Officiële ingebruikneming nieuwe brandweergarage Gemeenteraad Sprang-Capelle Smid je Verholen en de tegen Mars Benoeming Maatschappelijk Werkster Herbenoeming Woonruimte-adviescom missie - Aankopen grond te Sprang-Capelle DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 27 SEPT. 1965 Rijwielpad van Waalwijk naar Cromvoirt DOKTER JANE Zoals bekend, is de parochie „St. Bernadette" onlangs gesticht in het uitbreidingsplan „Laageinde". In verband met de snel toenemen de bebouwing in de nieuwe parochie is onlangs (13 september j.l.) voor lopig tot opening van een kleuter school overgegaan. Waar de totstandkoming van een nieuw schoolgebouw in deze paro chie - plaatsing op de urgentielijst scholenbouw is aangevraagd - niet op korte termijn is te verwachten, zullen voorlopig tijdelijke voorzie ningen moeten worden getroffen. Het kerkbestuur van de Berna- detteparochie heeft met het r.k. kerkbestuur van de parochie „St. Clemens" overeenstemming bereikt over het tijdelijk gebruik maken van een tweetal lokalen van de Pas toor van Haarenschool aan de De Jonghestraat 1, van welke twee lo kalen momenteel nog één klaslokaal in gebruik is bij de r.k. kleuter school van de parochie „St. Cle mens", totdat de nieuwe kleuter school aan de Heermanslaan gereed is. B. en W. stellen de raad voor beide genoemde lokalen (t.w. een klaslokaal en een spreekkamer) van de Pastoor van Haarenschool aan 't r.k. kerkbestuur van de parochie „St. Bernadette", ten behoeve van het kleuteronderwijs in bruikleen te verstrekken en wel de spreek kamer met ingang van de 'dag van opening van de noodschool (13-9- 1965) en het klaslokaal met ingang van de dag, waarop de nieuwe kleu terschool aan de Heermanslaan al hier zal worden betrokken door de thans in dit lokaal gehuisveste kleu ters. Omdat het is te voorzien, dat de nieuwe kleuterschool aan de Heer manslaan eerst vermoedelijk begin november a.s. in gebruik kan wor den genomen, is het kerkbestuur van de parochie „St. Bernadette" inmiddels met het kleuteronderwijs gestart en wel, met toestemming van de inspectrice van het kleuter onderwijs, in de spreekkamer van de Pastoor van Haarenschool en in een lokaal van de noodkerk, voor heen in gebruik als vergaderkamer voor het parochie-werk. De voorlopige school wordt inmid dels door ruim 40 kleuters bezocht. Het laatstgenoemde lokaal kan door de gemeente van het kerkbe stuur in huur worden verkregen tegen 50.per maand en kan vervolgens volgens de wet weder in bruikleen worden afgestaan aan het schoolgebouw. Alvorens dit lokaal voor 't geven van kleuteronderwijs kan worden gebruikt, moet hierin, op advies van de inspectrice, enige kleine voor zieningen worden aangebracht, spe ciaal ten behoeve van de kleuters. De kosten van deze voorzieningen zijn te stellen op f 390, Tevens moeten nog, alhoewel van de kleuterscholen in de aangrenzen de parochies meubilair e.d. kon worden overgenomen, aanvullend noodzakelijk meubilair, ontwikke lingsmateriaal en aanvullende leer- en hulpmiddelen worden aange schaft, als eerste inrichting, tot een totaalbedrag van f 6.585,18. Door de Minister avn Onderwijs en Wetenschappen is subsidie toe gekend voor de uitvoering van de 2de fase van het rijwielpadenplan van de intergemeentelijke rijwiel padenplan-organisatie „Brabants Centrum", een organisatie, waarbij ook Waalwijk is aangesloten. Tot nog toe is het grondgebied van de gemeente Waalwijk niet be trokken geweest bij de aanleg van rijwielpaden van deze organisatie. Thans evenwel is in de 2de fase o.m. opgenomen een pad, ter lengte van ongeveer 9 km. van Waalwijk langs het Drongelens kanaal naar Crom voirt. In totaal is door de Minister subsidie toegekend in de aanleg van een 6-tal rijwielpaden, waarvan er evenwel 5 buiten het grondgebied van Waalwijk zijn geprojecteerd. Waalwijk moet bijdragen in 772 vierkante meter aan te leggen rij wielpad, waarvan de kosten 2.025,06 uit een uitkering uit het 5.204,84 bedragen. Hiervan komt rijwielpadenfonds, zodat ten laste van de gemeente Waalwijk komt 3.179,78. De gemeenteraad van Sprang-Ca pelle kwam j.l. donderdagavond in openbare vergadering bijeen. Met kennisgeving waren afwezig de heren Dekkers, Rijken en Winkelman. Na opening der vergadering door de voorzitter, burgemeester M. van Prooijen, werden de notulen van de vorige vergadering goedgekeurd en werden de ingekomen stukken voor kennisgeving en volgens advies van B. en W. aangenomen. Goedgekeurd werd het voorstel van B. en W. tot het verlenen van een bijzondere uitkering aan het gemeen- tepersoneel. BENOEMING MAATSCHAPPELIJK WERKSTER. Op voorstel van B. en W. werd mevrouw C. Dullaart-Glastra be noemd tot maatschappelijk werkster in tijdelijke dienst per 1 maart j.l. in een'"half-time job". De voorzitter lichtte 't voorstel toe en deelde mee dat alles werd gedaan om de bestaan de vacature vervuld te krijgen, doch zonder resultaat. Mevr. Dullaart is sinds 1 maart j.l. opgetreden als ad- diseuze, tot volle tevredenheid, en bleek bereid voor gemiddeld 2Vz dag per week een dienstverband met de gemeente aan te gaan. B. en W. acht ten het billijk zulks vanaf 1 maart j.l. te doen ingaan. Op een vraag van de heer Kuijsten of mevr. Dullaart over de nodige diploma's beschikt, ant woordde de voorzitter dat zij wel cur sussen heeft gevolgd maar geen schooldiploma bezit, maar zij heeft veel toewijding voor het werk, waar zij haar hart in legt. Op de vraag van de heer de Vos of het voor mevr. Dullaart nadelige gevolgen kan heb ben wanneer er een groter aanbod komt en of dit een beschermd beroep is, zei de voorzitter dat het hier een tijdelijke betrekking is. Als beslag kan worden gelegd op een volledige kracht is zulks aantrekkelijker voor de ge meente en dit is mevr. Dullaart be kend. Mevrouw Dullaart werd hierna met algemene stemmen benoemd. Het voorstel tot vaststelling van de exploitatievergoedingen ex art. 101 der Lageronderwijswet 1920 over '64 werd z.h.s. aangenomen, evenals dat tot vaststelling der vergoeding ex art. 73, le en 2e lid, van de Kleuteronder wijswet over 1964. De heer Kuijsten merkte hierbij op dat het vergoeding bedrag per kleuter over 1963 nog niet zou zijn vastgesteld, waarop de voor zitter aan het einde der vergadering kan antwoorden dat zulks wel het ge val was. FEUILLETON van „De Echo van het Zuiden" door Adeline McElfresh 12. „Zoiets, ja". Ze namen nog een banaan, deed de schil er af, sneed hem doormidden, schepte er aard beien-ijs, vanille-ijs, chocolade-ijs overheen. „Ik ben doorkneed in dit werkje, weet u. Vroeger heb ik 't altijd heerlijk gevonden zulke din gen op te bouwen. Zo genoeg?" Op de berg ij scream had ze nog wat kersjes gelegd en er ananassap overgegoten. Nu hield ze op met schenken en keek hem vragend aan. „Dat zou ik denken. Meneer Ba tes gooit u er vast uit. We eten de winst van de hele dag op". Ze stonden samen te lachen toen meneer Bates weer binnenkwam. Hij keek naar hen met een jolige twinkeling in de ogen. „Ik zie dat jullie al kennis met elkaar hebt gemaakt". „Dat wil zeggen, ja en nee". De jongeman proefde van het heerlijks dat Jane hem toeschoof. Toen hij er zijn goedkeuring over had uit gesproken, zei hij, „mijn naam is Bill Latham". In verband met de met toestemming van de gemeente, door de gemeente Waalwijk aangelegde weg ter ontslui ting van het industrieterrein onder die gemeente, die uitmondt op het Oost- eind alhier en de belemmering van het uitzicht voor het verkeer, werd beslo ten tot vaststelling van een voorrangs splitsing, met bepaling, dat het ver keer komende vanaf de nieuwe weg moet stoppen alvorens het Oosteind op te rijden. HERBENOEMING WOONRUIMTE ADVIES-COMMISSIE. Tot leden van de commissie van ad vies als bedoeld in art. 8 der Woon- ruimtewet werden herbenoemd me vrouw Quirijns-Jansen, mevr. Win kelman-Mulder en de heer Damen met 10 stemmen en de heren de Raat en de Vos met 9 stemmen. De voorzitter zei dat B. en W. veel hebben kunnen profiteren van het werk der commis sie en dat het college bijzonder dank baar is voor de tijd en moeite en de gelukkige adviezen der commissie, waarom hij gaarne van de gelegenheid gebruik wil maken om alle leden de dank van B. en W. en van de raad te betuigen voor het verrichte werk, en burgemeester van Prooijen verzoekt de heer de Raat de dank aan de leden van de commissie te willen overbren gen. In verband met de wens van het be stuur van de Stichting Dorpshuis, om voor de exploitatie van het in aan bouw zijnde Dorpshuis over een ver gunning voor de verkoop van sterke drank in het klein te kunnen beschik ken, werd z.h.s. besloten een verzoek te richten tot H. M. de Koningin Ko ningin, om het voor de gemeente gel dende maximum aantal vergunnin gen van 11 tot 12 uit te breiden. Een voorstel tot. aanvulling van het raadsbesluit waarbij een geldlening is aangegaan met het Algemeen Werk loosheidsfonds te 's-Gravenhage werd goedgekeurd. Nadat de raad enige tijd in geheim comité had vergaderd, werden na her opening der openbare vergadering de voorstellen tot aankoop van gronden in het uitbreidingsplan Vrijhoeve van mevr. van Gelderen-Michaël te Geer- truidenberg en van de heer Fl. J. Mi- chaël te Sprang-Capelle z.h.s. aange nomen. De voorzitter was blij dat overeenstemming kon worden bereikt, zodat het besluit van de vorige verga dering om tot onteigening over te gaan kon worden ingetrokken. Tot slot werden de voorstellen tot wijziging van de gemeente-begroting 1965 goedgekeurd. Vrijdagavond j.l. werd de nieuwe brandweergarage der gemeente Sprang-Capelle officieel door Burge meester M. v. Prooijen overgedragen aan de Vrijwillige Brandweer, die daarmede in het bezit kwam van een in alle opzchten naar de eisen des tijds ingerichtte en toegerustte garage. Een groot aantal genodigden wa ren hierbij tegenwoordig, die door Burgemeester van Prooijen vooraf in de raadzaal werden ontvangen. Naast de gemeenteraad en de leden van de Vrijwillige Brandweer, beiden verge zeld van hunne dames, waren onder meer tegenwoordig de heer Haar- mans, commandant van de Tilburgse Brandweer, de heer Roos, adjudant inspecteur van het Brandweerwezen, de heer Bijvoet, plaatsvervangend kringhoofd van de B.B., de heer Kob ben, commandant van de Brandweer te Waalwijk, de heer Op den Kamp, commandant van de Brandweer te L.- op-Zand (Kaatsheuvel), de heer Dek kers, ondercommandant v. d. Brand weer te Waspik, de heer Toen uit Zwollerkarspel, vroeger commandant van de Vrijwilige Brandweer Sprang- Capelle en het personeel van gemeen tewerken met hunne dames. Nadat burgemeester van Prooijen de genodigden speciaal had verwel komt en had bedankt dat zij door hun aanwezigheid aan de ingebruikneming van het fraaie gebouw luister wilden bijzetten, verzocht hij het gezelschap hem te volgen naar de nieuwe garage, waar de Vrijwillige Brandweer door het vervullen van enige ceremonie de nieuwe garage opende. Door het stuk rijden van een lint met een motor spuit werd de sirene in werking ge steld, nadat hiervoor reeds een drie tal brandweermannen hun kunnen hadden getoond door zich langs een touw uit de toren te laten zakken. Toen het uit pl.m. 100 personen bestaande gezelschap zich in de nieu we garage had verzameld, zei burge meester van Prooijen hen met trots in het nieuwe gebouw te ontvangen en hij was dankbaar dat dit gebouw mocht verrijzen, waardoor het poten tieel voor de bestrijding van brand versterkt is. Tot nu toe was het ma terieel verspreid over de gemeente, men had geen toren, maar kon voor het drogen der slangen gebruik ge maakt worden van de bereidheid der gemeente Waalwijk, waarvoor hij de heer Kobben hartelijk dankte voor zijn medewerking in het verleden betoond. Burgemeester van Prooijen ging in het kort de geschiedenis van de tot standkoming van de nieuwe garage na en bracht dank aan de ontwerpers van het gebouw, de heren Toen en Drop, alsmede aan de ambtenaar van Gemeentewerken de heer van Boven. Verder bracht de burgemeester dank aan de uitvoerder van het werk, aan nemer Willemsz, die solied werk heeft geleverd en zei dat het de gemeente raad zeker voldoening zal geven het besluit daartoe op deze wijze te zien gerealiseerd, wat niet weinig bijdraagt aan de uitbouw van de gemeente. Zich tot de Vrijwillige Brandweer richtend, zei de burgemeester, dat de leden van de brandweer dikwijls on der zeer moeilijke omstandigheden hun werk hebben verricht, maar hun taak steeds goed hebben gedaan en daarom met dankbaarheid op het ver leden kunnen terugzien. Hij dankte de heer van Wijlen, niet alleen in zijn kwaliteit van ondercommandant, maar betrok de hele familie van Wijlen en hun bedrijf in de dank, die steeds klaar stond voor de brandweer en hij noemde daarbij speciaal wijlen de heer Jos van Wijlen, die zoveel voor de brandweer deed, evenals de heer Kuijsten, bij wie de Sprangse brand weerwagen was ondergebracht en waar het een soort clubhuis was voor de leden en die ook steeds klaar stond, zodat het ook meermalen een wedstrijd werd wie het eerst bij een brand was, Sprang of Capelle. IJl .1 i 'I Straks is nu dit nieuwe gebouw voor jullie beschikbaar, zei burge meester v. Prooijen tot de leden van 't korps, voorzien van toiletten, dou ches enz. en hij zei bijzonder ingeno men te zijn met de brandweer der gemeente, dat een enthousiast korps vormt en waarvan vele leden reeds diploma's behaalden, zodat hij reeds verschillende jaren diploma's mocht uitreiken als gevolg van de studie der leden. Deze dag stond volgens spr. wel zeer in het teken der brandweer nu ook een brandweertentoonstelling in Den Bosch werd geopend en de bur gemeester constateerde dat het niet slecht gesteld is met de vrijwillige brandweren, en al gaan er stemmen op voor regionale brandweren, zei burgemeester van Prooijen dat de vrij willige brandweren nooit gemist zul len kunnen worden. Spr. hoopte dat dit gebouw door het jonge, enthou siaste korps vele jaren met genoegen gebruikt zal mogen worden. Met dit gebouw heeft ook de dienst gemeentewerken een garage gekre gen, waarvoor de zuidelijke vleugel van h^t gebouw bestemd is en waar door ook voor deze dienst een einde gekomen is aan het verspreid staan van het materieel. Ook voor het werk van het personeel van de dienst ge- COPRIGHT STUDIO AVAN 55. Laten we het verhaal maar niet langer maken dan strikt noodzake lijk is. Laten we dus vertellen, dat er nu een eind kwam aan de lang durige onderhoud, dat smidje Ver holen had gevoerd met de grote baas van de kille burcht. De smid sprak nog met Mars af, dat hij de volgende ochtend dadelijk in de smederij aan het werk zou gaan. Mars vond dat best en zei, dat de smid nu maar moest gaan slapen. Slapen. ja, daar zeg je zowat. De smid had langzamerhand heus wel zin om een dutje te gaan doen. Hij had echter geen idee waar hij de slaapplaats van de echte soldaat Knekelbleker zoeken moest, want 't sprak vanzelf, dat hij in het bed van ome Kneek terecht behoorde te komen. Maar waar bevond zich dat Knekelblekerse bed? Doch nu liet het geluk de brave smidje Verholen niet in de steek. Juist op het moment, dat hij de kamer van Mars verliet, kwam er een of andere zwaarmoedige kwie- bus door de gang lopen. De kwie- bus keek de smid sloompjes aan en gromde: „Heeft-ie weer eens een glaasje wijn geschonken? Van die vieze zure wijn? Ik krijg nooit wijn. Van mij trekt nietmand zich iets aan. Ik zou best eens een wijntje willen hebben." „Ikdacht, dat je die wijn vies en zuur vond," merkte de smid op. „Dat is ook zo," zei de zwaar- moerige kwiebus. „Maar dat neemt niet weg, dat vieze, zure wijn altijd nog beter is dan helemaal geen wijn." „Mooi gesproken makker," zei de smid. „Ik zou die wijze woorden van jou kunnen wijzigen in laat naar bed gaan is altijd nog beter dan helemaal niet naar bed gaan. Maar omdat ik zo'n mirakels stevig glaasje wijn op heb, weet is waar- achies niet meer of ik nou links af of rechts af moet om bij mijn bed te komen. Als jij me daar nou eens even heenbrengt, hé? „Welja.nog voor kindermeis je spelen ook," gromde de zwaar moedige kwiebus. „Alsof het nog niet laat genoeg was! Maar afijn, kom maar mee. De kwiebus liep met de smid en kele gangen door en wierp toen 'n stevige houten deur open. De smid kreeg het er gewoon van te pakken, zo'n vreselijk gesteun en gesnurk klonk uit die ruimte. Het was de slaapzaal van een stel soldaten en dat was duidelijk aan alles te mer ken „En de mijne Jane Langford". „Janie is dokter in Central City, Bill", legde meneer Bates trots uit. „Vroeger heeft ze me geholpen bij het klaarmaken van de ice-creams en de sorbets." „Ze maakt nog altijd verrukke lijke bananen-coupes". Over zijn hoog opgeladen lepel heen, keek Bill haar lachend aan. „Ik wil wed den dat u ze al uw patiënten voor schrijft". „Mijn patiënten moesten me nu eens kunnen zien!" Met gemaakte wanhoop keek Jane naar haar boor devolle glas. „Ik begrijp het al", grinnikte Bill Latham. „Mollige dames op diëet". Meneer Bates wilde van geen be taling weten. „Dat is om je thuis komst te vieren, kind. En dat doet me er aan denken: de vrouw vroeg of je niet even binnen wou komen. Jc moet doodop zijn van zo'n hele dag achter het stuur". „Oh, ik ben pas laat weggegaan". Lance, dacht ze >en haar stemming zakte. Als Lance vanmorgen niet gekomen was, zou. ik dan hierheen zijn gereden? „En onderweg heb ik nogal laat ergens gegeten waar ik een tijd ben blijven zitten. Maar ik ben toch wel moe". Ze zei er niet bij dat die ver moeidheid niet op de eerste plaats door het rijden kwam, maar door de in haar hoofd rollende gedach ten. Zoiets vertel je niet aan een oude man die verrassend blij is je terug te zien, of aan een jongeman waar je pas kennis hebt gemaakt, dacht ze wat later bij het voorbijrijden van de kleine, witte kerk. Meneer Bates had verteld dat Bill Latham daar altijd preekte en dat hij in 't eveneens witte huisje ernaast woon deDe Batesen woonden in het volgende blok huizen dat aan de rand van het dorp stond. Halesville volgde bij zijn uitbreiding getrouw de rivier, zonder moeite te doen ook eens in een andere richting te bouwen. Het was een aardig plaats je, dit gedeelte tenminste. Maar stroomopwaarts, voorbij de spoor brug en de dozenfabriek, waar zij had gewoondIk had hier niet moeten komen, dacht ze. Ik had me er door de schampere woorden van Lance niet toe moeten laten bren gen. HOOFDSTUK 5 Ongemerkt rijgen de dagen zich aaneen tot een week, de week tot twee en voordat Jane er erg in had, was ze alweer een maand in Ha lesville. Het voorjaar begon de velden groen te kleuren; een weel de van gele klokjes tooide de for sythia's om het huis van Bill Lat ham en om de als een sober altaar uit een goudkleurige arcade oprij zende kerk. Jane was er verrukt over. Gisteren had ze het met een prentbriefkaart vergeleken en Bill had om haar gelachten. „We zijn toch maar eenvoudige zielen, Jane, jij en ik", had hij gezegd. „Er is zo weinig voor nodig om ons blij te stemmen". Toen ze hieraan terugdacht, kon Jane een glimlach niet onderdruk ken. Een maand geleden nog zou ze er over gaan debatteren! Het was nu middag en heerlijk, zonnig voorjaarsweer. Ze had meneer Ba tes beloofd enkele medicijnen rond te brengen, en op weg naar de apo theek bleef ze even bij de kerk staan om van de rust en de lief lijkheid te genieten. Bill Latham had gelijk, ja en toch ook weer niet. Ik voel me niet blij, dacht ze. Ik ben misschien minder onrustig, maar ik ben niet gelukkig. In gedachten wandelde ze verder. Wat was geluk trouwens? Ze sliep nu goed. Ze kon aan Lance denken zonder zich iedere keer diep ellen dig te voelen. Ze kon naar de toe komst kijken en zich in het Randall herstellingsoord terugzien over een paar weken misschien, of te gen de zomer zonder dat haar geweten zich erg bezwaard voelde. Lance was niet met Leila Appel- by getrouwd. Er had zelfs nog geen verlovingsaankondiging in de kran ten uit Central City gestaan. Wel werden bij deze of gene gebeurte- r.ie in de stad hun namen steeds gelijktijdig genoemd. In gedrukte stemming ging Jane door de achterdeur de zaak van Ba tes binnen. Evenals de voordeur was ook deze altijd gastvrij open, en meneer Bates zou nu wel in de achterkamer bezig zijn met het klaarmaken van de recepten, dacht ze. Maar dat was niet zo. Jane hoor de zijn stem in de winkel, en die van een ander. Dokter Johnson. De oude dokter, zoals iedereen hem nog altijd noemde, al was die bij naam niet meer nodig om hem van zijn in de oorlog omgekomen zoon, de jongedokter, te onderscheiden. Haar stemming klaarde op, en ter wijl de tochtdeur achter haar dicht zoefde, begroette ze hen beiden met een opgewekte glimlach. „Wat voor snode plannen bent u samen aan het uitbroeden?" vroeg ze luchtig. U ziet er nu net uit als een stel echte samenzweerders, volgens mij tenminste". De apotheker keek een beetje schaapachtig. „We hadden 't juist over jou, Janie". „En m'n oor tuitte niet eens!" Ze hees zich op een van de barkruk ken naast de nu heftig van ja knik kende dokter; diens levendige ener gie scheen hem nooit te verlaten, dacht Jane bewonderend. „Ja", zei hij, „ik vroeg juist aan Charlie of hij iets van je plannen afwist, Janie. Wanneer je hier weer weg denkt te gaan, bedoel ik". „Dat eh, ja binnenkort, denk ik". „Heb je iets speciaals op 't oog?" Jane keek hem oplettend aan daarna richtte ze haar blik op me neer Bates, die niet helemaal op zijn gemak leek te zijn. „Nee dat niet." „Ik heb van Mac Randall ge hoord, meisje", zei de dokter zo verheugd of hij juist een reeds in platina gezette parel in een oester had gevonden, „dat je een prima dokter bent en dat hij de dag zal zegenen waarop je weer terug bent inóat sjieke ziekenhuis van hem". (wordt vervolgd)

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 2