wAAlwijkse en LanqstRMtse couraitc Buitenlandse werknemers in Nederland Nadruk op REVALIDATIE Jampe Ogen vragen brillen van STASSAR Belangrijke eis voorjvelsiagen^arbeidsongeschiktheidswet nov. juni dec. juni 1960 1964 1964 1965 Portugezen 29 483 482 900 Spanjaarden 151 9695 12834 16042 Italianen 2740 6966 7208 781Ó Joegoslaven 229 592 813 1085 Grieken 117 2232 2387 2190 Turken 22 2654 4584 5797 Marokkanen 3 914 1957 3130 Totaal Middellandse Zeer 3.291 23.536 30.265 36.954 Overigen 20.673 21.422 21.346 22.680 Totaal 23.964 44.958 51.611 59.634 Damesmode Tilburg MAANDAG 13 SEPTEMBER 1965 86e JAARGANG No. 70 De tcho vAn het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0.24+ 1 ct. inc.k.) 0.25 p. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO' Communisme op het hoogste niveau (In verband met verblijf in het buitenland Von onze buitenlandse medewerker eerst nu reageren op het ingezonden stuk van de heer J. Pullens, over de situatie in Grie kenland). "Het artikel voornoemd ongenu anceerd te noemen, kunnen wij niet onderschrijven, daar de kopij is opge bouwd uit gegevens en informaties afkomstig van mensen, die er hun be roep van maken dergelijk soort van onrusthaarden te onderzoeken. Wij maken u er echter op attent dat de po litiek hier in Nederland en ginds in Griekenland naar andere - verschil lende - maatstaven dient te worden beoordeeld en wat hier als normaal geldt, ginds als een grove onjuistheid wordt gezien en gevoeld. A) Het kan niet worden ontkent dat er, toen de regering Athanasias- Novas zich aan de volksvertegen woordiging presenteerde, grote onrust in het land heerste, troepenonderde len waren samengetrokken, verloven ingetrokken en de politie was gecon signeerd en dus op alles voorbereid. Er werden massa-betogingen ge houden door zekere bevolkingsgroe pen in Athene ten gunste van de af getreden minister-president Papen- dreou; niet ten gunste van zijn partij, daar in Griekenland niet zozeer de partij als wel de politicus op de voor grond treedt. De massa-betogingen werden geïnspireerd door de com munisten. Van deze gang van zaken werd door de zeer geslepen Papan- dreou, die met zijn 77 jaren ergens anders aan moest denken, een han dig, een demagogisch gebruik ge maakt en de onrust op straat vond haar weerklank, de weerspiegeling in de vergadering der leden van de Griekse volksvertegenwoordiging, zeer in het bijzonder bij en onder de aanhangers van Papandreou. Het naar huis zenden van Athanasias-No- vas door de koning was min of meer een faït a compli en de volksverte genwoordiging - waarvan de leden elkaar onderling te lijf gingen - kon het over de nieuwe regering niet eens worden, daarom ging het nieuwe ka binet Athanasias-Novas heen en het een was dus een noodzakelijk gevolg van het ander. Papandreou speelde zijn spel in overleg en in samenwerking met zijn lotgenoten, geholpen, metterdaad ge holpen, door de straat en daar staat inderdaad ook een "uiterst-rechtse figuur" machteloos tegenover. We kunnen het geheel niet anders zien dan als een politiek spel van zeer slecht gehalte, een intrigespel, een strijd om de macht, waarin de persoon van Papandreou, gelet op zijn verle- N.V.V. NIET MEER VERBODEN VOOR KATHOLIEKEN De bisschoppen van Nederland ver bieden niet langer, dat katholieken lid zijn van het N.V.V.het Neder lands Verbond van Vakverenigingen. De bij het mandement van 1954 uit gevaardigde sancties voor een derge lijk lidmaatschap komen daarmee te vervallen. De bisschoppen zijn van mening, dat de situatie in het verbond ten aan zien van de kerken in de loop der ja ren een wijziging heeft ondergaan, zodat de vroegere bezwaren aan kracht hebben ingeboet. Ze verklaren echter nadrukkelijk, dat hun stap geenszins de waarde van de katholieke sociale organisaties, zo als het KNV, wil verkleinen. Zij ach ten deze organisaties van groot be lang. Drs. D. Roemers, de voorzitter van het NW, zei verheugd te zijn over deze bisschoppelijke maatregel. „De vroegere verbodsbepalingen en sanc ties, aan katholieke leden opgelegd, hebben wij steeds als een grievend onrecht ervaren", was zijn commen taar. den, zeer zeker geen fraaie rol speelt. B) Door ons is in het geheel niet geschreven dat Stephanopoulos "he lemaal niet tevergeefs zou hebben ge formeerd", wij schreven dat de nieuw aangewezen formateur daartoe slechts een poging waagde om tot een forma tie te komen en dit mislukte. Er kan dus in dit licht bezien ook niet eens van een tevergeefse formatiepoging gesproken worden. Het overleg tus sen formateur en fractieleider hier te lande gebruikelijk, wil in geen geval zeggen, dat zulks ook in Griekenland gebruikelijk is. C) De 77-jarige Papandreou is inderdaad "links gericht, communis- tiesch georiënteerd" en hij kan zeer zeker worden beschouwd als te zijn een rmode premier". Zijn Centrum partij lonkt en lonkte onophoudelijk naar de communistische EDA-partij. Papandreou is zonder meer te be schouwen als te zijn een volksmenner, een demagoog, dit is nu toch wel overduidelijk gebleken. Hij is de man die tracht en getracht heeft de macht in de staat aan zich te trekken, hetgeen ondermeer blijkt uit zijn eigen woorden dat hij "de leider van het volk" is. Zijn optreden als zoda nig duidt dan ook overduidelijk op een "communistisch georiënteerd" zijn. We zeggen niet dat Papandreou lid zou zijn van de communistische partij in zijn land, hij kijkt wel uit, trouwens door dit te verklaren, zou er op kunnen duiden, dat wij zijn lid- maatschapsbewijs van die partij on der ogen zouden hebben gehad. De door Papandreou gevolgde lijn in zijn buitenlandse politiek, roept vraagte kens op en duidt daarnaast op half slachtigheid, op het eten van twee wallen, hetgeen in dergelijke groepe ringen meer voorkomt. Een normali sering der buitenlandse betrekkingen tussen Griekenland en de landen ach ter het IJzeren Gordijn gelegen, dient met overleg, gezond verstand en veel politiek inzicht tot stand te komen en te geschieden. Zeer zeker niet in de zin zoals dit door Papandreou werd verricht, door te verklaren dat Grie kenland door dik en dun verbonden is met het Westen, ondermeer mid dels de NATO, doch verder meedeelt "een goede vriend" van het Oosten te zijn. Een zodanig optreden is ver moedelijk een typisch uitvloeisel in de politieke lijn van de Unie van het centrum, die het juiste midden heeft verloren, dus haar stellingen gaat ba seren op een rood fundament. De re gering van Papandreou heeft voor eens en voor altijd bewezen zeer ge voelig te zijn voor politieke schanda len, hetgeen ondermeer blijkt uit, al thans blijken kan, uit het feit, dat er mede in zijn opdracht, telefoonge sprekken werden afgeluisterd van zijn mede-ministers en van de leden van die Generale Staf waarvoor wij bij minister Luns niet bang behoeven te zijn. D) Andreas Papandreou, "de ap pel valt niet zo ver van de boom", is communist en door het optreden van zijn vader, na z'n terugkeer uit de States, in diverse baantjes geholpen. L' schreef in dit verband over het Hof, doch dit kreeg door het optre den van Papandreou sr., niet de ge legenheid inzage van de diverse stuk ken te nemen. Dit werd ontdekt door de minister van Oorlog, die daarop maatregelen nam en de koning van de gang van zaken op de hoogte stel de. Daarom was het Papendreou aan alles gelegen om die lastige verdedi gingsminister kwijt te raken, doch de koning trapte daar niet in en in dit optreden van Papandreou zien we hernieuwd zijn links gericht zijn. We maken dus tevens van de gele genheid gebruik om u te wijzen op de brieven die Maggee Papandreou, de Amerikaanse echtgenote van An dreas, aan de echtgenote van de Ame rikaanse president en aan de vice- president Hubert Humphrey stuurde, brieven waarin ze vorderde, dat "de steun van zekere kringen aan de per soon van de koning gegegven, onge daan diende te worden gemaakt". De "feiten" door Andreas ge pleegd, zijn zeer zeker wereldkundig gemaakt. Mac Carthy was er in 1939 nog niet en zijn commissie ook niet. Dat Andreas tijdens de tweede we reldoorlog bij het Amberikaanse le ger diende, doet niets ter zake en is op zichzelf geen verdienste. Zowel de heer Stalin, alsook de heer Trotzki, voor beiden geldt het zelfde ze zijn beiden op reis naar de eeuwige jacht velden, doch vastgesteld zij wel, dat beiden er tot op heden, weinig van hebben terecht gebracht, of het moet het grote aantal doden zijn, die in hun opdracht werden vermoord. Ten opzichte van generaal Grivas zij gememoreerd, dat hij het was, die het ee.rst kennis kreeg van het optre den van de "ASPIDA", zulks heeft overigens met goedgelovigheid niets te maken. Hij maakte de zaak aan hangig, misschien om zelf een goede beurt te maken, mischien ook om zijn betrouwbaarheid en trouw te kunnen tonen; dit weten wij niet. Het zal u intussen bekend zijn, dat er voorals nog geen schijn van kans bestaat voor de socialistische formateur Tsirimo- kas, dit heeft trouwens niets met angst te maken." WAAR. \S DE. WINNAAR. 7 GOEDE WIJ KI BEHOEFT GEEN KRAN£" ZEGT 'N SPREEKWOORD. ONZE SCHOENEN-KOLLEKTIE SPREEKT VOOR ZICH ZELF WAAR 19 DE WINNAAR BL1 Markt Waalwijk Het aantal buitenlanders, dat in ons land in loondienst werkzaam is - zelfstandigen zijn dus niet medege- teld - kan worden berekend aan de hand van het aantal geldige werkver gunningen. Belgen en Luxemburgers zijn vrijgesteld van een werkvergun ning; het aantal in Nederland werk zame Luxemburgers is zeer gering, terwijl het aantal Belgische grensar beiders kan worden gesteld op bijna 20.000. Over de Belgen die in Ne derland wonen zijn geen gegevens be kend; deze worden in 't onderstaan- dle overzicht dan ook buiten beschou wing gelaten. Het wetsontwerp op de arbeidsongeschiktheidsverzekering, dat onlangs door de Tweede Kamer werd aangenomen, zal, eenmaal tot wet verheven, een belangrijke hervorming brengen in ons historisch gegroeid stelsel van sociale verzekeringswetgeving. Nochtans zijn wij met de discussies over dit wetsontwerp niet in alle opzichten gelukkig. Te veel wordt ons inziens het accent gelegd op de loon- of inkomensderving, die de ar beidsongeschiktheid zou hebben wanneer de verzekering hem geen uit kering zou verschaffen en te weinig spreekt men over de medische en sociale revalidatie, die de betrokkene zo spoedig mogelijk arbeidsge schikt zou kunnen maken. GEZONDHEID BELANGRIJKER DAN HOGE UITKERING Het wetsontwerp op de arbeidson geschiktheidsverzekering, dat te zij ner tijd de invaliditeitswet en de on gevallenwet zal vervangen, betekent in velerlei opzicht een verbetering van onze wettelijk geregelde sociale verzekering. Deze wet stut op het rechtsbeginsel, dat de oorzaak van de arbeidsongeschiktheid geen rol meer speelt ten aanzien van de aan spraken op een uitkering. Deze wet brengt bovendien een vol ledige vervanging van het kapitaal dekkingsstelsel, dat in de invalidi teitswet- (rentekaartwet) is neerge legd en voorts een volledige vervan ging van het rentedekkingsstelsel dat we in de ongevalenwet kennen. De ar beidsongeschiktheidsverzekering ken merkt zich verder door volledige in voering van het omslagstelsel, zoals we dat kennen bij andere volksverze keringen (a.o.w. en a.w.w.), waardoor welvaartvaste uitkeringen mogelijk zijn. Tenslotte brengt de wet een uit breiding van de kring van verzeker den door afschaffing van de loon grens ten opzichte van de verzeke ringsplicht, zodat alle loontrekkenden in het particuliere bedrijfsleven ver plicht verzekerd zullen worden. VERKEERDE BENADERING Een moderne wet dus, deze arbeids ongeschiktheidverzekering. Modern van opzet en daarom alleen in de praktijk te realiseren, wanneer ze ook modern wordt toegepast en uitge voerd. Nu is bij discussies over deze wet o.i. echter te veel het accent ge legd op de "materiële" kant van de wet. Dat wil zeggen velen vroegen zich af "hoe kan ik zo lang moge lijk en zo hoog mogelijk uitkering ontvangen?" Dat lijkt ons een verkeerde bena dering. Het wezenlijk belang van de verzekerde is hoe zijn arbeidsonge schiktheid zo snel mogelijk en zo vol ledig mogelijk kunnen worden ver holpen. Het is natuurlijk prettig een uitkering te ontvangen, wanneer men arbeidsongeschikt is, maar de verze kerde zal zich toch het plezierigst voelen, wanneer hij weer volkomen fit is en het werk kan hervatten. Wat gaat er tenslotte boven gezondheid? Daarom moet o.i. aan de revalida tie van de arbeidsongeschikte veel zorg worden besteed. In de artikelen 60 t.m. 63 van de arbeidsongeschikt heidswet worden de bedrijfsvereni gingen bevoegd verklaard de verze kerde in aanmerking te brengen voor voorzieningen tot behoud, herstel of ter bevordering van de arbeidsonge schiktheid. ÉÉN POT Onder deze voorzieningen kunnen begrepen worden genees- en heelkun dige behandelingen, prothesevoorzie ningen, kosten van her- en omscho ling en eventueel kosten van een lang durige opleiding ten behoeve van iemand, die als gevolg van een onge val een geheel nieuw beroep zal moe ten kiezen. Nu is er echter één kar dinaal punt. Bij de oude ongevallenwet werden en worden de loondervingsuitkerin gen èn bovengenoemde voorzieningen uit een en hetzelfde ongevallenfonds betaald. Deze instelling zag heel dui delijk dat de kosten die zij maakte ter bevordering van een snelle medi sche behandeling en een efficiënte revalidatieprocedure hoog waren, maar dat zij daarmede ook grote som men aan loondervingsuitkering uit het fonds kon sparen. De belangen van de verzekerde en de verzekering gre pen in elkaar. GESCHEIDEN Bij de inwerkingtreding van de ar- beidsongeschiktheidwet zal echter een gescheiden verantwoordelijkheid op treden. De bedrijfsverenigingen wor den dan de loondervingsuitkeringsor- ganen van de ziektewet en de uitvoe ringsorganen van de arbeidsonge schiktheidverzekering. Maar de zie kenfondsen moeten gedurende het eerste jaar de geneeskundige en heel kundige behandeling en verdere ver strekkingen verlenen. Vooral ten aan zien van ongevalsgetroffenen kan dit belangrijk zijn. Het zal dan soms moeilijk zijn tot een juiste coördinatie te komen. De ziekenfondsen zouden tegen de be drijfsvereniging, althans het eerste jaar kunnen zeggen "De voorzienin gen, die de betrokkene nodig zou hebben, zijn ons te duur." Men kan dit des te gemakkelijker zeggen, om dat de loondervingsuitkering toch niet ten laste komt van het zieken fonds maar van de bedrijfsvereniging. Wij willen niet beweren dat de zie kenfondsen nu het eerste jaar de on gevalsgetroffenen niet de nodige voorzieningen zulen bieden, omdat dit te veel geld kost. Dat zou een on billijke situatie zijn. Maar dat zich op dit punt wel eens wrijvingen kunnen voordoen, is niet geheel uitgesloten. Gelukkig zal krachtens het nieuwe artikel 22a van de organisatiewet So ciale Verzekering een Gemeenschap pelijke Medische Dienst ingesteld worden, een onafhankelijk orgaan, welke hopelijk een brug zal kunnen slaan tussen de in de wet gescheiden gehouden organen. De dienst zal ho pelijk het accent vooral op herstel, op revalidatie van de ongevalsgetroffe- ne leggen, want dit achten wij toch een essentiële voorwaarde voor het welslagen van de nieuwe wet. Eind juni 1965 waren in Neder land werkzaam bijna 80.000 buiten landers, namelijk bijna 20.000 Belgi sche grensarbeiders en bijna 60.000 anderen. Het aantal in Nederland woonachtige buitenlandse werkne mers beliep dus nog geen 60.000. Ook de buitenlanders, die op Ne derlandse zeeschepen dienst doen, zijn vrijgesteld van een werkvergun ning; hun aantal kan worden geraamd op 13.000. Men kan dus wel stellen, dat in Nederland gevestigde bedrij ven 93.000 buitenlanders in dienst hebben, doch dient daarbij te beden ken, dat de bijna 20.000 Belgische grensarbeiders en 13.000 schepelin gen niet in ons land verblijf houden. Met andere woorden het aantal in Nederland verblijvende buitenlandse werknemers beloopt thans ongeveer 60.000. Bij het woord "buitenlandse werk nemers" is men geneigd te denken aan Italianen, Spanjaarden, Turken, kortom aan die arbeidskrachten die uit landen rond de Middellandse Zee afkomstig zijn en die door werkge vers in dienst worden genomen in verband met de heersende krapte aan Nederlandse arbeidskrachten. Dat dit onjuist zou zijn, blijkt wel wanneer een splitsing wordt gemaakt tussen enerzijds arbeidskrachten uit landen rond de Middellandse Zee (Portuge zen, Spanjaarden, Italianen. Joego- slaven, Grieken, Turken en Marok kanen) en de overigen anderzijds. Zo waren eind juni 1965 bijna 37.000 personen uit deze landen in Neder land werkzaam tegen ruim 22.500 overigen. Uit onderstaand overzicht blijkt hoe het verloop van deze cijfers is, vergeleken tussen november 1960, juni 1964, december 1964 en juni 1965. Duidelijk blijkt uit deze cijfers dat het aantal buitenlandse arbeidskrach ten in engere zin (Middellandse Zee) in de loop van de jaren aanmerkelijk is gestegen, terwijl daarentegen het aantal van de overigen opvallend wei nig fluctuatie vertoont. Dit behoeft ook geen verwondering te wekken, want het betreft hier voornamelijk deels personen, die reeds vele - soms tientallen - jaren in Nederland ge vestigd zijn (staatlozen, Polen, Hon garen, Duitsers), deels personen, voor wie een werkkring in Nederland door geografische omstandigheden of door traditie meer voor de hand ligt, en van wie een gedeelte pendelarbeid verricht (Duitsers), deels personen die door hun buitenlandse werkgever naar Nederland zijn uitgezonden. Al leen reeds het aantal Duitsers (ruim 8000), Engelsen (2500), Amerika nen (ruim 1000), staatlozen (bijna 3000), Polen (ruim 1000), Hongaren (ruim 1000), Scandinaviërs, Fransen, Oostenrijkers en Zwitsers beliep eind juni 1965 ruim 19000 (van de ruim 225000 "overigen"). Ook op de an dere tijdstippen in het vorenstaande overzicht (november 1960, juni 1964 en december 1964) bedroeg dit aan tal pl.m. 19000. Samenvattend kan derhalve wor den gezegd 1. Momenteel zijn ongeveer 80 duizend personen, die niet de Neder landse nationaliteit bezitten, in Ne derland werkzaam. Van deze 80.000 wonen er 20.000 buiten Nederland (grensarbeiders). 2. Onder de resterende 60.000 is een groep van bijna 23.000 perso nen, die voornamelijk wordt gevormd door hen die zich reeds vele jaren ge leden in Nederland hebben gevestigd en werknemers, die naar Nederland zijn uitgezonden. 3. Het aantal buitenlandse ar beidskrachten in engere zin, met an dere woorden zij die in dienst zijn genomen omdat geen Nederlanders beschikbaar zijn, bedraagt ongeveer 37.000. ■OOOOOOO Si ITcuvchtraot 14 - Telefoon 26SS2 Exclusieve collecties BADPAKKEN BLOUSES VESTEN ROKKEN KRAAGJES PANTALONS Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1