wAAlwijkse en UnqstQAAtse coupAnt Wim heeft 't onvoorstelbaar moeilijk Drs. Schmelzer bij de algemene beschouwingen A top form 1è WASPIK ft ft AMANDELSTAAF Bfonchïleffen Certina STASSAR uitsluitend bij VAN MIL Nieuwe Vauxhall Viva type SI Super de Luxe VRIJDAG 15 OKTOBER 1965 86e JAARGANG No. 79 Uitgever Waalwykse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux: Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 - Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.23 p. mnd. (100+ 5ct.inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 by girobetaling (by incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Pastoor van Pater Wim van Leijden even in Waalwijk: Wim heeft het onvoorstelbaar moeilijk. Hij werkt met mij in een rand- parochie van de miljoenenstad Recife. Onze parochie is de rand van de randtelt 30.000 zielen, waarvoor wij met z'n tweeën staan. Maar Wim is pas dertig en hij werkt ontzettend enthousiast. Wat hij nodig heeft is de wetenschap, gesteund te worden door het thuisfront." Aldus Pater Wilhelmus, die pastoor is van de Varzea-parochie en de directe superieur en medewerker van Pater Wim van Leijden. Pater Wilhelmus werkt thans dertig jaar in Brazilië en het is derhalve geen wonder dat hij ons precies kan vertellen waarom het gaat. RANDPAROCHIE Zijn parochie, die hij samen met Pater Wim van Leijden leidt, staat voor de zware taak het volk, dat het platteland naar de stad trekt (en zich daar niet kan handhaven) op te van gen. Het is de problematiek van de el lende van de massa's, die worden aan gelokt door de grote stad en de fabels over de welvaart daar. Eenmaal daar aangekomen blijkt de werkelijkheid anders te zijn. Toen pastoor Wilhelmus zo'n der tig jaar geleden voor het eerst in Re- cifi was, telde de stad 25 a 30.000 zielen. Thans is Recife een miljoe nenstad, die aan de rand nederzettin gen kent van de armsten der armen. In een van die randgebieden wer ken nu Pater Wim van Leijden en zijn pastoor. Zij staan samen voor 30 a 40.000 ('hoeveel precies weten we niet, we leiden het aantal af uit het aantal doopsels", aldus pater Wil helmus). Die zijn verdeeld over een vijftal kerkjes. Eén daarvan is het kapelletje in Caxanga. Afbreken is niet mogelijk. Het kapelletje is destijds door de pa rochianen zelf gebouwd en het zou niet van veel fijngevoeligheid getui gen het nu tegen de wereld te gooien. Pater Wim van Leijden heeft beslo ten eerst het dak te herstellen. Aan materiaal is daarmee 4000 gulden ge moeid. De werkzaamheden worden Pater Wim van Leyden Voor jongeren snijdt bij Hollandia het mes aan twee kanten. Een aan trekkelijk basisloon en boven dien een premiesysteem, waar zelfs volwassenen erg mee in genomen zijn. Een gesprek op de personeelsafdeling kan het begin zijn van een grote ver betering. gratis verricht. Zo heeft een bouw kundig ingenieur de leiding van de werkzaamheden op zich genomen. Zoals bekend heeft Mgr. W. Bek kers aan Pater Wim van Leijden ge adviseerd zich via "De Echo van het Zuiden" tot Waalwijk te richten met een verzoek om hulp voor deze her stelwerkzaamheden aan de kapel van Caxanga. GOED MOTORCROSSER Pastoor Wilhelmus vertelt ons graag over zijn kapelaan Wim van Leijden. Hij werkt als een paard. Al het ver voer geschiedt per motor. Behalve een goed monteur is Pater Wim van Leij den een goed motor-crosser gewor den. Hij zou in een motor-cross be slist geen gek figuur slaan. Eind augustus heeft hij trouwens een ongeluk gehad (botsing met een vrachtwagen), dat wonder boven wonder met een schaafwond in de dij afliep. Nietemin was hij veertien da gen buiten spel. Met die motoren wordt zaterdags en zondags een heel programma af gewerkt. In de vijf kerkjes moeten missen gelezen worden, (iedere zon dag 3 H. Missen), een 20-tal dopen worden verricht en moet worden biecht gehoord. Zo'n zondagse werkdag gaat onaf gebroken voort van 5 uur 's morgens tot half acht 's avonds. NIET ALLEEN ZIELZORG De zielzorg is echter niet de enige taak van de beide Nederlandse pries ters. Er zijn aan de rand van de stad Re cife vele werklozen. Die moeten wor den gevoed. In de parochie van Var zea moeten 250 families door de bei de paters van voedsel worden voor zien. Dat komt allemaal van Amerikaan se caritatieve organisaties, die het verschepen naar Recife. Het kost de beide paters echter maandelijks 200 gulden om dit voed sel van de haven van Recife te ver voeren naar hun parochie. Dat geld moet er steeds maar weer komen. Pater Wilhelmus vertelt, dat hij op een gegeven moment helemaal zonder geld zat en dat toen uit Keulen een gift van 500 mark kwam. Zo leven de beide paters van de ene dag in de andere. Ze hebben zelf een viertal scholen. Eén daarvan werkt vier stromen leer lingen per dag af, zodat de school wel erg intensief benut wordt. Bovendien verzorgen zij het godsdienstonderwijs op de 6 particuliere scholen die er nog in hun parochie zijn en op de 15 staatsscholen. Pater Wim van Leijden heeft bo vendien de zeer zware zorg voor het werk onder de opgroeiende jeugd. Hij heeft nu de beschikking over een aardig zaaltje, maar dat is verder nog niet ingericht. Pastoor Wilhel mus is er trots op, dat hij van de Mis sieclub in Bergen op Zoom gedaan heeft gekregen, dat er geld komt voor een verdere "aankleding" van deze zaal. Tijdens het onderhoud, dat we had den met de pastoor van Wim van Leijden, bekroop ons het onaangena me gevoel, dat we die pioniers in de ontwikkelingslanden maar laten aan- knoeien, zonder al te veel daadwer kelijk te steunen. Zeker, vele gulle gevers hebben reeds bijna 900 gulden bijeen ge bracht. Maar er zijn 4000 gulden no dig. Het is bekend, dat de St. Cle- mensparochie veel doet voor Pater Wim van Leijden. Er moet dus meer gebeuren. We vragen ons af of het niet mo gelijk is dat in alle Waalwijkse paro chiekerken één grote collecte wordt gehouden. Dan weet die dertigjarige, enthou siaste, jonge pater in de sloppen van een verre wereldstad, dat er "thuis" met hem wordt meegeleefd en dat hij niet alleen tegenover die overstelpen de problemen staat. En misschien is die wetenschap voor hem wel meer waard dan die 4000 gulden, die voor de Waalwijkse parochies toch maar een kleinigheid je zijn. Intussen zijn particuliere giften bij de redactie van "De Echo" bijzonder welkom. De fractieleider van de K.V.P., drs. Schmelzer, vroeg zich tijdens de alge mene beschouwingen af of onze eco nomie een vergroting van de over heidsuitgaven van ruim 1700 miljoen voor 1966 in vergelijking met de ver moedelijke uitkomsten voor dit jaar zonder schade zal kunnen verwerken. Hij vreesde dat deze "voorgenomen uitgavenstijging-ineens" te hoog is uitgevallen. Er is zijns inziens reden om aan de industriële investeringen die het hoogste produktierendement hebben, meer voorrang te geven. Een tastbare bijdrage tot een even wichtiger ontwikkeling zou langs twee wegen bereikt kunnen worden door enerzijds de uitgaven voor 1966 met 180 min te verlagen en anderzijds de beoogde inkomsten uit omzetbe lasting op schoeisel en textiel, die eenzelfde bedrag belopen, te laten vervallen. Het voorstel omzetbelasting te hef fen op schoenreparaties, kwalificeer de hij als "een misser". Hij zei zich niet te kunnen voorstellen, dat aan dit voorstel een werkelijk gedegen dis cussie in de ministerraad is vooraf gegaan. Vele kleine zelfstandigen en lagere inkomenstrekkers zouden door deze maatregel, die bovendien relatief weinig opbrengt, worden getroffen. Ook tegen de voorgenomen verho ging van de omzetbelasting voor tex tiel en schoeisel heeft de KVP-frac- tie groot bezwaar, aldus spr. Hij voerde vier argumenten aan lagere inkomens en grotere gezinnen wor den het hardst door deze belasting getroffen; vooral de textxiel bevindt zich als bedrijfstak midden in een omvormingsproces en is daardoor bij zonder gevoelig; beide bedrijfstakken zijn regionaal sterk geconcentreerd. De onderhandelingspositie in de EEG zou erdoor worden verzwakt. Ten aanzien van de voorgestelde belastingspaarbrieven zal de KVP- fractie haar oordeel voorbehouen. De heer Schmelzer steunde de plannen van minister Bogaers ten aanzien van de woningbouw. De KVP-fractie zal niet tornen aan de omvang en data van de voorgestelde huurverhogingen. Niet alleen het aantal te bouwen woningen, de ver deling daarvan, maar ook de sterke en Prisma horloges Stationsstraat 88, Waalwijk Tijdelijk Stationsstraat 67 stimulansen die de regering wil ge ven ter bevordering van het eigen- woningbezit, hadden zijn volle in stemming. Hij vroeg de regering of in het bouwprogramma genoeg ruim te aanwezig zal zijn om het parti culiere initiatief voldoende mogelijk heden te geven. De fractie vertrouwt, dat de rege ring ook na de invoering van de alge mene premiespaarwet "met wijze voortvarendheid" het klimaat zal blij ven scheppen dat nodig is om de be zitsvorming tot een structuurelement te maken van de maatschappelijke vernieuwing in de richting van een levende sociaal-economische demo cratie. In dit verband vroeg hij wan neer het wetsontwerp tot afzondering van het fonds van 100 min uit de Breedbandtransactie tegemoet kan worden gezien. Voor wat betreft de uitgavenstij ging voor het onderwijs, dringt zich een versterkte noodzaak op tot bezin ning over een zodanige herstructure ring van in het bijzonder het weten schappelijk onderwijs, dat van de daarin geïnvesteerde bedragen ook een optimaal rendement wordt ver kregen, aldus de heer Schmelzer. Zijn fractie heeft ook grote belangstelling voor de persoonsvorming van de be drijf s jeugd. Met belangstelling wordt een nieu we wettelijke regeling met betrekking tot anticonceptionele middelen afge wacht. Hij vroeg ook of de regeling van de overgangsfase in het omroepbe stel spoedig tegemoet kan worden ge zien. Voor alle betrokkenen acht hij het van belang, dat op korte termijn een datum wordt vastgesteld voor de invoering van reclame voor radio en t.v. Het regeringsprogram en de maat regelen die in het fiscale vlak worden voorgesteld, houden voor de zelfstan digen extra verzwaringen in. Hij vroeg dan ook met klem aandacht van de regering voor de positie van de zelfstandigen. Om tot een zo recht vaardig mogelijke verdeling van de lasten te komen zal men het prijsbe leid zodanig moeten zien te nuance ren, dat de gedragsregels worden af gestemd op de bedrijfstak, zo zei de fractievoorzitter van de K.V.P. de GRATIS TOP-FORM catalogus 1965 ligt voor U klaar! BANKETBAKKERIJ ROOMBOTER, Onlangs is in Engeland een luxer uitgevoerde versie van de Vauxhall VIVA, de Viva SL geïntroduceerd. Hoewel de Vauxhall VIVA al in twee versies wordt geleverd lag het in de lijn van de (moderne) verwach tingen dat hier nog een uitvoering zou bijkomen. Een Viva voor de man die Hollandia, Waalwijk, Den Bosch, Dru- nen, Gilze. Hollandia, een be drijf met zekerheden, een be drijf waar ook graag zult werken. TILBURG geen grote auto wil, maar wel enige luxe om zich heen wenst. Dat kan nu de Viva SL (Super Luxe) wordt uitgebracht. De wagen is nu ook uitgerust met bumperrosetten en wielsierringen. Over de gehele lengte zijn aan elke kant sierstrips aangebracht. Vóór op de motorkap is nu duidelijk zicht baar uit welke stal deze wagen komt en op de kofferdeksel een plaatje dat men met een speciale Viva te doen heeft. De achterlichten zijn bij de SL in twee paren van drie gerangschikt. De grootste wijzigingen hebben zich echter binnenshuis voltrokken. Ten eerste geven de voorstoeltjes be ter zitcomfort, vooral door het veel vuldig gebruik van schuimrubber. De steun is zodoende ook zijdelings aan merkelijk verbeterd. Om het motor lawaai nog meer buiten te sluiten, heeft men zich zeer veel moeite ge troost dik vilt over de transmissie tunnel en verder over de gehele vloer lagen kurkbitumen en rubber. De wa gen is door deze "stille operatie" een van de meest geruisloze uit zijn klas se geworden. Het dashbord heeft eveneens enkele wijzigingen onder gaan, en combineert keurig met zil ver met zwart. Voor kleine pakjes heeft men zijtassen in de deuren ge schapen, terwijl was kostbaarder za ken in het afsluitbare handschoenen- kastje kunnen worden geborgen. De instrumenten, waaronder nu ook een temperatuurmeter, hebben nu zwarte cijfers op zilveren achtergron den. Een dubbeltonige hoorn en een verse luchtinstallatie vervolmaken de Viva SL. Als laatste bijzonderheid vermel den we nog dat de Viva Super de Luxe is uitgerust met schijfremmen en vacuumbekrachtiging. Reeds is deze wagen te zien in de showroom van de Graaff Co., Of ficial Vauxhall-Bedford Dealer te Waalwijk. (Zie advertentie). Een hoed kan een sprookje zijn Exclusieve modellen Raamsdonk De tcho van het Zuióen Bekijk de complete TOP-FORM collectie 1966 van alle kanten I Direct doen... stuur een kaartje of kom even langs: u krijgt de fraai geïllustreerde meubelcatalogus ge heel gratis. WONINGINRICHTING Grotestraat 234, Tel. 2312 Waalwijk Piusplein 26-33 Tel. 04250-33080 officieel TOP-FORM adviseur le LUSTRUM VAN "HET ZUIDEN" De lederwarenfabriek Het Zuiden, eigen. - directeur de heer v. d. Ven, maakt in Was pik een bijzonder bevredigende ontwikke ling door. Het bedrijf dat 18 jaar geleden in Waalwijk van start ging, opende 5 jaar geleden in Waspik een nevenbedrijf. In een nieuwe fabriekshal werden toen 15 arbeids krachten te werk gesteld. Dit feit werd in café Het Nieuwe Centrum op bijzondere wijze herdacht. Bij deze lustrumviering wa ren echter niet alleen de werkers van het eerste uur aanwezig, want momenteel is de personeelsstaf uitgegroeid tot 50 personen. BILJARTEN Uitslagen van de le ronde in de competitie van de Waspikse Biljartbond Kot 1 - Kot 2 6-4; NGD 1 - NGD 28-2; Uitkijk 1 - Uitkijk 2 2-8; Alt. Raak 1 - Alt. Raak 2 4-6; Kot 1 - Kot 2 8-2; Vr.kring 1 - Vr.kring 2 8-2; WK 1 - WK 27-3; NGD 2-NGD 15-5; Uitkijk 2-Uitkijk 14-6; Alt. Raak 2-Alt. Raak 1, 4-6; Vr.kring 2-Vr.kring 1 6-4; WK 2- WK 12-8. HARMONIE OP CONCOURS Onder leiding van de heer Chr. Kuijten maakt de Harmonie Volksvlijt en Volks vermaak zich op voor de deelname aan het federatief concours op zondag 24 oktober in zaal Smit te Kaatsheuvel. Er is het korps alles aan gelegen een le prijs te halen, want dat zou de harmonie naar de hoogste afde ling, de vaandelafdeling brengen. Dat men zich al bijzondpr knap door de zeer zware concours werken weet heen te blazen, daar van zullen zondag weer velen getuige zijn, als de harmonie om half 12 in de zaal van hotel van Helvert een van haar laatste repe tities houdt. Hoestdrank in tabletvorm.95ct SUPPORTERSCLUB WASPIK Vrijdag 15 oktober zal 's avonds om half 9 in de zaal van café Montens op 't Vaartje een oprichtingsvergadering plaats vinden van een supportersclub der v.v. Waspik. De initiatiefnemers, de heren G. van Hoof en C. Vervoort hebben al een grote lijst met namen van personen die zich opgaven. De supportersclub wil o.m. het vervoer organi seren voor de uitwedstrijden van het eerste elftal en verder waar mogelijk de club een stimulans zijn. Ieder is vrijdag welkom. MOEILIJKHEDEN IN T VERKEER Op de Stadhoudersdijk moest de bestuur der van een personenauto tot zijn schade on dervinden dat paarden zich van verkeers regels weinig aantrekken. Het dier trok een wagen met melkbussen terwijl de voerman dhr. K. zich bezig hield met laden en lossen en daarbij kennelijk de teugels onvoldoende in handen had. Op het moment dat de auto naderde stapte het paard steeds meer naar blombergen 'zbieló Nieuwlandstr. 10, TILBURG links en liet zo de auto onvoldoende ruimte om te passeren. De chauffeur stopte, maar het paard liep door, zodat de melkwagen als blikopener ging fungeren en de auto over de volle lengte open sneed. DIEFSTAL De fam. A. v. d. Ven, die dezer dagen een nieuwe woning betrok heeft ongevraagde hulp gekregen bij het ontruimen van 't pand in de Kerkstraat. Toen dhr. v. d. Ven bij een laatste bezoek aan zijn leegstaande wo ning een kroonlamp en en een TL-verlich- ting wilde meenemen, bleken deze al ver dwenen. De politie stelt een onderzoek in. MEDISCHE DIENST Tijdens het a.s. weekeinde zal de dokters praktijk worden waargenomen door dokter Wijffels, tel. 250. KERKDIENSTEN Zondag 17 okt. Ned. Herv. Keric, 9.30 en 14.30 uur ds. Rebel. VOETBAL Het le elftal van White Boys speelt zon dag 17 okt. een thuiswedstrijd tegen Dus- sense Boys. De verwachting is gerechtvaar digd dat deze wedstrijd voor White Boys winst zal opleveren, vooral nu het elftal de laatste weken aardig op toeren komt. Aan vang 14.30 uur. VOLLEYBAL. Het 2e team van Atak heeft de eer van de club hoog moeten houden. Dit 6-tlI won nl. van Red Stars, terwijl het 3e en 4e team de winst moesten laten aan resp. Odulphus en VC Udenhout. Voor Atak wordt het zaterdag een zware dag. Niet minder dan zes teams moeten uit komen in de competitie. Het le zestal gaat zaterdag voor het eerst als overgangsklasser het veld in en wel tegen VOV uit Vught. Het programma luidt 14 uur Atak A-jeugd -Odulphus A; 14.30 uur Favorita - Atak 2; 20.30 uur VOV Atak 1; 14.45 uur Pau- lus B-Atak B; 16.15 uur Atak 3-Donar; 17.45 uur Atak 4 - Minenco 4. NIEUWE VOORZITTER ST. BAVO Tijdens de gehouden jaarvergadering deel de de voorzitter van de harmonie St. Bavo, de heer C. P. Langerwerf mede, dat hij, gezien zijn leeftijd, besloten had de voorzit tershamer er bij neer te leggen. De heer Langerwerf werd tot vice-voorzitter be noemd. Tot nieuwe voorzitter werd gekozen de heer P. J. de Bont. De heer J. M. Kuijs- ters, secretaris-penningmeester, droeg het penningmeesterschap over aan de heer Th. van Horne. Vanwege het grote aantal be stuursleden dat de harmonie telt. werd be sloten een dagelijks bestuur te benoemen. Dit zal bestaan uit: P. de Bont voorzitter; J. M. Kuijsters secretaris: Th. van Horne penningmeester; A. van Drunen; J. Fen^; J. Verschure en B. Oomens. De maande lijkse vergadering voor het gehele bestuur blijft gehandhaafd. Als behartiger van de belangen van de drumband werd aangewe zen de heer A. van Onzenoord. Tevens werd de contributie verhoogd en de papieraktie beter op poten gezet.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 9