wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRAnt VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1965 86e JAARGANG No. 67 86e JAARGANG No. 67 Uitgever Waalwfjkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 ^Bureaux Grotestraat 205, WaalwijkTel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.23 p. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 by girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres„ECHO" en Sprang-Capelle is een plaats, die oppervlakkig beschouwd, stabiel stationnair is. Maar de schijn bedriegt. Een nadere beschouwing leert ons al spoedig anders. In het gesprek, dat wij met Burgemeester Van Prooijen hadden, hielp deze ons vlug uit de droom. Hij schilderde ons in plaats van de gesloten dorpsgemeenschap een open gemeenschap voor en in plaats van een rustig en landelijk dorp, een van vitaliteit bruisende gemeente met vele aspiraties. Geslotenheid doorbroken door jeugd Over de openheid zegt hij "De jeugd zwermt uit. Ook die van Sprang-Capelle. Die jonge mensen hebben hun eigen normen. Of ze nu in Groningen of hier wonen." Het is de rust van de magistraat, die dit feit kan constateren, zonder erover in paniek te geraken. Als ik met Burgemeester Van Prooijen spreek in het tweede van de inter views met Burgemeesters in het stads gewest, valt het direct op, dat hij ach ter elk maatschappelijk verschijnsel en achter elk statistisch cijfer de mens weet. Zo ook in dit gesprek over de openheid van zijn gemeente. Hij wijst dan op het optreden van de tienerster Rob de Nijs, die op Ko ninginnedag in Sprang-Capelle door dezelfde jeugd werd toegefloten als die we in "top en flop" kunnen zien. Zo past de jeugd van Sprang-Ca pelle in die van de gehele streek. Ik vraag of die toenemende contac ten niet met fricties gepaard gaan, die b.v. de criminaliteit verhogen. "Nee", is het antwoord, "daarvan is mij niets gebleken". Momentopname Burgemeester Van Prooijen weigert wensen voor de stadsgewestelijke sa menwerking te noemen. Dat moet in de stadsgewestelijke commissie aan de orde komen. "Het zou niet elegant vertrokkenen). Geruime tijd waren de vertrekoverschotten aanzienlijk groter geweest. Het gemeentelijk beleid heeft dus zijn vruchten al opgeleverd. 'Enkele flinke contingenten hui zen en we zitten met een vestigings overschot", durft de burgemeester te voorspellen. Die - ontbrekende - woning contingenten zijn zijn grootste zorg als jonge, energieke mensen wegtrek ken, zou dat wel eens funest kunnen zijn voor het verenigingsleven. Daarom wordt bij de toewijzing van nieuwe woningen een bepaald deel ge reserveerd voor jonge gezinnen. Woningbouw Hoewel de bouwactiviteiten de laat ste jaren niet onbevredigend zijn, zag Burgemeester v. Prooijen toch graag meer contingenten, zodat zijn gemeen te inderdaad als woongemeente kan gaan fungeren. Er is veel gebouwd de afgelopen jaren. Tussen 1945 en 1964 werden 259 particuliere woningen gebouwd en 374 woningwet- en premiewoningen. Thans is het contingent van 1965 in aanbouw 31 woningwetwoningen, 12 premiewoningen, 4 vrije sectorwo ningen en 7 woningen, te bouwen door bouwvakarbeiders in hun vrije tijd. Het uitbreidingsplan Sprang-Noord is thans helemaal gerealiseerd. Ten de plaats te behouden - door de ge meente centraal gesteld. Dat dit be leid geslaagd is, acht Burgemeester v. Prooijen bewezen, doordat de afna- ipe van het aantal pendelaars (in ab solute cijfers én procentsgewijs) is af genomen. Daarvoor zorgden de industrieves tigingen op het industrie-terrein aan de Dick Flemmingstraat en moet het industrieterrein aan de haven gaan zorgen. Met het zand, dat vrijkwam door de uitbaggering van de haven, is het industrieterrein opgehoogd, dat thans bouwrijp wordt gemaakt. De haven is bereikbaar voor sche pen tot 400 ton. Het industrieterrein daar is ideaal gelegen, vooral als de nieuwe Langstraatweg en de verbin ding Tilburg - Gorinchem gereed zijn. Oude Maasje: naar westen open Burgemeester Van Prooijen vindt, dat het Oude Maasje naar het Wes ten open moet blijven. Dan laat hij zich even gaan "Bestaat er wel een mooier indu strieterrein dan langs het Oude Maas je? Het zou jammer zijn als men daar van niet zou profiteren door het uit te baggeren en er insteekhavens langs zijn, als de leden van die commissie een en ander eerst in de krant zouden lezen." Ons gesprek moet een moment-op^ name worden van de gemeente Sprang-Capelle. Sinds de oorlog is het gemeente lijke beleid er op gericht geweest het leef- en woonklimaat op een hoger niveau te brengen door onderwijsvoor zieningen, recreatiemogelijkheden en een verbetering van het uiterlijk aan zien van de gemeente. Bovendien heeft het gemeentebe stuur steeds gepoogd de werkgelegenr heid ter plaatse op te voeren en woon ruimte te scheppen, vooral voor de eigen jonge mensen. V ertreko verschot loopt terug Sinds jaar en dag heeft Sprang- Capelle een vertrekoverschot gekend. Bovendien was het geboorte-over schot erg klein, zodat het bevolkings aantal zeer stabiel is. Daar komt nu enige verandering in 1964 gaf met 118 geboorten en 61 sterfgevallen 'n geboorteoverschot van 57 te zien. Bo vendien was het vertrekoverschot slechts 18 (220 vestigingen tegen 238 Zuiden van de kerk in Sprang is het uitbreidingsplan "Sprang-Zuid" van kracht. Daarin zijn middenstandswo ningen geprojecteerd, omzoomd met bungalows. Deze bungalows zullen ook in de middenklasse komen. Bo vendien wordt er een strook gereser veerd voor duurdere bungalows. In het plan Vrijhoeve I is bijna geen ruimte meer. Tegenover het gemeen tehuis komen nog een twintigtal wo ningen en een winkelgalerij. Inmiddels is men begonnen met 't bouwrijpmaken van de gronden in het plan Vrijhoeve II, tussen Loonsestraat en Trampad. Aan de Nieuwevaart zijn momen teel 31 woningwetwoningen in aan bouw, die gevolgd zullen worden door een nieuw contingent. De woningwetwoningen zijn geno men uit de zg. keuzeplannen en zijn daardoor met een huur van f 16,60 niet al te duur. De premiewoningen komen op 'n huur van ongeveer f 25. Mede dank zij de woningbouwstich- ting heeft de gemeente toch vrij goed kunnen bouwen. W erkgelegenheid Ook de uitbreiding van de werkge legenheid is - om jonge mensen voor te maken. Het regionale industrieter rein kan zich voortreffelijk langs het Oude Maasje uitstrekken. „Het Waalwijkse havengebied is daarvoor over tien jaar trouwens te klein. Tussen noordelijk industriege bied en zuidelijk woongebied kan dus een agrarische strook komen." Burgemeester Van Prooijen schil dert hiermede een ruimtelijk perspec tief, dat geen socioloog hem zou ver beteren. Jachthaven De haven is thans zo vergroot, dat er een jachthaven in past. De gemeen te heeft daarover nooit veel tam-tam gemaakt om geen al te grote verwach tingen te wekken. Nu is de jachtha ven voor 30 a 40 bootjes volgend jaar klaar. Na 1969, als de Deltawerken ge reed zijn, kan de haven zonder veel kosten worden uitgebreid. Dan zijn geen kaden meer nodig, omdat er geen eb en vloed meer is. Ideale onderwijssituatie Een ander belangrijk element is een goedé woonsfeer in het onderwijs. Die onderwijs-situatie vindt Bur- gemeeseter v. Prooijen voor Sprang- Capelle bijzonder gunstig. Er zijn drie nieuwe kleuterscholen uit de grond gestampt één openbare en twee bijzondere. De omgeving van de openbare la gere school is gesaneerd en aan de school zelf worden ook de nodige herzieningen getroffen. Voor een nieuwe bijzondere school aan de Heistraat is de urgentieverkla ring reeds binnen. Het wachten is nog op de bouwvergunning. De christelijke streekhuishoud- school en de christelijke u.l.o.-school completeren de "stoffering" op on derwijsgebied. Bovendien ligt Sprang-Capelle gun stig t.o.v. de Christelijke H.B.S. in Waalwijk, evenals t.o.v. de nijver heidsschool. "Dat maakt onze gemeente", zo vindt Burgemeester Van Prooijen, "wel bijzonder aantrekkelijk als ves tigingsplaats. Daarbij mogen ook de HTS in Den Bosch en de Economi sche Hogeschool in Tilburg niet ver geten worden". Schoolbesturen en oudercommissies actief De algemene ontwikkeling in Sprang-Capelle staat op een hoog peil. Dat blijkt uit het ETI-rapport, dat aantoont, dat relatief veel werk nemers in de dienstensector emplooi vinden. Heel wat ouders ontzeggen zich veel om hun kinderen in de ge legenheid te stellen te studeren. De scholen voorzien op deze wijze in een belangrijke behoefte. De schoolbesturen zijn bijzonder actief. Ook de oudercommissie van de openbare lagere school en de kleuter school doen veel werk. Dat betekent, dat in Sprang-Capel le geheel gewerkt wordt in de geest van de laatste herzieningen van de L.O.-wet. Veel geld heeft de gemeente uitge geven voor de verfraaiing en verbe tering van de straten. De Burgemees ter noemt slechts de Gedempte Bin nenhaven, de Oude Straat en het kerkplein in Sprang, de Hoofdstraat, Schoolstraat, Wendelnesseweg en Ju- lianalaan, de Korte Nieuwstraat, de Poolsestraat en de Jan de Rooijstraat. Bijzonder trots is de Burgemeester met de openbare verlichting, die kort geleden nog op een zeer modern ni veau werd gebracht. Zwembad: 32.000 bezoekers Het zwembad is een groot succes gebleken. In de zeven weken dat het bad open is, is het door 32.000 men sen bezocht. Mede gezien de weers omstandigheden is dat een zeer res pectabel aantal. De bevolking beschouwt het bad helemaal als "van ons" en dat bevalt het gemeentebestuur wel. Het dorpshuis zal volgend jaar mei of juni gereedkomen. Naast het gesaneerde kerkplein in Sprang begint het Hervormd Jeugd centrum zijn voltooiing te naderen. De oude landbouwschool wordt straks sporthal. Recreatie Voor de recreatie heeft het gemeen tebestuur grote investeringen ver richt. In elk van de kernen zijn twee sportvelden aangelegd met kleedac- comodatie. SSC gaat binnenkort het tweede veld in gebruik nemen en voor NEO zal er zelfs een derde veld moe ten komen. De leden van SSC gaan nu - fi nancieel geruggesteund door de ge meente - de handen uit de mouwen steken voor een uitbreiding van de kleedlokalen. Dat voorbeeld zal spoe dig door andere verenigingen worden gevolgd, verwacht de burgemeester. Hij stelt het bijzonder op prijs, dat de verenigingen zelf meewerken. Wat al te gemakkelijk wordt tegenwoordig tegen de overheid aangeleund. „Achter de Hoven": Trots van gemeente Op 24 september wordt de brand weergarage officieel ter beschikking van de brandweer gesteld. De nieuwe garage was dringend noodzakelijk. De verspreiding van het materiaal over 'n drietal stallingsplaat sen is natuurlijk ook niet al te best. Burgemeester Van Prooijen toont overigens grote be wondering voor de medewerking van de particulieren, die hielpen het blus- singsmateriaal onder te brengen. Vooral de paraatheid van de familie Van Wijlen was voorbeeldig) Met de ingebruikname is ook de aanschaf van een nieuwe alarmerings installatie gemoeid. Onlangs verleen de G.S. daarvoor goedkeuring. Van de bouwwerken, die de ge meente zeer verfraaien noemt Burge meester Van Prooijen tenslotte het be jaardencentrum "Achter de Hoven", dat zeer goed voldoet en de trots is van de Sprangse gemeenschap. Als ik burgemeester Van Prooijen vraag wat van zijn wensen die hij bij zijn benoeming had, is gèrealiseerd, kan hij vele zaken noemen zwembad, dorpshuis, sportvelden, openbare ver lichting, bejaardencentrum, veel openbaar groen. Riolering: voornaamste wens Hij is echter bijzonder openhartig en wil ook de dingen noemen, die nog niet werden voltooid. De voornaamste daarvan is de rio lering. Een riolering acht de burgemeester een normale voorziening i»i een ge meente. Er is een plan voor de eerste fase ingediend. Die eerste fase om vat de weg van 't kruispunt in Sprang tot het Vrijhoeveplein. Toch is in de gerealiseerde uitbrei dingsplannen en gereconstrueerde straten bij elkaar reeds pl.m. 9 km riolering aangelegd, maar zonder sa menhang en zonder zuivering. Voor de aanleg van het hoofdriool moet het bitumen wegdek geheel open. De gemeente wil dan van de gelegen heid gebruik maken de weg te ver breden, omdat de autodichtheid enorm is toegenomen. Het geld dat hiervoor nodig is moet uit een extra uitkering uit het gemeentefonds ko men. Financiële perikelen Voor 1965 heeft Burgemeester van Prooijen geen financiële zorgen meer. Wel voor 1966, als de garantie-uit kering voor het eerst met 20 zal worden verminderd. Het probleem van de gemeentelijke financiën moet in de kern worden aangepakt het aandeel van het ge meentefonds in de belastingopbrengst moet omhoog. Verder denkt de burgemeester aan een woonplaatsbelasting en hoopt hij op een spoedige aanvaarding van het wetsvoorstel, dat bijzondere uitkerin gen aan de gemeenten mogelijk maakt voor de wegenaanleg. Ontsluiting: van grootste belang De ontsluiting van Midden-Brabant acht Burgemeester Van Prooijen van het allergrootste belang. De Langstraatweg ("die moet vier baans worden!"), de weg Tilbnrg - Gorinchem en de tweede verbinding Breda - Den Bosch via Oosterhout en Kaatsheuvel/Sprang-Capelle kunnen veel voor die ontsluiting doen. De .nieuwe route Breda - Den Bosch zou dan via de Wendelnesseweg met de Langstraatweg verbonden kunnen worden. Tuinbouwstichting: goedgekeurd door G.S. Een belangrijk punt in de toekom stige ontwikkeling is de realisering van de ruilverkaveling "Het Zuider- afwateringskanaal". De Burgemeester hoopt, dat de stemming nog in 1966 zal kunnen plaatsvinden. De tuinbouwstichting - onlangs goedgekeurd door G.S. - moet over de gronden beschikken om een positie in de ruilverkaveling te verwerven. De gemeente heeft reeds gronden voor dat doel gekocht, maar "we zitten nog ver van de benodigde 60 ha." Hart-plan Voor de toekomst denkt Burge meester Van Prooijen aan een verde re uitbouw van zijn gemeente. Hij wil een "hart" creëren in het gebied tussen Julianalaan, Spoorlijn en Vrijhoeveplein. Daarvoor moet dan een structuur plan worden ontworpen, waarin plaats moet zijn voor een school, een kerk en een plein, dat met woningen wordt omzoomd. Samen met het ge meentehuis en de winkelgalerij, die bij de brandweergarage is voorzien (10 winkels), kan dat 'n waar "hart" van de gemeente worden. Het gemeentehuis is te klein. De burgemeester geeft dat gaarne toe als ik hem vraag of er geen nieuw moet - komen. Hij vindt echter een uitbrei ding voldoende. Op den duur zal er wellicht toch een nieuw gemeentehuis moeten komen, maar pas op de aller laatste plaats. In deze tijd van wo ningnood moet de overheid zichzelf beperkingen opleggen in de bouwsec tor, vindt hij. Burgemeester Van Prooijen vindt zijn gemeentenaren hartelijke mensen. Het isolement van eertijds is doorbro ken door een grote mobiliteit. De verhoudingen protestant-katho liek en hervormd-gereformeerd zijn uitermate goed. De burgemeester is bijzonder te spreken over de burgerzin en gemeen schapszin, die nog in zo ruime mate aanwezig zijn. "In een gemeente, waar men zo graag in samenwerking iets opbouwt, is het prettig werken", zo besluit hij ons gesprek. De rcho vAn het Zuióen Sprang-Capelle: bruisend van Burgemeester M. VAN PROOIJEN Magistraat. "Achter de Hoven"trots van gemeente. De nieuwe brandweergarage, die op september officieel wordt overgedragen. Het nieuwe zwembad 32.000 bezoekers in 7 weken.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 9