WAAlwijkse en lAnostRAAtse couRAnt Schoenindustrie protesteert tegen omzetbelasting Schoenmodenieuws van de beurzen te Vigevano, Florence en Parijs Sprang bouwde zelt jeugdcentrum In brief aan Tweede Kamer Met Kerstmis in gebruik? Overweldigende shows van schoenen, leder, lederwaren lederen kleding, fournituren en machines I I I I I I Jong en oud hielp mee VRIJDAG 1 OKTOBER 1965 1900 86e JAARGANG No. 73 Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week In een schrijven aan de leden van de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal heeft het Bedrijfschap voor de schoenindustrie fel geprotesteerd te gen een eventuele wederinvoering van de omzetbelasting voor schoeisel. Zoals bekend heeft minister Von deling plannen ingediend om 5 omzetbelasting op schoeisel te hef fen. De inhoud van deze brief is als volgt Hoogedelgestrenge Dames en Heren, Met teleurstelling hebben wij bij kennisgeving van de Troonrede en van het Wetsontwerp "Verhoging van de omzetbelasting op enige goederen" ervaren, dat de ongeloofwaardig schijnende geruchten over plannen van de Regering tot wederinvoering van de omzetbelasting op textiel en schoeisel, toch grond hadden. Wij doen een dringend beroep op U aan deze plannen, waaraan wij in verschillend opzicht zeer nadelige ge volgen verbonden achten, geen mede werking te verlenen. De bezwaren die wij tegen weder invoering van de omzetbelasting op schoeisel zouden willen aanvoeren, zijn van drieërlei aard. In de eerste plaats zouden wij wil len noemen het effect van deze belas tingheffing op de kosten van levens onderhoud. Schoenen dienen zonder meer te worden gerekend tot de on misbare goederen en invoering van omzetbelasting daarop zal dus voor alle burgers een lastenverzwaring be tekenen; de minst-draagkrachtigen worden hierdoor het meest getroffen, omdat zij feitelijk zijn vrijgesteld van directe belastingen, en in de reeds in gevoerde en nog voorgenomen verla gingen van loon- en inkomstenbelas ting derhalve geen enkele compensa tie vinden. Wij denken hierbij ook aan de hoofden van gezinnen met veel niet-verdienende kinderen, voor wie de verbetering van de kinderbij slagen geenszins toereikend zal zijn om de kostenstijgingen die uit de we derinvoering van de omzetbelasting op textiel en schoeisel zullen voort vloeien te compenseren. De tweede categorie van bezwaren beeft direct betrekking op onze be drijfstak. De schoenindustrie slaat zich met heel veel moeite en inspanning heen door de aanpassingsproblemen die de snelle technische- economische- en commerciële evolutie o.a. onder invloed van de zich ontwikkelende Euromarkt - meebrengt. De invoering van de omzetbelas ting zal een verstoring teweeg bren gen, die onze bedrijfstak onder de gegeven omstandigheden kwalijk kan verdragen. Dit klemt temeer nu de schoenindustrie tegelijkertijd wordt geconfronteerd met een vrij aanzien lijke stijging van de lederprijzen. De aankondiging van de Rege ringsplannen heeft van de te ver wachten moeilijkheden al een voor proef gegeven. Er is onrust ontstaan in de branche, die allerlei ongewenste effecten dreigt teweeg te brengen. Het ligt in de rede te verwachten dat zowel het publiek als de handel door de aangekondigde maatregel ge prikkeld worden tot voortijdige aan kopen. Daardoor zal de toch al zo sterk gestegen import een extra sti mulans krijgen. De terugslag die van deze kunst matige hausse te verwachten is, zal de ondernemingen in de schoenindu strie wier marktpositie door de grote concurrentie toch al niet sterk is, zo danig onder druk zetten, dat de kans groot is dat de omzetbelasting voor een aanzienlijk deel ten laste zal ko men van hun nu al weinig rooskleurig rendement. De als heffing op het verbruik be doelde belasting zal daardoor ten dele het karakter krijgen van een produ centenbelasting en zij zou voor som slag kunnen betekenen bij de moei- slak kunnen betekenen bij de moei lijke strijd om het bestaan in de zich ontwikkelende Euromarkt. Wij zien nog een derde bezwaar gelegen op een punt dat de Minister n de Memorie van Toelichting aan voert als argument voor de heffing, In de Memorie van Toelichting aan- volge het E.E.G.-Verdrag tot stand zal moeten 'komen. Het komt ons niet onwaarschijnlijk voor dat, wanneer het er uiteindelijk om gaat te komen tot opheffing van de fiscale grenzen - wat niet alleen een harmonisatie van de stelsels, maar ook een harmonisatie van de ta rieven impliceert vrij harde onder handelingen zullen moeten worden gevoerd met de landen met hoge indi recte belastingen, om tot een aan vaardbare middenweg wat het tarief niveau betreft te geraken. Wij vragen ons af of het met het oog op deze mogelijkheid verstandig is de vrijstelling van omzetbelasting op textiel en schoeisel, die als onder- handelings-object in dit kader zou den kunnen dienen, bij voorbaat al prijs te geven. Wij koesteren het vertrouwen dat bovenstaande overwegingen Uw wel willende aandacht zullen hebben en ertoe zullen bijdragen U tot het be sluit te brengen aan het voorstel van de Regering tot wederinvoering van de omzetbelasting op schoeisel Uw stem te onthouden. Hoogachtend Bedrijfschap voor de Schoenindustrie, A. B. Geurts voorzitter. A. J. A. van Gerwen, Secretaris. Exclusieve tricot voor heren Pullovers Vesten Polopull's Autojasjes HOENDERVANGERS HERENMODE Fil.: M. v. d. Brand-Hens Grotestraat 155, Waalwijk Van het goede te veel, zal de in druk van velen uit de leder- en schoenbranche geweest zijn, die bin nen 10 dagen de schoen- en leder- beurzen te Vigevano, Florence, Parijs en het Spaanse Elda bezochten en overal een overvloed aan schoenen, leder, fournituren, machines en soms ook lederwaren en lederen kleding geëxposeerd zagen. Vigevano, de schoenenstad bij Mi laan, die na de oorlog een formida bele schoenen-, leder en machine- beurs heeft opgebouwd, had 't meest van de overvloed aan beurzen te lij den en ondanks de geweldige inspan ning om ook dit jaar een nog grote re en interressantere 'beurs tot stand te brengen, liep 't aantal bezoekers sterk terug en stond het zeker niet in verhouding tot de enorme moeite en kosten die de vele exposanten ge maakt hadden. Vooral de maohine- afdeling was zeer groot en interes sant. Zij had veel meer bezoek ver diend, maar ook voor Italië is twee beurzen tegelijkertijd te veel en wint de beurs te Florence, die op machine- gebied niets betekent, maar schoenen en leder zeer interessant exposeert, meer en meer terrein. Toch werd ook de beurs te Flo rence minder druk bezocht dan ver leden jaar, men klaagde over veel minder bezoek aan Duitse winkeliers en ook Amerikanen en andere buiten landers waren minder talrijk vertegen woordigd. Duidelijk werd dan ook dit jaar ge demonstreerd, dat Parijs het met zijn "Semaine du Cuir" wint, zowel wat accomodatie, show, universeelheid en internationaalheid van exposanten en bezoekers betreft. Daar in Parijs ook Italië, Duits land, Spanje en diverse andere lan den met schoenen, leer, machines, le derwaren en lederen kleding zeer goed vettegenwoordigd waren, vraagt men zich af of het nog nodig is al deze schoen- en lederi>eurzen te hou den en of het niet beter zou zijn de Semaine du Cuir tot de enige grote internationale manifestatie der leder en schoenbranche te maken. De tegenstellingen tussen schoen mode in Italië en Frankrijk werd op deze beurzen duidelijk gedemon streerd. Grappig was het echter om te zien, dat vele Italiaanse schoenfa brikanten onder druk van buitenland se kopers terugkrabbelen van hun bre de schoenneuzen en dikke rechte hakken, naar minder brede leestmo- dellen en slankere hakken, terwijl vooraanstaande Franse schoenencrea- teurs daarentegen veel bredere leest vormen en dikkere hakken brengen. De Italiaans-Franse tegenstelling zit nu hoofdzakelijk in de neusdikte, daar de Franse brede, maar vrij plat te neuzen brengen en de avant-garde Italiaanse neusmodellen breed-rond of breed-vierkant zijn, maar dik van neus, dus met veel ruimte voor de te nen. Daar mode echter vaak ontstaat door overdrijving zal ook hier wel blijken, dat van beide kanten overdre ven is en de modelijn die aanslaat niet extreem, maar nieuw en gematigd is. De hardnekkigheid, waarmee som mige fabrikanten en winkeliers in di verse landen aan spitse schoenen met dunne hakken vasthouden, komt mij echter onbegrijpelijk voor, daar deze helemaal niet meer in het modebeeld pasen. In Italië zelf wordt de spitse schoen met naaldhak niet meer gedragen, maar de Frangaise is op dit punt blijkbaar vasthoudender, zodat men deze schoenen in Parijse winkels nog wel aangeboden ziet, maar nu toon aangevende huizen als Vivier, Jour- dan e.a. deze niet meer brengen en bredere neuzen en dikkere hakken lanceren, zal de puntleest en naald hak ook in Frankrijk spoedig verdwe nen zijn. Te meer daar de nieuwe Franse leest- en hakvormen er leuk en heel aantrekkelijk uitzien en on danks breed-ronde of vierkante neus en dikkere, ver naar achter geplaat ste hak, toch elegant zijn. Ongetwijfeld zullen in het komend seizoen deze Franse leestvormen en haktypen ook het Nederlands publiek meer aanspreken dan de Italiaanse brede, hoge neuzen en plompe hak ken. Alles went echter en misschien zal het toch niet zo lang duren, eer ook in Nederland de Italiaanse schoenmo de, die zich nu het duidelijkst demon streert in effen klassieke pumps, met hoge rechte zijkanten, op breedronde leestvormen, met dikke stijle hakken, bijval vindt, al zal dit dan misschien meer uit comfort dan uit mode-over wegingen zijn. NATUURKURK Ook de schoenen met open hiel, de „slingback" zal he^jcomend voor jaar een grote rol blijven spelen, even als veel en ver open schoenen van bandjes en dunne riempjes. Een nieuwe verschijning in de voorjaars- en zomermode zal natuur- kurk zijn voor zolen en hakken. In di verse vormen en dikten zal dit worden toegepast als plateaus, in combinatie met leer of rubber als zoolmateriaal. Het is niet de eerste keer dat na- tuur- of geperste kurkrubber in de schoenmode een rol speelt en er met meer of minder succes getracht werd dikke en toch lichte onderwerken mee te maken. Ofschoon zal moeten wor den afgewacht hoe groot de rol van kurk zal zijn en of het een succes zal blijken, is het in ieder geval een nou veauté, die tot veel fantasie in de schoenmode kan leiden. Ook de enkelband zal als snit in de nieuwe schoenmode herleven, mis schien het eerst in sandaalachtige ty pen, waarvan Florence enkele zeer open modellen toonde, met brede banden of kraagjes rond de enkel. Als de enkelbandmode bij de jeugd in de smaak valt, zou deze wel eens kunnen uitgroeien tot een belangrijke teenage schoenmode, daar enkelband- teenagerschoenmode daar enkelband- staan aan de door de korte rokken mode, lange jeugdige benen. Natuurlijk speelden sandalen, voor al op de Italiaanse beuren een grote rol. Er zijn zo talrijke firma's, die alle typen zomersandalen van heel goed koop tot duur maken, dat Italië voor een groot deel van de wereld sanda- lenleverancier geworden is en er di verse fabrieken zijn die het hele jaar niets anders maken. De prijs speelt hierbij echter een grote rol en bij vele is het leuke kleurtje en modelletje belangrijker dan de kwaliteit, ofschoon er in dit land van de zon natuurlijk ook san- dalenmakers zijn, die het niet in prijs, maar in schoonheid zoeken. Veel fantasie in smalle riempjes, zowel voor barrevoet-sandalen zon der hak, als voor hoge haksandalen, leder, kurk, rubber, kanvas, hout en touw als materialen voor het onder werk. Om de al zo ademende zomer schoenen nog ademender te maken, had een fabrikant in het geleng ron de gaten aangebracht en deze om boord met koperen zeilringen, een bij regen mischien niet zo praktisch, maar in ieder geval leuk en luchtig idee. De lederexpositie was in Florence groot en in Parijs enorm te noemen. Nooit was er zoveel en zo mooi leer bij elkaar te zien en gezien de kort tevoren plotselinge enorme stijging der huidenprijzen, die ook tijdens de beurs aanhield, was de belangstelling voor de ledersector zeer groot en vaak omgekeerd evenredig aan de bereid heid van looiers om prijzen te noemen of afsluitingen te maken. Chroomgeitenleer en geitensuède speelden in vele stands de hoofdrol, maar ook calfs en rundleder, reptie len en alle andere leersoorten, voor alle mogelijke doeleinden, van leer voor gasmeters tot leer voor avond japonnen, waren rijk vertegenwoor digd. In Parijs hadden Engeland en de Verenigde Staten enorme collectieve stands, compleet met shows in Wes tern style met cowboys en aantrekke lijke girls, die lederen kleding, bont en artikelen van alle soorten leer showden. Ook Spanje had in Parijs een col lectieve, door de staat gesubsidieerde stand van enorme afmetingen, waar heel wat fraais op lederen-kledingge- biedgetoond werd. Liefhebbers van shows konden dus hun hart ophalen, niet alleen dat de 3 bovengenoemde landen in Parijs een modeshow hiel den, de klap op de vuurpijl was na tuurlijk de grote Semaine du Cuir show. In fantastische opmaak werd door dames, heren en kinderen voor namelijk lederen kleding met bijbe horende schoenen en tassen, hand schoenen etc. getoond en de belang stelling ervoor was groot. Voor de organisatie van de gehele Semaine du Cuir, met de tientallen, in pastelgroene lederen toiletten, met leuke hoedjes gestoken hostesses en de grote Modeshow in leer kan men dan ook alleen maar grote bewonde ring hebben en de stemming van ex posanten en bezoekers uit de hele we reld was uitstekend. Calfs en rundleer die lange tijd als schoenen- en tassenmateriaal de hoofdrol speelden, hebben in geite leer een geduchte mededinger gekre gen. Zowel glad als gekrompen ge nerfd geiteleer en geitesuède zullen komend voorjaar en zomer belang rijke materialen voor schoenen en tassen zijn. Voor lederen kleding is geite- en schapeleer ook het belangrijkste ma teriaal, evenals voor handschoenen en door nieuwe looimethoden doet 't in soepelheid, kleur en raffinement niet onder voor de fijnste stoffen, zodat er steeds meer leer voor alle mogelijke doeleinden gebruikt wardt. Zowel op de beurs te Florence als Parijs was reptielleder in grote ver scheidenheid te zien, van enorme kro kodilhuiden voor koffers, tot baby- krokodilhuidjes voor schoenen en le derwaren, slangenleer in alle soorten en kleuren, zowel als hagedisleer en vellen van padden, struisvogels en andere exotische dieren. Voor de schoen- en lederwaren- ontwerpers zijn dit natuurlijk dank bare materialen, die de mode zeer kunen verlevendigen. Zoals reeds gezegd wint ook tex tiel, meestal in combinatie met leer, terrein als schoenenmateriaal, in fraaie satijn- en nylonsoorten voor gekleed schoeisel, in grovere jute en touwachtige weefsels voor sport- en vrijetijdsschoeisel. KLEUREN Pastelkleuren geven de komende voorjaars- en zomerschoenmode een levendig aspect roze, bleu, wit en carrarma, beiges in vele schakeringen, vaak in combinatie met sterke con trasten - als zwart, wit, blauw en bruin. De vele fraaie leerkleurtjes en com binaties, dikwijls nog verlevendigend door contrasterende voeringleertin- ten, die door de zeer open schoenmo de, met open hielen en bandjes, goed te zien zijn, zullen voor een zeer kleurrijke en leuke voorjaars- en zo merschoenmode zorgen, zodat het zwart dat als herfst- en winterschoen- tint zo domineerde, spoedig vergeten zal zijn. JAC. BERGMANS in Misset's Schoen-revue. De rcho van het Zuióen Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel, 04160-2621 -Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8. tpl 041R7 - nniw Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.28 p. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm Contractadvertenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO" 1IIBURG HEUVELSTRAAT >33 SCHOENMODE-DUEL ITALIË - FRANKRIJK v-V ITALIË: SANDALENLAND LEDER: NOOIT ZO VEEL EN ZO MOOI VEEL GEITELEDER Een fors stenen gebouw, plat dak, op de voorgevel een kleurig mozaiek. Het staat er nu, bijna kant en klaar, vlak bij Sprangs 12e eeuwse kerk, en het heet Hervormd Jeugdcentrum. Op dat centrum zijn de Sprangenaren trots, want ze hebben het zelf gebouwd op de vrije avonden, op de zater dagen. Anderhalf jaar geleden zeiden ze jongens we beginnen er aan en ze zijn er aan begonnen en ze hebben het al die tijd volgehouden. Zelfs een dag van hun vakan tie hebben ze voor deze niet alledaagse bouwerij opgeofferd. Kan het spontaner, eensgezinder? In één avond. Zelfs de handen uit de mouwen steken als het nodig is. Dét doen ze in Sprang. En als er geld op tafel moet komen, dan komt er geld op tafel. In één avondje vorig jaar 16.000 gulden voor de kerkbouwactie Ant woord '64. Vijf en twintig mille nu al - vrucht van allerlei acties - voor het jeugd centrum, dat zo'n slordige f 80.000. - kost. Tachtig procent. De 36-jarige ds. P. J. Bos: "Ik bewonder de mannen die 't zo lang hebben volgehou den, avond aan avond en zaterdag aan za terdag te werken aan de bouw van dit cen trum. Iedereen hielp, iedereen deed mee; ik mag wel zeggen 80 pet. van de bijna 2000 hervormde leden tellende kerkelijke gemeen schap. Mijn vrouw kookte zaterdags soep voor de mannen die aan het centrum werk ten, leden van de meisjesvereniging zetten offie voor hen, anderen zorgden voor brood jes, warme worstjes, gevulde koeken, bier, limonade." Comfortabel De afwerking van het gebouw neemt nog enkele maanden in beslag. Een gebouw met twee verdiepingen. Beneden een zaal voor 350 personen en een zaal voor ca. 100 per sonen (tevens eetzaal); een keuken met een capaciteit voor ca. 125 man. Boven: slaap zalen (er kunnen 65 bedden worden ge plaatst en als het nodig mocht zijn zelfs 130); een knutselkamer, een kamer voor de staf (de leidrs) toiletten en douchecellen. En verder 'n centrale verwarming. Met recht 'n comfortabel huis, gratis ontworpen door de heer J. G. Mouthaan te Sprang-Capelle, vroeger gemeentearchitect, Wijk en Aalburg. Acht jaar Een jeugdcentrum moest er komen. Voor de kerkelijke verenigingen, voor het houden van de catechisaties. In de monumentale gotische kerk ontbrak het daarvoor aan ge schikte ruimte. Men ontwierp plannen en men liet het niet bij plannen. De Sprange naren staken zelf de spade in de grond en zij bouwden. Ds. Bos bleef niet in de pas torie: hij was er bij. Acht jaar nu staat hij in Sprang. Ruim 30 beroepen werden in die tijd op hem uitgebracht, hij he^ft ze naast zich neergelegd. "Ds. Bos kftn hier niet weg", zeggen ze in Sprang. Vormingscentrum. Het nieuwe centrum zal straks een plaats van samenkomst zijn voor de kerkelijke ver enigingen, een vormingscentrum, aldus ds. Bos. Maar er zullen niet alleen vergaderin gen in worden gehouden en catechisaties; 't nieuwe gebouw dient ook voor het houden van conferenties, ontmoetingsdagen en week einden voor hervormd-gereformeerde jon geren uit alle delen van het land. Er zijn nu al verzoeken van vrouwenverenigingen van elders om t.z.t. in het nieuwe centrum een ontmoetingsdag te houden. "Het gebouw met Kerstmis is gebruik; hoopt ook dat zijn gemeenteden het nj hoopt ook dat zijn gemeenteleden het x| zullen laten "afweten" als vrijdagavonc' oktober de eerste en enige huis aan h collectie wordt gehouden voor het H Jeugdcentrum. Vorig jaar in het kj- Sprang ineens f 16.000 voor de kerkl voor het jeugdcentrum voor het jeukdcentrum

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 9