wAAlwijkse en LanqstRAAtse couRAnt Kamer De begroting 1966 in de Tweede Pelikaan bouwt fraaie te NIEUWE WONINGPROJECTEN IN WAAL WIJK BLIJKEN WEINIG AANTREKKELIJK sporthal iOgen vragen brillen van STASSAR ji Nieuwe Sporthal Waalwijk Hollandia, Voor jongeren WAAR. IS DE SCHEID5RECHTER 1 Waalwijk, Den Bosch, Dru- nen, Gilze. Hollandia, een be drijf met zekerheden, een be drijf waar ook graag zult werken. MAANDAG 18 OKTOBER 1965 86e JAARGANG No. 80 ouc onnivuanu iXU. ÖU De ïcho vxn het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen Hoofdredacteur JAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.23 p. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief 2002 Telegram-adres „ECHO' snijdt bij Hollandia het mes aan twee kanten. Een aan trekkelijk basisloon en boven dien een premiesysteem, waar zelfs volwassenen erg mee in genomen zijn. Een gesprek op de personeelsafdeling kan het begin zijn van een grote ver betering. Het gemeentebestuur van Waal wijk staat bekend om zijn voort varend beleid op het gebied van dn woningbouw. Thans zien velen met enige ogen naar het E.M.S.-project in het Plan- Laageinde en de Fort-Montage-bun- galows aan de Akkerlaan. Van het E.M.S.-project staat een groot aantal reeds gereedgekomen woningen leeg. In tegenstelling tot de aanvankelijke verwachting blijkt er in Waalwijk geen „markt" te zijn voor de koopwoningen in dit pro ject. Wel zijn er meerdere wonin gen gehuurd. Dat zijn de woningen, die zijn doorverkocht aan institu tionele beleggers (zo kocht het Al gemeen Mijnwerkersfonds 50 wo ningen), die de woningen voor 185 gulden per maan verhuren. Wan neer er centrale verwarming in de woningen is, komt daar nog eens 30 gulden bij. Bovendien berekent het Makelaarskantoor Stok in Til burg een maandelijkse provisie van om en nabij de 10 gulden. De meeste woningen, die zijn verhuurd, worden bewoond door mensen, die geen economische bin ding met Waalwijk hebben. Enkele maanden later bleek, dat de woningen inclusief grond tussen dc 57.700 en 68.800 zouden gaan kosten. Van de vele belangstellenden kwam nog slechts een handjevol op een voorlichtingsbijeenkomst van de N.V. Nijhan. Uiteindelijk bleef nog slechts een zestal gegadigden over. Thans blijkt, dat de N.V. Nij han nog pas twee woningen aan de man heeft weten te brengen. We begrijpen dat volkomen. Ie mand die tussen de 60.000 en 70.000 heeft te besteden zal bij voorkeur niet terugvallen op een prefab-bun galow. Die laatste is in principe be stemd voor de kleindere beurs. De eisen, die de gemeenteraad van Waalwijk heeft gesteld aan ver fraaiingen van de bungalows, wa ren misschien wel noodzakelijk: zonder de tussenmuren zou er in- ZOU U IN Z'Jhl SCHOE NEN WILLEN STAAN STA LIEVER IN ONZE SCHOENEN HIJ IS B'J ONS WAAR HU "OMRINGD" WORDT MET ZORG. Markt Waalwijk twee KINDEREN VERDRONKEN hoopte dat in elk geval enkele zullen overblijven en zullen kunnen worden toegelaten. Dan zal de openheid pas een feit zijn, aldus mr Cals. Het on derzoek over de kansen het derde ra dionet ook over de middengolf uit te zenden is nog niet afgesloten. De heer Schmelzer, fractie-leider van de KVP, herhaalde dat hij de hoofdlijnen van het kabinet aan vaardt en niet terugschrikt offers te brengen, maar dat hij juist om het regeringsbeleid te laten slagen zijn bezwaren onverkort moest handhaven tegen de omvang van de staatsuitga ven en tegen de belasting op schoe nen en textiel. Hij zocht het niet in andere belas tingverhoging, maar in een verlagen van de uitgaven. Hij had met genoe- basis zijn voor verder overleg. Het dekkingsplan kan echter niet worden aangetast. De regering zou niet aan de eisen van de tijd voldoen als zij niet genoeg deed aan onderwijs, we gen, woningbouw en hulp aan arme landen, aldus de premier. De katholieke premier onderstreep te dat de andere ministers de volledige verantwoordelijkheid nemen voor de financiële plannen van de PvdA-mi- nister Vondeling. Het gehele kabinet heeft de vaste overtuiging, dat hogere uitgaven hard nodig zijn en aanzienlijke belasting offers niet zijn te vermijden, „ook al doen we het niet graag". Ook de heer Cals meende, dat een uitkammen van de begroting niet veel meer dan en kele tientallen miljoenen zal opleve ren. Na vele uren dreggen zijn woens dagnacht de stoffelijke overschotten van de zevenjarige Louis van der Wouden en zijn vijfjarig zusje Henny gevonden in de haven bij het Houten Hoofd te Hoorn. De twee kinderen (uit een gezin van zes) werden sinds zes uur woensdagavond vermist, na dat zij per fiets waren weggegaan. gen gehoord dat de minister bereid was daarover te spreken. De heer Nederhorst (PvdA) zocht het niet zozeer in een verlaging van de uitgaven, hoewel hij deze niet he lemaal uitsloot, maar in een andere manier van belastingheffen. Ook hij wilde een breed overleg. Hij beloofde dat de PvdA de re gering niet in de steek zal laten, want zij gaat er van uit, dat er iets anders komt dan de textiel- en schoenenbe lasting. De heer Roolvink (ARP), de derde leider van een regeringsfractie, zei ook waardering te hebben voor de doelstellingen van het kabinet, maar „de wijze waarop" niet altijd even ge lukkig te vinden. Hij constateerde dat de regering een deur op een kier tje had gezet door zich bereid te ver klaren tot overleg, maar hij wilde graag een duidelijker opening. In het kabinetsbeleid bestond over eenstemming tussen regering en Ka mermeerderheid en dit kon een hechte MEERDERHEID VAN KAMER VÓÓR HUWELIJK BEATRIX De overgrote meerderheid van de Tweede Kamer gaat akkoord met het huwelijk van prinses Beatrix met de heer Claus von Amsberg. Dat blijkt uit het voorlopig verslag over de wet, waarbij toestemming voor dit huwe lijk zal worden gegeven. Een deel van deze meerderheid betreurt het wel, dat regering en parlement, door een sa menloop van omstandigheden, min of meer voor een voldongen feit zijn ge steld en dat het ontbroken heeft aan een rustig en vertrouwvol beraad. Een kleine minderheid acht het een on overkomelijk bezwaar, dat de heer von Amsberg in het leger van nazi-Duits- land heeft gediend. Een groot deel van de Kamerleden die vóór toestemming zijn, zegt wel dat zij zich bewust zijn dat er bij een deel van ons volk bezwaren tegen dit huwelijk bestaan. Het zou, aldus deze leden, funest zijn voor onze demo cratische instellingen, als er uit deze zaak een „koningskwestie" zou ont staan. Vele Kamerleden betreuren het dat over de plaats van het huwelijk geen overleg vooraf is gepleegd met de Staten-Generaal. Onlangs besloot de gemeenteraad van Waalwijk tot de bouw van een grote prefab-sporthal, die zal wor den gebouwd door de N.V. Pelikaan Bouwbedrijf uit Tilburg. Soortge lijke hallen bouwde zij reeds in Uit huizen, Scheemda, Leek, Wisch- Varssevelde, Tilburg en Middel burg. De bouw van de Pelikaan-hal neemt minder dan drie maanden in beslag. Na zes weken is b.v. de overkapping al gereed. Deze bestaat uit lichtdoorlatende p.v.c. Selchimplaten, bevestigd door middel van aluminium-schuifrail- bevestiging, waardoor uitzetting en krimp volkomen worden opgevan gen. De wanden van de hal worden opgetrokken van niet-lichtdoorla- tende p.v.c. Selchimplaten. De kopwanden worden gemaakt van stalen kolommen IPE 18. Ach ter de noordelijke kopwand komen enkele voorzieningen, zoals twee ruime kleedkamers, twee wasloka len, elk met drie douches en een voetenwasbak, een hall met kassa, een garderobe, toiletten, en een scheidsrechterskamertje. Daar zal ook een buffet komen. Boven deze ruimte zal een toeschouwersacco- modatie kunnen worden gebouwd, (200 pers.). De verwarming zal worden ver zorgd door 'n luchtv.erhitter/lucht- ververser, die de gehele hal kan verwarmen tot 15 graden bij een buitentemperatuur van -12°. De verlichting bestaat uit vier rijen T.L.-buizen, die worden aange bracht over de gehele lengte van de hal. De bruto-afmetingen van de hal- vloer bedragen 25 x 47 meter. De nuttige speelruimte wordt aange houden op 24 x 42 meter. De gor dingen, die de dakconstructie dra gen, liggen met de onderkant 8.40 meter boven de vloer. In deze hal kunnen worden uit gelegd: 4 volleybalvelden, 6 bad- mingtonvelden, 1 tennisveld, 2 bas ketbalvelden, 1 zaalhandbalveld, 1 micro-korfbalveld en 1 zaalhockey veld. Donderdag was het woord aan de minister-president en de minister van financiën Vondeling, om de verschil lende sprekers te beantwoorden. Minister Vondeling stelde o.m. dat in 1963 1964 de toename van de inflatie 2.3 miljard gulden was en in 1964-'65 2,1 miljard, terwijl de re gering nu een feitelijke toename van 1,8 miljard voorstelt. De totale stij ging gerekend naar de oorspronke lijke cijfers van de vorige begroting, is drie miljard. Maar daarvan komt minstens 1,2 miljard voor rekening van het vorige kabinet, had de minis ter uitgerekend.. De Nederlandse economie zal dit regeringsprogramma best kunnen dragen. De uitvoer zal tien percent toenemen, de besparingen zulen 17 tot 18 percent hoger zijn, het natio naal inkomen stijgt met 5V2 percent. Hebben wij dan reden pessimistisch te zijn? vroeg hij. Het besparingsplan, dat de liberale oppositie woensdag indiende werd door premier Cals en minister Vonde ling in de grond geboord. Door de verschuiving van 15.000 goedkope arbeiderswoningen naar de „vrije" sector van duurdere woningen zou volgend jaar slechts ruim honderd miljoen in plaats van de door de VVD geraamde ruim vierhonderd mil joen vrijkomen kan dan moeilijk een probleem zijn, veronderstelde hij. De voorgestelde omzetbelasting op schoenen en textiel (aan het begin van zijn rede had hij al beloofd de omzet belasting op schoenreparatie in te trekken), zal de kosten van 't levens onderhoud met 0,6 percent doen stij gen. Niet zo erg veel dus, meende minister Vondeling. De opbrengst is bijna 250 miljoen. Hiervan zullen de mensen die beneden de loongrens zitten (iets meer dan tienduizend gul den inkomen per jaar) 110 miljoen moeten opbrengen, de mensen die meer verdienen 130 miljoen. Drie kwart van de Nederlanders zit be neden de loongrens. Van de andere belastingverzwaringen zullen de men sen boven de loongrens per roofd driemaal zoveel moeten opbrengen als de anderen, vertelde de minister. Hij gaf toe dat de positie van de schoe nen- en textielindustrie en de invoe ring van de belasting uiterst ongeluk kig samenvallen. De socialistische bewindsman van Financiën verwierp de liberale klacht dat hij de „inflatie-minister" dreigt te worden. In percentages uitgedrukt zal de inflatie volgend jaar 3,5 zijn. Dit jaar was het vijf percent, vorig jaar 6,5. „Wie zonder zonde is wer- pe de eerste steen", hield hij zijn li berale voorganger de heer Witte- veen voor. Grotere efficiency en verkorting van de studieduur bij het hoger on derwijs zijn volgend jaar onmogelijk in te voeren. De VVD dacht hiermee honderd miljoen uit te sparen. Het liberale plan wilde de uitgaven voor waterkeringen en waterwegen veertig miljoen minder laten stijgen. De to tale toename is echter al niet meer dan tien miljoen. Minister Vondeling keerde zich te gen de verwijten, die hem ook door de regeringspartijen waren gemaakt over het plan voor de belastingspaar- brieven. Het is sociaal gezien het best denkbare antwoord op de belasting verhogingen. Driehonderdvijftigdui zend mensen, die nu minder dan hon derd gulden loon- en inkomstenbelas ting betalen, zullen er direct van pro fiteren. De terugbetaling van ruim een half miljard gulden in en na 1972 zal volgende regeringen niet voor te grote moeilijkheden stellen, meende de minister. De inkomsten van het rijk zullen tot 1972 toenemen met 1.600 miljoen gulden. Rekening houdend met de inflatie zou het bedrag nomi naal zelfs ruim 2,6 miljard zijn. De terugbetaling van een half miljard Premier Cals, die voor zijn ant woord evenveel tijd als minister Von deling nodig had - twee uur - ver klaarde dat een vrijere loonvorming niet betekent, dat ook het prijsbeleid losser kan worden. Toch kon hij twee puntjes aankondigen waarop 't prijs beleid wat soepeler wordt. Januari volgend jaar vervalt de bevoegdheid van de minister van Economische Za ken om individuele prijsmaatregelen te nemen. (Een van die maatregelen was destijds tegen de Scheveningse pier van Zwolsman gericht). Ook zal minister Den Uyl (Economische Za ken) soepeler zijn voor de kleinere ondernemingen bij de regel dat men pas voor prijsverhogingen mag aan kloppen als de balans rode cijfers vertoont. De minister-president zei dat over eenstemming is bereikt over het bui tenlands beleid voorzover het de Eu ropese zaken betreft. Hierover was een meningsverschil ontstaan tussen minister Luns en minister Den Uyl. De coördinerende taak van minister Luns is nu voldoende gegarandeerd, zei mr Cals. De toestand binnen de EEG is nog steeds zorgwekkend. De regering zal een poging doen het ge strande overleg te hervatten. Maar er kan, volgens de Nederlandse rege ring geen sprake zijn van schipperen. Premier Cals verklaarde, dat ook de regering bezorgd is over de stij ging van de sociale premies. Deze zul len met twee percent omhoog gaan. Het grootste deel komt voor rekening van de interim-regeling invaliditeits- rente-trekkers. Het kabinet zal na gaan of het mogelijk is de stijging van de lasten wat te beperken. Fort B Het ligt in de bedoeling, dat ook de overige woningen van het EMS- project in Waalwijk worden ver kocht aan particulieren of institu tionele beleggers. FORT BUNGALOWS In het begin van het jaar kreeg de raad te beslissen over de ver koop van grond aan de Akkerlaan aan de N.V. Bouw- en Financie- rings- maatschappij Nijhan uit Am sterdam. De N.V. Nijhan zou een vijftig tal zg. „Fort-bungalows" gaan bou wen volgens een systeem van ge prefabriceerde woningen. Deze wo ningen zouden, zonder grond, tus sen de 29.700 en 32.500 gaan kosten. Een prijs voor de middel grote beurs. Op de perspublicaties terzake kwamen vele reacties binnen bij de N.V. Nijhan. Niet minder dan 75 gegadigden meldden zich. derdaad geen privacy zijn geweest. Maar juist die gerechtvaardigde ei sen hebben de prijs van de wonin gen blijkbaar enorm opgedreven. Bovendien is de wijze van bou wen niet altijd even vertrouwen wekkend geweest. Als de geprefa briceerde schappen een heel week end ten aanschouwe van vele be zoekers aan regen en wind bloot worden gesteld, zal dat het vertrou wen in de goede afwerking niet bevorderen. Uiterlijk maakt het geheel van dc bungalows langs de Akkerlaan nog een mieserige indruk. Dat kan wellicht in de fraaie waterpartijen, wanneer tussen de bungalows het nodige groen is verrezen, nog wel gecorrigeerd worden. We zijn be reid ons oordeel te herzien, maar het feit, dat niet begonnen wordt aan de tweede reeks van woningen, voordat de eerste twaalf verkocht zijn is voor ons een teken aan de wand. De hal is uitermate geschikt voor hel houden van tentoonstellingen. De hal is geprojecteerd op de hoek van de Groensteeg-Taxandriaweg in westelijke richting en er is royaal plaats voor nog eens enkele van deze hallen. We verwachten, dat Waalwijk door dit gelukkige initiatief van 't gemeentebestuur, spoedig over een goede expositieruimte zal beschik ken. Het zal dan in de schoen- en lederwereld spoedig weer zijn plaats op tentoonstellingsgebied in kunnen nemen. SOEHARTO LEIDT LEGER KOLENDAMP DOODT BEJAARD ECHTPAAR Het bejaarde echtpaar Hazeveld- Bakker is in de nacht van woensdag op donderdag in Groningen door ko lendampvergiftiging omgekomen. Verontruste buren troffen in de woonkamer van het huis in de Tele- genstraat de stoffelijke overschotten aan. De 81-jarige heer Hazeveld lag vlak bij de voordeur op de grond, zijn 84-jarige echtgenote zat in een stoel. De algemene maatregel van be stuur, die bedoeld is als voorlopige uitwerking van de radio- en tv-plan- nen, zal zeer binnenkort verschijnen, beloofde premier Cals. Van de zestig nieuwe gegadigden zal een groot deel afvallen, veronderstelde hij, maar hij Soekarno doet thans ook mee aan de uitzuivering van communisten en politieke aanverwanten. Hij heeft de fel-anti-communistische generaal-ma- joor Soeharto benoemd tot opperbe velhebber van het leger. De commu nistisch gezinde generaal Pronoto Reksosamoedro heeft hij uit deze functie ontslagen.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1