waaLwijRsg en LAnqstRAAtse couraiu Burgemeester van Erp van Loon op Zand VRIJDAG 24 SEPTEMBER 1965 86e JAARGANG No. 73 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.23 p. mnd. (100+ 5 ct inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs: 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO' We kennen burgemeester Van Erp als een levendig man. Uit de raadsver gadering van de gemeente Loon op Zand. Bijster origineel is het niet, maar toch kunnen we niet voorkomen, dat we één begrip met hem associëren: „kwikzilver"Hij spreekt met handen en voeten en met een Italiaans aandoende felheid. Toch is hij een respect afdwingende man. Hij spreekt altijd opnieuw weer met gezag. Zijn grote kracht is zijn directheid. Nooit zal burgemeester Van Erp aarzelen zijn mening ronduit te geven. Het ver baast ons eigenlijk, dat die mening nooit teruggenomen behoeft te wor den. Dit bewijst dan weer, dat hij zijn emotionaliteit paart aan grote des kundigheid. Als we hem voor ons interview gaan opzoeken in het Loon op Zand- se gemeentehuis, bemerken we, wan neer we even moeten wachten, dat het gemeentehuis echt wel versleten is. Zo niet de eerste burger van de gemeente, die van zich zelf zegt '"n jonge eend in de bijt" te zijn. Hij is bijzonder blij eerst ervaring te kun nen hebben opdoen in de gemeente Waspik. Van het ambtelijke vlak ineens overstappen naar een gemeente als Loon op Zand vindt hij een te grote stap. ,,Ik ben bijzonder dankbaar voor de jaren in de gemeente Was pik", zegt hij dan „maar we spreken niet over een ambtsjubileum, maar over de gemeente." Die jaren in Was pik vindt de heer Van Erp daarom zo belangrijk, omdat hij daardoor me de aan de wieg van de streeksamen- werking heeft gestaan. Het is treffend, dat de problemen rond de verstedelijking en de schaal vergroting in alle plaatsen conse quenties beginnen te krijgen. Dorpse rondheid Binnen dat kader moet de benade ring van de hoofdkernen van de ge meente gezien worden. In Kaatsheuvel zal een werkgele genheid gecreëerd moeten wordenl met een gevarieerd patroon. De be volking daar is bijzonder nijver en be reid te werken. Dat is de bevolking van de kern Loon op Zand ook, maar toch is er een mentaliteitsverschil. De Kaatsheuvelse mens werkt in zijn vrije tijd, hij is materialistischer inge steld. Die van Loon op Zand heeft 'n meer Brabants karakter en geniet meer van het leven. Loon op Zand is aanvallig door zijn dorpse rondheid, zoals burgemeester Van Erp het uitdrukt. Niet voor niets zijn daar de gilden nog en werken daar twee harmonieën, die tot de bes te van Europa behoren. Daarmee wil de burgemeester niet zeggen, dat Loon op Zand beter is dan Kaatsheuvel of andersom. Nee, beide kernen zijn anders en juist daardoor op elkaar afgestemd. In dat verband is het een geluk, dat beide plaatsen in één gemeente zijn ver enigd en er één bestuur, één beleid en een duidelijke goede samenwer king bestaat. Hierover sprekende verwijlt de burgemeester even bij de historische beslissing het gemeentehuis van Loon op Zand naar Kaatsheuvel over te brengen. Hij vond dat toen niet nood zakelijk. Wellicht zou het rustieke Loon op Zand ook als een rustig be stuurscentrum een functie kunnen vervullen. Nieuw raadhuis in hart van de gemeente Inmiddels is Kaatsheuvel echter uitgegroeid tot het zwaartepunt van de gemeente en het is daarom goed, dat het in 1958 aangenomen plan voor de nieuwbouw van het gemeen tehuis in het hart van Kaatsheuvel is gepland. Het nieuwe gemeentehuis - waarvoor alles aanwezig is be halve centen - komt straks op de te genwoordige markt. Dat is inderdaad het natuurlijke centrum van Kaats heuvel. Daarnaast wordt de service in Loon op Zand ook uitgebreid. Natuurlijke groei: niet gehaald Loon op Zand - Kaatsheuvel heeft als gemeente een verstedelijkt pa troon. Het is een zg. B-2 gemeente, met meer dan 60 procent van de men sen werkzaam in de industrie en een hoofdkern van meer dan 5000 in woners. Toch vertoont de loop van de be volking een jammerlijk stationair beeld. De geboorte-overschotten be droegen in de jaren: 1 1946-1950 1403 1951-1955 1338 1956-1960 1299 1961-1962 474 zielen. De migratiesaldi in deze jaren zijn altijd weer negatief geweest. Daar door kon de natuurlijke groei, die op 17 procent gesteld moet worden niet gehaald worden. Dat is uitsluitend te wijten aan de woningnood. Jonge ge zinnen kunnen niet aan een huis ko men. De jonge werknemer en de jon-, ge werkneemster sparen goed. Om te kunnen trouwen. Zij willen dat jong doen. Dat kan niet, omdat er geen woningen zijn. Wanneer ze de kans krijgen om elders werk te vinden mét woonruimte, zijn ze vertrokken. Om het probleem van de woning nood te illustreren wijst burgemeester Van Erp erop, dat er voor 1965 zegge en schrijve 32 woningen werden toe gewezen aan zijn gemeente. Dit moet dan nog verdeeld worden tussen Loon op Zand en Kaatsheuvel. Woningbouw in stukverband Wanneer jonggehuwden niet uit de gemeente weg willen moeten zij veel al proberen een huurkoopwoning te verkrijgen. Of een huurwoning, die niet tot de woningwetwoningen ho- Burgemeester Van Erp ren. Die zijn duur. Dat leidt weer tot het werken van de mannen in hun vrije tijd en het blijven werken van de vrouw. Op die wijze ontstaat er een vicieuze cirkel tussen het materialis me, dat de mensen wordt aangerekend en het gebrek aan culturele belang stelling. De vraag is of het in de hui dige situatie allemaal kan. Burgemeester Van Erp vindt, dat het gehele woningbeleid in streekver- band ter hand moet worden genomen. het aantrekken van onderwijzers, nu de broeders weg zijn. Het is duidelijk, dat huurwoningen in de middenprijsklasse gemist worden. Voor mediale posities in onderwijs en bedrijfsleven is dat een groot handi cap. Een ander probleem is dat van de verkrotting: niet minder dan 470 wo ningen zijn aan afbreken toe. De ver vangende contingenten ontbreken echter en men kan toch geen woning afbreken zonder dat er nieuwe zijn. Dure procedure De woningbouw in de gemeente Loon op Zand is vooral tegengehou den door de gehele goedkeuringspro cedure van het uitbreidingsplan. In 1962 zijn de moeilijkheden begonnen en het heeft tot januari 1965 geduurd voordat men verder kon. Vooral de grondverwerving was in die periode lastig aldus burgemeester Van Erp, omdat geen onteigening kon plaats vinden. In die drie jaar zijn de kosten voor het bouwrijpmaken enorm gestegen en dit is op die wijze een dure affaire voor de gemeente geworden. En het verschil van inzicht ging er in hoofd- In de Gasthuisstraat is het zusterklooster afgebroken om plaats te maken voor de uitbreiding van het bejaardencentrum. Iedereen erkent de nauwe verbonden heid van „werken en wonen". Welnu, als het werken in stadsgewestelijk verband geregeld wordt, moet dat ook gebeuren met het wonen. Bijzonder gelukkig is burgemees ter Van Erp met de bestaande samen werking met Heusden en Drunen, die middels de toeslag voor arbeidsbe sparing extra contingenten heeft op geleverd. Inmiddels zijn met het Rijk bespre kingen gaande over een voortzetting van de bouwstroom, die Kaatsheuvel in de jaren '65 en '66 al 134 wonin gen gaat opleveren. De woningen zijn wellicht niet ideaal, maar de eerste zorg is nu door de schrijnende nood heen te komen. De zes premiewoningen, die ge meente van Drunen in „leen" kreeg, zullen dankbaar worden benut voor de bouw van enige bejaardenwonin gen. Dat is ook al een zaak, die door het huidige beleid onvoldoende van de grond komt. 470 krotten De woningnood wreekt zich ook bij In het Plan Pannenhoef wordt druk gebouwd aan de 134 woningen, die in een continuplan met Drunen en Heusden worden gerealiseerd. zaak over of ten noorden van de Hoofdstraat en Roestenbergstraat 'n woonwijk moest komen of niet. De verkleining van het villapark in Loon op Zand (Tuindorp Land van Kleef, ten zuiden van de Klooster straat) was het andere conflictpunt. Het gemeentebestuur heeft het handicap ten dele kunnen ondervan gen door verhoogde activiteiten aan de dag te leggen bij de grondaanko pen. Op die wijze kon nog wel het een en ander door minnelijk overleg gekocht worden. Pannenhoef Inmiddels heeft het gemeentebe stuur enkele uitbreidingsplannen in uitvoering of in voorbereiding, die de gemeente bijzonder ten goede komen. In het plan Pannenhoef (ten zui den van de Hilsestraat is men thans bezig met de tweede fase) verrijzen de woningwetwoningen, die in samen werking met Drunen en Heusden worden gebouwd. Deze woningen zul len worden omzoomd door een krans van betere woningen. Een bijzonder heid is daarbij de bouw van 59 Smid Il-woningen, industriële bungalow- bouw voor eigendom. De kosten van deze woningen bedragen 31.000 gul den met garage en 29.000 gulden zonder garage. Ook komen in dit plan winkels, een school en waarschijnlijk een kerk. d'Oude Omdraaier D'Oude Omdraaier wordt'n fraai villapark in de driehoek tussen de mo len, hotel De Drie Kabouters en de ambtswoning van de burgemeester. Daarvoor zal de tegenwoordige v. d. Elzenstraat enigszins naar het westen worden verlegd. Op den duur zullen daar 30 a 40 riante villa's worden ge bouwd. Molenwijk: 800 woningen Het tuindorp in Loon op Zand krijgt 65 bungalows en in totaal 135 woningen. In feite, zegt burgemeester Van Erp, zijn we in Loon op Zand voor de woningbouw uitgetamboerd. Er kunnen nog één of twee hoekjes wor den geamoveerd, maar voor grote complexen moest een nieuw uitbrei dingsplan in voorbereiding worden genomen. Dat komt in de nieuwe wijk .Molenwijk" (tegenwoordige Molen eind), die 40 ha. omvat en waar in totaal 800 woningen komen. Het worden 530 woningwet- en midden standswoningen, 250 duurdere wo ningen, 20 winkels. Er komt tevens een nieuwe kerk. Rioolzuivering Na woningbouw is voor burge meester Van Erp het vraagstuk van de rioolzuivering het grootste pro bleem. Hij vindt trouwens, dat op be stuurlijk gebied na woningnood en wegen, de rioleringen de grootste moeilijkheden gaan opleveren. Vooral op het platteland. In Loon op Zand - Kaatsheuvel is thans een plan voor de riolering, dat 6 a 7 ton omvat. De gemeente zelf heeft er geen centen voor, terwijl de tegenwoordige heffingen al maxi maal zijn. Er zal iets uit de algemene dienst moeten komen. De vraag is hoe. Hier wreekt zich het verschijnsel, dat de waterbeschaving toeneemt, terwijl de afvoer niet adaequaat gere geld is. Verzorgingsniveau valt tegen We vragen burgemeester Van Erp naar het verzorgingsniveau voor zijn burgers. Even direct als altijd zegt hij „dat valt bitter tegen". Zo wordt de lec tuurvoorziening nog via enkele pa rochiebibliotheken geregeld, terwijl er toch echt een openbare bibliotheek moet komen. De zaalaccomodatie is bijzonder slecht; behalve in de Efteling is er niet veel. Een goede bioscoopzaal hebben we ook niet, verzucht de bur gemeester. En dat terwijl de film in het leven van de werkende jongeren toch een grote betekenis heeft. Een muziekschool moet er komen. Een zelfstandige voor onze gemeente is niet nodig, zegt burgemeester Van Erp. Dit zal eveneens in streekver- band moet enworden opgelost. Sportaccomodatie uniek Gelukkig is de accomodatie voor sportbeoefening in de gemeente uiek. Dat dankt men aan het bestaan van De Efteling en zijn voorganger, de speeltuin. Reeds in de dertiger jaren had de gemeente daardoor een zeld zame voorsprong op gemeenten met een vergelijkbare grootte. De Efteling verschaft trouwens aan velen in binnen- en buitenland een goede ontspanning. De betekenis van het natuurpark is dan ook enorm voor de public relations van de gemeente. Burgemeester Van Erp vindt het jammer, dat de burgerij en met name de middenstand onvoldoende profi- teert van de geboden mogelijkheden. Hij drukt het nog anders uit: „De ontwikkeling van de gemeente als re creatiegemeente is bijzonder goed ver lopen. De uitdieping als recreatiege meente komt pas geleidelijk op gang." Mee profiteren De onderwijssituatie in Loon op Zand - Kaatsheuvel is goed. Wat aan primair onderwijs aanwezig moet zijn is er: lagere scholen, u.l.o., huishoud school en levensschool. En de rest is voor de inwoners bereikbaar, in Til burg, in Den Bosch en in Waalwijk. Nu zou het ook zo moeten zijn, dat Loon op Zand en Kaatsheuvel mee zouden kunnen profiteren van de se cundaire voordelen van de aanwezig heid van streekvoorzieningen op on derwijsgebied in Tilburg 'en Waal wijk: m.a.w. er zouden zich wat lera ren van die scholen in de gemeente Loon op Zand moeten vestigen. Dat zou een welkome impuls kunnen ge ven. „Ik heb zo'n gevoel, dat het vijf voor twaalf is", zegt burgemeester Van Erp, „we hebben nog zo ver draaid veel te doen om de gemeente leefbaar te maken voor de gezinnen. Het is hoog tijd. Ik prijs me gelukkig het werk te kunnen voortzetten, dat anderen met name mijn voorganger burgemeester v. d. Heyden zijn be gonnen. Het ambtenarenkorps van de gemeente is zeer toegewijd. Soms werken we misschien wel al te voort varend." Ontwapenend enthousiasme Burgemeester Van Erp neemt ons na ons gesprek even mee voor een korte rondrit door de gemeente. We rijden naar het villapark in Loon op Zand en dan terug naar Kaatsheu vel naar de in aanbouw zijnde wonin gen ten zuiden van de Hilsestraat. We komen dan langs de nieuwe door braak van De Efteling naar de Pro vinciale weg waar enkele noodwonin gen afgebroken zijn. Met kwajon gensachtige toon zegt hij: „Die lan taarnpalen hier langs de Provinciale weg waren langs ambtelijke weg wel moeilijk te halen, maar we hebben 't toch klaargespeeld." En dat is bur gemeester Van Erp van Loon op Zand ten voeten uit: een man, die zijn bestuurlijke arbeid met een ont wapenend enthousiasme verricht. Een van de 470 woningen die hoognodig afgebroken moeten Op de achtergrond werkt reeds de nieuwe woningwetwoning. worden. DAF IN BEROEP VRIJGESPROKEN Het gerechtshof in Den Bosch heeft de NV van Doome's Automo bielfabriek in Eindhoven,die beschul digd was van twee overtredingen van de cao metaalindustrie, vrijgespro ken. De economische rechter in Den Bosch had de DAF in eerste instantie ver oordeeld tot vier boetes van vijfdui zend gulden, waarvan telkens vier duizend voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. De tcho yah het Zuióen „Hei is vijf voor twaalf' vraqen OPTICIÉN - WAALWIJK t AkP i u

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5