wAAlwijkse en UnqstPAAtse couRAnt TERUG NAAR 1939 STANDPUNT VAN DE GAULLE Sociale Verzekeringsbank waarschuwde Min. Veldkamp van <^Yï\lerlo K.V.P.-jongeren hadden primeur K.V.P.-jongeren in Tilburg over de rijkspolitiek <^Bogaertó rc::; Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST U NIETS -Qxcluóieve Sferen kleding WAALWIJK 22535®* Damesmode Tilburg Brillenspecialist Optica Grotestraat 220, Waalwijk Houdt Bogaort Telefoon 3560 VRIJDAG 1 OKTOBER 1965 J 1 15,03 86e JAARGANG No. 75 De rcho vad het Zuióen Uitgever Waalwijkse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur: JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205. Waalwijk Tel. 04160-2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.23 p. mnd. (100+ 5ct.inc.k.) 1.03 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO' Nu de Gaulle het lijkt te laten aankomen op een buigen of barsten in de E.E.G., schijnt het of de hele geschiedenis van de Euromarkt haast een aaneenschakeling was van crises, met nu en dan een grotere dan ooit te voren. Ten dele is dat ook wel zo, al moet men daaruit niet de conclusie trekken dat de E.E.G. daarom niet een groot succes is geworden. Het voornaamste doel was eerst een grotere markt te scheppen die een economische ontplooiing mogelijk zou maken. Dat is gebeurd en de geboden kansen zijn gegrepen. In waarde was het bruto nationaal inkomen van de zes samenwerkende staten vergeleken met 1957 - het laatste jaar voor de E.E.G. - vorig jaar 38 hoger. De overeenkomstige cijfers voor de V.S. en voor Groot-Brittannië zijn 28 en 21. Het gemiddeld loon steeg in die tijd (gerekend in wat men er voor kan kopen) in de E.E.G. met bijna dertig procent, in de V.S. met twaalf. En zo kan men doorgaan de statistieken te citeren. Het totaalbeeld is dat de welvaart in de Euromarkt aanzienlijk sneller steeg dan ergens anders in de wereld. Een wereld die daar overigens ook van geprofiteerd heeft de E.E.G. is in de vele opzichten de grootste klant op de wereldmarkt die sinds haar stichting haar aankopen met twee derde verhoogde. OOK OFFERS Dit resultaat is bereikt door offers ook alle deelnemers hebben wel eens wat moeten laten schieten als voor waarde om het geheel vooruit te hel pen, maar de verhouding tussen de lasten en de baten ligt voor alle lan den wel aardig in evenwicht. De veel gehoorde opmerking dat Frankrijk 't minst heeft bijgedragen en het meest geprofiteerd is ook bepaald onjuist. Weliswaar waren voor Frankrijk vaak de voordelen van de agrarische maatregelen wat groter dan voor an deren, maar in de begintijd lagen de moeilijkheden van de industriële inte gratie juist voor Frankrijk 't zwaarst met zijn historisch gegroeide zeer be schermde nijverheid. Het valt overi gens niet op de c.m. na te rekenen, maar in grote trekken is alles vrij bil lijk verlopen. Wat voor een groot deel waarschijnlijk te danken is aan het beleid van professor Walter Hall- steun, die vanuit Brussel de E.E.G. langs veel klippen heeft gestuurd. Zover de E.E.G. economisch. De stichters leefden in de overtuiging dat het eenmaken van de economische belangen der zes automatisch tot een DE VOLKSKRANT BETROK NIEUW GEBOUW Ondertitel "katholiek dagblad voor Nederland" verdwijnt. Het landelijk ochtendblad "De Volkskrant" heeft zijn ondertitel "ka tholiek dagblad voor Nederland" la ten vervallen. "Dit etiket deed ons nog teveel denken aan een voorbije periode. Het sloot ons ook teveel af van de grote groep, die ops wel na- staat in, aan de rand van en buiten het katholieke kamp, maar afgesto ten werd door dat etiket. We zullen niets verloochenen; alleen de krant meer openmaken en nog minder bin den aan een bepaalde groep". Dit zei president-commissaris J. Middenhuis van "De Volkskrant" zaterdagmor gen bij de officiële opening van het nieuwe gebouw van dit dagblad aan de Amsterdamse Wibautstraat. Hoofdredacteur drs. J. v. d. Pluym schreef in zijn hoofdartikel van za terdag over het vervallen van de on derkop "Wij maken een krant, waarin katholieke beginselen gestalte krijgen. Wij hebben geen enkele re den om bestaande principiële ver schillen te ontkennen of te verdoeze len; we hebben echter nog minder re den ze als een waarschuwingsbord mee te voeren". Drs. Van der Pluym verzekert, dat de koers van de krant niet wordt gewijzigd. Dezer dagen is voor de Volkskrant een der grootste en fraaiste gebouwen van 7 verdiepingen beschikbaar geko men. politiek samengaan zou leiden, een ideaal dat ze in de preambule van het verdrag van Rome ook uitdrukten maar overigens dermate vaag, dat het zuiver economische werk van Brussel er nooit mee te maken heeft gehad. VETO VERLANGD Een andere zaak is, of - ideaal of niet - het verder gaan van de in tegratie op zoveel gebieden niet auto matisch de zes nationale politieke op vattingen zal dwingen gelijk te lopen. Dat lijkt haast onontkoombaar. En dat is wellicht ook voor De Gaulle zijn voornaamste reden om aan te kondigen dat hij zich niet wenst te houden aan de door het ver drag van Rome voorgeschreven me thode van werken bij meerderheid van stemmen in plaats van met ver plichte eenstemmigheid na 1 januari. Dat is voor hem de enige mogelijk heid om een veto te behouden waar door alleen gebeurt wat Frankrijk wenst en hij het systeem kan voortzet ten dat de andere vijf kunnen doen wat hij van hen verlangt op straffe van algehele stillegging van de "grote onderneming der gemeenschappelijke markt". Net als bij de N.A.V.O. - de ge neraal zei dat ook op zijn persconfe rentie - wenst hij een samenwerking tussen regeringen, bij voorkeur zon der gemeenschappelijke organen en zeker zonder een supra-nationaal ge zag dat een eigen politiek kan uitstip pelen en bedrijven. DE KLOK TERUG Dat is een terugkeer naar 1939. Voor de N.A.V.O. is dat zonder meer ondenkbaar de veiligheid van het westen is niet een zaak van de op getelde macht der leden, maar van 'n militair apparaat dat geen van hen kan opbouwen, maar dat ze wel sa men in stand kunnen houden. Zonder een gemeenschappelijke strategie en zonder een gemeenschappelijk opper bevel is de N.A.V.O. geen machts factor meer. Dat wil niet zeggen dat er aan de structuur van verdrag en van organisatie niet best eens wat ge sleuteld mag worden; tenslotte is de tijd verder gegaan en kan een aanpas sing daaraan geen kwaad. Maar men kan niet terugkeren naar het voor oorlogse systeem, temeer daar dit zijn ontoereikendheid heeft bewezen. Voor de E.E.G. ligt het niet anders. Over details daarvan kan men zich voorstellen dat nog eens een nieuwe aanpak beproefd zal worden. Maar het principe veranderen van de inte gratie die haar succes in cijfers kan tonen, zou absurd zijn. En dat wenst De Gaulle al lang en dat heeft hij in zijn persconferentie nog eens nader - zij hetnóg vrij vaag - gestipu leerd. Het is wel tekenend dat 'hem in die zin niemand is bijgevallen van enige importentie. Het was kennelijk zijn eigen persoonlijke opvatting en die geldt, ook al jammeren zowel in dustriëlen als agrariërs in zijn eigen land over de konsekwenties. Het ver velende is, dat dit op de ideeën van de president waarschijnlijk geen enkele invloed heeft. Hij is geen president "om hyacintententoonstellingen te openen en dat hebben de Fransen ge weten", zei hij. De Fransen weten het np in elk geval. De overige Europe anen ook. De Sociale Verzekeringsbank heeft dr Veldkamp gewaarschuwd, dat er bij de afwikkeling van de interimwet invaliditeitsrentetrekkers een tekort is ontstaan van 200 miloen gulden. Wil men dit tekort eind 1966 heb ben weggewerkt, dan moet de premie (nu 1,5 percent) stijgen tot 3,3 per cent. Stijgt de premie tot 2,4 percent, dan wordt het tekort niet weggewerkt, maar blijkt het wel constant. De SVB heeft minister Veldkamp drin gend gevraagd iets aan deze toestand te doen. De premie wordt geheel door de werkgever betaald. De stijging met 0,3 percent van de premie voor de algemene kinderbij slag (nu 1,8 percent, eveneens ge heel door de werkgever te betalen) is te wijten aan de verhoging van de uit keringen per 1 juli. Vanaf die datum krijgen het tweede tot en met zevende kind vijf cent per dag extxra. Door dat nu alle kinderen kinderbijslag krijgen (het inkomen van de vader is van geen belang meer voor het recht op uitkering) blijken meer kinderen rmecht op kinderbijslag te hebben dan aanvankelijk was geraamd. Om deze hogere uitgaven te dekken moet de premie stijgen. De hogere premie voor de zieken fondsverzekering wordt veroorzaakt door stijgende ziekenhuistarieven en de hogere kosten van medische behan deling en medicijnen. Nu is de premie 5,4 percent, waarvan werkgever en werknemer ieder de helft betalen. De totale premie zal moeten stijgen tot dicht bij de zes percent. De premies voor de ziekengeldverzekering stijgen jaarlijks met enkele tienden van per centen. Dr Veldkamp heeft in de toelich ting op zijn begroting voor volgend jaar al aangekondigd, dat rekening moet worden gehouden met "enige stijging van de premies voor de so ciale verzekeringen". toespraak op, dat de provinciale over heid niet mag doen wat de gemeenten afzonderlijk of in samenwerking zelf kunnen verrichten. De heer Coppens, lid van Gedepu teerde Staten, legde de nadruk op de coördinerende taak van de provinciale overheid t.a.v. de regionale planning. Drs. A. Verdijk, lid van de Twee de Kamer trok heftig van leer tegen wat hij de "struisvogelpolitiek" noem de van de gemeentebesturen de ge meentelijke autonomie is een betrek kelijke zaak en moet niet tot een soort dogma worden verheven. Drs. W. Smits had een gefundeer de kritiek tegen het door G.S. opge stelde welvaartsplan. De indeling in stedelijke en landelijke gebieden acht te hij een te nauw keurslijf voor de industrie. Een optimale combinatie van de produktiefactoren arbeid en kapitaal met de factor grond wordt er door bemoeilijkt. Ook drs. Smits was van mening, dat de provinciale overheid zich niet al te zeer met de ruimtelijke ordening dient te bemoeien. De heer van Meel, adjunct-direc teur van de Provinciale Planologische Dienst, samensteller van het wel vaartsplan, betoogde, dat het plan na tuurlijk altijd met de nodige soepel heid moet worden gehanteerd. De Jongerengroepen van de K.V.P. in de Provincie Noord-Brabant heb ben zaterdag een primeur beleefd. Zij stelden tijdens een bijeenkomst in de Stadsschouwburg te Tilburg het pro vinciale welvaartsplan aan de orde. Tot de sprekers behoorden o.m. de heer J. L. P. M. Teijssen, fractie voorzitter van de KVP in de Provin cie Noord-Brabant en drs W. G. A. Smits .secretaris van de Kamer van Koophandel in Noordelijk Noord- Brabant te Waalwijk. De heer Teijssen wees er in zijn Ook in de macro-economische ver kenningen van het Centraal Planbu reau wordt gesproken over hogere premies. Deze extra premielast legt weer een druk op de lonen. Al hoeft de werknemer dan niet de volledige stijging zelf te betalen, de zwaardere premielast voor de werkgever moet toch ook komen uit de ruimte die voor loonsverhoging beschikbaar is. Op dit ogenblik betaalt de werkgever 14,05 percent aan premies, de werk nemer 14,85 percent. De vakbeweging probeert de stij ging van de premies zoveel mogelijk in te perken. Met name voor de zie kenfondsverzekering, waaraan werk gevers en werknemers nu een gelijk aandeel betalen, zou het werkgevers aandeel wat groter moeten worden dan het aandeel van de werknemers. Wat de interimwet invaliditeits rentetrekkers betreft wordt er op ge wezen, dat deze voorziening per 1 januari 1967 wordt opgenomen in de Arbeidsongeschiktheidsverzekering (WAO). Het tekort van tweehonderd miljoen zou dan in de WAO kunnen worden "verwerkt", al zijn maatre gelen nodig om het tekort voor vol gend jaar in elk geval op te vangen. TSJOMBE ONTSNAPT AAN AANSLAG De Kongolese premier Tsjombe is aan een moordaanslag ontsnapt. Een poging om Tsjombe te doden, werd ondernomen na afloop van de interlandwedstrijd KongoLiberia. De premier verliet in zijn auto het Koning Boude wijnstadion in Leo- poldstad, toen twee Kongolezen hun revolvers op ,de wagen (richtten, klaar om te schieten. Toeschouwers overmeesterden de beide mannen en leverden hen over aan de poli tie. - Een onbevestigd bericht zegt dat prinses Irene en Don Carlos 'n groots buitenverblijf in Aerdenhout zouden hebben aangekocht, voor bezoeken aan Nederland van langere duur. Exclusieve collecties SHAWLS BLOUSES ZAKDOEKJES VESTEN ROKKEN KRAAGJES, COLLS PANTALONS GEBREIDE JAPONNEN Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. Telefoon 26SS2 IJcnveJïtraat li Als de regering blijft aarzelen Nd.- Brabant belangrijke toezeggingen in zake de rijkswegenaanleg te doen, is er niet langer sprake van achterstand, maar van achterstelling. Dat zei za terdag de adjunct-directeur van de P.P.D., W. A. S.van Meel, tevens verkeersdeskundige van de provincie, in een causerie voor de Brabantse KVP-jongeren. Het is volgens de heer Van Meel een objectief waarneembaar feit, dat er in Brabant een noodsituatie heerst op verkeersgebied en dat een cata strofe voor de deur staat. Voor de oorlog bouwde het rijk wegen waar ze nodig waren, namelijk in de rand stad Holland. Zou men nu dezelfde gedragslijn volgen, dan zou men we gen moeten aanleggen in Brabant, Utrecht en Zuid-Holland. In Brabant wordt tot 1970 echter slechts 16 pet. van het Rijkswegenfonds besteed „en dat is niet veel", meende de heer Van Meel. Volgens hem moet Brabant blijven aandringen op de vier autosnelwe gen die naar het oordeel van het pro vinciaal bestuur voor 1970 aange legd dienen te worden. Het betreft ruim 100 km weglengte. Het Tweede-Kamerlid drs. A. Ver dijk (Moergestel) en de Brabantse ge deputeerde P. Coppens (Tilburg) heb ben zich fel gekeerd tegen het voor nemen van de regering om de omzet belasting op textxiel en schoenen te verhogen. Beiden zijn van mening dat de welvaartsgroei in Midden-Brabant, waar deze takken van nijverheid ge concentreerd zijn en dat toch al ach terblijft bij de Brabantse ontwikke ling, hierdoor ernstig gevaar loopt. Niet alleen de belangen van de in dustrie, maar die van het gehele ge bied en vooral die van de grote ge zinnen zijn hier in het geding, meende de heer Verdijk. De heer Coppens be kende voorstander te zijn van de ka- binets-tactiek, maar vond 't onbegrij pelijk dat minister Vondeling uitge rekend textiel en schoenen zwaarder wil belasten. Het provinciaal bestuur van Noord- Brabant heeft enkele maanden gele den op het ministerie van Economi sche Zaken benadrukt dat deze Mid denbrabantse bedrijfstakken dezelfde steun verdienen als zij in Engeland krijgen. Van de kant van het depar tement is toen gezegd dat die zaak in studie was. Met klem wees gedeputeerde Cop pens het verwijt van de hand dat het provinciaal bestuur Midden-Brabant vergeet. De secretaris van de Waalwijkse Kamer van Koophandel, drs. W. G. A. Smits, wierp hem voor de voeten, dat G.S. een van de drie super-regio nale industrieterreinen willen aanleg gen in de buurt van Eindhoven-Hel mond en niet in Midden-Brabant. Zo als gemeld kregen G.S. dit verwijt al eerder te horen van de gemeente Til burg, terwijl ook in de vorige vrijdag gehouden informatieve statenverga dering gesuggereerd werd niet in Zuidoost-, maar in Midden-Brabant een dergelijk terrein aan te leggen. NEDERLANDS MEISJE IN ROME VERMOORD In haar hotelkamer in Rome is maandag een 18-jarig Nederlands meisje met een groot aantal messte ken om het leven gebracht. Het uit Schiedam afkomstige meis je, Lia S. Niemantsverdriet, woonde sinds drie weken met haar moeder in Rome, waar zij studeerde aan het con servatorium van Santa Cecilia. In verband met de moord is een Itali aanse student, Giorgio Mainenti, ge arresteerd. De politie werd kort na de moord gealarmeerd door 'n onbekende man, die vroeg een paar agenten te sturen. Bij de ingang van het hotel kwam de student naar hen toe en zei "We hebben ruzie gehad en ik wilde het weer goed maken. Ze heeft een groot aantal steken gehad. Ik weet niet of ze dood of levend is." Toen de agenten in de hotelkamer kwamen troffen zij daar de moeder aan met haar stervende dochter in de armen. Uit een voorlopig onderzoek is ge bleken, dat een Italiaanse vrouw, een kennis van beide Nederlandsen, de student heeft binnengelaten. Plotseling hoorden de twee vrou wen, die in een ander vertrek Waren, het meisje gillen. Toen zij in de ka mer kwamen, vonden zij het meisje hevig bloedend op de drempel lig gen.. Het meise had de 23-jarige stu dent leren kennen aan de Santa Ce- cilia-academie waar hij acteerlessen volgde. ZES JAAR GEËIST „Dit misdrijf is wel een der meest tragische en verschrikkelijke, ook voor deze beklagenswaardige vrouw, zoals haar persoon ons in dit proces meer en meer naar voren komt. Hoe verschrikkelijk zijn de onherstelbare gevolgen en hoeveel leed werd er aan anderen toegebrachtl Want vooral ook aan de slachtoffers van de cri minaliteit moeten wij onze aandacht blijven wijden", aldus de procureur- generaal bij het Bossche Gerechtshof, jhr. mr. E. Witsen Elias, in zijn re quisitoir tegen de 40-jarige vrouw W. M. Br.-v. d. H. uit Loon op Zand, die maandag terechtstond voor het Hof, verdacht van gif moord op haar vijf jarig neefje André Br., gepleegd op zondag 23 augustus 1964. De rechtbank te Breda had haar op 10 mei j.l. ontslagen van rechtsver volging, met onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering. De officier van justitie aldaar, die 9 jaar gevangenisstraf met t.b.s. had ge- eist, was tegen dit vonnis in hoger be roep gekomen. "Hij was daartoe niet alleen bevoegd", aldus de procureur- generaal, "maar het was ook zijn plicht. Want als uw Hof het vonnis van de rechtbank te Breda zou hand haven, dan laadt u zich een verant woordelijkheid op u, die u niet kunt dragen. Ik eis dan ook een gevange nisstraf van zes jaar, met aftrek, en ter beschikkingstelling van de rege ring".

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1