wAAlwijkse en LancistPAAtse couRAnt CHINA DIEP BELEDIGD 'imiM g4&» oMntdudtec 40 jaar bij AERO te Dongen Bekentenis van minstens 20 inbraken Uitvoer van schoen steeg met 21 procent De loonontwikkeling in de schoenindustrie sinds 1960 Patroon van schoenen gewijzigd Nasoetion verbiedt CP Indonesië «0RTH0-F0RM» SnuiFen wrijf Damesmode Tilburg PERFECT L0NG-DRINK# Almdudler, met i\ jonge jenever Voett Uzich moe Futloos, dag in dag uit? Laat Sanatogen U helpen. Neem het dagelijks en merk hoe Uw oude energie en levenslust terugkeert. Sanatogen H| r RIJD AG 22 OKTOBER 1965 86e JAARGANG No. 81 De tcho van het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.23 p. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 by girobetaliiig (by incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 -Kaatsheuvel: Br. van Beurdenstraat 8. tel. 041S7 - mm Telegram-adres „ECHO STEEDS MEER V/ Leer krijgt een hoe langer hoe grotere betekenis als modieus ma teriaal. Hoeveel variaties in soor ten er bestaan en welke fraaie toe passingen er zijn gecreëerd werd duidelijk op de Semaine du Cuir, die van 10 tot 15 september werd gehouden in de tentoonstellingshal len aan de Porte de Versailles te Parijs. Ongeveer 1200 exposanten uit alle delen van de wereld toon den daar hun nieuwe prokukten voor 1965—'66. KLEDING Het materiaal (leer en suède) is thans zo mooi, licht, soepel en zacht, dat de fantasie van ontwerpers op geen enkel punt hoeft te worden geremd. Prachtige staaltjes van verfijnde en uiterst soepel ver werkte lederen en suède kleding, voor alle mogelijke doeleinden en voor elk uur van de dag, waren daar in de laatste modelijnen te zien. En dat zowel in het sportieve genre, zoals bermuda's en knicker bockers als in super-elegante huis ensembles en avondjaponnen, zelfs voozien van plissé of rijk borduur werk. Er was zelfs een blouse van uiterst zacht leer, die in de wasma chine gereinigd kan worden. De Courrègestijl was goed vertegen woordigd in jasjes van wit leder met zwarte incrustaties, gedragen op zwarte lederen pantalons met witte biezen over de pijpen. Man tels en ensembles in leder en su ède worden vaak gegarneerd met langharig bont. Ook tricot wordt met deze materialen gecombineerd. Kleuren o.a. alle nuances tussen beige en donkerbruin, honing, kas tanje, tabak, bever) groen, don kerrood, maar ook mosterd, tur quoise en koper. SCHOENEN Sportieve trotteurs, afgestemd op de fantasiekousen, komen in alle internationale collecties voor. Ook laarsjes (eveneens in lakleder) zijn er zeer gevarieerd in vertegenwoor digd. Een nouveauté sportschoe nen met een bovenvoet van textiel, die doet denken aan de slobkous De sportieve schoenen hebben lage hakken en afgeronde neuzen, de geklede zijn voorzien van een 5 a 6 cm. hoge hak. TASSEN Het accent valt op vierkante en rechthoekige modellen, die welis waar minder omvangrijk zijn, maar toch een flinke bergruimte bieden. HANDSCHOENEN Klassieke modellen blijven dit seizoen en vogue. Het meer velours- achtige type zal het winnen van de glacé handschoen, hoewel deze zijn typerend kenmerk van ele gantie behoudt. Tot de modekleu ren behoren Perle d'Orient (roze- wit), Gazelle (lichtbruin) en moc- ca. HOEDEN Enorm is het aanbod van hoeden in leder en suède. De voordelen zijn o.a. dat ze licht zijn en zonder te vervormen kunnen worden op gevouwen en verborgen. Men kan keuze maken uit de Egyptische fez, de astronautenmuts en de baret, waarmee slechts enkele modellen zijn genoemd. LEDEREN CEINTUURS Die om en nabij de heup worden gedragen zullen veel opgang ma ken. Ze zijn van soepel leer en kun nen vaak worden gestrikt. De Nederlandse lederfabrikanten kwamen goed voor de dag o.a. met materialen voor schoenen en tas sen. Daarbij valt op, dat men terug gaat naar een zo natuurlijk moge lijk uiterlijk van het leer. De snel le ontwikkeling van de verftech niek maakte het na de oorlog mo gelijk een fraai dekkend glad op pervlak te ontwikkelen, dat tevens het voordeel had van een goed ren dement bij 't versnijden van schoe nen. Maar de consument heeft enigszins zijn bekomst van de kunst matigheid, die met deze gladheid onvermijdelijk gepaard gaat en geeft thans de voorkeur aan soepel, zacht leer, waarin de porie van de huid (en soms ook een enkele kras) goed zichtbaar is. Het heeft een „echter" uiterlijk, maar is ui teraard iets duurder. MODE IN SCHOENLEER Suède (dus de vleeskant van de huid die opgeruwd is) in veel vor men, o.a. schrijfeffect (strijkt men er met de vinger over, dan tekent zich een spoor af). Voor geleed: geiteleer, o.a. aniline geverfd (verschillende lagen verf, waarvan enkele dekkend en enke le transparant zijn, waardoor een two-tone effect ontstaat en een diepte in kleur. U ziet het als U de vinger aan de binnenzijde van de schoen plaatst en het leer naar buiten drukt). Voorts aniline ge verfde box-calf. Er is een verrassende terugkeer van lakleer te constateren. Tot nu toe wekte lakleer associaties op met een geklede garderobe, thans is er ook een jeugdig genre schoen in lak met lage hak; deze kan ook overdag worden gedragen. Nederland vervaardigt ook mooi rundleer. Als voorbeeld noemen wij juchtleer (zacht, vettig rundleer), dat bijzonder intrek is voor sport schoenen. INVOER In het eerste halfjaar van 1965 nam de invoerwaarde van schoei sel met 8% toe ten opzichte van het eerste halfjaar 1964. In vergelij king met voorgaande jaren is dit een zeer laag stijgingspercentage; het eerste halfjaar 1964 vertoonde ten opzichte van dezelfde periode in 1963 bijvoorbeeld nog een stij ging van de invoerwaarde van 33%. Het beeld van de invoerontwik- keling bij de verschillende onder delen was het eerste halfjaar 1965 aldus: invoerwaarde. Lederen schoenen +13% pantoffels 17% textielschoeisel 4% rubber- en plastic schoeisel 19% Totaal 3 De cijfers over de maand juli van dit jaar vertonen zelfs een nomina- Heuvelstraat 14 - Telefoon 26SS2 Exclusieve collecties SHAWLS BLOUSES ZAKDOEKJES VESTEN ROKKEN KRAAGJES, COLLS PANTALONS GEBREIDE JAPONNEN Atelier voor PLISSEREN, BORDUREN, STOFKNOPEN maken enz. bit de gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek valt af te leiden dat de Nederlandse schoenin dustrie de lonen van haar arbei ders sneller liet stijgen dan de to- lele landelijke industrie deed. Onderstaande indexcijfers bewij zen dit: 1962=100 Schoenindustrie Totale industrie okt. 1960 79,7 81,2 okt. 1961 92,6 91 5 okt. 1962 100,0 100,0 okt. 1963 109,7 107,1 okt. 1964 124,6 123,5 Voor wat betreft de vergelijking hr-wn ,mannen- en vrouwenionen, i? de vrouwenlonen in de schoenindustrie sterker stegen dan die van de mannen, terwijl de af stand tussen vrouwen- en mannen- lonen in de schoenindustrie ster ker verminderde dan in de nijver heid als geheel. 1962=100 Schoenindustrie Totale industrie meerderjarige meerderjarige mannen vrouwen mannen vrouwen okt. I960 80,4 79,6 81,5 79,4 okt. 1961 92,7 92,2 91,7 89,3 okt. 1962 100,0 100,0 100,0 100,0 okt. 1963 108,2 114,0 106,7 110,6 okt. 1964 122,0 134,7 122,7 128,0 le invoerdaling ten opzichte van juli 1964. De totale invoerwaarde bedroeg 5,9 miljoen tegenover 7,5 miljoen in juli vorig jaar. UITVOER In de eerste zes maanden van 1965 steeg de uitvoer van schoenen naar waarde met 21% ten opzichte van de overeenkomstige periode in 1964. De uitvoer van lederen schoenen neemt in een gestadig tempo toe en deze toeneming komt praktisch geheel voor rekening van de dames schoenen. In de groep textielschoei sel verdubbelde zich de uitvoer zelfs, hetgeen zeer opvallend mag worden genoemd. De uitvoer van heren- en kin derschoenen moet nog als onvol doende worden gekwalificeerd. HANDELSBALANS IN EVENWICHT Vele jaren lang is de invoer aan zienlijk hoger geweest niet alleen, maar ook belangrijk sterker geste gen dan de uitvoer. De maanden juni en juli van dit jaar gaven ech- trn een daling van de invoer te zien bij een stijging van de uitvoer. In de maand juli van dit jaar was de uitvoer-waarde van schoenen zelfs praktisch gelijk aan de invoer waarde (resp. 5,7 miljoen en 5,9 miljoen), zodat in deze maand de handelsbalans voor schoenen na genoeg in evenwicht was Of het beeld van de maand juli 'dat voor het hele jaar 1965 zal worden, is natuurlijk nog zeer de vraag, maar de ontwikkelingslijn, die de cijfers van de afgelopen maanden vertoon den, geven in elk geval reden tot optimisme. De export van Nederlandse schoe nen naar Engeland blijkt sterk te zyn teruggelopen. Was de export naar Engeland in het algemeen al niet aantrekkelijk vanwege de tariefsbarrière, de „sur charge" (de tijdelijke extraheffing van 15% op alle importen, die En geland aan het begin van dit jaar invoerde) heeft haar nog minder aantrekkelijk gemaakt. Voor de af zet van Nederlandse schoenen naar Engeland is dit dan ook niet zon- aer gevolgen gebleven, Het eerste halfjaar van 1961 ging 20% van de Nederlandse schoenenexport naar Gi oot-Brittannië; het eerste half jaar van 1965 nog slechts 2%. Ove rigens is als effect van de surchar ge de totale import van buitenlands schoeisel in Engeland van 8,3 mil joen pond gedaald tot 6,2 miljoen pond, terwijl de schoenenexport er opliep tot 5,8 miljoen pond. Er manifesteert zich nog een an dere wijziging in het buitenlandse afzetpatroon van schoenen. Sinds de totstandkoming van de Benelux was België voor de Nederlandse Schoenindustrie het belangrijkste exportland. Dit jaar voor het eerst heeft W. Duitsland de eerste plaats van Bel gië overgenomen, zoalsblijkt uit de volgende percentages van het totale schoenen-export-pakket. Ie Vz j. '64 le Vz j. '65 Bleu W Duitsland Gr.-Brittannië Zweden Noorwegen Frankrijk Denemarken Italië Andere landen 37% 28% 11% 7% 3% 2% 1% 11% 36% 39% 2% 7% 2% 2% 2% 1% 9% 100% IOC'% de Alpendrank uit Oostenrijk Generaal Nasoetion heeft de Com munistische Partij Indonesië en een aantal mantelorganisaties verbo den. De leiders moeten zich vóór zondag melden bij de politie. Het bevel is verspreid door de garni zoenscommandant van Djakarta, generaal Oemar Wirahadikoesomo. Aanvankelijk dacht men, dat het verbod beperkt was tot Djakarta en omstreken maar naderhand werd geprecideerd, dat het voor heel In donesië geldt. Peking en Djakarta zijn plotse ling op gespannen voet gaan leven in de openbaarheid nu de Chinese regering in een op hoge toon afge stemde nota eerherstel heeft geëist voor de overval op het doorzoeken van kantoren van de Chinese han delsmissie in Djakarta. Dit is za terdag gebeurd op een manier, die Peking krenkend acht. De nota heeft de meeste verba zing gewekt onder de Chinezen zelf. Het document verscheen gis- teien in de Chinese pers en was de eerste aanwijzing voor de Chinezen, dat er iets aan de hand is in Indo nesië. Maar wat? Daar mogen de Chinezen nog naar raden. Van de communistische coup van 30 sep tember en de gebeurtenissen daar na hebben ze nog geen kennis mo gen nemen in hun kranten of over hun radio. „Sinds 1 oktober", zo wordt in de Chinese nota gezegd, „wordt in In donesië leugen en laster verspreid over China. De Chinese diploma tieke missie staat bloot aan tal van vormen van bedreiging en intimi datie". „De zeer ernstige provocaties zijn een schending van de rechten van de Chinese diplomatieke missie en haar staf en heeft de vriendschap pelijke betrekkingen tussen China en Indonesië ondermijnd", aldus de nota, die afgesloten wordt met de eis van eerherstel en van bestraf fing van de schuldigen. De eerste Indonesische reactie is geweest China en de Indonesische communistische partij nog inniger met elkaar te verenigen in de ver antwoordelijkheid voor de rebellie van 30 september en de moord op de zes generaals. Sinds gisteren wordt ook de naam van vice-premier en minister van buitenlandse zaken Soebandrio in direct verband met de communis ten en China genoemd. Overal in Djakarta zijn in rode verf leuzen op schuttingen en mu ren geschreven, waarin Soebandrio en communistenleider Aidit in één adem en naast elkaar voor „lakeien van China" worden uitgemaakt. Het verbod van de communisti sche partij en haar nevenorganisa ties wordt trouwens eveneens ge motiveerd met dezelfde reden. Voor de uitzuivering van de nieuws voorziening heeft generaal Nasoe tion duchtig de bezem gehaald door het officiële persbureau Antara dat nu al 33 van zijn medewerkers aan de dijk heeft moeten zetten. Op vrijdag 24 september vierde de heer Arn. Cloin zijn 40-jarig jubileum bij AERO Schoenfabriek N.V. te Dongen. Op 17-jarige leeftijd, gewapend met een 3-jarige vakopleiding, kwam de jubilaris als aankomend vakman bij AERO. In de loop van enkele jaren ontwikkelde hij zich tot een goed vakman, waarbij zijn technische hoedanigheden vooral de aandacht trokken. Van alle machi nes vvilde hij het zijne weten, en hij wilde ze allen kunnen bedienen Na enige jaren werd hij benoemd tot werkmeester in de zwikkerij, welke functie met groot vakman schap en toewijding gedurende enige jaren werd vervuld. Bij een belangrijke reorganisatie die nodig was door de steeds hoge re productie en de uitgroei van het machinepark, bleek dat de onder- speciaal kindersteun schoenen ook verkrijgbaar voor losse steunzolen voltallig personeel en de gepensio neerde oud-werknemers. De heer C. J. Cloïn prees de kwaliteiten van do jubilaris en wekte vooral de jeugd op een voorbeeld te nemen aan de wijze, waarop actieve jonge mensen zich een goede positie in dt maatschappij kunnen verwer ven. Vakkennis, verantwoordelijk heidsgevoel en collegialiteit zijn essentiële voorwaarden om dit doel te bereiken. Daarna werd het woord nog ge voerd door de heer Timmermans, die namens het leidinggevend per soneel sprak en vervolgens nog door de oudste werknemer. Beide toespraken werden besloten met het aanbieden van cadeau's. Na een dankwoord van de jubilaris werd de feestelijke dag besloten met een door de directie aangeboden recep tie, die een zeer geanimeerd ver loop had. Het versterkend middel voor jong en oud KONING BOUDE WIJN NAAR MEXICO Ondanks een nog niet genezen aanval van jicht hij heeft daar voor enkele weken het bed moeten houden is koning Boudewijn met koninging Fabiola voor een maand naar Zuid-Amerika vertrokken Het koninklijk paar kwam dinsdag per vliegtuig in Mexico aan, 't brengt daarna de voornaamste Zuid-Ame rikaanse staten, en keert 19 novem ber via de Canarische Eilanden naar Brussel terug. PROPELLER DOODT MARINEMAN De vliegtuigmaker constabel le klasse W. A. Zweeres uit Beverwijk is in de nacht van zondag op maan dag op het vliegveld Saint Mawa- gan in Engeland door de draaiende propeller van een vliegtuig geraakt en gedood. De vliegtuigmaker be hoorde tot een detachement van squadron 320 van de Marinelucht vaartdienst dat op het ogenblik in Engeland is gestationeerd voor de NAVO-oefening Totem Pole. SCHOEN EN Grotestraat 153 Waalwijk houdsdienst een speciale kundige chefmonteur nodig had. Arn. Cloin meldde zich hiervoor en sindsdien is hij de man, die er voor verant woordelijk is, dat de apparatuur steeds bedrijfszeker is, zodat zo weinig mogelijk storingen kunnen voorkomen. Meer dan 15 jaar ver vult hij met grote zorg en toewij ding deze belangrijke taak. Geen wonder, dat de directie van AERO meende, dat dit jubileum op bij zondere wijze moet worden gevierd. 's-Morgens om 11.00 uur werd de jubilaris met zijn echtgenote op het directiekantoor ontvangen en toe gesproken door de directeur C. J. Cloïn, die hem prees om zijn vak manschap, toewijding en eerlijk heid. Eerlijkheid vooral in houding tegenover collega's, ondergeschik ten en directie. De directie bood de jubilaris een cadeau aan onder cou vert, alsmede een week extra va kantie, mevrouw Cloin kreeg bloe men aangeboden. Om half twaalf kwam burgemees ter A. Kooyman met secretaris om mede te delen, dat het H. M. de Koningin had behaagd om de jubi laris een onderscheiding te verle nen nl. de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. In de middag werd de jubilaris en zijn echtgenote gehuldigd in de cantine in aanwezigheid van het Drie inbraken in één nacht. Een beruchte Haagse inbreker, de 51-jarige aannemer D. K., die bij de politie in het gehele land be kend staat als de gaatjesboorder, heeft in Den Bosch een volledige bekentenis afgelegd. De man werd gearresteerd nadat hij aan de Oude Vlijmenseweg te Den Bosch in één nacht drie inbra ken had gepleegd. K. had de ge woonte om aan het pand waar hij zich toegang wil verschaffen, met een boor een gat in een raamlijst te boren en dan met een haak door het gemaakte gat de spanjolet te openen. Het toeval wilde, dat hij de eer ste van de drie inbraken die hij in Den Bosch had gepleegd, bij iemand deed die 's morgens vroeg naar zijn werk moest. Deze vond bij het op staan een ravage in zijn kamers en zag buiten nog juist een verdacht individu weghollen. Met de wagen van een buurman werd een achtervolging ingezet, waarbij de man echter te veel voor sprong had om nog gegrepen te kunnen worden. Een zoontje van de bovenbedoelde bewoner viel 't ech ter op dat er een vreemde auto in de straat stond. Het nummer daar van werd door de politie genoteerd, die reeds vermoedde dat de gaatjes boorder hier bezig was geweest en het nummer daarom naar Den Haag doorgaf. De man werd daar direct bij zijn thuiskomst door de Haagse recherche aangehouden. Het bleek dat hij van alle drie de woningen waar hij ingebroken had nog voor werpen bij zich had zoals een tafel aansteker, een scheerapparaat en en een damespolshorloge. Hij is naar Den Bosch overge bracht, waar hij een volledige be kentenis heeft afgelegd. Het bleek dat hij in geheel midden Nederland in niet minder dan 20 plaatsen heeft ingebroken, waaronder verschillen de malen in Utrecht en reeds eerder op drie plaatsen in Den Bosch. Hoewel de buit vrijwel nergens van betekenis is geweest, verklaar de de man de inbraken te hebben gepleegd om aan zijn hoge belas tingschulden te kunnen voldoen Uw verkoudheid van neus, keel of borst weg met -fcÉL VROUW DOODT HAAR VIER KINDEREN De politie van Laurel in de Ame rikaanse staat Maryland verdenkt er een 37-jarige vrouw van haar 4 kinderen met een pistool te hebben doodgeschoten. De vrouw belde na de schietpar tij haar man op, van wie ze sinds een halfjaar gescheiden leeft. Deze alameerde de politie, die zich met geweld toegang tot het huis moest verschaffen. De kinderen lagen in hun bedjes met kogelwonden in het hoofd. Drie waren dood, de vierde overleed op weg naar het zieken huis. De vrouw werd enige tijd la ter in een auto in de stad aangehou den. ENGELAND EN RHODESIë Zoals verwacht moest worden, heeft de Rhodesische premier, Ian Smith, de jongste voorstellen van minister president Harold Wilson voor nader overleg over de toekomst van de ko lonie verworpen. In een persoonlij ke boodschap, die gistermiddag op Downing Street 10 werd overhan digd, noemt Ian Smith het idee van een speciale commissie van Geme nebest-leiders „niet praktisch". Te gelijkertijd maakte hij tijdens een persconferentie in de Rhodesische hoofdstad Salisbury duidelijk, dat de z.g. eenzijdige onafhankelijkheid aanstaande was.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5