KAATSHEUVEL Vlijmense Boys behaalde overwinning op Longa Provinciaal nieuws 6 DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN MAANDAG 25 OKT. 1965 6 Waspik Loon op Zara-sS Sprang-Capelle Raamsdonk Nieuwkuijk Burgemeester L. van Erp bracht verka veling van „Bartelenakker" officieel op gang Harmonie Apollo vierde tachtigjarig be staan met een geslaagd federatief mu ziekconcours terhoede van SSC als struikelblok. Naarmate het einde nadert, zet SSC alles op alles om te trachten de achterstand in te lopen, doch het lukt hen niet. Er volgen enkel goed opgezette aanvallen doch, zoals reeds boven is opgemerkt, SSC weet niet de juiste stuwkracht te vinden om een aanval goed af te ronden. Zo komt het einde van deze wed strijd met een 02 overwinning voor SHO. Wanneer we verschillende menin gen na afloop van de wedstrijd ho ren is men wel de mening toege daan, dat SSC zonder meer niet aan de verwachtingen heeft voldaan, Zondag 24 oktober speelde Vlij- mense Boys een uitwedstrijd tegen Longa, de club die de 2e plaats in nam op de ranglijst van de 2e klas se. Voi spanning werd deze wed strijd tegemoetgezien. Zullen de Boys het sterke Longa thuis over spelen? Precies op tijd stelden beide elftallen zich op, Longa won de toss en Vlijmen trapte af en zat meteen voor het Longa-doel, maar de verdediging kon wegwerken. Longa nam het spel over en maak te het de boys-verdediging moei lijk maar hield stand en zette met vtrre trappen de voorhoede aan het werk, vooral linksbuiten Ekels die voor het eerst weer de links buitenplaats was opgesteld kreeg veel goede ballen en goede schoten werden door hem op het doel van Longa afgevuurd, maar succes bleef uit. Longa zat ook niet stil en het werd een spannende wedstrijd, dat goed spel te zien gaf. Om beurten waren beide partijen in de aanval en er dreigde steeds gevaar. Dan weer enkele goede aanvallen van Longa en de Wijs moest nu en dan zijn talenten tonen. Ook de doelman van de andere zijde moest zijn kunnen tonen, een goed schot van v. Overdijk stopte hij fraai, dan weer een goede aanval van linksbuiten Ekels, hij stormt op het doel af geeft een goed schot en pas- seerd de Longa doelman, 01. Na doch dit kan men ook zeggen van SHO. Ondanks hun 02 overwin ning hebben zij toch geen spel la ten zien, dat een koploper waardig is. We hopen, dat de blessure van Maton a.s. zaterdag genezen zal zijn, zodat hij dus weer de midvoor plaats kan bezetten, hetgeen de aanval van SSC zeer zeker ten goe de zal komen. Zij kunnen beter. Dat hebben zij in Werkendam ge loond. Toen zat er meer vuur in hun aanvallen en men speelde toen met de vaste wil zich niet te laten overdonderen. Dat vuur ontbrak zaterdagmiddag. SSC '55 IIChrislandia II 20 een half uur spelen. De boys-sup porters kwamen los en moedigde flink aan en de strijd werd steeds spannender toen een snelle aanval van Longa het schot van de mid voor over de lat deed belanden. De linksbuiten deed het niet beter bij een goede kans en schoot naast. De ruststand ging dus in met 0-1 voor de Boys. Na de rust bracht Longa de bal aan het rollen, maar werd overge nomen door Ekels, die de bal te gen de paal schoot. Longa zag het gevaar in en ging het spel forceren. De scheidsrechter trad hier goed te gen op, maar het mooie spel van voor de rust was niet meer te zien. Het spel ging op en neer, beide doe len kwamen beurtelings in gevaar. Toen kwamen de boys meer voor 't Longa-doel, maar het juiste schot was net over of naast. Longa deed het ook niet beter, en iedereen dacht in de stand komt geen verandering meer. Maar 4 min. voor het einde was het de linksbuiten Ekels die op het doel afstormde en met een goed schot voor de tweede maal de Lon- ga-doelman geen kans meer gaf 0-2. Longa probeerde nog de eer te redden maar dit gaven de boys-ver dedigers niet toe, en de eindstand 02 voor de boys die haar overwin ningreeks heeft doorgezet en zich naar de kopgroep heeft opgewerkt. plies en verder nog vele andere li turgische gewaden. In de afgelopen 40 jaren hebben de dames van de Missienaaikring maar liefst een kleine 2000 kazui fels gemaakt en nog een 7000 an dere liturgische gewaden. De kos ten van de attributen hiervoor kon den vroeger gemakkelijk met de opbrengsten van de tentoonstelling worden gedekt. Tegenwoordig gaat dat niet meer, omdat de belangstel ling, speciaal van de zijde van de jeugd, jammer genoeg stukken min der wordt. Daarom is men vier jaar geleden begonnen met een huis-aan. huis-collecte, waarvan de resultaten ook wel weer elk jaar minder wor den, maar die dit jaar toch nog ruim 1000 gulden heeft opgebracht, hetgeen genoeg is voor een flinke hoeveelheid liturgische kleding. Op deze wijze hoopt men nog vele ja ren dit prachtige werk te kunnen voortzetten. Zaterdag en zondag werd door de harmonie Apollo" te Kaatsheuvel ter gelegenheid van haar 80-jarig bestaan, onder auspiciën van de Kon. Ned. Federatie van harmonie- en fanfaregezelschappen een natio naal federatief muziekconcours ge organiseerd. In het Apollo-tehuis werden de besturen, de juryleden G. Boedijn, G. Nieuwland, M. Ogier en de af gevaardigden van de Kon. Ned. Fe deratie, waaronder de algemeen se cretaris E. J. v. Omme en prijzen commissaris A. Hoes, zaterdagmor gen door het bestuur van de jubi lerende vereniging ontvangen. Apollo's voorzitter, de heer A. Ververs, merkte daarbij o.a. op, dat zijn vereniging met veel genoegen de organisatie op zich had genomen met het doel een grootse manifes tatie mogelijk te maken. Evenals 5 jaar geleden was men hierin, dank zij de enorme deelname, naar zijn mening geslaagd. Hij hoopte vooral dat dit concours zou kunnen bij dragen tot begrip en acceptatie bij de jongeren. Hij dankte het bestuur van de Federatie voor de toege wezen organisatie, waarmee men een steentje hoopte bij te dragen tot de bevordering van goede ama teuristische muziek en de begunsti gers voor de genoten steun. Weder kerig dankte de heer v. Omme het bestuur van Apollo namens de Fe deratie, waarbij hij met voldoening wees op de belangstelling die alom in den lande voor dit concours aan de dag was gelegd. Het steeds meer aftakelende ge meentehuis te Kaatsheuvel was al lesbehalve representatief voor de ontvangst van een groot gezelschap zondagmorgen door het gemeente bestuur, doch burgemeester L. van Erp compenseerde dit zoveel moge lijk in zijn hartelijke en gloedvolle toespraak, waarin hij allereerst Apollo" feliciteerde met het berei ken van deze mijlpaal, hetgeen ge tuigde van levenskracht. Gelet op de grote waarde van een muziek vereniging voor de gemeenschap, vond de heer v. Erp dat een mu ziekschool, waar de jeugd zich een instrument kan kiezen, in deze ge meente duidelijk werd gemist. De overheid hecht namelijk grote waar de aan de muziekbeoefening. Hij verwelkomde de afgevaardigden van de deelnemende verenigingen, van de Federatie en de juryleden, wenste hen een succesvolle en vruchtbare dag toe en hoopte dat zij een aangename herinnering aan zijn gemeente mee naar huis zou den nemen. De heer Ververs dankte het ge meentebestuur namens „Apollo" voor deze ontvangst en vooral voor de verleende steun, terwijl de heer v. Omme namens de Federatie, jury en verenigingen z'n grote waar dering uitsprak voor deze hartelij ke ontvangst. Rest ons nog te vermelden dat er in het algemeen veel belangstelling is geweest voor deze geslaagde mu ziekfeesten. aan de voorbereiding waarvan een werkcomité uit de Apollo-gemeenschap, onder leiding van P. van Dijk, een belangrijk aan deel heeft gehad, waarvoor deze mensen terecht veel lof toekomt. Na afloop van de tamboerwed strijden heeft het Waalwijkse Jacht hoorncorps Cornu Capiae zondag middag een geslaagde demonstratie gegeven. De uitslagen van zaterdag waren: Tamboerwedstrijd. 2e afdeling: drumband „Ameide" te Ameide 68 punten, le prijs. Tam boercorps kon. harmonie „Asterius" te Oisterwijk 71% p., le prijs Tam boercorps Muz. Ver. „Excelsior" te Lage Zwaluwe, 70% p., le prijs. Concertwedstrijd. Sectie fanfare, 3e afd. „Genderen" te Genderen, 90% p., 2e prijs. Mu- ziekver. „Concordia", Nederhemert, 84% p., 2e prijs. 2e afd. Muziekver. „Volharding", Rhoon, 101 p., le pr.; le afd. „Wilhelmina", Herwijnen, 93% p., 2e prijs; afd. Uitm. Muziek vereniging „Nooit Gedacht", Alm- kerk, 96 p., 2e prijs; Ere-afd. „Ex celsior", Lage Zwaluwe, 93 p., 2e prijs; Muziekver. „Vriendenkring", Westbroek, 90 p., 2e prijs. Vaandel- afd. „Ad Astra", Asperen, 107% p., le prijs; Kon. fanfare „L'Union", Bladel, 102 p., le prijs; Muziekver. „Wilhelmina", Vlierden, 103 p., le prijs; Leids Pol. Muz. Gez., Leiden, 96% p., 2e prijs. Sectie harmonie. 2e afd. „Muziekver. „E.M.M.", Leer. sum, 94% p., 2e prijs; Afd. Uitm. Muziekver. „U.D.I.", Rozenburg, 100 pnt., le prijs; Harm. Ver. „Tavenu", Loosduinen, 101% p., le prijs; Vaan delafdeling Kon. Harm. „De Ba zuin", Gorinchem, 100 p., le prijs. Tweede concoursdag. Tamboerwedstrijd 3e afd. tamboercorps „St. Cecilia", Oerle, 70 p., le prijs; 2e Afdeling: UITSTEKEND DEBUUT VAN ATAK Het eerste zestal van de volley balclub Aak is als prille overgangs- klasser uitstekend van start gegaan. Met setstanden 155, 154 en 1614 bleven zij de baas over Sar- to 2. Er was voor dit team overi gens nog een tweede succes, en wel in de vorm van een bondsbericht dat de wedstrijd welke vorige week had moeten plaatsvinden en die buiten schuld van Atak geen door gang kon vinden niet als verloren behoeft te worden beschouwd maar op een nader te bepalen datum als nog zal plaats hebben. Atak 3 moest met 20 haar meerdere erkennen in VC Udenhout. De twee jeugd- teams van Atak wonnen resp. van Odulphus (20) en van Westside (2—1). tamboercorps „Volharding", Oost- voorne, 63 p., le prijs; tamboercorps „St. Cecilia", Best, 74 p., le prijs; le Afdeling drumband harm. „Con cordia", Hilvarenbeek, 71 p., le pr.; drumband harm. St. Bavo, Raams- donk, 73 p.„ le prijs; drumband kon. harm. „Deurne" te Deurne, 68 pnt., le prijs; „Excelsior", Losser, 70 p., le prijs. Concertwedstrijd, sectie harmonie: 4e afd. Jeugdcorps harm. „Sophia's Vereniging", Loon op Zand, 50 p., le prijs; le afd. Muziekver. „Con cordia", Varsseveld, 96p., 2e pr.; Afd. Uitm.: Muziekver. „Volhar ding", Aalst, 103 p., le prijs; Ere- afdeling: harm. „Kon. Wilhelmina", Wamel, 100 p., ie prijs; „Volksvlijt en Volksvermaak", Waspik, 110 p., le prijs met lof; Muziekver. „K. en S.", Losser, 101% p., le prijs. Sectie fanfare, Vaandelafd.: Muziek vereniging „Eengezindheid", Eg- mond-Binnen, 105 p., le prijs; Mu ziekvereniging „De Herleving", Zwaag, 109 p., le prijs. Harmonie, Vaandelafd.: „Excelsior", Wormerveer, 111 p., le prijs m. lof; „Juliana", Waalre, 107 p., le prijs; „Kunst en Vriendschap", Balgoij, 90 p., 2e prijs. DE JEUGDHARMONIE BEGINT UIT DE KLUITEN TE WASSEN. Eerste deelname aan concours met eerste prijs bekroond. Er is geen definitieve prognose gewijd aan het optreden van de nog zo jonge jeugdhar- monie van Sophia's Vereniging, maar toch waren de woorden die de voorzitter van de grote harmonie schreef bemoedigend en hebben de jonge muzikanten veel inspiratie gegeven voor hun eerste optreden. Het con cours werd gehouden in de grote zaal van Harmonie Apollo te Kaatsheuvel, die haar 80-jarig jubileum vierde zaterdag en zon dag j.l. Het resultaat was bijzonder goed. Als eerste trad deze jeugdharmonie op zondagmiddag in de 4e afd. Harmonie. Ja, harmonie, want deze sedert mrt. 1964 op gerichte vereniging is een complete harmo nie met een volledige bezetting wat het in strumentarium betreff. Volgens de heren van de Ned. Federatie is het ook de enigste jongste harmonie, want de leeftijd v. d. de butanten variëert tussen 8 en 14 jaar. Het corps is vooraan begonnen in de 4e afd., dus om zo langzaam aan op te kunnen klimmen. Het is gelukt de eerste sport te behalen. De jury, bestaande uit de heren Nieland, Ogier en Boudin, kende de Jeugdharmonie 50 punten toe, dat is een gem. van 8% en hiermede een le prijs. De jury wenste het jonge corps veel succes voor de toekomst en sprak de verwachting uit, dat, als het zo door gaat, ook meerdere successen door haar zullen worden behaald. In elk geval is voor de grote harmonie de toekomst ook verzekerd met zulke amateur-adspiranten. Als eerste kon de in de zaal aanwezige Burgemeester Van Erp Sophia feliciteren met zo'n overwinning. Bij de thuiskomst werden de jongens en het bestuur aan de rand van het dorp afge haald door hun grotere broers van de Drumband van Sophia. Aan allen werd een koffietafel aangeboden. Inmiddels arriveer de de ere-voorzitter van Sophia, Jhr. Am. Verheijen uit Leur en de beschermvrouwe van de jeugd, Jvr. Marie José, die hartelijk werden ontvangen door de voorzitter van Sophia. Hij wenste hen geluk, maar vooral de dirigent de heer Muskens, die nog zo kort voor de jeugdharmonie staat. Hij heeft veel tijd voor deze jeugd en het werd zeer hoog gewaardeerd. Hij mocht een foto van het corps in ontvangst nemen, als ook een couvert uit dankbaarheid. Jvr. Marie José ontving bloemen. Vele bloemen en gelukwensen kwamen op de avond binnen. De voorzitter memoreerde nog even het goede werk dat Jos Dankers, die zo pas is ontvallen, als dirigent leverde voor de jeugdharmonie tevens enige leden van So phia, die spontaan hun bijdragen leverden voor de opleiding van de jonge muzikanten. Zij zetten hun vrije tijd voor hen in om er alles van te maken. En... het succes van zondag is de beloning geweest. In de loop van de avond werd er ge feest door de jongens met aanwezigheid van hun ouders. Maandagavond trekt de harmonie door 't dorp en zullen ook de groteren van het re sultaat kunnen profiteren. Weest zuinig op de "kinderschoenen" jon gens, zij zijn een kostbaar bezit, maar ga bewust met de groei mee. Eenmaal uit de kluiten gewassen, kun je Sophia mee helpen. HANDBAL De spelende handbalploegen van Uno Animo hebben zaterdag en zondag de punt jes netjes moeten verdelen. De meisjes adsp. Tachos - Uno Animo en jongens adsp. Desk- Uno Animo hebben verloren met resp. 4-0 en 14-6. De heren sen. Uno Animo-Were Di 2 en dames sen. Uno Animo - EVV heb ben gewonnen met resp. 10-9 en 8-1. K.A.J.-SONGFESTIVAL Het 2e KAJ-Songfestival dat op vrijdag, zaterdag en zondag 5, 6 en 7 nov. a.s. wordt gehouden in de zaal van het Cultureel Cen trum ziet er als volgt uit Vrijdag 5 nov. opening om 7.30 uur n.m. door het Jongenskoor o.l.v. Fr. Angelico, waarna de inschrijvers hun muziek en zang zullen laten horen voor de jury, bestaande uit de heren Frater Angelico, Karei Jansen en Ant. Brekelmans. Een 35-tal inschrij vers zullen voor het voetlicht treden. Zaterdag om half 8 Finale van het song festival met ondertussen het optreden van de bekende goochelaar J. van Erp, die veel be kendheid verwierf in België, 's Middags vindt de half-finale plaats. Zondag tijdens de grote finale treedt op Dorus II (Fred. Perrier), om half 8 en on der de pauze zal het Sophia's klein Orkest meedoen. Ook 's middags heeft dan een halve finale plaats. De leiding berust bij de voorzitter van de KAJ dhr. Michiel van Ier- sel en de conferences worden gehouden door Kees Wartenbcrg uit Kaatsheuvel. Aan de winnaars zullen prachtige bekers worden ter beschikking gesteld. MISSIEARBEID Dezer dagen zal een commissie gestalte krijgen in de parochie welke ten doel heeft het missiewerk georganiseerd te beoefenen. De Bisschop heeft destijds op dit werk ge attendeerd. GILDE S. HUBERTUS Het gilde St. Hubertus sluit de rij der gildestatiedagen in het dorp. Deze heeft haar jaarfeest a.s. dinsdag. Dan wordt met een H. Mis in de kerk begonnen. De dag zal weer feestelijk worden doorgebracht in zaal Concordia en besloten met een koffietafel en gezellig bal. GEMEENTERAAD SPRANG-CAPELLE Agenda. 1. Opening. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken. 4. Wijziging Algemeen Ambtena renreglement en Arbeidsovereen komstenverordening. 5. Wijziging Algemeen Ambtena renreglement en Verplaatsingskos tenverordening. 6. Beschikbaarstelling krediet voor de electrificatie van het indus trieterrein aan de Dick Flemming- straat. 7. Verhoging krediet voor 't aan leggen van toegangswegen en par keerruimte t.b.v. het dorpshuis en het zwembad. 8. Onderhandse aanbesteding van de aanleg van de toegangswegen en parkeerplaats ten behoeve van het dorpshuis en het zwembad. 9. Onderhandse aanbesteding van de aanleg van wegen en rioleringen in het uitbreidingsplan „Nieuwe- vaart". 10. Onderhandse aanbesteding van de uitbreiding van de begraafplaats aan de Heistraat. 11. Vaststelling Verordening op de heffing en invordering van be grafenisrechten in de gemeente Sprang-Capelle. 12. Aangaan overeenkomst met de v.v. „N.E.O." alhier, inzake de bouw van kleedlokalen met club lokaal op het gemeentelijke sport terrein aan de Oudestraat, alsmede wijziging van de huurovereenkomst met die vereniging. 13. Aankoop grond van de heer H. T. Michaël te Kaatsheuvel en mevrouw E. A. Vroegindeweij-Mi- chaël, te Veenendaal. 14. Verkoop bouwgrond aan de heer H. J. van Peer te Dongen. 15. Wijziging raadsbesluit van 27 augustus '65 tot verkoop van bouw grond aan de heren A. Konings en A. van Zeist, beiden te Waalwijk. 16. Wijziging gemeente-begroting dienstjaar 1965, en begroting van 't grondbedrijf, dienstjaar 1965. 17. Mededelingen. 18. Rondvraag. 19. Sluiting. ACCOMODATIE NEO-TERREIN De voetbalvereniging NEO heeft de ge meente verzocht mede te werken aan een plan tot verbetering van de accomodatie op het bij haar in gebruik zijnde sportterrein aan de Oudestraat op gelijke wijze zoals dit is geschied ten behoeve van de v.v. SSC '55 voor de sportterreinen aan de Bernhardstr. De v.v. NEO heeft op het sportterrein aan de Oudestraat de beschikking over een kleedlokaal, waarin twee kleedgelegenheden zijn ondergebracht. Deze accomodatie is ook voor deze vereniging volstrekt onvoldoende, aangezien door haar met 11 elftallen aan de competitie wordt deelgenomen en steeds meer wedstrijden gelijktijdig moeten wor den gespeeld. Het bestuur heeft verzocht medewerking te verlenen aan de bouw van kleedlokalen en een clublokaal. Dit plan voorziet in een zodanige situering van de te bouwen kleed lokalen en clublokaal, dat na wijziging van het bestaande kleedlokaal een harmonieus geheel ontstaat. Ook de uitvoering van dit plan zal door de leden der vereniging in hun vrije tijd plaatsvinden, terwijl de gemeente een bij drage zal verlenen in de kosten van de be nodigde materialen. Aangezien door dit initiatief de accomo datie van het gemeentelijk sportterrein aan de Oudestraat belangrijk zal worden verbe terd en door de vereniging zelf een grote bijdrage zal worden geleverd aan de realise ring van het plan, is het naar de mening van B. en W. nodig in 't belang van jeugd zorg en actieve recreatie het verzoek van het bestuur van de v.v. NEO in gunstige overweging te nemen. Het geheel kost f 40.000. waarvan NEO f 10.000.— en de gemeente f 30.000. - voor zijn rekening neemt. GROOTSE PLANNEN VAN ST. BAVO Begin juni behaalde de harmonie St. Ba vo op het concours te Mook de le prijs in de afd. uitmuntendheid met 109 pt. Dit is ruimschoots voldoende om begin 1966 te mogen deelnemen aan het top-concours in Arnhem. Men is van plan om volgend jaar aan het top-concours deel te nemen. Daar naast begint de behoefte aan een nieuw in strumentarium zich steeds meer te doen voelen. Gepoogd zal worden over twee jaar, bij het 40-jarig bestaan van St. Bavo, te beschikken over nieuwe instrumenten. ACTIVITEITEN VOOR DE JEUGD Het instituut voor Sociaal en Cultureel werk heeft voor de komende maanden voor de jeugd van 14 jaar en ouder een aantal activiteiten op touw gezet. Daarnaast heeft het een groot aantal activiteiten in voorbe reiding. Hiertoe behoren oriënteringsavon den voor verloofden. Ruim 200 meisjes van 15 jaar en ouder hebben deze week een folder-inschrijvings- kaart ontvangen betreffende «cn schoon heidscursus in het wijkgebouw op de Vlied berg, onder leiding van mevr. Boelens, schoonheidsspecialiste en directrice van een mannequinsschool Het instituut zal waar schijnlijk binnenkort overgaan tot stichting van een soos voor de jeugd; volgende week zaterdag wordt hiertoe in het patronaat in Nieuwkuijk een dansavond gehouden. Het ligt in de bedoeling deze dansavonden iedere 14 dagen te houden. TERUG UIT DE MISSIE De Nieuwkuijkse witte pater van Mierlo is zaterdag na ruim 6 jaar in de missie van Tanzania te hebben gewerkt, teruggekeerd voor een vacantie in zijn geboorteplaats. Namens de buurtbewoners werd hij ver welkomt door de heer H. Keetels. Pater van Mierlo vertrok op 22-jarige leeftijd (thans 62) naar Afrika en werd daar na 5 jaar in Carthago tot priester gewijd. Hij is thans pastoor in de Oostafrikaanse staat Tanzania, waarheen hij na zijn ver blijf in Nederland hoopt terug te keren. Het werkgebied van pater van Mierlo omvatte een centrale parochie met 12 parochies. Dit gebied zal de inlandse clerus worden, over gedragen, zodat de pater bij zijn terugkeer vermoedelijk een nieuwe werkkring wacht. MISSIETENTOONSTELLING Zaterdag en zondag werd in het patronaat een grote missietentoonstelling gehouden, die een groot succes is geworden. De vele be zoekers die de door de ingezetenen ge maakte paramenten voor de missie kwa men bezichtigen, hadden maar één uitroep „wat is het toch mooi". Van de hierbij gehouden fancy fair werd een druk gebruik gemaakt. Ook de loterij, waaraan prachtige prijzen verbonden waren, werd een succes. Alles bijeen heeft Nieuw kuijk tot leniging van de nood in de missie ongetwijfeld het zijne bijgedragen. OPENING RAIFFEISENBANK "LANGSTRAAT WEST" De samenwerking van de plaatse lijke Raiffeisenbanken van Raams- donksveer, 's-Gravenmoer, Lage- Zwaluwe en Sprang heeft donderdag concrete gestalte gekregen door de in gebruikname van een nieuw kantoor gebouw door de Raiffeisenbank "Langstraat West" aan de Keizersdijk te Raamsdonksveer. De officiële opening werd, omdat burgemeester Prinsen door ziekte ver hinderd was, verricht door de loco burgemeester van de gemeente Raamsdonk de heer C. P. Langen- werf. De heer G. Knaap, voorzitter van de samenwerkende Raiffeisenbanken, had het genoegen in hotel "De Witte Leeuw" een groot aantal gasten te verwelkomen. Hij ging nader in op de ontwikke ling van de combinatie "Langstraat- West", die nu anderhalf jaar oud is. Met cijfers onderstreepte hij de grote ontwikkeling. De heer Knaap bracht dank aan de Centrale Bank te Utrecht en de ge meente Raamsdonk voor de medewer king die men mocht ondervinden bij de realisering van het nieuwe bank gebouw. Loco-burgemeester Langenwerf ge waagde van de vreugde van het ge meentebestuur bij de opening van dit bankgebouw. "Het is niet zo, dat de gemeente alleen blij zou zijn met de bouw van industriehallen. Ook zaken- panden en handelspanden hebben on ze waardering". Het nieuwe bankgebouw werd ge opend door de loco-burgemeester, die daartoe een versierde sleutel uit een spaarpot kreeg aangeboden. Die spaarpot bevatte ook een gou den tientje, het eerste van een spaar actie, die de Raiffeisenbank gaat on dernemen. Teruggekeerd in "De Witte Leeuw" werd 't gezelschap toegesproken door de heer Kolsté, adjunct-directeur van de Centrale Bank in Utrecht. Hij bood een reliëf aan voor het nieuwe gebouw. Namens de Boerenleenbank van Raamsdonk en Geertruidenberg Raamsdonksveer sprak de heer De Bont een woord van gelukwens. ERHARD HERKOZEN Donderdagmiddag is de welgeda ne 68-jarige Ludwig Erhard herko zen als bondskanselier. Hij bekleedt dit ambt sinds 16 cktober 1963, toen hij Konrad Ade nauer opvolgde. Er werden door de bondsdag 272 stemmen voor Erhard en 200 stemmen tegen met 15 ont houdingen uitgebracht. De bonds kanselier zal, in tegenstelling tot wat eerder werd bericht, pas op dinsdag 26 oktober aan de Bonds dag voorstellen, waarna hij een v/eek later zijn regeringsverkla ring zal afleggen. Hieruit maakt n;en op, dat Erhard nog niet klaar is mét zijn nieuwe kabinet, de vor ming waarvan hij veel last hee,t van zijn coalitiegenoten, de Beierse zusterpartij van CDU, de CSU van oud-minister Franz Joseph Straus, en de liberale FDP van Erich Men de In het restaurant van het bunga lowpark „Het Kraanven" heeft bur gemeester L. van Erp van de ge meente Loon op Zand vrijdagmidag de uitvoering van het ruilverkave lingsplan „Bartelenakker" officieel op gang gebracht en vervolgens op de hoek van de Eftelingsestraat Akkerstraat te Kaatsheuvel 'n bord onthuld, dat de aandacht vraagt voor de werkzaamheden, welke door de Kon. Ned. Heide Mij. te Arnhem worden uitgevoei-d en vóór begin mei van het volgend jaar ge reed zullen zijn. Het ruilverkave- lingsblok van 205 hectaren, dat ge legen is tussen de Akkerstraat, Baan, Zijstraat, Paalstraat, Efte lingsestraat en Eerste Dwarsbaan en welk gebied van oudsher de naam „Bartelenakker" draagt, is bijna geheel eigendom van de 67 ge bruikers, vrijwel allemaal boeren, die vrijwillig hun handtekening plaatsten onder de ruilverkavelings overeenkomst en daardoor de voor bereidingen mogelijk maakten. Bur-, gemeester v. Erp wees in zijn toe spraak met lof op deze medewer king, omdat weigering van een of twee participanten het project voor allen op losse schroeven zou heb ben gezet. Hij memoreerde de aan leiding tot het ruilverkavelingsplan en de te verwachten resultaten na voltooiing van de ingrijpende werk zaamheden. Het plan tot vergaveling werd in eigen kring geboren tengevolge van een te geringe capaciteit van „De Blauwe Loop", met als gevolg een slechte af- en ontwatering van het gebied. Daarnaast waren kavelslo- ten en duikers van onvoldoende ca- paciteit. Ook de drooglegging van de laaggelegen percelen laat veel te wensen over. Ten slotte zijn indeling en vorm van de kavels totaal on voldoende. Bij een op kaart zetten van het 205 hectaren grote gebied bleek, dat het gemiddelde aantal kavels per eigenaar vier bedroeg. In de nieuwe toestand zal dit tot 1,7 worden teruggebracht. In 1961 besloten leden van de R.K. Boerenbond, afdeling Kaats heuvel, in samenwerking met de Rij kslandbouw voorlichtingsdienst verkaveling in dit gebied op moge lijkheden te onderzoeken. Hierdoor hoopte men een betere bedrijfsvoe ring mogelijk te maken en daar door de kostprijs van het product te drukken. Daarnaast kon een ont sluiting van het gebied worden be reikt en de afwatering verbeterd. Zeer zeker niet op de laatste plaats moet een betere kavelvorm en -in richting worden genoemd. In 1961 werd uit eigen gelederen een con tactcommissie gevormd met de he ren A. in 't Groen, J. Hamers en C. Nouwens als leden, die een garan tiefonds stichtte. In 1962 werd aan de Kon. Ned. Heide Mij. opdracht gegeven de verkaveling technisch voor te bereiden. In december 1963 werd begonnen met het verzamelen van de noodzakelijke handtekenin gen. Thans kan met de werkzaam heden een begin worden gemaakt. Aan de verkaveling werken 67 grondgebruikers mee, maar voor de realisering van het werk waren 115 handtekeningen nodig. De gebrui kers hebben allen voor dit zand- grondgebied een gemengd bedrijf. De verhouding gras- en bouwland is vrijwel gelijk. De Heide Mij. verwacht bij de uitvoering van de werkzaamheden in totaal 68,380 kubieke meter grond VERBETERING VAN 205 Ha. te gaan verzetten. De lengte van de kavelsloten wordt van 6750 op 7605 meter gebracht. De verharde we gen worden uitgebreid van 2515 tot 4740 meter. De lengte van de zand wegen wordt teruggebracht van 4940 tot 631 meter. Het aantal ka vels kan worden teruggebracht van 270 tot 101, de gemiddelde grootte van deze kavels kan worden opge voerd van 1,21 tot 2,03 hectaren. Hierdoor komt 2,6 km. weg te ver vallen, welke grond in cultuur kan worden gebracht. Met de realisering van het ruil verkavelingsplan op vrijwillige ba sis. is een bedrag gemoeid van 324.800,waarvan de Cultuur Technische Dienst f 194.880,sub sidieert. De eigenaar-gebruikers nemen 43.920,voor hun reke ning, terwijl de gemeente Loon op Zand het ontbrekende bedrag van 86.000,aanvult. Verderk ost de gemeente de te verbeteren Efte lingsestraat 18.168,en de aan koop van grond 15.676,—, waar door de gemeentelijke bijdrage op circa 120.000,komt. OUDERAVOND OPENBARE LAGERE SCHOOL In de openbare lagere school aan de Lage Zandschel te Kaatsheuvel werd een ouderavond gehouden. In zijn openingswoord sprak de heer Hoevenberg, hoofd der school, zijn waardering uit voor de modernise ring van de school en in het bijzon der voor de medewerking die men hierbij van de zijde van het ge- meentebestuur had ondervonden. Voor de oudercommissie werden gekozen: dokter C. Winterwerp, Sprang-Capelle, voorzitter; mevr. M. de Vries, Sprang-Capelle, pen ningmeesteres; mevrouw C. Roest, Kaatsheuvel, secretaresse, en de he ren C. Timmermans en W. Verhoe ven, Sprang-Capelle. Deze commis sie heeft besloten tot oprichting van een schoolfonds, waaruit o.a. te zij ner tijd sportkleding kan worden aangeschaft. FRAAIE TENTOONSTELLING VAN 40-JARIGE MISSIENAAIKRING Zaterdag en zondag werd in de kleuterschool aan de Mgr. Völker- straat door de Kaatsheuvelse Mis sienaaikring een expositie gegeven van de door haar leden tijdens de afgelopen twee jaar vervaardigde werkstukken. Pastoor P. v. d. Spij ker, die deze fraaie tentoonstelling zaterdagmiddag opende en onder de aanwezigen ook burgemeester Van Erp mocht verwelkomen, merkte op, dat de Missienaaikring thans 40 jaar bestaat en dat enkele leden vanaf de oprichting nog steeds met veel liefde dit mooie werk doen voor de Kaatsheuvelse missionaris sen. Hij bracht gaarne hulde aan deze dames, t.w. de huidige presi dente F. v. Gestel, penningmeeste res C. v. d. Hoven, C. v. Gestel, F. v. Gorkum en A. de Wit, voor de vele uren die zij hieraan hadden opgeofferd. Naast de vaste kern zijn er nog een aantal „thuiswerksters" en een jeugdafdeling, waarvan men mag hopen dat zij het werk van de ouderen zullen blijven voortzetten. De tentoonstelling bevatte een 14-tal kazuifels, een vierstel, een paar koormantels, een 30-tal super- DEELNAME VAN 36 CORPSEN

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 6