WAAlwijkse en UnqstRAAtse couratu Loodzware premielast Lawine op arbeidskamp Nederland-Indonesië Jampe van 'n BRIL? Deels uit staatskas Prins Bernhard zou Griekse koning advies geven Honderd doden? naar de vier -Qxcluóleve <3-terenkledb\cj tiïiï ïh V(. WAALWIJK B. BOUWMAN Damesmode Tilburg VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1965 86e JAARGANG No. 67 Ve tcho VAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 -Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief 04167 - 2002 de welvaart sterkere geopen- dit ver noemen, Met de stijging van heeft zich in ons volk een drang naar meer zekerheid baard. Enerzijds mag men schijnsel vanzelfsprekend omdat een stijgend inkomen de gele genheid biedt om daarvan een gedeel te te reserveren voor onvoorziene ri sico's. Wanneer welvaart er toe leidt dat ook het particulier bezit wordt versterkt, mag men anderzijds ver wachten dat men in eigen middelen een betere buffer vindt om maat schappelijke risico's op te vangen. Toch geeft men in brede kringen, ook in die der zelfstandigen, er meest al de voorkeur aan om door middel van gesloten verzekeringen een aan tal risico's over te dragen. Deze ont wikkeling wordt versterkt door de fiscale aftrekmogelijkheden. Het is geen wonder dat minister Veldkamp vanuit zijn burcht voor so ciale zaken van deze, in de lucht van dit tijdsgewricht hangende geestesge steldheid gebruik maakt om koorts achtig te werken aan een impossant bouwwerk van sociale voorzieningen. HET RISICO De meeste bewondering voor dit bouwwerk vindt hij in werknemers kringen. Dat is begrijpelijk, wanneer wij bedenken dat bij hen in meer of mindere mate gebrek dreigt zodra de werkkracht als inkomensbron wegvalt. Zelfstandigen zien wel kans of menen wel kans te zien om hun inkomen bij het wegvallen van hun werkkracht ge durende kortere of langere tijd te doen voortvloeien, zij het op een la ger niveau. Daarnaast is hun instelling min der gericht op het uitsluiten van risi co's. Zij aanvaarden die doelbewust in de hoop daarmee op langere ter mijn een krachtiger materiële positie op te bouwen dan werknemers. In de derde plaats zijn ze meestal zo ver knocht aan hun onderneming, dat zij bereid zijn voor de opbouw daarvan een sterke persoonlijke- en gezinsvei ligheid op te offeren. Deze laatste oorzaken leiden er toe dat het moei lijk is het aantal volksverzekeringen uit te breiden. Wij kennen thans drie volksverze keringen, de A.O.W.. de A.W.W. en de A.K.W. TWAALF PROCENT Voor de zekerheden, die vrijwaring van gebrek voor bejaarden, weduwen en van kinderrijke gezinnen als inzet hebben, betalen zelfstandigen in 1965 reeds 12 van het inkomen tot f 12.000 per jaar. Een groot deel van ons volk acht deze vrijwaring niet voldoende en wil deze uitbreiden tot andere in het oog lopende risico's als zware geneeskundige risico's en ar beidsongeschiktheid gedurende lange tijd. Hoe zwaar die verzekeringen zul len wegen hangt af van hetgeen bij voorbeeld onder een zwaar genees kundig risico wordt verstaan. Vele zelfstandigen zijn geen voorstander van een verdere uitbreiding der volks verzekering, omdat hiermee een ver dere gedwongen inkomensbesteding wordt opgelegd. De meerderheid der werknemers wil van risico's verlost zijn. Zij zien het uitgekeerde inkomen dikwijls als verteerbaar inkomen. Bij ondernemers betekent inkomen de beschikbaarheid van voedingsstof fen voor de opbouw van de zaak, die bij schaalvergroting steeds middelen vraagt. Voor hen is na een minimale verzorgingsgrond de sociale voorzie ning voor zich en zijn gezin de sluit post van de begroting. De zekere wetenschap bij onderne mers dat ook zij zware geneeskundi ge risico's niet kunnen dragen, leidt er toe dat in hun kring voor een volksverzekering voor dit doel min der tegenstand bestaat dan voor een soortgelijke voorziening voor arbeids ongeschiktheid. Eer is een discussie gaande of er voor invaliditeit voor zelfstandigen een afzonderlijke ver plichte voorziening moet worden ge troffen. Het is echter aan geen twijfel on derhevig dat wij met ingang van 1 ja nuari 1967 vier volksverzekeringen zullen kennen. De premieplicht en de eis van een goed inzicht in de inko mensbesteding zullen dus verder wor den verzwaard. Een extra verzwaring wordt nog verwacht door de stijgende tendens, die de kosten van de A.O.W. vertoont. De vergrijzing van ons volk heeft zijn maximum nog niet bereikt en naarmate er procentsgewijs meer be jaarden komen zal de werkende ge neratie daar groter offers voor moe ten brengen. Zonder uitbreiding van het aantal verzekerden vertoont de premielast als een stijgende lijn. Voor de zelfstandigen, maar ook voor de werknemers, want die zullen in ieder geval wel de arbeidsonge schiktheidsverzekering moeten opvan gen. Tot 1 januari 1967 zullen wij hiervoor wel met de interim-regeling moeten werken, maar de kosten daar van schijnen de overheid grote zor gen te baren. ZIEKENHUIS Bij de loontrekkenden zal het zwaartepunt van de sociale voorzie ningen geheel op de verplichte verze keringen blijven liggen, bij de zelf standigen zal dit verdeeld blijven tus sen gedwongen en vrijwillige verze keringen. Het is echter duidelijk dat een zelfstandige met verantwoorde lijkheidsgevoel op zijn minst een ver zekering sluit voor eventuele zieken huiskosten. Daarnaast zal hij zich mo gelijk dekken voor het risico van on gevallen. Wij denken aan het toege nomen verkeersrisico. Deskundigen schatten de totale pre mielast voor ondernemers op ca 20% van hun inkomen en daar zou dus nog het een en ander bijkomen. Is het een wonder dat het verzet tegen deze toe nemende lasten groeit? Er is dan niet zoveel vindingsrijkheid voor nodig om zich af te vragen of niet een (groter) deel van deze voor ieder gelijke lasten naar de staatsrekening moet worden verschoven. UIT DE SCHATKIST Moeten hiervoor niet de algemene middelen worden aangesproken? In geen geval zeggen velen, vooral onder degenen met hogere inkomens. Bij hen overheerst de vrees dat dan de tarie ven van de directe belastingen maxi maal hoog zullen blijven en deze ta rieven zijn tallozen een doom in het oog. Anderzijds is het duidelijk dat de opbrengst voor deze voorzieningen uit de lengte of de breedte moet komen. Het is nnteressant in dit verband te vermelden, dat een deel van de be lastingheffing, ook in Europees ver band, naar de indirekte belastingen zal verschuiven. Dit zou de weerstand tegen sociale voorzieningen die be taald worden uit de algemene midde len, wel eens kunnen verminderen. Om deze reden, uit het gezichtspunt der doelmatigheid en uit de onmoge lijke psychologische haalbaarheid van een steeds stijgende procentuele be lasting van het inkomen, verwachten wij dat in de toekomst een stijgend deel van de sociale lasten uit de staatskas zal worden voldaan. Juist omdat het inzicht in de kosten van de sociale voorzieningen daarmee wordt versluierd zal de vlam van de sociale fakkel nog feller gaan branden en de drang naar meer volksverzekering nog toenemen. Telegram-adres „ECHO' Het particulier bezoek van prins Bernhard aan Athene, waar hij een ontmoeting had met koning Constan- tijn, heeft (ook internationaal) nog al wat opzien gebaard. De Prins kwam terug uit Tanzania en ging volkomen onverwacht naar Athene. De Rijksvoorlichtingsdienst was Wfi - 1 Bij een ijsverschuiving in de Zwit serse plaats Saas Fee in het kanton Valais, zijn ongeveer honderd mensen omgekomen. De ramp voltrok zich j.l. maandagmiddag om kwart over vijf in enkele seconden. Een ijsklomp, volgens deskundigen 300 tot een mil joen kubieke meter groot, maakte zich los van de gletsjer „Allalin" en stortte op de loodsen van een 200 m lager gelegen arbeidskamp, waar naar schatting op dat ogenblik ongeveer honderd mensen verbleven. Men acht de kans gering, dat er nog levenden onder de soms 30 meter dikke ijslaag vandaan gehaald kunnen worden. De arbeiders, Zwitsers, Italianen, Oostenrijkers, Turken en Spanjaar den, werkten aan de bouw van een 115 meter hoge dam voor een elek trische centrale bij het meertje Matt- mark, niet ver van Zermatt. Het werk ving vier jaar geleden aan en zou eind dit jaar voltooid worden. Saas Fee is een gezocht wintersportoord, liggend op een hoogte van ongeveer 1800 meter en omringd door de Al- lalinhom, de Rimpfischhorn en de Strahlhom, bergen, die ongeveer vier duizend meter hoog zijn. In totaal werken duizend arbeiders aan de dam. De waker van een schuilhut boven Saas Fee meldde maandagavond tegen 11 uur, dat de gletsjer Allahin nog steeds schuift en dat een ijsbrok, ze ker drie keer zo groot als die welke op het kamp viel, in de vallei waar Saas Fee ligt, dreigt te storten. Moeizame hulp Onmiddellijk nadat maandagmid dag de ramp plaats had, stroomden van alle kanten reddingsploegen toe. Alle beschikbare ambulances in het kanton Valais werden naar de plaats van het ongeluk opgeroepen en ook werden verscheidene helikopters er heen gedirigeerd. Het eerste slacht offer werd pas om 8 uur 's avonds ge vonden ;het tweede anderhalf uur la- tar. Drie gewonden werderi naar een ziekenhuis vervoerd. Dinsdagmorgen had men pas vier lijken geborgen. Rode Kruisploegen en medische pioegen van het leger werken ook op de plaats van de ramp; in totaal ne men duizend mensen deel aan het reddingswerk. Juist terug Op het ogenblik van de ramp wa ren vele arbeiders juist teruggekeerd naar het kamp om er te eten. Als de lawine eerder had plaats gehad, zou den er vermoedelijk niet zoveel doden gevallen zijn. De oorzaak van de lawine moet liggen in het warme weer van de laatste dagen. Toen het ijs, vermengd met rotsbrokken, neerkwam, werden zware bulldozers tientallen meters ver weggeslingerd. Een stofwolk steeg op tot de hoogte van de bergtoppen in de omgeving. De dam zelf werd niet beschadigd, evenmin als de loodsen, waar het materiaal, dat bij het bouw werk gebruikt werd, was opgeslagen. Hierdoor hadden de reddingsploegen later het geluk, dat er voldoende bull dozers, hijswerktuigen en schijnwer pers ter plaats waren om de hulpver lening meteen grootscheeps aan te vatten. Ook werden verscheidene spe ciaal voor ongelukken in de bergen afgerichte honden ingezet. Het red dingswerk wordt bemoeilijkt door de omstandigheid, dat er nog steeds rots blokken en stukken ijs naar beneden komen. Onder hen, die door het ijs bedol ven zijn, is ook de leider van het dam- project, hoofdingenieur Ducommum. van dit bezoek niet op de hoogte, evenmin als een aantal hoffunctiona rissen. Het is bekend dat oud-pre mier Papandreoe koning Constantijn het Nederlandse koningshuis en de Nederlandse democratie ten voorbeeld heeft gesteld. Bovendien geldt prins Bernhard in ternationaal - mede door zijn vele contacten van de Bilderberg-conferen- tie - als een uitstekend representant van de „moderne monarchie". Het is dus geenszins uitgesloten, dat de jonge koning Constantijn de Prins om advies vraagt over de moei lijkheden, waarvoor 'hij zich bij het oplossen van de de regeringscrisis in zijn land ziet geplaatst. De Griekse vorst heeft laten weten dat hij zich eerst wil beraden alvorens nieuwe stappen te doen om de crisis op te lossen. Dat hij zich in deze fase zou willen laten adviseren door een man van internationale ervaring als prins Bemhard, is begrijpelijk. Uiteraard zal men nooit de juiste reden van het bezoek van de Prins aan Athene te weten komen. Particu liere bezoeken worden buiten de pu bliciteit gehouden. De woordvoerder van de RVD die om nadere gegevens werd gevraagd, wist zelfs niet de preciese datum waarop de Prins zal terugkeren. Extra hartelijk omdat hij jarig was is zondagmorgen Nederlands grootfi nancier Reinder Zwolsman door vrouw en kinderen op Schiphol ver welkomd bij zijn terugkeer uit Indo nesië. Maar al in oktober gaat de heer Zwolsman naar Djakarta terug; voor bespreking over plannen voor uit breiding van die stad, voor toeristi sche projecten op Bali en in Medan en de aanleg van een 2400 kilometer lange autoweg op Sumatra. Zwols man ziet daar een kans voor Neder landse wegenbouwers. Alleen dit laatste plan al schat de heer Zwolsman op vijf miljard gul den, hoewel de oorspronkelijke Indo nesische raming niet hoger kwam dan twee miljard. Men wil er spoe dig mee beginnen. De weg zal aller lei tot dusver ontoegankelijke gebie den van Sumatra ontsluiten, waar door meer export-produkten vrij zul len komen. De financiering van het Fokker project is volgens Zwolsman al geen probleem meer. Reeds zeer spoedig zal Indonesië met de levering van produkten aan Die West Haghe be ginnen. Deze handelsonderneming van 't Zwolsman-concem zal de pro dukten op de wereldmarkt brengen en van de opbrengst Fokker betalen. Verwacht wordt dat een groot deel van de stroom via Nederland de af nemers zal bereiken, doch een ander deel zal uiteraard direct van Indone sië naar de afnemers worden ver scheept. KLM MODERNISEERT HAAR LUCHTVLOOT 1 waalf nieuwe Douglas-vliegtuigen vóór 1970 Uit een door de KLM opgesteld meerjarenplan voor de eerstvolgende vijf jaar blijkt, dat de maatschappij de aanschaf overweegt van nog 12 Dou- glas-straalvliegtuigen vier vergrote DC-8-machines en 8 vergrote DC-9- toestellen. Dit houdt in, dat de KLM- vloot in 1970 uit 35 Douglas-straal- machines en 7 Electra's zou bestaan. Gespecificeerd zal de KLM-vloot in 1970 bestaan uit 14 DC-8-vlieg- tuigen, die de maatschappij reeds be zit; 3 DC-8 F-vliegtuigen, waarvan het laatste deze winter wordt gele verd; 4 DC-8 vergrote versie, die nog besteld moeten worden; 6 DC-9 ma chines, die reeds besteld zijn; 8 DC-9 vergrote versie, die nog besteld moe ten worden en 7 Electra's, waarvan de KLM er thans nog 11 bezit. Z1EKENCIJFER STEEG MET 40 PERCENT IN BOUW In het jaar 1964 zijn er bij het So ciaal Fonds Bouwnijverheid 200 dui zend ziekmeldingen binnengekomen, tegenover 145 duizend in het jaar daarvoor. Deze stijging (rond 40 pet.) wordt in het jongste jaarverslag van dit fonds „uitzonderlijk" genoemd. Er zijn door ziekten minstens 4520 arbeidsdagen in de bouw verloren gegaan. Ook het aantal meldingen van werkloosheid is van '63 op '64 in de bouw aanzienlijk gestegen. Er kwa men er in '64 37 duizend binnen. Dat is bijna 50 percent méér dan in het voorafgaande jaar. Toen bedroeg het aantal meldingen 25.750. De gemid delde duur van de werkloosheiw was evenwel in '64 korter dan in '63. To taal is er 16,5 miljoen gulden aan werkloosheidsgeld uitgekeerd. VARA-ACTIE „VAN HARTE" BRACHT RUIM f 45.000 OP De VARA-actie „Van Harte" heeft maandagavond een bedrag van ruim f 45.000 opgeleverd ten behoeve van een recreatiecentrum voor geestelijk gehandicapte kinderen en hun ouders. De samenstellers van het gelijkna mige radio-programma, dat maande lijks uitgezonden wordt, hadden na twee succesvolle uitzendingen (een voor het Koetshuis in Den Haag en een voor de „goede Duitser" Notzko) een streefbedrag van f 50.000 aan gekondigd. Tijdens de uitzending waarin men naast een korte inleiding voortdurend contact had met verslaggevers in vele grote plaatsen van ons land, kwamen niet alleen geldbedragen binnen, maar stelden velen zich in dienst van het te bouwen centrum. Een elektrische in stallatie, twee caravans en enkele ha grond konden eveneens worden geno teerd. Presentator Henk v. Stipriaan kon na een halfuur ongeveer f 15.000 aankondigen. Vlak voor het beëindi gen van de uitzending (rond half 8) was het totaalbedrag f 45.000. BUITENLANDSE WERKKRACHTEN In Nederland werkten op 31 de cember jl. in totaal bijna 85.000 bui tenlandse arbeidskrachten. Venvacht wordt dat dit aantal dit jaar verder zal toenemen. Dit antwoordt minister Den Uyl (Economische Zaken), mede namens zijn ambtgenoten Veldkamp (Sociale Zaken en Volksgezondheid) en Vrolijk (Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk) op schrifte lijke vragen van de Tweede-Kamer leden Slotemaker de Bruine en Burg- graaff (beiden PSP). De raming van EEG-deskundigen, dat Nederland nog ongeveer 10.000 buitenlandse ar beidskrachten nodig heeft, is tot stand gekomen in samenwerking met Nederlandse deskundigen. Dan natuurlijk naar nlmodeüon 1963 Brillenspeciaalzaak v/h J. Tausch enorme keuze prettig te kopen grote service snel klaar Waalwijk, Grotestraat 231 Oisterwijk, Dorpstraat 15 SCHULDEISER DOODT DRIE MENSEN EN ZICHZELF In Ramat-Gan bij Tel Aviv heeft een 68-jarige zakenman twee schul denaren en een vrouwelijke politie agent doodgeschoten en daarna zelf moord gepleegd. Het drama had plaats in het kan toor van een advocaat, waar de za kenman kracht bij zette aan zijn eis tot betaling van 200.000 gulden, die een man en een vrouw hem schuldig waren. De gemoederen raakten zo verhit dat de zakenman een pistool trok en de man en de vrouw dood schoot, waarna hij de straat op vluchtte. Toen twee vrouwelijke poli- tie-agenten hem trachtten aan te hou den, schoot hij één van hen dood. Daarna pleegde hij zelfmoord. BRANDKASTKRAAK IN TILBURG In de villa van de familie Enne- king aan de Bredaeseweg te Tilburg is een inbraak gepleegd, waarbij de brandkast werd gekraakt. Al het geld, een bedrag van ongeveer f 700. - verdween, maar de inbrekers lieten de juwelen, gouden horloges en andere sieraden in de opengebroken kast achter. De daders hebben gebruik ge maakt van het feit dat de tuinman- huisbewaarder een uur van huis ging. De familie zelf is momenteel met va kantie. GEEN VS-MOTOREN IN FRIENDSHIPS Volgens de in Londen verschijnen de „Sunday Telegraph" zal de Ame rikaanse regering waarschijnlijk het voorbeeld van Engeland volgen en geen vergunning verlenen voor de uitvoer van turbine-schroefmotoren voor de honderd Fokker Friendship vliegtuigen die Nederland aan Indo nesië wil verkopen. „Aan Amerikaanse zijde zouden twee motieven gelden. Het eerste is de algemene steun aan Engeland in zake Maleisië in ruil voor Britse steun aan Amerika's politiek in Viet nam. Een nog sterkere factor kunnen de toenemende aanwijzingen zijn dat president Soekamo meer en meer in de sfeer van Peking glijdt", aldus het bericht in de Sunday Telegraph. - In Nijmegen werd de heer H. Biemans (46, vader van vier kinde ren) op slag gedood, toen hij op een kruispunt in Hatert met zijn brom fiets tegen een vrachtauto reed. - De 81-jarige weduwe J. Peters- Schuurman is in Amsterdam op een "zebra" doodgereden door een zes- wielige truck met oplegger. HcuvcJftroat 14 - Telefoon 26SS2 Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES VESTEN ROKKEN KRAAGJES PANTALONS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN. STOFKNOPEN maken enz.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1