gerold moet wor den, om dan nog een flinke stoot te krijgen om over de top van de berg te kunnen komen. Een zuivere men selijke relatie is daarvoor nodig. Door het zién en beléven van de mens er vaar ik de relatie zoals hij op dat mo ment is. Ook ervaar ik steeds weer een relatie zoals hij niet mag zijn. De absurditeit van ons steeds weer verla gen moeten we durven erkennen. Er moet een moment komen waarin we ons leven erkennen en een moment waarin we twijfelen aan de stabiliteit van onszelf. Ieder mens moet probe ren die verwarrende grens te over schrijden. Wat hebt u te geven wanneer u ziéh verbergt achter schijn? "Over de randen van mijn handen zoek ik steeds naar andere handen, onophoudelijk SCHOENEN Grotestraat 153 Waalwijk TRAGISCH ONGEVAL Het treinverkeer op de lijn Dord recht - Roosendaal is gisternacht ruim anderhalf uur lang gestagneerd geweest door een aanrijding op een met automatische halve overwegbo men beveiligde overweg tussen Lage Zwaluwe en Zevenbergen. Bij deze aanrijding kwam de be stuurder de 31-jarige C. van Stok- kum uit Made - om het leven. Hij stond omstreeks half twee voor de ge sloten boom te wachten toen hij door een achteropkomende vrachtwagen werd aangereden. Door de kracht van de botsing werd het busje o pde over weg gedrukt, waar het door een goe derentrein die van Rotterdam op weg was naar Roosendaal in de flank werd gegrepen. De chauffeur, de eni ge inzittende van 't busje, werd uit zijn wagen geslingerd en gedood. GEEN HOOP MEER IN SAAS FEE. Het reddingsleger in Saas Fee heeft alle hoop opgegeven, dat er nog over levenden zullen worden gevonden in de ijsmassa's, die maandag het werk kamp aan de voet van de Allalin- gletscher hebben verpletterd. Volgens de laatste officiële telling hebben 90 arbeiders de dood gevon den 56 Italianen, 24 Zwitsers, 5 Spanjaarden, 3 Duitsers, één Oosten rijker en één staatloze. Vijf lijken zijn inmiddels geborgen. SPOOR IN KOFFERMYSTERIE Woensdagavond laat heeft de Fran se recherche een zeer positief spoor gevonden in de koffermoord-affaire. In Parijs werd de schrijfmachine op gespoord, waarmee naam en adres van een Afrikaanse handelmaatschappij, Maison d'Achat, op het visitekaartje waren getikt, dat in Amsterdam in de binnenvoering van de koffer met de romp werd aangetroffen. Het kaartje is afkomstig van een wereldconcern in Parijs. De typiste van het bedrijf, die het kaartje heeft aangevuld met de gegevens van de Maison d'Achat, weet zich duidelijk te herinneren, aan wie dit kaartje spe ciaal is uitgereikt. De Franse recher che is deze man op het spoor. Zijn naam wordt nog niet vrijgege ven. Deze man moet ongetwijfeld we ten, wat er met het kaartje is gebeurd en hoe het in de koffer kan zijn te rechtgekomen. „Dit is het eerste po sitieve spoor dat we hebben", juichte woensdagnacht de hoofdinspecteur, de heer Schreurs, die zijn samenwer king met de Franse recherche einde lijk beloond ziet. (De Volkskrant).

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 10