wAAlwijkse en UnqstRAAtse couraiu Belastingspaarbrieven-plan als wetsontwerp ingediend Middenstand moet geholpen worden r i i i L "I I I I J Rond 2000 ambtenaren moeten dienst uit De nieuwe belastingen uan Bfonchileften DEKZEILEN Laat Uw bril van tijd tot tijd eens bijstellen HET KOST NIETS! ^Bogaertó AMERICAN-STORES Tilburg cl-lerenkle clincj St. Nicolaas en STASSAR, één begrip! SINGER Brillenspecialist Optica Houdt Bogaorto voor ogon VRIJDAG 26 NOVEMBER 1965 86e JAARGANG No. 91 Olie jaaivuüliu nu. De rcho vAn het Zuióen Uitgever Waal wij kse Stoomdrukkerij Antoon Tielen HoofdredacteurJAN TIELEN Gironummer 1069687 Dit blad verschijnt 2x per week Abonnement p. week (0.24 1 ct. inc.k.) 0.28 p. mnd. (100+ 5 ct. inc.k.) 1.09 p. kwTt. (3.00 10 ct. inc.k.) f 8.10 p. kwrt. p. post 3.35 bij girobetaling (bij incasso p. postkwit. 30 ct. extra) Advertentieprijs 11 cent per mm. Contractadvertenties: speciaal tarief Opgericht 1878 Bureaux Grotestraat 205, Waalwijk Tel. 04160-2621 Kaatsheuvel: Dr. van Beurdenstraat 8, tel. 04167 - 2002 Telegram-adres „ECHO' Bij de tweede Kamer is het al in de miljoenennota aangekondigde wetsontwerp tot de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting en tot invoering van de belasting- spaarbrieven ingediend. Volgens het voorstel zal het in komen van degenen, van wie op jaarbasis minder dan 100.be lasting wordt geheven onbelast blij ven. De belastingplichtigen, die op jaarbasis 100.of méér verschul digd zijn, krijgen een belastingver mindering van 100.die voor de jaren 1966 tot en met 1969 zal wor den aangewend als storting op aan hen uit te reiken spaarbrieven. Van 1970 af zal de verlaging in de ta rieven zijn verwerkt. De spaarbrie ven zullen na verloop van vijf jaar met een rente van 30.in totaal worden afgelost. De belastingspaarbrieven zul len worden uitgereikt na het kalen derjaar waarop ze betrekking heb ben. Zij worden daartoe gedepo neerd bij een spaarinstelling, aan gewezen door de rechthebbende maar deze kan eventueel ook ver zoeken de stukken aan hem per soonlijk uit te reiken. De belasting spaarbrieven zullen niet overdraag baar zijn en ook niet beleenbaar. In geval van overlijden kunnen de erven onmiddellijk aflossing vra gen, waarbij dan slechts een even redig deel van de rente zal wor den uitgekeerd. De uitbetaling van de belasting spaarbrieven vindt plaats in het 6e kalenderjaar waarop zij betrekking hebben. Tevens zal dan een rente vergoeding van 30.worden uit betaald. De betaalbaarstelling kan over één jaar worden gespreid. De per maand betaalbaar te stellen schuldbewijzen worden door loting aangewezen. Als de belastingspaar- brief bij een spaarinstelling is ge deponeerd heeft deze uitsluitend deze de bevoegdheid de vordering te innen. Met de rente mee zal in 1972 de aflossing van de spaarbrie ven over 1966 in totaal ongeveer 550 min. vergen. Een gunstige kant van spaarbrie- venregeling is, dat grote bedragen aan de particuliere besparingen worden toegevoegd, aldus de minis ter van Financiën, dr. Vondeling en staatssecretaris Hoefnagels in hun memorie van toelichting. De verlaging moet worden gezien in nauwe samenhang met de ande re maatregelen die tot het dek kingsplan behoren. Aan de ene kant maakt de huidige extra stij ging van de uitgaven een belasting verhoging noodzakelijk, aa nde an dere kant moet in het oog worden gehouden dat het beleid erop ge richt is deze uitgavenstijging tijde lijk te doen zijn. Daarbij moet wor den bedacht dat de belastingdruk als gevolg van de voorgenomen be lastingverhogingen zou stijgen tot 27,4 procent van het nationale in komen. In vergelijking met vroege re jaren is een percentage van 27,4 hoog; het percentage van de belas tingdruk bedroeg in 1957 4,2 in 1959 25,1, in 1961 26,0, in 1963 25,5 en in 1965 26,4. Daarom is gezocht naar een weg om deze belasting druk wat te verzachten. De hier voor gekozen maatregel is enerzijds afgestemd op de tijdelijke althans van een gedeelte van de uitgaven- vergroting en betekent anderzijds een vooruitlopen op de hogere in komsten van de overheid met be trekking tot het aardgas. Zij leidt in de eerste jaren bovendien niet tot een verlies aan middelen, omdat dit wordt gecompenseerd met een heffing tegen afgifte van later af- losbare belastingspaarbrieven. Voor de verlaging is de loon- en de in komstenbelasting gekozen omdat juist bij deze heffingen 'n te groot deel van de totale belastingdruk valt. De belastingdruk wordt door de voorgestelde verlaging in 1966 te ruggebracht van 27,4 tot 26,8 pro cent. Uitgaande van een rustiger ont wikkeling van de uitgaven in de toekomst zou het niet laten door gaan van de maatregel in die tijd ruimte scheppen voor een latere be lastingverlaging. Naar de mening van de minister en de staatssecre taris zou het echter niet redelijk zijn de voorgestelde maatregel die speciaal gericht is op minder draag- k'.achtigen, achterwege te laten ter wille van een toekomstige verla ging voor neutralisering van de progressiewerking, die uit haar aard geen sterk sociaal gericht karakter zou dragen. Van de voorgestelde maatregel zal in de jaren 1970 en volgende 'n extra stimulans uitgaan om het uit gavenniveau kritisch te bezien, zo schrijven zij. Volgens de bewindslieden kan men er zeker van uitgaan, dat in de komende jaren de baten uit aard gas in toenemende mate zullen gaan voelen en een belangrijke bijdrage zullen gaan leveren aan de rijks middelen. De aardgasinvesteringen leggen thans enige jaren bij bena dering voor een half miljard gul den beslag op de kapitaalmarkt, waardoor de mogelijkheid tot lenen door de staat wordt bepertk. Voorts mag in verband met de stabilise ring van de woningbouw op 125.000 woningen worden verwacht, dat na 1967 de stijging van de woningwet voorschotten zal dalen. Bovendien zullen de terugbetalingen op de woningwetvoorschotten en de ren te in toenemende mate gaan stij gen. v'tVi - WAALWIJK De staat moet te kleine midden- standsbedrijven financieel helpen. Er moet een Middenstands Ontwikke- lings- en Saneringsfonds (MOS) ko men, in opzet gelijkend op het Land bouw Ontwikkelings- en Sanerings fonds. Ongeveer een derde van alle middenstandsbedrijven is te klein om rendabel te kunnen zijn. Een ander deel moet worden gesteund. De kos ten van het MOS zullen voor de eer ste vijf jaar globaal tweéhonderd mil joen zijn. Dit zijn de conclusies van de staatscommissie-Goldschmidt in een rapport aan onderminister Bak ker (Middenstand). De ontwikkelingszijde van 't fonds betreft het stimuleren van bedrijfs- verbetering, het aanmoedigen van be kwame ondernemers hun bedrijf uit te breiden of te verplaatsen, het aan moedigen van de overgang naar een meer perspectief biedende branche, JONGEN ONTVOERD VEILIG TERUG EN De 13-jarige Charles Hyde, zoon van een groothandelaar in kruide nierswaren, is door twee mannen gekidnapt, negen uur vastgehouden en veilig bij zijn ouders terugge keerd, toen zijn vader 45.000 dollar losgeld had betaald. De jongen werd ontvoerd, terwijl hij op de schoolbus stond te wach ten. Twee mannen in een auto stopten, één stapte uit, pakte Char les bij een arm en zei, dat hij naar school zou worden gebracht. De jon gen moest achterin op de vloer gaan liggen, waar een deken over hem heen werd gegooid. Om tien uur werd vader Hyde gebeld met de opdracht 45.000 dol lar in verschillende coupures van de bank te halen. Hij moest naar een bepaald punt in de stad rijden, het geld op de achterbank leggen, naar 'n telefooncel lopen en wach ten op een tweede telefoontje. Toen niet gebeld werd, ging de vader te rug naar zijn wagen. Het geld was v/eg. Eerst toen alameerde de ver ontruste vader de politie. Drie uur later belde zijn zoontje zijn ouders. Hij was ongedeerd vrijgelaten en naar het huis van vrienden in de buurt gegaan. instellen van een rest-kredietregeling, bevorderen van streek- en branche onderzoeken en het ondersteunen van regionale stichtingen of branche-or ganisaties. Bij sanering - dat wil zeggen op heffen van ondernemingen - stelt de commissie voor het geven van een opheffingsvergoeding, betaling van omscholingskosten en loonderving, en maandelijkse, welvaartvaste uitkerin gen aan ondernemers boven een be paalde leeftijd. Evenals bij het land bouwfonds berust de werking van het MOS op vrijwillige medewerking van de middenstand, zo meent de com missie. De regering is al bereid de midden stand te steunen. Dat blijkt onder meer uit de troonrede van dit jaar en uit de begroting van Economische Zaken, waar een post hiervoor is uit getrokken. De regering heeft al mee gedeeld, dat de maatregelen, waar over overleg is met het bedrijfsleven, in de loop van volgend jaar van kracht worden. Uit de laatst bekende cijfers - van 1962 - blijkt, dat een derde van alle middenstanders een bedrijfsinkomen van minder dan zes mille had, terwijl slechts een derde meer dan elf mille verdiende. Opvallend slecht kwam de sector Horeca er vanaf bijna de helft minder dan zes mille. Ongunstiger dan het gemiddelde zijn de branches herenkleermakerij, herenkappers, fietsenmakers, schoenmakers, siga rettenzaken, vishandel en huishoude lijke artikelen. Gunstiger steken af de aannemersbedrijven, autogarages, loodgieters, elektrotechnische bedrij ven, drogisten, vlees- en vleeswaren en woninginrichting. Het percentage middenstanders, dat onder het minimum zit is onaanvaard baar hoog, zegt de commissie. Uit economische en sociale overwegingen is het onverantwoord dat dit nog langer doorgaat. Het is juist om de middenstanders die te ver onder de rode lijn werken te stimuleren hun be drijf op te geven. Hierdoor wordt het mogelijk de structuur van het mid den- en kleinbedrijf te verbeteren. De sanering moet zo snel mogelijk worden afgewikkeld. De commissie denkt aan een termijn van vijf jaar. Het gaat om hulp aan ondernemers die serieus hebben geprobeerd het hoofd boven water te houden. De commissie wil slechts hen in aanmer king laten komen, die tien jaar ach tereen 'n bedrijf hebben uitgeoefend. Een onderscheid wordt gemaakt tussen jongere en oudere middenstan ders. De leeftijdsgrens wordt gedacht bij 55 jaar of 50 jaar, zoals in de landbouw geldt. De jongeren, die vrijwel zonder omscholing elders een volledige baan kunnen vinden, krij gen een uitkering ineens. Tijdens de omscholing krijgen ze een loonder vingsvergoeding. Voor allen geldt dat ze een liquidatievergoeding krijgen van maximaal vijf mille. Wat de oudere middenstanders be treft (dus boven de 50 of 55 jaar), wordt gedacht aan maandelijkse ver goedingen, die welvaartsvast zijn, dat wil zeggen ze worden verhoogd naar gelang lonen en prijzen stijgen. Deze bedragen zijn ontleend aan het land bouwfonds. Op 65-jarige leeftijd worden de uitkeringen verlaagd tot f 95 per maand, aldus de voorstellen van de commissie-Goldschmidt. VAN EERSTE KWALITEIT DOEK - TEGEN BIJZONDERE LAGE PRIJZEN 400 X 600 II. 131.65 500 X 600 (I. 164.50 600 X 800 II. 261.55 300 X 400 II. 66.70 300 X 500 II. 82.75 400 X 500 II. 110.25 OP DEZE PRIJZEN t2°l0 KORTING VOOR CONTANT. Fabrikage en reparaties van dekzeilen en autohuiven T.I.R.-kappen. TELEFOONSTRAAT 33 (zijstraat Heuvelstraat) Tel. 04250 - 31 748 - 23391 - 70496 - 31 664 Rond 2000 ambtenaren worden over een jaar werkeloos door het in voeren van de arbeids-ongeschikt- heidwet en de volksverzekering tegen zwaar geneeskundige risico's. De bij na 6000 ambtenaren bij de Sociale Verzekeringsbank en de 22 Raden van Arbeid in Nederland wachten met spanning en groeiende bezorgdheid al geruime tijd op het bericht wie van hen behoort tot de groep van 2000. In januari van dit jaar is minister Veldkamp (Sociale Zaken) geadvi seerd over de nodige maatregelen die moeten worden getroffen. De minis ter beraadt zich hierover nog steeds, aldus verklaarde zijn woordvoerder. Het weekblad van de Algemene Rooms-Katholieke Ambtenarenver- eniging (ARKA) publiceert het ge heime advies aan de minister. Volgens het ministerie is deze nota nog niet voor publikatie vrijgegeven. Per 1 ja nuari 1967 gaan de beide volksver zekeringen in. Dit leidt tot vereen voudiging van de werkzaamheden, zodat er een overschot ontstaat. In het advies wordt dan ook opgemerkt dat geen nieuw personeel moet wor den aangenomen en dat personeel dat vrijkomt, zo veel mogelijk moet wor den belast met de uitvoering van de beide volksverzekeringen. Een aantal ambtenaren moet ver plicht afvloeien, aldus het advies. Hierbij horen vooral zij die zestig jaar of ouder zijn. Tot hun pensione ring ontvangen zij een wachtgeld, ge lijk aan het laatste salaris. Zij hoe ven niet verplicht passende arbeid te verrichten. Dat geldt wel voor de an dere ambtenaren die op wachtgeld worden gesteld. Zij ontvangen wachtgeld volgens de normen van het rijkswachtgeldbesluit. Dat wil zeggen, afhankelijk van leef tijd en diensttijd wordt honderd per- J. MANDEMAKERS Stationsstraat 72, Waalwijk Knoopsgaten, naad afwerking, borduurwerk EERSTE INDONESISCHE TABAK IN NEDERLAND De eerste Indonesische tabak sinds 1957 is op de kade van de Vlothaven in Amsterdam gelost. Ruim een ton Besoeki-tabak werd daar maandag middag geladen uit het schip Bataan. Buiten de nog officiële Indonesische tabaksveiling in Bremen om wordt deze Javaanse tabak verkocht aan de hoogstbiedende Amsterdamse tabaks handelaar. De opbrengst wordt gro tendeels gebruikt als betaling voor le veranties van Verolme aan de werf, die thans in Tandjong Priok wordt gebouwd. ZEVEN KINDEREN VERBRAND In Sunbury in de Amerikaanse staat Pennsylvania, zijn bij brand in een woning zeven kinderen omgeko men. Zes andere kinderen uit het zelfde gezin werden met de vader en moeder in het ziekenhuis opgenomen voor behandeling van hun brandwon den. - Ten minste acht personen wer den gedood en 20 gewond toen een bus zondag ten noordwesten van'de Boliviaanse hoofdstad Bogota in een ravijn stortte. cent uitgekeerd, dat is het laatste sa laris. De ambtenaren op wachtgeld moeten zich laten inschrijven bij het gewestelijk arbeidsbureau. De bijzon dere wachtgeldregeling geldt slechts voor hen, die vóór 1 augustus 1964 in dienst zijn gekomen, aldus het ad vies. Het zekerstellen van de pensioen aanspraken is slechts in beperkte om vang mogelijk, zo zegt het advies. DIEVEN GESNAPT Terwijl de politie in huis was droeg vrouw buit weg De Amsterdamse recherche heeft de vermoedelijke daders van de ge wapende roofoverval op 11 november op een postagentschap annex sigaren winkel op de Fahrenheitsingel te Amsterdam aangehouden. Bij deze overval werden twee postzakken met onder meer 850 gulden buitgemaakt en loste een der mannen een pistool schot. De arrestanten zijn de 22-ja- rige barkeeper J. W. J. uit de hoofd stad en de 24-jarige kelner B. O. eveneens uit Amsterdam. De kelner heeft een volledige bekentenis afge legd. De barkeeper blijft vooralsnog hardnekkig ontkennen. RENTE-ZEGELS Het is in verband met de gedeelte lijke liquidatie van de Invaliditeitswet in 't algemeen niet meer mogelijk om nog rentezegels te plakken over tijd vakken na 31 december 1964. Bij ministeriële beschikking is hier op een uitzondering gemaakt voor verzekerden krachtens de Invalidi teitswet, die de voor het recht op in- validiteitsrente benodigde wachttijd van 150 premies nog niet hadden ver vuld, mits deze verzekerden reeds vóór 1965 invalide in de zin der In validiteitswet waren geworden. De genoemde categorie invaliden werd bevoegd verklaard vóór 1 juli 1965, bij de Raad van Arbeid het ver zoek in te dienen om het aan de wachttijd van 150 premies ontbreken de gedeelte bij te betalen. Deze inmiddels verstreken termijn is thans verlengd tot 1 januari 1966. De voorwaarde, dat het verzoek uitsluitend kan worden ingediend door een verzekerde, die reeds vóór 1965 invalide is geworden, blijft ge handhaafd. TWEE DODEN NA AANVARING In het Noordzeekanaal zijn maan dag de kustvaarder „I Jstroom" en het binnenschip „Noord-Holland" met elkaar in botsing gekomen. De „Noord-Holland" zonk onmid dellijk. De 18-jarige schippersknecht, die juist het roer had overgenomen, wist zich zwemmend uit de stuurhut te redden en kon aan boord van de „I Jstroom" worden gehesen. Ook de schipper van de „Noord-Holland" zag men boven water verschijnen. Hij weigerde echter aan boord van de „IJstroom" te komen. Hij dook te rug in het water om te trachten zijn 23-jarige vrouw te redden. Beiden zijn echter verdronken. Het echtpaar v. d. Haar was juist twee maanden getrouwd. Hoestdrank in tabletvorm.95ct Bromfietsen zullen minder zwaar worden belast dan eerst de bedoeling was. De regering wil de omzetbelas ting op brommers niet van vijf tot achttien, maar van vijf tot tien per cent opschroeven. De bromfietsen zul len daardoor gemiddeld twintig tot vijftig gulden duurder worden. Dit was het enige nieuws dat minister Vondeling (Financiën) nog kon toe geven aan wat al eerder bekend was geworden over de nieuwe regerings plannen. De beslissingen, die woens dag definitief door het kabinet zijn genomen, heeft minister Vondeling vrijdag in haastig opgestelde memo ries van antwoord op de belasting voorstellen aan de Tweede Kamer meegedeeld. In '67 textiel 'en schoenen duurder. De regering wil niet verder bezui nigen dan de 70 miljoen gulden die minister Vondeling heeft voorgesteld. De omzetbelasting op schoenen en textiel vervalt voor 1966. In 1967 zal de helft van de voorgestelde belasting worden ingevoerd, op textiel ander half procent, op schoenen twee en een half procent). Staatssecretaris Hoef nagels (Belastingen) heeft zich hierbij neergelegd. De benzine-accijns zal niet met één, maar met twee cent per liter worden verhoogd. Dit brengt in 1966 25 mil joen op. De vennootschapsbelasting gaat omhoog met 1 punt (tot 46 percent) voor winsten beneden honderdduizend gulden, daarboven wordt het tarief 47 percent. Opbrengst voor 1966 der tig miljoen. Er komt een nieuwe omzetbelasting bij invoer van textiel. Dit zal de con currentiepositie van de Nederlandse textielfabrieken verbeteren en brengt bovendien ruim acht miljoen gulden in de schatkist. Grotestraat 220, Waalwijk Telefoon 3560

Echo van het Zuiden | 1965 | | pagina 1