Raad van tegenover Waalwijk honoreert „morele verplichting" Drs. Smits en J. Schuwer Gemeenteraad Sprang-Capelle Is het plan Meerdijk wel financieel haalbaar? Nop dit jaar concreet voorstel m.b.t. instructiebad Motie De aula's op de begraafplaatsen in discussie Kleedkamers en clublokaal voor N.E.0. DE ECHO VAN HET ZUIDEN VAN DINSDAG 2 NOV. 1965 „Morele gronden" van afkeuring Is het plan „Meerdijk" niet al te riant? ln de vergadering van december voorstel tot instructiebad Raadsleden: „Sluit het badhuis" Bespreking in financiële commissie Grond voor Stichting Hervormd Verenigingsleven Waalwijk Hamerstukken Soekarno „Zijn jullie bedonderd!" Drie zaken hebben de openbare vergadering van de raad der ge meente Waalwijk, die vrijdagavond werd gehouden, beheerst: het badhuis, het plan Meerdijk en een tweetal voorstellen tot verkoop van grond in het plan Meerdijk, waarover in de vergadering van 30 september ook al uitvoerig was gediscussieerd en welke discus sie culmineerde in het verwerpen van de voorstellen tot verkoop van grond aan de heren Drs. Smits en J. Schuwer tegen prijzen van resp. 25.000,— en 35.000,—. B. en W. waren voor de vergadering van afgelopen vrijdag met nieuwe voorstellen gekomen, met verkoopsprijzen van resp. 35.000,- en ƒ47.425,-, een prijs dus van ca. 35,per m-, waarvan de ex ploitatie-opzet van het plan Meerdijk in het algemeen uitgaat. zienswijze van de heer v. Engelen. Nadat de voorzitter er nog eens op had gewezen dat men altijd een verwachtingsprijs zal hebben, en dat, als er in het onderhavige geval al over prijs gesproken is, dit is ge beurd op initiatief van betrokkenen, bracht hij het amendement van de heer v. Engelen in stemming, waar in in het „voorstel-Smits" het be drag van 35.000,. zou worden ge wijzigd in 25.000,- en in 't „voor- stel-Schuwer" 47.425,- in 35.000,-. De meerderheid van de raad had zich tijdens de vorige vergadering tegen de beide voorstellen uitge sproken, nadat door het college van B. en W. uitdrukkelijk was ver klaard dat met betrokkenen nooit over een prijs was gesproken. De heer v. Engelen las vrijdag de raad afschriften van de brieven voor, die de heren Smits en Schuwer aan het college van B. en W. hadden gezon den, nadat hen was meegedeeld, dat de raad niet accoord had kunnen gaan met de verkoop tegen de prijs van ca. 25,„Uit deze brieven blijkt duidelijk", aldus de heer v. Engelen, „dat door een hoofdamb tenaar van het gemeentesecretarie verwachtingen zijn gewekt bij beide kopers, die overeenkomen met de op „morele gronden" gebaseerde voorstellen van B. en W.". Drs. Smits schreef o.m.: „In ge sprekken over de te verwachten grondprijs, is mij steeds een veel lager bedrag genoemd dan thans door U als verkoopprijs 35, aan de raad wordt voorgesteld. In dien ik ook maar op enige wijze had kunnen vermoeden dat de ex- ploitatieprijs f 35,per m2 zou worden, had ik daar niet gebouwd". De heer Schuwer schreef o.m.: „Mijn oorspronkelijk bouwplan was gericht op een perceel grond aan de Ambrosiusweg. De heer Kobben heeft mij toen geadviseerd te gaan bouwen op een weiland achter de Kloosterweg, daarbij stellend, dat de perceelprijs 25.000,. a 30.000,- zou bedragen. Mogelijk zou de prijs nog tot 32.000,- kunnen oplopen, maar hoger toch zeker niet". „Uit beide brieven blijkt", aldus de heer v. Engelen, „dat er wèl over een prijs is gesproken en er bestaat dus toch een morele ver plichting". Hij stelde voor, de oor spronkelijke prijzen te accepteren en verklaarde voornemens te zijn een motie van afkeuring in te die nen. De voorzitter releveerde daarna nog eens de hele gang van zaken. Op 1 februari 1965 was aan de heer Smits het principe-besluit van de raad tot verkoop meegedeeld, met het verzoek er zich schriftelijk mee accoord te verklaren. De heer Smits heeft nimmer geantwoord. Van de heer Schuwer was een accoordver- klaring ontvangen op een desbetref fend schrijven van het college. De voorzitter kon zich de belang stelling voor de prijs zeer wel voor stellen en vond het zeer verklaar baar dat er naar werd geïnfor meerd, maar van de kant van de dienst was er met betrekking tot de prijs nooit contact opgenomen met betrokkenen. Wethouder v. Heeswij k verklaar de nogmaals, dat door de heer Kob ben geen prijzen zijn genoemd. De gewekte verwachtingen zullen toch moeten worden gehonoreerd, aldus de heer v. Engelen. Vorige keer hebben wij op gezag van het college aangenomen, dat er niet over prijzen was gesproken; uit de brieven van de heren Smits en Schuwer blijkt, dat het wel is ge beurd. De heren Smits, v. Eijl, Kemper man, v. Mosselveld en Brouwer ver klaarden het eens te zijn met de Alle raadsleden stemden vóór het amendement, de heren wethouders onthielden zich van stemming. Daarna legde de heer v. Engelen de raad een motie voor, waarin werd gesteld dat het noemen van prijzen, voordat de exploitatie-opzet bekend was, niet zijn instemming heeft. De motie werd met elf tegen vier stemmen aangenomen. Tegen stem den de heer Meijs, die tijdens de vorige vergadering vóór de voor stellen van B. en W. was geweest, en de drie wethouders. De voorzitter deelde nog met gro te nadruk mee, dat er nooit meer, met wie dan ook, onderhandeld zal worden over zaken, die vooruit lo pen op de exploitatie-opzet. Op de vraag of de raad nog ooit met der gelijke gevallen geconfronteerd zou kunnen worden, antwoordde hij met een volmondig nee. EXPLOITATIE-OPZET MOET PUNT VAN BEHANDELING ZIJN Een viertal voorstellen van B. en W. hadden betrekking op het be schikbaar stellen van kredieten ten behoeve van het uitbreidings plan „Bungalow- en villapark Meerdijk": 150.000,voor aanleg van openbaar groen, 377.000,- ten behoeve van de watervoorzie- ning, 665.750,ten behoeve van de gasvoorziening en 1.032.UUU ten behoeve van de electriciteitsvoorziening. De heer v. Engelen vond, dat deze voorstellen nauw verbonden waren met de exploitatie-opzet, waarvan de raadsleden enkele dagen geleden een afschrift was toegezonden. Daar uit blijkt, dat er f 18.000.000.- in het plan wordt geïnvesteerd. De heer v. Engelen had graag gezien dat deze exploitatie-opzet als punt van behandeling aan de raad was voor gelegd en hij vroeg zich af, of het niet nadrukkelijk aanbeveling ver diende steeds bij het vaststellen van plannen te beschikken over een globale exploitatie-opzet. Als dit was gebeurd bij het plan Meerdijk, dan zouden wij nu niet zijn gecon fronteerd met de inmense verschil len tussen de veronderstelde en concrete kosten. Een plan moet in zijn aanvangsstadium beoordeeld kunnen worden op zijn financiële haalbaarheid, die de heer v. Enge len nu zeer betwijfelde. In minder dan 10 maanden is de grondprijs van 25.— tot f 35.— per m2 op gelopen en misschien zal een prijs van 35.nog niet eens toereikend zijn, zeker niet na 1970, het jaar, waarop de exploitatie-opzet is ge baseerd. Wat doen we met de ge weldige renteverliezen, die zullen ontstaan na 1970 Hij vroeg zich af, of het niet mo gelijk was de kosten van aanleg van gas-, water- en electriciteits- voorzieningen in de grondprijs te verdisconteren. Het is geen usance dat het gebeurt, aldus de heer v. Engelen, maar juist in dit plan, waar de investeringskosten bedui dend hoger zijn dan in wijken met dichtere bebouwing, is er misschien aanleiding om van deze usance af te wijken. Hij vroeg zich voorts af wat de aanleg van de Laageindse Stoep en de reconstructie van de Taxandria- weg, de De Coubertinstraat en de Drunenseweg met het plan Meer dijk te maken hadden. Hij meende verder, dat voor het plan geen markt in Waalwijk zou zijn; dat er zeker methoden zouden zijn om enige differentiatie te bren gen in de grondprijs en dat straks ongetwijfeld nacalculaties noodzake lijk zullen blijken. De heer Duyvelaar voerde aan, dat het niet reëel was om straks door een tekort bij de gemeentelij - Naar aanleiding van een mededeling inzake de exploitatie van het gemeentelijk badhuis, waarin de resultaten van een enquête naar 't aantal bezoekers waren opgenomen en waarin B. en W. spraken over de plannen om te komen tot de bouw van een overdekt instruc tiebad, waaraan de verschillende ruimten van het badhuis dienstbaar gemaakt kunnen worden, ontwikkelde zich een onverwacht uitvoe rige discussie. De heer v. Eijl oordeelde het on juist, dat het voortbestaan van het badhuis werd gekoppeld aan de bouw van een instructiebad. Hij kon het niet waarderen dat was voorbij gegaan aan de suggestie van een commissie van schoolhoofden, om een eventueel overdekt instructie bad elders in de gemeente te bou wen. De heer Smits verklaarde weer eens voorstander te zijn van een sluiting op zo kort mogelijke ter mijn. Hij wilde het financiële voor deel, dat het gevolg zou zijn van sluiting van het badhuis, aanwen den om in alle gemeentewoningen douches te plaatsen. Ook de heren Brouwer, v. Mossel veld en Duyvelaar spraken zich uit voor sluiting. De heer v. Engelen pleitte er voor zo snel mogelijk over te gaan tot 't plaatsen van douches in gemeente woningen en het plaatsen van dou ches in particuliere woningen finan cieel aantrekkelijk te maken voor de huiseigenaren. De voorzitter zei, dat het college van B. en W. nog niet zo lang ge leden was geconfronteerd met de mogelijkheid tot de bouw van een instructiebad, waarvoor de ruimten van het badhuis kunnen worden ge bruikt. De bouw van een geheel nieuw instructiebad is financieel niet haalbaar. Hij vroeg de raad met klem, nog niet tot sluiting te be sluiten en het voorstel m.b.t. de bouw van een instructiebad af te wachten; dit jaar nog zal dat voor stel worden gedaan. „Het is waar devol om het een met het ander te bekijken". Wat betreft het plaatsen van dou checellen in particuliere woningen, zei de voorzitter, dat enige tijd ge leden aan alle belanghebbenden een circulaire was uitgereikt, waarin was gewezen op alle mogelijkheden. Daar is amper reactie op gekomen. Wethouder v. Hees wijk zei nog, dat men hoopt het te bouwen in structiebad te laten voldoen aan de eisen van de sport. Men hoopt een bad te realiseren met een lengte van 25 meter. Het is bovendien niet uitgesloten, dat straks de douches toch nog gebruikt zullen kunnen worden door baders. Op de vraag van de heer Smits hoe lang het zou duren voordat het instructiebad in gebruik kon wor den gènomen, moest de voorzitter het antwoord volledig schuldig blij ven. ke bedrijven, veroorzaakt door de hoge investeringskosten in het plan Meerdijk, de tarieven van gas, wa ter en electriciteit voor alle inwo ners van de gemeente te verhogen. Hij zou graag de te verwachten te korten gekapitaliseerd zien, zodat ze kunnen worden gezien als een kostprijsfactor. Nadat de voorzitter had verklaard dat 't in de bedoeling van B. en W. lag de exploitatie-opzet van 't plan Meerdijk eerst in discussie te bren gen in de financiële commissie, om er daarna alsnog in de raad over te spreken, ging hij toch nog in op enkele vragen en suggesties van de heer v. Engelen. Hij vroeg begrip voor de situatie, waaronder deze exploitatie-opzet tot stand was gekomen. In 1961 al is het plan opgesteld en door de raad vastgesteld; pas in 1965 kon de exploitatie-opzet gereed zijn, o.m. omdat in 1961 het gemeentelijk grondbedrijf nog pas kort functio neerde. De voorzitter was het met de zienswijze van de heer v. Enge len eens, dat voor een goed en slui tend beleid de aanbieding van een plan tegelijk met een globale ex ploitatie-opzet zeer wenselijk is. Als de heer v. Engelen zegt dat 't plan te riant en te kostbaar is, dan moet ik er toch wel op wijzen, aldus de voorzitter, dat de raad toch 't plan heeft vastgesteld. Dat de reële pro ductiekosten zoveel mogelijk in de uiteindelijke grondprijs zullen wor den gecalculeerd, spreekt vanzelf. In de bespreking met de financiële commissie zal de voorzitter daar uitvoerig op terugkomen. Na 1970 zal er zeker een herwaardering van de prijzen plaats hebben. Inderdaad staat de uitgifte-prognose niet in verhouding tot het inwonertal van de gemeente, maar, aldus de voor zitter, de ontwerpers van het plan hebben nadrukkelijk rekening ge houden met de mobiliteit van de Nederlanders en met de vrijheid tot de keuze van hun woonplaats. Differentiatie van de grondprij zen zal ook een onderwerp van be spreking met de financiële commis sie zijn. Dat de kosten van aanleg van gas-, water, en electriciteits- voorzieningen productiekosten zijn, werd zowel door de voorzitter als door wethouder v. d. Hoven aan vechtbaar geacht. De voorzitter wees in dit verband op de gelijke tarieven van de provinciale electri- citeits- en watermaatschappijen. De heer v. Engelen kon er mee accoord gaan dat de exploitatie- opzet eerst werd besproken in de financiële commissie, om er daarna nog eens op terug te komen in de openbare raadsvergadering. „We kunnen natuurlijk niet meer terug, maar als de raad in 1961 had ge weten welke de financiële conse quenties zouden zijn van het plan, dan had men het misschien niet zo vlot geaccepteerd". De raad ging nadien zonder hoof delijke stemming accoord met het beschikbaar stellen van de in de aanhef genoemde kredieten. De gemeenteraad van Sprang-Ca pelle kwam j.l. donderdagavond onder leiding van burgemeester M. van Prooijen in openbare vergadering bij een. Alle leden waren aanwezig. Na opening der vergadering wer den de notulen der vorige vergadering goedgekeurd en werden de ingekomen stukken zonder op- of aanmerkingen voor kennisgeving aangenomen. Een voorstel tot wijziging van het Algemeen Ambtenarenreglement en de Arbeidsovereenkomstenverorde ning, alsmede een voorstel tot wijzi ging van het Algemeen Ambtenaren reglement en de Verplaatsingskosten verordening werden goedgekeurd, na dat de heer Winkelman had gevraagd De raad ging accoord met 't voor stel van B. en W. tot verkoop van grond, gelegen tussen de Vondel straat en de Dr. Ringersstraat, aan de Stichting Hervormd Verenigings leven Waalwijk, ten behoeve van de bouw van een jeugdgebouw, tevens levensschool. De heer v. Engelen maakte geen enkel bezwaar tegen de bedongen prijs van f 25.per m2, wèl tegen de motivering van die prijs. De heer v. Eijl informeerde er naar hoe het nu zat met de speel terreinen, die daar toch gepland waren. De voorzitter kon hem dienaan gaande geruststellen. Bij het voorstel tot verkoop van grond, gelegen ten zuiden van de Wittenhorstlaan aan J. F. M. Ver- wiel voor de prijs van 10.05 p. m2, merkte de heer v. Engelen op, dat deze prijs in geen enkele verhou ding staat tot de huidige markt waarde, die naar zijn mening zeker 35.— tot 40.— bedraagt. „Het is 't laatste perceel van het plan, waarvoor de exploitatie-opzet destijds deze grondprijs heeft aan gegeven", aldus de voorzitter. Reeds in 1961 had de heer Verwiel een verzoek tot verkoop van dit bouw terrein ingediend; eerst nu is voor de bouw van een woning een rijks goedkeuring verleend. Het bestemmingsplan voor het ge bied van de haven en het daarbij geprojecteerde industrieterrein werd enigszins gewijzigd, om daardoor 'n rationele verkaveling voor de in dustrieterreinen mogelijk te maken. Er werd een garantiebesluit ge nomen ten behoeve van een door de Stichting Dierentehuis Waalwijk en omgeving aan te gane geldlening. De raad stelde 115.000.be schikbaar voor de aanleg van een gedeelte van de plantsoenen in het industrieterrein „Zanddonk". Voor de water- en electriciteits voorziening in het ruilverkavelings- gebied werd f 49.000.beschikbaar gesteld. De uitbreiding en afbouw van 't filtergebouw en de vernieuwing van de pompinstallaties van het water bedrijf kan ter hand worden geno men, nu de raad daarvoor een kre diet van 548.200.beschikbaar heeft gesteld. De electriciteitsvoorziening in een gedeelte van de Grotestraat kan worden verbeterd. Tussen het Hoogeinde en de Spoorbrugweg moet een verbin dingsweg komen. Voor de aanleg van een gedeelte daarvan zijn nu 67.000.beschikbaar. Aan de Stahl Chemical Industries N.V. werd een industriehal in huur koop uitgegeven, evenals aan Ap pels Haven- en Veembedrijf N.V. De raad ging zonder meer accoord met de verhoging van de subsidie aan de Stichting Waalwijkse Mu ziekschool met een bedrag van 22.250.met welke stichting ook een rekening-courant-overeenkomst werd aangegaan. Er is ook een erepenning der ge meente Waalwijk ingesteld. Enkele straten kregen een naam, en aan de Burgemeester Moonen- school werd medewerking verleend voor de aankoop van klassikale leer- en hulpmiddelen ten behoeve van de inrichting van een zesde klaslokaal. Aan J. Roks, Putstraat 82, werd een strookje grond verkocht en aan N.V. Bouw- en Aannemingsbedrijf Chr. W. Süoss een bouwterrein, ge legen aan de Ambrosiusweg. Aan A. Dekkers, A. G. v. d. Ho ven, A. G. v. Riel, A. J. Verschuren en P. M. v. Wiel werden de door hen bewoonde woningwetwoningen Putstraat resp. 86, 62, 114, 108 en 58 verkocht. De heren G. A. Duyvelaar, P. J. M. v. Engelen en A. G. Meijs wer den benoemd tot leden van de com missie van onderzoek van de ge meente- en bedrijfsrekeningen 1963. Bij het te bouwen dierenasyl kan een woningwetwoning ten behoeve van de beheerder van dit asyl wor den gebouwd; kosten 26.134,50. Ten behoeve van de bouw van 'n jeugdcentrum door de Stichting Hervormd Verenigingsleven Waal wijk, werd de door B. en W. voor gestelde financiële medewerking verleend. Aan H. C. L. R. Verhoeven, direc teur van het ziekenhuis, werd een perceel grond verkocht voor de bouw van een bungalow in 't bun galow- en villapark Meerdijk. De raad ging accoord met 't voor stel van B. en W. tot het voeren van een rechtsgeding in hoger be roep in het kader van de onteige ning van grond van de Gebr. H. W. en G. J. van Heesbeen. Het voorstel tot het voeren van een rechtsgeding inzake de ontbin ding van een pachtovereenkomst van J. A. v. Woensel kon van de agenda worden afgevoerd, omdat de onderhandelingen met de pach ter inmiddels tot een overeenkomst hebben geleid. Tot slot ging de raad accoord met het voorstel tot het aangaan van een geldlening ad 3.000.000,Nadere gegevens daaromtrent ontbreken nog. „Zijn jullie bedonderd! Jullie moe ten je kop niet verliezen! Hou je gezicht en ga naar je post!" Deze Nederlandse woorden richtte pre sident Soekarno tot zijn ministers op de kabinetsvergadering op het pa leis Bogor een week na de misluk te staatsgreep. De op de hand opge nomen toespraak van Soekarno tot de 200 militaire en burgelijke ge zaghebbers werd dinsdagavond uit- gebonden door radio-Djakarta. De president gaf in deze uiteen zetting van de Franse en Russische revolutie met het doel aan te tonen dat de mislukte staatsgreep een nor maal verschijnsel is in de Indonesi sche revolutie. Hij sprak in het Ne derlands om zijn woede te luchten over de nasleep van de coup. „Ik ben omringd door mensen die zeg gen dat zij mijn bevelen zullen op volgen terwijl ze die in feite nege ren", zo zei de president. wat de strekking van het „woonge bied" inhoudt en de voorzitter daarop had geantwoord dat het woongebied door B. en W. kan worden vastge steld en dit nu was uitgebreid tot de aangrenzende gemeenten. Zonder discussie werd het voorstel tot beschikbaarstelling van een kre diet ten behoeve van de uitbreiding van het electriciteitsnet op het indu strieterrein aan de Dick Flemmingstr. goedgekeurd, waarvoor f 7000.- werd gevoteerd. Eveneens werd goedgekeurd het voorstel tot verhoging van het krediet voor het aanleggen van toegangswe gen en parkeerruimte ten bate van het dorpshuis en het zwembad, waarvoor het crediet van f 69.000 dat hiervoor reeds was gevoteerd met f 23.000.- werd verhoogd, omdat door de grote toeloop naar het zwembad de parkeer plaats voor fietsen enz. noodzakelijk dient te worden uitgebreid. Vorenbedoelde werkzaamheden werden op voorstel van B. en W. on derhands aanbesteed aan de fa. P. C. van Leijden te Dongen. Het voorstel tot onderhandse aan besteding van het aanleggen van we gen en rioleringen in het uitbreidings plan Nieuwevaart werd eveneens aan genomen. Dit betreft de eerste fase van deze werkzaamheden in genoemd plan. Het voorstel tot onderhandse aan besteding van de uitbreiding van de begraafplaats aan de Heistraat, werd goedgekeurd, nadat de heer Kuijsten had geïnformeerd of hierbij ook de beplanting is inbegrepen en de voor zitter hierop bevestigend had geant woord. Het werk zal worden uitge voerd door de Kon. Ned. Heidemij. AULA'S OP. DE BEGRAAFPLAATSEN Bij het voorstel tot vaststelling van een nieuwe verordening op de heffing en invordering van begrafenisrechten, achte dhr. Genuit het wenselijk dat iets gedaan werd om het gebruik van de aula's op de begraafplaatsen te sti muleren. Het bedrag dat van de aula's aan inkomsten binnenkomt, is naar zijn mening, ook na deze verhoging, te verwaarlozen, waarom hij 't college ernstig in overweging gaf het daar heen te leiden dat de aula's gratis kunnen worden gebruikt. De heer Winkelman sloot zich ge heel bij de woorden van de heer Ge nuit aan en ook hij zou gaarne zien dat de aula's gratis kunnen worden gebruikt. Ook de heer Kuijsten achtte het wenselijk dat de aula's steeds voor gebruik open zouden zijn bij be grafenissen, opdat men bij slecht weer hiervan steeds gebruik zou kunnen maken. De voorzitter antwoordde de spre kers dat in het college zulks ook was overwogen, maar hij was bang dat gratis gebruik moeilijkheden van be lasting-technische aard met zich mee zouden brengen. Ook wees de voor zitter op het verschil in gebruik in Capelle en Sprang. Tegen het steeds open houden van de aula's bij begra fenissen had de voorzitter geen enkel bezwaar, zodat men bij slecht weer daarvan gebruik zou kunnen maken, ook al is zulks niet vooraf aange vraagd. De heer de Raat wilde de rechten desnoods nog iets verhogen en de aula's gratis doen gebruiken. Op een vraag van de heer de Vos of de aula- kosten behoren tot de graf- dan wel tot de begrafenisrechen, antwoordde de voorzitter te willen nagaan of het geheel onder é;én dienstenpakket ge bracht zou kunnen worden. Ook de heer Dekkers sprak zich uit voor ver hoging van de rechten en gratis ge bruik van de aula's en drong aan op een beslissing, maar de voorzitter wilde liever dat B. en W. deze zaak nog eens zouden bekijken. De heer Rijken achtte het niet no dig de rechten te verhogen; om het gebruik van de aula's te stimuleren, vond hij geen beter middel dan graï s gebruik. De voorzitter meende ech. :r dat het bedrag geen struikelblok vc jr het gebruik was. De ingezetenen hou den zich veelal aan het traditionele gebruik dat men vanuit de woning wil laten begraven. De heer de Vries was het geheel eens met het voorstel van B. en W., omdat hij het niet redelijk achtte dat zou moeten worden betaald wanneer geen gebruik van de aula's wordt ge maakt. De voorzitter zegde tenslotte toe de mogelijkheid tot gratis gebruik ern stig te willen overwegen in het college van B. en W., waarmede de raad zich verenigde. KLEEDLOKALEN EN CLUBLOKAAL NEO. Bij het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de voetbalver. NEO inzake de bouw van kleedloka len en een clublokaal op het gemeen telijk sportterrein aan de Oudestraat en daartoe het beschikbaarstellen van een crediet van f 30.000, alsmede tot wijziging van de met die vereniging gesloten huurovereenkomst, zei de heer de Vries, dat het hem leed deed, dat in vroeger jaren niet is geijverd voor één groot sportcomplex, omdat de terreinen van thans veel geld vra gen. Waarom kan in andere plaatsen wel één groot sportpark zijn en hier niet, vroeg hij. Wat zou het volgens spr. mooi geweest zijn, als men hier één groot sportpark had kunnen to nen. De heer Genuit merkte tegen 't gezegde van de heer de Vries op, dat dicht bij huis, b.v. in Waalwijk, ook drie of vier sportterreinen zijn. De heren Rijken en van den Dool verklaarden zich, mede om de grote kosten, tegen het voorstel van B. en W. Tussy de heren Dekkers en Rijken ontspon zich een woordenwisseling omtrent het standpunt van de SGP- leden, maar de heer Rijken merkte de heer Dekkers op dat hij geen ant woord wenste te geven op zijn vraag naar de reden van tegenstemmen. De heer Kuijsten juichtte het voor stel van B. en W. toe, temeer, omdat de vereniging zelf toont teamgeest te bezitten en de leden veel willen doen om de vereniging tot bloei ie brengen. De voorzitter antwoordde de heer de Vries dat hij reeds vroeger met de besturen der voetbalverenigingen had vergaderd, om tot één grote vereni ging en één groot sportpark te komen, zelfs werd daarbij over een tribune gesproken. Spr. zou ook graag zien dat Wit-Zwart en HNC tot fusie zou den komen, maar samengaan moet men niet forceren, want met dwang wordt het alleen een mislukking, dat moet groeien. Verder wees de voor zitter op de bloei van de verschillen de verenigingen, waardoor zij meer accomodatie nodig hebben. In ver band daarmede heeft spr. ook po gingen gedaan bij de minister van on derwijs om de vrije zaterdag voor het onderwijs te krijgen, waardoor de ca paciteit van de speelvelden verdub beld zou kunnen worden. Spr. meent dat concentratie van verenigingen voor de gemeenten geen besparing zou betekenen. Het voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming aange nomen, met aantekening dat de heren Rijken en van den Dool tegen waren. Bij het voorstel tot aankoop van grond van de heer Michael en mevr. Vroegindeweij-Michaël, vroeg de heer Rijken hoe het toch mogelijk was dat niet eerder ontdekt werd dat de grond geen eigendom van de gemeente was, waarop de voorzitter zei dat er geen goede afscheiding bestond. Aan de heer H. J. van Peer te Dongen werd vervolgens een perceel bouwgrond verkocht, terwijl een voor stel tot wijziging van een besluit van de vorige vergadering tot verkoop van bouwgrond aan de heren Konings en van Zeist te Waalwijk werd goed gekeurd. Tot slot werden 'n 5-tal begrotings wijzigingen goedgekeurd, waama de voorzitter de vergadering sloot. GEEN OMZETBELASTING OP SCHOENEN EN TEXTIEL De in de Miljoenennota aangekon digde omzetbelasting op schoenen en textiel gaat niet door. Het ka binet zal andere mogelijkheden ge bruiken om de schatkist aan te vul len. In de forse stijging der over heidsuitgaven zal bovendien fluiK worden gekapt. Met deze kabinetsbesluiten Korm de regering tegemoet aan de be zwaren die bij de algemene be schouwingen in de Tweede Kamer ook door de drie regeringspartijen zijn ingebracht tegen de hoSP^ng- Vondeling. Vooral KVP en ARP e de oppositie keerden zich toen te gen de naar hun mening te sterKe stijging van de overheidsuitgaven.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 2