wAALwijkse en UnqstRAAtse couRant behoorde tot kleine groep groten cabaüero India en Pakistan Jampe van '^ITlierlo 'n BRBL? anders dan andere Rectificatie Najaarsshow 1965 -Qxcluóieve S-lerenklediixa WAALWIJK Damesmode Tilburg B. BOUWMAN KLEUTER DOOD DOOR PARATHION VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1965 86e JAARGANG No. 69 De echo van het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04150-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres bert Schweitzer Dr. Albert Schweitzer, winnaar van de Nobelprijs voor de Vrede m het jaar 19o2, behoorde tot het kleine groepje groten op aarde dat elke wereldse ambitie opgaf voor het verwezenlijken van 'n geestelijk ideaal. Y elen beschouwden hem als een moderne St. Franciscus of als een nieuw soort profeet. Op zijn minst zal niemand kunnen ontken nen, dat hij een man was die in zijn generatie geen gelijke had. Schweitzer was filosoof, theoloog, musicus van grote faam en een autoriteit waar het de muziek van Johan Sebastiaan Bach betrof. Hij offerde een briljante loopbaan op om als zendingsarts in het hart van Afrika te gaan werken. Daar behandelde hij lepralijders en andere zieken, terwijl hij het christelijk geloof predikte zoals hij het zag. Het hoofdthema van zijn levens beschouwing was, zoals hij het noemde, de eerbied voor alles wat leeft. Zelfs kleine schepsels behan delde hij voorzichtig. Zo liet hij vruchtensap op de vloer druppelen omdat de mieren het zo graag lust ten. In zijn oerwoud woning werd hij omringd door jonge dieren, tot pelikanen toe. Over zijn leerstelling, die hem vermaardheid bezorgde als pleitbe zorger voor de wereldvrede schreef hij: Iedereen die eerbied voor het leven heeft wordt gedwongen zich onophoudelijk bezig te houden met het lot van zijn medemensen en zich, als mens te geven aan de mens die hulp nodig heeft". In 1950 werd dr. Schweitzer door de „National Arts Foundation" in New York, een filantropische ver eniging waarvan vooraanstaande schrijvers, artiesten enz. lid van CONSTANTE KWALITEIT - 25 STUKS f 1.25 BRANDKASTKRAAK IN LONDEN Buit half miljoen gulden De vier brandkastenkrakers die tij dens het weekeinde een Londense ju welier hebben bestolen van goud en juwelen tot een bedrag van een half miljoen gulden, zijn in alle gemoeds- en andere rust te werk gegaan. De in braak werd pas maandag ontdekt. De bende werkte in „ploegendienst" Terwijl twee de acetyleenbranders op de brandkasten hielden, sliepen de twee anderen in een aangrenzend ver trek, waar de politie slaapzakken, kussens, handdoeken, restanten van verscheidene maaltijden en ontelbare sigaarpeuken vond. De vier krakers slaagden er niet in alle brandkasten open te krijgen. Twee moesten ze laten staan. Uit de andere haalden ze voor 100.000 gul den aan goudstaven en voor 400.000 gulden aan juwelen, waaronder o.a. trouwringen die deze week afgele verd hadden moeten worden. Direc teur Paul Podolsky zei „Dit zijn wat je noemt lui met stalen zenuwen ge weest. Een van mijn mede-directeuren is woedend, omdat ze op de koop toe een doos met dure sigaren van hem hebben opgerookt." De politie weet nog niet hoe de mannen het gebouw zijn binnen geko men. Ze denkt op zaterdag, waardoor ze bijna 48 uur de tijd hadden om hun kraak te zetten. Z1jn, gekozen als de man, die de beste oplossing heeft gevonden voor de wereldvraagstukken. Albert Schweitzer had een ijzer- sterk gestel, dat hem in staat stelde het klimaat rond de evenaar te trotseren en zeer veel lichamelijke en geestelijke arbeid te verrichten. Voordat dr. Schweitzer in zijn jeugd de beschaafde wereld ver liet schreef hij een studie over hef nieuwe testament, waarin hij zijn ideeën uiteenzette over de histo rische kritiek op het leven van Jezus Christus. Zijn religieuze ge dachten, die beroering in prote stantse theologische kringen op wekten, werden in 1930 verder ont wikkeld in het werk „De mystiek van de Apostel Paulus" en in zijn autobiografie „Zijn leven en ge dachten" van 1931. Schweitzer ontving veel eredoc toraten aan verscheidene Europese en Amerikaanse unversiteiten, waaronder die van Oxford. In 1912 trad hij in het huwelijk met Hele na Bresslau, dochter van een hoog leraar aan de universiteit van Straatsburg. Zij hielp dokter Schweitzer als verpleegster. Uit 't huwelijk werd een dochter geboren, die later een Zwitserse orgelbou wer huwde. Albert Schweitzer werd op 14 januari 1875 geboren in het dorp Kaysersberg in de Elzas. Hij was de zoon van Louis Sweitzer, de plaatselijke Lutherse predikant, en Adele Schillinger. Zoals zijn naam al doet veronderstellen was zijn familie ongeveer tweehonderd jaar eerder uit Zwitserland naar de El zas getrokken. Schweitzer werd als Duitser geboren maar hij werd Fransman toen de Elzas na de eer ste wereldoorlog weer Frans gebied werd. Zoals veel Elzassers sprak hij Frans en Duits met hetzelfde gemak. Toen Schweitzer nog een kind v/as werd zijn vader overgeplaatst naar Suensbach, in de buurt van Colmar Daar, in de dichtbeboste Vogezen, werd hij grootgebracht. Na in Muelhouse op school te zijn geweest ging hij studeren aan de univertiteit van Straatsburg. Van daar ging hij naar de universitei ten van Parijs en Berlijn. Als jongen bespeelde hij reeds 't kerkorgel in Suensbach. In Parijs kreeg hij lessen van Charles Marie Widor, toen de grootmeester op het orgel, die hem de liefde voor de muziek van Bach bijbracht. Op 24- jarige leeftijd verwierf Schweitzer een doctoraat in de filosofie op een verhandeling over Kant, de Duitse filosoof. Later voegde hij hier twee doctoraten aan toe, in de medicij nen en de Godgeleerdheid. Tijdens zijn studiejaren bouwde hij een in ternationale reputatie op als orga nist en als deskundige op het ge bied van orgelbouw. In 1904 dwong hij de bewondering af van de gehe le muziekwereld met zijn studie over Bach getiteld: „Is Bach, le musisien poète", die eerst in het Frans en later in het Duits en En gels werd uitgegeven. Als 30-jarige was dr. Schweitzer hoofd van de theologische Faculteit en hoogleraar in de Godsdienstige fiiosofie in Straatsburg en hulppre dikant in de St. Niklaus-kerk in die stad. Voorts was hij organist van de Parijse Bachvereninging en in de Spaanse stad Barcelona. Schweitzers vrienden stonden ver steld toen hij zijn muziek-carrière opgaf voor de studie in de medicij nen omdat hij zendingsarts wilde worden. Hij had dit besluit echter reeds op 21-jarige leeftijd geno men. Eens vertelde hij hoe hij op heel jeugdige leeftijd was begonnen te piekeren over het lot van de zwarte volkeren, toen hij werd ge troffen door een negerfiguur op 'n monument in Colmar, gewijd aan de Duitse koloniale macht. Toen ai wist hij op welke wijze hij de mensheid zou gaan dienen. Binnen zes jaar voltooide hij de artsenstudie en hij bood zich aan bij de protestantse evangelische ge meente in Parijs, als vrijwilliger- zendingarts voor de Franse kolonie Gabon in West-Afrika. In eerste instantie mocht hij al leen gaan als hij beloofde niet te zullen preken, dit vanwege zijn onorthodoxe opvattingen, maar op 't laatste ogenblik werd deze voor waarde ingetrokken. Op goede vrijdag in het jaar 1913 vertrok hij met zijn vrouw uit Bor deaux. Zij zetten voet aan land in Kaap Lopez vanwaar zij de Ogowe- rivier optrokken om in een van de minst ontwikkelde streken van Af rika, in de Franse nederzetting Lambarene, hun tenten op te slaan Vooral het klimaat ter plaatse staat als zeer ongezond bekend. Juist deze plaats had dr. Schweitzer ge kozen toen hij vernam dat daar binnen een straal van 800 km. geen dokter was. Schweitzer begon zijn werk in 'n oud, gedeeltelijk bedekt kippenhok dat hij wit had gekalkt. Al vlug verspreidde zich het nieuws door het oerwoud dat een blanke „oganga" (medicijnman) al le ziekten kon genezen. Van hon derden kilometers uit de omtrek kwamen de patiënten naar Lamba rene. Ondanks uitputtende hitte en ge brek aan medicamenten en instru menten werkte de jonge arts dag en nacht. Hij bestreed de slaapziek te, malaria, epra, olifantsziekte, zweren en opereerde breuken. Toen hij negen maanden in Lambarene was had hij meer dan 2000 mensen behandeld. Een andere zware strijd was die tegen onwetendheid en bij geloof. De oerwouddokter bouwde zijn ziekenhuis met eigen handen. Hij was tegelijk architect, timmer man en geldschieter. Wat hij aan zijn orgelconcerten en zijn boek over Bach had verdiend stak hij in het ziekenhuis. De eerste wereld oorlog stak een spaak in het wiel. In 1917 werd het echtpaar in Frank rijk geïnterneerd, zijnde onderda nen van een vijandelijke mogend heid. De oorlog, ziekte en geldgebrek hielden Schweitzer 7 jaar in Euro pa, in welke periode hij aan de eerste delen van zijn „Filosofie der beschaving" werkte. Toen hij in 1924 naar Lambarene terugkeerde was zijn hospitaal door witte mie ren verwoest. Zijn patiënten waren blij met zijn terugkeer, maar er waren alleen dakloze hutten om her. te huisvesten. Korte tijd later brak in het gebied hongersnood uit die gepaard ging met een dysente- bezoek aan de Verenigde Staten. Hij sprak het Goethefestival in As- pen, Colorado, toe en nam later deel aan de Goethe-herdenkingen m Franfort. In 1951 ontving hij de vredesprijs van de Duitse boekhandel en hij werd benoemd tot lid van de Fran se Academie voor Sociale en Poli tieke Wetenschappen waar hij de vakantie zetel kreeg van oud-maar- schalk Pétain die wegens zijn Vichy-verleden was geroyeerd. Over het leven van dr. Schweit zer zijn verscheidene boekwerken geschreven en hij is een van de zeer weinigen over wie voor hun dood al een film werd gemaakt en een toneelstuk geschreven. De (Amerikaanse) film mocht pas na zijn dood vertoond worden, op het festival van Edinburgh, aldus was de voorwaarde. In 1952 kreeg hij de Nobelprijs voor de Vrede. Bij het horen van dit nieuws zei hij: „Als ik het goed begrijp heb ik deze onderscheiding te danken aan het feit, dat ik de eerbied voor het leven in het ge- dachtenleven van onze tijd heb geïntroduceerd. Het was hier, in Lambarene, dat ik het belang er van ontdekte. Ik ben er van over tuigd dat dit idee zal bijdragen tot de groei van een geestelijke en mo rele beschaving, waarvan de vrede en de toekomst van het mensdom zullen afhangen". Hij kondigde aan de aan de prijs verbonden 120.000 gla. te zullen gebruiken voor de bouw van een nieuw dorp voor zijn lepra-lijders. De steden Colmar en Munster maakten hem ere-burger. Schweitzer bracht in de zomer van 1954 weer eens een bezoek aan Eu ropa. In november van dat jaar ontving hij in Oslo het bij de No belprijs behorende diploma. In een toespraak, die onder anderen werd aangehoord door koning Haakon van Noorwegen, drong de grijze prijswinnaar met grote nadruk aan op vredelievendheid. Een donde rend applaus viel hem ten deel en de Noorse koning stapte naar vo- „L'HEURE DES DAMES ET MESSIEURS" in de Stadsschouwburg te Tilburg op dinsdag 14 september 1965. In de vorige aankondiging (3 september) is abusieve lijk het verkeerde telefoonnummer van de Stads- schouwburg vermeld. Dit moet zijn: 04250 - 32220 ren om hem hartelijk de hand te drukken. Tijdens zijn verblijf in Oslo brachten de Noorse dagbladen, door middel van een speciale col lecte, nog eens 130.000 gld. bijeen voor zijn patiënten, een bedrag dat dus groter was dan de Nobelprijs. Nog meer onderscheidingen vie len hem ten deel bij zijn tachtigste verjaardag in januari 1955 die hij in Lamberene vierde, zoals de Westduitse en de Britse orde van verdienste en het erelidmaatschap van de Amerikaanse Academie en Nationaal Instituut van Kunsten en Letteren. In het voorjaar van 1957 riep hij, in een door radio-Oslo omgeroepen boodschap, op de beëindiging der kernproeven waarbij hij de wereld waarschuwde voor het gevaar van de radio-activiteit welke hij „een ramp voor het menselijke ras" noemde. In 1959 ging hij naar Kopenha gen om er de Sonning-prijs van honderdduizend kronen voor zijn werk in Lambarene in ontvangst te nemen. Koning Frederik van De nemarken ontving hem toen in audiëntie. Toen hij negentig jaar werd, in 1965, was Schweitzer nog steeds volop actief. Zijn vrouw was toen al bijna acht jaar geleden in Zü- rich op 79-jarige leeftijd overleden. De wereld heeft in dr. Albert Schweitzer een groot man verloren. Indiase troepen zijn nu over een front van 86 kilometer breedte Pa kistan binnengevallen. Zij bedrei gen de stad Lahore (1% miljoen inwoners), een strategisch knoop punt voor de Pakistaanse troepen, di ein Kasjmir in het veld staan tegenover andere Indiase eenheden. Deze dramatische ontwikkeling van het Indiaas-Pakistaanse conflict om Kasjmir speelt zich af onder een groeiende dreiging van directe Chinese inmenging. Pakistanen hebben er de laatste tijd geen ge heim van gemaakt, dat zij van Pe- ne-epidemie. Onverschrokken be streed Schweitzer zowel ziekte als honger. Toen begon hij helemaal opnieuw. Hij bouwde een beter ziekenhuis op een betere plaats langs de rivier. Om geld voor zijn werk bijeen te krijgen bracht hij af en toe bezoeken aan Europa. Hij gaf concerten en gastcolleges in veel landen, waaronder Engeland, Nederland en Duitsland. Vooral in Londen genoot hij grote bekend heid als Bachvertolker. Hij speelde onder meer in de Abdij van West minster en in de Kathedraal van S.t Paul. Maar hij speelde ook in het oer woud. Door zijn mateloze energie was hij nog in staat zijn techniek op peil te houden op een piano met orgelpedalen, hem geschonken door de Parijse Bachvereniging. Zo hoor den de negers in Lambarene de klanken van de fuga's van Bach op stille avonden over de rivier zwe ven. Naarmate zijn werk meer be kendheid kreeg stroomden de bij dragen binnen. Europese artsen en verpleegsters voegden zich bij hem terwijl bij zelf een inlandse ploeg opleidde. Toen de tweede wereld oorlog op het punt stond uit te bre ken vertrok Schweitzer, die toen juist in Europa was, naar Lambare ne waar hij tot 1948 bleef. Het zie kenhuis telde in dat jaar al 50 ge bouwen. Er was een verloskundige afdeling en een asiel voor geeste lijk gestoorden. Een aparte lepra kolonie telde 250 bewoners, een af deling die Schweitzers bijzondere zorgen had. Op 74-jarige leeftijd, 1949, bracht de grote zendingsarts zijn eerste MONUMENT VOOR NEDERLANDSE MILITAIREN Dinsdag werd in het vroegere concentratiekamp Mauthausen een monument onthuld op het graf van 40 Nederlandse parachutisten, die op 6 en 7 september 1944 in dat concentratiekamp werden vermoord. Door vliegtuigen waren de Neder landse vrijwillegers boven het be zette gebied van Nederland gedropt maar de gehele actie was door het zogenaamde „Englandspiel" aan de Duitsers bekend en de parachutis ten werden dan ook aanstonds ge vangen genomen. Ofschoon ze mi litairen waren werden ze naar het beruchte kamp van Mauthausen overgebracht, waar ze dan ook wer den vermoord. king de toezegging hebben, dat China het op zijn beurt India lastig zal maken aan de Tibetaanse grens, als 'n oorlog uitbreekt om Kasjmir. Er worden om Lahore zware ge vechten geleverd. Deze stad ligt slechts 30 kilometer van de grens met India. Indiase vliegtuigen heb ben militaire konvooien, goederen treinen, een legerkamp en artille riestellingen bij Lahore gebombar deerd. De Pakistanen beweren de Indiase opmars tot staan te hebben gebracht en de vijand een verlies van 200 doden en 22 vliegtuigen te hebben toegebracht. In de nacht van maandag op dinsdag hebben Pakistaanse vliegtuigen groepjes parachutisten afgezet ver achter de Indiase linies, namelijk bij de steden Amabala, waar een groot legerkamp ligt, bij Pathankot, dat een strategisch knooppunt is tussen Pundjaab en Kasjmir, en bij Pa- tiala, waar een radarstation staat. Opdracht van deze parachutisten is hoogstwaarschijnlijk wegen, spoor lijnen en militaire installaties te saboteren. Een dergelijke operatie van parachutisten duidt er gewoon lijk op, dat een offensief wordt voorbereid en dat Pakistaanse troe pen in dit geval een aanval voor bereiden op de Indiase Pundjaab. Pakistaanse troepen trachten de enige hoofdverbinding van India met zijn troepen af te snijden. De veiligheidsraad heeft een be roep gedaan op de strijdende par tijen, het vuren te staken. Oe Thant is erheen om te bemiddelen. A. KLOOS KANDIDAAT VOORZITTER NVV Het verbondsbestuur van 't NW heeft zich gisteren opnieuw bezig gehouden met de kandidaatstelling voor het voorzitterschap. De heer A. H. Kloos, tweede voorzitter, heeft het verbondsbestuur desge vraagd meegedeeld dat hij onder de bestaande omstandigheden bereid is op zijn aanvankelijke weigering tot aanvaarding van een kandida tuur terug te komen. Het verbonds bestuur heeft daarom besloten de heer Kloos kandidaat te stellen voor de functie van voorzitter van het NVV, als opvolger van de heer D. Roemers, die op 23 oktober van dit jaar op een bijzonder congres te Amsterdam afscheid neemt. Heuvelstraat 14 Telefoon 26S82 Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES VESTEN ROKKEN KRAAGJES PANTALONS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, Dan natuurlijk naar Brilmodellen 1965 Brillenspeciaalzaak v/h J. Tausch enorme keuze prettig te kopen grote service snel klaar Waalwijk, Grotestraat 231 Oisterwijk, Dorpstraat 15 STOFKNOPEN maken enz. BIJZONDERE BIJEENKOMST OP DE ABDIJ Op de abdij Mariënkroon te Nieuwkuyk is zaterdagmiddag een oecumenische bijeenkomst gehou den voor belangstellenden uit Den Bosch, Vlijmen, Waalwijk, Drunen en Elshout. Onder de vele belang stellenden waren o.a. burgemees ter Stieger van Drunen, de predi kanten ds. K. van 't Kruis uit Waal wijk, ds. Berkema uit Sprang, ds. Fritschze uit Vlijmen, de pastoors van Haasteeg en Vliedberg, de gees telijkheid van Vlijmen en verschei dene eerwaarde zusters uit Elshout en Vlijmen. Nadat de aanwezigen de gezon gen vespers van de paters hadden gevolgd sprak de pater prior een welkomstwoord. Naast gezamenlijk gezang en gebed werden de medi- daties verzorgd door ds. Van 't Kruis uit Waalwijk en pater Mar- tinus Nieuwenhuis van Mariën- kioon. Een gemeenschappelijke maaltijd, met discussie en een be zoek aan de expositie van in de abdij vervaardigde kunstvoorwer pen besloten de bijeenkomst. P.G. VRAAGT ZES MAANDEN VOOR MINNARES ANNIE V. De procureur-generaal bij het Bossche Gerechtshof, mr. A. van Overveldt, eiste tegen de 45-jarige loondorser C. P. uit Velp, gemeen te Grave, in hoger beroep bevesti ging van het rechtbankvonnis van 10 december 1964, t.w. twintig jaar gevangenisstraf onvoorwaardelijk, met aftrek van voorarrest, terzake van moord op diens echtgenote Joh. Maria van Haren, door middel van vergiftiging, gepleegd in de peri ode van januari-maart 1964. Verdachte was in hoger beroep gekomen, omdat hij, naar hij op de vraag van de president mr. W. van Roosendaal meedeelde „de straf te hoog vond". Na hem stond terecht zijn 31-jarige nicht en minnares Annie V., met wie verdachte al ja ren een verhouding had en aan wie ten laste was gelegd dat zij kennis droeg van het moordplan van C.P., doch geen enkele poging had aan gewend om dit misdrijf te voorko men. Zij kreeg een half jaar. (Advertentie) IN EEN OOGWENK VERDWIJNEN ALLE RIMPELS EN LIJNEN MARCHAL RIMPELCORRECTOR verjaagt rimpels, lijnen en kraaie- pootjes. Werkingsduur 8 uur. Prijs per flesje 8,75. Voldoende voor maanden. Gratis folder bij: Drogisterij - Parfumerie LOEK MERTENS Grotestraat 131, Waalwijk telefoon 2045 Het twee-en-half-jarig dochter tje van de familie Boemaars te Ul- venhout bij Breda is zondagavond in het St. Laurensziekenhuis over leden aan de gevolgen van vergif tiging met parathion. Dit is maan dagmiddag vast komen te staan bij de sectie welke in Breda op 't lijk je werd verricht door de patholoog anatoom dr. Voortman.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1