wAAlwiikse en UnostPAAtse coupant Burgemeester van Erp opent nieuwe „BENIAMiNO" X „Von Amsberg nam duidelijk stelling tegen Nazisme" K9"?Dampo (Aitndudlee noteert U vooral Henry Vermeer Hollandia, Waspik DIAMANTEN SIERADEN werken Halve dagen efteling - kaatsheuvel 23 t/m 27 november PERFECT LONG-DRINK Almdudler, met jonge jenever Jong talent bij Vauxhall VRIJDAG 5 NOVEMBER 1965 *awu 86e JAARGANG No. 85 De rcho van het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04100-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.28 p. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.05 p. kwrt. (3.00 10 ct. inc.k.) 3.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs11 cent per mm. Contractadverjenties: speciaal tarief Telegram-adres „ECHO' Vorige week vrijdag opende bur gemeester van Erp van Loon op Zand offieel het nieuwe bedrijfsge bouw van de schoenfabriek Benia- mino (gebroeders van Gastel) aan de Engelsestraat in het nieuwe in dustrieterrein. Tevoren had Pastoor v. d. Spijker het gebouw ingezegend. Daarbij richtte hij een woord van geluk wens aan het adres van de 5 ge broeders van Gastel. Hij sprak de hoop uit, dat God's zegen op dit nieuwe bedrijf zou rusten. Het realiseren van de nieuwbouw noemde Pastoor v. d. Spijker een bewijs van ijver, initiatief en durf van de familie. Hij riep de werkne mers op zich geheel te geven aan de arbeid, die hun hier geboden wordt. Burgemeester van Erp, die ver gezeld was van zijn echtgenote, wethouder Beerens en secretaris v. Nieuwstad, hield voordat hij de ei genlijke openingsceremonie ver richtte, een korte niettemin inhouds volle toespraak. Burgemeester v. Erp noemde het eer voorrecht, aanwezig te zijn v/anneer er een bedrijf geopend mogelijk maakt voor de jonge men sen", aldus spreker. Burgemeester van Erp vond het zo verheugend, dat in zijn gemeen te zoveel familiebedrijven door goe de samenwerking in stand worden gehouden en zich weten aan te pas sen aan de mogelijkheden van een nieuwe toekomst. Hij zei daarbij getroffen te zijn door het samenspel van de genera ties, die te samen op het ogenblik de verantwoordelijkheid van dit be drijf dragen. De van Gastel's zijn echte schoenenmensen met een in- tutie voor en een verstand van za ken, wat de snelle groei van het bedrijf bewijst. Met de ontplooi ing van de talenten in de familie aanwezig ziet hij een goede toe komst voor de zaak tegemoet. Hij waardeerde hierbij, dat bij de uitbreiding van het bedrijf geluis terd is naar de mogelijkheden, die de gemeente hier heeft geschapen door de vestiging in het industrie terrein, waarbij woonfunctie wordt losgemaakt van de werkfunctie van de industrie. Omdat de gemeente zorg draagt voor goede aan. en af- Kaatsheuvel een nieuw pand te la ten bouwen werd dan ook groter, waartoe in maart van 't vorig jaar werd besloten. Het nieuwe bedrijfs pand, dat naar een ontwerp van architect Huub Prins uit Kaatsheu- Waalwijk, Den Bosch, Dru- nen, Gilze. Hollandia, een be drijf met zekerheden, een be drijf waar ook graag zult werken. vel gebouwd werd door aannemer J. de Kort te Kaatsheuvel, heeft 820 vierkante meter nuttig vloer oppervlak. Het kantoorgebouw gelijkvloers magazijn kreeg 2 (Advertentie) STEEDS GRIJZER? WEES WIJZER Ook uw haar kan zijn oorspronke lijke kleur herkrijgen! Borstel even met CRÈME MARCHAL en u bent klaar. zonder wassen of verven! Grote tube 3,75. Ook verkrijgbaar in diepzwart. Gratis folder bij: Drogisterij - Parfumerie LOEK MERTENS Grotestraat 131, Waalwijk telefoon 2045 bouwlagen. De fabrieksruimte kreeg een vrije overspanning van 18 meter. Wanneer uitbreiding van dc productie zulks noodzakelijk maakt, kan nog eenzelfde bouw werk geplaatst naast de nu bestaan de bedrijfsruimte, een ruimte waar in totaal zeventig mensen werk vinden. Het werken met de thuis- stikkers en -stiksters werd name lijk bijna geheel afgezworen. De gebroeders van Gastel willen een zekere exclusiviteit van de door hen vervaardigde kinderschoenen waarborgen. Tot nu toe werden schoentjes gemaakt voor kinderen tot de leeftijd van 6 en 7 jaar. Het assortiment zal worden uitgebreid tot maat 35, de leest van meisjes van ongeveer 14 en 15 jaar. In com binatie met 4 andere Nederlandse schoenfabrieken wordt nu de markt in het buitenland onderzocht op ex portmogelijkheden, o.a. naar Zwe den. UITSLAGEN WASPIKSE BILJARTBOND Vr Kr 1 - WK 2 4-6; Alt Raak 1- Fotsers 1 4-6; NGD 1 - Vr Kr 2 9-1; KOT 1 - NGD 2 6-4; WK 2 - Uitkijk 1 6-4. Huidige stand: 1 NGD 1 30 pt. uit 4 wedstrijden; 2 KOT 1 24-4; 3 WK 1 25- 4; 4 Uitkijk 2 26-4; 5 Vr Kr 1 18-4; 6 Alt Raak 1 17-4; 7 WK 2 17-4; 8 KOT 2 15- 3; 9 Vr Kr 2 13-4; 10 Alt Raak 2 12-3; 11 NGD 2 11-3; 12 Fotsers 1 8-2; 13 Uitkijk 1 8-2. De voorgevel van de nieuwbouw „Beniamino" te Kaatsheuvel wordt, omdat hieruit de grote werk zaamheid van onze eigen burgerij spreekt, waarvan de ondernemings geest alom bekend is en waarbij van tijd tot tijd het nodig is, dat bij 'n enkel hoogtepunt wordt stilgestaan. „En ofschoon ik natuurlijk op een bepaalde wijze, als burgemeester, wanneer het gaat om de werkgele genheid zo gaarne juist bedrijven zoi willen openen, die niet hele maal passen in het patroon van de schoen- en lederhandel, ik zeg dat uitdrukkelijk, omdat het op een be paalde wijze noodzakelijk is om bij de groeiende beroepsbevolking, de werkgelegenheid zoveel mogelijk te spreiden, is het toch zo, dat wan neer wij dat zeggen, zij dat altijd doen met volledig begrip van er kenning van de grote betekenis van de plaatselijke werkgelegenheid juist in de schoenen- en lederbran che, daar deze ook over de gehele linie verschillende beroepskeuze JUWELIER HORLOQER Een diamant is voor eeuwig. Daarom zijn diamanten sieraden van diepe betekenis. HEUVELSTRAAT 94, TILBURG voerwegen ten behoeve van de plaatselijke industrie, vertrouwde spreker dat meerderen het voor beeld van Ben j amino zullen volgen met een vestiging op het specifie ke industrieterrein. Voor de familie van Gastel hoopte hij het bedrijf ook de uitgroei over de grenzen zal mogen beleven en daardoor de oplossing van de Euro pese samenwerking zal gevoelen. Hij dankte verder de heren v. Gastel die ondanks hun drukke zakelijke bezigheden allen nog tijd weten disponibel te stellen voor de open bare belangen van de plaats. De burgemeester sprak de hoop uit, dat de werknemers zullen we ten te waarderen, wat hier voor hen gedaan en geboden wordt en dat zij dit zullen tonen door een spontane behartiging van de belangen van de patroon. De heer van Duppen, chef van de or.derwerkafdeling, feliciteerde het personeel onder aanbieding van 'n verlichting voor de hal van het kantoorgebouw. Namens de directie sprak een der broers, de heer Jozef van Gastel, 'n dankwoord voor de aangeboden ge lukwensen en gaf een historisch overzicht van het bedrijf tot de totstandkoming van de nieuwbouw, waarna de aanwezigen uitnodigde deze te bezichtigen. Op de hierna volgende receptie, die zeer druk be zocht werd, waren vooral collega's en zakenrelaties goed vertegen woordigd. „Benniamino" ging na 1962 de enor me Italiaanse import bestrijden met een product, dat op alle gebied kon concurreren. De productie groeide met de dag. De noodzaak elders in Een nieuwe kluif voor de heer Ne- derhorst van de P.v.d.A. Een speciale verslaggever van „Het Nieuwsblad van het Zuiden" schrijft: Een nieuw bewijs voor de voorzit ter der P.v.d.A. „Nadrukkelijk heeft Claus von Amsberg zich van het nazisme gedis tantieerd toen hij destijds, begin '57, bij mij in dienst trad, en wetende dat ik - zelf Jood - vrijwel uitsluitend schadevergoedingszaken behandelde voor Joodse slachtoffers van het Hit- Ier-bewind". Dit onthult ons de Duitse advocaat dr. W. Lipman, tijdens een exclusief vraaggesprek in zijn kantoor aan de Grilparzerstrasse 4 in Hamburg. Tot nu toe is onbekend gebleven, dat Claus von Amsberg hier enkele maan den heeft gewerkt na het beëindigen van zijn rechten-studie voordat hij terecht kon op de diplomatenschool in Bonn. Onze landgenoot Alfred Mozer, die in Brussel kabinetchef is van de EEG- commissie, heeft het adres weten op te sporen van deze bejaarde jurist. „Ik heb de Nederlandse regering onmiddellijk in kennis gesteld van mijn bevindingen", zo verklaarde Al fred Mozer. „De door dr. Lipman aan mij geschreven brief is nog voor het afgelopen weekeinde op tafel ge weest tijdens de ministerraadvergade ring. Ik meen dat er een mededeling over zal staan in de wellicht dins dagavond reeds verschijnende Memo rie van Antwoord". Wij hebben intussen dr Lipman (70 jaar) gevraagd wat hij zich herinnert over Claus von Amsberg. „Op 31 januari 1957 ontmoette ik hem voor het eerst - dat was bij een sollicitatiegesprek. Zoals bij iedere kandidaat wees ik ook hem erop, dat mijn praktijk voornamelijk bestaat uit zaken betreffende wat wij noemen de Wiedergutmachung. Voor iemand die - als is het nog zo weinig - sym pathie gevoelt voor het nationaal-se- cialisme, is dus bij mij geen plaats. Hij heeft mij toen direct klaar en duidelijk gezegd dat er bij hem geen sprake was van enige gezindheid op dat punt - nou ja, anders had ik hem natuurlijk ook niet genomen, dat spreekt". Wanneer is Claus von Amsberg toen bij u aan de slag gegaan? Dr. Lipman „Vrijwel meteen - op 2 februari 1957. Hij is overigens maar gebleven tot september, tot mijn grote spijt. Ik herinner me heel goed, dat zijn werk me steeds tot grote te vredenheid stemde. Wij zijn als goe de vrienden uit elkaar gegaan en hiel den daarna nog enige tijd contact". Natuurlijk heeft dr Lipman zijn archief geraadpleegd zodra de naam van zijn vroegere employé in het nieuws kwam. „Ik herinnerde me dat er brieven van hem moesten zijn. Maar ik trof die niet meer aan. Ver dwenen. Misschien wel weggenomen door een typiste met souvenirjagers- instincten. Wie weet. Het dossier be vatte trouwens wel afschriften van wat ik hem had geschreven. Ook daaruit valt op te maken, dat Claus von Amsberg duidelijk het nazisme veroordeelt". - Hoe herinnert u zich hem als persoon? Even zoekt dr Lipman naar woor den. „Tja, hij was allereerst erg vrien delijk, maar toch ook voornaam - intelligent en ijverig, zeer erudiet. Ik had veel met hem op". Op 5 november 1957 kreeg ik uit voerig antwoord, maar dit schrijven heb ik niet voorhanden. Wel mijn ant woord daar weer op, d.d. 11 novem ber 1957. Daar schrijf ik dan o.a. in „Lie- ber Herr Kollege - dank voor de vriendelijke brief. Ik heb mij er nog zeer over verheugd, dat u over onze helaas zo korte samenwerking, nog zo plezierig denkt. Niet vervuld is helaas uw wens, dat het verwerkings tempo van de schadeuitkeringen zou worden versneld." Het is zonder twijfel waar, dat de Duitse Wiedergutmachungswetgeving 'n belangrijk deel van het krediet heeft terugverworven dat de onzalige Hitlertijd heeft ontnomen aan Duits land". Ik concludeer hieruit thans, dat Claus von Amsberg zichzelf in deze zin heeft uitgelaten. Ik geef hem na melijk een bevestiging. Volkomen stem ik met u overeen, dat de werk zaamheden van de heer Von Amsberg bij een Joodse advocaat in het belang van nazi-slachtoffers zowel moreel als politiek een niet mis te verstane afkeuring van het nationaal-socialis- me betekent. Alfred Mozer gaf ons hierover nog dit commentaar „Na deze brief lijkt het mij enigszins moeilijk om vol te houden, dat Claus von Amsberg nooit duidelijk heeft stelling genomen te gen het nazisme". Vrijdagmorgen belde ik dr Vonde ling. En die vroeg me toestemming om Ook dat kan mevrouw en 't is de moeite waard om te informeren wat u in die tijd bij Hollandia kunt verdienen. de tekst ter tafel te brengen tijdens de ministerraad. Claus von Amsberg heeft me zojuist opgebeld om te zeg gen, dat premier Cals hem inderdaad heeft bevestigd dat de brief is be sproken". Volgens het Deventer Dagblad heeft de heer Mozer nog het volgen de meegedeeld. Later was de heer Von Amsberg gedurende enkele jaren op een diplomatieke post in een Zuid-Amerikaanse republiek ge plaatst. Wie de verhoudingen in de Duitse kolonies in Zuid-Amerika kent, weet dat er in al die landen fei telijk twee kolonies bestaan de ene kolonie bevat de vluchtelingen, mees tal joden die aan Hitier zijn ontsnapt, de andere vooral uit nazi's die na '45 zijn gevlucht. Bij een Duitse diplo maat in Zuid-Amerika weet men meestal heel gauw welk vlees men in de kuip heeft, wanneer men nagaat in welke groep hij zijn particuliere rela ties zoekt. Het resultaat van mijn on derzoek laat niet de minste twijfel aan de keuze van de heer Von Amsberg in de voor mij juiste richting. Daarna is de heer Von Amsberg op een post in Afrika geweest. Daar en door omstandigheden later op het de partement te Bonn, is hij geconfron teerd met het geval van een collega, aan wie op Von Amsbergs bezwaar een functie geweigerd werd, omdat deze man blijk had gegeven van nazi gezindheid. Bovendien is het bij mijn weten de regering bekend dat de heer Von Amsberg reeds lang geleden op zijn departement de wens had geuit om in geval van een consulaire of diploma tieke vertegenwoordiging van de bondsrepubliek in Israël, daar ge plaatst te worden, omdat een derge lijke post niet slechts moeilijk, maar bovendien een van de weinige is waar een Duitser kan tonen dat hij beseft waar en wat Duitsland te herstellen heeft. Ik meen uit deze feiten te mo gen concluderen dat het onjuist is te beweren dat de heer Von Amsberg nimmer blijk heeft gegeven van een anti-nazi gezindheid". Aldus de heer Alfred Mozer, die nog mededeelde dat de Nederlandse regering na deze ontdekking onmid dellijk op de hoogte te hebben gesteld. De zaak is reeds in de ministerraad ter tafel geweest, zei hij. de Alpendrank uit Oostenrijk Vauxhall Motors heeft zich waar schijnlijk een wereldprimeur verschaft door een eigen gilde in het leven te roepen, het Vauxhall Craftsman's Guild. Het doel van deze vereniging is te komen tot een grotere liefde voor de automobiel onder de jeugd, waarbij het accent gelegd wordt op het scheppen van een eigen idee, rijp voor productie. Het voordeel voor Vauxhall is, dat de fabriek in de toe komst op eenvoudige wijze kan be schikken over constructeurs. Zo heeft een van de in opleiding zijnde tieners onlangs een kleine 4- persoons wagen gelanceerd met ver schillende bijzonderheden. Hij zorgde voor groter comfort van de achterin zittende passagiers door draaibare achterstoelen aan te bren gen, welke zorgen voor een beter uit zicht en gemakkelijker zitten. De ver warming is in het midden van de auto geplaatst en kan zowel vóór als achter worden geregeld. Ook een snelheidsmeter zonder cijferplaat vond zijn toepassing, waarop zonder meer getallen worden aangegeven. Als krachtbron wordt een reactor motor gebruikt, welke een plaats in neemt van nog geen 15 cm3 en een schakelmechanisme overbodig maakt, zij het alleen een schakelaar voor vóór- en achteruit rijden. Het Vauxhall Guild schrijft ieder jaar een wedstrijd uit voor jeugdige ontwerpers, die hun moeite beloond kunnen zien door o.a. een reis naar Amerika. Bij het uitdenken van nieuwe mo dellen moet acht geslagen worden op het feit dat de auto's moeten worden gemaakt op een schaal van 1:12.

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 5