wAAlwijkse en UnqstRAAtse couRant Schoenindustrie trekt arbeidsmarkt nog steeds aan Feestelijke huldiging van twee Timtur-jubiiarissen r C.V. Anton van Bladel Waalwijk Bekwame personen vooralle afdelingen Firma bloemenhal A. v. Bladel en Zn. gaan tuin rond verpleegstersflat aanleggen Jeugdigen in bouwvakken en metaal moeilijker aan het werk Beiden ontvingen Koninklijke onderscheiding Cursus industrievorming volgende week van start kinderschoenfabriek VRIJDAG 10 SEPTEMBER 1965 iU atnt.uDtiv i3Do 86e JAARGANG No. 69 De rcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 _Bureaux^ Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.23 p. mnd. (100 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO' Nog steeds is de schoenindustrie de voornaamste bedrijfstak voor de werkgelegenheid in het gewest Waal wijk. Van de totale vraag naar arbeids krachten neemt de schoenindustrie met 527 meer dan de helft voor haar rekening. Hoewel in de cijfers voor de maand augustus nog niet de ge volgen van de sluiting van de N.V. Stoomschoenfabriek A. H. v. Schijn- del zijn opgenomen, wijst het uitzon derlijk lage cijfer van het aanbod van arbeidskrachten (19) er op, dat terza ke geen enkele ongerustheid behoeft te bestaan. Inmiddels is gebleken, dat het per soneel van deze firma, dat afgelopen maandag de fabriekspoorten gesloten vond, gemakkelijk elders werk vindt. Ook de sluiting van enkele margi nale bedrijven in Kaatsheuvel kan geen ongerustheid te weeg brengen het gaat hier immers over kleine be drijfjes met weinig personeel. Het geheel van de bedrijfstak is structureel gezond enkele slechte seizoenen hebben van deze kleinere bedrijven echter de likwiditeitsposi- tie aangetast. Inmiddels blijkt de schoenindustrie hard te werken aan efficiëncy-onder- zoeken. Vele bedrijven worden doorge licht, er worden bedrijfsvergelijkin- gen gemaakt en het personeelsbeleid wordt aangepast aan de toenemende rationalisering van de produktie. Het personeelsbeleid wordt selec tiever, maar nog steeds is er een schrikbarend tekort aan arbeidskrach ten er was in augustus voor 527 INTERNATIONALE SCHOENENBEURS 12 t/m 14 april De internationale Schoenenbeurs Ne derland, die wordt georganiseerd door de Kon. Nederlandse Jaarbeurs in sa- merwerking van de Federatie van Ne derlandse Schoenfabrikanten en de Vereniging van Nederlandse Schoen grossiers, geeft een vrijwel compleet beeld van de gehele Nederlandse schoenenindustrie en de belangrijke importeurs, aangevuld met inzendin gen van een groot aantal buitenland se schoenenfirma's. De beurs wordt ondergebracht in de Irenehal, de nieuwste hal van het Jaarbeurscom plex op het Croeselaanterrein. De Schoenenbeurs, die voor de ne gende maal plaats heeft van 12-14 april 1966, omvat ongeveer 6000 m2 expositieruimte, waarop ruim 225 Nederlandse en buitenlandse firma's manifesteren. De Internationale Schoenenbeurs Nederland is alleen toegankelijk voor vakmensen. ZOMERVAKBEURS VOOR KOFFERS EN LEDERWAREN Het zal van 27 juni t.m. 1 juli '66 voor de vijfde maal zijn dat de Zo- mervakbeurs voor Koffers en Leder waren te Utrecht in de Jaarbeurshal len wordt georganiseerd. De vakbeurs telt 110 exposanten, die op een net to expositie-oppervlakte van 2050 m2, hun collecties tonen, waarbij het accent ligt op de mode voor het na jaar en de winter, in 't bijzonder voor wat betreft de damestassen. De geëxposeerde produkten als koffers, damestassen van leder, plas tic en fantasiemateriaal aktentassen, reis-, weekend- en boodschappentas sen, kleinlederwaren zijn zowel van Nederlands als van buitenlands fabri kaat. Inkopers op dit gebied hebben vrij toegang tot deze vakbeurs. man werk, terwijl zich maar 19 werk zoekenden meldden. JEUGDIGENNOG NIET AAN HET WERK Moeilijkheden - overigens niet verontrustend - zijn er wel in de bouwnijverheid en in de metaalnijver heid. De bouwnijverheid heeft het aanbod van 53 arbeidskrachten (vorige maand 20 en vorig jaar augustus: 23) en dat wijst er op, dat in tegenstelling tot voorgaande jaren de plaatsing van jeugdige werknemers, die juist de L.T.S. hebben verlaten, moeilijker verloopt. Merkwaardigerwijs is dat 't gevolg vangebrek aan arbeids krachten. Het is nl. zo, dat in de bouwsector voor een efficiënte pro duktie een bepaald verhoudingscijfer geldt voor geroutineerde volwassen werknemers en jeugdigen. Het tekort aan volwassen werkkrachten heeft derhalve zijn weerslag op het aan trekken van jongeren. Werk is er, zo verzekerde een woordvoerder van het G.A.B. ons, ook in de bouwsector voldoende. De plaatsing van de L.T.S.-ers in de metaalsector stuit eveneens op moeilijkheden. Gebrek aan voldoende ruimte (Philips b.v.) schijnt hiervan de oorzaak te zijn. Overigens is het aanbod van 31 niet verontrustend, gezien het feit, dat er een vraag van 196 tegenover staat. Er is tenslotte een eenvoudige ver klaring mogelijk voor het feit, dat de jeugdigen nog niet in het arbeids proces zijn opgenomen zij hebben wellicht eerst met volle teugen van de vakantie genoten, voordat zij de be drijven binnenstapten. Temidden van directieleden, colle ga-werknemers en familieleden wer den vrijdagavond in zaal van Helvoirt aan de Putstraat wederom twee Tim tur-jubiiarissen gehuldigd, op de ge bruikelijke feestelijke wijze. Bij deze huldiging was tevens burgemeester J. Teijssen van Waalwijk aanwezig. De jubilarissen waren ditmaal de heren R. Treffers, monstersnijder, uit Waalwijk, die 50 jaar en C. van Beek, voeringsnijder, uit Kaatsheuvel, die 40 jaar bij Timtur in dienst waren. Van de directie waren aanwezig de heer G. de Graaf, directeur van "Timtur" te Waalwijk en de heer G. de Goey, adjunct-directeur van Knoek en Ros te Bunschoten. De heer de Graaf zei het een bij zonder genoegen te vinden, om beide jubilarissen, namens het gehele Uni- schoen-concem te mogen huldigen. Temeer nog, omdat sinds de fusie nu 5 jaar geleden tussen Knoek en Ros en Timtur, de afgelopen 5 jaar ook voor de jubilarissen zeer belangrijk waren. Het waren, aldus de heer de Graaf, moeilijke jaren, doch nu Tim tur weer goed functioneert, kan op die jaren met genoegen worden terug gezien. Allereerst richtte de heer de Graaf zich tot de heer van Beek, die op voortreffelijke wijze in de afdeling snijderij reeds 40 jaar zijn gewaar deerde medewerking verleent. Vervolgens richtte de directeur zich tot de gouden jubilaris de heer R. bednjt, waarvoor hij hen namens de üirecue oprecnt damt zegt. Als stonenjK bewijs van waarde ring en damt Dood de neer de Graai beide jubilarissen hierna een geschenk onder couvert aan, terwijl de echtge noten in de hulde werden betrokken met een iraai boeket bloemen. burgemeester leijssen meende uit de woorden van directeur de Graai, die uitvoerig de verdiensten van bei de jubilarissen heelt geschetst, te kunnen concluderen hoe hoog deze verdiensten bij 1 imtur worden aange schreven. U waart beiden verknocht aan het bedrijf en zodanig in uw werk gegroeid, dat U als het ware onmis- haar hent geworden om uw vberdien- stelijke bekwaamheid. U waart beiden voorbeelden van toewijding en zorg, en de waardering hiervoor is dan ook in ruime mate uw deel geworden. Bij 1 imtur zijt gij personen waarop men staat kan maken, aldus de burgemees ter. Ik bied U dan ook gaarne mijn gelukwensen aan en het verheugd mij, U te kunnen mededelen dat het H. M. de Koningin heeft behaagd de heer van Beek te onderscheiden met de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, terwijl de heer Treffers, die deze onderschei ding reeds bij zijn 40-jarig dienstju- bileum ontving, werd bevorderd met de ere-medalje in zilver. Namens de afd. snijderij feliciteer de de chef van deze afdeling beide jubilarissen, die hij trouwe en toege wijde medewerkers noemde, met grote vakbekwaamheid. Zonder dergelijke medewerkers zou het voor mij, aldus de heer Hoevenaars, onmogelijk zijn de afdeling goed te leiden. Hij dankte beiden voor de prettige verstandhou ding onderling,die zij steeds in hoge mate bevorderen, en wenste hen nog vele gelukkige jaren. De algemene bedrijfsleider de heer M. Kemmeren, ging hierna nader in op de betekenis van deze jubilea. Mede namens zijn collega wenste hij beide jubilarissen van harte geluk; ook met de hun verleende Koninklij- Dc heer Treffers die i. v. m. zijn 50-jarig dienstverband bij Timtur bij bevordering de zilveren meraille verbonden aan de Orde van Oran je Nassau ontving. Treffers,die reeds op 13-jarige leef tijd bij Timtur in dienst kwam en in het begin zelfs 60 uren per week werkte. Na een korte periode in de onderwerk-afdeling werkzaam te zijn geweest, ging hij in 1924 naar de af deling snijderij, waarin hij tot op he den nog werkzaam is in de belang rijke functie van monstersnijder. Grote waardering heeft directeur de Graaf voor de vele verdiensten van beide jubilarissen in dienst van het De heer van Beek ontving koninklijk brons, omdat hij 40 jaar werk zaam was bij de N.V. Timtur. ke onderscheiding. De leiding van deze huldigings avond berustte in de bekwame han den van de heer Brok, die ook een welkomstwoord had gesproken en een slotwoord sprak. Voor de muzikale opluistering van deze feest- en huldigingsavond zorgde op voortreffelijke wijze het Dans- en Amusementsorkest „The Blue Birds" o.I.v. J. v. d. Linden uit Kaatsheuvel. Zo hebben dan vrijdagavond de he ren R. Treffers en C. v. Beek de gro te schare van Timtur-jubiiarissen we derom met twee versterkt. De avond werd verder allergenoe glijkst doorgebracht en demonstreer de op ondubbelzinnige wijze de goede verstandhouding die er bij Timtur heerst. SCHOENINDUSTRIE PRESENT OP HUISHOUDBEURS In Nijmegen wordt van 10 tot en met 19 september een huishoudbeurs gehouden. De gezamenlijke Nijmeegse schoen fabrieken zullen op deze huishoud beurs vertegenwoordigd zijn door een stand, waar de dames het gehele pro- duktieproces van "koe tot schoen" getoond wordt. Het onderdeel "van leer tot schoen" wordt getoond door een klein bedrijfje, waar schoenen ge maakt worden. Voor deze vorm van presentatie van de schoenindustrie hébben de Nij- De cursus industrievorming, die 't achtste seizoen begint, heeft veel be langstelling uit het bedrijfsleven ge kregen. En dat niet ten onrechte. De cur sus beoogt nl. mogelijk toekomstig leidinggevend personeel een algeme ne informatie te geven over enige aspecten van de moderne bedrijfsor ganisatie en over de vorm van de hui dige bedrijfsvoering. De cursus geeft dus geen afgeron de opleiding tot chef of functies van gelijkwaardig niveau, maar probeert meer een onmisbare basis te leggen, waarop een verdere direct op de func tie gerichte opleiding gegrond kan worden. LESSEN Het lesprogramma vloeit logisch voort uit het doel van de cursus. De leraren zijn zonder uitzondering door opleiding en functie deskundi gen op het terrein, dat zij doceren. De heer v. d. Anker, leraar han delswetenschappen M.O., geeft les in economie, bedrijfseconomie, statistiek en administratie van de onderneming. De heer v. d. Loo, personeelschef bij Bata, doceert "grondslagen der psychologie, personeelsbeleid, orga nisatie van het bedrijf en communica tie in het bedrijf". Zijn naamgenoot, personeelschef bij Berkelmans' Schoenfabrieken te Oisterwijk, geeft arbeidswetgeving en sociale wetgeving. De heer Lammers, inspecteur van de arbeidsinspectie, heeft op het les rooster toegewezen gekregen veilig heid, veiligheidswetgeving en hygië ne. Het ontstaan, doel en taak van de vakbeweging, wordt gedoceerd door de heer v. Kouwen, functionaris van de Nederlandse Katholieke Bond van Werkmeesters, terwijl de heer J. van Dooremalen, adjunct-secretaris van de Federatie van Nederlandse Schoen fabrikanten, de arbeidsverhoudingen (P.B.O., S.E.R., Ondernemingsraden e.d.) voor zijn rekening heeft geno men. De heer van Dooremalen geeft verder lessen over de plaats van de schoenindustrie in de nationale in dustrie, de invloed van de EEG op de schoenindustrie en de federatie van schoenfabrikanten. De heer Meijs tenslotte, die chef is van het bedrijfsbureau van Robinson, zal de leerlingen een inzicht verschaf fen in de productie-organisatie en loonopbouw en samenstelling van het loon. GOEDE BASIS Dit lesprogramma is veel omvat tend en geeft inderdaad een goede basis voor toekomstig leidinggevend personeel. Geen wonder dus, dat er veel belangstelling bestaat voor deze cursus, die 2 jaar duurt en 80 lessen van 3 uur omvat. De lessen worden op donderdag ge geven en beginnen op donderdag 16 september. Opgaven kunen alleen geschieden door de directies van de ondernemin gen. Heeft wegens produktie-uitbreiding plaats voor Aanmelden aan de fabriek: Wilhelminastraat 18, hoek Irenestraat, Telefoon: 04160-2206. De Bloemenhal A. van Bladel en Zonen heeft onlangs hij openbare aanbesteding toegewezen gekregen de aanleg van het tuin-complex rond de nieuwe verpleegstersflat en het ener giegebouw van het nieuwe streekzie kenhuis. Het betreft hier tuineji en gazons langs de Kasteellaan, de Burgemees ter Verwielstraat en de Maylaan, als mede de binnenplaats tussen flat en energiegebouw tot aan de scheiding van het nog te bouwen klooster en het eigenlijke ziekenhuis. Om een indruk te geven van het omvangrijke werk, waarvoor de plan nen werden ontworpen door de tuin- meegse fabrikanten de lieve som van f 27.500,- op tafel gelegd. OOK OP FEMINA In Rotterdam wordt in de Ahoy-hal van 24 september tot en met 7 okto ber de Internationale Consumenten beurs Femina gehouden. Daar zal het schoenherstellersbe- drijf worden getoond. De mechanisa tie van het schoenherstellersbedrijf wordt hier getoond in een werkplaats in vol bedrijf. Daarnaast is er een werkplaats anno 1920 opgenomen om het verschil met nu duidelijk te tonen. Bovendien is er een expositie uit het verleden van dit oeroude ambacht. architecten Bart J. M. de Ruyter en Jan A. M. Droesen uit Tilburg, moge worden vermeld, dat de totale opper vlakte van het tuincomplex 5400 vier kante meter beslaat. Daarvan is 2900 vierkante meter gazon. De beplantingen op de rest van de oppervlakte omvatten 19 bomen en 16 solitairs, 1028 heesters en coniferen, 332 rozen (op negen symmetrisch aan te leggen bed den op de binnenplaats), 550 plan ten voor haagplantsoen, 270 conife ren voor haag, 775 vaste planten (die jaar op jaar bloeien). In totaal komen er dus 2990 planten. Het gehele werk brengt met zich mede, dat er 25 kubieke meter stal mest, 90 kilo kunstmest en 12 ton compost wordt verwerkt. Voor het gazon zal er 65 kg gras zaad nodig zijn. Het gehele werk zal worden uitge voerd onder leiding van de huidige firmant van Bloemenhal A. van Bla del en Zonen, de heer Henk van Bla del. Deze beschikt niet alleen over de vakdiploma's (hovenier, tuinarchitect hovenier en algemeen tuin-bouw-di- ploma), maar ook over een rijke er varing. We twijfelen er dan ook niet aan of het fraaie verpleegstersge bouw zal omzoomd worden door een vakkundig aangelegd en goed ver zorgd tuincomplex.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5